LEIDSCH DAGBLAD Overleg mislukt: grote acties van bonden op stapel spanning tussen V o mü en Cuba neemt toe Nederlands geld voor Nicaragua O a "XTC r^u #1' 1 1 I 1 Vier jaar voor ex-boekhouder Frisol-concern DEMOCRATIE LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37232 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel nrs 21e cololon Auto's van de gemeente trokken vanochtend, luid toeterend en voorzien van spandoeken, door het centrum i Leiden (op de foto de Breestraat). Alvorens naar Den Haag te vertrekken, maakten ambtenaren or» die maniei eigen stad duidelijk wat hun wensen zijn. (foto Hoivas Vijf miljoen voor wegen MANAGUA - De Nederlandse re gering heeft zich bereid ver klaard fondsen tot een bedrag van 5 miljoen gulden beschik baar te stellen voor wegenaanleg in Nicaragua, zo heeft de Nicara guaanse regering bekend ge maakt. Een woordvoerder van het ministerie van ontwikke lingssamenwerking bevestigde het bericht vanmorgen. Aanvankelijk was de Intef-Ameri- kaanse Ontwikkelingsbank om het geld gevraagd, maar de VS spraken daartegen een veto uit, omdat het land een schakel zou zijn in de doorvoer van Russi sche en Cubaanse wapens aan het verzet in El Salvador. DEN HAAG (ANP/GPD)- AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur heeft de ambtenaren opgeroepen tot algemene stakingen voor onbepaalde tijd nu het overleg tussen minister Rietkerk (binnenlandse zaken) en de ambtena- rencentrales vandaag is mislukt. De minister bleek niet bereid te tornen aan de voorgenomen korting op de ambtenarensalarissen volgend jaar. Ook wilde de be windsman geen garanties geven voor een gelijke be handeling van ambtenaren en werknemers uit het be drijfsleven. De bonden maken er bezwaar tegen dat het kabinet de ambtenaren wil aanpakken, terwijl het be drijfsleven geen looningreep wordt opgelegd. Duizenden ambtenaren uit het he le land hebben vandaag tijdens het overleg tussen minister Riet kerk (binnenlandse zaken) en ambtenarencentrales een monstratieve tocht gehouden het Binnenhof naar het ministe rie van binnenlandse zaken. Van morgen heeft een groot aantal auto's van de Haagse gemeente lijke diensten het Prins Bern hard viaduct geblokkeerd. De wagens reden onder luid getoe ter de belangrijke verkeersader op, die langs het ministerie loopt waar het overleg werd gevoerd. Het verkeer in de binnenstad liep volledig vast. De HTM leid de bussen en trams om. Nu het overleg is mislukt, staan grootscheepse acties op stapel. Een spuitwagen van de Rotterdamse brandweer heeft rond het midda guur de entree aan de buitenkant van het ministerie van binnenlandse zaken volgespoten met '3,5 procent' schuim. Dat schuim kroop gestadig in de richting van de hal, waar alle deuren inmiddels hermetisch zijn af gesloten. Even na twaalf uur stak de brandweer zelf een aantal autowrakken in brand. De brandweerlieden blusten de brand niet, waardoor de voorge vel van het departement in zwarte rookwolken was gehuld. De acties zullen grotendeels in de nacht van zondag op maandag beginnen. Een deel van de Haag se ambtenaren zal morgen al sta ken. Bij welke diensten de sta kingen zullen uitbreken wilde de AbvaKabo nog niet bekend ma ken. Het personeel van de Ko ninklijke Schouwburg in Den Haag is van plan vanavond tij dens de premiere van een operet te 'zichtbaar actie' te gaan voe- het ministerie van binnenlandse zaken i fM'iHet Motorhuis jVondellaan80. Leiden Tel 071-769315 WASHINGTON/HAVANNA (AFP/Rtr/DPA) - De spannin gen tussen de Verenigde Staten en Cuba nemen in snel tempo toe na de Amerikaanse bevestiging dat een nieuwe marine-eenheid op weg is naar Grenada, de Cu baanse ambassade omsingeld is en de Britse gouverneur alle Russische, Libische en Cubaan se diplomaten gelast heeft het ei land te verlaten. De regering van het naburige Jamaica heeft een soortgelijke terugtrekking ge last. In een reactie op de mededelingen, afgelopen nacht, van het Ameri kaanse ministerie van defensie, heeft de Cubaanse onderminis ter van buitenlandse zaken Alar- con de terugtrekking van diplo maten fel van de hand gewezen. Droog Er zijn morgen wolkenvelden, moge lijk komt nu en dan ook de zon door. Het blijft droog. De minimumtempe ratuur is ongeveer 8 graden, middag- tempereratuur ongeveer 13 graden. De wind is zwak tot matig en voert vrij vochtige lucht aan. 3 november 1983 "Er is geen sprake van zolang er nog Cubanen op Grenada aanwe zig zijn", zo zei hij. Het Amerikaanse Huis van Af gevaardigden heeft president Reagan afgelopen nacht opge roepen de Amerikaanse troepen binnen zestig dagen van Grena da terug te te trekken. Een motie met die strekking werd met 403 tegen 23 stemmen aangenomen. Verwacht wordt dat de