NAVO hrapt 1400kernkoppen c SC Vredesmacht in Libanon blijft Reagan, 'president Pyrrhus Aanslagen schaduw over verzoeningsconferentie Tweede Kamer wijst invasie Grenada af Nederlandse kerntaken onbesproken Amnesty: in China golf executies België worstelt met complot neo-nazi's Onrust in Paramaribo VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 Buitenland MONTEBELLO (ANP) - De ministers van defensie van de NAVO-landen hebben beslo ten het kernwapenarsenaal in West-Europa te verminderen met 1400 verouderde taktische kernwapens. Tegelijkertijd bevestigden de ministers hun besluit in decem ber te beginnen met de stationering van 572 nieuwe pershing-2 en kruisraketten, als er dan nog geen akkoord is bereikt in de onderhandelingen in Genève. Secretaris-Generaal Joseph Luns herinnerde eraan dat de NAVO in 1981 al had besloten 1000 takti sche kernwapens te verwijderen. Deze reductie met 1400 komt bo venop die al eerder besloten ver mindering van de kortedrachts- wapens. Het terugtrekken van deze 1400 kortedrachtswapens zal vijf zes jaar in beslag nemen. Het huidi- LONDEN (UPI-DPA) Amnesty International heeft vandaag in een boodschap aan president Li Xiannian van China zijn be zorgdheid geuit over de recente golf van executies in China. Al leen al sinds augustus heeft Am nesty berichten ontvangen over meer dan 600 executies in een twintigtal steden. Het feitelijk aantal zal zeker hoger liggen. De organisatie voor mensenrech ten signaleert daarmee een "dra matische stijging" van het aantal voltrokken doodvonnissen in China, dat nu veel hoger ligt dan in de afgelopen 10 jaar gebruike lijk was. Amnesty noemt voor beelden van mensen die in groe pen van 15 tot 40 ter dood wer den gebracht, nadat ze eerst in optocht aan het pubhek werden vertoond. Veel terdoodveroor- deelden waren werklozen tussen de 18 en 40 jaar. In de meeste gevallen ging het om mensen die ter dood werden ver oordeeld wegens moord, ver krachting of roofovervallen, al dus Amnesty, maar er zijn ook mensen ter dood gebracht we gens diefstal, spionage, corrup tie, verduistering, het organise ren van een geheim genoot schap, het molesteren van vrou wen of deelneming aan straatge vechten. Onlangs is het aantal misdrijven waarop de doodstraf staat tot 29 uitgebreid. Volgens Amnesty krijgen arrestanten vaak pas voor de rechtbank te horen waar van ze beschuldigd worden, zo dat er geen gelegenheid is zich op de verdediging voor te berei den. De organisatie kritiseert ook de haastige procesgang. ge kernwapenarsenaal van de NAVO in Europa bestaat uit 6.000 kernkoppen In hun com munique zeggen de ministers dat dit besluit aantoont dat de NA VO geenszins de wapenwedloop aanwakkert. De nieuwe vermin deringen zullen het niveau van kernbewapening lager maken dan in de afgelopen 20 jaar het geval is geweest. Volgens het communique zullen ook 572 ver ouderde raketten worden afge schaft, waarvoor de 572 pers- hing-2 en kruisraketten in de plaats komen. Op termijn zouden de nieuwe re ducties dus betekenen dat het kernwapenarsenaal in West-Eu ropa wordt gehalveerd tot rond 3.000 kernwapens. De ministers van defensie dringen er bij de Sowjet-Unie op aan het voorbeeld van de NAVO te vol gen en ook over te gaan tot een vermindering van de nucleaire bewapening. Secretaris-generaal Joseph Luns zei op een persconferentie dat het bij de wapens die worden ge schrapt gaat om nucleaire artille rie, kortedrachts-raketten en nu cleaire luchtafweer. In het besluit, noch in de vergade ring van de NAVO-ministers van defensie, is gesproken over het aandeel van Nederland of enige ander land afzonderlijk in wat moet worden gehandhaafd of kan worden afgestoten. De ver deling van de 1.400 kernkoppen over typen van wapens en lan den, en het aandeel van de indi viduele landen in het nieuw sa men te stellen pakket, is een zaak van de opperbevelhebber van de NAVO-troepen, de Amerikaanse generaal Bernard Rogers. Maar de uiteindelijke beslissingen worden genomen door de natio nale regeringen. "Nederland heeft nu dezelfde kerntaken als voor de