c Kerk in grote stad loopt leeg Lutherse fusie in de VS KERKDIENSTEN Hervormde synode gaat zich beraden Simonis blij met Bar ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 Geestelijk leven „In de grootstedelijke sa- menleving is de kerk niet meer dan een randver schijnsel. Voor een kleine minderheid staat de kerk centraal in het leven, voor een iets groter aantal heeft zij nog wat te betekenen, maar de grote merderheid staat onverschillig of zelfs vijandig tegenover de kerk". Dit schrijven de besturen van de centrale kerkeraden van de her vormde gemeenten in Amster dam, Den Haag, Utrecht en Rot terdam. Op verzoek van het be stuur van de hervormde synode hebben zij een nota samenge steld over de situatie waarin de hervormde gemeenten in de vier grote steden verkeren. Deze nota dient als voorbereiding van een in het leven te roepen Beraad Grote Steden, waarin alle proble men waarmee de gemeenten in deze steden te maken hebben, aan de orde moeten komen. De nota wordt behandeld tijdens de vergadering van de hervormde synode op 17,18 en 19 november. „Tot nu toe", aldus de nota, „heb ben de grote steden bij de ont- christening voorop gelopen, ver geleken bij het grootste deel van de rest van.Nederland. Uiteraard is niet te voorspellen of in heel ons land de kerk in de 21ste eeuw een randverschijnsel zal zijn geworden. Er is in de Her vormde Kerk echter weinig dat op het tegendeel wijst. Ook dat maakt het gewenst, dat een nieu we positiebepaling een zaak van de gehele Hervormde Kerk wordt". Problemen In de grootstedelijke situatie doen zich een aantal bijzondere pro blemen voor, zo blijkt uit de no ta. Het aantal verhuizingen, zo wel binnen de stad als naar ande re plaatsen, is enorm hoog. De bevolkinsopbouw is oneven wichtig: veel jonge volwassenen, bejaarden en sociaal zwakkeren. Er heerst in de steden woning nood. Het aantal buitenlanders in de oudere wijken is groot. Van een ontmoeting tussen religies en culturen kan nauwelijks ge sproken worden, eerder van een „op elkaar stoten". Vooral bij ouderen is er een toene mend gevoel van onveiligheid. De mensen durven, zeker 's avonds, de straat niet meer op. Maatschappelijke problemen als drugsverslaving, eenzaamheid en prostitutie ballen zich in de grote steden samen en die pro blemen worden nog vergroot door de enorme werkloosheid. Voor de kerk heeft dit tot gevolg dat het verloop binnen de kerke lijke gemeenschap enorm is. De bevolkingsopbouw maakt het bestand van ervaren vrijwilligers klein en dus overbelast. Finan cieel is er geen gezonde struc tuur omdat de bijdragen per in dividu wel hoog zijn, maar het aantal mensen dat financieel bij draagt, afneemt. Doordat velen de straat 's avonds niet meer op durven is het moeilijk om kerke lijk werk in de avonduren te ver richten. Moeite Uit de nota blijkt dat de grote ste den moeite hebben met de huidi ge structuren, die in hun situatie niet voldoen. De kerkorde gaat uit van de geografisch bepaalde wijkgemeente. Het karakter van en de omstandigheden ind e gro te steden maken het echter nood zakelijk dat nieuwe werkvormen worden opgezet. Daarbij zou niet langer meer uitgegaan moeten worden van het principe dat een wijkgemeente gebonden is aan een predikantsplaats en aan geo grafische grenzen. Binnen de kerkorde zou volgen^ de samenstellers van de nota ruimte geboden moeten worden voor een kerkeraad die zelf, dus geheel