Publiek eist meer van kapper Bouwer woning wist van aanwezigheid gasleiding Katwijkse hockeyclub onder dak in De Krom' Kwart eeuw kappersvereniging regio Leiden Gasunie eist ontntiining woning in Noordwij kerhou t Distributiecentrum van Glasfabrieken in oude veilinghal Acties voor Polen gaan in Haarlemmermeer nog door Eerste paal nieuwbouw Perquin in Sassenheim Streek echt hard werken want het eindresultaat moet (Foto Jan Holvast) kappers absoluut, tegenwoor dig is daar geen sprake meer van. In Duitsland bijvoorbeeld zitten leerlingen die voor het damesvak worden opgeleid in een klas met degenen die voor de herensalon hebben geko- Technisch WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 NOORDWIJK - "Het kap persvak is interessanter geworden de iaatste ja ren maar het publiek wel veeleisender." Dat is de eenstemmige conclusie van Kees Perdaan, Joop Duijndam en Gé Mes kers respectievelijk oud voorzitter, oud-bestuurs lid en zittend voorzitter van de Technische Club (TC). door Henriëtte v.d. Hoeven De "TC Leiden en omgeving" werd vijfentwintig jaar gele den, in 1958, opgericht. Wat de oprichters voor ogen stond was het verbeteren van de vak kennis van de dames- en he renkapper en het vak wat meer aanzien geven. Grote motor achter de club was de inmid dels overleden Leidenaar Ernst Langezaal, die van 1958 tot 1969 voorzitter van de TC was. Het kappen stond, vak technisch gezien, in die tijd ei genlijk nog in de kinderschoe nen. Noordwijker Joop Duijn dam (herenkapper) kan dat aardig illusteren. "Kijk, als je overal was mislukt kon je altijd nog kapper worden. Het was typisch een vak voor mensen met een gebrek. Ik heb er heel wat met een mank been of een ander gebrek gekend in Lei den. Zelf ben ik ook niet met een dit vak ingedoken. Ik moest eigenlijk bakker worden maar met die astma van mij was dat snel afgelopen. Toen ben ik maar bij een kapper in de leer gegaan. Dat is tegen woordig wel anders. Om in dit vak een beetje vooruit te ko men moet je naast aanleg te- minste een havo-opleiding hebben, anders red je het niet". Vroeger Joop Duijndam (herenkapper), ontwikkelde zich tot een echt vakman en bij menig Neder landse kampioenschap was hij een geduchte tegenstander. Hij kan smakelijk over vroeger vertellen: Ik was de eerste kapper die in Noordwijk op af spraak ging werken. Had je ze moeten horen, wat verbeeldde ik mij wel.... Ja de klant voelde zich echt koning. In 1952 nog maakten mijn klanten uit wat ik op zaterdag deed. Zaterdag was een echte scheerdag. Al leen wanneer een visser kon bewijzen dat hij vier weken op zee was geweest dan mocht hij worden geknipt. Je maakte in die tijd ook verschrikkelijk lange dagen, vooral in het sei zoen. Het was dan geen uitzon dering dat de laatste klant pas om tien uur's avonds de deur uit stapte". Toch heeft het harde werken .Joop Duijndam en zijn Nieuw- vennepse collega Kees Per- daan niet weerhouden om in hun vrije tijd het imago van hun vak op te krikken. De Technische Club - tegenwoor dig een afdeling van de Tech nisch Artistieke Kappersorga nisatie Nederland (Tacon) was (en is) daartoe een goed mid del. De TC organiseert voor kappers en kapsters trainingsavonden onder leiding van mannen en vrouwen die in het wedstrijd- werk Nederlandse en wereld kampioenschappen voor kap pers) hun sporen hebben ver diend. Tijdens die avonden (twee keer in de maand) wordt geleerd een perfecte coupe te knippen of een lijn op verschil lende manieren uit te werken. Gé Meskers: "Tijdens die club avonden gaat het om de perfec tie. Je hebt alle gelegenheid er een echte wedstrijdcoupe van te maken. Dat verlangt een trainer ook. In de salon ben je aan tijd gebonden maar in gro te lijnen kan een wedstrijdmo del ook in de salon worden ge maakt". 