Verkeers chaos rond vredesmars Geen exportverbod van chemisch afval [Achtergrond Honderdduizenden betogers1 wacht vermoeiende dag Prijscompensatie veelal voor wei ktij d verkorting ingeleverd VRIJDAG 28 OKTOBER 1983 Om de waarheid te zeggen was ik op weg naar de Turner-tentoonstel ling in het Grand Palais, niet om dat ik zo'n Turner-mannetje ben, maar omdat ik altijd aan de hand van zo'n overzichtstentoonstelling bereid ben mijn vooroordeel te her zien. We reden met zijn drieën met de metro naar station Invalides, re den uit de aarde op en kwamen toen terecht op een brug over de Seine waar honderden mensen van allerlei slag en leeftijd bijeen ston den. Sommigen zwaaiden naar iets op de river met dezelfde terughou dende verlegenheid waarmee Ne derlanders langs de route naar de koningin in de koets zwaaien: ze zwaaien meer naar het symbool dan naar de persoon in kwestie, en ze verwachten ook niet dat er te- ruggezwaaid wordt, al zouden ze daar de rest van hun leven over blijven praten als het wel gebeurde. Het symbool waar men in dit geval naar zwaaide bleek een rijnaak te zijn, die volgehangen was met groen-witte leuzen tegen oorlog in het algemeen en kernbewapening in het bijzonder. Ik begreep dat ik in een Franse 29 oktober-demon- stratie terecht was gekomen, maar dan op een andere dag. Op een zon dag, terwijl ik toch begrepen had dat de Parijzenaars de dag ervoor op zaterdag zouden demonstreren. Dit bleek echter de Codene-demon- stratie, georganiseerd door het Co mité pour le Désarmement Nucléai re en Europe, waarvan 26 organi saties lid zijn, waaronder de „groe nen" (Les Verts), de Vrouwen voor de Vrede, de Strijdbare Soldaten (Soldats en Lutte) en ga zo maar door. Codene op zondag onderscheidde zich van de communistisch ange- hauchte demonstranten op zater dag, doordat naar beide kanten ge demonstreerd werd: tegen de Ame rikaanse Pershing II, èn tegen de Russische SS-20. Mijn pakkie-an dus, in elk geval méér mijn pakkie- an dan Joesph Mallord William Turner, dus ik nam opgelucht af scheid van mijn begeleidsters en sloot mij aan bij de stoet die van de Invalides langs de Seine op weg ging naar de Bastille, waar de uit eindelijke demonstratie plaatshad. De laatste keer dat ik zo'n eind ach ter elkaar gelopen heb moet in mili taire dienst zijn geweest, maar dat waren „geforceerde dagmarsen" met helm, geweer en volle bepak king (als je allemaal tegelijk je met ijzer beslagen schoenen op de klin- kerbestrating van de smalle straatjes in Harderwijk neerplant- te, kreeg je zo'n onoverwinnelijk gevoel over je). Nu liep ik in orde loos groepsverband achter een har monica spelend meisje aan, onder langs de Seine, waar zich van geen oorlog en vrede bewust zijnde bur gers en buitenlui in het zonnetje op de bankjes een mooi boek zaten te lezen, en een jongen in het wit een bord omhoog hield waarop hij waarschuwde op de Dag des Oor deels vooral geen elektriciteit en brandstoffen te gebruiken. Zo heeft iedereen zijn eigen kruisraketten... Op de Place de la Bastille aangeko men (na zo'n vijf kwartier lopen), bleek het daar een gezéllige drukte te zijn. Ik zag een jongen die pam fletten uitdeelde zijn pamflet rui len met een andere jongen die weer andere pamfletten uitdeelde, en op het podium zong een zangeres over het geweld in de fabrieken, want er was overal geweld, vertelde ze. Het was een jaarmarkt van verdruk ten: Solidarnosc had een stand, de Koerden waren present, oppositio nele Iraniërs, Esperantisten, Gua- temalteken. de Liga tegen Vivisec tie en ook de homo's, stonden met spandoeken en pamfletten aanwe zig te wezen, op een bord werd Vic- tur Hugo geciteerd („Schaf het le ger af, dan schaf je de oorlog af') en zij allen waren weer verenigd onder het banier van Oplands huis moedertje dat de raket wegschopt, - na de zonnebloemen van Van Gogh ongetwijfeld het meest verspreide kunstvoortbrengsel van Neder landse origine in de wereld. Het was er recht gezelligen de per sattaché schatte dat er 10.000 men sen waren: 20.000 minder dan de dag tevoren. Niet