zonder predikant, een ge meente wil leiden en voor diege nen die tot een andere gemeente willen behoren dan tot die ge meente waar zij toevallig wonen. Een belemmering vormt in de gro te steden ook de eis voor ambts dragers om belijdend lidmaat te worden. Hier zou een verruiming mogelijk moten zijn. Ook zou het eenvoudiger gemaakt moeten worden om ambtsdragers aan te trekken uit andere gemeente. Bij oecumenische verbanden stuit men in de grote steden telkens weer op de verschillen in wijkin- deling, waardoor samenwerking vaak moeilijk wordt. Gepleit wordt daarom ook voor het ge lijktrekken van de wijkgrenzen. Met betrekking tot de financiën wordt gevraagd om een ophef fing van de scheiding tussen dia- konale en kerkvoogdelijke geld stromen en vermogens. Het komt nu voor dat diakonieën zeer veel geld hebben terwijl kerkvoogdij en geen geld hebben om de kerk gebouwen te onderhouden en pre dikantsvacatures te vervuilen. Er wordt daarom gepleit voor een gezamenlijk beleid van cen trale kerkeraad, kerkvoogden en diakenen. Daarnaast zou wat de financiën betreft met behulp van de Generale Kas gezocht moeten worden naar een regeling om te voorkomen dat het kerkelijke werk in de grote steden in gevaar komt. Utrecht Uit de nota blijkt dat van de vier grote steden Utrecht er nog het slechtst voorstaat. Omdat deze gemeente nauwelijks enige fi nanciële reserve heeft (dit is in de drie andere grote steden nog wel het geval) moet alles bekos tigd worden uit levend geld. Het ledenbestand van hervormd Utrecht daalde in de afgelopen tien jaar met drie procent per jaar. Als deze daling zich voort zet, zal hervormd Utrecht in 1990 meer dan gehalveerd zijn. De kerkelijke bijdragen stegen, maar desondanks moest het pre dikantenbestand in de afgelopen tien jaar ingekrompen worden met ruim tien predikantsplaat sen en moesten tien kerkgebou wen worden afgestoten. Er zijn nu 19 predikanten in Utrecht. De situatie is echter zo nijpend dat in een beleidsnota voor de komen jaren wordt ge sproken over het afstoten van nog eens de helft van het aanal predikantsplaatsen en een aantal kerkgebouwen. Voor Amsterdam geldt dat het aan tal kerkleden eveneens duidelijk afneemt. Van de 60.000 hervorm den (belijdende leden, doople den en geboorteleden) draen er slechts 6265 financieel bij. Met elkaar per jaar brengen zij jaar lijks maar liefst 1,8 miljoen op. Het financieringstekort van Am sterdam bedroeg in 1982 571.000,-. Bezuinigingen zijn daarom noodzakelijk en om die te kunnen doorvoeren moet aan een aantal stringente voorwaar den zijn voldaan. Eén van die voorwaarden is het komen tot een volledig samengaan van her vormden en gereformeerden vóór het eind van 1986. Dit moet overigens nog binnen de centrale kerkeraad worden besproken. Den Haag In Den Haag is het aantal belijden de lidmaten in de afgelopen tien jaar bijna gehalveerd. Hier liep ook het aantal ambtsdragers enorm terug. In 1973 waren er nog 221 ouderlingen, in 1983 zijn dat er 83. In 1973 waren er nog 164 diakenen en nu zijn dat er nog maar 57. Ook hier neemt het aantal betalende leden af. In Den Haag hebben in 1982 10.000 men sen ruim ƒ2,8 miljoen opge bracht. Voor het eerst wordt on danks deze hoge individuele bij dragen een tekort verwacht. In Rotterdam-Centrum zijn on langs structuurveranderingen doorgevoerd. Het aantal wijkpre- dikanten bedraagt nu zes. Vóór 1972 waren dat er 16. Samen op