Verwarring rond Cela's 'mensbijen' "r ...in r jêt Wim V ink en zijn uit de hand gelopen hobby Ironmaster is lopende- handwerk Horror in 3D: wel wat anders Televisie VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 'La Cobnena' Samen met de Britse film 'Ascen- dary' won 'La Colmena' (De Bij enkorf) dit jaar de Gouden Beer op het filmfestival in Berlijn. Dat zegt wel iets over de kwaliteit van deze Spaanse film. Maar over het genre zegt het niets. Dat doet wèl de naam van de auteur van het hier verfilmde boek: Ca- milo José Cela, Spanjes meest populaire schrijver van na de Burgeroorlog. Dat hij in het land der blinden leeft waar Éénoog koning is, doet niet veel aan die reputatie af. Cela bewees immers van veel markten thuis te zijn; z'n korte verhalen, reisverhalen en romans (in 29 landen ver taald!) geven blijk van een uitge breide keur van verteltechnie ken en een belangstelling voor de meest uiteenlopende onder werpen (van zijn hand verscheen zelfs een meerdelige dictionaire van obscene woorden, alsmede een roman die in het Venezo- laans „slang" is geschreven). Een wat lange introductie mis schien, maar het verduidelijkt de verwarring die De ilh' '"'Wik ''I|||jtl 'i| 'La Colmena'; regie: Ma rio Camus; hoofdrollen: Victoria Abril, Francisco Algora, Ana Beien en Ma rio Parda; theater: Kijk- huis, Leiden iiiiiiiiiiiiimiiiiiimiiiiiiiiiii Bijenkorf wekt niet toevallig is. Verwarring scheppen is Cela ei gen. Als het even kan, schrijft hij zijn romans telkens volgens een ander procédé: zijn eerste (Pas- cual Duarte) vertoont een over daad aan handelingen, is in de ik vorm geschreven en gaat over één persoon; zijn tweede, uit 1943, heeft juist geen of weinig handeling en zijn vijfde (Mrs Caldwell) is in de jij-vorm ge schreven. Ana Beienin La Colmena een nog maagdelijk meisje, verhuurt zich tijdelijk als prostituée c vriend financieel te kunnen steunen. De Bijenkorf, zijn vierde roman uit 1951, springt er al evenzeer uit doordat zij in de derde persoon is geschreven en nu eens niet over één persoon gaat maar over ruim driehonderd. In het nog geen 300 pagina's dikke boek verstaat Ce la de kunst welgeteld 346 ver schillende personages op te voe ren. Knap, maar hoogst verwar rend! De Spaanse regisseur Mario Ca mus, die faam verwierf als scena rioschrijver van o.a. Carlos Sau- ra, heeft dat kennelijk ingezien en voor de filmversie van de Bij enkorf (ziin zeventiende film) dat aantal teruggebracht tot zestig. Samen vormen die een dwars doorsnede van de Spaanse be volking van vlak na de Burger oorlog. Het gezelschap ontmoet elkaar in café La Delicia, verzamelplaats van mislukte schrijvers, be schaafde zwarthandelaren, rod delzieke dames en bohémiens van stand. De eigenaresse, een bewonderaarster van dictator Franco en bevriende staatshoof den, regeert het etablissement met ijzeren hand, nauwlettend toekijkend of er wel genoeg wordt verteerd. Dit bonte gezelschap, de gezapige burgermannetjes en moederlijke hoertjes incluis, dwarrelt voort durend door elkaar heen en de vele verhaaltjes waarin deze mensbijen hun rollen vervullen, zijn fragmentarisch met elkaar vervlochten. De camera glijdt langs de tafeltjes en registreert de ironie, het sarcasme maar ook de tederheid van de bezoekers. Een