Duidelijkheid kernenergie in '84 nodig Hogere btw brengt jaarlijks miljard op Kort zakelijk Van Aardenne: Kolencentrale redt werk bij Stork ketels Vertrekpremie Spaanse werknemer bij Hoogovens 'We zijn geen nijver volkje meer' Bavaria wil Russen bier gaan leveren Japan zamelt 8 miljoen in voor bouw VOC-schip Benzine weer cent duurder VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 Stakingen Acties tegen de verlaging van de ambtenarensalarissen en van de sociale uitkeringen en tegen an dere bezuinigingsmaatregelen halen niets uit. Het komt er toch van, zo vindt twee-derde deel van de Nederlandse bevolking. Uit een enquête die het Neder lands Instituut voor de Publieke Opinie (Nipo) heeft gehouden, blijkt dat slechts 28 procent van de mensen succes verwacht van stakingen, model- en stiptheids acties of andere vormen van pro test. Overigens vinden zes op elke tien Nederlanders dat bezuinigingen „helaas noodzakelijk" zijn. Trans World Airlines Commissarissen van de Trans World Corporation (TWC) heb ben besloten de luchtvaartmaat schappij Trans World Airlines (TWA) uit het concern los te ma ken en als onafhankelijke onder neming verder te laten gaan. Het belang van 81 procent van TWC in de luchtvaartmaatschappij zal over de aandeelhouders worden verdeeld. In december zal een buitengewone vergadering aan het plan worden gewijd, zo heeft TWC meegedeeld. TWA heeft in de eerste negen maanden van dit jaar een verlies van 33,4 miljoen dollar (ca. 95 miljoen gulden) ge leden. Pienter pookje et Amerikaanse autoconcern Ford ziet veel in de transmissie met een continue variabele overbren- gingsverhouding van Van Doorne's Transmissie (VDT) in Tilburg. In samenwerking met VDT voert Ford momenteel een groot onderzoeksproject uit met deze CTX-transmissie. Henry Ford II, de 66-jarige oud-presi dent van de fabriek die een be zoek aan Nederland heeft ge bracht, blijkt zeer onder de in druk te zijn van de eerste resulta- ten. Een Ford Fiesta met CTX blijkt negen procent minder brandstof te gebruiken dan een zelfde auto met een vijfversnel- lingsbank met handschakeling. Ford overweegt de CTX nu op grote schaal in te voeren. Ford is de derde autofabriek na Fiat en General Motors, die belangstel ling heeft voor de continu varia bele transmissie, die mede is ge baseerd op het oorspronkelijke „pientere pookje" van DAF. Volkswagen Bij de zes fabrieken van Volkswa gen in West-Duitsland vermin dert de personeelssterkte tot en met 1987 met dertienduizend mensen ten opzichte van het grootste aantal van 120.600 van februari 1982. Dat gebeurt om re denen van rationalisatie, zo heeft de voorzitter van de onderne mingsraad van Volkswagen, Siegfried Ehlers, gisteren meege deeld en zo heeft het bedrijf be vestigd. Er zullen geen gedwon gen ontslagen vallen; er zullen integendeel jaarlijks 1300 afstu- derenden uit de bedrijfsoplei ding in dienst worden genomen. MIDDELBURG (GPD) - Het kabinet zal in de eerste helft van 1984 - na afronding van de brede maatschappelijke discussie - met een eigen standpunt komen over de bouw van ofwel nieu we kerncentrales ofwel kolencentrales. Volgens de minister van economische zaken, drs. Van Aardenne zal daarbij niet voorbijgegaan kunnen worden aan de ervaringen die zijn op gedaan met de kerncentrale te Borssele. Zilverprijs De prijs van zilver is gisteren op de internationale markten flink ge daald en heeft in zijn val ook de goudprijs meegesleept. De oor zaak van de prijsdaling moet worden gezocht in omvangrijke verkopen door het in financiële zorgen verkerende Peru, de op één na grootste zilverproducent ter wereld. In New York was de prijs woensdag al gedaald tot 9,10 dollar per ounce. Dat was het laagste niveau sinds i ber van het vorig jaar. Groenteveiling Katwijk aan den rijn van 27 oktober. Andijvie