c VS willen praten in langer Genève Grenada is weer terug hij Suriname vraagt miljoenenlening Onderzoek 'Libanese identiteit' Politie mag schieten bij Britse kruisrakettenbasis Prawda: overleg hopeloos geworden J China en EG willen meer betrekkingen Referendum Zuid-Afrika (KERSTDINER I WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 Buitenland GENÈVE (RTR/UPI/AFP) De VS hebben de Sowjet-Unie voorgesteld de slotronde van het Geneefse gesprek over vermindering van kernwapens in Europa te verlengen van 6 november tot 15 december. Moskou heeft nog niet gereageerd. Wel drukte het partij blad Prawda vandaag een commentaar af met de conclusie dat het overleg door de houding van president Reagan "hopeloos" is geworden. PEKING (UPI) Vice-premier Wan Li van China en de voorzit ter van de Europese Commissie Gaston Thorn hebben gisteren een lans gebroken voor grotere politieke en economische be trekkingen tussen de Volksrepu bliek en West-Europa. Tijdens een officieel diner ter ere van Thorn zei Wan dat China geen belangentegenstelling met de tien landen van de Europese Gemeenschap had en dat beide gekant waren tegen 'hegemonis- me' - de Chinese benaming voor de vooronderstelde heerszucht van de Sowjet-Unie - en voor de handhaving van de wereldvrede. De Chinese vice-premier zei dat China en de EG wat de economie betreft eikaars zwakke en sterke punten tegen elkaar zouden moeten afwegen. "Beide moeten in eikaars behoeften voorzien en eikaars tekorten opvangen", zei hij. Peking zag uit naar ontwikkeling van zijn economische en techni sche samenwerking met de Eu ropese Gemeenschap en volgens Wan is het potentieel terzake groot en zijn de vooruitzichten zeer goed. Thorn, die gisteren was aangeko men voor een vriendschapsbe- zoek van zes dagen aan China, deelde Wans opmerkingen over bezorgdheid over de wereldvre de en zei dat de EG groot belang hechtte aan de ontwikkeling van China. "Zij wil een actieve bij drage leveren aan de modernise ring van China", zfi hij, want "een voorspoedig en modern China betekent een essentiële factor in wereldstabiliteit". Een EG-woordvoerder in Europa zei dat het bezoek aan China voor de gemeenschap belangrijk was, omdat Peking geïnteres seerd is in het activeren van de politieke samenwerking en de handel heeft uitgebreid. Gaston Thorn is vroeger als Lu xemburgs minister van buiten landse zaken in China geweest Hij was in Singapore en Thailand voor zijn aankomst in Peking. Juist op 15 december blijkt vol gens een verklaring van een Amerikaanse legerwoordvoerder in West-Duitsland de plaatsing in de Bondsrepubliek te moeten beginnen van de eerste Pers- hing-2-raketten, die de Sowjet- Unie bovenal zou vrezen. Was hington zei eerder precieze lever data van kruis- en pershingraket- ten aan de verschillende Westeu- ropese landen geheim te willen houden. De woordvoerder rea geerde op, naar hij zei, onjuiste informatie in 'Stern'. Moskou dreigde onlangs Genève DEN HAAG - De Surinaamse rege ring heeft een lening van hon derd miljoen dollar gevraagd aan de Inter-Amerikaanse Ontwikke lingsbank (IADB). De bank vind de aanvraag echter zo onduide lijk, dat een nadere toelichting op de projecten is gevraagd. Een afvaardiging van de bank zal de komende maand Suriname bezoeken om enkele, inmiddels nader uitgewerkte plannen te on derzoeken, aldus de president door Marien van den Bos van deze bank, Ortiz Mena, giste ren in Den Haag. Volgens de president van de bank wordt er al geruime tijd met de Surinaamse regering gesproken over financiële steun, maar zijn de prioriteiten van de achtereen volgende regeringen voortdu rend gewijzigd. De Inter-Ameri- kaanse