Senaat tot een soortgelijke oproep zal komen. Gebeurt dat, dan moet de president voor een langer ver blijf van de troepen uitdrukke lijk toestemming vragen van het parlement. Vierhonderd tot vijfhonderd Ame rikaanse mariniers zijn inmid dels ook geland op Carriacou, een klein eiland 50 kilometer ten noorden van Grenada, omdat zich daar Cubanen zouden op houden. De maWniers stuitten echter op geen enkele tegen stand, aldus een bekendmaking van het ministerie van defensie in Washington. Carriacou behoort tot Grenada en heeft een bevolking van 6000 in woners. Volgens Witte-Huis- woordvoerder Larry Speakes zijn de Amerikaanse mariniers door helikopters en amfibievoer tuigen aan land gezet. Een Britse bouwonderneming die de leiding heeft over de bouw van een nieuw vliegveld op Gre nada, heeft Amerikaanse bewe ringen tegengesproken dat de luchthaven bedoeld was voor mi litair gebruik. De VS hebben steeds gezegd dat het vliegveld in aanleg zou gaan dienen als ba sis voor Cuba. De Britse bouw onderneming Plessey Airports gaf gisteren een verklaring uit waarin een lijst is opgenomen van faciliteiten die nodig zijn voor een militair vliegveld, zoals radar, brandstofopslag en lucht doelgeschut. Geen enkele van deze faciliteiten werd op het vliegveld Point Salines geïnstal leerd, aldus Plessey Airports. Schuld opschorten BUENOS AIRES (RTR) - De nieuwe Argentijnse regering wil de aflossing van schulden aan het buitenland opschorten. De vice-voorzitter van de Radicale Burgerunie, die zondag de presi dentsverkiezingen won, heeft dat gezegd in een radiogesprek. Partijleider Alfonsin werkt nu met adviseurs in alle beslotenheid aan een voorstel aan de buiten landse banken. Aanvankelijk werd ervan uitgegaan dat de af betaling van schulden onder de radicalen gewoon zou doorgaan. Het openbaar vervoer in en rond Rotterdam ligt vandaag stil. Tot morgenochtend zullen er geen bussen, trams of metro rijden. Volgens de Rotterdamse politie waren er niet meer files dan nor maal. Veel reizigers maakten ge bruik van plaatselijke NS-lijnen. Ook in de wijde omgeving van Rotterdam was er nauwelijks openbaar vervoer mogelijk door een 24-uursstaking van een groot aantal chauffeurs van het streek- vervoerbedrijf Westnederland. De rijkspolitie in het district Den Haag, waaronder Leiden en om geving, houdt aanstaande maan dag een werkonderbreking. Tij dens de werkonderbreking zal de politie alleen in actie komen voor ernstige ongevallen, mis drijven en ernstige verstoringen van de openbare orde. Ook de ge meentepolitie van de Haarlem mermeer gaat volgende week tot stiptheidsacties over. Ambtenaren van Katwijk hebben vanmorgen een bericht per telex gestuurd aan het ministerie van binnenlandse zaken en het parle ment. In het bericht spreken de ambtenaren hun bezorgdheid en verontwaardiging uit over de korting op de salarissen en het ontbreken van open overleg. Tot het sturen van het telexbericht werd vanmorgen tijdens een de monstratieve bijeenkomst beslo ten. Uit Leiden zijn vanmorgen honderden ambtenaren met bus sen naar Den Haag getrokken om aan de demonstratie deel te nemen. Voor hun vertrek maak ten zij duidelijk wat zij wensen: geen loonsverlaging van 3,5 pro cent. Een colonne van meer dan 40 gemeentevoertuigen, waaron der vuilniswagens, trok vanmor gen luid toeterend en met knip perende lichten door de stad. Het waren vooral de werknemers van de civiele diensten en de ge meentereiniging die aan de de monstratie meededen. Naar schatting legde tachtig procent van hen vandaag het werk neer om actie te voeren. Desgewenst konden ze vandaag daarvoor van hun werkgever, de gemeente Leiden, een dag vrij krijgen. De komende dagen zijn er meer ac ties te verwachten. Zo zal er vrij dag bij de Leidse Dienst voor So ciale Werkvoorziening, gevestigd in Leiderdorp, een werkonder breking zijn. Ook in het Acade misch Ziekenhuis staan acties op het programma. De bonden heb ben zich inmiddels met een brief tot de patiënten gewend, waarin zij verklaren dat hun welzijn in elk geval niet in het geding zal komen door mogelijke stipt heidsacties. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. I Alkemadelaan 1Roelofarendsveen lei. 01713-2866 - 2073 28 PAGINA'S Den Uyl in Moskou: (foto ANP) 'Meer begrip voor Russische angst' PAGINA 5 1 VS willen langer praten in Genève PAGINA 7 Banken verliezen op de huizenmarkt PAGINA 9 Udo Jurgens: 'Al genoeg verdiend' PAGINA 27 DEN HAAG (ANP) - Het gerechts hof in Den Haag heeft een 42-jari- ge Rotterdamse ex-boekhouder van het Frisol-concern vanoch tend veroordeeld tot vier jaar ge vangenisstraf wegens valsheid in geschrifte en verduistering. De rechtbank in Dordrecht veroor deelde de ex-boekhouder al eer der tot dezelfde straf. Volgens het hof is bewezen dat de ex-boekhouder zich schuldig heeft gemaakt aan allerlei boek houdkundige vergrijpen om te verdoezelen dat hij met geld van Frisol voor miljarden speculeer de en daarbij forse verliezen leed. Hij maakte ook een winst van drie miljoen gulden, die hij liet verdwijnen via de rekening van een Franse vriendin. Ook enkele andere verduisterings zaken achtte het hof bewezen. Het ging daarbij om bijna een miljoen gulden van de stichting Frisol Sport en nog eens 675.000 dollar van de firma Frisol Oil Products. Alle strafbare feiten werden gepleegd tussen 1978 en 1981, het jaar waarin de verdach te op de vlucht sloeg naar Zwit serland. Krachtens het vonnis moet de ex- boekhouder de 22.000 Zwitserse francs die hij bij zijn arrestatie in bezit had, teruggeven aan Frisol. Het hof achtte zich niet bij mach te een bedrag van ruim een mil joen gulden op bankrekeningen van de Rotterdammer in Liech tenstein, verbeurd te verklaren. n het coulissenland- schap rondom Win terswijk. met zijn lan derijen, bossen en beken, is het goed toeven als de herfst een flink eind op streek is en de winter al nadert. Het is er trouwens altijd prachtig in dit gebied dat vanuit het verre Den Haag, op rijksniveau, is uitverkoren tot 'proefgebied natio naal landschap'. Omwille van een onstuimige econo mische groei en voortgejaagd door een blind streven naar steeds meer welvaart, hebben wij willens en we tens tientallen jaren lang brute aan slagen gepleegd op de ons omrin gende natuur en op ons leefmilieu. Opgezadeld met een schuldgevoel over deze aanrandingen en in een poging om nog te redden wat er te redden valt, zijn we gaan knutselen met nationale parken, nationale landschappen en dergelijke. Te midden van een woestenij van as falt, industrieterreinen en stedelijke nederzettingen worden her en der stukjes natuur als in een bloempot behouden. De grootschalige aantasting van het grootste deel van het land, ook door de boeren met hun ruilverka velingen en landinrichtingsprojec ten, kan intussen gewoon door gaan, omdat we nu immers enkele reservaten hebben geschapen waarop we zuinig proberen te zijn. Zelfs lijkt het mogelijk om enkele grotere gebieden, zoals het beken- landschap bij Winterswijk, voor de grofste schendingen te behoeden. Het probleem is alleen dat we een ge zamenlijke schuld van tientallen ja ren nu proberen goed te maken over de ruggen van de boeren die toevallig in het Winterswijkse hun brood moeten verdienen. Bij een zo duidelijke en ook harde botsing van de belangen van enkele honderden individuen en van de hele natie, is een uiterst zorgvuldige besluitvor ming geboden. Gelukkig beschikken wij over een stelsel van besluitvorming, de de mocratie, waarmee uiteindelijk de problemen moeten worden over wonnen. De procedures om tot een besluit te komen, de rechtsbe scherming van het individu, de openbaarheid en de duur van de politieke discussie, het zijn even zo vele middelen waarmee wij samen een oplossing proberen te zoeken als we het niet eens kunnen wor den. Met de altijd noodzakelijke goede wil en desnoods geleid door een gezond wantrouwen, maken we er elke dag samen het rommel tje van waar we met z'n allen in moeten leven. Zo werkt het en zo moet het blijven werken. In de grote steden hebben we eerder kunnen zien hoe de aan vankelijke idealen van de krakers konden verworden tot een directe aanval op het democratisch geko zen stadsbestuur. Menigmaal werd het bestuur in de hoek gedrongen door het geweld op de straat en al leen al het dreigen met geweld wil de ook nog wel eens helpen. De grens tussen burgerlijke onge hoorzaamheid en de ordinaire ter reur van de straat wordt al te ge makkelijk overschreden. Maar wanneer bestuurders, in het nauw gedreven, deze grens zelf niet meer scherp durven te trekken, ont staat een tragisch leerproces. 'Wat zij kunnen, dat kunnen wij ook'. Na zo'n tien jaren van intensieve stu die, voorlichting en politieke discus sies leek de gemeenteraad van Winterswijk in meerderheid voor stander van de proef met het natio nale landschap. Er is al die jaren van alles geprobeerd om de boeren ter plaatse over de streep te krij gen, maar het heeft allemaal niets geholpen. En nu heeft de gemeen teraad uiteindelijk geen beslissing durven nemen, bevreesd als men was voor brandstichting en licha melijk geweld. Er is iets heel erg mis in Winterswijk, maar het slechte zaad is al veel eerder en ook elders al gezaaid. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WEKEIJINT'ADEN l-ANI) Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam_ U kunt deze bon opsturen naar hel Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1