Damesturnen glijdt verder af "Katwijk zal zich moeten bewijzen Slechts negentiende plaats bij landenwedstrijden Formule I op losse schroeven In streekderby met Ter Leede BOEDAPEST (ANP) - Het Nederlandse damesturnen is op de wereld ranglijst opnieuw verder afgegleden, ondanks het feit dat het peil in vergelijking met de wereldkampioenschappen van twee jaar geleden in Moskou onmiskenbaar hoger is geworden. De Nederlandse damesploeg stelde teleur in Boedapest. Vierde van links de Oegstgeestse Miriam van Cleef (Foto ANP). Bij de titelstrijd in 1981 in de Rus sische hoofdstad eindigden de Nederlandse dames als zestien de, gisteren na afloop van de teamwedstrijd van de dames was de klassering op drie plaatsen la ger. In Moskou namen destijds negentien landen met een com plete damesploeg deel, in de Hongaarse hoofdstad streden achtentwintig naties om de we reldtitel en de twaalf plaatsen, die recht geven op deelneming aan de Olympische turnwedstrij- den van het komend jaar in Los Angeles. Nederland hoort niet meer bij de turnlanden, die op de Olympi sche Spelen uitkomen. Na de ne gende plaats in München (1972) en de elfde vier jaar later in Mon treal is Olympisch turhen verle den tijd. Hans van Zetten, die Wimbledon: tel uit je winst LONDEN (Rtr) - Het Wimble- don-toernooi van dit jaar beeft de organisatie, de All England Club, een netto winst van 2.75 miljoen pond sterling (12 miljoen gulden) opgeleverd. Dat betekende een winststijging van tach tig procent in vergelijking met bet toernooi van 1982. Voorzitter sir Brian Burnett deelde mee, dat de totale winst door de Britse tennis- bond (LTA) kan worden aan gewend voor de verbetering van bet spelpeil in Groot- Brittanniè. De grootste winst kwam dit jaar van de televisie- en filmrechten van het tennis- evenement. De organisatie van Wimbledon kreeg voor die rechten bijna achttien miljoen gulden op de bank rekening gestort. Van de to tale inkomsten van 33 mil joen gulden keert Wimble don ongeveer 5 miljoen uit aan prijzengeld. Burnett verwacht, dat na het bekend maken van de winstcijfers de eisen van de spelers-orga nisatie weer hogèr zullen worden. "Hoe groter de winst, hoe groter het aan deel van de spelers, zo rede neren zij. En met enig recht, denk ik", aldus Burnett. twee jaar geleden van de Hon gaarse Leona Horvath de verant woording voor het nationale da mesturnen overnam, heeft het oog gericht op de Spelen van 1988 in Seoel. Van Zetten zal ech ter in Boedapest tot de conclusie zijn gekomen, dat ook al heeft hij nog vijfjaar de tijd om een Olym pische ploeg op te bouwen, dit een uiterst moeilijke zaak zal zijn. Internationaal stijgt het peil veel sneller dan in zijn eigen groep. Bovendien wordt de con currentie steeds heviger. Uitbreiding De Nederlandse bondscoach pleit te gisteren opnieuw voor uitbrei ding van de trainingsmogelijkhe den en spreiding van zijn natio nale selectie. Het is al jaren een structureel probleem, dat hij met zijn staf op Papendal niet kan be schikken over voldoende geta lenteerde turnsters. Begin dit jaar haalde hij Maija Huyting, die twee jaar geleden in Moskou na het WK afscheid nam en daar na meer in het recreatieve vlak turnde, terug in zijn selectie- groep die door blessures was te ruggebracht tot het absolute mi nimum. Juist voor Marja Huyting met haar twintig jaar de oudste in de groep, werd haar vierde wereld kampioenschap een drama. De Utrechtse volgde het afwerken van de keuzestof, met krukken naast zich, het optreden van haar ploeggenoten. Huyting blesseer de zich dinsdag tijdens de voor geschreven stof zo ernstig aan haar rechter enkel, dat deze in het gips moest worden gezet. Wegvallen Door het wegvallen van Maija Huyting was Nederland al bij voorbaat gehandicapt. Van een ploeg van zes turnsters valt, vol gens de reglementen de laagste waardering af. Die regel brengt rust in de ploeg. Rust was begrij pelijkerwijs niet het kenmerk van het optreden van het Neder landse vijftal bij de keuzestof. Daarbij kwam dan ook nog eens het nadeel, dat begonnen moest worden aan de evenwichtsbalk,. een toestel dat vrijwel voor elke turnster een obsessie is. Een