'Vroeger," weet Kees Perdaan zich te herinneren, "moesten we zelf op pad om trainers te zoeken. Soms ontmoette je mensen op wedstrijden maar het gebeurde ook wel datje na een werkdag nog in de auto moest stappen om in Breda of Dordrecht met een trainer te gaan praten. En dat was lang niet altijd een gemakkelijk kar wei, je had er lastige heer schappen bij". Nu is het allemaal wat gemakke lijker geworden. De kappers zijn over het hele land beter georganiseerd. Gé Meskers en zijn bestuursleden hoeven niet meer op reis om trainers te vin den maar toch kost het nog veel tijd de club bij elkaar te houden. Aan het begin van het jubileumseizoen, dat werd ge opend met een grote show in hetthuishonk' van de TC: De Oude Tol in Sassenheim, kon de club veertig leden( kappers en kapsters die kunnen aanto nen in een salon werkzaam te zijn) inschrijven. De ervaring leert dat daar later nog wel twintig leden bijkomen zodat in de loop van het seizoen zó n zestig leden zich aan de kriti sche begeleiding van twee da mes- en een herentrainer on derwerpen. Kritisch "Trainers moeten kritisch zijn," vindt Joop Duijndam. Aan een trainer die alles watje doet goed vindt, heb je niets. Er is natuurlijk verschil tussen sa lon- en wedstrijdwerk. Het haar van je model ken je je hebt meer met hem of haar ge werkt, in de salon moet het in één keer goed zijn. Kijk, ie mand die voor het eerst bij een kapper komt verwacht daar met een goed hoofd vandaan te gaan. Is die klant niet tevreden ben je meteen een rot kapper. Een tweede kans krijg je meestal niet en dat is weieens moeilijk. Daarom moet een kapper ook zoveel mogelijk vertellen wat hij gaat doen. Dan weet de klant was hem bo ven het hoofd hangt. Boven dien is het voor elke kapper be langrijk zijn vak bij te houden. Een man of vrouw die dat doet komt nooit voor verrassingen te staan. Hierdoor voorkom je datje fouten gaat maken waar door de klanten wegblijven." Het kappersvak is in de vijfen twintig jaar dat de TC bestaat sterk veranderd. Was de schei ding tussen dames- en heren "Het vak is veel technischer ge worden," zegt Kees Perdaan. "Knippen is nu ook in het da mesvak het belangrijkste. Vroeger was je als dameskap per klaar als je een goed per manent en een goede watergolf kon zetten. Het knipwerk kwam toen eigenlijk op de laat ste plaats. Er waren zelf kap pers die niet alleen wilde knip pen, dat is wel radicaal veran derd. Kappers die hun vak niet bijhielden zijn dan ook de laat ste jaren geruisloos verdwe- Duijndam en Perdaan kijken na 25 jaar TC redelijk tevreden te rug op de ontwikkelingen in hun vak. "Er is meer waarde ring gekomen voor het werk van de kapper," zeggen ze. De klanten hebben voor een goed verzorgd hoofd ook wel iets over. Ze zijn bereid goede produkten te gebruiken, ook thuis. Alleen het fenomeen "thuiskap- per" (beunhaas), dat de laatste tijd weer heftig de kop op steekt, baart het tweetal en ook hun jonge Warmondse collega Meskers zorgen. "We kunnen alleen terugvechten met kwali teit en service, zeggen ze, "verder kunnen wij er ook niets tegen doen". Een onplezierige bijkomstigheid van die angst voor beunhazen is het gebrek aan stageplaatsen voor leerlingen van de kap- persscholen. De zoon van Kees Perdaan, moet thuis zijn stage doen. Zijn school had slechts vier andere stageplaatsen kun nen bemachtigen. Perdaan: "Ik begrijp het best. De kap pers zijn bang nieuwe beunha zen op te leiden en daar wordt niemand beter van". NOORDWIJKERHOUT - Aannemer J.W. van Leeu wen moet op de hoogte zijn geweest dat hij een huis bouwde op een regio nale hoofdgasleiding van de Nederlandse Gasunie. In 1966 heeft