per kg 0,59-0,63; Boerekool per kg 0,65-0,69; Groene kool 0,55; Bos- peen I 1,26-1,33; Waspeen Al-per kist 5.20-8.50; BI 8,50-18,20; Cl 3,70-7,70. Aanvoer: 137 ton. Breekpeen BI 1,70-3,20; Cl 7,--9,53; Spi nazie 0,19; Peterselie (krul) 0,68-0,73; Selderij 0,40-0,42; Knolselderij 0,20- 0,22; Bloemkool 6 per bak I 2,21-2,30; 81 1,58-1,87; 101 1,37-1,46; 121 1,15. Kalkar. Het "klimaat" heeft kernenergie i Hij waarschuwde gisteren in Mid delburg voorts voor een onge nuanceerd afschilderen van de milieubezwaren die zijn verbon- MAASTRICHT (ANP) - De Lim- burgsche Electriciteitsmaat- schappij PLEM kan beginnen met het ombouwen voor kolen van de Maascentrale in Bugge- num. Met de ombouw zal een be drag van 200 miljoen gulden zijn gemoeid. Het belangrijkste deel van de werkzaamheden -de om bouw van de ketel- zal worden worden opgedragen aan Stork Ketels in Hengelo. Dat betekent voor het bedrijf een belangrijke bijdrage aan de werkbezetting: - 450 manjaren voor 1984 en 1985. Voor PLEM zelf betekent dit een uitbreiding van het personeel met ongeveer dertig mensen. Dit heeft de PLEM gisteren meege deeld. De Limburgse maatschappij had besloten tot de ombouw in ver band met de gunstige prijs van kolen ten opzichte van aardgas en stookolie. De zaak was echter opgehouden omdat twee instan ties bij de Raad van State een verzoek tot schorsing hadden in gediend. Dit verzoek is nu gewei gerd. Wel heeft de Raad van State in zijn uitspraak aanvullende milieu-ei sen gesteld voor de opslag van vliegas en stookolie. Volgens PLEM zal een "niet onbelangrijk deel" van de ombouwkosten worden besteed aan milieube- schermende maatregelen. Na de ombouw zal de Maascentrale een per jaar een miljoen ton kolen kunnen verstoken.De netto be sparing van de produktiekosten zal 16 miljoen gulden per jaar be dragen. den aan zowel kern- als kolen- energie. Dat deed de minister op een symposium van het Konink lijk Instituut van Ingenieurs af deling Kerntechniek van de NV PZEM te Middelburg ter gele genheid van het 10-jarig bestaan van dc Borsselse kerncentrale. Van Aardenne sprak de hoop uit dat in 1984 een eind kan worden gemaakt aan „een decennium van besluiteloosheid op nucleair gebied". Op voortvarendheid drong de di recteur van de Samenwerkende Elektriciteits Produktiebedrij- ven (SEP) ir. J. Wijmans aan. Wij mans stelde vast dat de doelstel ling van de SEP voor een derde deel van de Nederlandse energie voorziening gebruik te maken van kernenergie nog steeds een zeer goede is. Indien die doelstel ling wordt uitgevoerd betekent dat een uitbreiding van het Ne derlandse kernenergiearsenaal van 3000 megawatt (de kerncen trale van Borssele heeft een ver mogen van 480 megawatt. Wijmans wees er verder op dat Ne derland aanvankelijk een van de koplopers was op het gebied van kernenergie, maar de laatste ja ren is Nederland op die lijst snel gedaald. Dat achterblijven in de ontwikkeling kost volgens hem de elekriciteitsverbruikers zo'n 400 miljoen gulden per jaar. Ook wetenschappelijk directeur van het Energie-onderzoek Cen trum Nederland (ECN) in Petten prof. dr. J. A. Goedkoop drong aan op in elk geval verdere ont wikkeling van het onderzoek naar kernenergie in Nederland. Hij zei dat waarnemingen doen vermoeden dat reactorongeluk ken veel minder ernstige gevol gen hebben dan tot nu toe werd aargenomen. Goedkoop weet het stagneren van de ontwikke ling aan het klimaat waarin de af gelopen jaren gewerkt moest worden. „Dat maakt het onaan trekkelijk om technische verbe teringen zelfs maar voor te stel len". Protestdemonstratie bij de snelle kweekreactor i ling gedwarsboomd. IJMUIDEN (ANP) - Na Philips heeft ook het staalconcern Hoogovens aangekondigd haar Spaanse werknemers te gaan helpen die naar hun land willen terugkeren. Dit heeft een woordvoerder