Steeds Schoolinspecties uit regio naar Leiden Hof viert 300-jarig bestaan 'Ze arriveerden met zere voetjes en veel te laaf K&O wil meer geld van cursisten buiten Leiden Restauratie schilderij met Van der Werf Busstaking verrast scholen en bedrijven Verkrachters veroordeeld RECTIFICATIE Morgen nog NIET! Energie-ambtenaren zijn bereid tot actie Het verschil: perida Oproep aan de bevolking van Leiden Sen iue* kofemb btadbte<efd VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 LEIDEN - Niet-Leidse deelne mers aan cursussen van de volksuniversiteit K&O zullen in de toekomst wellicht tien pro cent meer cursusgeld moeten be talen dan Leidse cursisten. K&O gaat die mogelijkheid in elk ge val onderzoeken om nog voor ju ni 1984 aan de benodigde bezui nigingen te komen. De raads commissie voor cultuur advi seerde gisteravond tot dit onder zoek. Op K&O werd in 1982 141.250 gul den bezuinigd door de gemeente. Daar kwam in 1983 nog eens tienduizend gulden bovenop. Omdat deze bedragen niet in één jaar te verwerken waren, mocht K&O putten uit subsidiereserves die in enkele goede jaren werden opgebouwd. In juli volgend jaar moet K&O echter het nieuwe subsidieniveau hebben bereikt. K&O zal, wat bezuinigingen be treft, nu voorlopig met rust wor den gelaten. Om de gebruikers van de volksuniversiteit steeds hogere prijzen te vragen, wordt namelijk niet zo raadzaam geacht. Dat zou alleen tot een te ruglopend publieksaantal leiden. De verhoging van de cursusgel den voor niet-Leidse deelnemers wordt als enige mogelijkheid ge zien. Temeer daar de regio-ge- meenten nooit zo snel klaarstaan om subsidie bij te dragen aan de Leidse K&O. LEIDEN - Het driehonderdjarig bestaan van het Hof Meermansburg aan de Oude Vest wordt volgende week op gepaste wijze gevierd. Van maandagtot en met zaterdag kan de stijlvolle regentenkamer en het in de schijnwerpers gezette hofje tussen 19 en 21 uur worden bezichtigd. Ook het pijpenkabinet, museum voor tabakspijp van klei, gehuisvest in het poortgebouw van het hof, is op deze avonden te bezoeken. Dit museum toont - ook tijdens deze speciale week - rookpijpen van klei gemaakt uit alle delen van de wereld: van Gouwe naar tot Afrikaan, uit Frankrijk en Thailand. De pe riode waaruit deze pijpen stammen, lopen uiteen over vier eeuwen. De tweede bezienswaardigheid is de Regentenkamer. Deze zaal, waar vroeger de regenten vergaderden, heeft de oude luister nog behouden. Een donker glanzende houten vloer, een lambrisering van licht eiken, rode velours wandbespanning met daarop de voorname regentenportretten. De derde attractie is natuurlijk het hof zelf. Dertig huisjes, strak om een keurig onderhouden tuin ge rangschikt. Een grote waterpomp met het beeld van een meerman staat middenin. De rust in het hof moet te allen tijde bewaard blijven. Een regel die na driehonderd jaar nog onverminderd van kracht is. LEIDEN - Eén van de pronkstuk ken van museum De Lakenhal, een schilderij van Van Bree 1773-1839), zal ongeveer een half jaar niet te zien zijn. Deze week. werd het schilderij naar de res taurateur gebracht omdat het aan een zeer grondige opknap beurt toe is. Zo moet het onder meer 'verdoekt' worden, daar het linnen totaal op is. Het schilderij van Van Bree stelt burgemeester Van der Werf voor, die tijdens het beleg van Leiden zijn eigen lichaam als voedsel aan de hongerige Leidenaars aanbood. Het schilderij is van reusachtige afmetingen: zo'n vier meter vijftig hoog en zes meter lang. Het doek werd in het jaar 1818 doorkoning Willem 1 aan