Onbegonnen Werk De Gijselaar zijn bank en Cees Waal zijn paal -c Pastorietuin aan Haagweg blijft voor publiek dicht Ook per boot, per fiets of te voet naar demonstratie 'Afschuw' om invasie VS in Grenada PPC honoreert bezwaren kerkbestuur Inbreker valt in het water Ruzie houdt buurt wakker Éénheid Leiden Vroeger had de gemeente een plantsoenendienst. Tegenwoor dig heet dat "Directie Groen Soms lijkt het er op dat die naamsveranderingen het enige resultaat zijn van die enorme reorganisatie ten stadhuize, een aantal jaren terug. Die Directie Groen vertrouwde deze week een aantal bijzon derheden over "Groen in de Stevenshof' aan het papier toe. Onder punt 4.4.2 staat het vol gende: "Verharde trapveldjes als een basket-ball terreintje dienen bij voorkeur enigszins aan de rand van de woonbuurten te worden gesitueerd in verband met de geluidsoverlast, welke het situeren van de bal op het verharde terrein voor omwo nenden zou veroorzaken". Het is taal van iemand die al ja ren geen kluit aarde meer heeft beroerd. Wat zou het "situeren van de bal" precies zijn? Zou daarmee "stuiteren" worden bedoeld? En geeft dat op een verhard veld "geluidsoverlast"? Verder. "Speelplaatsjes voor kinderen van 6 tot 10 jaar dienen vol gens de huidige sociografische normen op een situatie binnen een straal van 300 tot 400 m van elke woning aanwezig te zijn. Deze speelplaatsjes die nen voorzien te worden van speelelementen". Weer zo'n passage waarvoor een bezemsteel is ingeslikt. Wat nou "huidige sociografische nor men"? Ten tijde van de Kani- nefaten wisten de moeders al dat wip, schommel en zandbak, eh pardon de speelelementen, dicht bij huis moesten zijn. Daar hadden ze geen socio- graaf voor nodig, dat zagen ze al vanonder hun melkboere- hondenpeenhaar. Verder. "Het afstemmen van de groen structuur op een wijk met een extravert karakter". Na het hardop voorlezen van de ze zin in de huiskamer vielen de chrysanten slap in de pot ten. Je houdt je hart vast voor de groenvoorziening in de Ste venshof. Sacraal Het was een heel mooi moment voor CDA-fractieleider Joop Walenkamp, maandagavond in de gemeenteraad. Het ging opnieuw over de vraag of de gemeente Leiden de bevolking moest oproepen naar de vre desdemonstratie te gaan. In de commissievergadering (het voorpostengevechtwas al ge bleken dat daar geen meerder heid voor te vinden was. maar als je in de motie flink gumt, krast en inslikt dan blijft de hoop levend. Als het onderwerp "kruisraket ten" valt, in wat voor verband ook, gaat het doorgaans sissen, piepen, knersen en knarsen in het CDA. Dit keer viel het voor de buitenwereld heel erg mee, ofschoon er intern zeker span ningen waren. Jan van Zijp had het er moeilijk mee om nee tegen de oproep te zeggen, zo den, als sprak hij paters Sancta Una. "Meneer de voorzitter, u zult be grijpen dat wij in déze sfeer geen behoefte hebben de motie te steunen". Niet één dissident bij het CDA. Het politieke meesterstuk van het jaar. Jammer, Joop, dat de schapen niet altijd op deze sacrale wij ze bijeen te houden zijn. Waal-paal Afgelopen donderdag hield een commissie uit Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland zich bezig met de behandeling van een aantal bezwaarschriften tegen bestanddelen van het be stemmingsplan Vreewijk. De commissie spreekt op zeker moment in de stukken over Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon der historie worden bedolven. Maar over Waal en zijn