van Hoogovens IJmuiden, waar van de 18.000 werknemers er 2000 een vreemde natio naliteit hebben, gisteren bevestigd. Philips heeft gisteren aangekondigd de Spaanse werknemers een bedrag van 15.000 uit te keren als ze ontslag nemen om naar hun eigen land terug te keren. Hoogovens geeft geen bedrag ineens. Het staalconcern stelt sinds enkele jaren geld beschikbaar aan de Stichting Remigratie Spanjaarden in Beverwijk. Deze stichting bekijkt in Spanje wat de mogelijkheden zijn voor deze groep om in eigen land weer werk te vinden of eventueel een bedrijf op te zetten. Volgens Theo Duinhoven van de stichting, worden er op dit moment met een aantal bedrijven onderhandelingen gevoerd over geldelijke steun aan de stichting. Hij zegt dat verbazingwekkend veel van de 20.000 Spanjaarden in Nederland terug willen naar hun eigen land. Bij Hoogo vens hebben 250 Spanjaarden zich gemeld voor vertrek. De Spaanse werknemers bij Philips die voor een uitkering in aanmerking willen komen, moeten vrijwillig ontslag nemen, zich in Nederland uit het bevolkingsregister laten schrappen en zich werkelijk in Spanje ves tigen. Tot nu toe hebben 46 mensen van de regeling gebruik gemaakt. Philips benadrukt overigens, dat de uitkering niet mag worden gezien als een 'oprotpremie'. LIESHOUT (ANP) - Bavaria gaat mogelijk bier in blik le veren aan de Sowjet-Unie. Onderhandelingen hierover tussen de brouwerij en de Russische autoriteiten zijn in een vergevorderd stadium en de verwachting bestaat dat binnen enkele dagen een be sluit zal worden genomen, zo heeft de heer P. Swinkels vrijdag desgevraagd gezegd. Volgens de heer Swinkels zal het niet bij bier alleen blij ven. "Het is de bedoeling ook de belangrijke biergrondstof mout in de leveringen te be trekken. Wij zien in de Sow jet-Unie een potentieel grote markt met goede afzetkan- VLISSINGEN (ANP) - Een groep Japanse zakenmensen en lief hebbers van historische schepen is momenteel in snel tempo be zig geld bijeen te brengen voor een 17de eeuws koopvaardij schip, dat in Nederland gebouwd moet worden. Het gaat om een bedrag van acht miljoen gulden. Het schip moet een kopie wor den van een van de schepen van de voormalige Vereenigde Oos- tindische Compagnie. Zeeland heeft sinds begin van dit jaar de Stichting Het Zeilend VOC-schip. die ook plannen heeft om zo'n koopvaardijschip na te bouwen. Daarmee moet de rijke geschiedenis van de Neder landse koopvaardij in de gouden eeuw weer nieuw leven in wor den geblazen. De zaak is deze week in een stroomversnelling geraakt nadat de stichting via de gemeente Middelburg in contact is geko men met de in Nagasaki geves tigde Association for Recon struction of an Historical Dutch Ship. Middelburg onderhoudt nauwe contacten met haar zus terstad Nagasaki. Deze week heeft de vice-voorzitter van de Japanse vereniging, K. Misumi, in Middelburg vergaande afspra ken gemaakt met de Zeeuwse stichting voor de bouw van het schip. In Vlissingen is een projectgroep opgericht die de bouw van het schip bestekklaar moet maken. Volgens de kabinetschef van de gemeente Middelburg, M. van Boven, willen de Japanners bin nen een half jaar het volledige bestek van het schip op tafel hebben. Op dit moment denkt men er over het in 1650 in Mid delburg gebouwde galjoen Prins Willem als voorbeeld te nemen. Daar is namelijk een model en volledige bouwbeschrijving van bewaard gebleven in het Rijks- AMSTERDAM (ANP) - De Neder landers blijken niet meer het nij vere volkje van weleer. Ze wor den althans niet meer zo gedre ven tot het leveren van presta ties. Er is duidelijk sprake van een afnemende interesse ten aan zien van het ondernemen van nieuwe dingen ter bevordering van de economische groei. Dit constateerde prof. dr. A. Ap pels, hoogleraar in de medische psychologie aan