hij namelijk een overeenkomst geslo ten met de Gasunie waar in hij toestond dat het be drijf een gasleiding op zijn terrein aanlegde. In die overeenkomst kwam hij tevens overeen dat hij op het betreffende stuk grond niet zou bouwen. Volgens een woordvoerder van de Nederlandse Gasunie NV heeft het bedrijf dan ook het recht aan zijn zijde. Inmiddels heeft Van Leeuwen een brief ontvangen waarin het bedrijf hem wijst op de risico's. De Noordwijkerhput- se aannemer wordt geadviseerd het pand te ontruimen. Zover de woordvoerder van het gasbedrijf kan nagaan is het niet eerder voorgekomen dat een wo ning is gebouwd op een hoofd gasleiding waarop een druk staat van ongeveer 40 atmosfeer. "Het is weieens voorgekomen dat zo'n buis tijdens graafwerkzaamhe den stuk is gegaan. Maar ik weet niet dat er ooit een huis is ge bouwd op een gasleiding", aldus een voorlichter van het bedrijf. De woning van Van Leeuwen staat er inmiddels zo'n anderhalf jaar. KATWIJK Na jaren ver stoken te zijn geweest van een eigen onderkomen opent burgemeester C. Bos van Katwijk volgende week vrijdag het 'eerste eigen honk' van de Kat- wijkse hockeyclub 'Cat- wijck'. Een grondig ver bouwd kruithuisje in het, gebied De Krom doet in het vervolg dienst, als clubhuis van de vereni ging. Tegelijk met de opening van het clubhuis, waarin ook kleedruim ten zijn ondergebracht, viert 'Catwijck' zijn eerste jubileum. 'Catwijck' is voortgekomen uit de omni—vereniging Rijnsoever, een vereniging die op initiatief van de gemeente Katwijk in het leven werd geroepen om meer sportactiviteiten in Katwijk te scheppen. 'Catwijck' telt mo menteel ruim 120 leden. Ver wacht wordt dat het ledenaantal de eerstkomende jaren nog zal oplopen. De hockeyvereniging heeft jaren gezocht naar een passende ac commodatie. De hockeyers De woning is gebouwd voor be woning door zijn zoon. Aanvan kelijk werd het pand al in strijd met de bouwvergunning neerge zet. Het was anderhalve meter te hoog en voorzien van een plat dak. Op last van de Raad van Sta te is de bouw ruim een jaar gele den stilgelegd. Het huis is inmid dels verlaagd. Vervolgens .bleek onlangs dat het op een regionale hoofdleiding is gebouwd. Sloop In het uiterste geval kan de Neder landse Gasunie eisen dat de wo ning wordt gesloopt, meent een woordvoerder van het bedrijf: "Maar daarvan is op dit moment nog geen sprake. Wij wachten eerst af hoe Van Leeuwen rea geert op onze brief. Als dat schrijven geen effect sorteert zal de rechter worden ingescha keld". Vanavond komt de kwestie ook ter sprake tijdens de vergadering van de gemeentelijke commissie voor openbare werken en ruim telijke ordening. Die vergadering wordt gehouden in het ge meentehuis en begint om acht uur. Al eerder liet wethouder P. Heemskerk weten dat de ge meente naar zijn mening geen enkele blaam treft in deze zaak. Volgens de Noord wij kerhoutse be stuurder kan de gemeente ook niet verantwoordelijk worden gesteld voor eventuele gevolgen van het bouwen op een regionale hoofdleiding. Een woordvoerder van de Gasunie verklaarde vori ge week overigens dat ook de ge meente aansprakelijk kan wor den gesteld als zij een bouwver gunning heeft afgegegeven. De gemeente behoort namelijk te weten waar de gasleidingen lig gen. Maar zoals gezegd wijst Heems kerk elke verantwoordelijkheid van de hand: "De Gasunie heeft nagelaten bezwaar aan te teke nen tegen het bestemmingsplan buitengebied. In dat plan was de leiding niet opgenomen. Tijdens de periode dat het plan ter inzage lag had het bedrijf daartegen be zwaar moeten maken. Dat is niet gebeurd". Verleggen De afgelopen weken hebben de Gasunie en de gemeente Noord- wij kerhout overleg gevoerd over het verleggen