Bestuur Sparta glimlacht van trots "Tottenham heeft ons overklast" PSY staat alweer in de kou Gelijk bevestigd met derde ronde Europa Cup Paldstan grijpt kans Gewonden bij massale vechtpartij Schnuphase bijna gestikt Nottingham bekert verder na 1-0 zege JENA - Massaal klom Sparta gisteravond, na de 1-1 tegen Carl Zeiss Jena, in de hekken om zich uitgebreid te laten bejubelen door het honderdtal meegereisde supporters. Eenmaal in het bezit van de tickets voor de derde ronde van het UEFA-Cuptoernooi, gingen de Rotterdammers collectief uit de bol. Luttele ogenblikken later werd het feest in de kleedkamer voortgezet, het clublied werd in koor gezongen. Glimmend van trots zag Sparta's onbezoldigde manager Floor Bouwer het allemaal aan. Nadat Ron van den Berg de 1-0 van DDR-international Rudiger Schnuphase met een ferme uit- haal had uitgewist, zag Bouwer, Uitbundig in gezelschap van zijn overige bestuursleden, 'zijn' gelijk be vestigd. voorbeeldig uitgevoerd", betoog de Bert Jacobs, „zeker als wordt bedacht dat we door die 3-2 van Rotterdam hier in een lastig par ket waren gebracht". Als zovele voorgangers had ook trainer Bert Jacobs bij zijn intre de op het Kasteel zijn twijfels over de spelersgroep, hoe dan ook moest er volgens hem ver sterking van buitenaf komen. Maar onder aanvoering van Bou wer verkocht het Sparta-bestuur aan het begin van dit seizoen ook Jacobs het traditionele 'neen', met verwijzing naar de lege club kas. Bedenkingen „Maar", haakte routinier Louis van Gaal opvallend uitbundig in, „met onze knokkersmentaliteit kunnen wij in principe elke te genstander aan. Op voetbalge- bied hoeven wij het maar zelden af te leggen ten opzichte van an dere clubs. Alleen kunnen som mige jongens niet altijd de inzet opbrengen om het gebrek aan routine te compenseren. Nu ge beurde dat wel, na die achter stand bleven we doorgaan, gin gen we zelfs beter voetballen, terwijl we nog de tegenslag had den dat een goal van Van den Berg ten onrechte werd afge keurd". Dat had zich allemaal afgespeeld in had zich bij die actie ernstig ge blesseerd en moest dan ook uit vallen. Tumult alom, op het Ernst Abbe-Sportfeld, woedend wilden de 12.000 Oostduitsers van de Franse arbiter Biquet strafmaatregelen zien. „Ik stond er vlakbij", getuigde la ter Sparta-aanvoerder Louis van Gaal, „Schnuphase blesseerde zichzelf. Hij kwam met zijn ge zicht tegen het been van Ron Stevens". De rustig corrigerende libero, die tweeënhalf jaar geleden na een botsing met Piet Schrijvers voor voetbal zo goed als afgeschreven was, onderschreef als direct-be- trokkene de visie van Van Gaal. „Ik haalde om. Dat hij met zijn kop tegen mijn been aan kwam ja, daar kon ik niks aan doen". Korberlein draafde op voor Schnu phase, zodat Carl Zeiss Jena zich moest behelpen met een ver nieuwd centraal verdedigings- Wout Holverda en Ronald Lengkeek bedankten de Sparta-supporters, na het t ROTTERDAM - De conclusie was simpel. In de vaderlandse competitie mag Feyenoord dan koploper zijn, op Europees niveau bungelen de Rotterdammers ergens onderin. In de Kuip was het uit twaalf monden te horen: elf spelers en een trainer moesten na de kansloze eliminatie voor de strijd om de UEFA Cup deemoedig toegeven dat "dit Tot tenham Hotspur gewoon een klasse te sterk" was. Een gezellig avondje uit in Stadion Feyenoord. Nog voordat de elftallen de bal officieel hadden beroerd, besloten de supporters flink od elkaar in te rammen. iFoto ANP) KARATSJI (ANP) - Met nog één dag te gaan kan de Champions Trophy nog bij drie hockeyteams terecht komen. West-Duitsland, Pakistan en Australië delen na de wedstrijden van gisteren de eerste positie met zes punten. Het was ongetwijfeld de enerverendste dag van het toernooi tot nu toe. Australië verspeelde een punt door tegen India niet verder te komen dan 3-3 en tot onbeschrijfelijke vreugde van de 15.000 toeschouwers bleek West-Duitsland niet opgewassen tegen Pakistan: 