'In kielzog van fenomeen' Concertagenda Brahms- cyclus bij K&O Friso Kramer (ontwerper) krijgt Piet- Zwartprijs Uit in de Randstad 0uöi7icuto$ ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 Radio - tv - kunst 'Terug naar Macondo', portret van schrijver Marquez HILVERSUM - Op Colom biaanse landkaarten prijkt achter de plaatsnaam Ara- cataca het woord Macon do. Aracataca is de ge boorteplaats van Gabriël Garcia Marquez, vorig jaar bekroond met de Nobel prijs voor literatuur en sinds het verschijnen van zijn roman 'Honderd jaar eenzaamheid' één van de meest gelezen schrijvers ter wereld. Lezers van zijn werk kennen de naam Ma condo. Het is de aan het brein van de schrijver ont sproten plaats, die hij als decor gebruikt voor veel van zijn verhalen. Een niet bestaande naam achter de plaats op de officiële land kaarten. "Dat is pas echte roem", zegt Aad van den Heuvel in de documen taire, die hij samen met zijn col lega Gerard Groen redigeerde en die zondagavond door de KRO wordt uitgezonden. De makers van de documentaire volgden Marquez drie weken lang en le verden een film van maar liefst vijfenzeventig minuten af. Dat is begrijpelijk, want de schrijver staat bekend als een man die een niet al te hoge pet op heeft van publiciteit rond zijn figuur. Vooral aan de aanwezigheid van camera's heeft hij een grondige hekel. Dat het de KRO-ploeg toch is ge lukt de schrijver uitvoerig te por tretteren vervult Van den Heuvel nog altijd met verbazing. "Ge rard Groen en ik hebben een gro te bewondering voor Marquez. Zeker nadat hem de Nobelprijs was toegekend wilden wij erg graag met hem in contact ko men. Dat gebeurde in Barcelona. Zijn eerste reactie op ons voor stel een programma van min stens een uur te maken was: dat is bijna crimineel. Toch nodigde hij ons tot onze grote verbazing uit hem te vergezellen op een reis naar zijn geboortestreek in Co lombia. Tot op de dag van van daag begrijp ik niet waarom juist wij mee mochten. Ik heb hem er diverse keren naar gevraagd, maar het enige wat Marquez daarop zei was: jullie komen van Fenomeen De documentaire, die de titel 'Te rug naar Macondo' meekreeg, is opgebouwd uit een verslag van de twee weken durende reis van Marquez, beelden van de plaat sen die een belangrijke rol spe len in zijn boeken en van zijn va der, moeder en vrienden. "Het is beslist geen literair programma", zegt Van den Heuvel. "Er wordt niets gedaan aan tekstuitleg. We laten een beeldverhaal zien dat eigenlijk een doorlopend feest is. Als je ziet hoe die man nu in Co lumbia wordt ingehaald, dat is te gek voor woorden. Je bevindt je in het kielzog van een fenomeen, voor wie de deuren van het presi dentieel paleis wagenwijd open gaan". Marquez is na achttien jaren pas sinds kort terug in zijn geboorte land. Na zijn studie in Bogota werd hij er journalist bij het voor Zuidamerikaanse begrippen vooruitstrevende dagblad El Es- pectador. In 1954 ging hij naar Europa als correspondent. Hij woonde in Parijs toen de dictator Rojas Pinilla de verschijning van zijn krant verbood. Marquez was aan de zijde van Fidel Castro, toen deze optrok naar Havana en was één van de oprichters van Prensa Latina, het persbureau van revolutionair Cuba Daaraan dankt hij het nog steeds geldige verbod nog ooit een voet in de Verenigde Staten te zetten. Marqueze schreef zijn inmiddels beroemd geworden boeken hoofdzakelijk in Mexico, werd vice-voorzitter van het Russell- tribunaal en werkte voor het Chi leense verzet. "Uit zijn werk spreekt een politieke visie op Zuid-Amerika, waarin geen reke ning wordt gehouden met het voortbestaan van geijkte in vloedssferen. Hij is een schrijver