Genoeg verdiend voor vier levens9 Ku"' )- Uitersten in werk Sees Vlag Expositie mannenmode Haags Gemeentemuseum -C UDO JURGENS OP TOURNEE DOOR ONS LAND Burt Lancaster 70 jaar Concert A dams Ph. Orkest Muziekfeest Stadsgehoorzaal Geen operavoorstelling Daling musenmbezoek Eigen muziekzaal voor Residentie-orkest WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 Radio - tv - kunst ROTTERDAM „Ik heb genoeg geld verdiend voor vier levens", zegt de 49-jarige Udo Jürgens terwijl hij koffie drinkt in het restaurant van een Rotterdams hotel waar hij logeert. „Maar 'n mens kan maar op één stoel tegelijk zitten, in een huis tegelijk wonen en in een zwembad zwemmen, dus ik ben daar nogal nuchter in. Tegenwoor dig kan ik het me permitteren om te werken voor de lol. En werken, daar geloof ik in. Ik ben 'n liberaal, ik hou er niet van niets te doen en alleen nog maar 'n luxe leven te leiden". Udo Jürgens is op dit moment in Nederland om een toernee van negen dagen voor te bereiden. Vanaf 5 november aanstaande zal de componist-zanger door 't hele land concerten geven. Be halve Udo Jürgens aan de piano zal er een orkest van veertien mensen meewerken aan dit con cert. Hij haalt zijn schouders op: „Zo'n toernee met zoveel mensen, daar moet ik meestal geld op toeleg gen. Ik kom dan ook voor mijn fans, mijn publiek. Als ik hun vergeet, vergeten ze mij. Ik neem bovendien 't risico dat ik de za len hier niet vol krijg, maar dat heb ik er graag voor over. In Duitsland hoef ik me nooit zor gen te maken, daar krijg ik elke schouwburg moeiteloos vol, maar ik ben een Europeaan in hart en nieren en houd van de Europese cultuur, daarom zal ik altijd door heel Europa blijven optreden". Toch gaat u elk jaar naar Ameri ka en u heeft zelfs getracht om daar een carrière op te bouwen. Udo Jürgens: „Natuurlijk ben ik er geweest. Welke artiest heeft die droom niet om ooit nog 's in Amerika door te breken. Ik heb er televisieshows gedaan en vo rig jaar zelfs een elpee gemaakt met de produktiegroep van Don na Summer. Maar doorbreken in Amerika is niet moeilijk, dat is onmogelijk. Tenzij je door en door Amerikaans bent en de Amerikaanse cultuur van 't be gin tot 't einde hebt beleefd. Tot nu toe is het nog geen een Euro peaan gelukt om daar een de top te komen". door Margriet Hunfeld Jürgens begint te lachen: „Tom Jo nes heeft 't nooit verder gebracht dan een goede nachtclubzanger in Las Vegas. Heb je ooit nog nieuwe hits van hem gehoord, heeft hij sindsdien nog nieuw re pertoire opgenomen? Welnee. En Iglesias: verschrikkelijk vind ik die muziek van hem. In de Verenigde Staten is hij niets, ja, hier in Europa, hier heeft hij suc ces gekregen met zijn zoete lied jes, omdat hij 't antwoord is ge worden op de rock 'n roll, de punk en de new wave". Bent u dan niet hetzelfde: een te genhanger van harde en rauwe muziek? „Jürgens: „Jazeker, maar mijn mu ziek ,is om te beginnen door mij zelf gecomponeerd en uitge voerd en in tegenstelling tot Igle sias ben ik niet uitsluitend de in terpretator van andermans lied jes. Verder maak ik geen zoet sappige muziek, maar vrolijke en melodieuze songs". „Ik heb mijn carrière op de harde Udo Jürgens: manier gemaakt. Eerst als zanger in de niet al te beste nachtclubs. Daar had ik nauwelijks succes. Vervolgens kreeg ik in 't begin van de zestiger jaren de aanbie ding om 's een plaatje te maken, maar toen dat een flop werd be sloot ik te stoppen als zanger en begon ik me toe te leggen op het schrijven van liedjes". Weinig kans Feyenoord op tv HILVERSUM - De kans is uiterst gering dat de Europa Cup-wedstrijd Feyenoord-Tottenham Hotspur vanavond direct op de televisie ver schijnt. De NOS had aanvankelijk