zo bar veel, zei ik voorzichtig. Voor Frankrijk wèl, zei hij welgemutst. In Den Haag verwachten we zo'n 500.000 man, zei ik chauvinistish. Pfff, ik ver wacht daar zeker een miljoen!, zei hij en wees op de sticker voor 29 ok tober Den Haag die hij op zijn jas geplakt had. In het bulletin van Co dene werden de Fransen dan ook opgeroepen naar Den Haag te gaan: „de apotheose van de grote Europese manifestaties, waar meer dan 500.000 mensen zich zullen ver zamelen, en die van cruciale bete kenis is voor de onafhankelijke vre desbewegingen, omdat het IKV (In terkerkelijk Vredesberaad) de eni ge beweging is die op het ogenblik in staat is de beslissing van haar regering over de kruisraketten te blokkeren. Voor deze beslissende dag willen we het grootste mogelij ke aantal autobussen naar Neder land laten rijden. U kunt u vanaf vandaag inschrijven"... DEN HAAG (GPD) De chaos in Den Haag zal morgen groot zijn. Bij gebrek aan voldoende treinen door de stiptheidsacties van het spoorwegpersoneel zullen veel deelnemers aan de grote vredesmars met de auto komen. De Haagse politie voorziet gigantische verkeers- en par keerproblemen rondom het Malieveld, omdat ze onvol doende mensen beschikbaar heeft om alles in goede ba nen te leiden. Route van de demonstratie op 29 oktober te DEIM HAAG Overzicht van de route van de vredesmars in Den Haag. Treinreizigers worden naar het Malieveld gedirigeerd, van waar men via de onderste route naar het Zuiderpark zal lopen. Busreizigers zullen tegelijkertijd vertrekken vanaf het Zuiderpark richting Malieveld via de bovenste route. «foto anp Wie betogen wil, doet er daarom goed aan vroeg van huis te gaan. Als treinreizigers een half uur eerder vertrekken dan ze van plan waren, verwachten de spoorwegen toch nog om streeks 100.000 mensen tijdig in Den Haag te krijgen. Ook automobilisten moeten vroeg zijn, want als men al een par keerplaats vindt, zou dat wel eens op een afstand van drie kwartier lopen kunnen zijn. Veel demonstranten vermijden het risico van gebrek aan ver voer door al op vandaag naar Den Haag te reizen. In de stad zijn aan de vooravond van de grote mars allerlei manifesta ties. Culturele en politieke pro gramma's zijn op touw gezet in gebouw Amicitia en in het Paard van Troje. Op het Plein is een vrouwenmanifestatie, die uitmondt in een nachtwake tot morgenochtend. Het organiserende Komitee Kruisraketten Nee heeft in Den Haag tweeduizend slaap plaatsen voor demonstranten beschikbaar. Vanaf negen uur zal Den Haag morgen naar verwachting vol STIPTHEIDSACTIE- -STOP-HOU VOL!-?TCp 'OSEpH LUNS ElNDEl'jK 'N BErjf SEORIP 1 J stromen met betogers. Er wor den er omstreeks 400.000 ver wacht. Vanuit alle richtingen komen kleine optochten naar de Hofstad. Sommigen zijn al een week onderweg vanuit het oosten van het land, anderen beginnen vandaag. Vanuit de randgemeenten en de Haagse wijken gaan morgenochtend talloze deel-demonstraties naar het centrum. Een groep Delftenaren komt met bootjes. Maar de grote massa wordt per trein en bus verwacht. Het Zuiderpark is alleen voor de meer dan 2000 verwachte bus sen bereikbaar, automobilisten zullen naar het Malieveld moe ten. De toegang tot de stad via Rijswijk (rijksweg 13) wordt volledig door de bussen op geëist. Auto's uit de richting Utrecht en Rotterdam moeten via de Utrechtsebaan (rijksweg 12) en die uit de richting Lei den, Amsterdam via de Rijks straatweg (rijksweg 44) de stad Wie per trein op het station Den Haag Centraal of Hollands Spoor arriveert, wordt even eens naar het Malieveld gediri geerd. Om het reizigersaanbod zo veel mogelijk te spreiden, willen de NS dat mensen die binnen een straal van 100 kilo meter van Den Haag wonen vroeg van huis gaan en pas laat weer terug. Zij zouden vóór tien uur in de stad moeten zijn en pas na half zeven weer terug mogen reizen. Op de manifestatieterreinen, het Zuiderpark en het Malieveld, zijn twee hoofd-podia, waar sprekers en artisten optreden. Op het Malieveld opent Sienie Strikwerda, voorziter van het Komitee Kruisraketten