vergade ring", aldus minister De Ruiter. De Nederlandse regering is bezig met een "kritische beschou wing" van welk van de taken moet worden gehandhaafd en welke zouden kunnen worden afgestoten, en heeft hierover een brief aan de NAVO geschreven. BRUSSEL - „Holocaust-zwendel, hoe lang nog?" Onder deze titel deelden neo-nazi's deze week in Antwerpen weer eens pamflet ten uit waarin de massamoord op de joden tijdens het Duitse Hit- Ier-bewind wordt ontkend. Een klein berichtje in de krant, voor de rest maakt men zich in België doorgaans niet zo druk over dit soort verschijnselen. Het bestaan van extreem rechtse, neo-nazistische groepjes behoort tenslotte al zo lang tot de politie ke subcultuur van België. Wie dit echter als ongevaarlijke politieke folklore wil afdoen, wordt mo menteel ruw uit de schone slaap gewekt. door Ferry Mingelen Het spel blijkt geen spel meer te zijn. Justitiële en militaire op sporingsdiensten in Brussel stel len al wekenlang vier verschil lende onderzoeken in, die sa menhangend duiden op een si nister complot, waarin een gehei me neo-nazistische organisatie, Westland New Post (WNP), de officiële Belgische veiligheids dienst, moord en gestolen NA- VO-documenten een rol spelen. En nu men de beerput uitgraaft komen er steeds meer kwalijk riekende zaken naar boven. Sommige sporen leiden naar de politiek, andere naar de interna tionale drugssmokkel en zelfs ook naar de aanslag op de toen- malige NAVO-opperbevelheb- ber Haig in 1981. De zaak kwam op 17 augustus in het Belgische Voorst aan het rol len toen de politie huiszoeking deed bij een bekende rechtse rel- trapper Michel Barbier. Daar trof men de eerste sporen aan van de tot dan toe onbekende WNP-or- ganisatie: Duitse helmen, haken kruizen, dolken, geweren en, het meest verrassend, geheime NA- VO-documenten uit het hoofd kwartier van de Belgische gene rale staf in Evere. Het spoor leidde verder naar een gewezen beroepsmilitair Michel Libert, die tot augustus 1982 op het verbindingscentrum van de generale staf had gewerkt. In middels zijn in deze zaak totaal acht personen in staat van be schuldiging gesteld, voor het me rendeel militairen uit het zelfde stafcentrum en allen lid van de WNP-organisatie. De WNP. die schuil ging achter een padvin- dersgroep en met kinderen van zeven tot twintig jaar ook oefe ningen hield in de Belgische Ar dennen, heeft onversneden neo- nazistische trekken, wat blijkt uit WNP-afdelingen zoals de Sie- gerheitspolizei en de „Afdeling zionistische aangelegenheden". direct gekopieerd vanuit de Hit- Ier-tijd. Justitie in Brussel beschikt onder hand over aanwijzingen dat deze organisatie vertakkingen heeft naar Duitsland, Frankrijk en mo gelijk zelfs Nederland, en in Bel gië zo'n 260 leden telt die zich achter schuilnamen verbergen. Libert, een van de leiders zou zich Wagner von Graffenberg noemen, zo staat het op zijn adresplaatje. De diefstal van de NAVO-documenten was be doeld, zo betoogden de gearres teerde Westland-leden, om aan te tonen wat een gatenkaas de Bel gische defensie wel is en hoe ge makkelijk Russische agenten daar binnen hebben kunnen dringen. Westland blijkt op zijn beurt geïn filtreerd te zijn door de Belgische staatsveiligheidsdienst. Op be richten in het, in deze zaak zeer actieve, Belgische dagblad Le Soir dat vier veiligheidsagenten deel uitmaakten van Westland, antwoordt justitie-minister Gol op 11 oktober deels bevestigend: „Minstens twee onder hen han delen in bevolen dienst. Ik geef ook toe dat sommige leden van de WNP nu en dan als informan ten van de staatsveiligheid zijn opgetreden De staatsveilig heid treft geen verwijt", aldus Gol Le Soir betwijfelt echter direct al of Gol wel weet waar hij het pre cies over heeft. De krant heeft in middels uitgevonden dat twee staatsveiligheidagenten. een hoofdcommissaris later ge noemd als Christian Smets en een adjunct, twee jaar lang wel zeer actief in de organisatie zijn opgetreden. Smets persoonlijk zou in 1981 aan WNP-leden on derricht gegeven hebben in infil tratietechnieken en in het scha