de stad Leiden cadeau gedaan. De restauratie, die ongeveer dertig duizend gulden zal kosten, wordt gedeeltelijk betaald door de Leid se 3-October-Vereeniging. De rest wordt bijgepast door het restau ratiefonds van De Lakenhal, evenals de hoge kosten van ver voer en verzekering. De opknap beurt wordt uitgevoerd door res taurateur Vervouteren. Op welke plaats werd niet bekend ge maakt, vanwege het risico va diefstal. DEN HAAG-LEIDEN - De schoolinspecties uit Leiden en omgeving worden binnen een jaar in Leiden geconcentreerd. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen denkt een jaar nodig te hebben voor het vinden van een geschikt onderkomen van waaruit de ongeveer twintig inspecteurs en hun naaste medewerkers hun werk kunnen verrichten. Minister Deetman heeft deze be slissing genomen, omdat hij af wil van de huidige situatie. De meeste inspecteurs hebben nu hun kantoor in een kamertje ge woon aan huis. De bewindsman vindt deze manier van werken niet langer houdbaar. Bóven- dien, zo zegt Deetman over zijn besluit, kan er in de nieuwe om geving doelmatiger worden ge werkt. Niet alleen de inspecties van het kleuter- en lager onderwijs zul len naar Leiden verhuizen, maar ook het voortgezet onderwijs, hoger beroepsonderwijs en het land- en tuinbouwonderwijs krij- LEIDEN - De onaangekondigde staking van de buschauffeurs in de Leidse regio is gisteren niet ongemerkt voorbij gegaan. Met name op de scholen kwamen veel leerlingen en leraren te laat of helemaal niet. Terwijl bij de bedrijven ook mensen te laat op hun werk verschenen. De taxibedrijven voeren er wel bij. Het Leidse taxibedrijf Eltax zegt desgevraagd dat het gisteren op merkelijk druk was. Terwijl de buschauffeurs in de kantine aan de Rijnsburgerweg zaten te kla verjassen, moesten enkele uit Amsterdam afkomstige leraren van het Rijnlands Lyceum de weg van het station naar de school in Oegstgeest lopend af leggen. "Zij arriveerdën met zere voetjes en veel te laat", aldus een woordvoerster van de school. Ook bleven leerlingen uit Nieuw Vennep thuis en kwamen er an dere te laat. "Wat normaal met de bus komt, kwam allemaal te laat". De school heeft veel leer lingen afkomstig uit Katwijk en Noord wijk. Ook de scholenge meenschap Louise de Coligny meldt dat in totaal enkele tiental len leerlingen, met name uit de kustplaatsen, thuis bleven. Niet overal heeft men de gevolgen van de 24-uursstaking even sterk ondervonden. Bij het Acade misch Ziekenhuis zegt men geen problemen te hebben gesigna leerd. Bij het metaalbedrijf HCG kwamen zo'n tien werknemers te laat. De gevolgen waren vooral 's ochtends te merken. De drukte op koopavond heeft er volgens bedrijfsleider Mol van V D niet onder geleden. "Het zelfde beeld als anders". De staking is volgens een woord voerder van de NZH bijzonder rustig verlopen. Hoewel geble ken zou zijn dat 68 procent van de chauffeurs wilde werken, heeft men zich bij de blokkade neergelegd om onderlinge con flicten te voorkomen. Vandaag zijn de chauffeurs weer aan het werk gegaan. ADVERTENTIE woogoooococoflcowoceoooeooooogQ LEIDEN - Een 23-jarige Leide- naar is vanochtend door de Haagse rechtbank veroordeeld tot twaalf maanden gevangenis, waarvan drie voorwaardelijk we gens verkrachting van een twaalfjarig meisje uit Leiden. De man moet zich bovendien onder toezicht laten plaatsen van de re classering. De verkrachting, door de officier van justitie- "een bijzonder grof geval" genoemd, werd gepleegd in augustus van het vorig jaar. De man was toen net met week end