LEIDSCH DAGBLAD Dodental loopt op tot Beiroet 200 Mes diep medische in Leidse faculteit Minder treinen Bliksembezoek Mitterrand UIEN, PEEN EN GEHAKT MOORDEN DRUKKERIJ DELTABACH MAANDAG 24 OKTOBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37224 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB leiden Voor tel.nrs. zie cololon Reagan zint op wraak na aanslagen PARIJS, WASHINGTON (GPD) - De Franse president Mitterrand heeft vanochtend een bliksem bezoek gebracht aan de Libanese hoofdstad Beiroet om de ravage na de bomaanslagen van gisteren op Franse en Amerikaanse mili tairen in ogenschouw te nemen. Direct na zijn aankomst in Beiroet begaf Mitterrand zich naar het hoofdkwartier van het Franse contingent waar hij gedurende vier uur sprak met zijn Libanese ambtgenoot Gemayel. Daarna bracht Mitterrand per helikopter een bezoek aan de plaats van de aanslag op de Franse eenheid. Na een kort verblijf op het Fran se vliegdekschip Clemenceau, keerde hij vanmiddag terug naar Parijs. De Amerikaanse president Reagan heeft gedreigd acties te onderne men tegen degenen die verant woordelijk zijn voor de bomaan slag, zodra de lichamen van de daders zijn geïdentificeerd. Wel ke acties de VS op het oog heb ben, wilde de woordvoerder van het Witte Huis, Larry Speakes, niet zeggen. Eerder zei Speakes dat rapporten van de inlichtin gendienst erop wezen dat Iraan- se zelfmoordcommando's de aanslag hebben uitgevoerd. Zowel de Amerikaanse president als diens Franse collega lieten duidelijk merken niet voor ge weld te zullen wijken. De Ver enigde Staten trekken hun deta chement van 1600 mariniers niet terug uit Beiroet en hun missie wordt niet gewijzigd. Vervangers voor de gisteren gesneuvelden zijn met transportvliegtuigen on middellijk onderweg gegaan naar Libanon. Ook de Franse president heeft ver klaard onmiddellijke terugtrek king van het Franse contingent niet te overwegen. De Italiaanse en Engelse regering, de andere twee landen die deel uitmaken van de vredesmacht in Libanon, zullen hun troepen evenmin te rugtrekken. De Amerikaanse president heeft zich inmiddels dossiers laten voorleggen van Iraanse extre misten, maar minister van defen sie Weinberger had het gister avond slechts over het zoeken naar een veiliger positie voor de Amerikaanse mariniers. (zie pagina 7) Heffing op te goedkoop wonen? PAGINA 5 BEIROET,PARIJS, WASHINGTON (AFP/GPD/AP) - Red dingsploegen zijn afgelopen nacht doorgegaan met het zoeken naar slachtoffers in de puinhopen van de ver blijven van Amerikaanse en Franse mariniers in de Li banese hoofdstad Beiroet. Irak legt mijnen voor haven Iran PAGINA 7 voor de kust van de Libanese hoofdstad, maar dat daarover nog geen besluit was genomen. "Wij praten daarbij niet over het opgeven van de luchthaven van Beiroet", zei hij. "Wij kunnen niet weglopen om de Sowjets en alle terroristische groeperingen vrij spel te geven en de vrede in dat vitale deel van de wereld op het spel te zetten", aldus Wein berger. (zie verder pagina 7) (Van één onzer verlaggevers) LEIDEN - De kliniek voor kinder geneeskunde (buitenkliniek) in Noord wijk en de afdeling mond en kaakchirurgie, beide verbon den aan het Academisch Zieken huis Leiden, dreigen te worden opgeheven. De opheffingen maken onderdeel uit van de bezuinigingsvoorstel len die het college van bestuur, het bestuur van de medische fa culteit en het bestuur en directie van het Academisch Ziekenhuis Leiden (AZL) vanmorgen open baar maakten. Het plan, waarover in grote lijnen