paal congresseren zelfs over 2000 jaar vast en zeker nog hele hor des hoogst verbaasde archeolo- Zeehelden Zeehelden golden vroeger als een strijdlustig slag volk, dat op onverschrokken wijze zijn te genstanders van het water knalde en desnoods kielhaalde. Ons staan de daden van Piet Hein nog voor de geest. De Ruijter, Tromp, Heemskerk, Van Speijk, zij deinsden voor niemand achteruit, een enke ling ging zelfs liever de lucht in. Koene lieden wier namen nooit verloren zullen gaan dank zij de vele straten die ons aan hun herinneren. Leiden luidde het gerucht. Corrie Kramp verscheen niet ter stem ming omdat ze het niet over haar hart kon verkrijgen om tegen te zijn. Ze stemde dus met haar benen, iets wat ze toch niet zal hebben geleerd bij haar bloedgroep, die rechtlijnige ARP. Maar ja, ze was jarig die dag, dus we moeten haar niet al te lastig vallen. Voordat het tot een stemming kwam, nam immense vrolijk heid bezit van de raad. In het nooit eindigende gefrutsel aan de motie, raakte de burgemees ter even de weg in het bos kwijt en sprak over "nieuwe kruisra ketten" alsof er al oude zijn. Lachen, gieren, brullen. Ach, het ging tenslotte niet over de Breestraat, nietwaar. Midden in die joligheid nam Joop Walenkamp ineens ern stig en ingetogen het woord. Hoe sereen klonken zijn woor- "een paaltje, de zgn. Waal-paal in de pers en volksmond". De term Waal-paal nadert nu dus zijn glorieuze hoogtepunt: opneming in het overheidsjar- gón. De toevoeging "in de pers en volksmond" valt de volgen de keer natuurlijk weg en dan staat de Waal-paal in volle zelfstandigheid te stralen. Wethouder Waals' plaats in Lei- dens historie staat daarmee vast. Al sluit of opent hij de Breestraat straks nog zo per fect voor alle verkeer, al ordent hij Leiden nog vijf keer ruimte lijk het doet er niet wezenlijk meer toe. Zoals Jan Schaffelaar zijn toren had, De Gijselaar zijn bank, Hansje Brinker zijn duim en Ome Joop zijn Tour, zo heeft Waal zijn paal. Tot in alle eeu wigheid. De daden van al die andere wet houders zullen onder het stof heeft er een hele buurt aan be steed. De leden van het wijkcomité Zee- heldenwijk moeten haast wel met gebogen hoofd door de straten gaan, anders hadden ze zich vast wel laten inspire ren door de bordjes waaraan zij hun adres te danken heb ben. Want wat is er gebeurd? Het wijkcomtié heeft zichtzelf opgeheven. Waarom? "De moed, is op", en dat is de schuld van de gemeente, staat er in de af scheidsbrief van het comité aan B en W en de gemeente raad. Feilloos somt het comité vervol gens op wat er allemaal mis is in de Zeeheldenbuurt, "een wit te vlek in stad". Er zijn geen be taalde opbouwwerkers, er is geen peuterspeelzaal, geen buurthuis en er is geen geldend bestemmingsplan, zodat er bij wijze van spreken morgen nog De textielindustrie is al geruime tijd geleden ter ziele gegaan in Leiden. De laatste tastbare herinneringen verdwijnen nu ook uit het zicht. Beeld van Clos en Leembruggen aan de Langegracht. De lift gaat alleen nog maar omlaag. fFoto Dirk Kettüul een kruisraket kan worden neergezet - al is een duikboot natuurlijk meer op zijn plaats. Contacten met de gemeente verlo pen uitermate moeizaam. Ambtenaren geven geen infor matie, beloften worden niet na gekomen en brieven niet beant woord. Zo gaat de brief voort. Pijnlijk nauwkeurig geven de auteurs daarvan op die manier aan wat er in de Zeeheldenwijk dringend moet komen. Name lijk: een krachtig