Milieu-onderwij s centrum lijkt nabij Buurtcentrum veel duurder «/Ils^rfk Onroerend-goedbelasting met drie procent omhoog 'Stropers actief in Zoeterwoude' CDA-Wassenaar uit kritiek op wethouder Rijkspolitie begint met acties tegen korting Gemeenteraad Leiderdorp beslist vrijdag Man bedreigt assistente Voorschotense apotheker Stad en rand FAGINA 2 WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 WASSENAAR - De realise ring van het buurtcen trum voor de Wassenaarse wijk Kerkehout zal in to taal twee ton meer kosten dan door het college van burgemeester en wethou ders was voorzien. Dit feit gaf gisteravond in de raadscommissie welzijns zaken aanleiding tot forse kritiek op wethouder Van der Wiel-Van der Flier. Het CDA-commissielid Speelman stelde namelijk nu te vrezen dat andere voorzieningen voor buurtverenigingen mogelijk in de knel komen "door een zware taxatiefout van een gewaar schuwd college". Het CDA heeft namelijk in een eerder stadium al op stijgende kosten gewezen. De oorspronkelijke raming voor de verbouw lag op 275.000 gulden, werd snel al 325.000 gulden en ligt nu reeds boven de vijf ton. Dit bedrag, nodig voor een mini maal programma van eisen schoot evenwel de commissie in het verkeerde keelgat. Voor CDA-afgevaardigde Speelman was er bovendien nog een ander aspect. Door de vermindering van dit verhoogde bedrag op de post wijkvoorzieningen uit de saldi-reserve blijft er namelijk nog maar 25.000 gulden over. "De buurtvereniging Oostdorp en omgeving heeft echter ook een plan op stapel liggen. "Ik wil van u de garantie dat dit project, dat in de Investeringsnota wordt genoemd, niet wordt tegenge houden door de tegenvaller van het buurtcentrum voor Kerke hout", eiste de christen-demo craat. Wethouder Van der Wiel-Van der Flier wenste deze toezegging niet te doen. "Ieder voorstel zal apart beoordeeld worden en hierbij zullen we ons natuurlijk over de portomonnaie buigen", was haar antwoord. Het PvdA-commissielid Goulooze koos hierin haar zijde: "Ik heb er problemen mee dat het CDA nu al een toezegging vraagt over het doorgaan van de plannen van an dere buurtverenigingen. Boven dien is er geen aanwijzing dat een volgend voorstel geen door gang zal kunnen vinden", aldus de socialist. Desalniettemin acht te ook hij het noodzakelijk de post wijkvoorzieningen naar een niveau van een ton op te trekken. Bibliotheek Maar er kwamen nog meer wel zijnsproblemen aan de orde gis teravond. Recente cijfers name lijk, wijzen erop dat de openbare bibliotheek in het jaar 1984 op nieuw extra lasten voor de ge meente zal veroorzaken. De be groting voor dat jaar kon gister avond dan ook niet goedgekeurd worden. "De afnemende rijksbij dragen dwingen Wassenaar ei genlijk tot verder bezuinigen op de bibliotheek", aldus de wet- houdster. Waar een eventuele oplossing ligt werd niet duidelijk in de verga dering. "Als de discotheek (pla- tenuitleen, red.) een luxe blijkt te zijn dan moet hij verdwijnen", opperde de wethouder. Ander zijds achtte de wethouder een 'samenwerkingsverband' met Voorschoten een reëele moge lijkheid. De raadscommissie was hierover sceptisch. "Ook daar kampt men met soortgelijke problemen", zei Goulooze (PvdA). Hij zei te vre zen dat de openingstijden van de bibliotheek dienen te worden verminderd "anders wordt de personeelsbelasting veel te groot". Wassenaar blijkt name lijk een gemeente te zijn met een bevolking die verhoudingsge wijs een grote leeshonger heeft. Frits Darlang (links) en Trijnco Kuipers. Als we nu geen geld krijgen i kan het heel erg lang gaan duren". STREEK De rijkspolitie in het district Den Haag, waaronder de Leidse regio, houdt maandag een werkonderbreking van twee uur als het overleg dat minister Riet kerk vandaag heeft met de amb tenarenbonden mislukt. De actie is