duwen en opsporen van perso- Een laatste ontdekking zijn ban den van de neo-nazi's met een rechts koningsgezind Belgisch comité waarvan de vooraan- staade Belgische christen-demo craat Paul Vandenboeynants enige tijd erevoorzitter is ge weest. Verschillende WNP-leden hebben bij de ondervragingen door de politie verklaard bijeen komsten van dit comité bewaakt te hebben. Het comité zelf zou overigens ook para-militaire af delingen als „rangers" en „mari niers" onderhouden. Hoe het allemaal precies in elkaar past weet de Belgische justitie (nog) niet en misschien komt men er nooit achter. Het complot krijgt echter zo'n omvang dat volgens Le Soir sommige onder zoekers zich persoonlijk be dreigd voelen en één van de on derzoeksrechters al om persoon lijke bescherming heeft ge vraagd. Een gisteren vrijgegeven foto van de Amerikaanse invasie op het eilandje Grenada. Twee Amerikaanse soldaten begeleiden twee Grenadese militairen die gevangen werden genomen op de campus van de medische faculteit van de universiteit van Saint George's. Amerikaans leiderschap van alle kanten onder vuur WASHINGTON - Evenmin als Columbus in 1498, heeft presi dent Reagan bij het ontdekken van Grenada ver over de horizon gekeken. Vanuit het Witte Huis heeft hij zich gisteravond aan zijn volk en de wereld gepresen teerd als 'president Pyrrhus' (zo als een Amerikaans commenta tor hem een dezer dagen doopte). DEN HAAG (GPD) - De fracties in de Tweede Kamer hebben unaniem de Amerikaanse inva sie op Grenada afgekeurd, zo bleek gistermiddag tijdens een mondeling overleg met minister Van den Broek met de vaste ka mercommissie voor buitenland se zaken. Van den Broek zei de grote verontrusting van de Ka mer te delen, maar plaatste on der meer kanttekeningen bij op merkingen van oppositionele zij de als zouden de VS in Grenada hun eigen 'Afghanistan' hebben gevonden. Die vergelijking vindt Van den Broek „volstrekt over trokken". Alle grote fracties bepleitten bij de minister een Nederlands aan dringen in de Veiligheidsraad op het onmiddellijke vertrek van de Amerikaanse troepen van het ei land. Het mondeling overleg vond plaats tussen twee debat ten over de kwestie in de Veilig heidsraad. Het CDA drong er vooral op aan in de Veiligheids raad te streven naar een geza menlijke actie van Nederland, Frankrijk en Engeland, om zo doende onze grootste bondge noot duideüjk te maken dat een gewapende interventie om de door de Amerikaanse regering genoemde redenen wordt afge- Opvallend waren ook de harde woorden van WD-woordvoer- der Voorhoeve aan het adres van de VS. Alle denkbare legitime ringen van de invasie op basis van het internationale recht zijn volgens Voorhoeve niet aange toond. We moeten daarom onze bondgenoot zeggen „dat dit niet door de beugel kan". Ook de WD sluit zich aan bij de kamer brede oproep in de Veiligheids raad tot een veroordeling te ko men van de VS Van den Broek was enerzijds even afkeurend over het Ameri kaanse gedrag als de Kamer, maar probeerde anderzijds nuan ceringen aan te brengen. Vol gens de minister zijn de Ameri kaanse doelstellingen van de in vasie - bescherming Amerikaan se burgers, herstel van rust en or de en het verzoek van de vier na bijgelegen eilandstaten - welis waar „respectabel", maar „de vraag is of het doel de middelen heiligt". Volgens Van den Broek blijft hierover ernstige twijfel. De algehele kritiek, inclusief die van de regering, geldt de schen ding van internationale verdra gen. Met name het Handvest van de Verenigde Naties, dat niet-in- menging garandeert en het recht op zelfbeschikking. Maar door het niet tevoren consulteren van de andere landen op het Ameri kaanse halfrond is ook het ver drag van de Organisatie van Amerikaanse Staten (OAS) ge schonden. Bovendien vindt de gehele Kamer het een schande dat de Engelse regering niet vol doende inspraak heeft gehad, terwijl de Britse koningin nog steeds officieel staatshoofd is van Grenada. Het zichtbaar geteisterd staats hoofd waait de snerpende wind der politieke weerstand deze da gen van alle kanten om