CDA vindt voorlichting op begroting '84 onvoldoende boven Vierhonderd jaar turen naar Honderdjarige pas sinds zeven jaar in Nederland Vier eeuwen Sterrewacht, "en we tellen nog steeds mee" Ruim ander half uur s treekradio' via VARA Öii/romiidqocd bauMfuiq Michel Uerheij b.v. ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 LEIDEN - Mevrouw Louise Fran chise Adolphine Clementine Me- ses heeft gisteren de achtens waardige leeftijd van honderd jaar bereikt. In verpleeghuis Zuydtwijck, waar mevrouw Me- ses wordt verzorgd, werd de ver jaardag door de hele afdeling meegevierd tijdens een geza menlijke maaltijd. Wethouder Waal bezocht de jarige boven dien en bracht namens de ge meente een bos bloemen en een nieuwe handtas mee. De honderdjarige mevrouw Meses heeft de Engelse nationaliteit. Pas toen ze de negentig al was gepasseerd, kwam ze naar Ne derland. Sinds 1976 woont ze in het Leidse verpleeghuis Zuydt wijck. LEIDEN Het Komitee vrouwen in de bijstand wil een eetgroep starten voor vrouwen. Ook kin deren zijn welkom. De vrouwen in de bijstand willen af en toe "gezellig met elkaar eten omdat je je met een bijstandsuitkering moeilijk kunt permitteren om buiten de deur te gaan eten". Het Komitee wil op woensdag 2 no vember voor de eerste keer bij el kaar komen. In Spoortje aan de Bernhardkkade, van vijf tot ze- Leiden LEIDEN - Het CDA wil van B en W weten welke politieke afwe gingen ten grondslag liggen aan de begroting 1984 en de daarin besloten bezuinigingsvoorstel len. De fractie vindt de noodza kelijke toelichting op de begro ting volstrekt onvoldoende. De christen-democraten hebben B en W daarom schriftelijk om na dere informatie gevraagd. Op dit moment is het niet mogelijk om weloverwogen en verantwoord tot een oordeel te komen, aldus het CDA. De CDA-fractie wil onder meer we ten, hoe het lozingsrecht gehe ven zal worden. De gemeente raad wordt nu in het ongewisse gelaten over de vraag op wiens schouders deze extra lasten ko men te liggen. Op die van de huurders of die van de eigena ren. En hoe zit het dan met de gevolgen van de heffing voor de Leidse Woning Stichting en de woningbouwverenigingen? Zal hun zwakke financiële positie niet betekenen, dat uiteindelijk in alle gevallen de lasten door de huurders gedragen zullen wor den, zo vraagt het CDA zich af. De fractie wil dat de kwestie wordt gezien in het licht van de woonlastendruk in zijn geheel en roept in herinnering dat het CDA al in mei om een woonlastennota heeft verzocht. "Het college heeft nog niet de moeite geno men om op de brief van 27 mei te reageren". Ten aanzien van diverse tariefsver hogingen vraagt het CDA wat de financiële gevolgen voor de ge meente zijn van het versoepelen van de regels voor kleine verbou wingen, als dakkapellen en der gelijke. En zal een forse verho ging van de bouwleges niet lei den tot een toenemende ontdui king van de voorschriften? Zou niet daarom juist meer geld voor bouw- en woningtoezicht uitge trokken moeten worden, aldus de christen-democraten. Het CDA vraagt verder naar het (geschatte) nadelige effect od de werkgelegenheid in de bouw door de verhoging van de bouw leges. Ook wordt de mening van het college gevraagd over de stel ling dat een drastische verlaging van de leges integendeel juist sti mulerend kan werken. Armoede De christen-democraten vragen voorts meer inzicht in het voor stel om 3.5 miljoen gulden te ont trekken aan de reserves, die ont staan zijn toen het energiebedrijf van Leids bestuur in regionale handen overging. Het CDA vreest dat Leiden zo armoede op lange termijn kweekt. De partij vindt het onbegrijpelijk dat het voorstel zonder enige toelichting wordt gedaan, terwijl het toch over miljoenen gaat. Wellicht speelt mee, dat op deze manier pijnlijke keuzes ontlopen kun nen worden, aldus het CDA. Het CDA vraagt ook meer duide lijkheid over het afsluiten van schoollokalen, over energiebe sparing op de scholen, en over de gevolgen van minder subsidie voor de VW. Dat laatste is een voorstel waar het CDA niet ge lukkig mee is. Vorig jaar stelde de partij juist voor om meer geld voor de VW uit te trekken. Het is, aldus de christen-democraten, een diepte-investering in de Leidse economie. Enige finan ciële ruimte denkt het CDA ge vonden te hebben in het voorstel over straatverlichting. De