wijkcomité. Sinds wanneer laten actieco mités en buurtgroepen zich door de laksheid van de ge meente ontmoedigen? Kijk eens, waarde zeelui, naar het zo nabij gelegen Noorderkwar tier, waar de laatste jaren me nig voorziening tot stand is ge komen, nee, desnoods voor de poorten van de hel is wegge sleept. Stadsbestuurders dien je zo vaak mogelijk lastig te vallen. Beschouw ze desnoods als overgehaalde landrotten. Geen laffe terugtocht, nee, ènte- ren dat stadhuis. Pas dan heb je kans dat er iets gebeurt. Zou het voorbeeld van het wijkco mité Zeeheldenwijk gemeen goed worden - B en W wachtte een luizenleven. Doe niets - en de actiecomités verdwijnen vanzelf. De brief van het comité is onder tekend door Rob Klein. Piet Hein, zijn naam is dus niet Klein. Lubbers B en W hebben, namens de ge meenteraad, 10 oktober een klagerige brief gestuurd aan minister-president Lubbers. Er schijnt iets niet met die bezui nigingen in orde te ziin. VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 "Zeer geacht College, Hierbij bevestig ik de ontvangst van uw brief van 10 oktober j.l., inzake de op 5 september jl. door de Raad van uw gemeente aanvaarde motie over het so ciaal-economisch beleid van het kabinet. De afgelopen dagen is dit beleid gedurende de Algemene poli tieke en financiële beschouwin gen in de Tweede Kamer uit voerig besproken. Aan de bij die gelegenheid door het kabi net gegeven uiteenzettingen, waarvan ook in ruime mate door de media verslag is ge daan, heb ik thans niets toe te voegen". Bescheiden zet hij zijn naam tus sen haakjes. Maar denkt ken nelijk dat de Flipses de meer derheid vormen in de gemeen teraad. Dat Lubbers geregeld zijn mond opent om vervolgens niets te zeggen, wisten we al. Hij tikt dus ook wel eens een brief, zon der iets te schrijven. Bezuinigen Over bezuinigen gesproken, wie zich nog geen beeld heeft ge vormd hoe diep het mes in som mige huishoudens kan snijden doet er goed aan hei volgende stukje te lezen. Het is gehaald tuif het info-magazine van de AMVO Leiden en Omstreken. AMVO staat voor Algemene Minder Validen Organisatie. Onder het kopje 'Algemene Aanwijzingen' wordt een tip gegeven hoe men nog beter op de kleintjes kan letten. Cor- van-der-Laak-achtig, maar zeer ernstig bedoeld. Wij geven het stukje weer en hebben er niets aan toe te voegen. "Let op bij het kopen van bijv. broodbeleg. De eenvoudigste manier waarop u te veel be taalt, is u minder grammen te geven dan u bestelt, doch u wel het bestelde aantal in rekening te brengen. Of men vraagt of het wat meer mag zijn. U be taalt logischerwijs meer, maar niet naar verhouding van het aantal meer geleverde gram- En rekent u nu voor uzelf maar eens na wat dat u op jaarbasis gaat kosten. Het is dan duide lijk, dat u kunt besparen door nu eens goed op te letten en na te wegen". Bejaardenhuis Vreewijk, dat mag worden uitgebreid. Ondanks de protesten zijn twee panden aan de Vree wijkstraat inmiddels gesloopt. (Foto Hofvaso LEIDEN - Het plan van de ge meente Leiden om de pastorie- tuin achter de rooms-katholieke Leonarduskerk aan de Haagweg voor iedereen toegankelijk te maken is door de Provinciale Planologische Commissie (PPC) van tafel geveegd. De gemeente streeft er naar de Rij noever, waaraan meestal privé- tuinen grenzen, op een aantal plaatsen voor het Leidse publiek bereikbaar te maken. Momenteel is dat op geen enkele plek het ge val. In het bestemmingsplan LEIDEN - Een 24-jarige Rotter