1-3. De Australiërs lieten een veilig lijkende voorsprong van 3-1 in het laatste kwartier toch nog glippen. Vooral door Shahid, een van de beste spe lers van het toernooi, bleef India aanvallen en op kansen loeren. Dat resulteerde in treffers van Carvalho (strafbal) en Kumar uit een straf- corner. Met Rob Lathouwers als één van de scheidsrechters greep Pakistan tegen West-Duitsland zijn laatste kans op de Champions Trophy. Al bij rust was het 2-0 door Saeed Khan en Taugeer Dar, die voor het eerst een strafcorner benutte. Kalimullah verzuimde na de rust Pakistan op een grotere voorsprong te zetten door een strafbal veel te zacht in te pus hen. Kort voor het einde deed hij het beter bij de tweede strafbal, die Lathouwers gaf wegens een "zwieper" van Haenel tegen Hanif Khan. Invaller Knapp redde meteen daarna de eer. DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 ROTTERDAM (GPD) - Bij massa le vechtpartijen tussen suppor ters van Feyenoord en Totten- ham Hotspur zijn gisteravond in Rotterdam naar schatting dertig gewonden gevallen. Elf suppor ters moesten met ernstige ver wondingen (o.a. door messteken) naar vier ziekenhuizen in de Maasstad worden afgevoerd, ter wijl nog eens tientallen lichtge wonde toeschouwers in de cata comben van het Feyenoord-sta- dion, door de EHBO behandeld moesten worden. De Rotterdam se politie, die tijdens de wed strijd drie arrestaties verrichtte ontkent dat de vechtpartijen plaats konden vinden vanwege onderbezetting door stiptheids acties. „Er waren 170 agenten op de been om dit duel in goede ba nen te leiden, niet meer, maar ook niet minder dan bij andere EC-wedstrijden van Feyenoord", aldus een politiewoordvoerder. Chaos De eerste vechtpartijen ontston den een kwartier voor aanvang van de UEFA-Cupwedstrijd tus sen Feyenoord en Tottenham Hotspur. Ongeveer vijftig Engel se supporters bleken over toe gangsbewijzen te beschikken voor vak S waar doorgaans de meest fervente Feyenoord-aan- hangers verblijven. De jeugdige Rotterdamse aanhang pikte de aanwezigheid van de Engelse fans niet en besloot de 'indrin gers' hardhandig naar elders te verdrijven waarmee de chaos compleet was. Het is nog onduidelijk hoe de En gelse supporters in het bezit zijn gekomen van toegangsbewijzen uau, uidcu nu ueii ïiv mei iiieei verbaasd over wat deze jonge spelers allemaal kunnen", zwaai de Jacobs na de winnende 1-1 in Jena alsnog om naar de bezuini- gingspolitiek van het Sparta-be stuur, dat in de loop der jaren, in weerwil van alle mogelijke trai ners-smeekbedes, geen spelers verkoop uit de weg ging. „Want", hielden de deftig ogende leiders van de Rotterdamse eredivisie club de portemonnee steeds ge sloten, „we hebben talent zat om de opengevallen plaatsen op te vullen". In Jena gaf het veredelde jeugdelf- tal van Sparta (gemiddelde leef tijd 23,7 jaar) zich met verve uit voor een gedisciplineerd gezel schap voetballers. „Het groeipro ces verloopt boven verwachting, de jongens hebben hun taken JENA (ANP) - In de Europa Cup wedstrijd tegen Sparta kwam Jena-voetballer Schnuphase erg ongelukkig in hosting met de schoen van Ron Stevens. Terwijl de bal via het hoofd van de Oostduitser in het doel van Sparta belandde, kwam Schnuphase in een soort kramptoestand terecht, waardoor hij wellicht heftig op zijn tong beet. Het bloed in zijn mond vloeide daarna zó heftig, dat hij erin dreig de te stikken. Een in allerijl aangevoerde ambulance bracht hem naar het zieken huis, waar zijn leven werd gered. voor het beruchte vak S. De Rot terdamse politie bleek totaal ver rast toen de fans van Tottenham het vak betraden. „We hebben er geen moment rekening mee ge houden dat de Engelse suppor ters kaarten voor dat vak in hun bezit hadden. Te meer daar Tot tenham ruim 1700 kaarten heeft teruggestuurd naar Feyenoord en alles via de supportersvereni ging geregeld leek". Stenen Ook na afloop van het duel kwam het tot een massaal treffen tus sen