die altijd journalist is gebleven", zegt Aad van den Heuvel. Jan Rietman, op de foto samen met Ome Joop, presenteert vanmiddag de vijfhonderste aflevering van het Vulkaan populaire NCRV-radioprogramma 'Los Vast'. Het programma komt rechtstreeks uit De Bosch. Jan Rietman ontvangt een reeks van Nederlandse topartiesten, onder wie de Dolly Dots, Anita Meijer, André van Duin, Lee Rustpunten in de documentaire Towers, André Hazes, Patricia Paay Star Sisters, Vanessa en Boudewijn de Groot. (Foto gpdi zijn de boekfragmenten en flar- LEIDEN - Het is dit jaar anderhal ve eeuw geleden, dat Johannes Brahms werd geboren. Vandaar dat K&O dit seizoen een Brahms- cyclus op het programma heeft staan. Deze cyclus, die uit twee recitals bestaat, wordt verzorgd door de Bulgaarse concertpianis te Jenny Zacharieva. Het eerste concert is op maandagavond 24 oktober, het tweede op maan dagavond 31 oktober. Op het eer ste recital worden de Schumann- variaties opus 9, twee Rhapso- dieën oups 79 en de Sonate opus 5 uitgevoerd. Een week later speelt Jenny Zacharieva drie In termezzi opus 117, de Klavier- stücke opus 118 en de Klavier- stücke opus 119. AMSTERDAM (ANP) - De Piet- Zwartprijs van de Stichting To tal Design is dit jaar toegekend aan de industrieel ontwerper Fri so Kramer uit Amsterdam. De prijs, groot 10.000 gulden, is dit jaar in het leven geroepen ter ge legenheid van het 20-jarig be staan van het ontwerpbureau To tal Design in Amsterdam. De prijs zal elke twee jaar worden toegekend aan personen of in stellingen die stimulerend heb ben bijgedragen aan de ontwik keling van één of meer van de ge bieden waarop de in 1977 overle den ontwerper Piet Zwart actief was, aldus Total Design. Zwart werd internationaal bekend door zijn baanbrekende werk op het gebied van grafisch en indus trieel ontwerpen, fotografie en ontwerpen voor tentoonstellin gen, meubelen en interieurs. De prijs wordt Kramer op 2 decem ber uitgereikt tijdens de officiële opening van de tentoonstelling "Ontwerp: Total Design" in het Philips Ontspanningscentrum in Eindhoven. ROTTERDAM De Doelen za 22. gr.zaal. 20.15 uur en zo 23, 14.15 uur. Rotterdams Philharmonisch Orkest speelt werken van Glinka. Borodijn. Moessorgski e.a.. zo 23, gr.zaal, 20.15 uur, tribute tol Louis Armstrong and Benny Good man, met Peanuts Hucko, Trummy Young, Billy Butterfield e.v.a. zo 23, kl.zaal, 20.15 uur, Radu Simion. panfluit. ma 24, kl.zaal, 20.15 uur, Ton Koop man, clavecimbel. di 25, gr.zaal, 20.15 uur. Opera, operet te en musical met Marco Bakker Adriaan van Limpt, Tamara Lund en Marjorie Barnea. wo 26, gr.zaal, 12.45 uur. koffieconcert van Joan Zenaty, viool en Martin Vojtfsek, piano. Werken van Jana- cek en Brahms, wo 26, kl.zaal, 20.15 uur, Chopincy- clus van Nikita Magaloff, piano, do 27, kl.zaal, 20.15 uur, Carlos Bo- nell, gitaar, vr 28, kl.zaal, 20.15 uur, Rotterdams Philharmonisch Orkest speel! werken van Strawinsky, Keuris en Kox. Rotterdamse Schouwourg za 22 en zo 23, 20.15 uur, RO theater met 'De Vliegen' van Jean Paul Sartre. wo 26, 20.15 uur, Stanislavsky Ballet uit Moskou met 'Het Zwanenmeer'. do 27, 20.15 uur, Stanislavsky Ballet met 'Don Quichote'. vr 28, 20.15 uur, Publiekstheater met 'De nacht, de moeder van de dag' van Lars Norén. Hofpleintheater za 22, 20.15 uur, 'Meneer Lievegoed', blijspel van Yves Jamiaque, met o.a. Luc Lutz. di 25, wo 26, do 27 en vr 28. 