de oren. Niet alleen moest hij uitleggen waarom het, 300 aanstaande staatsbegrafenissen ten spijt, no dig is dat mariniers in Libanon blijven - hij moest tevens ver klaren waarom uitsluitend met zwaar gewapend ingrijpen de voortzetting van een democrati sche traditie op de Kleine Antil len kon worden veilig gesteld. Reagan stond aldus voor de zware taak om een buitenlands beleid dat zich van incident naar inci dent voortsleept, een uitleg van wijder strekking te geven. Dat is hem niet beter of slechter gelukt door Henk Kolb dan voorheen, al waren de om standigheden waaronder hij deze naar het heet belangrijkste rede uit zijn politieke carrière afstak, aanmerkelijk dramatischer dan vroeger. Op het punt van beleid opende Reagan geen nieuwe perspectie ven en de argumentatie is zo langzamerhand uiterst voorspel baar: de dreiging bleek erger dan was vermoed, de wereld wordt bedreigd door Moskou en Cuba, alsmede een aantal handlangers. En natuurlijk door fanatiek ter rorisme van uiteenlopende sig natuur. Snelle telefonische maar wel we tenschappelijke opiniepeilingen, per telefoon onmiddellijk na de rede, gaven voordat er uitleg en analyse aan te pas was gekomen, stijgende steun voor zijn beleid te zien. De tegenstanders van de invasie van Grenada zijn in het algemeen niet degenen die zich verzetten tegen het verblijf van de mariniers in Libanon. Over de kwaliteit van het beleid zegt dat natuurlijk nog niets, noch over de gevolgen die de in vasie van Grenada naar allerlei kanten en in de hele wereld zal hebben op de verhoudingen tus sen rechtse bewindhebbers, De mocratische oppositie en de ver houding tussen democratische landen en de VS. Nog maar zel den immers heeft de leider van het vrije democratische Westen zo treurig te kijk gestaan als in deze dagen, waarbij geen bond genoot voor Amerikaanse argu menten is gezwicht. In poütieke kringen elders ter wereld zal het op zijn minst de aandacht trek ken dat volgens Reagan de aan wezigheid van de VS tot in verre uithoeken der aarde uitsluitend nodig is voor de eigen belangen en niet om die van anderen te dienen. Reagans rede was dan ook vooral bedoeld voor de binnenlandse markt, voor de kiezers van straks, en aleer de oppositie in het Congres tegen de wijze waar op hij de wet op zijn bevoegdhe den in oorlogstijd hanteert, dui delijk gestalte heeft gekregen. De meerderheid van de Ameri kaanse kiezers ziet niet zulke duidelijke verschillen tussen het betrekkelijke recht van een meerderheid en het ongenuan ceerde recht van de sterkste. Op allerlei gewettigde vragen had Reagan geen antwoord. Hij ver zekert bijvoorbeeld dat de voor lopige regering legitiem is. Daar bestaat twijfel over tot in het Britse Buckingham Palace toe, waar het formele staatshoofd van Grenada woont, dat niet eens werd geconsulteerd. Het verschil tussen Amerikaans beleid in Grenada en Russisch beleid in Afghanistan zal moeten blijken uit de snelheid waarmee de Amerikanen weg gaan. En het gevaar van een lang verblijf is wat vele commentatoren, die Reagans verklaringen van hun retoriek ontdoen, ernstig be zwaart. Over de totaal afwijzende houding van Amerikaanse geallieerden maakt een overigens bewonde renswaardig man als ondermi nister van buitenlandse zaken Lawrence Eagleburger zich geen zorgen: „Wacht maar tot ze zien wat we daar op Grenada allemaal hebben gevonden", zei hij gister avond, „dan gaan ze er vanzelf wel anders over denken". PARIJS - De vier landen die troe pen naar Libanon hebben af gevaardigd om er als multinatio nale vredesmacht de strijdende partijen uit elkaar te houden, zul len hun soldaten daar handha ven. Na een bijeenkomst even buiten Parijs stelden de minis ters van buitenlandse zaken van de VS, Engeland, Italië en Frank rijk zich, ondanks de recente bomaanslagen op de Amerikaan se en Franse militairen in Bei roet, zich achter de taak van het vredesleger. door Rudolph Bakker De ministers, George Shultz, Sir Geoffrey Howe, Giulio Andreotti en Claude Cheysson, hebben zich gistermiddag beraden over de rol van de multinationale