Steeds 'Wie een vinger in de pap wil hebben, moet toch meebetalen? Winkelcentrum uitgebreid met 1150 vierkante meter Raadsleden: schaf vergoeding voor leden stembureaus af 'Ambtenaren gewoon doorbetalen' Politie vindt bij inval weer drugs WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 Leiden Engelbertahoeve en het 'gat' van 350.000 gulden Mevrouw Favier en haar echtgenoot voor de Engelbertahoeve, kort nadat dit hotel/restaurant was gerestau reerd. Nu is de vraag: betaalt het ministerie nog wat? (Foto Holvast DEN HAAG/LEIDEN - Ruim an derhalf miljoen gulden trok me vrouw E.A.P. Favier - veel beter bekend onder de naam 'Engeltje' uit voor de restauratie van haar Engelbertahoeve aan de Hoge Morsweg in Leiden. Kosten noch moeite werden gespaard om van de ruïne een pronkstuk te ma ken, een pronkstuk waar al me nig Leidenaar één of ander feestelijk gebeuren heeft (mee gevierd. Engeltje deed dat in de veronder stelling dat Monumentenzorg haar een deel van de hoog oplo pende restauratiekosten zou te rugbetalen. Zo was dat immers al vaker gegaan als zij een monu ment eigenhandig liet restaure ren, bovendien, de Engelberta hoeve werd immers precies vol gens de richtlijnen van het mi nisterie opgetrokken? En een ambtenaar op het Leidse stad huis had haar bij navraag gerust stellend toegeknikt: natuurlijk zou mevrouw Favier een bepaald bedrag, iets in de orde van zes ton. teruekriieen. Mis. Toen Engeltje een flinke sta pel rekeningen had liggen begon ze maar eens te bellen; waar het geld nu bleef? En toen werd haar langzaam duidelijk dat ze hele maal geen cent te verwachten had, van welk overheidsorgaan dan ook. Monumentenzorg, res sorterend onder het ministerie van het toenmalige CRM, wist van niets. De provincie, die bij dergelijke gevallen een derde van de subsidiekosten voor haar rekening neemt, deed niets om dat het ministerie niets deed. En de gemeente Leiden, ook goed voor een derde portie, kon om die reden evenmin over de brug komen. Engeltje heeft natuurlijk niet voor niets hotel Nieuw-Minerva opge bouwd. Ze liet het er niet bij zit ten. Schreef al eind 1981 de nodi ge verweerschriften aan het mi nisterie. Liet zich niet afschepen door de adviserende commissie van minister Brinkman en wend de zich meteen tot de Raad van State, het rechtscollege in Den Haag. Daar liet ze gistermiddag nogmaals weten er al die jaren van uit te zijn gegaan dat ze subsidie zou krijgen. Nee, zwart op wit had ze nooit iets gehad. Maar op een ge geven moment moest ze wel be ginnen met restaureren, want de oude hoeve was langzaam maar zeker leeggesloopt door omwo nenden. Nog even, en er zou geen steen meer op elkaar staan. En daar zat ze nu, met een 'gat' van 350.000 gulden. Dat, zo liet ze 'de heren' van de Raad van State met haar bekende lach weten, bracht haar in grote moeilijkhe den. De rapporteur van de Raad van State las de voorwaarden voor het verkrijgen van monumenten subsidie nog maar eens op. Be trof het een woonhuis? Slechts voor een deel. Maakte de Engel bertahoeve onderdeel uit van het historisch centrum van Leiden? Dat niet, maar het was toch zeker een pracht van een aanwinst voor de Hoge Morsweg? Maar de rapporteur was zeker nog nooit op een feestje geweest bij de En gelbertahoeve. Hij wist het niet. Wat hij wel wist was dat een an dere gegadigde voor het pand, Bas Neon, destijds van de koop had afgezien, juist omdat een aanvraag voor restauratie-subsi die was afgewezen. En dat wist Engeltje weer niet. Wat ze zeer beslist wist, deelde ze op de val reep nog even mee: "Als je een vinger in de pap wilt hebben, zo als Monumentenzorg, dan moet je toch gewoon meebetalen". Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Sen me't éclemb btudbttee/d Opzichter Kwestro (met fiets) ziet hoe de estafetteploeg van Van der Tol langs lantaarnpalen op de Gooimeerlaan slalomt. Het reclame bord van aannemer Staal werd stuk gereden, het enige schoonheids foutje onderweg. Volgens Kwestro treft de chauffeur geen blaam om dat hij moest uitwijken voor de auto van onze fotograaf Soepel rolt het bijzondere transport over de Haagweg. Twee lokaal helften op weg naar de Stevenshof waar zij weer in elkaar worden geschoven en met nog vijf lokalen dienst gaan doen als medisch cen trum en peuterspeelzaal. De totale kosten van deze verhuisklus bedra gen ongeveer drie ton. Goed weg Met het startpistool in de holster peddelde gemeente-opzichter J.P. Kwestro gisterochtend naar het Broekplein in de Me- renwijk. De verhuizers van Van der Tol-speciaalconstruc- ties uit Woerden stonden al ze nuwachtig op hem te wachten. Maandagochtend immers wer den zij na pijlsnel uit de start blokken te zijn geschoten, re soluut door twee motoragen ten teruggefloten. En een nieu we valse start zou de transport estafetteploeg ongetwijfeld geld gaan kosten. Zes overbodige schoollokalen moeten van de Merenwijk naar de Stevenshof worden overge bracht om dienst te gaan doen als medisch centrum en peu terspeelzaal. Deze verhuisklus in zes etappes moest gisteroch tend beginnen. Maar de ballast bleek zo omvangrijk dat de NS vreesde dat bij het passeren van een spoorlijn de bovenlei ding zou worden ontrafeld. De gemeente gaf de schuld aan Van der Tol (een meetfout) die op zijn beurt de NS beschul digde van "lullig doen in ver band met de stiptheidsacties". Maar met een dag vertraging schoot starter Kwestro het Woerdense trio gisterochtend wél goed weg. Soepel reed het bijzondere estafette-transport de ringweg van de Merenwijk af: een motorbrigadier voorop, dan een zich verplaatsende helft van een schoollokaal, ver volgens ambtenaar Kwestro op zijn tweewieler, gevolgd door de andere verplaatsbare helft van het schoollokaal waarna een tweede gemotoriseerde brigadier de stoet afsloot. Langs het parcours zich verba zend publiek. Na anderhalf uur rolde het spec taculaire transport over de fi nishlijn in de Stevenshof en konden de transporteurs van Van der Tol hun eerste estafet testokje in de vorm van een schoollokaal overdragen. Opzichter Kwestro toonde zich tevreden met de tussentijd van het Van der Tol-team. "Ik heb dan ook goede hoop dat we de vertraging inlopen", aldus de coach die zijn pupillen zal be geleiden tot het laatste lokaal binnen is. J.V. Raadhuis Wie ingeschreven wil worden als woningzoekende en niet aan de vereisten voldoet, kan maar het beste raadslid worden. Rob van Lint (PPR) heeft er goede ervaringen mee. Nadat hij de deur van bureau huisvesting eerst gesloten vond, heeft de commissie beroep- en be zwaarschriften de deur weer voor hem geopend. Rob van Lint woont nu nog in één van de studentenflats aan de Klikspaanweg. Een kamer tje van drie bij vier en sinds hij in maart Frits van Oosten op volgde in de raad, is dat alle maal wel heel erg krap. Met de hoeveelheid stukken die hij van Van Oosten kreeg, kan hij nauwelijks zijn kamertje meer Op zoek naar iets groters dus. Nu hebben zij die geregistreerd willen worden als woningzoe kende, de keuze uit twee voor waarden waaraan voldaan moet worden: of economisch gebonden zijn aan Leiden of er vijf jaar wonen. Rob van Lint voldoet (nog) met aan die laatste limiet. Dus deed hij bij zijn aanvraag op 28 maart een beroep op dat eerste. Als raadslid ben ik econo misch gebonden, zo luidt zijn theorie. Klopt niet, was de eer ste reactie van gemeentewe gen. Twee voorbeelden van zo'n economische binding wer den gegeven: of een inkomen uit arbeid of een eigen bedrijf. En nu mag van Lint dan