Weg komt in Rotterdam niet van de grond. In plaats daarvan zoekt men vormen voor nauwere sa menwerking met andere her vormde gemeenten in Rotter dam-Noord. Doordat in Rotter dam regelmatig legaten worden ontvangen waarmee de tekorten kunnen worden aangevuld, is de liquiditeitspositie van hervormd Rotterdam tot nu tot niet in ge vaar gekomen. t er onverschillig of "Bisschop Bar kent het bisdom Rotterdam heel goed. Hij is erg bekend met de problemen die er leven en de mogelijkheden die er ten goede zijn". Dat heeft gisteren aartsbisschop dr. A.J. Simonis van Utrecht, wiens opvolger mgr. Bar wordt, verklaard in de radio- rubriek 'Echo' van de KRO. Hij roemde de kennis van mgr. Baf ten aanzien van priesters, diakens, pastorale werkers en anderen, die nauw bij het ker kelijk leven zijn betrokken. Aartsbisschop Simonis denkt dat mgr. Bar er goed aan zal doen om op zijn wijze voort te gaan op de weg die hij heeft in geslagen. "Hij heeft heel bij zondere capaciteiten en een heel goed vermogen tot com municatie", aldus Simonis. Daarom verwacht hij van mgr. Bar een innige samenwerking met de mensen van het bisdom Rotterdam. Synode Eén resultaat heeft in Vaticaan stad vergaderende wereld-bis schoppensynode in elk geval al gehad. De nieuwelingen onder de deelnemers, bisschoppen die nog niet zo lang in het ambt staan, prijzen eenparig de erva ring te behoren tot de wereld kerk. Vanuit eigen culturele en politie ke achtergrond brengen de vertegenwoordigers van de plaatselijke kerken hun ziens wijze op het thema van de sy node, boete en verzoening. De kerk van Japan bijvoorbeeld voelt zich slachtoffer van de kernbom. Bij monde van aarts bisschop Hamao van Japan heeft van de synode dan ook een duidelijke veroordeling verlangt van kernwapens. Ver tegenwoordigers van de ker ken uit socialistisch of commu nistisch bestuurde landen ver wachten van de synode een be moedigend woord voor de ver volgde kerk in hun land. Tekort priesters? Al loopt het aantal priesters "absoluut gezien" ook in de komende jaren nog terug, toch hoeft niemand bang te zijn dat parochies zonder priester zul len komen te zitten. Hoogstens wordt van deze of gene pastoor gevraagd, tijdelijk het herder schap van twee (zeer kleine) parochies tegelijk op zich te nemen. Dat schrijft bisschop J. Gijsen van Roermond in het zojuist verschenen nummer van Analecta van zijn bisdom. Bisschop Gijsen vindt de situatie in zijn bisdom zonder meer gunstig in vergelijking met an dere diocesen in Nederland en de buurlanden. Bovendien blijkt dat het seminarie Rolduc elk jaar voldoende studenten trekt "om optimistisch te kun nen blijven". Hetzelfde geldt voor de diakenopleiding. De bisschop heeft dan ook geen enkele reden om aan te nemen dat het bisdom zijn toevlucht zou moeten nemen tot pastora le werkers, "zo deze er, kerke lijk juist opgeleid en gemoti veerd, al zouden zijn", aldus bisschop Gijsen. Hij schrijft tenslotte dat "onze gezinnen" weer de christelijke en kerkelijke geest moeten be zitten en beleven, "die steeds de bakermat voor het kerk-zijn en voor het opbloeien van roe pingen was". Term 'Gods onfeilbaar woord' kan worden misbruikt „Gods onfeilbaar woord" is een term. die zorgvuldig wordt vermeden bij de voorbe reiding van de samensmelting van de drie Lutherse kerkformaties in de Verenigde Staten. De commissie van voorbereiding is samengesteld uit 70 leden van de Ameri kaanse