gericht tegen de korting van 3,5 procent die de regering wil doorvoeren op ambtenaren salarissen. Tijdens de werkon derbreking komt de politie al leen in actie voor ernstige onge vallen, misdrijven en ernstige verstoringen van de openbare or de. Kleine ongevallen waarbij geen gewonden vallen zullen mensen gedurende die twee uur zelf moeten oplossen, zo deelt C.B. Jongh, voorlichter van de actievoerders bij de rijkspolitie. Hij voegt er aan toe het jammer te vinden dat het publiek moet lij den 'onder de acties. "Maar het is wel de enige manier om de aan dacht op onze zaak te vestigen", aldus Jongh. Tijdens de werkon derbreking, die om tien uur be gint, houden de actievoerende politiemensen een werkbespre king. Volgens de voorlichter van de ver zamelde politiebonden is het vol gende week wat acties betreft nog rustig in de regio. Wel wordt er inmiddels druk gewerkt aan een reeks van protesten. Volgens Jongh zullen de acties in drie stappen in grimmigheid toene men. Hoewel er nog geen data te noemen zijn, wil de voorlichter wel kwijt dat allereerst wordt be gonnen met plaatselijke ver- keersacties en stiptheidsacties. Als deze acties geen resultaat heb ben, zullen de politievoorschrif- ten nog stipter worden uitge voerd wat, aldus Jongh, tot grote vertragingen gaat leiden. In de laatste etappe zal de rijkspolitie overwegen om haar mensen die assisitentie verlenen bij de bewa king van Schiphol en ambassa des in Den Haag terug te trek ken. Schrijfavond Voor de afdeling Leiderdorp van Amnesty International staan in de maand november een Chi leen, een Pool en een Zuidafri kaan centraal in de aandacht. Zij staan namelijk vanwege hun activiteiten voor de bevor dering van de rechten van de mens in hun vaderland onder grote druk en met behulp van brieven van Nederlanders wil de organisatie daarin verbete ring brengen. Op zogenoemde schrijfavonden, op woensdag 2 november in de Sjelter en donderdag 10 novem ber in de Scheppingskerk, lig gen voor belangstellenden voor beeldbrieven gereed. Invaliden Volleybalvereniging Meerburg organiseert donderdag 3 no vember een demonstratiewed strijd tussen twee teams van de Invalidensportbond. Hierna meten zitvolleyers van Meer burg hun krachten met de inva lide sporters. Aanvang is half negen uur in de Eendenkooi. VOORSCHOTEN - De onroerend- goedbelasting in Voorschoten moet in 1984 met drie procent worden verhoogd. Bovendien moeten de elektriciteitstarieven met bijna één cent per kilowat tuur stijgen en is het nodig dat het vastrecht met een kwartje wordt opgeschroefd. Dit vindt het college van burgemeester en wethouders. In voorstel schrijven B en W dat alleen de bewoners van wo ningen deze belastingverhoging behoeven op te hoesten. De on roerend-goedbelasting voor huiseigenaren wordt niet ver hoogd. Het college heeft beslo ten de eigenaren buiten schot te laten omdat volgens hen de hoogte van de heffing voor eige naren angstig dicht in de buurt is gekomen van het bedrag aan on roerend-goed belasting dat de gemeente maximaal mag ont vangen van deze categorie belas tingplichtigen PvdAyPPR-wethouder Van Leeu wen heeft zich tegen dit t men gekeerd. Hij wil dat alle bur gers even zwaar getroffen wor den door een belastingverho ging. Zijn collega's zijn het niet eens met zijn kritiek en vinden dat door de voorgestelde maatre gelen een evenredige bijdrage van alle burgers wordt gevraagd Immers, zo schrijven burge meester en wethouders, de belas ting wordt geheven van élle ge bruikers. Ook de eigenaren die zélf het huis bewonen waar ze ei genaar van zijn, betalen de ver hoging. Cultureel Jongeren Paspoort ook in Zoeterwoude te koop ZOETERWOUDE - De Zoeter- woudse jeugd kan voortaan op het gemeentehuis een Cultureel Jongeren Paspoort (CJP) kopen. Voorheen was het zo dat jonge ren