'Eigen kernmacht niet in discussie' Portugal op rand van bankroet Y Leiders Grenada geven doden vrij Alsdatdewinterschildernietis... I Thatcher en Mitterand over Genève: Videoband van Rode Brigade niet op de tv 'Pilgebruik verhoogt het risico op kanker' Iran meldt nieuw succes tegen Irak Franse na 38 jaar uit huis gedwongen r ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 LONDEN/OOST-BERLIJN (GPD/Reuter/DPA) - Frankrijk en Engeland zijn het er met elkaar over eens dat hun onafhankelijke (niet onder het NAVO-commando vallende) kernmacht niet moet worden betrokken bij de onderhandelingen over kernwapenbe perking in Genève. Tijdens een persconferentie na af loop van een tweedaags bezoek aan Engeland, zei de Franse pre sident Mitterrand gisteren dat de eigen Franse kernmacht noch bij de besprekingen over beperking van middellange-afstandwapens, noch bij die over de beperking van strategische wapens kan worden ingebracht. De Britse premier mevrouw That cher was het daar geheel mee eens waar het de Britse Polaris- raketten betreft. Dat betekent een verharding van haar stand punt, omdat zij in het recente verleden wel voorzichtig gesug gereerd heeft dat de eigen Britse kernmacht ter sprake zouden kunnen worden gebracht bij de onderhandelingen over vermin dering van strategische wapens. Mitterrand en mevrouw Thatcher bleken elkaar in het geheel niet te hebben gevonden bij de pro blemen rond de Britse bijdrage aan de EG-begroting. Beiden verklaarden dat er nog belangrij ke knopen moeten worden door gehakt, wil de EG-top die over zes weken in Athene gehouden ROME (GPD) - Een videoband van de Italiaanse linkse terreur organisatie Rode Brigade, die donderdagavond door de televi sie zou worden uitgezonden, is enkele uren voordien door de justitie in beslag genomen. De band was opgenomen tijdens het 'volksproces' tegen de later ver moorde Roberto Peci, een broer van de Rode-Brigadist Patrizio. Deze laatste is de politie behulp zaam geweest bij het oprollen van de Rode Brigades. "Passend besluit" De ministers van defensie van de landen van het Warschau-pact zijn het eens geworden over een antwoord op de plaatsing van nieuwe Navo-raketten in Euro pa. Dat valt op te maken uit het communiqué dat de ministers uitgaven na een vergadering in Oost-Berlijn. In het communiqué wordt kritiek geleverd op de Navo-plannen om eind dit jaar te beginnen met de stationering van de eerste nieu we Amerikaanse raketten in West-Duitsland en Groot-Britta- nië als de onderhandelingen in Genève zonder resultaat blijven. De Warschau-pactministers waarschuwen dat ze niet zullen toestaan dat de Navo militair su perieur wordt aan het Oostblok. Het communiqué voegt daaraan toe: "De ministers namen een passend besluit inzake de be sproken vraagstukken". De ver klaring geeft echter geen bijzon derheden. Nieuwe kruisraket kort een overeenkomst sluiten voor de ontwikkeling van een ge zamenlijke niet-nucleaire kruis raket, zo berichtte gisteren het Britse dagblad The Guardian. Deze nieuwe raket met een la ding van springstof en mijnen is geschikt voor gebruik door het nieuwe Tornado-gevechtsvlieg tuig. De nieuwe kruisraket moet een zelfde besturingssysteem krijgen als de nucleaire versie van de kruisraket, en zal een kleiner be reik hebben maar een grotere trefzekerheid. De nieuwe raket zal ook beschikbaar zijn voor de F-lll bommenwerpers van de Amerikaanse luchtmacht. Het nieuwe wapen zou in het begin van de jaren '90 beschikbaar ko men. De produktie komt volgens The Guardian in handen van twee internationale consortia on der leiding van Boeing en Gene ral Dynamics. BONN (GPD) - Zowel de Westduit- se vredesactivisten als de autori teiten zijn tevreden over het ver loop van de op één na laatste dag van de zogenaamde vredesweek. Hoewel de politiecommissaris van Bonn een paar dagen gele den somber had verklaard dat het wel eens tot ernstige rellen zou kunnen komen, zijn de „blok kades" van de ministeries