in zijn ééntje de PPR vertegenwoor digen in de raad, maar om dat nu een 'eigen bedrijf te noe- Van Lint: "Er is toen in het colle ge van B en W ook pittig over gediscussieerd. Of er niet de indruk van vriendjespolitiek zou worden gewekt. Vind ik ook heel goed. hoor, zo'n prin cipiële discussie daarover". In elk geval werd het 'nee' en daarop schakelde Van Lint de 'beroepscommissie' in. Die stelde de radicaal in het gelijk. Daarop gingen ook burge meester en wethouders over stag. Van Lint blij, maar wat gaat er nu gebeuren als hij binnenkort uit de raad treedt? Wordt hij dan weer geschrapt als wo ningzoekende? "Dat weet ik niet", zegt Van Lint. "Maar ik woon nu vier jaar en zes maan den in Leiden en ik ben niet van plan om in het komende halfjaar af te treden". Met an dere woorden: dan voldoet hij aan het eerste criterium en dan kan geen enkel college hem meer uit het register slaan B.J. Diamantplein nu overkapt en af te sluiten Raadslid: LEIDEN "Betaal het volle sala ris van de gemeente-ambtenaren gewoon door tot het rijk van zijn kortingsplannen terugkomt. Geef de ambtenaren vrijaf om deel te nemen aan de demonstra tie in Den Haag. Boycot het rijk door niet meer mee te werken aan overbodige administraties, zoals bij de 65 plus-kaarten, aan CBS-enquêtes en de uitvoering van de dienstplichtwet. Zet bij de Europese verkiezingen min der leden in een stembureau, dan is voorgeschreven". Deze sug gesties deed PSP-raadslid De la Mar gisteravond in de raadscom missie voor personeelszaken en organisatie. De la Mar wil dat de gemeente op deze manier duidelijk maakt het niet eens te zijn met de aange kondigde salariskorting bij de ambtenaren. Zijn voorstellen werden door het college meren deels afgewezen met het oog op de wet of de financiële gevolgen. De commissie besteedde veel aan dacht aan de mogelijkheden voor arbeidstijdverkorting. Van der Molen (PvdA) opperde de mogelijkheid om als gemeente De la Mar (PSP) (foto Wim Dijkman» het korter werken te bevorderen door te garanderen dat verplich te arbeidstijdverkorting, die het rijk in de toekomst wellicht op legt, niet zal gelden voor hen, die nu al tot korter werken beslui ten. Een "dergelijke garantie zal vermoedelijk grote financiële ge volgen kunnen hebben voor de gemeente. Desalniettemin kreeg haar suggestie veel bijval uit de commissie. Wethouder Fase (WD) kon meedelen, dat het aantal vrouwen in gemeentelijke dienst nog altijd toeneemt en dat ook het werken in deeltijd steeds populairder wordt. "Het meest sprekende voorbeeld is de direc tie economische zaken en ener gie, waar iedereen in deeltijd werkt", aldus Fase. LEIDEN Het uitgebreide en ge moderniseerde winkelcentrum Diamantplein (Morskwartier) is vandaag geopend. In nog geen zeven maanden tijd heeft de bouwonderneming Intervam/ een HBG-dochter, de eerste fase van de uitbreiding naar ontwerp van de Leiderdorpse architect Franso gerealiseerd. Het winkel centrum is nu uitgebreid met een tweede supermarkt (Digros) en een achttal dagwinkels. In totaal is er op het voorheen zo kale en winderige plein zo'n 1150 vierkante meter winkelruimte bijgekomen. Het centrum is van een overkapping voorzien en kan 's avonds worden afgesloten. Voorts is er in het oorspronkelij ke flatgebouw een doorgang ge maakt naar de Opaalstraat. De parkeerplaatsen aldaar zijn dank zij deze ingreep gemakkelijker bereikbaar. Van de acht nieuwe winkelruimten voor de dagelijkse goederensec tor, zijn er op dit moment zes ver huurd. Het centrum is een snack bar, een groentezaak, een poulier annex slagerij, een bloemenzaak, een slijterij en een warme bakker rijker. De warme bakker is te vens tearoom en exploiteert een terras. Hiermee hoopt de eigena resse van het