beide supporterskampen. Daarbij vielen nog eens tiental len gewonden, waarvan enkele ernstig. Sommige fans liepen oogletsel op doordat er met ste nen naar elkaar werd gegooid, de tweede helft van de ontmoe ting, waarin vóór de pauze het door nieuwe trainer Dietmar Pfeifer opgepepte Carl Zeiss Je na tevergeefs had gepoogd de van intellect gespeende aanval sopbouw met een doelpunt te be kronen. Ontsnapt Toegegeven, Sparta was in die eer ste periode driemaal ontsnapt aan een achterstand. Alert uitlo pend had doelman Van Noort- wijk in de openingsminuut de ra zendsnelle doch technisch be perkte Andreas Bielau van een vrije loop richting 1-0 af moeten houden, terwijl diezelfde Bielau halverwege de openingsperiode rakelings naast kopte na een voorzet van Trocha. Die laatste haalde zich kort voor rust de gramschap van zijn aanhang op zijn hals door voor een gapend doel onbeheerst naast te mikken. Meer had de thuisclub niet te bie den, de aanvalsopzet getuigde voortdurend van armoede. Zoch ten de veel overtredingen sco rende Oostduitsers hun heil in een een-tweecombinatie, dan volgde onherroepelijk balverlies. Werd er gekozen voor de lange bal, dan liepen de stormlopen al evenzeer dood, nu Ron van den Berg aan de linkerkant voortdu rend linksback John de Wolf te hulp kwam om loopwonder Bie lau af te stoppen. Crisisteam Carl Zeiss Jena, met drie punten uit acht wedstrijden inmiddels bekend als het crisisteam van de DDR, verwierf de driftig nage jaagde openingsgoal na een ka mikaze-actie van libero Rudiger Schnuphase. Na een gunstig val lende kluts-bal kopte de interna tional eerst tegen de lat, waarna hij alsnog doel trof. Schnuphase f anderen werden met messteken in de maagstreek afgevoerd door de ambulance. Dinsdag en gisterochtend waren al 33 supporters van Tottenham Hotspur teruggestuurd naar huis nadat zij met de veerboot uit En geland in Hoek van Holland wa ren gearriveerd. Tijdens de over steek van dinsdag op woensdag hadden 27 van hen voor 17.000 gulden schade aangericht op de 'Prinses Beatrix'. Zes supporters waren dinsdagavond al naar huis gestuurd vanwege onordelijkhe den op een andere veerboot. Twee fans worden nog vastge houden op het politiebureau. Zij worden ervan verdacht in Rot terdam een taxi te hebben ge kaapt, terwijl de chauffeur bui ten zijn wagen een klant hielp. duo. Al vroeg in de wedstrijd was de soms al te hard ingrijpende Konrad Weise naar de kleedka mers gebracht na een botsing met Wout Holverda en ingewis seld voor Pittelkow. „We knal den met onze hoofden tegen el kaar", aldus de Leidse aanvaller, die ondanks zijn pijnlijke buik spieren zijn werkzaamheden als eenzame voorpost gedreven ver richtte. „Ik heb er een buil aan overgehouden. En zijn gezicht lag open. Ik was blij dat die vent er uit ging. Wat een schopper was dat". Brutaal Na de 1-0 kon Sparta geen bal meer trappen zonder boegeroep, maar de Rotterdammers legden bru taal die motie van afkeuring ter zijde. Van den Berg posteerde zich naast Holverda en trof al vrij snel doel met een kopbal. „Onbe grijpelijk dat die goal werd afge keurd", wond hij zich na afloop De 0-2 van gisteravond en de to taalscore van 2-6 over twee wed strijden bewezen eens te meer hoezeer het Engelse voetbal de laatste jaren vooral tactisch voor uit is gegaan. Terwijl de gevrees de supporters nog altijd niets hebben bijgeleerd en blind ram men, hebben de spelers door de jaren heen hun continentale huiswerk goed gedaan. De tijd dat Nederlandse profs zich min achtend konden uitlaten over het domme kick-and-rush spelletje op het eiland is dan ook goed voorbij. Werken stond altijd al hoog in het vaandel bij de werknemers van nog op. „Dom natuurlijk dat ik die scheidsrechter daarna een duw gaf, dat kostte mij een gele kaart". De blonde speler, die in Rotter damse kringen bekend staat on der de naam 'Witlof kreeg in de tachtigste minuut genoegdoe ning. Na een corner van Edwin Olde Riekerink, die