Nee, tegen twaalf uur de sprekersrij. De eerste ronde sprekers duurt ongeveer een uur, waarna de demonstratieve optocht be gint. Omstreeks vijf uur volgt een afsluitende sprekersronde, met onder anderen Joop den Uyl, Mient Jan Faber (beiden Zuiderpark) en Wim Kok (Ma lieveld). Tussen één en vijf uur lopen de demonstranten een route van twaalf kilometer. Vanaf het Malieveld en het Zuiderpark wordt gelijktijdig gestart. De lus die dan ontstaat omsluit het gehele centrum van Den Haag, dat zaterdagmiddag voor verkeer dan ook onbe reikbaar is. De betogers komen op hun tocht langs de gebou wen van de Tweede Kamer en langs de Amerikaanse ambas sade. Op twaalf kleine podia langs de route treden muzikanten en andere artiesten op. Muziek speelt bij de demonstratie trouwens een grote rol. Een speciaal gecomponeerd vre deslied is overal in het land door groepen ingestudeerd, en zal in heel Den Haag weerklin ken. Op het carillon van de Grote Kerk en op een klokken spel in het Zuiderpark wordt het lied eveneens gespeeld. Maar niet alleen in Den Haag, ook in andere plaatsen is het lied te horen. Bij het vertrek van bussen en treinen zal het overal worden gezongen. Om vijf voor twaalf spelen tiental len beiaardiers in het hele land de melodie. Elders luiden op dat tijdstip de kerkklokken op het begin van de Haagse de monstratie te markeren. In het organisatiecomitee werken het IKV, Pax Christi, Stop de N-bom, Vrouwen voor Vrede, Vrouwen tegen Kern wapens. het Platform Radikale Vredesgroepen, het Humanis tisch Vredesberaad, Kerk en Vrede, de PvdA. D'66. PSP. PPR, CPN, EVP, de vakcentra le FNV en de soldatenbond WDM samen. Daarnaast wordt de demonstratie door vele organisaties gesteund. De Raad van Kerken riep op tot deelname, tal van gemeentebe sturen (zoals Rotterdam) de den dat. het CDJA, en het Haagse ziekenfonds Azivo. Boerinnen tegen Kernwapens zullen de demonstranten gratis melk verstrekken. Francisca nen tegen Kernwapens, non nen en paters die per fiets al een week lang naar Den Haag op weg zijn, betogen mee. Ge zondheidswerkers tegen Kern wapens trekken schouder aan schouder op met Soldaten te gen Kernwapens. Turken en Papoea's verklaren zich ook te gen de bom. Kortom: een bon te mengeling van groepen, die elk op grond van eigen argu menten tegen de kruisraketten in het geweer komen. Boven de hoofden van de beto gers zal een andere mening worden uitgedragen. Voorzit ter Ego van de stichting OSL (voorheen het Oud Strijders Legioen) heeft acht reclame vliegtuigjes besteld, die de he le middag in de lucht zijn. Op de reclame-sleep zullen tek sten staan als „Wij hebben het IKV, zij de SS-20" en „Liever een raket in de tuin. dan een Rus in de keuken". Ook zal het OSL pamfletten verspreiden. Het wordt een vermoeiende dag voor de protesterenden. Uren lang staan en tenminste vier uur lopen liggen in het ver schiet. Voor wie tussendoor wil uitblazen, zijn er tientallen openbare gebouwen langs en in de omgeving van de route speciaal opengesteld. Vooral kerken hebben de deuren open staan voor wie wil rusten of zich bezinnen. De Haagse politie is met twaalf honderd mannen en vrouwen op de been om de chaos zo veel mogelijk te beperken. Daarbij wordt niet op gewelddadighe den gerekend. Een speciaal team is belast met het opvan gen van zoekgeraakte kinde ren. Ook het bus- en'trambe drijf HTM is met extra mensen in touw. De normale dienstre geling ligt vanaf 9 uur volko men lam, maar een tijdelijk lij- nennet houdt het vervoer bui ten en naar het centrum van de stad zo veel mogehjk in stand. Op radio en televisie worden rechtstreekse reportages uitge zonden. De VARA-radio is op Hilversum 1 in de lucht van tien uur 's ochtends tot zeven uur in de avond. De NOS-tele- visie zendt uit van twaalf tot vijf uur op Nederland 2. De or ganisatoren van de vredesmars raden demonstranten aan. een klein radiootje mee te nemen. Niet alleen om alles beter te kunnen volgen, maar ook om dat via de radio zo nodig aan wijzingen worden gegeven. DEN HAAG (GPD) - Minister Win- semius (milieubeheer) is niet be reid de export van chemisch af val te verbieden. De Tweede Ka mer zal de minister niet tot ande re gedachten dwingen, omdat het CDA dat samen met de oppo sitie om het verbod had ge vraagd, na de weigering van de bewindsman afhaakte. PvdA, D'66, PPR en CDA wilden dat Winsemius de uitvoer van het chemisch afval aan banden legt om het Nederlandse verwer kingsbedrijf voor chemisch af val, dat binnen afzienbare tijd wordt opgericht, rendabel te la ten functioneren. Achtergrond van de wens van de Tweede Kamer is onder meer dat Winsemius 100 miljoen gulden wil investeren in het verwer kingsbedrijf, waardoor de tarie ven kunstmatig laag gehouden worden. Daarmee kan het bedrijf concurreren met het buitenland. Bij een exportverbod zouden de tarieven meer de werkelijke prijs kunnen benaderen. Minister Winsemius vreesde dat een exportverbod en hogere ta rieven zullen leiden tot illegale lozingen van het chemisch afval. Bovendien is Nederland niet in staat om op korte termijn alle chemisch afval te verwerken. Zo zal het ook nog geruime tijd du ren voordat een opslagplaats voor niet-verwerkbaar chemisch afval is gerealiseerd. Om te voorkomen dat knelpunten ontstaan, mogen we de buiten landse mogelijkheden niet be perken, aldus Winsemius. Schadevergoeding Bewoners van huizen die op ern stig verontreinigde grond zijn ge- Uitspraak Raad van Europa strijdig inet Minderhedennota ROME (ANP) - Buitenlandse werknemers die naar hun geboorteland terugkeren moeten het recht behouden om naar hun gastland terug te keren als hervestiging in het geboorteland niet wil lukken. Dit is een van de aanbevelingen van een door de Raad van Europa georganiseer de conferentie over de positie van buitenlandse werknemers, die deze week in Rome is gehouden. - De aanbeveling is op onderdelen in strijd met de kort geleden door de Nederlandse regering bij de Tweede Kamer ingediende Minderheden nota. In deze nota staat dat het besluit van de buitenlandse werknemer om naar zijn geboorteland terug te keren in beginsel definitief moet zijn. Over de integratie van buitenlandse werknemers in hun gastland spraken de delegaties uit dat buitenlandse arbeiders een permanente verblijfs vergunning moeten geven als deze een bepaalde periode in het immi gratieland hebben doorgebracht. Volgens de raad moet ook de integra tie van kinderen van buitenlandse werknemers in het onderwijssys teem beter geregeld worden. bouwd, hoeven vooralsnog niet op enige schadevergoeding van de overheid te rekenen. Minister Winsemius (milieubeheer) zegde de Tweede Kamer gisteren slechts toe dat hij hierover over leg zal plegen met zijn collega's Ruding (financien) en Rietkerk (binnenlandse zaken). Winsemius zei begrip te hebben voor de problemen van de bewo ners die de waarde van hun hui zen zien dalen als gevolg van de bodemverontreiniging. Zelfs na schoonmaak van de grond, blijft de prijs van de huizen onder de normale marktwaarde. De minister vroeg zich af of de rijksoverheid hiervoor wel ver antwoordelijk is. Hij ziet ernstige moeilijkheden om dergelijke schaderegelingen juridisch in een goed vat te gieten. Boven dien is de minister bang voor het scheppen van precedenten. Nog voor de jaarwisseling zal Win semius de Kamer een notitie stu ren over de schadevergoeding Hij sprak daarom geen oordeel uit over een motie van het CDA en WD, waarin gevraagd wordt om een schaderegeling voor de eigenaren van huizen in de Mer- wedepolder in Dordrecht, die vanwege de bodemverontreini ging moeten verhuizen. Tijdens de behandeling van de mi- lieubegroting voor 1984 liet de minister weten dat schadeclaims die de rechter voor milieudelic ten door bedrijven toewijst, niet aan de bodemsanering ten goede komen. Het geld komt in de kas van de minister van financiën na aftrek van de kosten die de be treffende gemeenten hebben ge maakt. DEN HAAG (GPD) - Van artsen wordt verwacht dat ze bij ram pen en oorlogen hulp bieden. Artsenorganisaties over de hele wereld zijn echter van mening dat iedere hoop op adequate hulpverlening