vre- demacht na de twee aanslagen van zondag, waarbij volgens de laatste cijfers 278 Amerikaanse en Franse militairen om het le ven kwamen. Het viertal riep de deelnemers aan de komende Li banese verzoeningsconferentie in Genève op tot eenheid. Na het drie uur durende overleg werd een verklaring uitgegeven dat op de hoofdpunten overeen stemming bestond. Cheysson en zijn collega's heten in feite niet veel meer los over wat er uitein delijk besproken was. Dat er tus sen de Fransen en de Amerika nen verschillen van meningen zijn büjven bestaan over de in Beiroet te volgen militaire ge dragslijn, staat echter vast. De vier spraken niet alleen over de bloedbaden in Beiroet, maar ook over de Amerikaanse invasie in Grenada. Minister Cheysson sprak er tijdens de lunch zijn Amerikaanse collega Shulz over aan en hij herhaalde daarbij het officiële Franse standpunt waar bij die invasie met zoveel woor den is veroordeeld. Ook de Brit se minister van buitenlandse za ken Howe sprak met Shultz en hij legde hem nog eens uit dat zijn regering in een uitermate on aangenaam pakket verzeild was geraakt door de invasie, waar over eerste-minister Thatcher niet tijdig was ingelicht. Officieel ging het gesprek echter alleen over de vredesmacht in Li banon en over de essentie van wat de vier ministers hebben aangekaart, kwam op de pers conferentie niet veel aan het licht. Zo werden er bijvoorbeeld geen mededelingen verstrekt over de tijdsduur van het verblijf van de vredesmacht, noch werd onthuld wat het standpunt van de vier regeringen zal zijn voor het geval de conferentie van de strijdende partijen in Libanon, die aanstaande maandag in Ge nève begint, mislukt. Wel werd duidelijk dat de Ameri kaanse regering er steeds meer van overtuigd raakt dat het noodzakelijk zal zijn óm met Sy rië tot overeenstemming te ko men, wil de rust over dit geteis terde land neerdalen. Minister Shultz zou ook hebben laten we ten dat president Gemayel van Libanon tot meer concessies be reid zou moeten zijn. Het verschil van mening tussen Amerikanen en Fransen heeft betrekking op de vraag of de vre desmacht al dan niet buiten Bei roet mag opereren, en of ze mag vuren, ook als ze niet direct wordt aangevallen. De Fransen menen dat hun mannen binnen de hoofdstad dienen te blijven en alleen moeten vuren als ze zelf beschoten worden. De Amerika nen daarentegen zouden ervan uitgaan dat ze in dit stadium van de ontwikkelingen zelf initiatie ven mogen ontwikkelen ook zon der dat er meteen op hen gescho ten wordt. Na afloop zei Cheys son: „Wij zullen een aanval beantwoorden. Maar de Ameri kanen menen te kunnen reage ren voor ze worden aangevallen. Dat is een duidelijk verschil in taakopvatting". PARAMARIBO - In de Surinaam se hoofdstad Paramaribo bestaat grote onrust onder de bevolking. Ook is sprake van verhoogde mi litaire activiteit. Aanleiding zijn door Ruud de Wit de gebeurtenissen op Grenada, de plotselinge uitwijzing door le gerleider Bouterse van de Cu baanse ambassadeur en pogin gen tot brandstichting Paramari bo. Dat meldden goedingelichte bronnen in de Surinaamse hoofdstad donderdagavond. Naar eerst gisteren bekend werd, heeft een tot nog toe onbekende groepering, die zich „Weg met de militaire dictatuur in Suriname" noemt, de verantwoordelijkheid opgeëist voor een aanslag, woensdagavond Surinaamse tijd, op de zender van de Suri naamse Staatsradio SRS. Met molotow-coctails werd het zen derhuis van de midden- en korte- golfzender in brand gezet. Volgens de Nationale Voorlich tingsdienst wordt een onderzoek naar de oorzaak van de brand in gesteld. In de NVD-verklaring wordt niet over aanslagen ge sproken. Evenmin werd officieel melding gemaakt van soortgelij ke aanslagen op het Myranda-ly- ceum en het bureau Volksmobi lisatie. Een man, die zei namens de eerdergenoemde groepering te spreken, kondigde gisteren te lefonisch bij het ANP aan, dat zijn organisatie met deze acties begonnen was aan de strijd voor herstel van de democratie. Uit informaties vanuit Paramaribo blijkt dat de SRS gistermiddag wederom