De mentaliteit van de man moet veranderen Voorlichtingsfolder Leidse instellingen aanranding verkrachting Conclusie uit onderzoek Angst voor seksueel geweldP: DE NATUUR ALS BUUR Dienstencentrum 1300 maal te hulp geroepen PAGINA 4 Leiden WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 LEIDEN - Bijna twintig Leidse instellingen zijn betrokken geweest bij de samenstelling van de folder 'Verkrachting een aanranding'. In dit boekwerkje staat precies beschreven wat vrouwen kunnen doen als ze verkracht of aangerand zijn. De folders zijn onder meer te vinden bij huisartsen, politie en maatschappelijk werk. Fabeltjes als 'ze geloven me toch niet' of'ze zal wel aanleiding hebben gegeven', zijn nog steeds niet uitgeroeid. Drie jaar lang hebben twee Leidse sociologen zich beziggehouden met 'seksueel geweld' in de ruimste zin van het woord. Een van hun conclusies: de mentaliteit van de man moet veranderen. 'Er zijn te veel ongewenste initiatieven'. Meer hierover in onderstaande verhalen. LEIDEN - In tegenstelling tot wat velen denken vinden vrouwen het echt niet leuk om in haar achterste te wor den geknepen door een chef, al is hij nog zo aardig. Ja. ook de opdringerige heer in een trein of bus wordt door hen als heel onplezierig wordt ervaren. De bouwvakker op de steiger daarentegen mag zijn fluitserenade rustig voortzetten. De mentaliteit van het 'sterke ge slacht' inzake vrouwenkwesties lijkt volgens de Leidse psycholo gen drs. Bernadine Ensink en drs. Francine Albach nergens op. Deze uitspraak komt niet zomaar uit de lucht vallen, maar is geba seerd op wetenschappelijk on derzoek en mag representatief heten voor de denkwijze van veel vrouwen in Nederland. De werkgroep Vrouwenstudies van de Rijksuniversiteit Leiden begon in 1980 aan dit onderzoek, getiteld 'Angst voor seksueel ge weld'. Een onderzoek dat werd gesubsidieerd door het ministe rie véin Justitie. Eerder deze maand kwam een deel van resultaten in de openbaar heid. Schrikbarend te noemen is dat volgens het onderzoek ne gentig procent van de vrouwen wel eens is geconfronteerd met seksueel geweld. Seksueel ge weld binnen de familiekring komt volgens Ensink en Albach nogal eens voor. Hun onderzoek bevestigt dat slechts een heel klein deel van de incestgevallen aan het licht komt. Alvorens te komen tot de vraag wat nu wordt verstaan onder seksueel geweld eerst wat gege vens over het onderzoek. Van de door Saskia Stoelinga en Conny Smits zeshonderd vrouwen die zijn ge licht uit een adressenbestand van de Dienst Sociaal Weten schappelijk Onderzoek (DSWO) van de Leidse universiteit wil den er 270 meewerken. Alle vrouwen hebben iemand van DSWO op bezoek gehad, die vra gen stelde. Om wat meer nuan ces aan te brengen in de resulta ten zijn er nog eens 27 vrouwen aan een langdurig geïnterview onderworpen. De uitdrukking 'seksueel geweld' is overigens in het onderzoek niet gebezigd. Pas later, toen men alle onprettige ervaringen van de ondervraagden onder een noemer had gebracht, heeft men de term 'seksueel geweld' gëin- troduceerd. Chantage Negentig procent heeft geweld aan den lijve ondervonden Het onderzoek van de Leidse (psychologen) Ensink en Al bach wijst uit dat negentig procent van de vrouwen wel eens is geconfronteerd met seksueel geweld. Seksueel geweld van de kant van de onbekenden komt het meest voor. Van de vrouwen is 86 procent hiermee geconfron teerd, terwijl 46 procent van de vrouwen wel eens gecon fronteerd is geweest met sek sueel geweld van vrienden en bekenden, 33 procent heeft dergelijke ervaringen met au toriteiten, negen procent van de vrouwen is in partnerrela ties gedwongen tot seksueel contact en vijftien procent heeft als kind ervaringen ge had met seksueel misbruik door familieleden. Albach: "Wij hebben simpelweg