van defensie en ontwikkelingssamen werking in Bonn zonder geweld verlopen. Dat wil zeggen dat het de vredesbeweging niet gelukt is de toegangswegen daadwerke lijk te versperren. Dat gold ook voor de ingang van de militaire academie in Hamburg. De foto toont het één voor één wegdragen van demonstranten bij het minis terie van defensie in Bonn. Massale protesten tegen ETA-terreur MADRID (UPI-DPA) - In Spaan- se steden zijn gisteren een paar miljoen mensen de straat op ge gaan om te betogen tegen de ter reur van de Baskische afschei-' dingsbeweging ETA. Daarmee gaven zij gehoor aan een ge meenschappelijke oproep van de in het parlement vertegenwoor digde partijen, vakbonden, ker kelijke en andere groeperingen na de moord afgelopen woens dag op de in Bilbao ontvoerde kapitein Alberto Martin Barrios. LONDEN (ANP) - Jonge vrou wen die jaren achtereen een anti-conceptiepil met een hoog gehalte aan z.g. progestogene stoffen hebben gebruikt, lopen mogelijk een viermaal zo groot risico op borstkanker als ande re vrouwen. Dat is de stelling van een artikel dat gisteren is gepubliceerd in het gezagheb bende Britse medische tijd schrift The Lancet. Dit type pil wordt tegenwoordig niet meer algemeen gebruikt. In de jaren '60 en begin jaren '70 werd deze pil wel gebruikt, maar ook toen was dit anticon ceptiemiddel niet populair vanwege bijverschijnselen. Het risico bleek het grootst als vrouwen vóór hun 25ste jaar deze pil jaren achtereen heb ben gebruikt. The Lancet publiceert nog een andere studie, waarin wordt geconcludeerd dat langdurig pilgebruik ook een verhoogd risico op baarmoederhalskan ker oplevert. Pilgebruikers lo pen 75 procent meer op risico op aandoeningen aan de baar moederhals dan gebruikers van andere voorbehoedmidde len. De onderzoekers onder lei ding van professor Martin Ves- sey adviseren vrouwen die meer dan vier jaar de pil heb ben gebruikt om regelmatig een uitstrijkje te laten maken. MADRID - Portugal kan weer even adem halen. Deze week kwam eindelijk de broodnodi ge lening af van 350 miljoen gulden, waarover de Portugese regering maandenlang op het scherp van de snede heeft on derhandeld met het Internatio nale Monetaire Fonds. Het IMF stelt zich garant voor het krediet, dat gefinancierd wordt door 16 Amerikaanse, Japanse en Eurppese banken. door Gerrit-Jan Hoek Die lening is overigens niet meer dan een druppel op een gloeiende plaat om de eerste fi nanciële nood te lenigen. Uit stel van executie, beweren sommigen, waarvoor Portugal bovendien een bijzonder hoge prijs heeft moeten betalen. Het IMF heeft als conditie ge steld dat de Portugese regering drastische bezuinigingsmaat regelen dient door te voeren in de komende 18 maanden. De sociale consequenties van het bezuinigingsbeleid dreigen dramatische vormen aan te gaan nemen, waardoor een groot deel van de toch al gevel de Portugese bevolking de kans loopt in de absolute misè re te vervagen. Portugal krijgt momenteel de re kening gepresenteerd van het al te frivole financiële en eco nomische beleid, dat in de af gelopen acht jaar afwisselend door socialistische regeringen van Mario Soares en de rechtse coalitie van de Democratische Alliantie is gevoerd. Geen en kel kabinet durfde het immers aan, uit vrees voor stemmen verlies of onder buitenlandse druk, de tering naar de nering te zetten of ingrijpende hervor mingen door te voeren in de fragiele en onevenwichtige structuur van de Portugese economie. Centraal stond steeds, het le venspeil te handhaven, hoe krampachtig en kunstmatig dat ook gebeurde. Daardoor begaf Portugal zich in een vi cieuze cirkel, waaruit het bijna onmogelijk is op de lange duur te ontkomen. De benarde fmanciële positie is er de oorzaak van, dat interna tionale geldschieters steeds huiveriger worden om nog kre diet af te geven. En als dat nog het geval is, gebeqrt het alleen tegen extreem zware condities. „Een uiterst pijnlijke shock therapie", noemde de Portuge se minister