werd door- gekopt door Holverda, haalde hij genadeloos uit. „Van zo'n mo de clubs uit Albion, nu die onver minderde arbeidslust met steeds meer inzicht wordt gecombi neerd, zijn de rollen compleet omgedraaid. Tottenham Hotspur kon Feyenoord in alle opzichten ten voorbeeld worden gesteld. Johan Cruijff deed het als eerste. "Zoals die jongens het spel spe len, zo hoort het gespeeld te wor den", sprak de man die in de gouden jaren het gezicht van het Nederlandse voetbal bepaalde. Dat gezicht is inmiddels ook sterk gerimpeld, want alle complimen ten voor de tegenstander konden niet verdoezelen hoe zwak Feye noord zelf geacteerd had. Alsof de strijd al bij voorbaat was op gegeven, zo doolden de Rotter dammers door de Kuip, die voor de gelegenheid toch weer eens gevuld was met 45.000 man. De entourage kon nauwelijks inspi reren. De handelingen die ver- ment kun je alleen maar dro men", vierde hij zijn eigen feest je. Sparta-bestuurder Floor Bou wer klopte hem op de schouder. Hij hoorde de kassa al rinkelen. „De tweede ronde heeft ons rond de 20.000 gulden opgeleverd. De belangrijkste consequentie van deze prestatie is dat we in de der de ronde eens een grote recette kunnen verwachten". GERARD VAN PUTTEN richt moeten worden op een voetbalveld werden uitgevoerd, maar dan was dan ook alles mee gezegd. "Er zat weinig in en er kwam weinig uit", had ook trai ner Libregts opgemerkt."Totten- ham heeft ons net als in de eerste helft in Londen ook hier weer overklast". Het was de enige constatering, die zowel de kracht van de opponent als de krachteloosheid van Feye noord recht deed. Er zou pressie uitgeoefend worden, er zou ge sloten worden gespeeld, er zou in de gaten gedoken worden, maar de theorie bleek weer eens niet aan te sluiten op de praktijk. Al leen de toeschouwers roerden zich in het begin, de voetballers werden volstrekt kansloos naar de 0-1 van Hughton gevoerd, die het treffen in feite al besliste. Zo Feyenoord nog enige hoop koes terde, dan werd die op dat mo ment wel compleet de kop inge drukt. Door Hoddle uiteraard, die het voorbereidende werk ver richtte. Voorbij "Toen wisten al dat het voorbij was", keek Ben Wijnstekers achterom. "Tottenham had alles onder controle, dus drie goals maken was onmogelijk. Dat be seften we maar al te goed". Het was te merken ook. De als Feye- noorders verklede makke scha pen kwamen daarna vrijwel niet meer in het stuk voor. Zelfs de spelers die in de vaderlandse competitie nog boven de rest uit steken (Cruijff, Wijnstekers, Nielsen, Gullit) lieten zich om laag trekken, zodat er werkelijk niemand meer was die het voet bal van intelligentie voorzag. Het gevolg was dat de bal vaak luk raak werd verzonden, op een ma nier waarover de Nederlandse prof in het verleden zo minach tend sprak als het over het En gelse voetbal ging: hard en hoog. "Feyenoord wist niet meer wat het aanmoest", triomfeerde Tot tenham-manager Burkinshaw, "We hebben ze zo gefrusteerd dat ze op goed geluk gingen aan vallen met lange halen. Daar hadden we geen moeite mee, zulk voetbal krijgen we weke lijks voorgeschoteld van minde re teams". In die categorie hoorde de spelers- verzameling uit de Kuip gister avond zeker thuis. Nadat Pierre Vermeulen van het veld was ge haald, omdat zijn vader op de tri bune een hartaanval had gekre gen (Mario Been was zijn vervan ger), wilde Libregts tegen beter weten in nog eenmaal alles op al les zetten. Met de pauze-wissel Van Til/Houtman wekte de trai ner in elk geval die indruk, al ontkrachtte hij de alles-of-niets gok tegelijkertijd zelf gedeelte lijk door Gullit terug te halen naar de libero-positie. Het bleek lood om oud ijzer. Zelfs met vier spitsen kon zijn team maar eventjes voor dreiging zor gen, Jeliazkov schoot uit vrije positie op de lat, daarna werd de demonstratie van onmacht on verminderd voortgezet. De spe lers naar wie de bal 'laag' moest kregen 'm hoog (Cruijff en het lichtgewichtje