die de pas (waarmee tegen gereduceerd tarief culturele eve nementen kunnen worden be zocht) wilden kopen hiervoor naar het stadhuis van buurge meente Leiden werden verwe- Het financiële risico dat voor de ge meente aan de uitgifte van de CJP's is verbonden, is uiterst ge ring. Wanneer er veertig zijn ver kocht gaat de gemeente zelfs op winst draaien. Wanneer niet één Zoeterwoudse jongere in de cul turele kortingskaart is geïnteres seerd kost het de gemeente hooguit 270 gulden per jaar. Een en ander werd gisteravond be sproken in de raadscommissie voor welzijn. Tasjesroof op IJsselmeerlaan LEIDEN - Een 57-jarige vrouw uit Leiderdorp werd gisteren het slachtofTer van een zogenaamde tasjesroof. Zij reed op haar brom mer over de IJsselmeerlaan toen een achteropkomende bromfiet ser haar een schouderduw gaf en de tas werd uit een mandje ge grist. Die tas bevatte drie porte monnees met tientallen guldens plus een enveloppe met een paar honderd guldens. Geen officiële opening van politiebureau door acties VOORSCHOTEN - Het nieuwe Voorschotense politiebureau aan de Zwaluwweg wordt niet officieel geopend. De fes tiviteiten die 17 november zouden plaatsvinden, zijn af gelast. Een groot aantal plaat selijke politiefunctionarissen wil die dag namelijk naar een landelijke manifestatie om daar te protesteren tegen de kabinetsplannen 3,5 procent te korten op het salaris van politiepersoneel. Ook de open dag voor het pu bliek die oorspronkelijk op 19 november was gepland, gaat niet door. "Het is nu niet de tijd voor dit soort vrolijk heid", verklaart politie-opper Maat, terwijl hij met zijn hand strijkt over een button met de tekst 'Ik pik 't niet'. WOENSDAG Leiden Kapelzaal K&O - concert door Peter Paul Spiering, viool en Hans Broek man, piano, 20.15 uur. Schouwburg - 'Gesprekken met de beul', 20.15 uur. Filmhuis LVC - film 'De Kick' van het Amsterdams Stadsjournaal, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'La Colmena' van Mario Camus, 20 en 22.15 uur. Leiderdorp Sjelter - schrijfavond Amnesty Interna tional, 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis - werken, 19.30 i Oegstgeest Gemeentehuis - 20 uur. LEIDERDORP - De beslissing of er wel of niet een milieu-educatief centrum komt in Leiderdorp valt vrijdag. Dan namelijk praat de gemeenteraad van Leiderdorp over de begroting 1984. En daar staan achtduizend gulden voor de biologiewerkgroep in. DONDERDAG Leiden Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Filmhuis LVC - 'Pixote' van Hector Ba- benco, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Die Freundin' van Margarethe von Trotta, 20 en 22.15 uur. Schouwburg - Gambuh-Bali, Balinese danskunst, 20.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 21-1 i "Dat wordt voor ons een heel be langrijke happening", weet Trijnco Kuipers die samen met Frits Darlang de werkzaamhe den van de biologiewerkgroep coördineert. "Als we nu geen geld krijgen dan bestaat de kans dat het heel erg lang gaat duren". Sinds 1975 bestaat de biologie werkgroep in Leiderdorp. Het doel was de milieu-educatie te stimuleren op de Leiderdorpse scholen. Via drie manieren werd geprobeerd dat doel te bereiken, namelijk de heemtuin, de kin derboerderij en de schooltuinen. Allerlei projecten werden uitge voerd. Later werd de doelstelling uitgebreid. Om de milieu-educa tie meer in te voeren op de lagere scholen werd getracht de onder wijzers handvatten voor die edu catie aan te geven. In 1977 kwam de biologiewerk groep op het idee om een milieu- educatief centrum op te richten. Dat centrun? moest komen nabij de kinderboerderij in de Hout kamp. "Op verzoek van de ge meenteraad heeft de biologie werkgroep onderzocht of er voor 190.000 gulden wat mogelijk was. Dat geld was er, werd gezegd. Toen later bleek dat die 