verlof uit de gevangenis. In een NoordWijkse dancing ont moette hij 's avonds het meisje, dat inging op zijn aanbod om met hem mee naar Leiden te rij den. In de auto werd het meisje verkracht. De officier had twee weken geleden anderhalf jaar geëist. Dezelfde eis had de officier gesteld tegen een 20-jarige Leidenaar die zijn zus had verkracht. Ook hij werd vanochtend tot twaalf maanden gevangenis veroor deeld, waarvan drie voorwaarde lijk. Hij moet zich daarnaast on der toezicht laten plaatsen van het Consultattiebureau voor Al cohol en Drugs. De verkrachting werd in juli dit jaar gepleegd in een kamer aan de Van der Werf- straat. Maar volgende week zaterdag 5 november WEL. Tussen 10.30 en 12 uur het Spannende Sleutel Spel met als hoofdprijs een vliegreis naar Benidorm voor 2 personen. Een Kilometers In en om de Haarlemmerstraat in Leiden LEIDEN - De werknemers van het energiebedrijf Rijnland zijn bereid om acties te voeren als de salariskorting van 3.5 procent doorgaat. Dat is volgens de amb- ADVERTENTIE tenarenbonden Abva/Kabo en CFO gistermiddag gebleken, tij dens een druk bezochte perso neelsvergadering. Welke acties gevoerd zullen wor den, als het overleg met minister Rietkerk (woensdag) mislukt, wilde woordvoerder Van Eg- mond nog niet zeggen. Met het oog op het verrassingseffect. Gis teren stelde het personeel een petitie op, waarin het dagelijks bestuur van het EBR dringend verzocht wordt om "maatregelen te nemen tegen de onrechtvaar dige handeling" van de regering. Een zorgvuldige arbeidsprestatie kan niet langer gegarandeerd worden, aldus het personeel. De ruim vierhonderd werknemers van het energiebedrijf hebben dezelfde rechtspositie als ambte naren van de gemeente Leiden. Deze spraken vorige week al hun actiebereidheid uit. Rijkspolitie Perido bonken en fauteuils van internationole vormgeving koopt u voortaan rechtstreeks bij de makers zelf. Hierdoor zijn fabrieksprijs, hoge kwaliteit, service en fronko levering blijvend gewaarborgd. Wij bekleden in leer of stof noar keuze terwijl uw eigen speciale wensen - zoals horder, zachter, korter, langer, hoger, lager - bespreekboar zijn. Ontdek het verschil. Kom naar onze show room of bel voor ons grotis dokumentatiepokket. Kromme Spieringweg 565 Vijfhuizen (bij Haarlem). Tel. 02508-1044. Showroom open ma.t/m za. 10-17 uur. Vrijdagavond koopavond in Vijfhuizen zitten de makers zelf. Ook de ambtenaren van de rijkspo litie in de Leidse regio zijn tot ac tie bereid. Woordvoerder Aad van der Velden: "Alle bonden zijn bij elkaar geweest, in alle re gio's. Iedereen is actiebereid, ze ker 99 procent". De ambtenaren van politie houden zich aan de landelijke acties. Voorlopig be perkt zich dat tot het dragen van de button 'Ik pik het niet', maar andere acties liggen in het ver schiet, zoals het weigeren om be keuringen uit te schrijven. gen de Sleutelstad als plaats 1 vestiging. Met het onderbrengen van de specties in een- en hetzelfde ge bouw denkt de minister te berei ken dat er een intensievere menwerking tot stand komt tus sen de diverse sectoren van de onderwijsinspectie. Gevolg hier van is dan weer een grotere stabi liteit in de werksituatie van de ambtenaren die als naaste mede werkers van de inspecteurs fun geren. Samen met de Rijksgebouwen dienst zal het ministerie van on derwijs een tijdschema opstellen waarin de plannen van Deetman ten uitvoer worden gebracht. Tussen nu en eind volgend jaar moet de operatie, die een lande lijk karakter draagt (er blijven in totaal maar 26 inspecties