nagegaan wat vrouwen mee maakten en hoe zij dat interpre teerden. In het onderzoek heb ben we onderscheid gemaakt tussen psychisch en fysiek sek sueel geweld, ongewenste initia tieven en machtsmisbruik op seksueel gebied. Hierbij hebben we ons niet beperkt tot seksueel geweld in de openbare sfeer. We maakten ook onderscheid wat betreft de aard van de relaties die de vrouw had met de dader; met onbekende en bekende mannen, met autoriteiten, partners en fa milieleden. Ook gedragingen die bij de wet niet strafbaar zijn ge steld, bleken achteraf te kunnen worden aangemerkt als seksueel geweld". Als voorbeeld van psychisch ge weld noemt Albach het in op spraak brengen van je naam door anderen. "Of', zegt ze, "de buur man die zo vriendelijk is de ka chel te repareren, maar dat alleen wil doen als hij met je naar bed mag". Fysiek geweld staat gelijk met mishandeling en verkrach ting. Ongewenste initiatieven zijn er veel: ze variëren van lastig vallen tot het uiten van obscene opmerkingen. Machtsmisbruik op seksueel ge bied komt ook meer voor dan we denken. Met autoriteiten worden bedoeld: werkgevers, chefs, keu ringsartsen, werknemers bij so ciale diensten of bij de afdeling herhuisvesting; kortom een ie der die op een bepaalde manier iets over een vrouw heeft te zeg gen. In 33 procent van de geval len, zo bleek uit de antwoorden van de ondervraagde vrouwen, handelen zij niet volgens de eti quette. Om maar eens wat te noe- LEIDEN - Onder het motto 'Verkrachting en aanranding, blijf er niet alleen mee rondlopen', hebben tal van Leidse instellingen gezamenlijk een folder samengesteld voor vrouwen die wel eens te maken hebben gehad met seksueel geweld. In de folder staan, naast veel juridische en medische informatie, alle adressen van instellingen die hulp verlenen na aanranding of verkrachting. De folders zijn te vinden bij onder meer huisartsen, politie en maatschappelijk werk. "Vrouwen weten nu vaak niet waar ze aan toe zijn wanneer ze met hun ervaring naar de politie of een hulpverleningsinstelling toe stappen", zegt Ineke van Weezei van de werkgroep 'Vrouwen tegen seksueel geweld'. "Er bestaan nu eenmaal nogal wat voor oordelen over seksueel geweld. Fabeltjes als 'ze geloven me toch niet' of 'ze zal wel aanleiding hebben gegeven' zijn nog steeds niet uitgeroeid". Bedoeling van de folder is af te rekenen met schaamte- of schuld gevoelens van vrouwen en hen te informeren over wat ze wèl kunnen verwachten bij hulpverleningsinstellingen. Laura Cha- rité van de Leidse politie: "Het is belangrijk dat vrouwen weten dat wij bij een aangifte niet achter de type-machine gaan zitten en zeggen: vertel maar op. We zullen misschien wel wat details willen weten, maar daarbij gaan we zeer omzichtig te werk. En we gaan er altijd vanuit dat het verhaal van de vrouw voor hon derd procent waór is". Zo staat er in de folder van nog veel meer instellingen beschreven wat de mogelijkheden en onmogelijkheden zijn. Wat zegt de wet over verkrachting? Moetje altijd aangifte doen? Hoe gaat het er bij de rechtbank aan toe? Kun je schadevergoeding eisen? Moet je naar de dokter wanneer je seksueel misbruikt bent? Ook de mogelijkheden van zwangerschap, geslachtsziekten en verwon dingen worden uitvoerig beschreven. Schaamte De samenstellers van de folder willen bereiken dat vrouwen, wan neer ze weten wat de gevolgen daarvan zijn, meer dan nu het geval is naar een hulpverlener toestappen. Het is namelijk wel zeker dat de overgrote meerderheid alleen met de ervaringen blijft rondlopen. Een vertegenwoordigster van de 'Vereniging tegen Seksuele Kindermishandeling binnen het Gezin': "Wij zijn destijds begonnen met een tiental vrouwen die allemaal dachten dat ze de enigen waren die door hun vader seksueel werden misbruikt. Inmiddels