-c Bonden wijzen 3 procent ook af TEGEKGOEDREK Den Uyl wil meer begrip voor angst Sowjet-Unie Nieuw voorstel kabinet haalt het niet Bezwaren tegen tol op Oosterscheldedam Betogers bereid tot verdergaande acties Belastingdienst telt geen tandenborstels DISCO RACK WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 Binnenland DEN HAAG (GPD/ANP) - De ambtenarencentrales gaan niet akkoord met het voorstel van het kabinet om de salariskorting van de ambtenaren te verzachten. Het kabinet wil de korting beperken tot 3 procent bruto, waardoor volgens premier Lubbers het netto-salaris van grote groepen ambtenaren en trendvolgers er in januari volgend jaar niet op achteruit gaat. Jaap van der Scheur, voorzitter van de grootste ambtenarencen- trale AbvaKabo, zei gisteravond dat de tegemoetkoming van het kabinet „volstrekt onvoldoende" is en niet tot overeenstemming zal leiden in het overleg dat van daag met minister Rietkerk (bin nenlandse zaken) wordt gevoerd. Al in het weekeinde was duidelijk geworden dat het kabinet geen wezenlijk nieuwe voorstellen zou doen, aldus de bonden. Dat bleek volgens de centrales uit een tot dusver geheim gehouden gesprek, dat zij zaterdagavond bij minister Rietkerk thuis had den met de bewindsman en pre mier Lubbers. „Het gesprek bood geen openingen; het was het oude verhaal", aldus Abva- Kabo-voorzitter Van der Scheur. Ook in het overleg van vandaag met Rietkerk zeggen de bonden weinig vertrouwen te hebben. De ambtenarenbonden hebben aangekondigd dat zij uit de di verse overlegorganen en com missies van de overheid zullen stappen als het gesprek niets op levert. „Het heeft dan geen zin meer om met onze werkgever te praten over wat dan ook", aldus Van der Scheur gisteren in En schede tijdens een massale sa menkomst van 3000 ambtenaren. Spoorwegen De NS gaan een kort geding aan spannen tegen de Vervoersbon- den FNV en CNV en de Federa tieve Spoorweg Vakvereniging om verdere acties bij de spoor wegen te laten verbieden. Het ge ding dient vrijdag in Utrecht. In een toelichting zegt de NS dat zij weliswaar geen partij zijn in het loonconflict tussen spoor wegpersoneel en overheid, maar dat zij de zaak niet langer op zijn beloop kunnen laten. De aanhou dende (stiptheids)acties veroor zaken zoveel overlast en schade, zegt de NS-directie, dat „oorzaak en gevolg niet langer evenredig zijn". Het geding komt op het moment dat er een verheviging van de ac ties bij de spoorwegen wordt voorbereid. De Vervoersbond FNV en de FSV raadplegen deze week hun achterban over het aanvullen van de wat verlopende stiptheidsacties met 24-uurssta- kingen en verrassingsacties. De ze aanvullende acties zouden volgende week moeten begin- Acties Door acties van ambtenaren is gis teren op diverse verkeersknoop punten in ons land veel hinder voor het verkeer ontstaan. In Amsterdam zorgden boze ambte naren voor een verkeerschaos door blokkades van verkeersa- Van Eyck trekt ontwerp terug DEN HAAG (ANP) - Architect Al- do van Eyck heeft zijn ontwerp voor een nationaal monument voor koningin Wilhelmina op het Lange Voorhout in Den Haag te ruggetrokken, nadat B en W van Den Haag het ontwerp negatief hadden beoordeeld. Van Eyck heeft zijn besluit eerder kenbaar gemaakt aan de com missie nationaal monument ko ningin Wilhelmina, die het op richten van een monument in op dracht van de regering begeleidt. De commissie had Van Eyck voorgedragen en heeft nu in een brief aan minister Brinkman (wvc) laten weten dat zij het be sluit van Van Eyck begrijpt en onderschrijft. Vorige week besloten B en W van Den Haag een negatief oordeel over het ontwerp, een witte, gla zen koepel op het Voorhout, voor te leggen aan de gemeenteraad. De meerderheid van het college vond dat dit ontwerp de struc tuur van het Voorhout te veel zou aantasten. De Haagse burge rij had in een inspraakronde overwegend negatief op het plan gereageerd. WEERRAPPORTEN 'Grapje' DEN HAAG (ANP) - De dissi dente CDA-kamerleden Scholten en Dijkman hebben gisteren een stille wenk ge kregen dat zij maar beter naar een ander baantje kun nen omzien. Dat gebeurde bij de schriftelijke stemming over de