overeenstemming is bereikt, om vat ruim 12 miljoen bezuinigin gen, een eis die minister Deet- man stelde aan de Leidse medi sche faculteit en het AZL. Verder blijkt uit de voorstellen dat de vakgroepen neurochirurgie en medische microbiologie als zelfstandige eenheden niet kun nen blijven voortbestaan. Even als bij de vakgroep pathologi sche scheikunde zullen pogin gen worden gedaan deze afdelin gen in andere vakgroepen en diensten te laten opgaan. Hoeveel arbeidsplaatsen' met dit plan zijn gemoeid is nog onbe kend. Wel stelden F. van der Meer lid van het college van be stuur en J.H. Peters, directeur van het AZL, dat gedwongen ontslagen haast onvermijdelijk zullen zijn. Enkele weken gele den, toen nog geen overleg was Zonnige perioden In de nacht en ochtend mistbanken, minimumtemperatuur om het vries punt. Overdag zonnige perioden en droog. Middagtemperatuur onge veer 10 graden, in mistgebieden en kele graden lager. Zwakke veran derlijke wind. 25 oktober 1983 Zon op: 07.21 uur, zon onder: 17.27 uur. Maan op: 19.25 uur, maan onder: 11.23 geweest over de bezuinigingen met het academisch ziekenhuis, sprak het faculteitsbestuur al over een verlies van tenminste 112 arbeidsplaatsen. Voorts zal het AZL met de zieken huizen in de regio gaan onder handelen over afstoting van ta ken op het gebied van reanimatie en chronische nierdialyse. Bo vendien blijkt dat door de ver mindering van het aantal artsen in opleiding op de onderwijstaak bij nagenoeg alle vakgroepen wordt bezuinigd; daarnaast is op grond van kwalitatieve over wegingen - de onderzoektaak bij een aantal vakgroepen gere duceerd, waaronder longziekten, algemene inwendige geneeskun de, algemene heelkunde, vrou wenziekten, verloskunde en voortplanting, neurologie en psychiatrie. De voorstellen zullen morgen avond aan de faculteitsraad wor den voorgelegd. Het AZL heeft vandaag de betrokken afdelin gen en de bonden over de bezui nigingsmaatregelen ingelicht. Het landelijk overleg zal zich binnenkort over de plannen van alle academische ziekenhuizen en medische faculteiten. Het Amerikaanse ministerie van defensie deelde vanochtend mee dat tot dusver 161 man van het Amerikaanse contingent in de internationale vredesmacht om het leven zijn gekomen. Officiële kringen in Beiroet bepaal den het aantal omgekomen Fran se militairen op tot dusver 34. Pa rijs sprak van 20 doden en 38 ver misten. Ook drie Libanese bur gers zijn bij de aanslagen, die gis terochtend vlak na elkaar plaats hadden, omgekomen. Een zelfmoordcommando in een met springstoffen geladen vrachtwagen doorbrak gister ochtend omstreeks half zeven plaatselijke tijd de versperringen voor het hoofdkwartier van de Amerikaanse militairen bij de luchthaven van Beiroet. De tot ontploffing gebrachte lading ver anderde het gebouw, waar de Amerikanen nog sliepen, in één grote puinhoop. Kort daarop deed een zelfde situa tie zich voor bij de verblijfplaats van de Fransen. Ook daar ramde een met springstoffen geladen vrachtauto de gevel, om vervol gens tot ontploffing te komen, waardoor het smalle flatgebouw als een kaartenhuis ineenstortte. Een organisatie die zich noemt 'de beweging van de vrije islamiti sche revolutie' heeft gisteravond verklaard verantwoordelijk te zijn voor de twee aanslagen. In een anoniem telefoontje maakte de tot nu toe onbekende bewe ging de dood bekend van twee van haar 'strijders' bij het plegen van hun aanslagen "op de zetels van de Amerikaanse en Franse imperialistische agressie in Bei roet". De regering