smaakvol schouwspel kort om. Amusant ook. En een beds cène die zelden zo verrassend werd bevonden door uw toe schouwer SJAK JANSEN AMSTERDAM - De eerste Film- week Amsterdam die 16 tot en met 23 november zal plaatsvin den in de vijf Tuschinski-thea- ters, zal in haar hoofdprogram ma de volgende films presente ren: E la nave va (Fellini), Pre- nom Carmen (Godard), Table for five (Robert Lieberman), P'tang yang kipperbang (Mi chael Apted), Enigma (Jeannot Swarc), Le Battant (Alain De- Ion), Fruhlingssinfonie (Peter Schamoni), Storia di piera (Ferreri), Zelig (Woody Allen), l'Ete meurtrier (Jean Recker), La vie est un roman (Alain Res- nais), Hanna K. (Costa-Gavras), Carmen (Carlos Saura), War ga mes (John Badham), Eine Lie- be in Deutschland (Andrzej Wajda), Staying alive (Sylves ter Stallone), Edith's Tagebuch (Hans Geissendorfer), Gallipoli (Peter Weir) en Never say ne ver again (Irvin Kershner). Ter opluistering van het hele ge beuren ziin tal van internatio- Filmweek van Amsterdam vol toppers -nale sterren uitgenodigd. De volgende acteurs, actrices en regisseurs hebben reeds toege zegd naar Amsterdam te zullen komen: Eric Rohmer, Costa- Gavras, Isabelle Adjani, Irvin Kershner. Kim Basinger. Bar bara Carrera en Sean Connery. Het festival zal een overzichts programma presenteren van het oeuvre van Eric Rohmer. Er komt een speciale nacht voorstellingen van de volledig gerestaureerde, van 1954 date rende, door George Cukor ge regisseerde versie van A star is born, met Judy Garland. En er komt een nevenprogramma van bijzondere films die nog niet werden aangekocht voor Nederlandse distributie. De films uit het hoofdprogramma blijven vanzelfsprekend in Ne derland. Tenslotte is de Film- week Amsterdam qua opzet in de eerste plaats een „uitstal ling" van de Nederlandse Bio scoopbond, de functie die vroeger de Filmweek Arnhem heeft gehad. 'Ironmaster'; regie: Um- berto Lenzi; met Sam Pas- co, Elvire Audray en George Eastman; Tria non, Leiden; 16 jr. Het geluk is met de dommen. Dat bewijst een scène in 'Ironmaster' maar weer eens. Nauwelijks heeft Vood, zoon van het opperhoofd van een primitieve doch uitstekend Engels sprekende stam, zijn vader en groot vader met een pteen de schedel ingeslagen, of hij vindt een veel beter moordtuig: een kant en klaar geslepen ijzeren speer. Het voorwerp komt hem meteen van pas: een leeuw die in Vood een lekkere maaltijd ziet, legt het loodje. En of het niet op kan: meteen daarop verschijnt een mooi, doch, zo zal later blijken, perfide dame om Vood in zijn machts streven bij te staan. Want daar gaat het tenslotte om in 'Ironmaster': de strijd tussen de goede Eilah en de slechte Vood die de heerschappij over alle stammen wil verkrijgen. Gelukkig vindt Eilah ook een mooie, en zowaar uit het goede hout gesne den juffrouw, met wie hij samen het kwaad bestrijdt. Een 'avonturenfilm' over onze voorvaderen, als aap verklede mannen incluis. Er vloeit veel bloed en de trucs zijn doorzichtig. Lopendeband- werk dus. ANNEMIEK RUYGROK 'Friday the 13th part III; hoofdrollen: Dana Kim- mell en Paul Kraktka; theater: Euro 4, Alphen; 16 jaar Euro 4 beleefde gisteravond de regionale primeur van 3D. In de Verenig de Staten schijnt deze tweede driedimensionale golf