20.15 uur 'Lief zijn voor elkaar', klucht van George Layton en Jonathan Lynn, met o.a. Piet Bambergen en Joke Theater Zuidplein do 27, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met 'De Bontjas', komedie van Ger- hart Hauptman. Edmond Rostand. AMSTERDAM Carré wo 26, 20.15 uur, Rob de Nijs. vr 28, 20.15 uur, BZN. Bellevue za 22 t/m vr 28 (m.u.v. zo en ma), gr.zaal, 20.30 uur, Toneelgroep Cen trum met 'Zonder onderschriften' van Jeroen Brouwers, za 22 t/m vr 28 (m.u.v. zo en ma), kl.zaal, 20.30 uur. Cabaret Nar met 'Man vermist' van Youp van 't Hek. Concertgebouw za 22, gr.zaal, 15.00 uur, Omroepor kest met pianist Piotr Paleczny. za 22, kl.zaal, 20.15 uur, Schönberg ensemble o.l.v. Reinbert de Leeuw, za 22, 20.15 uur, zo 23,14.15 uur, di 25, 20.15 uur en vr 28, 20.15 uur, gr.zaal, Amsterdams Philharmonisch Or kest zo 23, gr.zaal, 20.15 uur, Keith Jarrett, piano. De Brakke Grond ma 24 t/m vr 29, 20.30 uyr. Zuidelijk Toneel Globe met 'Katarakt' van Dirk Groeneveld. De Balie di 25 t/m vr 29, 20.30 uur, De Theate rassociatie met 'Gesprekken metde beul' van Joanna Bislska en Rik Hancké. De Kleine Komedie di 25 t/m vr 29, 20.15 uur, Het Berlijn- se travestiecabaret Chez Nous met 'Herren als Damen'. Stadsschouwburg za 22.20.15 uur en zo 23,14.00 uur, Het publiekstheater met 'De on- weersraanbare opkomst van Arturo Ui' van Bertold Brecht. zo 23, 21.00 uur, Introdans. i wo 26,20. 00 uur, Nederland- Eric Schneider rechts) zien in et Appeltheater i Henk Votel in 'De Vrek' van Molière, te Scheveningen. (foto PR) se Opera Stichting met 'Hoffmanns Erzahlungen' van Offenbach. t 28, 20.15 uur, Nationale Ballet met nieuw ballet van Rudi van Dantzig en 'Symfonie in C' van Balanchine. DEN HAAG Circustheater za 22, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater met 'Psalmensymfonie' van Kylian, 'Ghost Dances' van Bruce en 'Love Songs' van Forsy- the. di 25, 20.15 uur, Residentiekoor, jubi leumconcert, met het Residentieor- wo 26, do 27 en vr 28, 20.15 uur, musi cal 'De zoon van Louis Davids'. Koninklijke Schouwburg za 22. do 27 en vr 28,20.15 uur en zo 23 14.00 uur, Haagse Comedie speelt 'Prettige feestdagen' van Alan Ayckbourn. zo 23, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Het bal van de etalagepoppen' van Bruno Jasienski. ma 24, 20.15 uur, Willem Nijholt en Linda van Dijck met 'Sukses' van Norman Beim. di 25 en wo 26, 20.15 uur, Toneelgroep Theater met 'De Bontjas' van Ger- hart Hauptmann. Congresgebouw za 22, 20.15 uur, Amsterdams Con certgebouw orkest o.l.v. Carlos Kleiber. zo 23, 20.15 uur. Fiesta Esp4na. wo 26, 20.15 uur, 1000 years of jazz. Appeltheater za 22, wo 26, do 27 en vr 28, 20.15 uur. Toneelgroep de Appel met 'De vrek en de huisbewaarder' van Molière. HOT za 22, di 25, wo 26 en do 27, 20.30 uur, Haagse Comedie met 'Kerstmis aan het front' van Jéróme Savary. vr 28, 20.30 uur, muziektheater Circle Ensemble met 'Federico Garcia Theater an de Haven wo 26, 20.30 uur, Dansers Collectief met 'Groeten uit Wuppertal'. do 27, 20.30 uur, Bewegingsstudio Het Veem met zang en dans voor zeven dames, vr 28, 20.30 uur, Dansgroep Pauline de Groot met 'Whole Dances - Mud Retèl. wo 26, 20.15 uur, Haagse Comedie met 'Prettige Feestdagen' van Alan Ayckbourn. vr 28, 20.15 uur, Operettevereniging Crescendo met 'Ein Walzertraum'. LAK-theater za 22. 20.30 uur, Dr. Pfifïikus met 'Korczak und die Kinder' van Er- win Sylvanus. zo 23, 15.00 uur, kindervoorstelling van Amstel Toneel met 'Het najaar van de heksen', wo 26, 20.30 uur, Orkater met 'Yusa'. do 27 en vr 28, 20.30 uur, Bewegings theater Bart Stuyf met 'Stitch'. Micro-theater Imperium vr 28, 20.30 uur, Imperium met Tan go' van Slawomir Mrozek. K&O gebouw ma 24, 20.15 uur, Jenny Zacharieva. piano, speelt werken van Brahms, wo 26, 20.15 uur, Martha Noguera, Stadsgehoorzaal za 22, 14 30 uur. 