voordracht die de Tweede Kamer moest opstel len voor een nieuw lid van de Algemene Rekenkamer. Bij de stemming over de eerste plaats op de voordracht werd op Scholten gestemd. Zijn collega Dijkman werd op een tweede plaats gezet. Beiden kwamen niet voor op de kan didatenlijst. De stemming voor de nummer drie op het lijstje was nog 'jo liger': behalve de "officiële" sollicitanten werden stem men uitgebracht op CDA-lei- der De Vries, de CDA'ers Ma- teman en Gualthérie van Weezei, de PvdA'ers Kom brink en Wöltgens en op de WD-leider Nijpels. DEN HAAG (ANP) - De regeringspartijen CDA en WD in de Tweede Kamer hebben bezwaar tegen het plan van minister Smit-Kroes (ver keer en waterstaat) tol te gaan heffen op de nog aan te leggen weg over de Oosterscheldedam. De PvdA wijst de voorgestelde tolheffing niet al op voorhand af. Dit bleek gisteren tijdens het overleg tussen Kamer en minister over de voortgang in de Oosterscheldewerken. De minister maakte duidelijk dat zij niet van plan is van haar voornemen af te zien. Zij wees de regeringspartijen erop dat de mogelijkheid tot tolheffing is vastgelegd in het regeerakkoord. Wat betreft bestaande wegen en waterstaatkundige werken stuit tolheffing weliswaar op on- overkomenlijke bezwaren, maar CDA en WD hebben destijds zelf de mogelijkheid opengehouden een dergelijke heffing wel in te voeren voor nieuwe wegen en werken, aldus de bewindsvrouw. Volgens Smit- Kroes kan een weg over de stormvloedkering niet worden betaald uit het Rijkswegenfonds. CDA-woordvoerder Eversdijk en zijn WD-collega Te Veldhuis vinden dat voor de Oosterscheldedam een uitzondering moet worden gemaakt op de afspraak uit het regeerakkoord, omdat het verkeer in Zeeland al voldoende wordt belast door de tolheffing op de Zeelandbrug. Evers- dijk wees erop dat die brug al in 1978 tolvrij had moeten zijn. Te Veld huis stelde voor het bedrag van acht miljoen gulden voor de aanleg van de weg over de stormvloedkering ergens anders vandaan te halen. Hij gaf daarbij twee concrete mogelijkheden aan. Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis DEN HAAG (ANP) De overgrote meerderheid van de ruim 500.000 mensen die afgelopen zaterdag in Den Haag hebben gedemon streerd, is voor verdergaande ac ties tegen de plaatsing van kern wapens. Maar liefst 72 procent van de demonstranten blijkt nu al bereid tot het blokkeren van opslagplaatsen, het weigeren van defensiebelasting of het mee doen aan een politieke staking. Dit blijkt uit een onderzoek van de universiteit van Nijmegen uit vraaggesprekken met 923 Neder landers die zaterdag hebben meegelopen in Den Haag. Het is volgens de onderzoekers op vallend dat een zo groot percen tage nu al bereid is tot harde vor men van actie. Twee jaar gele den, toen dezelfde onderzoekers de demonstranten in Amsterdam ondervroegen, was slechts 57,7 procent tot onmiddellijke actie bereid. De bereidheid om tot ac tie over te gaan als het tot daad werkelijke plaatsing mocht ko- men, is overigens vrijwel gelijk gebleven en schommelt rond de 80 procent. Uit het onderzoek valt ook een pro fiel van de Haagse demonstrant af te leiden. De gemiddelde beto ger, voor zover die bestaat, is tus sen de 26 en de 40 jaar, heeft een betaalde baan, is niet kerkelijk of levensbeschouwelijk gebonden en stemt overwegend links. Van alle demonstranten zou slechts 1,3 procent op dit mo ment op het CDA stemmen. In maatschappelijk opzicht is de aanhang van de vredesbeweging wel veel breder geworden, zo concluderen de onderzoekers. Vergeleken met Amsterdam is het opvallend dat relatief meer mensen met een lagere opleiding hebben meegelopen. De vakbe weging was massaal vertegen woordigd. Gevraagd naar het NAVO-dubbel- besluit blijkt 97,7 procent voor het terugdraaien van de beslis sing "om in principe 572 nieuwe kernraketten in West-Europa te plaatsen". Over het lidmaat schap van de NAVO is de me ning van de demonstranten de afgelopen twee jaar verschoven. Er zijn minder mensen die vin den dat Nederland zonder meer ders en bruggen open te houden. Het openbaar vervoer in de hoofdstad reed pas na 10 uur gis termorgen uit. In Arnhem blok keerden