van financiën, Er- nani Lopes, het pakket maatre gelen dat de regering in juni aankondigde als directe ver plichting om voor het IMF-kre- diet in aanmerking te komen. De Portugese economie zal tot eind 1984 een negatieve groei van min 1 procent moeten ver-, tonen, de lonen moeten 4 a 5 procent achterblijven bij de in flatie, de overheidssubsidie zal grotendeels tot nul worden ge reduceerd om het begrotings tekort terug te brengen van 3,5 miljard tot 1,5 miljard dollar eind volgend jaar, terwijl de in vesteringen in de publieke sec tor grotendeels uit den boze zijn. Spanningen Op het monetaire vlak toonde het IMF zich geen voorstander van een eenmalige devaluatie (zoals in juni van dit jaar al met 12 procent gebeurde) maar van een geleidelijke ontwaarding van de Portugese escudo van 1,5 procent per maand. Die dramatische maatregelen zul len zonder enige twijfel tot on gekende sociale spanningen leiden, waarvan de eerste drei gende voorboden al te consta teren zijn. De opheffing van de subsidie op bepaalde eerste levensbehoef ten (waaronder elementaire le vensmiddelen als suiker, brood en koffie, die in de afge lopen maanden al 25 tot 40 pro cent in prijs omhoog zijn ge gaan) heeft een onstuitbare in- fiatiespiraal op gang gebracht. Volgens voorzichtige progno ses zal de inflatie dit jaar met 25 tot 30 procent stijgen. En door de constante, sluipende devaluatie van de escudo, die dit jaar al bijna 20 procent in waarde kelderde, worden de geimporteerde goederen even redig duurder. De koopkracht van het gemid delde loon (volgens een recent onderzoek ligt dat op amper 400 gulden per maand) wordt nog eens extra aangetast doör de verplichting van het IMF dat de stijging van de lonen tot 4 5 procent bij de inflatie ach ter dient te blijven. En alsof dat nog niet genoeg is, besloot de regering-Soares deze zomer een uitzonderlijk pakket belas tingmaatregelen door te voe ren om een nieuw gat van 400 miljoen dollar in de begroting voor 150 miljoen op te vullen. Onderdeel van dat pakket is een extra loonbelasting van 2,8 procent met terugwerkende kracht tot begin 1983. Maar waar dat rigoureuze be zuinigingsbeleid tot catastrofa le gevolgen dreigt te leiden, is op het punt van de werkgele genheid. Vooral in de publieke sector, onder druk van het IMF bestempeld tot stiefkind van de Portugese economie, zullen zware klappen vallen. Ontslagen De vrees bestaat dat alleen via massale ontslagen deze sector, die het grotendeels zal moeten stellen zonder overheidssteun of nieuwe investeringen, te sa neren valt. Volgens alarmeren de berichten zou voor 50.000 tot 100.000 van de in totaal 209.000 werknemers in deze sector hun baan op de tocht staan. Ook de media staan drastische ontwikkelingen te wachten. Gesproken wordt over een aantal ontslagen van rond de 2500. Begin deze maand kondigde het kabinet bovendien een ver gaande wijziging af in de ar beidswetgeving die voor alle sectoren geldt. Op grond van deze wet kunnen tijdelijk alle arbeidscontracten worden op geschort, waarbij de werkne mers gedurende twee jaar op wachtgeld worden gesteld. Ge durende die periode krijgen ze slechts twee derde van hun ba- sisloon, dat voor de helft door werkgevers moet worden be taald, terwijl de werkloos- heidskas voor het restant op draait. Volgens eerste schattingen zou deze maatregel de werkgele genheid voor ongeveer 500.000 werknemers kunnen aantas ten. Het werkloosheidspercen tage (dat nu volgens de rege ring op 9 procent ligt, maar vol gens de vakbonden de 14 pro cent al is overschreden) zou daarmee in één klap tot boven de 20 procent van de actieve bevolking kunnen stijgen. Die rigoureuze bezuinigingspoli- tiek stuit echter op groeiend verzet bij de bevolking. Zo kon de regering ternauwernood een opstand onder de boeren in het noorden en midden van Portugal voorkomen, door ij lings de subsidie van een dub beltje op elke liter melk in ere te herstellen, die kort daarvoor was ingetrokken. Onlangs