mi nimale fout op de slechts tien centimeter brede balk leidt meestal tot een val en reglemen taire aftrek van een halve punt. Met de Oegstgeestse Miriam van Cleef, de zwakkere schakel in de ploeg die door de "schrapregel" doorgaans geneutraliseerd wordt, maakten ook Carianne Berrevoets en nationaal kam pioene Therese Wilmihk één "af- stapper". Klap Voor Therese Wilming was het he lemaal een klap. De turnster uit Kampen, die dit jaar veel tijd heeft geïnvesteerd in een geïn tensiveerde persoonlijke trai ning, was dinsdag bij de ver plichte stof, de brug, ook al on deruit gegaan. Desondanks had zij nog een kleine hoop zich nog te kunnen kwalificeren bij de beste 36 turnsters (met maximaal drie uit één land) die zaterdag om de individuele titel strijden. "Na tuurlijk turn je in eerste instantie voor het team maar je hebt ook persoonlijke ambities". Therese Wilming, die in mei bij de Europese kampioenschappen in Gothenburg als dertigste eindig de in de keuzevierkamp, gaat on danks de teleurstelling van Boe dapest waar zij een totaal van 74,05 punten maakte en daarmee de beste Nederlandse was, ge woon door. "Ik zal de rest van dit schooljaar misschien wat minder tijd aan de training besteden om dat ik op school goed wil meeko men. Maar de 76-puntengrens wil ik in een achtkamp beslist halen". Debacle Na het catastrofale begin aan de balk (43,25 punten) dat herinne ringen opriep aan het debacle van twee jaar geleden in Moskou op het zelfde toestel, krabbelde het vijftal weer enigszins over eind. Bij de grondoefening was daar nog niet veel van te merken. Wilmink landde buiten de mat na een dubbele salto en de kleine Carola Eenkhoorn kwam na een dubbele salto plat op de mat te recht. Op dat moment dreigde zelfs de negentiende plaats verlo ren te gaan aan Zuid-Korea, dat zijn achterstand van ruim twee punten na de verplichte stof had ingehaald. Het Nederlandse herstel kwam bij het paardspringen. Alle vijf turn sters scoorden ruim negen met Miriam Eigenhuysen, die voor haar gestrekte tsukuhare 9,60 punten kreeg, als beste. Eenzelf de goed resultaat had de afslui tende brugoefening kunnen op leveren wanneer Miriam Eigen huysen bij het begin van haar oe fening niet over de lage ligger was geschoten. De Nijmeegse kreeg slechts 8,85 punten maar zag haar 9,60 van de sprong, de hoogste Nederlandse waardering in het toernooi, geëvenaard door Therese Wilmink terwijl Carola Eenkhoorn, daarbij slechts één- tiende achterbleef. Met een to taal van 46,35 punten werd het gevaar dat Zuid-Korea, dat voor de eerste maal op het wereld kampioenschap verscheen, toch nog voorbij zou komen, defini tief afgewend. PAGINA 13 HAARLEM (ANP) - Gedeputeer de Staten van de provincie Noord-Holland houden voor het circuit van Zandvoort in alle gevallen vast aan de wettelijke regeling voor de geluidshinder. De Formule-I-race om de Grote Prijs van Nederland wordt vol gend jaar niet meer als bijzon dere bedrijfsomstandigheid aangemerkt, zo heeft de voor lichtingsdienst van de provin cie Noord-Holland gisteren be vestigd. De Formule-I-wagens, die een te hoge geluidsproduk- tie hebben, mogen door die maatregel niet meer op het eni ge permanente autocircuit van Nederland rijden. Het houden van de voor 26 augustus van het volgend jaar vastgestelde Grand Prix wordt door de op stelling van Gedeputeerde Sta ten onmogelijk. De CENAF, de exploitatiemaatschappij van Zandvoort, acht het circuit zon der Grand Prix niet rendabel en overweegt gerechtelijke stap pen tegen de beslissing van de provincie. Principe Het college van Gedeputeerde Staten nam het principebesluit dinsdag in een besloten verga dering. Volgens Dirk Buwalda, de woordvoerder van het cir cuit, ging die beslissing in tegen de adviezen van de betrokken ambtenaren. "Niemand had dit verwacht. Van het college was de CPN-vertegenwoordiger af wezig. CDA en PvdA, samen vier stemmen, waren tegen een uitzonderingspositie. De WD, met drie zetels, stemde voor. Het besluit valt niet te rijmen met de uitkomsten van het in fe bruari afgesloten breed overleg. Daarin is op ministerieel, pro vinciaal en gemeentelijk niveau vastgesteld, dat