KITS Ronald trekt zich weinig aan van gekef van Maggie Belgen vliegen voor SLM Toppop-presentator Ad Visser: Jammer van de vrijdagmiddag Sjakie 'oerend hard' op Japanse Kawasaki Waterpoloër Van Belkum misschien naar VS Toekomst zeescheepvaart aardig WOENSDAG 2 NOVEMBER 1983 Van de 198 opmerkelijke slogans die ik zaterdag, tegen de stoet in lopend, heb genoteerd, vond ik deze de mooiste. Hij stond op twee span doeken die naast elkaar aan een brug waren bevestigd: NIET IN DE KEUKEN en NOCH IN DE TUIN. Men noemt dit, geloof ik, een ,,pars pro toto", een „stijlfiguur waarbij het geheel wordt aangeduid door een onderdeel ervan", zoals C. Bud- dingh' het omschrijft in zijn Lexi con der Poëzie. Koenen noemt als voorbeeld „de neuzen tellenals je eigenlijk bedoelt „de aanwezigen tellen", en Van Dale kom t met „zijn gastvrij dak" in plaats van „zijn gastvrij huis". Of is het misschien een „synecdo che", een retorische figuur van de gedeeltelijke aanduiding, bijvoor beeld „het groene laken" voor het biljart, het Torentje voor de zetel van de minister van binnenlandse zaken, de krullebol voor een jongen, een band voor een boek etcetera? Bij NIET IN DE KEUKEN en NOCH IN DE TUIN (ik zou „noch in de keukennoch in de tuin" hebben geprefereerd, maar je hebt het niet voor het zeggen), wordt als bekend verondersteld dat de tegen standers van kernontwapening met de leuze zijn gekomen: „Liever een raket in de tuin dan een Rus in de keuken". Wie die leuze niet kent, kan geen brood bakken van „niet in de tuin", noch in de keuken", wat overigens ook gold voor een spandoek met „Ik zoek Jan Nico Scholten en Stef Dijkman", dat voor de oningewij de in de politiek van dezelfde orde moet zijn geweest als die man en vrouw die tegen het slot van de ma nifestatie in het centrum van Den Haag ongerust het bordje omhoog hielden met daarop: „Joost waar ben je?" Ik telde nog andere variaties op die leuze van het OSL, het Oud-Strij ders Legioen. Ik geef ze in volgorde van mijn voorkeur, met erachter een rapportcijfer van 1 tot en met 10: „Niet in de keuken"... „Noch in de tuin" (10) „Rus in de keuken? Geef 'm kof fie!" (9) „Liever een Rus in de keuken dan geen keuken" (8) „Liever een tuin in de keuken dan een raket tegen de Russen" (7,5) „Liever een Rus in de keuken dan verkoold in de tuin" (7,5) „Liever een OSL'er in de keuken dan een raket in de tuin" (7-plus Russen in de keuken, die kun nen lekker..." (7) Liever een Rus in m'n tuin dan de wereld in puin" (7) „Liever een Rus in mijn bed dan in m'n tuin een raket" (7) „Liever een Rus in mijn tuin dan een raket in mijn keuken" (7) „Liever een Russin in m'n bed dan een raket in m'n kruis" (6,5) „In de keuken en naast m'n bed, nergens een raket" (6) „Liever een Rus in bed dan een kruisraket" (6) „Niet in de voortuin, niet in de achtertuin, noch in eniqe andere" (5) „Liever Onkruit in de tuin dan Mient Jan Faber in de keuken" (5) „Liever een uyl in de tuin dan reagan in de keuken" (4). Ik denk dat naastLiever bloemen in mijn achtertuin" en „Straks ie dereen zijn huisraket" ook nog ver deraf liggende variaties op de OSL- en ICTO-leuze zijn, die overi gens dezelfde charnte van de direc te beeldvorming heeft als een jaar of veertig geleden „Liever Mussert in mijn tuin dan Moskou in de keu ken" (al was die leuze in werkelijk heid nog niet zo ludiek: „Liever Mussert dan Moskou"). Trouwens, de nieuwe OSL- en ICTO-leuze: „Zet de wodka maar vast koud" zal ook wel voortborduren op die Rus in de keuken, en vereist op zichzelf ook weer voorkennis van de recla meleus: „Zet de Bokma maar vast koud". Zulke variaties op bekende zinsne den waren er meer: „Vrede of ik schiet!", „De bom de buurt uit", Vergeef het hun niet, Heer, want