LEIDSCH DAGBLAD Invasie Grenada afgekeurd s0P Premiekoopwoniiig wordt voor velen te duur Geen extra treinen voor deelnemers vredesdemonstratie Ambassadeur Cuba moet Suriname uit GRENADA Vooral Britten gegriefd door actie van Verenigde Staten [Ml Het Motorhuis OPHEFFINGSUITVERKOOP Vrijspraak wegens fout dagvaarding LEIDSCH DAGBLAD WOENSDAG 26 OKTOBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37226 Directeur: G. Kxpman Hooldredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. 0. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie colofon DEN HAAG (GPD) - Het kopen van een premiewoning door mensen met lagere inkomens wordt volgend jaar aanzienlijk moeilijker als het nieuwe pre miesysteem van staatssecretaris Brokx (volkshuisvesting) wordt ingevoerd. Dat blijkt uit een onderzoek van de Bemiddelende Organen die zijn aangesteld om aanvragen van ge meentegarantie te beoordelen. Bijna alle kopers van een pre miewoning hebben gemeente garantie nodig om de lening voor hun woning te kunnen financie ren. Voor de WD-fractie was dit nog niet gepubliceerde onderzoek gisteren aanleiding staatssecre taris Brokx te vragen het nieuwe systeem alsnog te wijzigen. WD-woordvoerder De Beer: „Een belangrijk gevolg kan zijn dat de vraag naar premiewonin gen inzakt en dat het nieuw- bouwprogramma niet gehaald wordt". Dat zou volgens de libe ralen in strijd zijn met het voor nemen van de regering het eigen woningbezit te stimuleren. Drie elementen zijn van belang in het nieuwe systeem voor premie- A woningen. Ten eerste: kopers wordt meer financiële zekerheid op lange termijn geboden door. een speciale hypotheekvorm die het rijk in samenwerkig met de banken uitwerkt. Ten tweede: de premies zullen jaarlijks gelijk- blijven. Nu krijgt de koper een hoge aanvangspremie van 8300 gulden in het eerste jaar die met 300 gulden per jaar afneemt. In het nieuwe systeem blijft de pre mie jaarlijks gelijk op 5000 gul den. Ten derde: de inkomens van partners worden voortaan bij el kaar opgeteld voordat de hoogte van de premie wordt bepaald. Volgens het onderzoek zijn de laat ste twee voorwaarden funest. Door het optellen van de inko mens zal een deel (8 procent) van de potiëntele kopers besluiten geen premiewoning te kopen. Het gezamenlijk inkomen zou zo hoog zijn dat net geen premie meer wordt toegekend. Daarnaast zal nog eens 40 procent van de potentiële kopers afhaken omdat de eerste jaarpremie van 8300 naar 5000 zakt en de begin- lasten daardoor te hoog worden. De in totaal 48 procent afvallers is een gemiddelde. Van de laag ste inkomensgroep valt ongeveer 90 procent van de huidige ko- persgroep af. In de groep met in komens tussen 28.000 en 38.000 bruto per jaar valt 60 procent weg in het nieuwe systeem. Ook de veranderingen voor de pre- mie-B-woningen zijn ongunstig voor een groot aantal potentiële kopers. Volgens hetzelfde onder zoek zou in het nieuwe systeem 35 procent van de potentiële ko pers afvallen. Actievoerders hebben vanochtend getracht de toegang van het consulaat i blokkeren uit protest tegen de VS-invasie in Grenada. De politie greep in. i Amerika in Amsterdam te OCCASION-SPECIALIST ^UT^HEEMSKERT nu een vol jaar garantie! Lgj J Keuze uit Alkemadelaan 1Hoeiotarendsveen 125 sluks tel. 01713-2866 - 2073 DEN HAAG (GPD/ANP) - De plannen om voor het vervoer van deelnemers aan de vredesde monstratie in Den Haag extra treinen in te zetten zijn definitief van de baan. De drie bonden van het spoorwegpersoneel doen geen gezamenlijke oproep aan de leden om de stiptheidsacties vrij dag en zaterdag te onderbreken. NS zullen met improviseren pro beren het vervoer van de deelne mers zo veel mogelijk in goede banen te leiden door onder meer treinen te verlengen, aldus NS- topman Ploeger. Het Komitee Kruisraketten Nee! vergadert vandaag over alternatieve ver voersmogelijkheden naar Den Haag. Het provinciaal personeel in het hele land gaat voor het eerst in de geschiedenis volgende week maandag actie voeren tegen de kortingsplannen. Op die dag worden in alle provincies behal ve Noord-Brabant werkonder brekingen gehouden van een uur. Noord-Brabant stelt de actie uit tot 3 november, de dag waar op minister Rietkerk (binnen landse zaken) een bezoek brengt aan Den Bosch. De provincie Noord-Holland is het middel punt van de actiedag. In Haarlem Bewolking Eerst nog opklaringen, tegen de avond toenemende bewolking en mogelijk regen. Minimumtemperatuur onge veer 8 graden, middagtemperatuur ongeveer 14 graden. Matige zuidwes tenwind, in het Waddengebied later toenemend tot krachtig. 