er positief ge werkt moest worden aan de handhaving van het circuit van Zandvoort en de handhaving van de Grand Prix. Over een ontheffing van de wet geluid hinder voor dat Formule-I- weekeinde is toen positief ge sproken", aldus Buwalda. Volgens de CENAF is het schrap pen van de uitzonderingspositie van het circuit nog niet defini tief. Dat heeft volgens Buwalda te maken met de gerechtelijke procedure, die de CENAF gaat beginnen tegen het besluit van de provincie. Damesteam Sowjet Unie prolongeert turntitel BOEDAPEST (ANP) - De Russi sche damesploeg, die in tegen stelling tot de heren niet in de achtervolgingsrol was gedrukt, heeft de wereldtitel turnen giste ren in Boedapest geprolongeerd. De Russinnen verzamelden een to taal van 393,45 pnt. Roemenië (392,10 pnt.) twee jaar geleden in Moskou nog vierde, veroverde de zilveren medaille met een zeer jonge ploeg, die volgend jaar by de Olympische Spelen in Los Angeles een poging kan doen de Russinnen te onttronen. Oost- Duitsland werd derde (389,25). In het persoonlijk klassement, dat morgen de basis vormt waarop wordt gestreden om de indivi duele meerkamptitel, deden zich spectaculaire ontwikkelingen voor. Achter elkaar maakten de kandidaten (de Oostduitse Gnauck en de Roemeense Sza- bo) fouten. De Russische Natalia Joertsjenko, die twee tienen kreeg, leidt in het individuele klassement, gevolgd door de Roemeense Agache. Zeker is dat morgen een nieuwe wereldkampioene wordt ge kroond. Titelverdedigster Olga Bitsjerova is door de regel dat slechts drie turnsters per land in de finale van de achtkamp uitko men, afgevallen. Bij de heren begint de Rus Belo- zertsjev vandaag in de strijd om de individuele titel, met hetzelf de gemiddelde als de Chinees Tong Fei, die aanvankelijk alleen het individuele klassement aan voerde. Een Russisch protest te gen de waardering voor Belo- zertsjev bij het paardvoltigeren werd gehonoreerd. Inplaats van 9,95 kreeg hij 10 punten. Ook het totaal van de Russische ploeg werd daardoor hoger, maar Chi na bleef net ééntiendc punt voor. Eindklassement damesploegen 4. Bul garije (388.95), 5 China (387.65). 6. Tsjechoslowakije 7 VS. 8 West- Duitsland, 9. Hongarije. 10 Canada, 11. Noord-Korea, 12. Japan, 19. Ne derland. (364.80). Klassement dames individueel: 1. Joerstsjenko (Sow) 79.20 pnt, 2. Aga che (Roe) 79.05.3 Mostepanova (Sow) 78.90, 4 Szabo (Roe) 78.85, 5 Gnauck (Odl) 78.65, 6 Stojanova Bul) 78 55, 7 Frolova (Sow) 78 45. 8 Rau (Odl) 78.35. 9. Bloitsjerova 78.30,10. Tsjisjo- va (Sow) 78.20. Wereldrecord MOSKOU (AFP/Rtr) Joeri Var- danjan uit de Sowjet-Unie heeft gisteren in Moskou tijdens de wereldkampioenschappen ge wichtheffen het wereldrecord trekken in de categorie tot 82.5 kilogram met 500 gram verbe terd. Vardanjan kwam in de ex tra beurt tot 180,5 kilogram. De Bulgaar Asen Zlatev was houder van het wereldrecord met 180 ki logram. VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 Sport DEN HAAG - Katwijk zal zich nu eens moeten bewijzen. Wat morgenmiddag betreft, als de derde-klasser met Ter Leede in de slag moet om een vaste plaats in de kopgroep, daaraan maakt trainer John Huguenin geen woord vuil. De traditionele wedstrijdbab bel zal ontbreken, uit een onheilspellend soort van ongenoegen. Géén peptalk dus. En wat te den ken van de training op dinsdag, toen de ballen bleven liggen waar ze lagen. Lopen, krachtoe feningen en wéér lopen, terwijl de Haagse oefenmeester immer het 'alles met de bal' propageert. Zelfs het partijtje aan het slot van de training bleef achterwege. Na de volstrekt onnodige neder laag bij 's-Gravenzande (2-1) moet het de Katwijkers snel dui delijk zijn geworden hoe hun Huguenin over hen dacht. "Nee. Ik hoefde ze niks te vertellen. Want het heeft helemaal geen zin spelers die gebrek aan inzet heb ben op hun fouten te wijzen. Nee toch?". John Huguenin (53) heeft zijn woordje ondanks het zwijgen morgenmiddag altijd klaar. Van af een kladje doet hij zijn relaas. Hij huist inmiddels alweer vier jaar aan de Hoorneslaan, het adres waar Katwijks voetbalclub nummer twee eigenlijk al -tig jaar geleden al vandaan had ge moeten. Gemeten