winkelcentrum, verzekeringsmaatschappij En- nia, de recreatieve functie te ver sterken, die bij het hedendaagse winkelen zo'n belangrijke rol speelt. Het terras komt in de plaats van het schaakveld, dat aanvankelijk gepland was. Twee ruimten, een grotere en een klei nere (samen 150 m2), zijn nog leeg. De eigenaar van de vis kraam op het Diamantplein heeft een aanbod van Ennia afgesla gen. De huurprijs van 250 gulden per vierkante meter was hem te hoog. De viskraam blijft dus ge woon viskraam. "De vergunning van de gemeente is niet opzeg baar", aldus Ennia-woordvoer der Kuyvenhoven. Met de officiële opening door bur gemeester Goekoop, zoals die vandaag op het programma stond, is de eerste fase van de uit breiding afgesloten. Volgend jaar komt vermoedelijk de twee de fase aan de beurt. Aan de zuidzijde van het plein is nog ruimte voor twee bouwblokken. Het bouwblok naast de C1000 su permarkt krijgt twee verdiepin gen. Volgens Kuyvenhoven ligt het voor de hand, dat deze uit breiding er komt. Voor de boven verdieping is al een gegadigde: een chinees restaurant (275 vier kante meter). De begane grond zal ook weer ruimte bieden aan dagwinkels. De verplaatsing van het bankbedrijf van zijn huidige plaats naar de nieuwbouw, zoals Ennia voor ogen stond, gaat niet door. De bank heeft geen interes se. Minder zeker of verder in het verschiet ligt nog de uitbreiding met een laatste bouwblok, groot circa 400 vierkante meter winkel ruimte. Het uitgebreide winkelcentrum aan het Diamantplein. (Foto Holvast» Kruisraketten neetaarten ja LEIDEN - Het Leidse politiekorps is vanmorgen getrakteerd op twee taarten. Een gift afkomstig van het Leids platform 'Kruisraketten nee'. Het actiecomité wilde daarmee uitdrukking geven aan de dank voor de politionele hulp afgelopen zaterdag bij de vredesdemonstratie. "De ruim duizend fietsers werden veilig door de binnenstad geloodst", al dus het comité in een schrijven. "De zeventien bussen kregen een on belemmerde doortocht". Adjudant Riekert nam de taarten namens de politie in ontvangst. Op de taarten was een tekst aangebracht, waarin verband werd gelegd tussen de ambtenarenacties en het kernwapenprotest: 'Ik pik het niet'. Dezelf de tekst die momenteel prijkt op buttons die door leden van het korps zijn opgespeld. Middendorp (PSP) vroeg onder meer om strenger politieoptre den tegen horecaondernemers die discrimineren. Zij hekelde verder het rijksbeleid ten aan zien van vreemdelingen en vond dat de vreemdelingenpolitie zich meer service-gericht dient op te stellen. De commissaris verweer de zich tegen de kritiek en zei dat de politie juist erg terughoudend is in het opsporen van illegalen. Brandweer Brands (CPN) vond het "bij de ko nijnen af', dat het college dood leuk constateert, dat de bezuini ging bij de brandweer het risico voor mensenlevens vergroot. Hij wilde dat de burgemeester zich eens duidelijk uitliet tegen zijn partijgenoot, minister Rietkerk. Goekoop deelde de mening van Brands, dat de bezuinigingen op de sterkte van politie en brand weer nu de uiterste grens hebben bereikt. "Dit vindt het college nog acceptabel, maar het is tot hier en niet verder", aldus CJoe- koop. Commentaar op de aange kondigde salariskorting met 3.5 procent wilde de burgemeester niet geven. Van der Ham (D'66) pleitte met ve le anderen voor haast met de uit werking van de privacy-verorde- ning. Met name de automatise ring bij de afdeling burgerzaken maakt dat dringend nodig, vond de commissie. Haast was toch al niet een wezenskenmerk van de burgemeester, vond de commis sie. De horeca-proef (Geelker ken) en de inspraakcommissie (Eikerbout) laten of lieten wel erg lang op zich wachten. Goe koop verweerde zich: "Ik zou bij na zeggen, traagheid is inherent