27 oktober 1983 Zon op: 07.25 uur, zon onder: 17.23 uur. Maan op: 21.07 uur, maan onder: 13.40 zullen ambtenaren van de elec- triciteits- en waterleidingbedrij ven, provinciale waterstaat, de planologische dienst, de provin ciale ziekenhuizen en de griffie een demonstratieve optocht hou den in de stad. De gisteren begonnen stiptheids acties in het streekvervoer tegen de salariskorting worden van daag op dezelfde schaal voortge zet. De buschauffeurs werken strikt volgens de regels, waar door vertragingen zullen optre den variërend van tien minuten tot een half uur. Het zwaartepunt van de acties ligt in de noordelijke provincies, de kop van Overijssel, delen van Gelderland en van de IJssel- meerpolders, Centraal-Utrecht, delen van Zuid-Holland en Zee land. Vanaf morgen zal de Ver- voersbond CNV stiptheidsacties voeren bij de Zuidooster in Lim burg. Ook de stiptheidsacties bij NS gaan nog steeds door met als gevolg vertragingen in het trein verkeer. De situatie bij de spoor wegen viel vanmorgen „erg mee", aldus een woordvoerder. De treinreizigers moesten ge middeld met lSj minuten vertra ging rekening ^bouden. Bij de Zeeuwse veren is vanmorgen voor de tweede keer een stipt heidsactie begonnen. De wacht tijd bij het veer Kruiningen- Perkpolder was rond 8 uur opge lopen tot drie kwartier.(zie ook pagina 5) Toch pop in Groenoordhal LEIDEN De Groenoordhal- len blijven wel gewoon be schikbaar voor popconcer ten. Een misverstand in het Leidse stadhuis heeft er toe geleid dat maandag nog werd bericht dat pop voortaan ta boe was in de hallen aan de Willem de Zwijgerlaan. Bij de verwerking van de ge meentelijke bezuinigings plannen is de bijdrage van Groenoordhallen-directeur André de Jong verkeerd be grepen. Hij had voorgesteld popconcerten buiten de be groting te houden omdat het doorgaan daarvan vaak onze ker is. In de definitieve versie van de bezuinigingsnota werd vervolgens de deur compleet dicht geslagen voor popgroepen. Ten onrechte. (zie verder rubriek 'Steeds' op pagina Leiden). jvondeiiaan 80. Leiden Tel 071-769313 Valse kaartjes voetbalinterland UTRECHT (GPD) - De Utrechtse politie heeft gistermiddag op de automarkt (V eemarktterrein), dertig valse kaartjes voor de voetbalwedstrijd Nederland- Spanje, op 16 november in Rotter dam, onderschept. De falsificaten die nauwelijks van de originele toegangsbewijzen zijn te onderscheiden, werden verkocht door een 27-jarige in woner van Schiedam. De Schiedammer verklaarde te genover de politie dat hjj de kaartjes van een vriend had ge kocht Modehuis De Groot zie de advertentie op pagina 7 NEW YORK, LONDON, DEN HAAG, HAVANA (UPI/Reu- ter/GPD) - De invasie van de VS en zes Caraibische lan den op Grenada heeft een storm van negatieve reacties teweeggebracht. Vooral de Britten zijn gegriefd over de inval in de voormalige kolonie, die nog steeds tot het Britse Gemenebest behoort. Tot een veroordeling in de Veilig heidsraad van de Verenigde Na ties kwam het niet. Een resolutie ingediend door Guyana waarin de invasie wordt veroordeeld en de onmiddellijke terugtrekking van de troepen wordt gevraagd kwam niet in stemming. Al voor aanvang van de zitting stond vast dat de Verenigde Sta ten elke resolutie met een veto zouden torpederen. De spoedzit ting, op verzoek van Nicaragua, was voorafgegaan door drie uur touwtrekken achter de coulissen door de leden van de raad. De ambassadeur van de VS in de VN, Jeane Kirkpatrick, probeer de de zitting uit te stellen. Kirk patrick wees de Nicaraguaanse beschuldigingen, als zou de inva sie moeten worden gezien als een inleiding op een aanval op Nica ragua, af als een 'vreemde ver draaiing van feiten'. President Fidel Castro van Cuba onthulde vanochtend dat hij twee verzoeken om hulp van de militaire junta op Grenada heeft afgewezen en, enkele dagen voor de invasie, aan de VS heeft voor gesteld contact te houden voor het oplossen van de problemen op het eiland. Een paar uur voor de invasie hebben de VS Cuba volgens Havana