al weer tot beda ren te zijn gekomen, in Nederland is de belangstelling echter nog be hoorlijk. De landelijke Euro-keten heeft financieel gezien tot nu toe goede ervaringen, Alphen is de achtste Euro-bioscoop die nu driedi mensionaal is toegerust. In vergelijking met vroeger is er technisch wel het één en ander veran derd. Moesten toen twee camera's op de seconde af gelijk lopen, nu is dat allemaal eenvoudiger. Eén lens verdeelt de projectie als het ware in tweeën. Alleen het speciale brilletje is gebleven. Daardoor vloeien die twee beelden ineen en wordt het diepte-effect bereikt. Wie niet wil brillen, zit naar een heel mistig beeld te kijken. De films die momenteel in 3D verschijnen, bevinden zich vrijwel alle maal in het horror-genre. De derde aflevering van 'Friday the 13th' is ook puur gegriezel. Het 3D-effect is daar natuurlijk zeer passend voor en liegt er dan ook niet om. Bij normale projectie kon je je altijd nog wijsmaken een buitenstaander te zijn, meekijken door het oog van de cameraman. Maar bij 3D, zeker tijdens zo'n eerste ervaring, wordt de toeschouwer midden in de handeling geplaatst. Kortom, een aanslag op het zenuwgestel. Uiteindelijk is 3D natuurlijk echter net zo'n kermisat tractie als de '180 graden Cinerama'. Leuk voor een keertje. En daarbij: 'Friday the 13th part III' is niet een zodanig cinematografisch hoogtepunt dat het zónder 3D veel zou voorstellen. Voor de derde keer een groepje kampeerders dat wordt belaagd door een gemaskerde grie zel. Met dien verstande dat er nu driedimensionaal wordt gemoord. De toeschouwer moet dus zelf ook een beetje oppassen. Je hebt zo een mes tussen je ribben. BART JUNGMANN LEIDEN - hi de grote steden is gisteren de nieuwste Nederlandse speelfilm. 'De Anna' in première gegaan. 'De Anna' is een drama met als entourage van de gesloten kolenmijnen in Limburg. Theu Boermans süeelt een werkloze ex-mijnwerker met stoflongen. Henriëtte Tol (links) zijn echtgenote. (foto gpd» De Tielse amateurcineast Wim Vink probeert al enige jaren een voet op de fïlmmarkt te krijgen. „Landelijke bekendheid krijgen is voor ama teurs nauwelijks mogelijk. Mijn films worden tot nu toe alleen maar op kleine schaal vertoond", verteld hij. Wim Vink vindt dat de amateurfilm er bekaaid vanaf komt. „Veel rol prenten, die door fanatiekelingen in de vrije tijd worden gemaakt, doen niet onder voor het professionele werk. Vink is aan zijn derde speelfilm bezig. Met deze horrorfilm hoopt Vink uit de anonimiteit te komen. Amateur maakt zijn derde horrorfilm - Wim Vink met voor hem 'De doos TIEL (GPD) - Een man erft onver wacht een doosje. Hij gaat er mee naar huis. In de woonkamer pro beert hij de doos te openen. Met enige moeite lukt dit. Het deksel springt open en de kamer vult zich met mist. Dan is het hek van de dam. De ene bloedstollende scène na de andere volgt. Zo zal de derde horrorfilm van Wim Vink uit Tiel beginnen. Met de opnamen van de amateur- speelfilm, die De Doos van Pan dora zal heten, is deze maand een begin gemaakt. Een jaar lang heeft Vink bloederige taferelen op papier gezet, voordat het sce nario klaar was. "Er zal zoveel bloed vloeien dat de spetters om je oren vliegen. Naast deze film zijn mijn vorige produkties kinderfilms", zegt de fanatieke horrorliefhebber. "In de meeste gevallen maak ik ge bruik van runderbloed. Bij het slachthuis kan ik emmers vol krijgen. Er moet een preparaat aan worden toegevoegd om stol ling te voorkomen. Een nadeel van echt bloed is dat het na een paar uur reselijk gaat stinken. Als we het dan niet meteen op ruimen is het ondraaglijk voor de acteurs. Maar kunstbloed is niet erg geschikt omdat het te trans parant is". 