na een kernoorlog op een illusie berust. Voorzorgsmaatregelen om de kans op overleving te vergroten wek ken de indruk dat overleven mo gelijk is en te verkiezen boven een snelle dood. Realistische be rekeningen tonen aan dat het te gendeel waar is. De huidige kernbommen zijn ten minste duizend keer zo krachtig als de bom die in 1945 boven Hi- rosjima ontplofte, die in een klap 75.000 mensen doodde, en waar van de gevolgen nu nog merk baar zijn. Bij een aanval op een stad met een moderne kernbom, van bijvoor beeld 20 megaton, zal eenderde van de bevolking onmiddellijk omkomen door branden en in stortende gebouwen. Het overige deel van de bevolking zal voor een groot deel spoedig overlijden aan verwondingen en aan de radioactieve straling. Bij kernramp geen hulp meer mogelijk Er zal een enorm aantal verbran dingsslachtoffers zijn. Brand- wondpatienten hebben een zeer intensieve verzorging nodig. Zelfs een volkomen intacte ge zondheidszorg zou deze aantal len met geen mogelijkheid aan kunnen. Het merendeel van deze patiënten sterft, soms na weken lang zonder hulp op straat te hebben gelegen. Van de gezondheidswerkers zal nog maar een klein deel in leven zijn. De ziekenhuizen die er nog staan zullen bestormd worden door gewonden. Ook bij een strenge selectie van patiënten die voor behandeling in aanmer king komen, zullen de aantallen de capaciteit ver overschrijden Als deze directe gevolgen achter de rug zijn. beginnen de problemen eigenlijk pas goed. Door gebrek kige hygiëne, slechte water- en voedselvoorziening en het op el kaar gepakt leven in de schuil kelders, zullen infectieziekten de overlevenden gaan bedreigen. De afweer van de mensen vermin dert door de straling en door on dervoeding, zodat diarree al le vensbedreigend kan zijn. Ziek ten die in ontwikkelde landen nu nauwelijks meer voorkomen kunnen de kop weer opsteken, zoals tuberculose, pokken en zelfs de pest. Geneesmiddelen zullen er niet voldoende zijn en georganiseerde vaccinatie is ui teraard onmogelijk. Doordat insecten relatief ongevoe lig zijn voor straling en door af wezigheid van vogels en insecti ciden, zullen insektenplagen ont staan, die ook ziekten kunnen overbrengen. Onder verwilderde honden en katten kan hondsdol heid uitbreken. Voedselvoorziening is een volgend groot probleem; vooral eiwitrijk voedsel zal een zeldzaamheid worden: het vee is dood, de land bouw in de verre omgeving door radioactiviteit onmogelijk. DEN HAAG (ANP) - Van ruim driekwart (1,3 miljoen) van de werknemers is inmiddels de cao ingevuld. De arbeidsovereen komsten waren opgeschort om te kunnen praten over een even tueel gebruik van de prijscom pensatie voor arbeidstijdver korting. In veel gevallen werd de prijscompensatie inderdaad voor werktijdverkorting inge ruild. Dit blijkt uit een rapport van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid over de cao ontwikkelingen sinds het ak koord dat werkgevers en werk nemers november vorig jaar be reikten. Zij kwamen toen tot de aanbeveling een deel van het loon in te leveren voor herver deling van arbeid en rende mentsherstel in de ondernemin gen. Op basis van dit akkoord werd vervolgens in de bedrijfs takken onderhandeld over de invulling. Uit het onderzoek blijt dat de prijscompensatie per 1 januari 1983 aan 62 procent van de bij het onderzoek betrokken werk nemers niet is uitbetaald. De prijscompensatie van halver wege dit jaar is aan 55 procent van de werknemers niet uitbe taald en voor 35 procent nog niet bij cao geregeld. De helft van de werknemers zal de prijs compensatie van begin volgend jaar niet ontvangen en voor 37 procent zijn hierover nog geen afspraken gemaakt. Voor 1,3 miljoen werknemers zijn arbeidsduurverkortende maat regelen vastgelegd. In de mees te gevallen heeft de arbeids duurverkorting de vorm van roostervrije dagen gekregen. Afspraken over andere, verder gaande vormen van arbeids duurverkorting komen vooral voor in cao's met een looptijd van meer dan zestien maanden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11