zij weten wat zij doen", „Geen ra ketten, mevrouw, u weet wel waar om", „Geen bommen maar trei nen", „De jeugd had de toekomst", „De wereld heeft geen nooduit- gang", „Wij hebben het IKV, zij de SS-20", „Pas d'Euroshima, mon amour" en de variatie op de dich tregels van H. M. van Randwijk die op een muur bij het Weteringcircuit in Amsterdam zijn aangebracht: „Een volk dat voor kernwapens zwicht zal meer dan lijf en goed verliezen, dan dooft het licht..." Randstad. Ik notuleerde trouwens ook nog een paar 7,pars pro toto's": leuzen waarbij wat voorkennis of denk werk niet ondienstig was: „48 plus 29-10 is 0", „E is mc2", „Jes. 2:4" en „Psalm 2:2,3". Zal ik een handje helpen? „48 kruisraketten plus de monstratie 29 oktober is nul kruis raketten", „Einsteins formule van de relativiteitstheorie, die aan de basis van de atoomenergie stond", „Dan zullen zij hun zwaarden tot ploegscharen omsmedenen „De koningen der aarde scharen zich in slagorde en de machthebbers span nen samen tegen den Heere en zijn gezalfde: laat ons hun banden ver scheuren en hun touwen van ons werpen!" Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. Illustratie: Bert Bijlage. Dennis Healey, woordvoerder van de Britse Labourpartij, liet vorige week duidelijk merken premier Thatcher als een vazal van de Amerikaanse regering te beschouwen. In een fel de bat over de Amerikaanse inva sie op het Carabïbische eiland Grenada noemde Healey de ij zeren dame "De poedel van president Reagan, die niets an ders doet dan opzitten en pootjes geven". Thatcher is inderdaad altijd een trouw aanhanger geweest van Reagans defensiepolitiek. Maar met zijn inval op Grena da, nota bene lid van het Britse Gemenebest en (dus) met de Britse koningin Elizabeth als staatshoofd, was voor de ijze ren dame de maat vol. Zij mag dan, om in Healey's ter men te spreken, de poedel van Reagan zijn, afgelopen zondag bewees ze in elk geval te kun nen terugkeffen. In een uitzen ding voor de Britse televisie trok zij fel van leer tegen de 'Heb je wat te vragen? Dat komt mooi uit want ik heb heel wat te vertellen. 'So- briëtas' is een ongelooflijk succes in het buitenland Het staat al zeven maanden aan de top in Italië. Ik heb er voor 25.000 mensen op getreden tijdens een festi val in Verona. Eerst speel de Lou Reed, later kwam Christoffer Cross en daar tussen, heel gewoon, A. Visser uit Holland. Dat is toch ongelooflijk fantas tisch"! Ad Visser, de presentator van Toppop, is in het echt net zo'n tomeloze woordenstamelaar als op televisie. We belden hem om te vragen waarom zijn pro gramma tegenwoordig 's mid dags wordt uitgezonden en niet meer aan het begin van de avond. En meteen barstte hij los in een gratis reclamepraatje voor zijn elpee. Maar over Top- Als je (een van de weinige nog) werkende jongeren bent, laat uit school komt of een kranten wijk hebt, loop je dit seizoen Toppop altijd mis. Visser, bang voor z'n kijkcijfers, vindt dat maar niks: "Ik begrijp zelf ook niet waarom we'nu in de mid daguren zitten. Zelf geloof ik niet in deze uitzendtijd. We hebben al veel reacties van kij kers die Toppop graag weer 's avonds willen. We zijn op vrij dagmiddag nu even onder de pannen, maar ik denk niet dat het programma daar eeuwig blijft. De zondagmiddag, daar zie ik wel wat in". i wordt het program ma voor het eerst rechtstreeks uitgezonden. Op hetzelfde mo ment dat je ernaar kijkt, zegt Visser z'n tekst of play-backt een artiest in de studio in Hil versum. Televisie en 'life' ho ren bij elkaarvindt de presen tator. Waarom spelen de groepen en zangers dan niet 'echt' in het programma? "Tsja, dat zou mooi zijn, maar het gaat niet. Denk je eens in, de organisatie die dat zou vergen. Het zou kunnen als we Toppop één Terwijl veel popprogramma's te genwoordig uit steeds dezelfde dure videofilmpjes bestaan, is Toppop daar dit seizoen juist voor een deel van afgestapt. "Het is leuk als de artiesten naar de studio komen", zegt Ad Visser. "Zo houden we een band met ze. Bovendien, het is zenuwachtiger, spannender als ze hun song direct moeten play-backen". We konden het niet laten hem nog nog even naar zijn speciali teit te vragen. Wat worden de grote hits van november? 