Ontwikkelingsbank ver wacht nu de uitwerking van en kele projecten en zal de komen de maand een commissie naar Suriname sturen om de realiteit van de ingediende plannen te on derzoeken. Bij de aanvragen gaat het vooral om projecten op het gebied van de waterhuishou ding, de landbouw, de bouw van ziekenhuizen en scholen. Ortiz Mena wilde niet ingaan op speculaties over de stabiliteit van de huidige Surinaamse rege ring. In het laatste jaarrapport (augustus 1983) van de Bank heet het nog dat de Surinaamse eco nomie „een positief klimaat voor investeringen zou kunnen zijn op de midden- en langere ter mijn". Daarnaast worden dan wel de politieke stabiliteit en de Nederlandse ontwikkelingshulp genoemd als essentiële bijdra gen. Volgens Mena hebben de Suri naamse autoriteiten een vrij wil lekeurig lijstje van projecten in gediend voor financiering door de Inter-Amerikaanse Ontwikke lingsbank. Op een basis die door deze bank niet voor financiering in aanmerking komt. Pas bij de besprekingen de komende maand zullen wellicht enkele projecten kunnen worden goed gekeurd. Van een politiek oor deel over het regime-Bouterse wilde Mena in het geheel niet spreken. „Wij kijken of het goed is voor de mensen, niet of het goed is voor de regeringen. Rege ringen zijn van voorbijgaande aard, het volk niet", aldus Ortiz Mena. bij eerste plaatsing te zullen ver laten. Van Sowjetzijde werd er gisteren na afloop van de nieuwe zitting op gewezen, dat uit het feit, dat beide partijen besloten tot het houden van nieuwe zittin gen, kan worden afgeleid, dat Moskou zal blijven onderhande len zeker totdat de eerste nieuwe raketten in West-Europa worden geplaatst. Alleen van West-Duits- land zou het tijdstip daarvan na de verklaring door de leger woordvoerder wat de Pershing betreft geheel duidelijk zijn. In Engeland, waar het Lagerhuis maandag instemde met plaat sing, van kruisraketten, begint deze 'binnenkort', maar minister van defensie Heseltine zei in het debat niet precies wanneer. De zitting van gisteren in Genève was de honderdste sinds het be gin van het INF-(Intermediate Nuclear Forces)-overleg bijna MM twee jaar geleden, op 31 novem- ber 1981. Normaal duurt elke ronde twee maanden, zodat de lopende, cruciaal geachte serie zittingen, die op 6 september be gon, op 6 november eindigt ten zij de Sowjet-Unie instemt met het Amerikaanse voorstel tot verlenging tot 15 december. De Prawda beschuldigt president Reagan er vandaag van de Euro pese publieke opinie te bedrie gen door middel van de 'truc' van terugtrekking van technisch verouderde wapens. Daarbij doelt het op de 1.400 van de 6.000 tactische kernkoppen van slag veldwapens, die de NAVO in dc komende vijf zes jaar wil laten verdwijnen. Reagan 'verzwijgt met opzet', dat 'dit 'verouderde' wapens zijn en dat zij juist worden vervangen voor kruis- en pershing-2-raket- ten. "Die vervanging vergroot de veiligheid in Europa niet en bete kent daarenboven geenszins af zien door de VS van hun herbe wapeningsprogramma". Militairen met honden bewaken de Britse luchtmachtbasis Greenham Common, waar gisteren een Amerikaans vliegtuig arriveerde met materieel voor de plaatsing van kruisraketten. Buiten de hekken raakten demonstre rende vrouwen slaags met de politie. (Foto's AP» JOHANNESBURG (AP) - Van morgen zijn in Zuid-Afrika de stembussen opengegaan voor een referendum over een grond wetswijziging die kleurlingen en Indiërs iets meer politieke in vloed zal moeten geven. Zwarten blijven van de eventuele veran deringen uitgesloten. Zegslieden van de regerende Na- sionale Partij en de progressieve Federale Partij, die tegen het voorstel