van Iran heeft vanochtend officieel ontkend dat zij de hand zou hebben gehad in de aanslagen. De Amerikaanse minister van de fensie Weinberger heeft gisteren gezegd dat om veiligheidsrede- Straat OD tegdl nen het hoofdkwartier van de - - mariniers zou kunnen worden IrK verlegd naar een oorlogsbodem IVC11LL aiVCUC11 Zijl/LGB: lusten maar ook lasten PAGINA 13 Rode kaart Mölby bederft feest Ajax PAGINA 14 OCCASION-SPECIALIST nu een vol jaar garantie! Keuze uit Alkemadelaan 1Roelofarendsveen 125 Stuk» te| 01713-2866 - 2073 Stiptheidsacties duren voort DEN HAAG (GPD/ANP) - Als ge volg van de nog steeds voortdu rende stiptheidsactie van het spoorwegpersoneel rijden er vandaag weer minder treinen. De NS konden vanmorgen 95 procent van de diensttreinen in zetten. Veel intercitytreinen wa ren uitgevallen. Problemen de den zich tijdens de ochtendspits vooral voor in Noord-Holland, met name op de lijn Amsterdam- Alkmaar. Tussen Amsterdam- Miljoenen de HAZERSWOUDE - Nobelprijs winnares voor de vrede, moe der Teresa, heeft gisteren uit voerig gesproken met jongeren uit Hazerswoude. De Indiase religieuze, die bekendheid kreeg door haar werk in de sloppen van Calcutta, kwam naar Hazerswoude op uitnodi ging van pater drs. Alfons Moeder Teresa op bezoek in Hazerswoude Kroese (op foto rechtsdie al ja ren met haar correspondeert. Het gesprek in het Diepgangcen trum in Hazerswoude gingen onder meer over abortus en eu thanasie, maar ook over de vre desdemonstraties. Het gesprek werd onder anderen bijge woond door dr. A.J. Simonis, de aanstaande aartsbisschop van Utrecht (op foto links). (Foto Wim Dijkman) DEN HAAG (GPD) - Enkele mil joenen mensen in de Westerse wereld zijn dit weekeinde de straat opgegaan om te demon streren tegen de plaatsing van nieuwe kernraketten in Europa. De demonstraties zijn zonder noemenswaardige incidenten verlopen. In tal van Westduitse steden, in Brussel, Parijs, Londen, Rome, Madrid, New York en Montreal werd op uiteenlopende manieren de zorg kenbaar gemaakt over de kernwapenwedloop. De organi satoren spraken van de grootste demonstraties in de geschiede nis. (zie ook pagina 7) Utrecht, Vlissingen-Amsterdam en Amsterdam-Roosendaal re den de intercity's eveneens niet. Ook hier en daar in het binnenland waren treinen uitgevallen. De treinreizigers moeten daarom re kening houden met vertraging. Op veel trajecten was het druk ker dan vorige week omdat er na afloop van de herfstvakantie meer aanbod was van scholieren en forensen. In het postverkeer zullen deze week de gevolgen merkbaar wor den van de vandaag begonnen stiptheidsacties van PTT-chauf- feurs in alle postdistricten. De expressepost per trein zal wor den vertraagd en transport van de snelpost is tot besmet werk verklaard. Verder zijn vanmorgen stiptheids acties begonnen bij de storings- en informatienummers van PTT In Amsterdam begint morgen een stiptheidsactie bij de geld- diensten van PTT. Woensdag en donderdag zal er weer opont houd zijn bij de Zeeuwse veren, wanneer het veerbootpersoneel een stiptheidsactie voert. De twee eenzame kami kaze-chauffeurs die met hun vrachtwa gens vol explosieven dood en ver derf hebben gezaaid onder de le den van de Amerikaanse en Fran se vredestroepen in Libanon, heb ben gistermorgen de wereld ge schokt met hun niets en niemand ontziende daad. Dat zij hierbij zelf het leven hebben gelaten, zal hen alleen een marte- laarsrol opleveren in de ogen van de machten die hun daad mede hebben voorbereid. Machten die, koste wat het