plannen het duel op het scherm te brengen, omdat de verkoop van kaarten voorspoedig verliep begin deze week. Nu het stadion evenwel nog niet is uitverkocht, kan de NOS de wed strijd hoogstwaarschijnlijk niet rechtstreeks uitzenden. In Studio Sport wordt om 23.00 uur wel een samenvatting van het duel gege ven. "Ik had geen cent, was net. ge trouwd, moest een gezin met kleine kinderen te eten geven en greep alles aan wat voor handen kwam. Op een bijzondere dag in die tijd kreeg ik een aanbod om voor Shirley Bassey een lied te schrijven. „Reach for the sun" was dit en 't werd een wereldhit. Vanaf dat moment werd ik veel vuldig gevraagd als songschrij ver en vervolgens durfde ik ook weer mijn eigen liedjes te gaan zingen. Tot nu toe zijn van mijn platen zestig miljoen exempla ren verkocht". U volgt Iglesias wat dat betreft op de voet: hij kwam met zijn honderd miljoen verkochte pla ten in 't Guinness Book of Re cords. Jürgens: „Dat komt omdat ik voor al in de Duitstalige landen erg populair ben". Sinds mijn succes All night long - Lionel Richie Sunshine Laid Back Karma Chameleon Culture Club Say say M. Jackson en P. McCartney Hey you - Rock Steady Crew I'm only shooting love Time Bandits I like Chopin - Gazebo Suzanne - V.O.F. De Kunst They don't know Tracey Ullman f Red red wine UB 40 f Joke stop met koken Leidse Sleutelgaten 's Nachts na tweeën - Havenzangers La di da - Vanessa Chance - Big Country 15 7) Islands in the stream K. Rogers en D. Parton 16 (10) Sing sing - The Broads 17 (16) Pop goes my love - Freeez 18 Come back and stay - Paul Young 19 (11) Tonight 1 celebrate my love - R. Flack P. Bryson 20 (32) Big Apple - Kajagoog- 21 9) Club Tropicana Wham 22 (14) Gold - Spandau Balet 23 (26) Nightline Randy Crawford 24 (31) My forbidden lover Tapps 25 (34) Doe iets - Frank Boeij- en Groep 26 Suddenly last summer The Motels 27 (25) What I got Unique 28 (36) My boy - Jodelles 29 Manhattan - G'race 30 (37) Als 'n meeuw in de wind - Arne Jansen 31 32 (27) 33 34 (22) 35 Different world - Van- den b erg Mamma Maria Ric- chi en Poveri Ik mis je Andy Big log Robert Plant This is welfare The Dutch Le Legionnaire - BZN Goodbye to love Ani ta Meijer Solitaire Patricia Paay Mama Genesis Don't give up Dolly Dots woon ik echter noodgedwongen in Zwitserland. Hoewel ik van geboorte Oostenrijker ben moest ik op 'n gegeven moment mijn land uit, omdat ik de hoge belas tingen niet meer kon betalen. Ik ben er bovendien tegen dat een staat meer dan vijftig procent be lasting heft van iemands inko men. Ik vind dat een a-morele zaak en ik zal me daar altijd te gen blijven verzetten". Op de vraag of Udo Jürgens ooit nog mee zal doen aan het inter nationale songfestival (waaraan hij in het verleden tot drie maal toe meewerkte), zegt hij gedeci deerd: „Nee, nooit meer. Vroe ger, toen was het niveau hoog ge noeg om je er niet voor te hoeven schamen. Maar tegenwoordig is het songfestival afgezwakt tot een gebeurtenis waar de middel matigheid overheerst. Ik vind dat heel jammer". Burt Lancaster HOLLYWOOD - (DPA) Acteur Burt Lancaster is vandaag zeven tig jaar geworden. Al op jeugdige leeftijd vormde hij samen met een vriend een acrobatenduo, dat optrad in circussen en nacht clubs. Na de Tweede Wereldoorlog, waar in hij in Noord-Afrika en Italië vocht, debuteerde hij op Broad way. In 1948 richtte hij een eigen produktiemaatschappij op. Sindsdien speelde hij hoofdrollen in vele films, waaronder 'Bird- man of Alcatraz', 'The rose tat too' en 'Conversation piece'. 