is omdat de zwarten worden uitgesloten, waren het er over eens dat bij een grote op komst de blanke Zuidafrikanen (het referendum is alleen voor hen) "ja" zullen zeggen tegen de voorgestelde grondwetswijzi ging. Deze voorspelling is gebaseerd op het feit dat de Nasionale Partij, die het plan heeft ontworpen, bij verkiezingen rond de 60 procent van de stemmen behaalt. Meer dan 2,7 miljoen blanken mo gen hun stem in het referendum uitbrengen. Ook in het door Zuid-Afrika wederrechtelijk be stuurde Namibië zijn stemloka len ingericht om militairen die tegen de bevrijdingsbeweging Swapo strijden de gelegenheid te geven aan het referendum deel te De stemlokalen zijn open van 7 uur (6 uur Ned. tijd) tot 21 (20 uur Ned. tijd). Als de voorgestelde grondwetswij ziging wordt goedgekeurd zal er volgend jaar een parlement wor den gevormd van drie kamers waarin afgevaardigden zitting hebben van de vijf miljoen blan ken, 2,7 miljoen kleurlingen en 800.000 Zuidafrikanen van Azia tische afkomst. Het parlement zal zo worden ingericht dat de blanken de absolute meerder heid hebben en het parlementai re gebeuren geheel controleren. GENEVE - De eerste volle dag van de Libanese nationale verzoe ningsconferentie in Genève is gisteravond afgelopen met de formatie van een speciale com missie, die zich moet buigen over de in Libanon nimmer duidelijke kwestie van de nationale identi teit van het verdeelde land. Druzenleider Walid Jumblatt ver klaarde dat op een chaotische persconferentie na afloop van de eerste besprekingen. Jumblatt noemde de kwestie van nationa le identiteit een van de meest be- door Aernout van Lynden langrijke punten van de confe rentie - eerst moet hierover een consensus bestaan, voordat de verderde details besproken kun nen worden. Jumblatt, die weinig hoopvol naar Genève was afgereisd, zei dat de eerste echte werkdag van de con ferentie toch redelijk goed was verlopen. Volgens de Druzenlei der is het een positief teken dat de Amerikanen eindelijk aan vaard hadden dat er een aantal belangrijke hervormingen in de politieke en sociale structuur in Libanon nodig waren. Maar Jumblatt haalde ook hard uit naar zijn falangistische tegen standers. Hij noemde de broer van president Gemayel, de oud leider van de christelijke milities Bashir Gemayel, die vorig jaar bij een bomaanslag om het leven kwam, een „verrader". „En dat", zei Jumblatt, „is een heel gema tigde omschrijving. Wij zitten echter in Libanon met het pro bleem dat anderen Bashir als een held zien. Dit soort verschillen moeten ook besproken worden en ook hierover moet een con sensus bestaan". De verschillende strijdende Liba nese partijen zijn gisteren tijdens de eerste volle dag van de natio nale verzoeningsconferentie alle maal onder grote druk komen te staan van de Verenigde Staten, Israël en Syrië in verband met de netelige kwestie van het Liba- nees-Israëlische vredesverdrag van 17 mei. Alle drie de landen hebben specia le vertegenwoordigers naar Ge nève gestuurd, om achter de schermen druk op de verschil lende delegaties uit te oefenen. De hoop van zowel de Libanese president Amin Gemayel als de andere christelijke leiders was erop gericht de discussie over het verdrag van 17 mei tot het einde van de conferentie, die waarschijnlijk vier a vijf dagen zal duren, uit te stellen. Dit is echter niet gelukt, en het omstre den verdrag, dat door de opposi tie als „een daad van officieel verraad" omschreven wordt, is vrijwel direct ter sprake ge bracht. Vanuit drie kampen worden de de legaties belaagd. Israël heeft een van zijn topdiplomaten, Yitzak Lior, naar Genève gestuurd om druk op alle delegaties uit