Lutherse Kerk, de bond van Even- gelisch-Lutherse Kerken en van de Lutherse Kerk in Amerika. In september 1982 is op gelijktijdig gehou den conventies van de drie kerken tot fusie besloten. De eenwording moet begin 1988 een feit zijn. Dan zal er een Lutherse Kerk ontstaan met 5,5 miljoen leden, in grootte de derde van de protestantse kerken in de Verenigde Staten. De commissie heeft een verklaring uitgege ven, waarin wordt gezegd dat de auteurs van de bijbelboeken wel hebben gewerkt onder inspiratie van Gods geest. De leden menen, dat de bijbelboeken voldoende zijn en betrouwbaar als brengers van de waar heid der verlossing. Daarmee vervullen zij de functie van norm voor schristelijk ge loof en leven. Maar zou de term „onfeil baar" worden gebruikt, dan kan dat leiden tot een verstaan van de bijbel tegengesteld aan wat de schrijvers hebben bedoeld en wat zij leren. „Deze term kan op een manier worden ge bruikt die een nauwkeurigheid suggereert die er bij de bijbelschrijvers nooit is ge weest en die zij ook niet hebben toegepast bij hun eigen gebruik van de Schrift. De term kan ook worden misbruikt om de aan dacht af te leiden van de boodschap der verlossing en zou kunstmatig eenwording van denken kunnen teweegbrengen, in plaats van een voortdurende worsteling over de betekenis van teksten die ogen schijnlijk met elkaar in tegenspraak zijn", aldus de verklaring. Geschikt Het is volgens de commissie ter voorberei ding van de fusie veel beter, maar helemaal niet over „Gods onfeilbaar woord" te spre ken, omdat elke bewezen fout in de bijbel, van hoe geringe aard ook „mensen ertoe kan brengen te gaan twijfelen aan de hele boodschap van de bijbel". De commissie vond het onnodig, een heel nieuwe geloofsbelijdenis op te stellen om als basis voor de eenwording te dienen. De lutherse geloofsbelijdenissen die uit de zestiende eeuw stammen zijn naar haar oordeel uitnemend geschikt voor dit doel. Een werkgroep uit de voorbereidingscom missie is intussen gereed gekomen met een 300 pagina's tellend document. Daarin worden opmerkingen gemaakt over de rol die de kerk dient te spelen op sociaal, eco nomisch, politiek, cultureel en etnisch ter rein in de moderne samenleving. Andere commissies werden geïnstalleerd om stof te verzamelen voor de conventies van de in staat van vereniging verkerende ker ken in 1984. Daarin zullen onderwerpen van theologische aard voorkomen, alsme de met betrekking tot de samenleving en de na te streven doeleinden. Verder zijn er nog tal van praktische proble men op te lossen, zoals de gevolgen van de fusie voor het lidmaatschap van de kerk, de vorm van het leiding geven in de kerk, de rol van bisschoppen en de kerkelijke or ganisatie. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Eekhof; 11.45 oecum. studenten- dienst. Marekerk 10 kand. Middelkoop; 5 ds. De Jong. Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kra- Regenboog (Merenwijk) 9.30 ps. Van Well; 11.15 ps. Van Well en ds. Van Leeuwen. Bethlehemk. (Driftstr.) zie Geref. Petra- kerk. Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld; 10.30 ds. Jansen. Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. De Mey (gezamenl. gezinsdienst). Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ps. Ribs. Jeugdkapel Leiden (Middelweg 28) 11.30 dienst. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bovenberg. Diakonessenhuis 10.30 ds. Van 't Hof en ds. Hemmes (H.A.). Zaterdag 29 okto ber r.k. dienst 10.30 hr. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 drs. Bakker (Amstel veen). Vredeskerk (Burggravenlaan) 10 ds. De Meij (gezinsdienst). Petrak. (Surinamestr.) 10 ds. Panne- koek en ds. Hortensius (gezamenl. dienst). Oude Vest 10 drs. Jacobi-van Duijn (Leiderdorp). Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Rietveld; 10.30 ds. Jansen; 5 ds. Hor tensius. bejaardenhuis Groenhoven 10 ds. Lo cher. Geref. K. Vrüg. (aula De Vlietschans, Apollolaan 10 ds. De Putter; 5 ds. Houtman. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog. Geref. Gem. (N. Rijn): 10 leesdienst; 7 ds. De Gier. Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Van Everdingen. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. Koek (in koor Pieterskerk). Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos- Evangelische Gemeenschap (Middel- stegr. 3): 10 hr. Zijlstra. Dinsdag 25/10 8 hr. Zijlstra. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe- terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Eiker bout. Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings- samenk., 19.30 verlossingssamen komst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4, wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk van J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da- gen (Brahmsl.V 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 19; zo. 9 en 10.45. Herensingel zat. 19; zo. 9.30 en 11. Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 19; zo. 9.30 en 11.30. Steenschuur zat. 19; zo. 8.30; 10; 11.30; 18 en 19. Boshuizerkade zat. 19; zo. 9.30 en 11. Lammenschansweg zat. 19; zo. 9.30 en 11. Haarl.straat zat. 19; zo. 9.30; 10.45 en 12.15. H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v.d. Broeck (Bodegraven); 7 ds. Pannekoek (Leiden). Geref. Kerk: 10 hr. Brouwer (Katwijk); 6.30 ds. Koole (Nootdorp). Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst; 5 ds. Kok (Bunschoten). Rk Kerk: zat. 19; zo. 10.30. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk (Julianastr.) 10 ds. Ver- weij (Krimpen a.d. Ijssel); 6.30 ds. Blenk (Oudewater). Kruiskerk (Gouwsluis) 10 dr. Haitsma (Boskoop). Opstandingskerk (Marijkestr.) 10 kand. Van Es; 6.30 ds. De Jonge. Goede Herderkerk (Ten Harmsenstr.) 10 ds. Moll; 6.30 ds. Mulder. De Bron (Troubadourweg) 9.30 ds. Ver heul; 10.15 ds. v.d. Ree; 6.30 ds. Moll. Ashram (Marsdiep) 10 ds. Mulder. Driehoorne (Uranusstr.) 7 ds. Verheul (interk. dienst). Oudshoornsekerk 10 ds. De Jonge. Sionskerk (Planetensingel) 9.30 ds. Ver- ploeg (Ermelo); 6.30 ds. Koudstaal (Baarn). Geref. Kerk: Maranathakerk 10 ds. Mod deraar; 6.30 ds. Stolk Salvatorikerk 10 ds. Stolk; 6.30 ds. v.d. Wal (Hillegom). Zie verder ook herv. gemeente. Geref. K. Vrijg.(Rynstroom): 9.30 dienst; 3 ds. Boxman. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 hr. Mollema; 4.30 ds. De Jong. Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst; 2.30 ds. Slagboom. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 en 6.30 ds. Koekkoek. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 hr. v.d. Steen; 6.30 hr. Van Ge- Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. v.d. Hoorn. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 ds. Hooykaas; 5 past. Wüst (Den Haag); oecum. avondm.-eucha ristieviering. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat'. 