dammer hield aan een inbraak in een pand aan de Oude Singel gis teravond geen buit, maar wel een nat pak over. Rond half acht werd hij betrapt bij het openbreken van een brand kast waarna hij op de vlucht sloeg en zich verborg achter een geparkeerde auto. Door de sur veillerende agenten werd hij evenwel opgemerkt en toen hij weer de benen wilde nemen, viel hij in het water van de Nieuwe Mare waar de bereidwillige agen ten hem weer uit hielpen en ver volgens meenamen naar het poli tiebureau. Vreewijk heeft de gemeente het plan opgenomen achter de Leo narduskerk een voetpad te ma ken en de pastorietuin op be perkte tijden toegankelijk te ma ken, afhankelijk van het tijdstip waarop diensten in de kerk wor den gehouden. Het plan van de gemeente is echter op bezwaren gestuit bij het R.K. kerkbestuur. Men vreest voor vandalisme en mogelijk binnen dringen van ongewenste perso nen via de tuin in het kerkge bouw. De PPC (een belangrijke adviescommissie van gedepu teerde staten) meent dat de vrees van het kerkbestuur terecht is en dat de pastorietuin aangemerkt moet worden als een ruimte waar een zekere privacy en rust ge waarborgd moet zijn. De commissie acht het gewenst zo wel de karakteristieke tuin als de beeldbepalende gebouwen te be schermen. Een bezwaar van het Provincialaat Franciskanen te gen het feit dat een mogelijke uitbreiding van het hoofdge bouw (het klooster) niet in het bestemmingplan is opgenomen wordt daarom door de commis sie van de hand gewezen. Na ge bleken behoefte aan uitbreiding zou het bestemmingsplan te ge legener tijd kunnen worden her zien, meent de PPC. In totaal zijn bij de provincie tien bezwaarschriften tegen het be stemmingsplan Vreewijk inge diend die gisteren aan de orde kwamen in een vergadering van een commissie uit gedeputeerde staten. Een aantal van de bezwa ren heeft betrekking op de nieuwbouw en uitbreiding van het bejaardenhuis Vreewijk aan de Vreewijkstraat. De nieuw bouw zou teveel afwijken van het uit de 18e eeuw stammende buitenhuis Vreewijk en het even wicht met de omgeving versto ren. Deze bezwaren zijn echter achterhaald omdat het provin ciebestuur inmiddels een verkla ring van geen bezwaar heeft af gegeven zodat met de bouw be gonnen mag worden. Twee pan den aan de Vreewijk straat die voor de nieuwbouw moesten wij ken zijn inmiddels met de grond gelijk gemaakt. Verschil van mening bestaat er tus sen de provinciale commissie en de gemeente over de aanleg van een fietspad als alternatief voor de drukke Haagweg. De uitvoe ring van de fietsroute is volgens de commissie problematisch om dat een negentig meter breed spoorweg- en rangeerterrein moet worden gekruist waar goe derenwagons staan opgesteld (Van Gend en Loos) en waar vier maal per uur een reizigerstrein passeert. Een tunnel onder het spoorwegemplacement zou zo duur worden dat uitvoering van het plan nauwelijks voor moge lijk wordt gehouden. De voorzitter van de commissie uit gedeputeerde staten, Borgman, toonde zich gistermiddag echter gevoelig voor het argument van de gemeente dat de financiering van het plan (bijvoorbeeld via een werkverruimende maatre gel) serieus wordt overwogen. LEIDEN - Een 39-jarige Hagenaar moest vannacht rond half één door de politie worden afge voerd, omdat hij tijdens een ru zie met zijn ex-vriendin de hele buurt uit de slaap hield. De ruzie speelde zich af in de wo ning van de vrouw in het Char lotte de Bourbonhof. De Hage naar schreeuwde daarbij zo hard dat omwonenden de politie bel den. Die voerde de man met de zeer omvangrijke stemvolume af naar het station waar hem drin gend werd verzocht de laatste trein naar Den Haag te nemen. 