te oe fenen. Lior is tijdens het afgelo penjaar, toen Israëlische troepen Libanon tot aan de buitenwijken van Beiroet bezetten, de onoffi ciële Israëlische ambassadeur in Beiroet geweest. Sinds de delegaties dit weekeinde in Zwitserland neerstreken, heeft de Israëlische diplomaat in privé-gesprekken met zowel re- gerings- als oppositieleiders hen met nadruk gewaarschuwd dat Israël het zuiden van Libanon geheel zal afgrendelen al het ver drag van 17 mei wordt opgehe ven, zoals de oppositie en Syrië geëist hebben. De Israeli's hebben zich begin sep tember gedeeltelijk uit Libanon teruggetrokken, maar bezetten nog steeds het zuiden vanaf de strategisch belangrijke rivier Awali. Juist hier, bij de drie bruggen over de Awali, zouden de Israeli's met gemak het zuiden van de rest van het land kunnen scheiden. Dit zou vooral een zware tegenslag voor de sjiie- tische leider Nabi Berri beteke nen. Zeker de helft van de Liba nese sjiieten wonen in het bezet te zuiden en Berri zou deze be langrijke achterban niet graag willen verliezen,. Naast Israël hebben ook de Ver enigde Staten een van hun topdi plomaten naar Genève gestuurd. Richard Fairbanks, die op het ogenblik de waarnemende spe ciale afgezant in het Midden- Oosten is, heeft ook de oppositie leiders gesproken. Tijdens een gesprek met Druzenleider Walid Jumblatt en Berri zou Fairbanks hen gevraagd hebben het ver drag niet op te heffen, maar te bevriezen. „Het is voor ons het enige bindende document wat Israël betreft", verklaarde Fair banks volgens bronnen in de de legatie van Joemblatt. „Als wij dat verliezen, hebben wij hele maal geen greep meer op de Is raëlische politiek in het zuiden van Libanon, en daar hebben geen van de Libanese groepen baat bij". Syrië, dat als de grootste steunpi laar van de oppositie geldt, heeft echter steeds geëist dat het ver drag moet verdwijnen indien de regering en Damascus de terug trekking van zijn troepen uit Li banon weer in overweging wil nemen. De Syrische minister van buitenlandse zaken Abdel Halim Khaddam neemt aan de confe rentie deel als waarnemer, maar het is deze week al gebleken hoe belangrijk zijn rol in Genève zal zijn. LONDEN - De Britse regering kan niet garanderen dat niet op vre- desdemonstranten wordt 'ge schoten, als die te dicht in de buurt komen van de op de lucht machtbasis Greenham Common te plaatsen kruisraketten. Deze uitspraak van minister Heseltine (defensie) heeft gisteren veel stof doen opwaaien in het Britse La gerhuis. De minister gaf zijn verklaring in antwoord op een vraag van een Lagerhuislid van de Labour-par- tij. Deze vroeg om absolute garanties dat op demonstranten bij Greenham Common onder geen enkele voorwaarde het vuur zal worden geopend. Hesel- door Henk Dam tine wilde dergelijke garanties niet geven. Dat lichtte hij als volgt toe: „Het is de absolute plicht van de rege ring, nuclaire wapens in ons land te verdedigen en ook de bases van onze strijdkrachten te verde digen. Het zou roekeloos zijn die politiek nu te laten varen." Premier mevrouw Thatcher onder steunde in het Lagerhuis Heselti- ne's verklaring. Woordvoerders van het ministerie van defensie hebben later duidelijk gemaakt dat demonstranten zich alleen in gevaar begeven als zij niet alleen door het buitenste hek rond de basis heengaan, maar ook politie en militair personeel die zich in een ring rond de silo's voor de kruisraketten hebben opgesteld, weten te passeren. De veiligheidsmaatregelen rond de Brits-Amerikaanse basis in Greenham Common zijn de afge lopen dagen sterk opgevoerd, nu dagelijks onderdelen van de eer ste 16 daar te plaatsen kruisra ketten uit de Verenigde