'Het is een soort jongensdroom", legt Vink uit. "Als kind stond ik al reikhalzend voor bioscopen, waar zulke films werden ge draaid. Naar binnen mocht ik niet. Daar was ik te jong voor. Later heb ik de schade inge haald. Bijna alle horrorfilms heb ik gezien". Drie jaar geleden maakte hij zijn eerste bloedstollende rolprent, Zombie Horror. Ruim een jaar la ter verscheen Surrealism op het witte doek. Deze film oogst veel succes in het buitenland. "Ne derlanders zijn niet zo tuk op horrorfilms. Het is hier min of meer een taboe. Over de grens heb je meer mogelijkheden. Sur realism wordt eind augustus op de Canadese televisie vertoond tijdens een internationaal film festival, waar amateurs uit de he le wereld aan meedoen", zegt Vink met enige trots. Wim Vink heeft alleen maar tijd om in de weekeinden te filmen. "Het is eigenlijk een uit de hand gelopen hobby. Er gaat vreseUjk veel tijd in zitten. Bovendien moeten de meeste opnamen 's nachts gebeuren om een sinister griezeleffect te krijgen. Pandora, gespeeld door mijn vrouw, is een weerzinwekkend persoon ge volgd door vier halfverteerde handlangers". Vink wil verder niet veel kwijt over de inhoud. "Anders is de spanning weg". Pandora is steeds gehuld in een mysterieuze nevel. Om dat effect te krijgen heb ik dozen met kou- dijs besteld. Koudijs is stikstof, dat bevroren is bij een tempera tuur van 87 graden onder nul. Wanneer je dit in kokend water gooit, ontstaat er een flinke hoe veelheid stoom. "Je moet wel uitkijken dat je dat ijs niet op je handen krijgt. Je vingers vriezen er prompt af'. Op verschillende lokaties worden de opnamen gemaakt. Zo komt er een begrafenis in de film voor, die op een echt kerkhof wordt gefilmd. Dat moet nogal stiekem gebeuren. "Wanneer kerkgan gers er achter komen dat hun be graafplaats daar voor gebruikt wordt, dan lynchen zc je ter plaatse", lacht Vink. "Ook de kelders van het kantongerecht gebouw in Tiel mogen we ge bruiken", vervolgt Vink. "Die ruimte is lekker smerig en stikt van de spinnewebben. Een ui terst luguber en naargeestig hol. Het is een uitstekend decor waar weinig aan toegevoegd hoeft te worden". "De film gaat alles bij elkaar ruim 15.000 gulden kosten. Gelukkig heb ik een sponsor gevonden die tweederde van de kosten voor zijn rekening neemt. Het zou on mogelijk zijn om dat geld zelf op te brengen. Je verdient namelijk geen cent terug". BLIJVERS "Superman 3" - Heel vermakelijk, vooral wanneer Superman het slechte pad bewandelt, Luxor, i mag. Lido 1. Leiden. "Brandende Liefde" - Nieuwe Wol kersverfilming. Niet zo best, Lido 2, Leiden en Euro 1. Alphen "De Illusionist" - Sublieme gekte van Freek de Jonge, Studio. Lei den, Euro 2, Alphen "Octopussy" - James Bond met een knipoog. Lido 3, Leiden, City 1, Katwijk. "The meaning of life" - Pythons pakken ouderwets uit en hebben