ener giekosten-besparing zou volgens het CDA wel eens groter kunnen zijn, dan B en W hebben ge raamd. Nog tal van andere voor stellen geven het CDA aanlei ding om nadere informatie te vragen. In zijn algemeenheid is het de christen-democraten on duidelijk gebleven hoe het colle ge denkt over privatisering (uit besteden of overlaten aan parti culieren) van gemeentelijke ta ken. Zij wijzen in dat verband onder meer op de (verliesgeven de) Schouwburg. Wethouder Waal buigt zich voorover voor een gesprek met de honderdja rige mevrouw Messes. (Foto Holvast» LEIDEN De Leidse Sterrewacht, die dit jaar driehon derdvijftig jaar bestaat, is de oudste universitaire ster rewacht van de wereld. Een verhaal over de geschie denis, waarin onder anderen figureren: Snellius sr. die meende dat de zon het centrum van het heelal vormt en zijn zoon, Snellius jr., die dacht dat deze rol was toebedeeld aan de aarde. De tentoonstelling die van vijftien tot en met twintig november wordt gehouden heeft als titel: De Leidse Sterrewacht vier eeuwen wacht bij dag en bij nacht. Vier eeuwen? Kunnen die astronomen soms niet rekenen? "Heel goed zelfs", zegt astronoom drs. Willem Bijleveld. "Inderdaad, driehonderd vijftig jaar geleden kreeg Lei den een sterrewacht, maar voor die tijd gebeurde er ook al het een en ander op astronomisch gebied aan de universiteit". Korte tijd nadat de Spanjaarden de aftocht hadden geblazen - victorie!,victorie! - verleenden Prins Willem van Oranje en de Staten van Holland aan Leiden het recht om een universiteit te stichten. Op 8 februari 1575 was de oprichting een feit. Vooral het geven van onderwijs op het gebied van de theologie en rechtsgeleerdheid was be langrijk. Onder de elf hooglera ren die werden benoemd was één wiskundige: Gerard Bont, die ook het onderwijs in de sterrenkunde voor zijn reke ning nam. In het boek dat ter gelegenheid van het jubileum verschijnt staat dat - helaas - niet precies bekend is wat Bont precies heeft onderwezen. Waarschijn lijk behandelde hij nog de leer stellingen van Aristoteles en Ptolemeus: de aarde staat in het centrum van het heelal. Co pernicus had weliswaar deze theorie al ondergraven, maar er was behalve kennis ook moed voor nodig om deze ge leerde gelijk te geven. De brandstapels smeulden nog. Dankzij Snellius kreeg Leiden in 1633 een sterrewacht. Op het universiteitsgebouw aan het Rapenburg werd een platform gebouwd; op dat platform werd met behulp van een zoge naamde kwadrant (een hoek- meetinstrument) het heelal be studeerd. Onderzoek werd niet gedaan. Bijleveld: "In 1633 keek men heel anders tegen de wetenschapsbeoefening aan dan tegenwoordig. De bestaan de kennis moest worden door gegeven, dat was het stand punt". Onderzoek werd in die dagen veelal verricht door mensen die niet aan de universiteit wa ren verbonden. "Huygens is een goed voorbeeld. Natuur lijk, de universitaire gemeen schap was wel op de hoogte van zijn verrichtingen, maar ze rijkste organisatie van sterren kundigen, de Astronomische Gesellschaft, haar eerste bui tenlandse vergadering in Lei den hield. Nu vergaderden ze dus eens niet in Duitsland of Oostenrijk. Einstein In Kaisers dagen was het tijd perk van het massale onder zoek aangebroken. Zo was men bijvoorbeeld begonnen met het samenstellen van een catalogus met de nauwkeurige posities van ongeveer hon derdduizend sterren. Het werk geschiedde in de hoop dat dit later nog eens herhaald kon worden, zodat uit de vergelij king van oude en nieuwe posi ties de eigenbeweging van de sterren (de verplaatsing aan de hemel) gehaald kon worden. Belangrijke werkzaamheden. "Kaiser legde de fundamen ten", zegt Bijleveld, die ver volgt: "Maar deze eeuw, onze eeuw dus, dan begint het pas. Rond 1918 krijg je een echte omwenteling. Willem de Sitter was directeur van de sterre wacht en hij zorgde voor een reorganisatie". Ook de Sitter was een beroemd man. Hij verdiepte zich in de relativiteitstheorie van Ein stein en paste deze theorie toe op de sterrenkunde. "De Sitter kwam met een nieuw heelal- model. Nu nog spreken we over het Einstein-De Sitter- model. Ja, Einstein is meerde re malen hier geweest. Hij was ook een tijdje gasthoogleraar aan de Leidse universiteit". De Sitter bezat overigens nog een andere kwaliteit: hij wist de juiste mensen