19; zo. 9.45 en 11.30. Piusk. zat. 19; zo. 9 en 10.30. De Bron zat. 19; zo. 9 en 11.30. Salv.kerk 10 ds. Wieman; 6.30 hulppred. Van Doorn (Oud-Beijerland). Bethl.kerk 10 ds. v.d. Hoef; 6.30 kand. V.d. Bos (Maarssen). Geref. Kerk: 10 ds. v.d. Berg; 6.30 hr. Sipke van der Land (Wassenaar). Geref. K. Vrijg.: 9.30 ds. Spijker; 4.30 leesdienst. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 ds. Vlasblom; 6.30 ds. De Graaf (Ha- zerswoude). De Stek 9.30 ds. Bogers (Alphen). Geref. Kerk: 9.30 dienst; 5 ds. Schoep (Gouda). Chr. Geref. Kerk: 9.30 ds. Ribbers; 5 drs. Peels (Zoetermeer). Geref. Gem.: 9.30 en 6 ds. Vogelaar. Rk Kerk: zat. 17.30 (in De Stek), 19; zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Harteveld (Rotterdam); 6.30 ds. Heij- mans (Alphen a.d. Rijn). Geref. Kerk: 9.30 ds. Bade (Koudekerk a.d. Rijn); 5 ds. Welbedacht. Rk Kerk: dorp zat. 19; zo. 9.30 en 11.30. Anker zat. 19; zo. 8.45 en 11.15. Rijndijk zo. 10. HILLEGOM: Herv. Gem. 10 ds. Roth- fusz; 5 ds. Krispijn. Geref. Kerk (De Hoeksteen): 10 ds. v.d. Wal. Chr. Geref. Kerk: 10 leesdienst; 7 ds. Visser (Nieuw-Vennep). Rk Kerk. Mart. zat. 19; zo. 9 en 11. Jozefk. zat. 19; zo. 10 en 11.30. Rk Kerk: 19; 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 ds. Kret (Sas- senheim) (H.A.). Rk Kerk: zat. 19; zo. 8 en 10. 'KATWIJK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Gebraad; 6 prof. v.d. Beek (Valkenburg), jeugddienst. Ontm.kerk 10 ds. Boer; 6.30 ds. Ge braad. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk aan Zee. Geref. Kerk: 9.30 ds. v.d. Horst; 5 ds. Couvee (Voorburg). De Wiek (Fresiastraat): 10 ds. Aarents (interkerkel. evang. dienst). Rk Kerk: zat. 19; zo. 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. Van Roon; 6 ds. Visser. O. Kerk 10 ds. De Jong; 6 ds. Schuur- Ichthusk. 10 ds. Van Sliedregt; 5 ds. Van Niel (Rijnsburg). Pniëlk. 9.15 samenzang; 9.30 ds. Schuurman (gezinsdienst); 6 ds. De Jong. aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. Vroegindeweg. Hoeksteen 10 dienst voor doven, hr. Landman (Rotterdam). Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. v.d. Waal (Den Haag). Geref. Kerk: Vr.kerk 10 ds. Koster; 5 ds. v.d. Horst. Triumfatork. 10 ds. v.d. Meulen (Rijs wijk); 5 ds. Koster. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesdienst; 3.30 ds. Gratz. Ned. Geref. Kerk: 8.45 en 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees dienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Hemstede (Leiderdorp) (jeugddienst); 7 ds. Bade (gezamenl. dienst). Geref. Kerk: 10 ds. Welbedacht (Hazers- woude); 7 ds. Bade (gezamenl. dienst in herv.kerk). LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref. Kerk Dorpsk. 10 prof. Reugebrink; 5 ds. Westera-Franke (jongerendienst). Hoofdstr. 10 dra. Westera-Franke. Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Van Loenen (H.A.). Leythenrode 10 ds. De Leeuw. Elis.ziekenhuis 9.30 rk mis; 10.45 ds. Brommet. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Vries. Rk Kerk: zat. 19; zo. 9; 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 hr. Goedhart (Nieuwkoop); 7 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 kand. Van Wallinga (Leiderdorp); 7 ds. V.d. Berg (Bode graven). Rk Kerk: zat. 19; zo. 7.30; 9.30 en 11.15. Pauluskerk 10 ds. 't Hooft; 5 ds. De Gel- Geref. Kerk: 10 ds. Vlijm (Leiden); 7 ds. Elgersma (Noordwijk). Geref. K. Vrijg.: 10.30 ds. Houtman; 4.30 ds. De Putter. Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 10 en 5 hr. Velen (Bussum). Chr. Geref. Kerk; 10 leesdienst; 4.30 ds. Hofstra (Noordwyk. Geref. Gem.: 10 en 4 ds. Hakkenberg. Donderdag 27 okt. 19.30 hervor- mingsdienst, ds. Snoep (Amsterdam). Ned. Protest. Bond: 10.30 mevr. Dries- sen (Leiden). Rk Kerk: Agathakerk zat. 19; zo. 10 en 11.30. Poelpolder zat. 19; zo. 9 en 11.30. Mariakerk zat. 19; zo. 8.30; 10 en 11.45. Engelbew. zat. 19; zo. 9.30; 11 en 17.45. Van Eeden (Putten). Geref. Kerk: 9.30 ds. Bijleveld (Woer den); 6.30 ds. v.d. Velden (Leiden). Chr. Geref. Kerk; "9.30 dienst; 2.15 ds. Roos (Utrecht). Remonstr. Gem.: 10 prof. Kuiper. Rk Kerk: zat. 19; zo. 9 en 10.45. NIEUWVEEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Mo lenaar; 6.30 ds. Ouwendijk (Alphen). Geref. Kerk: 9.30 ds. Wijngaarden (Nieuw-Vennep); 7 ds. Rang (Nieuw- Vennep). Rk Kerk: zat. 19; zo. 9 en 11. NIEUW-VENNEP; Herv. Gem. 9.30 ds. Bergsma; 7 ds. Goverts. Geref. Kerk: 9.30 ds. Rang; 4.30 ds. Wijn gaarden. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 19; zo. 10. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 ds. Van Wijngaarden (Barneveld); 7 hr. Van Wallinga (Leiderdorp). Rk Kerk: zat. 19; zo. 9 en 10.30. NOORDWIJK: Herv. Gem. Voorstr- .(Binnen) 10 ds. Mackaay (Leiden); 5 hr. Visser (Gouda). Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Keuning (gezins dienst); 5 ds. Driebergen (Katwijk), gezamenl. dienst. De Rank (Golfbaan) 10 hr. Visser (Gou da). Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per. Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Elgersma; 5 ds. de Keuning (H.A., gezamenl- dienst). Sole Mio 9 ds. Keuning. Stichtingskerk 11 dhr. Van Duin. Ned. Prot. Bond (aula O.Zeew.) 10.30 ds. Werner (Wassenaar). Rk Kerk: Zee zat. 19; zo. 9.30 en 11. Binnen zat. 19; zo. 8; 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 ds. Krispijn (Hillegom). De Zilk geen dienst. Rk Kerk: Victork. zat. 19; zo. 9.30; 11. H. Hart: zat. 19; zo. 10 en 11.30. St. Jozef zat. 19; zo. 10 en 11.30. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 ds. Da Costa. Pauluskerk 9.30 ds. Da Costa. Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 ds. Sterringa; 7 drs. Eggink. Geref. Kerk: 10 ds. Heemskerk. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 ds. Houtman; 4.30 ds. Van Egmond (Den Helder). Ned. Geref. Kerk (pem.centrum): 8.45 en 4 da. De Lange; 8 nam. zondag avondgesprek Van Wgckerslooth: 4 dr. Bakker. Endegeest 9.30 pater Boshouwers Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4. Rk Kerk: Will.kerk zat. 19; zo. 9 en 10.30. OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 kand. Beyer (Utrecht). Geref. Kerk: 9.30 ds. Aalders (Woubrug- ge); 6.30 ds. Holtrop (Amsterdam). Remonstr. Gem.: 10 dr. Meyering ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 19; zo. 9 en 11. Petrus-B. zat. 19; zo. 9.30 en 11.30. RIJNSATERWOUDE: Herv. Gem. 9.30 ds. Koelewijn (Woubrugge); 7 ds. v.d. Kamp. RIJNSBURG: Herv. Gem. Laurentius- kerk 9.30 ds. Romein; 5 ds. Binnen dijk (jeugddienst). Bethelkerk 9.30 en 5 ds. Smaling. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Cziria; 5 ds. Damsma. Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Baayen; 5 ds. Cziria. Mar.kerk 9.30 ds. Damsma; 5 ds. Baayen. Geref. Kerk Vrijg.: 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 dienst; 7 ds. De Haan (Westzaan). Evang. Christengem. (aula mavo): 10 ds. Visser; 7.30 zendingsavond. Rk Kerk: zat. 19; zo. 10.30. SASSENHEIM: Herv Gem. 9 en 10.30 ds. v.d. Veer (Rijswijk); 7 ds. Ferwer- da (gemeensch. dienst). Geref. Kerk: 10 ds. Baas, 5 ds. Ferwerda (gemeensch. dienst in herv. kerk). Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. De Boer (Veenendaal). Ned. Prot. Bond (Jul.laan 17): 10.30 mevr. Driessen (Leiden). Rk Kerk: zat. 19; zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 en 6.30 ds. Klein Kranenburg. Geref. Kerk: 9.30 kand Piersma (Am sterdam); 6.30 dra. Hibma (Amster dam). Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12. kerk Langeraar zat. 19; zo. 9.30 en 11.30. VALKENBURG: Herv. Gem. 10 dr v.d. Bank (Ede); 6.30 ds. Bouman (Sche- veningen). Geref. Kerk: '9.30 ds. Oegema (Jeugd dienst); 6.30 ds. Damsma (Rgnsburg). Geref. K. Vrijg.; 9.30 leesdienst, 5.15 ds. Grètz. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. De Gel der; 3 bevestiging en intrede kand. C.J de Jong Rk Kerk zat. 19; zo. 9; 10.30 en 11.45 VOORSCHOTEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 ds v.d. Schoot. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. Hulp en Heil (Schakenbosch) 10 ds. Ver- heule (HA.). Ned. Herv. Evangelisatie op Geref. Grondslag (aula Lucascollege, Beeth. laan 10): 9.30 kand. Baas (Benthui zen); 7 ds. Wullschleger (Den Haag). Geref. Kerk: 10 ds. De Zwart; 7 ds. Blan ken (H.A.). Geref. K. Vrijg.: 10.15 en 4.30 ds. Box- man (Ede). Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 open dienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 19; zo. 11.30. M. Godskerk zat 19; zo. 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. Maasland; 5 ds. Roetman. Hoeksteen 9.30 ds. Roetman; 6.30 ds. Imm.kerk 10 ds. Hulst; 5 hr. Tielkemeij- Geref. Kerk': Kruisk. 10 en 5 ds. De Moor. Ontm.kerk 10 ds. Giethoorn (Arnhem). Remonstr. Gem. geen dienst WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Muis (H.A.); 5 ds. Muis. Rk Kerk: zat. 19; zo. 8.30; 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 mw. Schlimmer (Den Haag); 4.30 ds. Wolters; 7 ds. Steenstra. Kievietk. 10 prof. Verdonk (Leiden). Messiask. 10 ds. Zuurmond (Amster dam). Dorpscentrum 9.30 ds. Visser (Katwijk). Geref Kerk: Zgllaan 10 ds. Wilschut (Monster); 5 ds. Ravensbergen (Wyn- jewoude). Zuid (Bloemcamplaan) 10 ds. v.d. Kamp. Ned. Prot Bond (Kerkdam): 10.30 ds. Van Ginkel (Amsterdam) Rk Kerk: Will. zat. 19; zo. 9.30 en 11. Jozefk. zat. 19; zo. 9.30 en 11. G. Herderk. zat. 17; zo. 9; 11. WOUBRUGGE: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk (Leimuiden); 6.30 ds. Vermeu len (Valkenburg). Geref Kerk: 9.30 ds. Buikema (Zwam- merdam); 6.30 da. Attema-Roosjen Rk Kerk: 19; 10. ZEVENHOVEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Termaat (Jutphaas). Geref Kerk: 9.30 kand. Karstens (Lei den); 7 drs. Aalders (Woubrugge). Rk Kerk: zat 19; zo. 9 en 10.45. ZOETERWOUDE: Herv. Gem. 10 prot Berkhof (Leiden). Rk Kerk: St Jan zo. 9.30 en 11. Chr. Dienaark. zat. 19; zo. 10. H. Rijndijk zat. 19; zo. 10 en 11.30. ZWAMMERDAM: Herv. Gem. 10 ds. Ouwendgk (Oudshoorn/Ridderveld). 6.30 ds. Bogers (Alphen a.d. Rijn) Geref. Kerk: 10 drs Jaspers Focks (Ou- Nieuwe Wetering), 6.30 drs. Buikema. Remonstr. Gem.: 10 (Gouderak).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9