'Lezers schrijven' op pagina 19 LEIDEN - De buskaarten voor de speciale bussen naar de vredes demonstratie in Den Haag zijn op. Wel zijn er nog andere moge lijkheden voor het vervoer: vanaf het Galgewater vertrekt om ne gen uur een binnenschip. De boot heeft plaats voor honderd mensen. Wie het eerst komt, het eerst maalt is het motto. De schuit vaart (in een tocht van en kele uren) naar Den Haag en meert aan nabij het Centraal Sta tion. Het is een initiatief van een Leidse binnenschipper. Voorts vertrekt om half tien vanaf het Van der Werfpark een groep fietsers. De organisatoren schat ten, dat er duizend tot tweedui zend Leidenaren van dit vervoer middel gebruik zullen maken. In Den Haag is een speciale be waakte fietsenstalling ingericht. Het actiecomité wijst verder op de gewone NZH-bus, die elk Eenheid in de strijd tegen de kruisraket! De Leidse bevol king wordt opgeroepen om morgen als één man (sorry, vrouwen) naar Den Haag te gaan. De politieke partijen plaatsen vandaag gezamenlijk een advertentie in deze krant. Alles wat maar een beetje pro gressief is, staat erbij: D'66, PvdA. PPR. PSP en CPN. Ver rek, zijn ze de SP vergeten? kwartier vanaf het Stationsplein vertrekt (bij halte W). Wat 'de trein betreft, wordt aangeraden om een vroege trein (vóór tien uur) te nemen. Ten slotte kan men altijd nog lopen. De Francis canen zijn vanochtend te voet naar Den Haag vertrokken. De organisatoren raden iedere de monstrant aan een radio en brood mee te nemen. In de St. Petruskerk aan de Lam- menschansweg zal morgen van twaalf tot één uur een gebeds dienst voor de wereldvrede wor den gehouden, afgewisseld met orgelmuziek. Elk kwartier zal de vredesklok worden geluid. Anti-raketfeest Voor deelnemers aan de vredesde monstratie en andere belangstel lenden organiseert het Leids Vrijetijdscentrum (Breestraat 66) 's avonds een zogenoemd 'anti- raketfeest'. Vergeten, nee hoor. Links ruziet onderling gewoon verder, na dat ze er maandag in de ge meenteraad ook niet in slaag den om het eens te worden. De op dit punt progressieve CDA- ers wilden niet meedoen en Ma rianne van der Ham (D'66) en René Eikerbout (PvdA) stem den tegen het voorstel om de op- roep-advertentie door de ge meente te laten plaatsen. En te betalen, natuurlijk. Nu daar geen meerderheid voor was, hebben de fracties besloten om dan maar zelf in de buidel te Het feest zal over drie ruimtes ver spreid worden. In de grote zaal treden achtereenvolgens op de muziekgroepen Hegt uit Zoeter- woude, The Cartoons uit Leiden en Uwanah uit Leiden. In de filmzaal begint om kwart over negen de film 'Hiroshima mon. Amour' van Alain Resnais, ge volgd door een optreden van een groep Leidse acrobaten. Op de zolder wordt achtereenvolgens opgetreden door de popdichters 'Dorpsoudste' de Jong, 'Rikke tik' van Boekei en de Leidse mu ziekgroep Dempsey. Het feest begint om negen uur; het LVC heeft ditmaal een speciale ver gunning om tot drie uur open te blijven, maar de buitendeur gaat wel om twaalf uur dicht. In de Studenten Ekklesia, Rapen burg 100, worden maandag avond vanaf acht uur video-op namen vertoond, die zaterdag in Den Haag worden gemaakt. tasten. "Wij doen niet mee", zegt Fenna Vergeer, echtgenote van het SP-raadslid, "omdat het de