van de gasleiding. Dat zou eenvoudig kunnen als de buurman van Van Leeuwen, de heer I.Q. Jensen, daaraan zou willen meerwerken. Maar juist Jensen is degene die door het in schakelen van de Raad van State heeft bewerkstelligd dat het woonhuis van Van Leeuwen in grijpend is gewijzigd. Bovendien verlangt Jensen nog steeds een schadevergoeding van zijn buur man. Met hem valt vooralsnog dus weinig te praten. Het verleg gen van de leiding aan de andere zijde van de woning blijkt tech nisch zo ingewikkeld dat de Gas unie daar niet aan wil. De woning van Van Leeuwen is trouwens nog steeds illegaal. Er is in het verleden weliswaar een bouwvergunning afgegeven, maar door de Raad van State is die min of meer ongeldig ver klaard. De aannemer heeft ge bouwd in strijd met de indertijd afgegeven vergunning. Het ge meentebestuur heeft hem daarna een andere vergunning gegeven, maar die is nooit getoetst door de welstandscommissie. Volgens Heemskerk studeert de welstandscommissie nu op een nieuwe vergunning. "Als het hui dige gebouw de goedkeuring niet krijgt, dan moet de commis sie maar aangeven wat er nu nog moeten worden veranderd aan het woonhuis", aldus Heems kerk. Als de vergunning daad werkelijk wordt verleend kun nen wederom bezwaren worden ingediend. Dat kan weer leiden tot een langdurige procdure tot Wethouder P. Heemskerk: "Ge meente Noordwijkerhout niet ver antwoordelijk". (Archieffoto) aan de Raad van State. Het is dan ook niet uitgesloten dat het nog een paar jaar zal duren voordat Van Leeuwen over alle benodig de vergunningen beschikt. RIJNSBURG/SCHIEDAM - De Verenigde Glasfabrieken NV uit Schiedam heeft in totaal 10.000 vierkante meter bedrijfsruimte gehuurd in de voormalige veiling Flora in Rijnsburg. De glasfa briek wil in de oude Flora een distributiecentrum vestigen. Dit heeft M. Smitsloo, directeur van de gelijknamige bedijfsmake- laardij die de veilinghallen iaan de man probeert te brengen, be vestigd. Volgens Smitsloo huurt de glasfa briek 7000 vierkante meter over dekte bedrijfsruimte en onge veer 3000 vierkante meter 'bui tenruimte'. De contracten hier voor zijn gisteravond en vanmor gen getekend, aldus de bedrijfs- makelaar. De Noordwijkse bouwondernemer De Raad, die de veilinghallen eind vorig jaar heeft gekocht, begint binnenkort met het verbouwen van de hallen voor de Glasfabrieken. Onder meer moet er een speciale bedrijfsvloer en kantoorruimte worden gemaakt. Verwacht wordt dat de Verenigde Glasfa brieken zich half december in de oude veiling kan vestigen. De Verenigde Glasfabrieken ver vaardigen produkten als biergla zen en -flessen, jampotten en glasconserven. SASSENHEIM/LEIDEN - Het Leidse anti-roestbedrijf Perquin aan de Haagweg gaat definitief, weg uit Leiden. Maandag wordt aan de Warmonderweg in Sas senheim officieel de eerste paal geheid voor het nieuwe onderko men van Perquin. Het bedrijf kon niet langer in Lei den blijven omdat het 'milieu onvriendelijk' is. De nieuwbouw zal ongeveer 2.5 mihoen gulden Het gemeentebestuur en de ambte naren van Rijnsburg hebben een belangrijk aandeel gehad in het totstandkomen van de verhuur, zo beaamt Smitsloo. "Het college van burgemeester en wethou ders, en met name wethouder C. Noort, hebben zich erg ingespan nen om allerlei vergunningen rond te krijgen". J.H.R. Feitsma, onder-directeur van de Schiedamse glasfabriek, bevestigt dat een deel van het be drijf bedrijf naar Rijnsburg komt. Hij kan nog niet zeggen hoeveel mensen aan de slag kun nen in het distributiecentrum. "We hebben nog wat plannetjes in studie", aldus Feitsma. Volgens bedrijfsmakelaar Smits loo verloopt de verhuur van be drijfsruimte in de oude veiling hallen voorspoediger dan hij