1 Üf- s 1 H 1 'il ff T. f, \f'r l .V - tééM V tfnülii Jean-Philippe Collard (foto PR) LEIDEN - Het Amsterdams Philharmonisch Orkest verzorgt vrijdag avond a.s. in de Stadsgehoorzaal het tweede meesterserieconcert van K&O. De Franse pianist Jean-Philippe Collard zal tijdens dit concert twee keer als solist optreden, eerst in de Ballade voor piano en orkest van Gabriel Fauré en vervolgens in het Eerste Pianoconcert van Franz Liszt. Het programma voor deze avond vermeldt voorts Ravels suite 'Ma mère l'oye' en delen uit 'Tannhauser' van Richard Wagner. Het Amsterdams Philharmonisch Orkest wordt geleid door de jonge Ne derlandse dirigent Jan Cober. LEIDEN - In de Leidse Stadsgehoorzaal wordt op de zaterdagen van 5 en 12 november voor de eenentwintigste maal het najaarsmuziekfeest van de Algemene Nederlandse Unie van Muziekverenigingen (ANUM) gehouden. Aan dit concours nemen negentien muziekverenigingen uit het gehele land deel. Leiden wordt vertegenwoordigd door 'Werkrhans Wilskracht'. De deelnemende verenigingen zijn onderverdeeld in de categorieën har monie, fanfare en brassband. De prestaties worden beoordeeld door, een jury. In elk van de categorieën valt een wisselvlag te verdienen. Op zaterdag 5 november begint het n^jaarsmuziekfeest om één uur 's mid dags, een week later is de aanvang elf uur 's morgens. LEIDEN - De voorstelling, die de Lyrische Komedie zaterdag in de Leidse Schouwburg zou geven, gaat wegens gebrek aan belangstel ling niet door. In de voorverkoop werden vrijwel geen kaarten ver kocht. Het Nederlandse operagezelschap zou 'De arme matroos' van Jean Cocteau en Darius Milhaud en 'De tsaar laat zich fotograferen' van Georg Kaiser en Kurt Weill opvoeren. Expositie bij Denise Stephan Expositie van Sees Vlag (kleurhoog- drukken, zeefdrukken) en Bram Roth (bronzen beelden) in Galerie Denise Stephan, Bakkersteeg 18- Er ligt natuurlijk een wereld van verschil tussen 'Goenoeng Ba- toer', 'Java Preanger' en 'Na- ssauplein', 'Profielwijziging Zuid-Hollandlaan'. Toch vor men deze uitersten het onder werp van het werk van Sees Vlag. Juist deze met dezelfde techniek vormgegeven combi natie van enerzijds exotische landschappen anderzijds bij voorbeeld een alledaagse ver keerssituatiewijziging vormt een aantrekkelijk aspect van deze expositie. In beide gevallen gaat het om kleurhoogdrukken. Uit de toe lichting op de toegepaste tech niek wordt duidelijk, dat de te kening van het onderwerp via een uitgebreide fotoreportage ontstaat. Deze tekening wordt door middel van carbonpapier op linoleum gebracht, waarna het uitvoerige drukpersproces kan beginnen. De oplage is be perkt en volgens de werkwijze van Sees Vlag ook niet meer reproduceerbaar. Van sommige werken, bijvoor beeld 'Via Appia', is het tijd schema en de volgorde van dit drukproces uitvoerig gedocu menteerd. Vergelijk je het ef fect van deze techniek van- Sees Vlag met zijn zeefdruk ken, dan valt op, dat deze laat ste nog veel sterker een van het bekende, concrete beeld ab straherende indruk maken; vooral de vergelijking tussen de 'Zeestraat' als kleurhoog- druk en als zeefdruk kan dat fraai illustreren. Daarnaast is 'Via Appia Antica' ban Sees Vlag. het aardig om deze in zeefdruk afgebeelde gebouwen af te zet ten tegen de natuurgezichten in zeefdruk, die juist weer wel door een zekere sfeertekening gekenmerkt worden. De geëxposeerde, bronzen beel den van Bram Roth vertonen een vrij grote diversiteit. Er is bijvoorbeeld een beeld, 'Rus tende Vrouw', dat bijna aan een klassiek-Romeinse 'matro- na' doet denken en daarmee eeuwenoud lijkt. Veel alle daagser zijn de twee spelende vrouwen in 'Balspel' en de op een bank zittende 'Drie Zus ters'. De beelden 'Schip' in gro- (Foto PR) te en kleine uitvoering zijn daarentegen als het ware tijd- lozer en minder grijpbaar; ze tonen een in elkaar overgaan van