naar de be langstelling en aandacht voor grote broer Quick Boys, leeft Katwijk in volstrekte anonimi teit. Behoudens de krakkemikki ge accommodatie, die niet be paald tot een bezoekje uitnodigt, heeft de. vereniging dat goed deels aan zichzelf te 'danken', meent Huguenin. "Het voetbal hier heeft de mensen nooit aan gesproken. Het was te voorspel baar, er was geen spektakel". Huguenin kwam daar na zes suc cesvolle jaren bij RCL al snel achter. Hij zag volop mogelijkhe den bij de tegen degradatie knokkende derde-klasser, die één seizoen vóór zijn komst uit de tweede klasse was gerold. "De selectie was qua techniek van be hoorlijk niveau, maar eenzijdig van samenstelling. Ik had alle maal spelers die het balletje graag in en aan de voeten wilden hebben. Nooit ging iemand diep, er werden geen gaten getrokken. Elke aanval liep over zeven, acht schijven; er zat geen enkele ver rassing in". door Gerard Haverkamp "Alleen met techniek kom je er niet in de derde klasse", maakt Huguenin duidelijk. Er is vol doende bewijs voorradig. Excel sior Maassluis, 's-Gravenzande SV en DUNO, de drie clubs die in de afgelopen jaren uit de der de klasse promoveerden, maken het prima op hoger niveau. Op basis van technisch vermogen zou Katwijk zich daar net als bij voorbeeld ARC (Huguenin: "Ti- telfavoriet nummer één") best thuisvoelen. "In de derde klasse word je echter keihard aange pakt. En als de tegenstander gromde, zakten alle technische voetballers bij ons weg. Een kwestie van mentaliteit, gebrek aan agressie". Veranderen "Ik stelde me tot taak de speelwij ze te veranderen, maar met de zelfde spelers lukte dat niet. We kregen een diepe inzinking, Kat wijk belandde zelfs in de geva renzone. Binnen de senioren ging ik op zoek naar andere spe lers die wél diep wilden gaan en een vuist konden maken in 'de John Huguenin houdt het zijn spelers onder de neus: "De nederlaag van afgelopen zaterdag heeft Katwijk aan zichzelf te wijten". zestien meter'. Want daar ge beurde veel te weinig, omdat de tegenstander alle gelegenheid kreeg de verdediging te organi- "Ik vond wel een paar jongens, maar zij zetten toch geen zoden aan de dijk. Toen heb ik gezegd: we zullen geduld moeten hebben en wachten op de jeugd. Bij Kat wijk komen immers geen spelers elk jaar aanwaaien. Dan zijn er natuurlijk altijd mensen in zo'n vereniging die zeggen dat ze van mij wel meer hadden verwacht, maar ja, dat laat ik dan maar zó". Rust Huguenin kon verder in alle rust werken, het bestuur gunde hem de tijd. Na twee seizoenen stapte de Haagse trainer naar het colle ge toe en vroeg ontslag, omdat hij niet had kunnen bewerkstelli gen waarvoor hij naar Katwijk was gehaald. De spelersgroep wilde hem echter niet kwijt. "Mooier bestaat niet voor een trainer. Je weetje door iedereen gesteund, én je weet dat er moge lijkheden liggen". 'Het elftal komt nu in balans", stelt de bij Shell Rotterdam in het medisch steunfonds werkza me Hagenaar, die zeventien sei zoenen geleden na een actieve loopbaan bij VUC aan zijn trai nersloopbaan begon. "Naast de goede voetballers heb ik nu ook spelers met een goede mentale instelling. Jongens die hebben leren beseffen wat het nut is van vrijlopen zonder bal. Floor Schaap, Wim Guyt 2 en Jan Ver loop. Je kan hen werkers noe men, maar zij hebben ook tech nisch een behoorlijke inbreng. In de laatste acht minuten bij Sportlust kwamen we van 1-0 op 1-2, dat was een paar jaar geleden ondenkbaar". Afgelopen zaterdag liep het echter fout. Verklaarbaar, doordat Kat wijk de zuigkracht miste van li bero Wim Guyt 1 en Floor Schaap, beiden zijn er door bles sures ook tegen Ter Leede niet bij. "Daarmee is een stuk hart uit het elftal", erkent Huguenin, maar weigert dat als excuus voor het verlies van vorige zaterdag te aanvaarden. "Want dat kwam ge woon door gemakzucht". "Als iedereen speelt voor wat hij waard is, maakt het niet uit tegen wie we spelen. Ik acht voldoende mogelijkheden voor Katwijk aanwezig. Het is nu nog te vroeg om te zeggen dat wij titelkandi daat zijn. Dat moeten we na onze goeda start nu gaan bewijzen".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13