veel te bieden, Lido 4, Leiden. "Star Wars" en "The Empire stri kes back" - Een lange zit, maar de moeite waard om deze voorlopers (OP)NIEUW "Bad boys" - Jeugdbendes in actie. City 2. Katwijk. "Gandhi" - Indrukwekkende verfil ming van het leven van legendari sche vredespleiter. City 3, Kat wijk. "Seewolf' - Actiefilm, City 4. Kat wijk. SEXFILMS "Zonnige hoogstandjes" - Rex, Lei- "Deep Throat" - City 4, Katwijk. NACHTFILMS "Candy, een tiener die wat wil" - Rex, Leiden. "Brandende liefde" - Euro 1, Al- "Sex in de vakantie" - Euro 2, Al- "Wilde exotische poesjes" - Euro 3, Alphen. "Vrijdag de 13e 111" - Euro 4, Al phen. DEN HAAG "De Anna" - Calypso (463502), 16 jr. "De Illusionist" - Babylon 1 (471656), 12 jr. "Flashdance" - Babyion 2. al. "Hans - het leven voor de dood" - Babyion 2, 16 jr. Monty Python's "The meaning of li fe" - Babylon 3. 16 jr. "Vrijdag de dertiende - deel 3" - Ci neac 1 (630637), 16 jr. "Octopussy" - Cineac 2, 12 jr. "High road to China" - Cineac 3, al. "Return of the Jedi" - Metropole 1 (456756), al. "De Illusionist" - Metropole 2, 12 jr. "Brandende Liefde" - Metropole 3, 16 jr. "Sophie's choice" - Metropole 4, 16 jr. "The meaning of life" - Metropole 5. "Return of the Jedi" - Odeon 1 (462400), al. "The Bronx warriors"- Odeon 2. 16 jr- "Caligula 2" - Odeon 3. 18 jr. "De horrorshow creepshow" - Odeon 4, 16 jr. "De versierster" - Le Paris 1 (656402), 18 jr "Verboden tienerspelletjes" - Le Pa ris 2. 18 jr "Princess Seka" - Le Paris 3, 18 jr. "The king of comedy" - Passage (460977), al. AMSTERDAM "De Anna" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "Educating Rita" - Alfa 2. al. "Flashdance" - Alfa 3, al. "Ghandi" - Alfa 3, al. "Merry Christmas mr. Lawrence" - Alfa 4. 16 jr. "Erendira" - Alhambra 1 (233192), 16 jr- "Sophie's choice" - Alhambra 2, 16 jr. "Superman 3"- Bellevue Cinerama (234876/266227). al "De Illusionist" - Calypso 1 (266227/ 234876). 12 jr "Blue thunder" - Calypso 2, 12 jr. "Halloween 2" - Calypso 3. 16 jr. "Yab Yum op stelten" - Centraal (248933), 18 jr. "All about Eve" - Cinecenter (236615), al. "Breathless" - Cinecenter, 16 jr. "Fanny Alexander - Cinecenter, 16 jr. "De Lift" - Cinecenter, 16 jr. "Superman 3" - Cinema 1 (151243), al. 234579), al. "La Traviata"- City 2, al. Marilyn Monroe dubbelprogram ma: "Niagara" en "Gentlemen prefer blondes" - City 3, 12 jr. "High road to China" - City 4. al. "Octopussy" - City 5. 12 jr. "Cross creek" - City 6, al. Monty Python's "The meaning of li fe" - City 7, 16 jr "Het proces" - Kriterion, 16 jr. "Key Largo" - Studio K, 16 jr. "Hans - Het leven voor de dood" - Leidsepleintheater (235909), 16 jr. "Come in my love" - Parisien (248933), 18 jr. "The return of the Jedi" - Rem- brandtpleintheater 1 (223545), al. "Caligula 2" - Rembrandtpleinthea- ter 2 (223545), 18 jr. "The Buddha killer" - Rex (246132), 16 jr. "Nena...de film" - Saskia (244152), "All about Eve" - The Movies 2. al. "Erendira" - The Movies 3, 16 jr. "The king of comedy" - Tuschinki 1 (262633), al. "De Illusionist" - Tuschinski 2,12 jr. "Vrijdag de dertiende - deel 3" - Tu schinski 3, 16 jr. "Octopussy" - Tuschinski 4, 12 jr. "The bronx warriors" - Tuschinski 5, 16 jr. Monty Python's "The meaning of li fe" - Tuschinski 6, 16 jr. "Cheech Chong still smokin' in Amsterdam" De Uitkijk (237460), 16 jr. 