be laagde een legertje journalis ten premier Soares in zijn ambtswoning om hem van zijn saneringsplannen voor pers en tv af te brengen. De socialistische vakbond UGT is na aanvankelijke steun aan de coalitie van socialisten en sociaal-democraten van de PSD radicaal omgezwaaid en zit nu op één lijn met de com munistische vakcentrale CGT. Beide vakbonden overwegen massale stakingsacties om de bezuinigingsplannen van de regering te dwarsbomen. Zelfs de werkgeversorganisatie CIP, die de regering eerder verweten had dat de bezuini gingsmaatregelen nog niet drastisch genoeg waren, begint zich nu zorgen te maken en kri tiek te spuien. Onder deze omstandigheden staat Portugal een heet najaar te wachten met, naar verwacht mag worden, een ongekende sociale onrust. Zelfs met dit drastische bezuinigingsbeleid is het maar de vraag of de Por tugese economie nog te redden is. De enige remedie lijkt, de goud voorraad van 630 ton goud aan te spreken, die dit jaar al met 66 ton geslonken is. Een som ber vooruitzicht dient zich aan: op korte termijn tot de bedel staf gebracht, zouder goudre serves, met dan 1 miljoen werklozen. Een sterke demo cratie die tegen die spanningen bestand is. ST. GEORGES (Reuter) - De mili taire leiders van Grenade hebben meegedeeld dat er meer dan 15 mensen zijn omgekomen bij de schietpartij tussen militairen en aanhangers van wijlen premier Maurice Bishop afgelopen woensdag. De nieuwe militaire revolutionaire raad gaf Bishop de schuld van het bloedvergie ten. Burgers die door Bishop in een „onverantwoordelijke en krank zinnige actie" de kazerne van Fort Rupert werden binnenge voerd, begonnen op soldaten te schieten waardoor dezen de ka zerne niet op vreedzame wijze weer in bezit konden nemen. De ze donderdag uitgegeven verkla ring werd vrijdag per telex naar het Caribische Nieuwsagent schap overgeseind. De officiële radio Vrij Grenada deelde vrijdag mee dat negen lij ken aan de families waren over gedragen. Daartoe behoorden niet die van Bishop, drie minis ters en twee vakbondsleiders. Verwacht werd dat er nog meer stoffelijke overschotten overge dragen zouden worden. Onde de doden waren vier militairen. Volgens de radio is de oud-ambas sadeur van Grenada op Cuba, majoor Ted Cornwall, één van de 16 leden van de nieuwe revolu tionaire militaire raad. De radio maakte de door de autoriteiten gepubliceerde namen bekend van de leden van de raad. Daar onder was noch die van de radi cale vice-premier Bernard Coard noch die van de andere leden van de oude revolutionaire volksre gering. Als vice-voorzitters van DDR laat 200 gevangenen los WEST-BERLIJN (UPI) - De DDR heeft in de afgelopen twee maan den bijna 200 politieke gevange nen uit een werkkamp ontslagen en naar West-Berlijn laten gaan. Dit heeft de groep "13 augustus", een anti-communistische organi satie die het spoor van Oostduit- se activisten volgt, gisteren mee gedeeld. 2 raad werden genoemd luitenant-kolonel Lean James en Hubert Layne. Het uitgaansverbod is gisteren voor enkele uren opgeheven om de mensen in staat te stellen voedsel in huis te halen. De mili taire raad heeft nog niet zijn poli tieke lijn bekendgemaakt, maar men neemt aan dat deze in over eenstemming zal zijn met die van de radicale marxist Coard. In een uitzending van de radio werd slechts gezegd dat Grenada zich niet zou bemoeien met de bin nenlandse aangelegenheden van andere landen en dat de strijd krachten paraat zijn om het ei land tegen een inval verdedigen. TEHERAN (Reuter) - Iran heeft enkele Irakese bolwerken ver overd, waaronder een garnizoen dat gebruikt werd voor het oefe nen van Koerdische opstandelin gen tegen het bewind in Tehe ran. Dit heeft de Iraanse radio gisteren gemeld. Irak heeft ge meld dat zijn vliegtuigen en ge vechtshelikopters zware verlie zen hebben toegebracht aan Iraanse troepen aan het noorde lijk front. De voorzitter van het Iraanse parle ment, Ali Akbar Hashemi Raf- sanjani, zei dat het nieuwe offen