'Un der Cover', de nieuwe single van de Stones en 'Dancing in the dark' van Kim Wilde gaan het volgens Visser helemaal maken. Met dergelijke arties ten is dat geen gewaagde gok. Ook 'New song' van Howard Jones ziet Visser hoge ogen gooien. En 'Final love song' van de Leid- se P.S. and the Footnotes? "Goed plaatje", zegt de hitvis ser. "Maar als het wat wil wor den, heeft het nog veel steun nodig. Trouwens, om op 'So- briëtas' terug te komen: we zijn bezig met een voor Neder land compleet nieuwe...". Amerikaanse avonturen op Grenada. "Als we een nieuwe wet krijgen waarbij de VS lan den binnenvallen met een communistisch bewind dat te gen de zin van de bevolking is, dan gaan we echt verschrikke lijke oorlogen in de wereld krijgen". Met andere woorden: als de VS maar elk land bin nenvallen waar een bewind ze telt dat niet naar de pijpen van Washington danst, dan is het eind zoek. Thatcher was duidelijk woedend op Reagan. Vooral ook omdat hij niet naar haar had willen luisteren toen zij hem van zijn vrijpostig gedrag op Grenada had willen afhouden. Voor Reagan was het prettiger geweest als hij Thatcher's ze gen had gekregen. Maar nu dat niet het geval is, maakt dat weinig voor hem uit. Minister Shultz van buitenlandse za ken, formuleerde het zo: "We zijn altijd onder de indruk van mevrouw Thatchers visie, maar dat wil nog niet zeggen dat wij het er altijd mee eens zijn". Thatcher kan dus blaffen wat ze wil, Reagan zal er zich weinig van aantrekken. Triumph is dood, leve BMW BMW-K 100 988 cc. (Foto GPD1 Mensen volgen elkaar op in generaties, motorfietsen doen dat ook. De oude garde sterft uit, de jonge komt op. Niets bijzonders, zo gaat dat. Maar soms, aan het sterfbed van de laatste telg uit een roemrucht geslacht, is er reden om even stil te staan in het jachtige leven en een traan te plengen. Dat zullen zeker de 180 laatste werknemers van Triumph Motorcy cles doen. Nadat de Britse fabriek reeds in april zijn laatste mo torfietsen afgescheidde, is de fabriek nu definitief ter aar de besteld. En dat betekent het einde van een kleine eeuw En gelse motorgeschiedenis. Beroemde merken als Ariel, BSA, Norton en nu dus Triumph: ze hebben definitief het veld ge ruimd voor Kawasaki, Honda, Yamaha en Suzuki. Een verrassing is de sluiting van Triumph niet. Twee jaar geleden al moest de Britse overheid flink wat geld in de fabriek steken. Toenmalig industrieminister Tony Benn, socialist, zorgde er persoonlijk voor dat Triumph in handen kwam van de (toen nog 700) werknemers en gaf het, naast een fikse som gelds, al zijn linkse hoop en zegen mee. Maar de (economische) wind zat tegen en onder Margaret That cher, die geen vinger pleegt uit te steken naar bedrijven die zichzelf niet kunnen redden, ging het mis. De Nederlandse importeur, Stokvis, zag al snel niets meer in de laatste Triumph- motor, de Bonneville 750 cc. De hoge prijs trok alleen nog die enkele sentimentele of elitaire hobbyist, die niet mee wilde gaan in de onstuitbare Japanse motorenstroom. Wie kan nog tegen die stroom inroeien? BMW misschien, dat twee weken geleden met veel bombarie de geboorte van een nieuw wonderkind aankondigde. Dat wonderkind is de K 100 (988 cc), die een nieuw tijdperk moet inluiden voor de