aan de inspraak". Gitarist in de cel LEIDEN - Een 25-jarige gitarist belandde vanmorgen in het poli tiebureau om enigszins te ont nuchteren. De man, woonachtig aan de Middelweg, hield buren wakker met gitaarspel. Hij ont vang daarvoor eerst een waar schuwing van de politie, later werd hem de gitaar afgepakt. De politie nam het instrument in be waring. Zodanig onthand begon hij vervolgens tegen muren en deuren te schoppen. Daarop be sloten de agenten hem maar mee te nemen. LEIDEN - De presentiegelden voor de leden van de stembu reaus. Dat was gistermiddag in de raadscommissie voor algeme ne en bestuurlijke aangelegenhe den het 'hot issue' in het debat over de begroting. Het voorstel om voor gemeente-ambtenaren en raadsleden het presentiegeld af te schaffen (een besparing van 7500 gulden bij de Europese ver kiezingen in 1984), bracht de ge moederen nog enigszins in bewe ging. Het sterkste verzet tegen het voor stel kwam echter niet van de raadsleden, maar van gemeente ambtenaar Hilgeman, hoofd van de afdeling burgerzaken. Hij voorspelde dat de ambtenaren niet meer bereid zullen zijn om tijdens de verkiezingen in de stembureaus te werken, als de vergoeding wordt afgeschaft. Bovendien, aldus Hilgeman, ont staat er een rechtsongelijkheid. Rijksambtenaren wel en ge meente-ambtenaren niet. En dat in een tijd waarin het rijk toch al de bezuinigingen afwentelt op de gemeente. Het gloedvolle betoog van Hilgeman overtuigde de bur gemeester en Goekoop trad het voorstel-Hilgeman (alle leden in gelijke mate korten) welwillend tegemoet. Wat konden de raads leden daar nog aan toevoegen? LEIDEN - Voor de derde maal in korte tijd heeft de politie een hoeveelheid drugs in beslag ge nomen. Dat gebeurde gistermid dag bij een inval in een pand aan de Genestetstraat. Zeven perso nen werden daarbij aangehou den op grond van overtreding van de opiumwet. Het ging daar bij om vijf gebruikers. Inwoners van Leiden en Voorschoten in leeftijd variërend van 24 tot en met 36 jaar. Zij werden na ver hoor heengezonden. Twee dealers werden wel in verze kering gesteld. De twee die in het betreffende pand woonden, zijn 28 en 38 jaar oud. Enkele gram men heroïne, veertig grarn hasj en marihuana en tientallen me- thadon-tabletten werden in be slag genomen. Langerak (VVD): bezuinig op ju- melages. (f0to Wim Dijkman) Geelkerken (CDA) wees erop, dat de raadsleden altijd vrijwillig afstand kunnen doen van hun vergoeding. Eikerbout (PvdA) pleitte voor een (verplichte) in structiebijeenkomst voor nieuwe leden van stembureaus. De dis cussie over deze in geld uitge drukte maar geringe bezuiniging vormde de hoofdmoot van de vergadering, die ook in record tempo werd afgewikkeld. Uitwisseling Langerak (WD) stelde de interna tionale uitwisseling en solidari teit aan de orde. Hij kondigde aan, dat zijn partij een motie overweegt. Zijn voorstel is om het geld voor internationale soli dariteit (36.000 gulden) te beste den aan een project voor de ver betering van drinkwater in een land in de Derde Wereld. Het be vreemdde Langerak, dat het be drag in vergelijking met vorig jaar hetzelfde gebleven is, terwijl in het collegeprogramma over eengekomen is dat de bijdrage afgebouwd zal worden. Lange rak staat in zijn fractie nog een pittige discussie te wachten. De pleitbezorgers van de jumelage met Krefeld en Oxford zijn in de WD sterk vertegenwoordigd. Van Akkeren (CDA) pleitte voor een integrale aanpak van het vandalisme. Vandalisme-bestrij- ding is niet alleen een zaak van de politie. Overleg met het club- en buurthuiswerk en met de di rectie onderwijs is geboden, al dus Van Akkeren. Commissaris Van Voorden beloofde terstond wat hem gevraagd werd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3