de rijksuniversi teit van Limburg, gisteren tij dens een congres van het insti tuut van Nederlandse psycholo gen in Amsterdam. Enkele honderden vakgenoten be spraken gisteren met elkaar de gevolgen van de economische re cessie op het gedrag van de men sen, de arbeid en de verhoudin gen op het werk. Prof. Appels is van mening dat de bevolking langzamerhand zelf een grens heeft gesteld aan de economische groei. Hij noemde het de "economie van het ge noeg". Toch is een geringe groei nodig om het peil van deze eco nomie te handhaven. Dit kan al leen worden bereikt door inno vatie. Maar "hoe krijgen we het volk weer wakker", zo vroeg de hoogleraar zich af, die weinig mogelijkheden zag dit proces om te buigen. De bedrijfspsycholoog E. Cools van Philips in Eindhoven voor spelde een arbeidstijdrevolutie, als de werkloosheid anders dan in vorige depressies van 1890 en 1930 niet wordt afgewenteld maar herverdeeld. De gemiddel de arbeidstijd zal met een sprong omlaag gaan naar 30 35 uur per week. Door deze ingreep zullen de bedrijfstijd en de werktijd de finitief verder uit elkaar groeien. Opvallend duidelijk wordt volgens drs. J. Ruter van de afdeling so ciale zaken bij Philips dat de si tuatie op de arbeidsmarkt van es sentiële, misschien wel doorslag gevende invloed is op de machts verhoudingen tussen werkge vers- en werknemersorganisaties en de overheid. De opstelling van ondernemingsraden en vak organisaties is zich snel aan het wijzigen. De spanningen in de ar beidsverhoudingen nemen toe. Het sociale beleid komt volgens Ruter thans in de knel. Afslan kingen, inkrimpingen en het sluiten van hele fabrieken heb ben allerlei activiteiten op so ciaal gebied verdrongen. Initatiefnemer van de Zeeuwse stichting, P. Roskam, zei dat de bouw van het Nederlandse VOC- schip door het gebaar van de Ja panners nu ook uit de hobby- sfeer is gehaald. "We willen pro beren om ook ons VOC-schip te bouwen. De onderzoeks- en de voorbereidingskosten zullen met twee schepen lager uitvallen dan met een, zodat de bouw van twee schepen haalbaar moet zijn". De twee historische koopvaardij schepen zouden in Vlissingen op de oude Zeehondenwerf in de binnenhaven gebouwd moeten worden, aldus Roskam. Met de bouw denkt men de tweede helft van het volgend jaar te kunnen beginnen. Het eerste schip moet in 1989 in Nagasaki aankomen, want dan wordt het honderdjarig bestaan van deze stad gevierd. DEN HAAG (GPD) De voorgenomen ver hoging van beide btw-tarieven met elk 1 procent, leidt tot een daling van de koop kracht met 0,9 procent. Dat blijkt uit ge gevens van het ministerie van financiën, dat donderdag de wetsontwerpen met be trekking tot het belastingplan voor 1984 bij de Tweede Kamer heeft ingediend. Het koopkrachtverlies is voor elke inko mensgroep gelijk, zo blijkt uit het over zicht. De verhoging van de btw-tarieven tot res pectievelijk 5 en 19 procent moet in 1984 1605 miljoen gulden opleveren. In de ja ren daarna bedraagt de opbrengst telkens 1935 miljoen. De verhoging van de omzet belasting maakt deel uit van een totaal pakket dat in 1984 bijna drie miljard voor de Schatkist moet opleveren. overige belastingwetsontwerpen, die zijn aangekondigd in de Miljoenennota, aan de Kamer gezonden. Daarbij gaat het ver schuivingen en verhogingen in de loon- en inkomstenbelasting, en de verhogin gen van bieraccijns, alcoholaccijns en de accijns op tabaksartikelen. Schijven De voorgestelde verhoging van de hogere tarieven van de loon- en inkomstenbelas ting, verlenging van de op 1 april inge voerde tijdelijke verhoging van de tarie ven en de verlaging van de laagste belas tingschijf naar 16 procent moet volgend jaar f770 miljoen extra opleveren. Elk jaar daarna bedraagt de opbrengst f 1005 miljoen. Het totaal pakket leidt tot een koopkrachtdaling van 