sief in de al drie jaar durende oorlog tussen Iran en Irak een antwoord was op de Franse be slissing moderne straaljagers aan Irak te leveren. Radio-Teheran haalde een militair communiqué aan waarin stond dat 3.500 Irakezen gedood of ver wond zijn en 465 gevangen geno men sinds Iraanse troepen don derdagmorgen in het offensief gingen. Volgens het communi qué werden 45 Irakese gepant serde voertuigen vernield. Het zei niets over verliezen aan Iraan se zijde. SAINT-FLOUR (AP) - Achten dertig jaar geleden vluchtte Esther Albouy met kaalge schoren hoofd en een bespuwd gezich naar het huis van haar ouders, nadat boze buren haar afgestraft hadden voor haar vriendelijke houding te genover Duitse soldaten. Donderdag viel de politie het zelfde, geblindeerde huis bin nen en dwong de 61-jarige vrouw in de buitenlucht voor het eerst sinds die dag na de bevrijding, waarop zij naar het marktplein was gesleept en in het openbaar verne derd. Haar 48-jarige broer, die even eens al jaren in afzondering leefde, werd ook uit het huis gehaald evenals het in staat van ontbinding verkerende lichaam van een andere broer, de 60-jarige Remy. Vol gens de politie was Remy on geveer drie jaar geleden een natuurlijke dood gestorven. De politie beschreef het huis en zijn bewoners als "misselijk makend" en "smerig". Er was geen electriciteit, gas of water in de woning en de vloer was bezaaid met huisvuil en uit werpselen. Toen Esther die dag in 1945 was thuisgekomen besloot haar familie dat zij zich zo te schande had gemaakt dat zij nooit meer in het openbaar mocht verschijnen. Toen hun vader, een spoorweg arbeider, en moeder ongeveer 10 jaar geleden stierven werd het huis strenger afgesloten dan ooit tevoren. De politie vermoedt dat de oorspronke lijke vernedering had plaats gemaakt voor een diepe haat tegen de buitenwereld. Electriciteit, gas en water wer den afgesloten toen de reke ningen niet meer betaald werden. Hun enige contact met de buitenwereld was met de postbode, die Remy's uitke ringscheque van 2000 franc per maand bezorgde, en met de kruidenier, die om de paar weken levensmiddelen afle verde. In de volksmond werd de wo ning "het gekkenhuis" of "het huis van de geschoren vrouw" genoemd. Het was be kend dat Hubert in het bezit was van een jachtgeweer en daarom lieten de buren het huis en zijn bewoners liever met rust. In de afgelopen maanden kwa men er klachten uit een nabij gelegen klooster en van pas santen dat er vanuit huis ge schoten was In de vroege donderdagochtend forceerden zeventien agenten van de oproerpolitie de voor deur en wierpen traangas granaten in het huis. Zij stormden vervolgens naai binnen met gasmaskers op en troffen Hubert en Esther in één bed aan en de stoffelijke resten van Remy in het ande re. Esther en Hubert werden overgebracht naar een zie kenhuis waar zij vrijdag aan een psychiatrisch onderzoek werden onderworpen. ADVERTENTIE Mooi huis. Wat dacht u van een mooi huis zoals alleen de wintcrschildcr dat kan maken? Hij komt graag overleggen en brengt de nieuwste stalcnbockcn Mooie premie. i ronde pre per dag?T)n premie geldt Wat dacht u vai 50 gulden per man, alleen voor particulieren. En wordt verleend door het Bedrijfschap Schildersbedrijf voor ondcr- houdsbinnenschilder-cn behangwerk dat min stens 3 mandagen vergt, dat wordt uitgevoerd in de periode van 21 november 1983 tot en met 9 maart 1984 en waarvoor de aanvraag voor het begin van de werkzaamheden is ingediend. Voor bedrijven, scholen, ziekenhuizen, instellingen, gemeenten en andere lagere over heden geldt een premie van 35 gulden per man, per dag. Uw schilder kent alle voorwaarden J* en regelt de aanvraag voor u. Fiscaal voordeel. Als u eigenaar/ V[\ bewoner bent, profiteert u soms ook nog L-pl van een fiscaal voordeel. Ook daarover kan I j f uw schilder u verder informeren. J-rX Puhlikat n het Bedrijfschap Schildersbednjf te Rijswijk (ZH).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7