aanvankelijk had durven hopen. Naar zijn zeggen is nu de helft van de hallen verhuurd. "Daar mee liggen we ver voor op sche ma". De totale oppervlakte van de oude veiling Flora bedraagt ongeveer 85.000 vierkante meter, waarvan 45.000 vierkante meter overdekte bedrijfsruimte. Smits loo zegt dat daarvan nu ruim 22.000 vierkante meter is ver huurd. kosten. Medio volgend jaar zal de nieuwe vestiging van Perquin klaar zijn. Het bedrijf is een van oorsprong Leidse oliehandel. In de afgelo pen twintig jaar heeft het zich omgeschakeld tot een bedrijf dat onder meer auto's anti-roestbe- handelingen geeft. Door de groei en de daardoor ontstane ver keerssituatie op de Haagweg in Leiden moet het bedrijf weg. NIEUW-VENNEP Voor de derde keer dit jaar vertrekt morgen uit Nieuw-Vennep een zending hulpgoederen naar Polen. De stichting 'Haarlemmermeer helpt Polen' stuurt dit keer naast medicijnen, babyvoeding, kinderkleding, een rolstoel en een hoog/laag-bed een flinke hoeveelheid reuzel naar het getroffen land. Het is de bedoeling dat vrijwilliger Tom van der Eist de goederen aflevert bij een kindertehuis in Opole en een ziekenhuis in Jastrze- bie Zdroj in het zuiden van Polen. Naast de goederen die in de Haarlemmermeer zijn opgehaald neemt Van der Eist een zending goederen uit Noordwijk en 150 veilig- heidsbrillen mee. Deze brillen zijn bijeengebracht door Noordwij- ker A. Mooijekind. Burgemeester Bos verricht officiële opening moesten steeds worden onderge bracht in een "in alle opzichten ontoereikende" ruimte die ook nog eens moest worden gedeeld met de handbal- en atletiekver eniging Rijnsoever. Uiteindelijk werd voor 'Cawijck' een leegstaand woonhuisje in De Krom gevonden. Echter, nog voordat de verbouwingsplannen op papier stonden ging het pand in vlammen op en zat de hockey club wederom zonder geschikte ruimte. Na overleg met de ge meente Katwijk werd toen een naburig kruithuisje aangewezen als toekomstig clubhuis. Toekomst De gemeente toonde zich destijds bereid orn in totaal 20.000 gulden beschikbaar te stellen voor de verbouwing. Een relatief gering bedrag vanwege het wellicht tij delijke karakter van het club huis, want het is de bedoeling dat over enige tijd de voetbalver eniging Katwijk nieuwe velden krijgt in De Krom. 'Catwijck' -moet daarvoor dan wijken. Het is mogelijk dat de hockeyers naar de huidige velden van de voetbalclub in de wijk Hoornes verhuizen. De kans bestaat ook dat een andere oplossing uit de bus rolt en alsnog een veld in de nabijheid van het clubhuis kan worden aangelegd. Voorlopig is alleen bekend dat 'Catwijck' tijdens de aanleg van de velden voor de voetbalclub tijdelijk verhuist naar een nog vrijliggend stuk land in De - Krom. Evenals nu het geval is beschikt de vereniging tegen die tijd over een hockey- en een trainingsveld. Mocht 'Catwijck' toch naar de Hoornes verhuizen dan is het nieuwe clubhuis waarschijnlijk voor niets gebouwd. Volgens se cretaris H. Jansen wordt dat door de club beseft. "Maar", zegt hij ook, "wanneer wij een ruimte achterlaten kunnen wij natuur lijk ook aanspraak maken op een nieuw onderkomen". Hij hoopt Momejiteel wordt de laatste hand gelegd aan de inrichting van het i niettemin dat de hockeyvereni- Volgende week vrijdag wordt het clubhuis officieel geopend. ging niet hoeft uit te wijken. ,c Bij de verbouwing hebben de le- ,Z(flf in ,han.d,en genomen. ten en douches en leidingen aan Na het grondwerk werden bin- gelegd. De officiële opening is den van de hockeyclub een hoop nenmuren opgetrokken, toilet- vrijdag 11 november om 18.30 onderkomen uur. Burgemeester Bos zal dan de naam van het clubhuis ont hullen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23