honderden ambtenaren twee uur lang het Willemsplein; ambtenaren in Rotterdam scha kelden de verkeerslichten bij de Maastunnel op rood, waardoor het verkeer moest worden omge leid via de Van Brienenoord- brug; in Nijmegen werd het Kei zer Karelplein gedurende ander half uur geblokkeerd en rond de Poot van Metz, een deel van de rijksweg bij Eindhoven, zorgde de politie voor lange files door strenge papiercontroles te hou den. Brugwachters in Den Haag zorgden eveneens voor verkeers problemen door op twee belang rijke bruggen model te werken. Het stadhuis in Enschede was gis teren gesloten, omdat het ge- meentepersoneel verlof had op genomen uit protest tegen de ko mende salariskorting. Alleen voor de aangifte van geboorte en overlijden was het stadhuis één uur geopend. De vertragingen bij de spoorwegen bedroegen giste ren maximaal 10 minuten. De gemeente Utrecht zat tot gister avond 11 uur zonder straatver lichting als gevolg van een actie van ambtenaren van het gemeen telijk energiebedrijf. Op vijf ge vaarlijke kruispunten bleef de verlichting branden. De actie is even onderbroken toen brand uitbrak in een woonhuis. Het personeel van de centrale werkplaats van de Amsterdamse stadsreiniging begint vandaag aan een staking voor onbepaalde tijd. Het groot onderhoud aan voertuigen van politie, openbare werken, waterleiding en stads reiniging komt daardoor stil te liggen. De douane op Schiphol begint volgende week een stipt heidsactie: een op de vijf passa giers zal dan uitgebreid worden gecontroleerd. Volgens de hoofcommissaris van politie Hessing in Eindhoven kan de voetbalwedstrijd PSV- Ajax zaterdag gewoon doorgaan. Hij denkt dat voldoende maatre gelen kunnen worden getroffen om de veiligheid te garanderen. De politiebonden hebben een werkonderbreking voor zater dagavond aangekondigd, als het overleg met de minister op niets uitloopt. MOSKOU - De Nederlandse parlementaire delegatie werd gisteren ontvangen door de Opperste Sowjet. Oo de voorste rij, derde van links, gastheer Vitaly Ruben. (Foto api MOSKOU (GPD) - De Sowjet- Unie voelt zich ernstig bedreigd door met name de Pershing-II- raketten. Dat is de allesoverheer sende conclusie die de Neder landse parlementaire delegatie, die een vierdaags bezoek brengt aan Moskou, gisteren trok na be sprekingen met het Amerika-in- stituut in Moskou en de Russi sche vredesbeweging. Of de Russen terecht zich bedreigd voelen bleek in de delegatie een twistpunt. PvdA-leider Den Uyl vroeg begrip voor de zorgen van de Sowjets. Maar CDA-fractielei- der De Vries en WD-collega Nij pels wezen meer op de dreiging van de SS-20's voor de NAVO- landen. De delegatie sprak gisteren in Mos kou met de onderdirecteur van het Russische Amerika-instituut, Bogdanov, en met voorzitter Zhukow van het officiële Russi sche Vredescomité. Vooral Bog danov wees op de gevaren van de nieuwe NAVO-raketten voor Moskou. De Pershing-II, die in enkele minuten vanuit Duitsland met grote nauwkeurigheid Rus sische doelen kan bereiken, boe zemt de Sowjets de meeste vrees Terecht, zei Den Uyl. „De Russi sche angst is gerechtvaardigd en oprecht. Voor het eerst komen er in West-Europa op het land ge stationeerde raketten, die vitale doelen in de Sowjet-Unie kun nen bereiken. Moskou ziet dat als een pistool op de borst, net als de Amerikanen in 1962 tij dens de Cuba-crisis de Russische plannen zagen om raketten op Cuba neer te zetten. Daarvan heeft het Westen te weinig be sef', aldus Den Uyl. „Het be nauwt de Russen ongelooflijk, het drijft ze bijna tot paniek". De Vries zette daar vraagtekens bij. De Russen beschouwen hun SS-20 als antwoord op de Ameri kaanse nucleaire bommenwer pers in Europa. De nieuwe NA VO-raketten zijn niet anders dan die bommenwerpers, meent hij. Hij kan zich niet goed voorstel len dat de Sowjet-Unie echt ver wacht dat de VS een kernoorlog willen beginnen. Nijpels noemde de opstelling van de SS-20 de bron van de huidige problemen. „Hun angst voor de Pershings wordt erbij gesleept, als ze geen antwoord meer weten op onze vragen", zei hij. Nijpels toonde zich zeer teleurge steld over de Russische antwoor den op zijn