een vrouw in een schip. Heel apart zijn de beelden 'Stoeltje' en 'Ledikant', omdat het lijkt, alsof Bram Roth deze driedimensionale objecten bij na tot een plat vlak heeft willen reduceren, wat tegelijkertijd wel en natuurlijk niet gelukt is. De expositie is vrijdag-, zater dag- en zondagmiddag van 13.30-17.30 uur of na telefoni sche afspraak geopend WIJNAND ZEILSTRA DEN HAAG (GPD) - Een pochet dat in kleur van de stropdas verschilt, een ge tailleerd jasje, een doorgestikte naad. Ac centen in mannenmode die we alle dagen om ons heen zien en waar niemand meer van opkijkt. En toch gaat het om accen ten die zo'n twintig jaar geleden een om wenteling in de modewereld betekenden. De veranderingen in de mannenmode zijn tot het einde van het jaar te zien in het Gemeentemuseum in Den Haag, waar de tentoonstelling .„Vormgevers van mannenmode" wordt gehouden. Het getailleerde jasje, dagelijks kleding stuk van velen, bestaat nog niet lang. Het was Dick Holthaus die in het begin van de jaren zestig voor het eerst in Neder land mode voor mannen ging ontwerpen. Hij maakte daarbij, ook een nieuwe ont wikkeling, gebruik van stoffen als flu weel en cordurov. Voor hem gold voor mannenkle ding, net als voor de vrouwenkleding die hij al langer ontwierp, dat ze de drager aantrekkelijker moest maken. De tentoonstelling in het Gemeentemu seum begint dan ook met Holthaus. De opzet van het geheel is vrij verrassend. Zes weken lang zal iedere zondag een ma nifestatie rond een bepaalde vormgever worden gehouden. In de week die daar aan vooraf gaat wordt de tentoonstelling steeds uitgebreid met voorbeelden van diens werk. Zo is de zaak na zes weken compleet. Al eerder heeft het Gemeentemuseum in dezelfde opzet een tentoonstelling over vrouwenmode georganiseerd. Volgens een van de samenstellers, Ietse Meij van het Haagse Kostuummuseum, is heren mode eigenlijk een aantrekkelijker on derwerp: „Er is op het gebied van de he renmode zoveel gebeurd in de laatste ja ren. Daar is eigenlijk heel weinig aan dacht aan geschonken". De verschillende manifestaties moeten dat duidelijk maken. Na Holthaus op 6 no vember wordt op 13 november aandacht geschonken aan de fabrikant Van Kol lem, die werkt met de ontwerpen van Frans Molenaar. Op die dag zal ook een videofilm te zien zijn over de zomerpre- sentatie 1985 op de Herenmodebeurs In de twee daarop volgende manifestaties komen jonge ontwerpers aan bod. Gianni Versace (20 november) is een ontwerper uit Milaan die veel gebruik maakt van ex perimentele materialen zoals rubber. Dansers van ballet school Elsa Vreeken zullen zijn ontwer pen in een ballet laten zien. Op 27 novem ber wordt een modeshow georganiseerd met de moderne kleding van de ontwer pers Alex van den Worm en André van Veen. De laatste manifestatie, op 11 december, wordt verzorgd door een grote herenmo dezaak. Een bedrijf dat niet alleen kle ding ontwerpt, maar ook de reclamecam pagnes zelf verzorgt. Bij die gelegenheid zal ook getoond worden hoe een etalage wordt ingericht. DEN HAAG (GPD) - Voor het eerst sinds 20 jaar is vorig jaar het aantal bezoekers aan musea in ons land gedaald en wel met drie procent tot in totaal 14,5 mil joen. Volgens het Centraal Bu reau voor de Statistiek (CBS) is dit opvallend omdat het aantal opengestelde musea vorig jaar groter was dan ooit, namelijk 502. Als mogelijke oorzaken van het verminderde bezoek worden ge noemd tijdelijke sluiting of reor ganisatie van enkele musea en de stijging van de toegangsprijzen. De verhoging was voor volwas senen vorig jaar gemiddeld der tien procent en voor kinderen zestien procent. Bovendien nam het aantal gratis te bezoeken mu sea met drie procent af tot