schuld van de PvdA is dat het voorstel het niet haalde in de gemeenteraad. Het is ge woon kiezersbedrog als de PvdA wel meedoet aan zo'n ad vertentie". Hilton Weidema, PvdA-fractie- assistent, vertelt een ander ver haal. "Alle partijen die ik op belde stemden meteen in met de advertentie. Het werd mij toe vertrouwd om de tekst te schrij- LEIDEN - "Met afschuw en ver ontwaardiging hebben wij ken nis genomen van de inval van de Verenigde Staten en enkele Ca- raibische staten in de onafhanke lijke republiek Grenada". Dit schrijven twintig Leidse organi saties, alsmede de Werkgroep 'Zoeterwoude tegen Apartheid' in een gemeenschappelijke ver klaring. Tot de organisaties behoren polite- ke partijen (PvdA, PPR, PSP), diverse comités die zich met La- tijnsamefikaanse „landen bezig houden, de Wereldwinkel, het Onafhankelijk Verbond van Be drijfsorganisaties, de Leidse Stu- dentenbond, Catena en verschil lende kerkelijke organisaties. De organisaties eisen dat de Ame rikaanse en andere buitenlandse troepen onmiddellijk uit Grena da moeten worden teruggetrok ken en dat de mensen die door het invasieleger zijn gevangen genomen, onmiddellijk worden vrijgelaten. De invasie is volgens de organisa ties opnieuw een bewijs dat de Verenigde Staten het niet dulden als Latijsamerikaanse volkeren zelfstandig hun lot willen bepa len. De redenen die de Verenigde Staten aanvoeren, worden "hy pocriet" genoemd. Vanavond is er om acht uur in het Leidse Volkshuis (Apothekers- dijk 33) een voorlichtingsbijeen komst over de situatie in Latijns- Amerika en het Caraïbisch ge bied, georganiseerd door het Chili Front Leiden. LEIDEN - Uit een tabakswinkel aan de Apothekersdijk is in de nacht van woensdag op donder dag ongeveer 1500 gulden aan si garetten, aanstekers en kassa- geld gestolen. LEIDEN - Een winkelier uit de Steenstraat is gisteren een pol stas met inhoud, zijn rijbewijs, huissleutels en ongeveer 1500 gulden aan cheques, die hij van klanten had ontvangen, kwijt ge raakt. Deze buit werd gestolen uit rijn au to die afgesloten stond gepar keerd op de Beestenmarkt. ven. Bij de SP ging dat heel an ders. Ik moest wel drie keer bel len en iedere keer kwamen ze met nieuwe eisen. Het moest een hele lange tekst worden en er moest vooral in staan dat het de schuld van Eikerbout was, dat de motie over de kruisra ketten het niet haalde. En bo vendien: De SP wilde niet mee betalen. Dat moest de PvdA maar doen". Voor de SP, een partij voor gewone mensen, is vijftien gulden natuurlijk ook een heel bedrag. LEO MAAT ZLC De contactcommissie van sport vereniging ZLC houdt zater dag de eerste dansavond van het seizoen, met muzikale me dewerking van de Atlantana's en een loterij. In de kantine aan de Smaragdlaan. aan vang negen uur. Zuidamerikaans De fanclub van de muziekgroep Trafassi organiseert zaterdag een Zuidamerikaanse avond, waarop Trafassi uiteraard zal optreden. Dat gebeurt in het voormalig marinegebouw, Noordeinde 2a, aanvang half elf. The Cartoons De leden tellende Leidse muziekformatie The Cartoons, die roek-wave speelt, presen teert zich dit weekeinde aan het Leidse publiek. Zij treedt, zaterdagmiddag om vijf uur op in café De Twee Spieghels (Nieuwstraat), 's avonds op het anti-raketfeest in het LVC, zon dagmiddag om half vier in ca fé De Uyl van Hooghland aan de Nieuwstraat en zondag avond in The Jam aan de 2e Binnenvestgracht, om half elf.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4