190.000 gulden er formeel nooit was ge weest en al de plannenmakerij voor niets was kregen we dan ook wel een koude douche over ons heen", vertelt Kuipers die als schoolbioloog werkt bij de ge meente Den Haag. Schaapskooi Eerder dit jaar deelde wethouder Bezemer de raadscommissie on derwijs mee dat er plannen wa ren voor een veel eenvoudiger centrum. Een soort schaapskooi. Overigens zonder de traditionele rieten dakbedekking. "In ver band met de duiven enzo hebben we toch maar gezegd: we kunnen er beter dakpannen opleggen". De schaapskooi zou 40.000 gulden gaan kosten. Kuipers: "Toen ambtenaren van gemeentewer ken dat gingen uitrekenen bleek al snel dat dat bedrag veel te laag was". Het huidige bouwplan voorziet in een schaapskooi die het dubbele kost. Intussen heeft de biologiewerk groep ook niet stil gezeten. Een stichting is in oprichting. Kui pers: "Zo willen we laten zien dat wij ook bereid zijn zelf heel actief bij te dragen. Om zoveel moge lijk de financiële druk op de ge meente klein te houden. Een stichting is de makkelijkste vorm om subsidie binnen te ha len". Door middel van acties en het aan schrijven van fondsen hoopt de stichting een aanzienlijk deel van de kosten te betalen. Ook is de stichting bereid door zelf werkzaamheid de bouwkosten van het centrum laag te houden. Dan blijft er meer geld over om allerlei activiteiten te organise ren in het centrum. Hoofddoel van het centrum blijft het onderwijs. Het centrum moet een spilfunctie gaan vervullen in het biologie-onderwijs. In de door Henny van Egmond ruimte kunnen de activiteiten in de heemtuin, op kinderboerderij en de schooltuinen een vervolg krijgen. Ook kunnen de leerlin gen daar terecht als ze terug ko men van een observatietocht door het Leiderdorpse milieu. De meest gevolgde weg is namelijk de kinderen zelf hun eigen omge ving te laten observeren. Dat is ook de filosofie achter de milieu educatie. Kuipers: "Je moet op de directe wereld om je heen grip krijgen, leren begrijpen. En dan een zodanig begrip krijgen dat de betrokkenheid bij die directe leefomgeving groter wordt. En daardoor raak je dan ook betrok ken bij de wereld in het alge meen en allerlei milieuproble men". "Daarom werken wij ook met de zintuigen", vervolgt Kuipers.- "Zelf kleuren zien, zelf dieren opzoeken. Niet ujt boekjes. Dat geldt vooral voor het tuinieren, de kinderboerderij en de heem tuin. Die observaties leiden er toe dat de kinderen meer betrok ken raken bij het wel en wee van het milieu". Het centrum moet overigens niet alleen voor het onderwijs een be langrijke functie gaan vervullen. Ook is de bedoeling dat er bij voorbeeld tentoonstellingen, in formatie-avonden, hóoifeesten en dierendagen worden gehou den. "Maar dat is allemaal nog wat vager. We zijn met het onder wijs begonnen. We zijn ook alle maal onderwijsgevenden", legt Kuipers uit. Rapport Ondanks teleurstellingen in het verleden hoopt Kuipers dat vrij dag de gemeenteraad het geld voor een milieu-educatief cen trum beschikbaar stelt. Een cen trum dat door alle partijen ge wenst is, zo bleek herhaaldelijk. "Wij hebben begrip voor het feit dat het moeilijke tijden zijn, maar er is al jaren een situatie dat alle politieke partijen grote be reidheid tonen voor dit centrum. Dit is een rapport uit 1977, dit rapport uit 1981", wijst Kuipers. "Maar het moet nu kunnen. Des noods gaan we zelf met allemaal vrijwilligers schilderen en tim meren". Mocht het ook dit keer weer niet lukken dan geeft de biologie werkgroep het plan voor het cen trum niet op. "Nou, we zijn wel wat gewend. Toen bleek dat die 190.000 gulden er niet was had den we ook kunnen stoppen maar we zijn doorgegaan. De groep is dusdanig gemotiveerd dat iedere kans die er is wordt aangegrepen". APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 