Staten aankomen, en de raketten zelf binnen drie weken moeten arri- Het buitenste hek is versterkt, r dat het deskamp er het afgelopen week einde op uiterst simpele wijze in slaagden, tientallen meters hek naar beneden te halen. De gehele omtrek van de basis - met een lengte van 15 kilometer - wordt nu door politiemensen bewaakt. Binnen de basis zijn rond de silo's verdere versterkingen in de vorm van rollen prikkeldraad aangebracht. Tussen die verster kingen en het buitenste hek lo pen politiemensen, van wie som migen met waakhonden zijn uit gerust, en militairen, waaronder het derde regiment para-troepen dat vorig jaar op de Falkland-ei- landen het zwaarste werk kreeg op te knappen. Aan de grimmige, welhaast siniste re stemming rond Greenham Common wordt nog bijgedragen door helikopters die elke vijf mi nuten patrouillevluchten maken. De spanning steeg gisteren rond het middaguur naar het kook punt, toen een zwaar Ameri kaans Galaxy-transportvliegtuig op Greenham Common landde Demonstrerende vrouwen klamp ten zich aan de hekken rond het kamp vast, en sommigen van hen barstten in tranen uit toen het vliegtuig werd uitgeladen. Twee grote kratten werden door omstanders gezien. Het ministe rie van defensie wilde gisteren niet vertellen wat er in de kratten heeft gezeten. Verbod Franco- herdenking MADRID (GPD) - De plechtig heid die in Madrid zou worden gehouden ter herdenking van de dood van generalissimo Franco, is door de Spaanse autoriteiten verboden. De massale bijeen komst om de in 1975 overleden dictator, samen met de in 1936 gefusilleerde leider van de falan- gisten, José Antonio Primo de Rivera, te herdenken, was in be ginsel voor 20 november georga niseerd door de rechts-extremis- tische federatie van oudstrijders uit de burgeroorlog. Als reden voor het verbod voerde de civiele gouverneur van Ma drid aan, dat er gegronde rede nen bestaan om herhaling van ernstige incidenten en rellen te vrezen, die zich in voorgaande ja ren hebben voorgedaan. Al ge ruime tijd bestaat in politieke kringen de vrees dat rechts-ex- tremistische groeperingen de herdenkingsmanifestatie van Franco op 20 november zouden willen benutten om een geweld dadige campagne, met aanslagen en vernielingen, in gang te zet ten. ADVERTENTIE ST. GEORGE'S (GPD) - Voor Grenada is de regentijd voorbij. Het is officieel zomer geworden. Mooi maar landerig ligt de hoofdstad St. George's in het be zit van een zojuist geimporteerde democratische verantwoorde lijkheid, zonder enig vertoon van eigen waakzaamheid, uit te hij gen tegen heuvels begroeid met wellustig tropisch groen. Een de cor voor 'Love Boat' meer dan voor de grijze oorlogsbodems die de rede momenteel beheersen. De werkelijkheid leert anders. Tus sen de puinhopen van de plaatse lijke inrichting, een voormalig fort op een smalle heuvelrug, zo'n 200 meter van de hoofdin gang van Fort Frederick waar machthebber generaal Hudson Austin zich had verschanst, hangt de lucht van rottende lij ken. Bij vergissing geraakt, dat hospitaal, toen Amerikaanse A 7 Corsair gevechtsvliegtuigen be zig waren belendend afweerge schut op te ruimen. Zuster Agatha Harry (44) kijkt strak voor zich uit als ze voor de s zoveelste maal vertelt, dat er -Amerikaanse beweringen ten spijt- wel degelijk doden zijn ge vallen onder de burgerij van een eiland waaraan voortaan geen onschuld meer te pas komt. „Het was totale verwarring... een van de patiënten heeft dagen achter een onder het puin liggen gillen. Toen we hem eindelijk konden Nabij de luchthaven van Grenada worden opgepakte Cubanen i met prikkeldraad afgezette cirkel gevangen gehouden. bevrijden ging hij