kost, pogingen doen om in Libanon de waanzinnige bur geroorlog, die al zo veel levens heeft gekost, naar eigen hand te zetten. Hoe schokkend de aanslagen ook mogen zijn, in de Libanese verhou dingen is het meest schokkende waarschijnlijk dat deze ontwikkelin gen volledig passen in de loop der dingen. De leiders van de strijden de partijen die zich opmaken voor een nationale verzoeningsconfe rentie, wilden niet vergaderen op de nationale luchthaven van Bei roet. Dat was te gevaarlijk. De haat is zo hevig en het wantrouwen zo groot dat er in heel Libanon geen veilig plekje te vinden is voor de mensen die toch samen, als ver antwoordelijke leiders, Libanon uit de burgeroorlog moeten loodsen. Uiteindelijk kon men het eens wor den over Genève, een plaats waar niet zoveel particulieren rondrijden in vrachtwagens met een dodelijke lading. De landen die deelnemen in de inter nationale vredesmacht, de Ver enigde Staten en Frankrijk voorop, en verder Engeland en Italië, staan inmiddels voor een vreselijk dilem ma. Vreemde troepen in Libanon hebben in het verleden vaak het leed verergerd omdat de strijd om vangrijker en grover werd na in menging van buiten. Ditmaal echter is er zonder enige twijfel sprake van vredestroepen, met mannen die als het ware tussen de linies staan in een poging de vechtenden uit elkaar te houden. De aanwezigheid van Amerikaanse en Franse militairen in het Libane se wespennest blijkt echter een uit gelezen mogelijkheid om deze grootmachten gevoelig te treffen. Zit Iran achter de aanslag? Heeft Chomeini enige revolutionaire isla mitische wachters weten te inspire ren tot een blinde aanval op de Amerikaanse 'imperialisten'? Of heeft Frankrijk nu al de harde slag te pakken die dezelfde Chomeini beloofde naar aanleiding van de Excocet-raketten die Frankrijk heeft geleverd aan Irak? Of zitten er an deren achter de aanslag? Het zijn vragen waarop nu nog geen antwoord te geven valt. President Reagan heeft al een vergelding aangekondigd, maar het is moeilijk voorstelbaar tegen wie of wat en op welke manier die vergelding haar beslag zou moeten krijgen. Het probleem blijft hoe de vredestroe pen met enige kans op succes kun nen opereren als zij zich moeten verschansen in een soort vesting. Het nationale leger van Libanon is nog lang niet in staat om effectief gezag uit te oefenen en zolang hebben de strijdende partijen vrij spel in hun dodelijke dadendrang. Een terugtrekken van de internatio nale vredesmacht, juist op dit mo ment, zou bovendien wel eens het einde van Libanon kunnen beteke nen en de Amerikaanse president liet in zijn eerste reactie op de aan slagen weten dat Libanon een ge bied is van strategisch belang dat derhalve niet kan worden overgela ten aan bandieten. Het enige lichtpuntje op dit moment is, dat de deelnemers aan de ko mende verzoeningsbijeenkomst in Genève openlijk hun afschuw heb ben uitgésproken over de aansla gen. Het is te hopen dat dit besef er ooit toe zal leiden dat er een einde komt aan de moordpartijen. Organisatie, handels- en reklamedrukwerk is bij ons in goede handen Snelle levertijden zijn mogelijk doordat wij totozetsel, litho's loodzetsel en clichés zelf Bovendien hebben wij een eigen binderij-afdeling Oranjelaan 37 2382 PK Zoeterwoude-Rijndijk Telefoon 071 -899241 Elke dinsdag en woensdag hebben we groente en vlees in de aanbieding. 1 kilo uien en 1 kilo peen, samen Mager rundergehakt, 500 g 5.48 QQQ kilo &98 ZJ.ZJÖ albert heijn 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1