hebben we vijfhonderd leden, en allemaal dachten ze eveneens de enigen op de wereld te zijn". Angst, woede en schaamte blijken daarbij de meest voorkomende emoties te zijn. Angst om nog alleen over straat te lopen, mach teloze woede over wat je is aangedaan en schaamte: 'Als ik nu zus of zo had gedaan, was het misschien niet gebeurd'. "Die schaamte is zeer onterecht natuurlijk", aldus Anneke van der Heijden van het Vrouwen Opvang Centrum. "Maar wel iets dat er bij veel vrouwen heel diep ingehamerd zit". Bij het maken van de folder zijn bijna twintig instellingen betrok ken geweest, van de vrouwenkliniek van het AZL tot de Telefo nische Hulp Dienst. Ineke van Weezei: "We zijn met z'n allen om de tafel gaan zitten om iets op poten te zetten. Want al snel bleek dat geen enkele instelling speciaal berekend is op hulp aan aan gerande of verkrachte vrouwen. Dat overleg willen we overigens komt veel voor de folder: afrekenen met schaamte- of schuldge- voortzetten; de folder beschouwen we slechts als eerste resul taat van ons samenwerkingsverband" Hulptelefoon In het verschiet liggen nog tal van plannen. Allereerst heeft het samenwerkingsverband extra subsidie aangevraagd om nog meer folders in omloop te kunnen brengen. Ook. een handlei ding voor hulpverleners, over hoe een seksueel mishandelde vrouw te helpen, staat nog op het programma. Verder zijn er plannen voor een vrijwilligersgroep die zeer gerichte hulp zou moeten verlenen, en wordt er gedacht aan een hulptelefoon elk geval anoniem hun verhaal kwijt kunnen. men: een ambtenaar die een for mulier voor huisvesting invult en onderwijl opmerkt dat me vrouw 'lekkere borsten' heeft, begeeft zich volgens de onder zoeksters op het hellende vlak. Vernederend Inderdaad, die ambtenaar durft zich nogal wat te permitteren. Maar kun je zoiets nu seksueel geweld noemen? "Ja", zegt de coördinatrice van de werkgroep nederende karakter. Nee, naflui- Vrouwenstudies, Ingrid*Vorrink, ten valt daar niet onder. Men resoluut. "Door meer dan tachtig vindt dat blijkbaar niet verve procent van de vrouwen worden lend". deze uitingen erg gevonden, Beide psychologen constateerden voornamelijk vanwege het ver- dat over al deze zaken door de vrouwen onderling nog weinig wordt gepraat. De angst voor re presaillemaatregelen, zoals ont slag of het niet krijgen van een uitkering, is groot. Wel meldden de ondervraagde vrouwen een bepaald gedrag te vertonen om confrontatie met seksueel ge weld te voorkomen door con stant waakzaam te zijn, compro- miterende situaties te vermijden en zelfbeschermende maatrege len te nemen. Vorrink: "Het stikt van de voor beelden. Niet 's avonds alleen over straat lopen; koel en zake lijk opstellen in vergaderingen; geen jurk met een laag decolleté, ga zo maar door. Vrouwen zijn zich eigenlijk nauwelijks bewust van dit gedrag. Het is in ons le ven geslopen. Pas de laatste ja ren is het een beetje bespreek baar aan het worden". Albach denkt dat mannen weinig begrijpen van vrouwen. "Anders doen ze dat toch niet?", consta teert ze uiterst vriendelijk. "Ze realiseren zich niet wat ze doen, behalve dan dat ze hun opmer kingen verschrikkelijk leuk vin den". Stichting Gezien de omvang wordt het vol gens Ensink. en Vorrink, de hoogste tijd dat er ook een beleid komt tegen de oorzaken van sek sueel geweld. De onlangs uitge brachte nota van de staatssecre taris van Sociale Zaken en Werk gelegenheid, mr. A. Kappeyne van de Coppello, vinden zij een eerste aanzet. "Wij zouden graag zien dat deze aanzet een vervolg krijgt. Wij stellen daarom voor een samen werkingsverband in het leven te roepen dat zich specifiek richt op seksueel geweld. Dat zou wel licht kunnen gebeuren in de vorm van een stichting. Deze stichting kan zich bezighouden met