dood". Ze wijst op de steenbrokken, tri- plexplaten, matrassen, rondslin gerende kleren, het vernielde pa- tienten-archief en vliegen die zich zoemend verzamelen op de plekken waar de lijken een tijdje hebben gelegen. Lijken rotten snel in dit klimaat, bevestigt begrafenisondernemer Leslie Bailey, die haastig maar met verschuldigde eerbied de teraardebestelling heeft ver zorgd van dertien slachtoffers en de crematie van twee andere. Ze zijn allemaal in één groot gat ge stopt op de begraafplaats Wilber- force van St. George's verzekert een sombere man. Zijn nicht was erbij. Maar Bailey blijft volhou den, dat ieder zijn eigen graf heeft gekregen. En verpleegster Harry zegt, alle ellende ten spijt, toch blij te zijn met de Ameri kaanse invasie en ze heeft zelfs al een filosofie gereed om het leed dragelijk te maken: sommigen moeten nu eenmaal sterven op dat anderen kunnen leven. De revolutionair Maurice Bishop zou het daar wel mee eens zijn geweest, denkelijk, maar van hem resten slechts foto's en een zeker martelaarschap. In het kantoortje van het Revolutionai re Volksleger (People's Revolu tionary Army - PRA) in Fort Ru pert heeft de strijd uiteraard cha os nagelaten. Op de grond zwerft een poster, die Bishop toont en Fidel Castro tijdens een hartelij ke begroeting en een gesprek on der vrienden. Waar is het graf van Bishop? Geen idee, meneer, geen idee. In de heuvels klinken zo nu en dan nog schoten, bijtijden komt een straaljager voorbij en er vliegen nog helikopters in de stralend blauwe lucht, maar volgens de negenjarige Donna Patrice is het rustig. Zij zit op de voorkant van een Amerikaanse jeep. Zij ge baart, lacht en straalt van het onthutsend onschuldige opti misme, dat de golfbewegingen van het leven altijd lijkt te ver snellen. Schoolhoofd Hugh Baptiste leest voor zijn 406 leerlingen de 46e psalm, die leert dat god een grote vluchtheuvel is, waar men altijd terecht kan, zelfs al verschuift de aarde en komen bergen midden in zee te liggen. Het zijn ten van onmiskenbare inkeer. Baptiste durft nu dingen te zeg gen, die hij tot voor kort maar voor zich hield. Hij wil uitleggen datje best je land trouw kunt zijn terwijl je met de politieke leiders van mening verschilt. Grenada is weer aan het werk ge gaan. Winkeliers rukken grote platen triplex van hun gevels, de kerkklokken kleppen opgewekt en veel Amerikaanse soldaten, met geweer in de aanslag lijken geheel te misstaan in een stads beeld, met enkele brandgaten Mannen slaan elkaar op de schouder: ze leven. Een ander roept naar een vrouw: „Ben je al met een Amerikaanse soldaat ge trouwd?" „Nog niet", roept zij te rug, „maar ik kom in de buurt". Er is zelfs weer elektriciteit, me de dank zij de twee generatoren van 30 kWh die de Amerikanen hebben aangevoerd. De telefoon op het eiland werkt weer een beetje. Radio Vrij Grenada is snel Radio Specerijen Eiland geworden en verzendt als vanouds de ene op roep na de andere binnen een raamwerk van lokaal vernuft dat weer menige heup doet zwaaien. De plaatselijke handelaar in prentbriefkaarten vindt zijn kleurrijke landschappen ook voor de toekomst nog wel bruik baar. Grenada gaat terug naar af en naar de toeristen en de noot muskaat. DIRECTEUREN, VOORZITTERSen PENNINGMEESTERS 2 vier uw «met bedrijf, vereniging enz. in DIRCKDIRCKZ HILLEGOM 2 gedurende de gehele maand december presenteren wij speciale Kerstmenu's. J Wij zorgen voor een feestelijk 0 aangeklede zaal met kerstboom en dinertafel in Kerstsfeer. J J BEL: 02520 - 15347 voor uitgebreide informatie f V Vosselaan 15 TL langs de weg Haarlem- Hillegom jé

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7