vragen over de men senrechten in de Sowjet-Unie. „We zijn gestuit op een muur van onwil en onbegrip", zei hij. Op vragen over de positie van dissi denten kreeg Nijpels ten ant woord, dat er in Rusland geen voorvechters van de vrede in de cel zitten, maar alleen wetsover treders. Nijpels noemde de Rus sische houding „onthullend" en zal de schending van mensen rechten deze week nog vaker ter sprake brengen. De Russen met wie de delegatie gisteren spraken, toonden zich zeer bezorgd over het huidige Amerikaanse bewind. Met vorige presidenten viel nog wel zaken te doen, maar met Reagan in het ge heel niet, zeiden de Russen. Ze voelen zich door de Amerikaanse regering behandeld als interna tionale rechtelozen, zei delegatie leider Ter Beek. Den Uyl sprak in dit verband van „een noodlot- DEN HAAG (GPD) - De belas tingdienst zal niet bij belasting plichtigen thuis een onderzoek komen instellen naar hun leefsi tuatie om de door hen verstrekte belastinggegevens te controle ren. Die leefsituatie wordt van belang nu de regering per 1 ja nuari het nieuwe belastingregi me voor tweeverdieners wil in- ENSCHEDE ANP) - Het Internationaal Instituut voor Luchtkartering en Aardkunde in Enschede heeft gisteren een vliegtuigje gepresenteerd dat goedkope luchtfoto's maakt. Vooral voor ontwikkelingslanden is het i belang dat de kosten van luchtopnamen laag zijn. Het toestel is zo klein dat het op een dak van een auto kan worden meegenomen. Minister Schoo (ontwikkelingssamenwerking), onder welk ministerie het instituut valt, heeft het toestelletje op de vliegbasis Twente gedoopt met haar eigen naam "Eegje". (Foto anp> Van een verregaande inbreuk op de privé-omstandigheden van de belastingplichtigen zal volgens minister Ruding (financiën) dan ook geen sprake zijn. Hij ant woordt dit op vragen uit de Tweede Kamer over het wetsont werp op de belasting voor twee verdieners. In dat wetsontwerp krijgt iedereen een vaste belastingvrije voet. Al leenverdieners, zowel alleen staanden als gehuwden of sa menwonenden, kunnen in aan merking komen voor een toe slag. Kamerleden van vrijwel alle fracties hadden de minister ge vraagd hoe hij denkt te kunnen controleren of er inderdaad spra ke is van alleenverdieners. Bij al leenstaanden is wel eens gespro ken van de „tandenborstelcon trole". Volgens de minister zal de bewijs last voor de belastingplichtige ten opzichte van de huidige si tuatie niet wordt verzwaard. De belastingplichtige die een toe slag wil, doet daarvan bij zijn aangifte opgave aan de belasting dienst. Die gegevens worden daarop door de inspecteurs gecontroleerd aan de hand van andere bij hen be schikbare gegevens. Dan kan bij voorbeeld blijken dat op hetzelf de adres nog iemand met een in komen woont. De belasting plichtige wordt vervolgens in staat gesteld aannemelijk te ma ken dat de gegevens van de in specteur niet juist zijn. Is de inspecteur niet overtuigd van de juistheid van de informatie van de belastingplichtige dan wordt de toeslag geweigerd. Maakt de belastingplichtige daartegen bezwaar, dan staat hem de weg naar de rechter open. Volgens Ruding is deze handelwijze ook bij de huidige belastingwetgeving gebruikelijk. tige verwijdering" tussen Mos kou en Washington. Zhoekov zei dat Moskou door zal gaan met het ontmantelen van SS-4-raketten zolang de Geneef- se gesprekken duren en de NA VO geen nieuwe raketten plaatst. Mocht dat laatste over enkele weken wel gebeuren, dan is het afgelopen met het terugtrekken van die oude Sowjet-wapens, zo waarschuwde hij. Bogdanov voorspelde, dat Moskou aan de onderhandelingstafel niet zal zwichten onder de druk van de eerste NAVO-plaatsingen. Dat zou een teken van zwakte zijn, zei hij. De Nederlandse delegatie zal mor gen worden ontvangen door de plaatsvervangend president van de Sowjet-Unie, Koeznetsov. Kamer: waar blijft plan verkeers veiligheid? DEN HAAG (ANP) - De hele Tweede Kamer is ongerust over de stijgende ongevallencijfers van het wegverkeer. De Kamer wil dat staatssecretaris Scher- penhuizen (verkeer) snel een na tionaal plan voor de verkeersvei ligheid moet indienen. Het kamerlid Hennekam (CDA) zei zeer