'Ome Willem en Teuntje', kinderprogramma van Edwin Rutten. Gabriél Garcia Marquez (met hoed) is in de KRO-documentaire 'Terug Heuvel (links) openhartig over zijn schrijversschap. den uit de vele gesprekken met Marquez. Die flarden zijn geno men uit de uitvoerige interviews, die ter plaatse werden gemaakt. Marquez is opvallend openhartig waardoor een boeiend portret kon worden samengesteld. Hij vertelt over zijn jeugd, die hij voornamelijk bij zijn grootou ders doorbracht. Marquez be schouwt zijn oma als degene die uiteindelijk de meeste invloed op hem heeft gehad. Hoewel de schrijver zijn moeder tijdens zijn jeugd slechts van na bij meemaakte tussen zijn acht ste en dertiende jaar, heeft Mar quez nog altijd een diep gewor telde band met haar. Er gaat geen boek naar de drukker voor dat zij heeft geschaafd aan de in houd. Marquez zei daarover te gen Gerard Groen: "Van al mijn lezers beschikt zij over hetzelfde instinct als ik. Zij kent de juiste gegevens om de personages in mijn boeken te herkennen. In stinctief verwijdert zij weer wat ik aan de werkelijkheid heb toe gevoegd en herkent de rugge- per schrijversschap en noemt in dit verband het jaar 1950, waarin hij samen met zijn moeder terug keerde naar zijn geboorteplaats: "Toen ontdekte ik het vernieti gende van de tijd. Het was alsof een vulkaan openbarstte. Alles kwam er in één keer uit". In de slotfase van het gesprek wijkt Marquez af van zijn ge woonte nimmer iets los te laten over zijn toekomstplannen: "Ik wil een boek schrijven waarin ie dereen gelukkig wordt. Een lief desroman over het volmaakte ge luk. Geluk moet in de mode ra ken. Misschien worden het wel zes tot tien delen. Steeds als ik bij de vierhonderdste pagina ben, wil ik met een nieuw deel beginnen. Het zou ideaal zijn als ik de allerlaatste letter op mijn sterfbed zou kunnen schrijven, maar dat zal wel niet lukken". Voor de documentaire 'Terug naar Macondo' bestaat nu al buiten landse belangstelling. In Colum bia zelf zal de film geheel of ge deeltelijk op het scherm ver schijnen. Ook Spanje en Groot- Brittanië hebben interesse ge toond. ('Terug naar Macondo', zondag op Nederland I van 22.25 tot 23.40 uur). SCHIPHOL - De schrijfster Marguerite Yourcenar, het enige vrouwelij ke lid van de Academie Frangaise, is gisteren uit New York op Schiphol aangekomen. Op 27 oktober zal haar in Amsterdam de Erasmusprijs wor den uitgereikt. (foto anp) "Theater" onder nieuwe leiding ARNHEM (ANP) - Met ingang van het seizoen 1984-1985 zullen de acteurs Gees Linnebank en Helmert Woudenberg de artistie ke leiding vormen van de toneel groep Theater in Arnhem. Zij volgen de huidige artistieke lei der van Theater, Jochen Neu- haus, op. Linnebank is op het ogenblik nog verbonden aan het Publieksthea ter. Hij ontving in 1981 de toneel prijs Louis d'Or voor zijn rol in een stuk van Brecht. Woudenberg is verbonden aan to neelgroep Baal. Daarvoor werkte hij, sinds de oprichting in 1970, bij het Werktheater. Hij speelde rollen in de films "Opname" en "Een zwoele zomeravond". LEIDEN De Engelse barokvio- liste Clare Almond en de claveci- niste Anne de Buck, tezamen het Duo Graicy vormend, geven woensdagavond 26 oktober een concert in de Kapelzaal van K&O. Op het programma staan composities van Handel, Vivaldi, Couperin, Tartini, Froberger, Le- clair en Couperin. Dit concert zou oorspronkelijk op 5 oktober hebben plaatsgehad, maar door een reeks van onvoorziene om standigheden kon het duo die avond niet op tijd in Leiden aan wezig zijn. Weenie and the Jugs Bad Manners was gecontracteerd om zaterdag Het Kasteel in Al phen plat te spelen. Dat optreden gaat niet door. In plaats daarvan komt nu de negenpersoons-for- matie Weenie