laten weten dat de actie van de Amerikaanse troepen niet was gericht tegen de Cubanen die op het eiland zijn gelegerd. Maar het Pentagon deelde vanoch tend mee dat op Grenada 200 'ge wapende' Cubanen zijn gevan gen genomen en premier Ed ward Seaga van Jamaica heeft gezegd dat in de strijd 12 Cuba nen en 3 burgers zijn gedood. Vooral de Britse premier Thatcher is door de Amerikaanse actie zeer in verlegenheid gebracht. Maandagavond had zij nog ge probeerd de Amerikaanse presi dent Reagan van zijn plannen af te houden. De Britse regering distantieerde zich van de door de VS geleide invasie en Thatcher zei in het parlement dat zij presi dent Reagan telefonisch op de hoogte had gebracht van haar 'zeer aanzienlijke twijfel' over de actie. Het Russische persbureau Tass noemde de invasie een 'gewa pende interventie in bandieten- stijl'. 'Bezorgdheid' De Nederlandse regering betwij felt of de invasie niet in strijd is met de beginselen van het Hand vest van de Verenigde Naties. Een woordvoerder van het mi nisterie van buitenlandse zaken zei gisteravond dat de ontwikke lingen aanleiding zijn tot ernsti ge bezorgdheid. De oppositie in de Tweede Kamer heeft bij monde van Relus ter Beek (PvdA) voor morgen mon deling overleg met minister Van den Broek (buitenlandse zaken) aangevraagd. De WD noemde vanochtend de Amerikaanse in vasie een 'inbreuk op de grond regels van het internationale vol kenrecht'. De WD kenschetste de reden die de Amerikaanse president heeft aangevoerd om de invasie te rechtvaardigen als 'dubieus'. Reagan had in een toespraak ge zegd dat de militaire actie nood zakelijk was omdat 'duizenden Amerikaanse burgers op het ei land in gevaar zijn, en om de de mocratie te herstellen'. LONDEN (ANP) Een oproep voor hulp van de regering van Grenada aan Groot-Brittanié, die per telex was verzonden, is bij vergissing te rechtgekomen bij een Londens be drijf, dat piastic artikelen verkoopt. Dit is vandaag in het Britse ministe rie van buitenlandse zaken verno- In de boodschap, waarin werd ge vraagd bij de Verenigde Naties tus senbeide te komen om een „ophan den zijnde invasie" op het eiland door buitenlandse troepen te voor komen, werd gisternacht door „Scanplast" ontvangen. Het telex nummer van het bedrijf komt over een met een oud nummer van het mi nisterie van buitenlandse zaken. 30 PAGINA'S Dijkman (Foto's ANP) Nieuwe kritiek op Scholten-Dijkman PAGINA 5 Vals alarm wakkert angst Beiroet aan Hogere premie zit FNV-bonden dwars Turnsters: aardige start in Boedapest PARAMARIBO (GPD) - De Suri- naamse legerleider Desi Bouter- se heeft verklaard dat de Cu baanse ambassadeur in Parama ribo binnen zes dagen het land moet verlajen, en dat alle over eenkomsten tussen Suriname en Cuba zullen worden opgeschort. Bouterse zei dit gisteravond in een toespraak voor de Surinaam se televisie. Als één van de redenen voor het besluit noemde Bouterse de ver- Renpaarden op kosten van kleuterdagverblijf ROTTERDAM (ANP) - De recht- bank van Rotterdam heeft van daag de 36-jarige B. uit Krimpen aan de IJssel vrijgesproken we gens een fout in de dagvaarding. B. was ten laste gelegd dat hij de afgelopen 3 jaar 1,3 miljoen gul den had verduisterd van de stichting Medische Kleuterdag verblijven in Rotterdam. De rechtbank achtte de verduiste ring niet bewezen, maar wel op lichting. Dit laatste echter had de officier van justitie niet in de dagvaarding vermeld. iB. fraudeerde door bedragen die bestemd waren voor de loonbe lasting en bedrijfsvereniging via giro's over te maken op een reke ning bij de ABN-bank. Het geld werd door B. belegd in 35 ren paarden die hy op verschillende renbanen in Nederland liet dra ven. De penningmeester van de stichting tekende de giro-op drachten zonder ooit enige arg waan te krijgen. Tijdens de zitting verklaarde B. het geld uit rancune niet aan de be lasting te hebben overgemaakt. B. had nog enkele tonnen schuld bij de belasting als gevolg van een niet erg succesvol zakenver- leden. Omdat de belastingdienst niet naar hem wilde luisteren be sloot hij de fiscus 'terug te pak ken'. Het duurde 3 jaar voordat de belastingdienst bij het stich tingsbestuur aan de bel trok met de mededeling dat er een enorme betalingsachterstand was. denking dat Cuba betrokken is geweest bij de