Been op de vleu gels) en de speler die de bal graag hoog willen hebben (Houtman) werd laag aangespeeld. En als de betrokkenen het leer bij toeval dan wel eens goed kregen, lever den ze het zelf wel in. Verschil Het verschil werd daarmee op de spits gedreven, want van inleve ren was aan de andere kant maar hoogst zelden sprake. Dc wijze waarop met name Steve Archi bald de bal opving, afschermde en kaatste was voorbeeldig te noemen; de manier waarop zijn collega's aansloten eveneens. De 2-0 van Galvin kon er model voor staan. De enige smetjes op de knappe uitvoering van Totten- ham waren achteraf de gele kaar ten voor Hoddle en Archibald (wegens tijdrekken- bij Feye noord kreeg Stafleu geel), voor het overige hadden de Engelsen lesgegeven in modern voetbal. Wijnstekers: "We hebben veel kunnen opsteken, want we kwa men er toch niet aan te pas". Internationaal zal het ook nog wel enige tijd duren eer dat weer het geval is, hoeveel wedstrijden ook nog gewonnen worden in de va derlandse competitie... PAUL DE TOMBE A.s. zaterdag 5 november 1983 om 14 30 uur m het Sport park Duif, Duifraklaan te Val kenburg VV Valken '68 Hazerswoudse Boys Aangeboden door: J.S. Lips Assurantiën B.V. "Ons advies kost U niets" NOTTINGHAM (ANP) - Overwinteren in het UEFA-Cup voetbal. Dat was de grote wens van Jan Reker, nadat PSV eind september in Boedapest in de openingsronde Ferencva- ros uit het toernooi had gestoten. Na de triomfen in het seizoen 1977/'78 toen PSV de Europa Cup III won waren de Eindhovena- ren nooit meer verder gekomen dan de twee de ronde. In november waren de illusies al verstoord. De Brabantse coach hoopte dat zijn ploeg zo veel aan kracht en vooral zelfvertrouwen had gewonnen, dat ondanks de nederlaag in eigen huis tegen Nottingham Forest (1-2) PSV zich in de Engelse provinciestad alsnog bij de laatste zestien zou scharen. Zo ver is het dus niet gekomen. Nog vóór de winter is begonnen staat PSV alweer in de kou. De 1-0 nederlaag die de ploeg gisteren moest incasseren was opnieuw te wijten aan eigen falen. Hoewel PSV zich minder laf opstelde dan twee weken geleden in Eindhoven toen men uitsluitend op de counter loerde, maar daarmee Nottingham precies in de kaart speelde - kwam de formatie van Reker giste ren niet in de wedstrijd. Op het gladde veld zagen de toch gelouterde profs geen kans de zenuwen in bedwang te krijgen. En omdat ook het team van Brian Clough ruim bene den de vorm van twee weken terug bleef, ontstond er een soort veredeld 'flipperkast- voetbal' waarbij de bal dikwijls de meest vreemde capriolen maakte. Wat PSV betreft was het misverstanden troef. Dat begon al met Jurrie Koolhof die direct na aanvang de kans op een mooie opsteker liet liggen door pardoes van de bal weg te lopen terwijl daar een schitterende moge lijkheid lag op 0-1. Diezelfde Koolhof kreeg een kwartier voor tijd tot tweemaal toe de kans om die fout te herstellen, maar mikte in beide gevallen net te hoog. Op dat moment was PSV overigens al praktisch kansloos. Twaalf minuten na rust namelijk doorbrak Da venport de algehele malaise met een voor Nottingham bevrijdende treffer. Typerend genoeg ging daar weer zo'n merkwaardig 'kluts-moment' aan vooraf. Koolhof, op nieuw, verslikte zich in een eenvoudig één- tweetje, verspeelde op domme wijze de bal en Wallace was er als de kippen bij om Da venport langs de verbouwereerde PSV-de- fensie te sturen. Alleen voor Doesburg faal de de spits niet. Nadat Nottingham pal daarop twee mogelijk heden op doelpunten liet liggen haalde Re ker daarop vleugelverdediger Van Aerle uit het veld en zette Rob Landsbergen als extra- aanvaller in. Daarna bracht hij ook Poort vliet binnen de lijnen voor Lokhoff en zo waar viel er opeens enige lijn in het PSV- spel te bespeuren. Toen bleek Nottingham zeer kwetsbaar, maar Koolhof buitte dat niet uit. Waardoor PSV in de kou bleef staan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13