vijfen twintig procent. Overigens kon den wel met de museumkaart méér musea gratis worden be zocht. Het werk in de musea wordt steeds meer door vrijwilligers verricht. In 1982 maakten zij ongeveer dertig procent uit van het totale personeelsbestand van 6673 per sonen. In 1980 was dat nog drieëntwintig procent. DEN HAAG (ANP) - Het Residen tie-orkest opent medio '86 in de binnenstad van Den Haag een ei gen muziekzaal met tenminste 1.800 zitplaatsen. De eerste paal ervoor wordt volgend jaar gesla gen. De financiering van de bouw is rond. Het orkest zelf gaat de zaal - zonder tekort - exploiteren. De zaal krijgt de vorm van een schoenendoos: vijftig meter lang, achtentwintig meter breed en achttien meter hoog. Directeur mr. H. van der Meer van het orkest maakte dit gisteren in Den Haag bekend. De Haagse ar chitecten Dick van Mourik, Pe ter Vermeulen en Frits van Don gen maakten het schetsontwerp voor de nieuwbouw. Zij gingen uit van de vraag hoeveel muziek zaal er is te leveren voor twaalf miljoen gulden. Dat was destijds ook gebeurd voor het Concertge bouw in Amsterdam. Daar was toendertijd driehonderdduizend gulden te besteden, wat in verge lijking niet zoveel meer was dan de twaalf miljoen van nu. De muziekzaal komt tegenover de Nieuwe Kerk aan het Spui in Den Haag en krijgt een plein voor de ingang. De zaal zelf komt op de eerste verdieping en is een betonnen wieg met stalen op bouw. Het weefsel van ijzer en glas is van buiten naar binnen en omgekeerd doorzichtig. Op de begane grond kan een kleine zaal worden vrijgemaakt voor in formele of experimentele con certen voor kleinere ensembles. De begane grond bevat de voor naamste functies voor orkest en publiek: entree, garderobe, foyers, kleedkamers, administra tiekantoren en inspeelruimten. Er zijn zes trappenhuizen, in de twee voor het publiek zitten ook liften. Voor de bouw van de muziekzaal heeft het Residentie-orkest een miljoen gulden binnengehaald met speciale projecten van de nog doorlopende bouw-mee-ac- tie. Van de gemeente Den Haag krijgt het orkest anderhalf mil joen gulden, evenveel als de pre mie bedraagt die krachtens de wet investeringsrekening wordt ontvangen. Het ministerie van cultuur komt met twee miljoen gulden over de brug. Uit sponso ring komt tenminste 2,8 miljoen beschikbaar. Ten hoogste 3,2 miljoen is dan met kortlopende leningen te financieren. De muziekzaal komt in grootte overeen met die van het Concert gebouw in Amsterdam, De Doe len in Rotterdam en de PW A-zaal van het Congresgebouw in Den Haag. Volgens directeur Van der Meer is het een voorwaarde dat de zaal in de binnenstad ligt. Daarmee sneed hij het zalenprobleem in Den Haag aan, waar nieuwbouw is voorzien voor het Nederlands Danstheater in Scheveningen. Daarvoor had de eerste spade al de grond in gekund. De gemeen teraad studeert evenwel nog op de plannen. Ofschoon het orkest vorig jaar nog zei, dat de beste oplossing is als de plannen van het Danstheater en het orkest worden gecombineerd. De over heid wilde dit toen niet. Voor Van der Meer staat het in ie der geval vast, dat het orkest niet naar Scheveningen kan. Als er een goede plaats is, dan mag je geen genoegen nemen met een minder goede. Het is dezelfde re den, waarom de Bijenkorf niet in Scheveningen staat, meende hij. Mocht de gemeenteraad op zijn eerder standpunt terugkomen, dan is nieuwbouw in combinatie in de binnenstad van Den Haag alsnog te verwezenlijken. Beide gezelschappen zjjn al zo lang be zig met hun huisvestingsproble men, en al zover met oplossingen gevorderd, dat hun kennis en er varing borg staan voor gering uitstel, meende Van der Meer.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27