motorindustrie. Het gaat hier om een 'magische machine', als we de (Belgische) vakpers mogen geloven. Een 'waargemaakte droom, die alle mo torrijwielen, ontworpen voor het zuivere rijgenoegen, voor een intensiever beleven, in de schaduw stelt'. Zo is BMW de laatste vesting van een ooit roemrucht Westeuro pees bolwerk, al spreken ook de Italianen (Moto Guzzi, Laverda) nog duchtig een woordje mee. Voor de rest is het Japan dat de toon aangeeft. Van alle geproduceerde motoren komen er tegen woordig zes miljoen uit het land van de rijzende zon en maar een half miljoen uit Europa. Ook Amerika telt niet meer mee. Harley Davidson bestaat nog wel, maar heeft inmiddels de onderhande lingen geopend met de 'vijand', Suzuki, nadat in april nog een vergeefse poging werd gedaan de Japanners van de Amerikaan se markt voor zware motoren te weren door middel van een invoerbelasting van 50 procent. Bertus rijdt niet meer op z'n Norton, Tinus niet meer op de BSA. Eigenlijk is alleen Sjakie nog over met de Kawasaki, maar hij gaat dan ook 'oerend hard'. Het absolute wereldsnelheidsrecord staat met 512,731 kilometer per uur op naam van dit Japanse merk. Don Vesco bereikte die snelheid in 1978 in het Ameri kaanse Bonneville. Precies, dat is de plaats waarnaar Triumph zijn laatste motorfiets noemde. Triumph was dan ook in 1966 het laatste Europese merk dat het snelheidsrecord (395 km/uur) in de wacht sleepte. De roem (om 'triumph' vrij te vertalen) is vergankelijk gebleken. De waterpololiefhebbers in de ze regio weten ongetwijfeld wie Stan van Belkum is. Hij vervult een zeer belangrijke rol in het team van de Zijl/ LGB, dat zo succesvol is in het buitenland. Gerust kan hij als een van de betere spelers van Nederland worden beschouwd. Als je 145 interlands achter je naam hebt staan, kom je natuurlijk in aanmerking voor de kwali ficatie 'vedette'. Stan van Belkum is pas 22 jaar oud, ongeveer twee meter lang en studeert farmacie (kennis van geneesmiddelen) aan de Leidse universiteit. Het spelen van interlands is voor hem inmiddels een ge woonte geworden. De zomers beginnen voor de Leidenaar "veel te lang te worden". Waarom, vraag je je uiteraard af, iedereen houdt toch van de zomer. Lekker zwemmen, lekker luieren. Dat geldt niet voor Stan, want wanneer de meeste Nederlanders zich op maken voor vakantie, moet hij nog een heleboel arbeid verrichten. Als de nationale competitie is afgelopen, moet hij nog wedstrijden spelen met het Nederlands waterpo- loteam. Dat heeft natuurlijk zijn aan trekkelijke kanten. Stan heeft alle uithoeken van de wereld al gezien. Vorig jaar was hij nog in Equador, ter wijl volgend jaar de Olympi sche Spelen in de Verenigde Staten wachten. Daar heeft Van Belkum zijn vizier op ge richt. "Daarna ga ik bekijken of ik doorga met Oranje1", zegt hij. "Het kost me alles bij elkaar veel moeite en tijd. Nu kan ik het polo en de studie nog combineren. Ik weet niet of dat na volgend jaar nog kan". van Belkum komt overigens veelvuldig voor bij de Zijl/LGB. Naast Stan ma ken broers Alex (24) en Mark (18) deel uit van het eerste team van de club uit de Kooi. De jongste telg heeft inmid dels bewezen over veel kwali teiten te beschikken. Enige maanden geleden werd hij gekozen in het Nederlands jeugdteam. De wedstrijden met de Zijl/LGB kon hij tot z'n grote spijt niet meema ken. Op het ogenblik heeft Mark de ziekte van Pfeiffer. Ondanks het gemis van Mark kwam de Zijl/LGB in de hal ve finale van de Europa Cup voor bekerwinnaars. Een bij zonder knappe prestatie, te meer de vereniging haar in ternationale debuut maakt. Belangrijke steunpilaar tij dens de wedstrijden was, hoe kan het ook anders, Stan van Belkum. Met 11 doelpunten werd hij topscorer van