is overgegaan tot het uitzenden op de AM-band en de kortegolf. Hierbij wordt gebruik gemaakt van een reservezender. De schade van de brand wordt geschat op 1 miljoen gulden. De SRS is sinds de gebeurtenissen van 8 december van het vorig jaar de enige zender in Suriname die nog radioprogramma's mag verzorgen. Zij staat onder de controle van het leger en de Suri naamse regering. BEIROET - Eindelijk is het dan zo ver - na acht jaar burgeroorlog zullen maandag de negen be langrijkste Libanese leiders in het Intercontinental Hotel in Ge nève bijeenkomen om te trach ten voor de verandering aan de conferentietafel hun geschillen bij te leggen. Al snel na de dubbele aanslag op de Franse en Amerikaanse con tingenten van de multinationale troepenmacht in Beiroet, het de Libanese president Amin Ge mayel weten dat de conferentie door zou gaan. Tijdens een spoedbijeenkomst van zijn rege- door Aernout van Lynden ring verklaarde Gemayel dat niets de conferentie in de weg ge legd mocht worden. Bij het uit blijven van nog een gebeurtenis als die van zondag, zal de confe rentie maandagochtend in het Geneefse Intercontinental Hotel van start gaan. Toch zullen de twee gigantische bomontploffingen boven de con ferentie hangen als een grote, donkere wolk. Ook nu de leve ranciers van de multinationale vredesmacht donderdag in Pa rijs te kennen hebben gegeven hun troepen niet te zullen terug trekken. Maar over een tijdsduur van hun verblijf in Libanon is in de Franse hoofdstad niets ge zegd. Een mislukking van de ver zoeningsbijeenkomst zal het op langere duur heel moeilijk ma ken voor de vier verschillende regeringen om in hun diverse parlementen een voortzetting van de troepenmacht nog te kun nen rechtvaardigen. Het is niet erg waarschijnlijk dat de conferentie in eerste instantie veel succes zal boeken, maar als de besprekingen geheel afgebro ken zouden worden, zou dat zo wel Libanon als al die landen die getracht hebben Libanon te hel pen, veel schade aandoen. En juist door de aanslagen van zon dag dragen de negen leiders een veel zwaardere last mee. Vooruitgang in Genève is vooral belangrijk voor de Amerikaanse regering, die zich meer dan welk ander land dan ook heeft ingezet om een oplossing van een con flict in Libanon te vinden. Het is ook vooral onder Amerikaanse druk dat de huidige dialoog tot stand is gekomen. President Ge mayel noch de andere leiders van de christen-gemeenschap hebben ooit enige baat gezien bij een dergelijke conferentie. Ze hebben pas in het idee toege stemd na hevige druk van de speciale Amerikaanse afgezant in het Midden-Oosten, Robert McFarlane, vorige maand. De christenen zijn weinig enthou siast omdat zij zich realiseren dat de conferentie alleen succes zal hebben als zij grootscheepse concessies doen met betrekking tot het politieke stelsel in het land. Toen Libanon in 1943 onafhanke lijk werd, kregen de christenen, als grootste gemeenschap, een bevoorrechte positie toegewezen (bijvoorbeeld alleen een christen kan president worden). Die posi tie zullen zij nu verliezen. Bij de christelijke leiders blijft dan ook het animo om naar Geneve te gaan uiterst zwak. Pierre Ge mayel, de vader van de president en de leider van de rechtse christelijke militie, verklaarde eerder deze week dat hij niet het gevoel had dat men echt het land wilde redden. Als om zijn eigen woorden te onderschrijven, voegde hij er aan toe dat hij geen enkele hervorming van het poli tieke stelsel zal aanvaarden. Maar juist daar gaat het in Genè De ontwikkelingen van de afgelo pen paar maanden, de weinig ge matigde retoriek van de verschil lende leiders en nu de aanslagen van zondag, vormen niet een re den voor enig optimisme. Het is misschien een positief teken dat men bereid is, na wekenlang ge harrewar over waar de conferen tie gehouden zou moeten wor den, met elkaar aan een tafel te zitten. Maar nu komt het mo ment van de waarheid, nu zullen alle leiders bereid moeten blij ken te zijn offers te brengen en concessies te doen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7