staatsgreep vorige week op het Caraibische eiland Grenada, waarbij premier Mauri ce Bishop werd gedood. De betrekkingen tussen Suriname en Cuba zullen voorlopig op het niveau van zaakgelastigde wor den gehandhaafd. Van belang daarbij is, dat Bouterse aankon digde dat Suriname een zaakge lastigde naar Havana zal sturen, iets waar Cuba al sinds lang om had gevraagd. Met Grenada zelf wil Bouterse de betrekkingen eveneens terugbrengen tot het niveau van zaakgelastigde. Bouterse zei dat in Suriname eerst moet worden onderzocht of er soortgelijke ontwikkelingen zijn als die op Grenada tot de staats greep hebben geleid. Hij noemde daarbij de vaak „typische han delwijze" van Cubaanse diplo maten in Paramaribo. Daarom wil de Surinaamse legerleider de diplomatieke aanwezigheid van Cuba terugbrengen tot „een overzichtelijk niveau". Het vermoeden bestaat dat Bouter se een duidelijk signaal aan Was hington mee wilde geven, dat Suriname niet over één kam moet worden geschoren met het marxistische Grenada. Want in de Amerikaanse hoofdstad was al te beluisteren geweest dat Ne derland in een eerder stadium is gepolst over een soortgelijke ac tie in Suriname als gisteren op Grenada. Met de roerende televi sierede van president Reagan over de de mocratische waarden nog vers in het geheugen, wekt de Ameri- kaans/Caraibische invasie op Gre nada op zijn zachtst gezegd be vreemding. Toegegeven: de staatsgreep en de moordpartij die vorige week op het eiland een ein de maakten aan het bewind van al leenheerser Maurice Bishop, leken niet op steun te kunnen rekenen van de eilandbewoners, maar de richting van de met veel reggae- klanken ingezette revolutie is tot op het moment van de invasie ondui delijk gebleven. De Amerikaanse zorgen rond Grena da zijn dan ook niet van recente da tum; ze bestaan al sinds Bishop zijn linkse bewind vestigde. Maar zijn vriendschappelijke banden met zowel Cuba en de Sowjet-Unie als met de Europese Gemeenschap, maakten hem voor Washington een moeilijk grijpbare figuur. De VS zagen met de uitbreiding van het burgervliegveld Pearl hun vermoe den bevestigd, dat Grenada dreig de uit te groeien tot een militaire basis voor de Sowjet-Unie. De Eu ropese Gemeenschap daarente gen zag dat gevaar allerminst en stak zelfs geld in het project. Een dergelijk verschil in beoordeling heeft een vérstrekkender betekenis dan menigeen onder ogen ziet. Het betreft niet alleen Grenada, zelfs niet alleen Latijns-Amerika, maar is een wezenskenmerk geworden van de Amerikaanse/Europese ver houding onder het Reagan-regime. Deze Amerikaans president heeft het woord diplomatie uit zijn bijbel ge schrapt en ziet meer in onderhan delen met het geweer op de keel. In het geval van Grenada is in het ge heel geen gesprek gevoerd, maar is het Witte Huis bezweken voor de verlokkingen van een snelle in greep, die militair gesproken nau welijks meer om het lijf heeft dan een gevecht op het schoolplein tus sen een zesde- en eersteklasser. Handvesten en verdragen van de Verenigde Naties zijn kennelijk ook voor de Verenigde Staten goed voor de papierversnipperaar als ze zonder het risico van vergelding kunnen worden geschonden. De rechtvaardiging van Reagan ram melt aan alle kanten. Bewijzen voor een toegenomen (of te verwachte toename van) Sowjet-invloed ont breken al evenzeer als aanwijzin gen dat de positie van buitenlan ders op het eiland gevaar liep. Daarbij is het op zijn minst twijfel achtig dat de Amerikanen tot actie overgingen op verzoek van naburi ge eilanden. Vastgesteld kan wor den dat alle betrokken landen in een van de VS afhankelijke positie verkeren. Dat maakt tegenspraak er niet eenvoudiger op. Verbazing en woede over zoveel di lettantisme van een Westerse grootmacht is op zijn plaats. Maar meer nog is er grote zorg over de gevolgen van de Amerikaanse bui tenlandse politiek voor de eenheid en de integriteit van het bondge nootschap. Want wie laat zijn club graag aanvoeren door een speler die de regels zo snel en gemakke- lijk met voeten treedt? EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WEREIJISTADENIANI) Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, óf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen, (071 - 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1