de Leidse ploeg, die komend weekeinde in Joegoslavië vertoeft voor het spelen van de halve finale. De DEN HAAG (ANP) - De per spectieven voor de Neder landse zeescheepvaart zien er voor de komende jaren weer iets gunstiger uit. Na de ma gere jaren van '80 tot '82 ver wacht het Maritiem Research Instituut Nederland (Marin) voor de periode 1983 tot 1990 een steeds sterker wordende aantrekking van het zeever voer, waarvan de Nederland se reders kunnen meeprofite- In een artikel in het Marine blad, het orgaan van de Ko ninklijke Vereniging van Ma rine-officieren, geeft econo misch onderzoeker Goedhart van het Marin een overzicht van de stand van zaken in de Nederlandse zeescheepvaart. Als beste komt de liinvaart uit de bus, wat volgens Goedhart vooral te danken is aan tijdi ge modernisering en "contai- nerisatie" van de vloot. Hier door kreeg deze tak een ster ke concurrentiepositie ten opzichte van conventionele schepen. De droge bulk- en de tankvaart hebben het meest te lijden gehad van de economische recessie. Vooral in de sector grotere tankers zijn een aan tal rederijen overgegaan tot verkoop of oplegging van tonnage. Voor de specialistische bran che van de zeesleepvaart, be voorradingsvaart, het boren op zee en de zware ladings vaart, waar Nederland een grote vinger in de pap heeft, was 1982 een goed jaar, zo meldt Goedhart. Voor deze sector is door tariefdaling en een geringere economische bedrijvigheid een sterke stij ging van de groei echter niet te verwachten. Volgens Goedhart zal de versterking van de marktpositie onder meer moeten komen van het verder opvoeren van de "know how". Ondanks de over het algemeen ongunstige ontwikkelingen in de wereldscheepvaart heeft Nederland toch kans gezien in de periode '78 - '82 voor 4,8 miljard gulden te in vesteringen in nicuwbouwor- ders. De orders kwamen voornamelijk terecht bij wer ven in eigen land dankzij het stimulatiebeleid van de Ne derlandse overheid. DEN HAAG (ANP) - Om de con sument in staat te stellen aanbie dingen te vergelijken, moeten geldverstrekkers vanaf volgend jaar bij het aanbieden van con sumptief krediet het effectieve rentepercentage vermelden. Alle aan een krediet verbonden kos ten komen in dit percentage tot uitdrukking. Ook de bereke ningswijze van het effectieve rentepercentage wordt voorge schreven. De staatssecretarissen Van Zeil (economische zaken) en Banken moeten voortaan echte rente opgeven Van der Reijden (WVC) hebben dit gisteren in overleg met minis ter Ruding van financiën meege deeld. De verplichting geldt voor finan ciële instellingen, kredietbemid delaars, afbetalingsfinanciers en afbetalingsleveranciers. Vergelij king tussen verschillende aan biedingen is nu nog moeilijk om dat geen ecnsluitend vermel dingsvoorschrift bestaat. Daardoor worden in advertenties, waarin krediet wordt aangebo den, verschillende methoden'ge- bruikt om kredietkosten aan te geven. SCHIPHOL (ANP) - De Belgische chartermaatschappij Sobelair zal morgen voor de Surinaamse vliegmaatschappij SLM een chartervlucht van Brussel naar Paramaribo uitvoeren. Voor deze vlucht wordt een Boeing 707 in gezet. die plaats biedt aan onge- veer 190 passagiers. Alle beno digde vergunningen voor deze vlucht zijn door de autoriteiten verstrekt. Dit heeft SLM-functionaris Hens- huys gistermiddag in Amster dam meegedeeld. De passagiers zullen met bussen worden opgehaald van de sta tions Amsterdam Centraal, Utrecht, Schiphol en Den Haag Centraal en naar de Brusselse Volgens Henshuys is teel sprake van dat Sobelair meerdere vluchten voor de SLM in de naaste toekomst zal uitvoe ren. Over hoeveel vluchten wordt gesproken kon hij niet meedelen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17