aan te trek ken. Jan Hendrik Oort bijvoor beeld. die ontdekte hoe ons ei gen melkwegstelsel draait. Boekje Het sterrenkundig onderzoek heeft het karakter van een ont dekkingsreis; voortdurend ko men de sterrenkundigen voor verrassingen te staan die een grote wendbaarheid vergen. Dat staat in het boek dat bin nenkort verschijnt. Kan Bijle veld een verrassing van de laat ste tijd noemen? "Een belangrijke ontdekking is geweest dat er uit het heelal niet alleen zichtbaar licht, maar ook radiolicht komt. Danzkij die ontdekking kon in Leiden de eerste radiokaart van het melkwegstelsel wor den gemaakt". Na een korte pauze: "Ja, we tel len nog steeds mee. Er komen veel buitenlanders bij ons op bezoek. De voertaal onder astronomen is tegenwoordig Engels en ik kan je verzekeren dat wij bijna dagelijks Engels spreken. Dat zegt genoeg, lijkt mij". De aninmo voor sterrenkunde is groot volgens Bijleveld. "Dat komt natuurlijk ook door aller lei cursussen en zo. Ja, het heelal fascineert veel mensen. Ik weet ook nog goed dat ik op een zondag een boekje van m'n broer kreeg. Over sterrenkun de, natuurlijk. Ik heb het met rooie oortjes uitgelezen. Het was meteen raak". Dat het heelal veel mensen fasci neert is begrijpelijk, want zoals de dichter Jules Dcelder al eens rijmde: Hoe verder men keek, hoe groter het leek. zitten en ging door op het door hem ingeslagen pad. Makkelijk had Lulofs het lang niet altijd. Zo werd hij tegenge werkt door het publiek toen hij de komeet van Halley wilde bestuderen. De publieke be langstelling was zo groot dat de wetenschapper geen ge bruik kon maken van de spie- geltelescoop en zijn toevlucht moest nemen tot andere appa ratuur. Waarom hij het volk niet gewoon de deur wees? Kon niet. De universiteit hul digde het principe dat belang stellenden moesten worden toegelaten. Het doorgeven van kennis werd in die tijd dus soms iets te letterlijk genomen. Internationaal vermaard werd de Leidse Sterrewacht dankzij Frederik Kaiser. Hij was ook degene die ervoor zorgde dat er een nieuwe sterrewacht kwam. Bijleveld: "Kaiser was een volbloedonderzoeker. Hij was ook de eerste astronoom die een populair boek over sterrenkunde schreef: De Ster renhemel. Ook Kaiser kreeg bekendheid door het bestude ren van de komeet van Halley. Hij voorspelde de baan van de komeet. Toen die baan bleek te kloppen was hij in één keer be roemd". Waren eerdere pogingen om een nieuwe sterrewacht te bouwen mislukt, Kaiser zette door. Er werd een inzamelingsactie ge houden en ook de regering bleek bereid diep in de buidel te tasten. "Het was voor die tijd een zeer modern gebouw", do ceert Bijleveld. "Super, zou ik willen zeggen". Kaiser legde veel contacten met buitenlandse geleerden. De sterrewacht telde mee. Neem alleen het feit dat de belang- deden zelf geen onderzoek". De wetenschappers van die tijd waren overigens goed op de hoogte van wat er in de wereld te koop was. Bijleveld: "De vraag of de aarde het centrum van het heelal wel was hield trouwens veel mensen bezig. Schrijvers en dichters bijvoor beeld. Niet vreemd natuurlijk, want het was als geloofswaar heid verkondigd. Grappig is in dit verband dat Snellius senior er heel andere opvattingen op nahield dan zijn zoon. Hij was van mening dat de zon het cen trum is. Zijn zoon niet, die was conservatiever. Tenminste, wij hebben het vermoeden dat zij zo dachten". Halley De eerste astronoom die zich be halve met het geven van onder wijs ook met onderzoek ging bezighouden was Johan Lu lofs, die van 1742 tot zijn dood in 1768 hoogleraar was. Bijle veld: "Het tijdperk van het ra tionalisme gaat nu aanbreken: door redelijk te denken kun je alles verklaren. Het natuur kundig onderzoek kreeg door die opvatting een geweldige impuls". Lulofs werd overigens tegenge werkt. In de ogen van de be stuurders deed hij teveel aan aan onderzoek. "De hinderpa len bij de cultivatie van de ster renkunde in ons vaderland", heette zijn rede. Dat zegt ge noeg. Lulofs liet het er niet bij door Wim Brands Willem Bijleveld: "Ja, het heelal fascineert veel mensen". Foto Holvast». r ook dankzij Frederik Kaiser kwam. Bijleveld"Kaiser was Majoretten ENFB De afdeling Leiden van de Echte Nederlandse Fietsbond (ENFB houdt dinsdagavond een leden vergadering aan de Veste- straat 7a. Op deze avond, voor