28 okt tot 4 nov door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. tén zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Gebroken been VOORSCHOTEN Een zestienja rige bromfietser uit Voorschoten heeft gistermiddag rond vijf uur een gebroken bovenbeen opgelo pen toen hij ter hoogte van de zil- verfabriek in zijn woonplaats ten val kwam. De jongeman vertelde de politie dat hij voor een fietser moest uit wijken en daardoor viel. De fiet ser is echter niet aangetroffen. Om het verhaal van de jongen be vestigd te krijgen zou de politie in Voorschoten graag in contact komen met eventuele getuigen van het voorval. Tel. 01717-4993. VOORSCHOTEN - Een ongeveer 30-jarige man heeft samen met een rond 25-jarige vrouw gisteravond een apothekersassistente in Voorschoten bedreigd met het doel een injectienaald van haar te krijgen. De man en de vrouw kwamen rond negen uur de Noord-Hoflandapotheek aan de Thorbeckelaan in Voorschoten binnen. Toen de assistente weigerde om de gevraagde injectienaald zon der recept te overhandigen trok de man haar voor een goed deel over de toonbank heen. De aanwezigheid van een leerlingassis tente in de apotheek, aan wie de assistente vroeg om de politie te waarschuwen, voorkwam dat het geweld van de man ernstiger vormen kon aannemen en zorgde ervoor dat de twee op ae vlucht sloegen. De assistente hield er wel een pijnlijke arm aan over. Van de twee is een dusdanig goed signalement gegeven dat de Voorschotense politie verwacht dat ze snel in de kraag kunnen worden gevat. Botulisme viel mee dit jaar ZOETERWOUDE Het botulisme is deze zomer in de Zoeterwoud se wateren minder geweest dan vorig jaar. In de maanden juli en augustus is wekelijks op botulis me gecontroleerd. Er werd slechts één geval van botulisme gesignaleerd. De meeuw die hiervan het slachtoffer werd is door een Leidse dierenarts er weer bovenop geholpen. Overigens kwam bij de controle op botulisme een ander ernstig ver schijnsel aan het licht. Negentig procent van de gevonden kada vers van eenden en waterhoen tjes in de Weipoortsevliet, de Noord Aa en de Zuidbuurtse- vaart was doodgeschoten. In de lijken werd lood en hagel gevon den. B en W van Zoeterwoude hebben bij de politie gevraagd naar meer informatie over het af schieten van vogels. Dit werd gisteravond besproken in de commissie welzijn. Tijdens de vergadering zei het pro gressieve raadslid W. Ooijendijk "dat het af en toe wel kermis lijkt". Zijn stellige overtuiging is dat er erg veel stropers in de Zoe terwoudse polders lopen "die. knallen op alles wat beweegt". Hij baseerde deze stelling op zijn vroege tochten op zondagmor gen door de plaatselijke weilan den. Ooijendijk (PZ): "Het lijkt wel kermis' (Foto Dijkman). LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN itische overschrijving Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Witte Singel 1 2311 BG LEIDEN Teletoon 071-144941 Geen krant ontvangen tel 07t-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur», -inementsgelden t»j uitbetaling te voldoen itutieisrvet toegestaan Indien een maand voor het abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen volgt automatische verlenging Betaling v ent 20.59 0.85 32035711 n v Dam.ate Holding BV te Haarlem Jaarabonnement 233.50 Directie G Koopman Ad) dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J. W E Metselaar Ad» Hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Piv Alg redactiechef J M j Post Commentaren W F J Wirtzen A A van Brussel Rubriekchefs J. Kroon (stad) B W T Jungman(plv) H I. J Veldhuizen (regio) Hvd Post(piv) W F J Wirtz (bin./bu.f /ec) J. Ruygrok-Hoogeveen P J de Tombe (sport) Bonn. Brussel. I I 071-W4941.tst 219 Parijs. Washington. Beiroet. Rome, Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2