onderzoek; het opzetten en bijhouden van een documenta tiecentrum; het onderhouden van contacten met actiegroepen; het geven van informatie en ad viezen aan hulpverleningsinstan ties en het mede overdenken van beleidsmaatregelen die van be lang zijn om tot minder seksueel geweld te komen". Albach: "Ik heb het al eerder ge zegd: vrouwen die zich econo misch onafhankelijk kunnen op stellen, hebben nog geen enkele garantie dat daarmee ook het seksueel geweld ophoudt. Daar voor is meer nodig. De mentali teit van de man moet verande ren". Met een ironische onder toon zegt ze dan: "Mannen zijn er immers overal; die kun je niet ontlopen". Hengelsport (1) 'De Gulden Voorn' viste een wed strijd in de Ringvaart in Lis- serbroek. 1. F. Smit met 10 vis sen van 1860 gram; 2. M. Hoog kamer 7-1080, 3. W. Lardee 3- 750; 4. H. Bartels 2-600; 5. T. vd Meer 5-559; 6. G. Kleijn 5-540: 7. H. Schouten 4-400; 8. B. Velt- huijzen 3-330; 9. G. Harland 4- 320; 10. H. v Alphen 3-320. Hengelsport (2) DVS viste de zevende wedstrijd in de Ringvaart. 1. P. Kruit 28- 5000; 2. J. Moenen 38-3850; 3. B. Heemskerk 33-3200; 4. C. Sin- teur 30-3300; 5. W.J. Steenber gen 28-3375; 6. C. jansen 27- 2575; 7. P. Teske 28-2450; 9. W.W. Steenbergen 14-2550; 10. M. Vronmeyer 14-2500. Hengelsport (3) VOP '74 viste zondag een wed strijd. 1. G.J. Kokkedee 77- 8890; 2. S. Kokkedee 60-9420; 3. F. Reijken 35-5950; 4. A. Segijn 29-4980; 5. J. Kokkedee 28-4620; 6. H. v Tongeren 27-4050; 7. D. v Rossen 25-3400; 8. J. Boot 16- 4680; 9. R. vd Zeeuw 25-2000; 10. A. vd Meij 23-3020. Kind en echtscheiding Het FIOM, bureau voor hulpver lening bij zwangerschap en al leenstaand ouderschap, houdt dinsdag 15 november, acht uur, een thema-avond over 'Kind en echtscheiding, een zaak voor de school?' Er wordt verteld over een project waar mee het FIOM op scholen bezig is en er is een video-band waarin het bespreken van echt scheiding op school centraal staat. Daarbij komenkinde ren, ouders en leerkrachten aan het woord. Het FIOM is be nieuwd naar ervaringen van alleenstaande ouders met schoolgaande kinderen. Uiter lijk woensdag 9 november op geven bij het FIOM, Noordein de 40b, telefoon 144715. 'De natuur als buur' is de naam van een rubriek die wekelijks op deze plek verschijnt. De Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch stuit bij wandelingen door de stad geregeld op allerlei interessante natuurverschijnselen waar de 'gewone' Leidenaar da gelijks voorbijrijdt of wandelt, zonder het te beseffen. Natuurver schijnselen die zij aantreffen van pakweg Tuinstadswijk tot Groenoord. In 'De natuur als buur' laten Adema en In den Bosch ons meekijken door hun wetenschappelijke bril. Vandaag deel 3: over een tongva ren die door de stadsvernieuwing steeds zeldzamer wordt. Misschien kijkt u er raar van op, maar nevenstaande foto is ge maakt op één van de drukste plekjes van Leiden Waar schijnlijk is het het allerdruk ste stuk van de stad. Als u hier loopt, komend van de Hoog straat en lopend richting Don- kersteeg, kyk dan eens over het hek van de St. Jansbrug Zoals op veel bruggen en kade muren in de stad, groeien er hier tussen de spleten in het cement varens. Rechts op de foto is een groep eikvarens te zien. Deze soort is op verschei dene plaatsen in de stad te zien. Het linker varentje is ech ter bijzonder. Het is een tong varen. Phyllitis scolopen- drium. Volgens de nieuwste uitgave van de flora van Neder land is het een vrij zeldzaam plantje en komt het voor op ou de vochtige muren, vooral in het westen en zuiden van het land. Het is niet moeilijk te herken nen: het heeft langwerpige, on gedeelde bladeren, die in gun stige omstandigheden een lengte van meer dan dertig cm kunnen bereiken. Jaren geleden hebben biologen door J. P. H. M. Adema en