leden en niet-leden, wordt voor de pauze een aantal huishou delijke zaken besproken. De ac tiviteiten van de afgelopen pe riode en de plannen komen daarbij ter sprake. Na de pau ze vertellen ENFB-ers over fietservaringen in het buiten land. Aanvang 20.00 uur. Rugklachten Eén november begint een cursus over rugklachten die wordt ge geven door een orthopaedisch chirurg, een psychologe en twee fysiotherapeuten. De cursus heeft als doel meer inzicht te ge- rugklachten en wat ieder er zelf aan kan doen om dat te voorkomen. Opgeven kan bij de praktijk fysiotherapie Van der Stegen/Pans aan de Lange- gracht 165 (tel. 216525). De Kooigirls deden zaterdag mee aan een concours in Den Haag In de afdeling midden behaal den de Kooigirls de eerste plaats. In de afdeling top werd Anneke Groen eerste majorette. Strandloop De atletiekvereniging Holland houdt zondag een strandloop startend bij de Wassenaarse Slag. De afstanden zijn 2, 4, 8 of 12 kilometer. Aanvang 11.00 'Meer leren durven' Het Leidse Volkhuis begint deze maand met een cursus voor mensen die vaak onzeker zijn, moeilijk contacten leggen of last hebben van drempelvrees. Er zijn tien bijeenkomsten tij dens welke wordt gepraat over moeilijkheden en allerlei situa ties worden geoefend. Informa tie, telefoon 149180. Iedereen krijgt eerst een kennismakings gesprekje met de begeleidster van de cursus. Kledingmarkt De kledingmarkt die 1 oktober in Verbum Dei werd gehouden ten bate van El Salvador heeft f666,85 opgeleverd. Pottenbakken ln het Volkshuis begint in novem ber een cursus pottenbakken. Die cursus wordt op dinsdagmidda gen gehouden en opgeven kan on der tel. nummer 149180. Protest tegen meubelboulevard LEIDEN - Het Leids City Cen trum, de belangenvereniging van winkeliers in de binnenstad, is tegen de komst van een meubel boulevard in Leiderdorp. Ten einde dat te verijdelen heeft het LCC bij de gemeente Leiderdorp een bezwaarschrift ingediend. De Leidse winkeliers wijzen daarbij op een uitspraak van het Centraal Bureau Woninginrich ting. Die instantie meent dat de komst van een meubelboulevard ten koste zal gaan van diverse grote en kleine meubelzaken in de regio Leiden. Bovendien zal winkelcentrum Winkelhof profiteren van de aan trekkingskracht van de meubel boulevard, zo schrijft LCC-voor- zitter Verberg aan B en W van Leiderdorp. En dat gaat weer ten koste van de Leidse centrum functie. LEIDEN - De bonden voor weten schappelijk en niet-wetenschap- pelijk personeel hebben het da gelijks bestuur van de Leidse universiteit gisteren voorgesteld alle overleg met de centrale over heid op te schorten. Dit in ver band met de ambtenarenactie:». De woordvoerder van de bonden. Vijverberg, zegt dat het dagelijks bestuur geen besluit heeft geno men over dit voorstel. "Ze heb ben geen ja en geen nee gezegd Zullen ze er serieus over naden ken". LEIDEN - Vanaf de zolder van de stichting Welzijn aan de Bree- straat werd gisteravond van acht uur tot tien over half tien het Va- ra-radioprogramma 'Het Circuit' rechtstreeks uitgezonden. Voornamelijk vertegenwoordigers van de Leidse media kwamen in het programma aan het woord. Zo mocht bijvoorbeeld CDA- raadslid Joop Walenkamp ko men uitleggen waarom de streekomroep Rijnland in de lucht moet komen. Tijdens de behandeling van dit programma-onderdeel werd ove rigens ook bekend gemaakt dat honderd mensen uit de regio zich bereid hebben verklaard aan dit project te willen meewer ken. In principe, dan wel te ver staan. De minister van welzijn, volksge zondheid en cultuur. Brinkman werd tijdens de uitzending van net Circuit geconfronteerd met de vraag waarom er in de media nota met geen woord wordt ge rept over de streekomroepen. Brinkman antwoordde dat hij niet direct nee zou zeggen tegen het streven om een streekomroep op i gesprek met Walenkamp (rechts) en Kamphuis tweede i te richten. Maar: "De grote vraag is natuurlijk wel: waar komt het geld vandaan?" Dit interview nam nogal wat tijd in beslag. Jammer, want daardoor verviel bijvoorbeeld het gesprek met één van de burgerraadslie den, Joset Mons. Ook bleef er weinig tijd over voor het onder deel over het zondagsblad Nieuwsweek en de discussie tus sen de vertegenwoordigers van de Stadskrant en het Leidsch Dagblad.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3