0,55 procent voor de minima tot 3,9 procent voor vier keer Het kabinet heeft verder besloten een aan tal aftrekposten te beperken. Dat geldt voor aftrekregeling buitengewone lasten, waaronder vallen onderhoudskosten ver wanten, studiekosten, ziektekosten en de vaste aftrek arbeidongeschiktheid. Voor de onderhoudskosten en de studiekosten wordt de drempel verhoogd van f200 naar f800. Voor de ziektekosten wordt een nieuwe drempel, afhankelijk van het bruto-inkomen, ingevoerd. Alcohol en tabak De belastingmaatregelen voor bier, alcohol en tabak werden in hoofdlijnen ook al in de Miljoenennota vermeld. Zo zal de bie raccijns met 8 procent verhoogd worden, waardoor een liter bier vier cent duurder wordt. Een pijpje wordt 1,5 cent duurder. Opbrengst f30 miljoen in 1984, daarna f40 miljoen. Door de verhoging van de alcoholaccijns en de voorgestelde afschaffing van de ge meentelijke belasting op sterkedrank wordt de Schatkist in 1984 f155 miljoen voller. Daarna bedraagt de opbrengst f 170 miljoen. De maatregel zal ertoe lei den dat een liter jenever f 1,70 duurder wordt. Sigaretten en kerftabak worden f 0,40 duur der. De accijnsverhoging leidt ertoe dat van elk pakje sigaretten in het vervolg 73,99 procent uit belastingen zal bestaan. Voor shag wordt de belastingdruk 56,09 procent. Naast de verhoging van de ac cijns worden de prijzen met nog eens 5 cent verhoogd om de detaillisten een gro tere winstmarge te kunnen geven. Deze belastingverhoging moet in 1984 f262 miljoen opleveren. Daarna bedraagt de opbrengst f 350 miljoen. ROTTERDAM (ANP) - De meeste benzinemaatschap pijen en vrije pomphouders gaan met ingang van zater dag de prijs van super en nor male benzine met een cent per liter verhogen. Dal ge beurt ook' met dieselolie, huisbrandolie en gasolie. De prijsverhoging is voorname lijk een gevolg van het aan trekken van de noteringen op de vrije markt. Bij de meeste zelftankstations van de grote maatschappijen gaat een liter super zaterdag 179,2 cent kosten en een liter normale benzine 174,4 cent. Noteringen van vrij dag 28 oktober 1983 (tot 12:33 uur) AANDELEN binnenland doorlopend 16900 347.00 hoogovens c konote 113.50 270.00 38300 385.00 óefimï c dxrwe egb. hagemeyei 29.00+ 95.10 326.00 L 172.00 35 80 200 00 27200 28.80 320.00 L 31400 59 00 505 00 737 00 737.00 71000 71000 272.00 31.80 315 00 197.00 NG 42.00 195.50 92.50 272.00 3180 31200 21000+ 21000 westngh. 48 50 48.50 beleggingsinst. leveraged 154 50 156.50 nwyofk ind 1240 00 1240 00 OBLIGATIES staatsleningen *831-90 9580 B'/t 83-98 99 30 nmb 7*4 83-92 97 0C bg 10*4 82-07 bg 10 80-88 bg 9'/2 82-07 wuh 8*4 78-87 9920 parallelmark! officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Index 992 Staatsleningen 8.50 Griekse drachme (100) 3,50 VERKLARING DER TEKENS gedaan en bieden Beursoverzicht Kon Olie zwak op kalme beurs De koersen op de Amsterdamse Effectenbeurs ondergingen van morgen weinig spectaculaire ver- andenngen en de belangstelling om te handelen was weer vrij ma tig. Kon Olie moest, mede onder invloed van een gedaalde dollar koers en een afnemende vraag uit Amerika, meer dan een gulden te rug. De andere internationals ble ven ongeveer op hun vorige slot- In de financiële sector lagen de fondsen er waf verdeeld bij De NMB was enkele guldens in herstel en ook Amro trok iets aan maar de ABN moest de bij de opening be haalde koerswinst later weer af- Verzekeraar Ennia ging, mede door Amenkaanse belangstelling, vooruit maar Amev moest inleve ren Elsevier-NDU krabbelde aar dig terug. Na een onveranderde "openingskoers liep dit fonds rond het middaguur naar een winst van f4. Gist-Brocades hoorde opnieuw bij de zwakkere broeders opnieuw moest er worden ingeleverd en wel circa anderhalve gulden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9