over) zijn afgerond. ADVERTENTIE Demonstreer mee te gen de kruisraketten, a.s. zaterdag 29 okto ber in Den Haag. gemeenteraadsfracties PvdA, PSP,, D'66, - De NAH-kantine, gistermiddag. Stakende chauffeurs hielde de wacht De van PvdA, P.S.P P P R. en C.P.N Aan wal (1) De middag na de avond er voor. Een beetje onwennig zit Jan Harland tussen de talrijke bloemstukken in zijn woonka mer aan de Burggravenlaan. In z'n nette pak, en nippend aan een glas cognac komt hij ein delijk bij van alle emoties die gepaard gingen met het eervol le ontslag dat hij met ingang van 1 oktober van de gemeente Leiden had gekregen. Dat ontslag werd woensdag ge vierd tijdens een zeer druk be zochte receptie in zijn Stadsge hoorzaal waar Jos Fase van economiscne za ken hem de gouden speld van verdienste van de gemeente Leiden opspeldde. Harland is er van overtuigd dat er nog nooit een ambtenaar is geweest die zo'n bonte loop baan in overheidsdienst heeft gehad als hij. "En er zal ook niemand meer zo'n loopbaan meemaken", weet de afge zwaaide bedrijfsleider van de Stadsgehoorzaal zeker. Direct na de oorlog solliciteerde de toen 23-jarige zoon van de Leidse binnenschipper Har land naar een baantje als brug wachter bij de gemeente. Tien jaar had hij bij zijn vader in het bedrijf gezeten. "Maar door de oorlogsjaren was het bedrijf van m'n ouders gesloopt. Van daar dat ik wel moést sollicite ren. Maar het was mijn vaste bedoeling om weer zo snel mo gelijk in het familiebedrijf te rug te keren". Howel de rederij Harland later uitgroeide tot een bekende ple- ziervaart-rederij gebeurde dat dus niet, want Harland hield het in dienst van de gemeente 37 jaar uit. "Ik had de tijdsom standigheden mee. Ik schoot pijlsnel door in het markt- en havenwezen. Ik heb er alles bij elkaar twintig jaar gezeten. Het was een prachtige tijd. Vooral omdat ik allerlei klussen op het gebied van de scheepvaart mocht opknappen. Schepen loodsen van IJmuiden naar Leiden bijvoorbeeld of met een ijsbreker de doorgaande vaarwateren openhouden, of tien dagen door het land varen op een schip met Engelse toe risten die in het kader van de uitwisseling Leiden-Oxford in Nederland waren. Door mijn schippersverleden werd ik er voor dat soort karweitjes altijd uitgevist". Toch kreeg Harland al na één jaar gemeentelijk dienstver band een zware tegenslag te verduren. Hij dook in dienst tijd één van de grachten in om een kind te redden. Dat lukte, maar zelf hield hij aan het vuile grachtenwater borstvliesont steking over, ofwel pleuritis. "Ik had alle geluk van de we reld dat ze zojuist penicelline hadden uitgevonden. Dat is mijn redding geweest. Toch hebben ze een paar ribben bij me weg moeten zagen en een stuk van m'n longen wegge haald. Ik ben een jaar ziek ge weest maar daarna toch weer helemaal de oude geworden". Als haven- en marktmeester had Harland het razend druk. Net als de brugwachters trouwens. "We hadden er toen maar liefst 54 in Leiden", herinnert Har land zich. "Die moesten ge middeld in één dienst wel zo'n keer of tachtig, negentig de brug open en dicht doen. Je moet weten dat in die tijd al het scheepvaartverkeer dwars door de stad ging. Het kanaal was er nog niet dus alles ging door de Oude Vest, de Oude Singel en het Galgewater. Kat wijk had toen iets van 120 log gers. Die voeren uit via de Kaag en dan naar IJmuiden. En als het stil seizoen was dan kwamen ze allemaal terug naar Katwijk, dwars door Leiden". Halverwege de jaren zestig kwam daar een eind aan, toen de Korte Vliet werd gegraven. Dat