H. A. J. in den Bosch van het Rijksherbarium op verzoek van de gemeente de kademuren onderzocht. Als er bijzondere planten stonden, kon er dan met de restauratie van de kademuren rekening mee gehouden worden. We hebben toen op vier plaatsen in de stad tongvarens gevon den: twee keer op de walkant van de Oranjegracht, op de Waardgracht en op de uitsprin gende walmuur bij de ingang van de Waag. We kunnen dit zonder bezwaar vermelden, want op alle vier de vindplaat sen is de plant inmiddels ver dwenen. De Waardgracht en de Oranjegracht waren gedempt. Bij het opnieuw opengraven zijn er nieuwe kademuren aan gelegd. Bij de Waag heeft de gemeente er een houten nood brug overheen gebouwd, waar door de tongvaren bij gebrek aan licht is doodgegaan. De vindplaats bij de Donkersteeg is de laatste die wij nog kennen De tongvaren bij de St. Jansbrug. uit de stad. Hopelijk houdt de gemeente er rekening mee als de restauratie van de kelders onder de Hoogstraat gaat be ginnen. Mocht u ooit op andere plaatsen in de stad tongvarens vinden, laat het ons dan weten. Het plantje op de foto ziet er wat zieltogend uit. Dit is een ge volg van de warme droge zo mer. In augustus was het hele maal ingedroogd, zodat we bang waren dat het door de droogte was doodgegaan. Ge lukkig bleek het taaier dan we dachten. Toen het in septem ber begon te regenen rolden de blaadjes weer uit. Bij restauratiewerkzaamheden verdwijnt de begroeiing van de kademuren. En het duurt jaren voordat er weer begroeiing mogelijk is, zeker met de goe de kwaliteit cement van tegen woordig. Gelukkig zijn er nog genoeg interessante plekjes over. Hier is dan ook te zien waarom de gemeente liever de begroeiing kwijt dan rijk is. De planten wortelen in spleten tussen de stenen. Bij de groei wordt steeds meer van het ce ment aangetast of weggedrukt. (Foto H. A. J. In den Bosch) waardoor de stevigheid van de kademuren afneemt. Op de lange duur kan de planten groei ook het instorten van de muren veroorzaken. Maar toch geven wij de voorkeur aan een mooie begroeide muur boven een kale, pas gerestaureerde muur. Maar als u hier anders over denkt, vinden wij dat ook goed. Een opmerking tot slot. Laat u de planten alstublieft staan. Mocht u denken: "dat is nou leuk in de rotstuin!", er zijn ve le kweekvormen in de handel, zowel voor buiten als binnen. LEIDEN - Bijna 1300 bejaarden hebben vorig jaar de hulp inge roepen van de Stichting Dien stencentrum voor- Gecoördi neerd Bejaardenwerk Leiden: De meeste bejaarden hadden moeilijkheden met vervoer of de begeleiding naar het ziekenhuis. Anderen zaten met klusjes in huis, boodschappen doen of re cepten afhalen. Een belangrijke groep kampte bovendien met eenzaamheid en had behoefte aan gezelschap. Het dienstencentrum heeft het hoofdbureau aan de Hooglandse- kerkgracht en in acht. Leidse buurten een wijkcentrum. Naast een coördinerende taak heeft het centrum ten doel hulp te verle nen aan ouderen. Dat kan indivi dueel zijn maar ook via telefoon cirkels, pedicuredienst, maaltijd voorziening of het organiseren van sociaal-culturele activiteiten als handwerken, Engelse les, naailes of toneel. Het overgrote deel van de mensen die de hulp van het dienstencen trum vorig jaar inriepen, nam hiertoe zelf het initiatief. Verder bleken gezinszorg, GG en GD en vrijwilligersorganisaties belang rijke doorverwijzers. Bij het ver lenen van de gewenste hulp wer den vorig jaar 650 maal vrijwilli gers ingezet. ADVERTENTIE novemberaanbieding: 1 A2 tekenbord op tafelstandaard kompleet met tekenmachine van_22<- voor 175,- De speciaalzaak voor: kantoorartikelen vulpennen schrijfwaren tekenartikelen schrijfmachines kado-artikelen Demmenie Leiden Haarlemmerstraat 167-171 Tel. 071-141063

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4