bedroefd te zijn dat de staatssecretaris dit "huiswerk" - afgesproken in het regeerak koord - nog steeds niet heeft in geleverd. Scherpenhuizen heeft zich volgens Castricum (PvdA) als een kwa jongen uit het kabinetsberaad la ten wegsturen, "toen hij ten tijde van de miljardendans rond de begroting voor 1984 enkele krui meltjes van de tafel wilde ve gen". Tommei (D'66) vond dat de baan van Scherpenhuizen door de beschamende gang van zaken "lichtelijk ridicuul" is gemaakt. lid moet blijven van het bondge nootschap (22,4 procent, in Am sterdam 29 procent). Het aantal demonstranten dat vindt dat Ne derland binnen de NAVO moet blijven is op 46 procent blijven hangen. De uiteindelijke beslissing van de regering om kernwapens te plaatsen blijkt de vredesdemon- strant met steeds minder ver trouwen tegemoet te zien. Twee jaar geleden verwachtte slechts 21,4 procent van de ondervraag den dat de kruisraketten zouden worden geplaatst. Inmiddels is dat percentage pessimisten ge stegen tot 40 procent. Bezorgd heid wordt dan ook door 44,7 procent van de demonstranten aangevoerd als motief om te de monstreren. Uit het onderzoek blijkt tenslotte dat veel vredesdemonstranten de voorkeur geven aan een refe rendum of aan een volkspetition nement om de plaatsing van de raketten te voorkomen. Kamer: begrip voor, maar ook grenzen aan politie-acties DEN HAAG (GPD) - De Tweede Kamer heeft wel veel begrip voor de actievoerende politiemensen, maar de regeringspartijen CDA en WD vinden dat bepaalde grenzen niet mogen worden overtreden. Dat bleek gisteren bij de behandeling van de poli tiebegroting. Faber (CDA): „Het is duidelijk dat de grenzen van wat in een rechts staat kan, snel in zicht komen. Politiemensen moeten de gele genheid hebben hun ongenoe gen te uiten, maar bepaalde gren zen mogen niet worden over schreden". Hij doelde daarmee op de Amsterdamse actie om een gerechtelijk vonnis tot ontrui ming van kraakpanden te nege ren. „Het is evenmin toelaatbaar als politiemensen passief of ac tief toelaten dat de openbare or de wordt verstoord. Dat kan niet en dat mag niet", aldus Faber. De acties van de politie zijn „wel te begrijpen", meent Jacobse (WD). De grote onvrede is vol gens hem vooral een gevolg van de opeenstapeling van maatrege len van de laatste jaren. Boven dien is volgens de liberaal niet voor niets het stakingsrecht voor ambtenaren nog niet geregeld. De positie van vitale overheids diensten, zoals politie, brand weer en leger, blijkt steeds weer een struikelblok, meent Jacobse. Volgens Stoffelen (PvdA) is de overheid als werkgever „echt te ver, veel te ver gegaan". „Het mi nimale vertrouwen in de over heid dreigt thans kapot te gaan", meent hij. De Tweede Kamer wil dat de toe slagen voor onregelmatige dien sten van politiepersoneel wor den verbeterd. De regering heeft hiervoor weliswaar 20 miljoen gulden extra uitgetrokken, maar volgens een meerderheid in de Kamer wordt dit geld oneven wichtig verdeeld: een deel van de surveillance-agenten gaat er op vooruit, terwijl de rijkspolitie en de recherche (ook van ge meentepolitie) fors moeten inle veren. De Kamer wil nu voor alle politiemensen een soort basis- vergoeding. Besmette brie UTRECHT (ANP) - De hoofd inspectie van de volksge zondheid heeft tussen de twee- en drieduizend kilo Franse brie van het merk Marcillat uit de handel geno men, omdat ongeveer hon derd mensen na het eten er van ernstige maag- en darmklachten hebben gekre gen. Drie van hen zijn in het ziekenhuis opgenomen. De brie is waarschijnlijk be smet geraakt door een ge brekkige pasteurisatie of door een andere fout in de produktie. Het is niet uitge sloten dat winkeliers nog res tanten van het produkt in voorraad hebben. Marcillat brie is zowel in kleinverpak- king als onverpakt ("brie van de mat") te koop. ADVERTENTIE Blank houten audio meubel om platen, cassettes en afspeelapparatuur mooi bij elkaar te houden. 89 x 89 cm en 38 cm diep. Normaal 79,-. Xenosprijs Aanbieding geldt t/m 9novcmlx zolang de voorraad strekt. EN NOG HONDERDEN ANDERE INTERIEUR IDEEËN VAN HOUT,MANOU EN RIET.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5