and the Jugs uit Boskoop. Zij hebben zich laten inspireren door de Blues Bro thers. Om het verdriet om Bad Manners te verzachten, is dit op- Der Polizei De Belgische band Der Polizei is allerminst een Duitse variant op de Police, maar schijnt eerder te vergelijken te zijn met Lawi Eb- bel, eerder dit jaar nog afsluiter van het Werfpopfestival. Vanaf negen uur zaterdagavond zijn be langstellenden voor deze rijks wacht welkom in het Leidse LVC. Time Bandits In Beverley Hills in Nieuwkoop spelen zondagavond de Time Bandits. Hun laatste plaatje 'I'm only shooting time' is hard op weg naar de bovenste regionen van de hitlijsten. Macondo' tegen Aad i Gratis tv- programma in het Frans PARIJS (AFP) - Frankrijk, Zwitserland op België willen bij wijze van proef vanaf 2 ja nuari via de satelliet elke avond gratis een selctie van hun tv-programma's in het Frans aanbieden aan voorna melijk kabeldistribuanten, niet alleen in België en Zwit serland, maar ook Nederland, Finland, Oostenrijk, Noorwe gen en West-Duitsland. Re clame ontbreekt. ,TV-5' moet met een opzet van fictieprogramma's, docu mentaires, magazines en mu ziek ook interessant worden voor kijkers met geringe ken nis van het Frans. Maandag en donderdag ver zorgt de Franse .Antenne 2', woensdag en zondag ,TF1', vrijdag ,FR3', dinsdag de Zwitserse ,SSR' en zaterdag de franstalige ,RTBF' 22 oktober 1983 Honderd jaar geleden stond in de krant: De "Gazette Diplomatique" bevat eenige bijzonderheden omtrent den gezondheidstoe stand en de levenswijze van den hoogbejaarden keizer van Duitschland (Wilhelm I, 1797- 1888, Red.). Daaruit blijkt, dat de keizer van zijn geboorte af tot op zijn zestiende jaar, zeer zwak en achter was, zelfs zoo, dat men meermalen vreesde dat het bleeke, ziekelijke jongetje wel spoedig sterven zou. Zodra de prins zich echter op li chaamsoefeningen begon toe te leggen, nam hij in krachten en gezondheid toe. Sedert dien tijd leidde hij dag aan dag een ver moeiend echt soldatenleven, en was sedert dien tijd nimmer ernstig ongesteld, terwijl zijn li chaamsgestalte steeds in forsch- heid won. In tegenstelling met den Rijkskanselier (Von Bis marck red.), die thans aan een hevigen maag-catarh lijdi, is keizer Wilhelm uiterst matig in het gebruik van spijzen en dranken. De vorstelijke maal tijd bestaat gewoonlijk uit vijf schotels, waarvan de keizer er achter slechts één aanroert, ter wijl Z.M. zelden aan tafel ande ren wijn drinkt dan Antweiler- Moezel-wijn. En toch wordt de hofkeuken bestuurd door drie Fransche koks, meesters in hun vak, en bevatten de kelders van het paleis te Berlijn een groote hoeveelheid van de edelste wij nen, o.m. Rijnwijnen van de be roemde gewassen van 1620 en 1680, waarvan het bouquet on beschrijfelijk geurig moet zijn. Vijftig jaar geleden: Verscheidene gemeentelijke autoriteiten in China hebben maatregelen genomen tot ver betering der zeden. Zoo zijn in Peking alle cabarets gesloten en moderne dansen verboden. Lange rokken met een split tot aan de knie, om het wandelen te vergemakkelijken, mogen niet meer gedragen worden. Te Kanton mogen vrouwen niet op een fiets rijden en zijn sommige bioscopen gesloten. In films, die nog gedraaid worden, moeten omhelzingen gecoupeerd wor den. Kindertoneel LAK-theater LEIDEN - Door een fout in de pro gram mering van het LAK-the.i ter, zijn in deze krant de aankor, digingen van de eerstvolgende kindervoorstellingen verwisseld Zondagmiddag komt om drie uur Genesius met 'De bommen van Berend'. Het Amsteltoneel komt een week later met de mu sical 'Het négaA- van de heksen'. PAGINA 29

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29