'Being there' was de laatste grote film voor dat Peter Sellers het leven verliet. De film wordt zondag via Duitsland 1 om 20.15 uur uitgezonden. Sellers werd vooral bekend met zijn uitbundige Clouseau-creatie in The pink panther-cyclus. Maar in deze rol blijkt hij in zijn mi miek uitzonderlijk subtiel te zijn. Sellers komt als de kin derlijk eenvoudige tuinman Chance in de boze buitenwe reld. Met zijn simpele flora-fi losofieën verbaast hij iedereen, zelfs de president van Ameri ka. Hij wordt een nationale vermaardheid. Hal Ashby maakte 'Being there' in 1979. De één vindt hem fantastisch, de ander een melodrama. De me ningen over 'Bloodbrothers' lopen danig uiteen. In elk ge val doet België 2 met het uit zenden van deze Robert Mulli gan-film de fans van Richard Gere een groot plezier. Hij is de zoon die hogerop wil en daar mee zijn vader tegen zich in het harnas jaagt. 'Bloodbro thers' speelt in een Italiaans immigrantengezin en die sfeer is door Mulligan prachtig ge troffen. Volgende week vrijdag 20.20 uur. Wie toevallig dinsdag (Allerheili gen) met een ledige agenda zit, kan op twee Duitslanden te recht. Duitsland 2 brengt maar liefst twee films: om 13.55 uur 'The Wizard of Oz' en om 16.10 uur 'Le journal d'un curé de campagne'. De eerste is één van de beroemdste musicals. Uitgezonden wordt de oude versie met Judy Garland en niet de disco-produktie met Diana Ross Het plattelands meisje Dorothy belandt in een sprookjeswereld, de wereld van tovenaar Oz. De tweede' film is er één van Robert Bres son. Het gaat over een jonge pastoor die gaat twijfelen aan zijn roeping en kwaliteiten. Een soort Dagboek van een herdershond dus, maar dan van kwaliteit. Een hele oude gangsterfilm (uit 1930) wordt deze week door K&O vertoond: 'Little Ceasar' van Mervyn LeRoy. Gebaseerd op de 'carrière' van Caesar En rico Bandello brengt de film de levensloop in beeld van voor niets terugdeinzende mis dadiger. (dinsdag 20.00 uur). 'More than a concert', een regi stratie van een toernee die het Nederlands Blazersensemble met (toen nog) Koot en Bie door de VS maakten, wordt dinsdag in het LAK vertoond (20.00 uur). 'Hecate', een film die speelt in een Franse kolonie tijdens de Tweede Wereldoorlog staat als tweede op het LAK-program- ma. Een jonge diplomaat (Ber nard Giradeau) wordt verliefd op een Amerikaanse (Lauren Hutton). Aanvang 21.00 uur. Het Filmhuis LVC brengt van avond en morgenavond 'Hiros hima, mon Amour', van Alain Resnais, mede in verband met de vredesdemonstratie van za terdag. (21.15 uur). Woensdag wordt de film 'De Kick' van het Amsterdams stadsjournaa^ vertoond, on langs tijdens de Nederlandse filmdagen bekroond met de prijs voor de beste documen taire van 1982. 'De Kick' gaat over verslaving en probeert duidelijk te maken waarom mensen verslaafd raken. (20.00 en 22.15 uur). De schitterende Braziliaanse film 'Pixote' wordt donderdag bij het LVC vertoond. (20.00 en 22.15 uur). In Het Kijkhuis begint eind vol gende week een Duitse film week. Openingsfilm is 'Die Freundin' (Heller Wahn) van Margarethe von Trotta met Hanna Schygulla in de hoofd rol (donderdag tm. zondag).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17