betekende het einde van het scheepvaartverkeer door de binnenstad en was de direc te aanleiding voor de reorgani satie van de markt- en haven dienst. Voor een deel werd de ze opgeslokt door de Reini gingsdienst en voor een deel door de nieuw op te zetten dienst Groenoordhallen. Omdat de veemarkt op de Bees tenmarkt tot zijn werkterrein behoorde, belandde Harland in de Groenoordhallen. Dat de nieuwe veemarkt zijn voorland was, wist de schipperszoon al op het moment dat hij door de gemeente in dienst werd geno men. "Toen was er namelijk al sprake van dat er een overdek te veemarkt in Leiden zou ko men. Maar je weet dat alles hier 25 jaar later gebeurt, van daar dat het even duurde voor dat de eerste paal de grond in ging". Aan wal (2) Toen de hal er eenmaal stond, brandde de strijd om de Rot terdamse veemarkt los. On middellijk nadat deze in as was gelegd, werd namelijk bekend dat er geen nieuwe markt zou worden gebouwd. Utrecht, Gouda en Leiden waren de be langrijkste kandidaten voor het overnemen van deze gigan tische wekelijkse 'worstbeurs'. "Maar de gemeenteraad moest niets weten van overname van de Rotterdamse veemarkt. Hoewel het natuurlijk om pure handel ging, verwachtte de raad er weinig heil van. Waar om precies, dat wij hebben wij eigenlijk nooit begrepen. Ik ging twee keer per week naar Rotterdam en dat moest zo'n beetje in het geheim gebeu ren", blikt Harland terug. Het 'pottekijken' en onderhande len met de machtige bond van veehandelaren, dat Harland twee keer in de week deed, had uiteindelijk succes. De vee houders besloten hun koehan del met z'n wekelijkse miljoe nenomzet naar Leiden te ver huizen. Voor de dienst Groenoordhallen brak vervolgens een zeer zware tijd aan: het opbouwen van wat nu de op twee na grootste veemarkt van het land is. "Dag en nacht ben ik er mee bezig geweest", puft Harland. "Ik ben er nóg moe van". Terugblikkend op zijn Groenoordhallen-loopbaan zegt Harland: "Het is bepaald niet de leukste tijd geweest. Het waren eigenlijk Indische jaren". Dolblij was de chef interne dienst van de Groenoordhallen dan ook toen het beheer van de Stadsgehoorzaal in de porte feuille van De Jong werd ge propt en deze Harland ver zocht om bedrijfsleider van het zalencomplex aan de Bree- straat te worden. "Ik kon voor de derde keer in mijn loopbaan iets heel anders gaan doen. Van de ene op de andere dag rolde ik van de koeien in de kunst. Maar ik vond het prach tig omdat ik alle vrijheid kreeg om m'n eigen ideeën te ont plooien. Galabals, operettes, zangkoren, van alles heb ik naar de Stadsgehoorzaal ge sleept. Maar het allermooist vond ik het opzetten van het Keytown-festival met Cees Hu- gens en Ted Easton. Dat jazz- gebeuren is onderhand toch uitgegroeid tot iets 3 oktober- achtigs". Terwijl hij nog volop ideeën aan het ontwikkelen was, kwam er een einde aan de interessante ambtenaren-loopbaan van Harland. De knieën en het hart wilden niet meer zo best. Zijn vrouw Gré, André de Jong en zijn huisarts hebben evenwel moeten praten als Brugman om de voormalige brugwach ter er van te overtuigen dat het zo wel mooi was geweest. Woensdagmiddag kreeg hij dus van wethouder Fase de gouden speld van verdienste die eigen lijk bij een veertig-jarig dienst verband hoort. "Maar die paar jaar schenken we u", zei Fase joviaal. "Ze moesten eens we ten hoeveel uren ik de afgelo pen 37 jaar heb gemaakt", glimlacht Harland. "Als je dat optelt dan kom je ver boven de veertig dienstjaren uit". J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3