Steenkool: een stoffig verleden, een gouden toekomst? Sociale onrust remt handel Economie Extra Beursweek i&SÉi ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 PAGINA L'.'i Zeventien jaar geleden besloot J.M. den Uyl, toen minister van economische zaken, de Limburg se mijnen te sluiten. Politiek Nederland, met uitzondering van CPN en PSP die 17.000 banen zagen verdwijnen, stapte over op aardgas. Een een hoofdstuk leek afgesloten. Nu, tien jaar na de oliecrisis, geeft de Nederlander de voorkeur aan steenkool boven kernenergie en worden er weer proefboringen verricht in Zuid-Limburg. Steeds meer elektriciteitscentra les schakelen over van olie naar kolen. Buitenlandse kolen wel te verstaan. Poolse, Australi sche, Zuidafrikaanse, Amerikaanse kolen. De conclusie ligt voor de hand: de sluiting van Juliana, Oranje-Nassau, Emma en Hendrik kwam te vroeg. Maar dat is teveel gezegd. De ouderwetse kolenwinning en de mijnwerker met sto- flongen zal niet terugkeren. Nieuwe technieken dienen zich aan. Maar ook nieuwe problemen. Zure regen; de bossen als stoflongen van Europa. Of heeft de techniek ook daarop een antwoord? door Wim Fortuyn Even is er verbazing. Maar al snel dringt de werkelijke betekenis door van het feit dat Shell, olie maatschappij bij uitstek, in Rotterdam haar eigen energie haalt uit kolen. Eenzijdige af hankelijkheid van olie maakt ook Shell kwetsbaar. En het gebruik van steenkool neemt snel toe. Een twee jaar oude schatting van Shell spreekt zelfs van een verdubbeling van de vraag tegen het jaar 2000, terwijl steenkool nu al voorziet in dertig procent van de we reldvraag naar energie. Dat zal het aandeel van olie en de prijsbepalende, welhaast mo nopolistische macht van de oliemaatschappijen terugdrin gen. Tenzij ze de zaken bijtijds kunnen controleren door zelf een aandeel in de steenkool- handel naar zich toe te trek ken. Spreidt de risico's, zo is het parool van Shell, maar ook van de beleidsmakers in de Ne derlandse regering. Olie, aardgas en kolen. Het zwar te goud dingt weer mee om $e eerste plaats in het rijtje van belangrijke energiedragers. Dankzij de gestegen olieprij zen, dankzij het besef dat de gasbel in Slochteren ooit raakt uitgeput, dankzij de toegeno men aarzeling over kerncentra les, die in hun korte historie een bedenkelijke reputatie hebben opgebouwd. Zozeer zelfs, dat de Nederlandse be volking blijkens een medede ling van minister Winsemius (milieu) deze week nu in meer derheid tegen meer atoom energie is. Borssele en Dode- waard gaan nog net niet dicht, maar daar lijkt voorlopig ook alles mee gezegd over kern energie in Nederland. Zon en wind Zonne- en windenergie lijken de aantrekkelijke alternatieven. Maar ze leggen te weinig ge wicht in de schaal. Volgens de officiële prognoses zullen zon necollectoren en vooral wind molens maar twee procent van de Nederlandse energiebe hoefte in het jaar 2000 kunnen dekken. Er zijn ook hoger ge spannen verwachtingen, maar het op grote schaal winnen van energie uit zon, wind en getij den lijkt in elk geval een zaak van lange adem. Daarop kan Nederland, waar het bedrijfsleven klaagt over hoge stookkosten ten opzichte van het buitenland, niet wachten. Steenkool lijkt dan de uitweg. De geologische voorraden in vooral China, de Sowjet-Unie, Europa en Noord-Amerika zijn nog enorm. De vraag is wel in hoeverre deze bodemschat ook bereikbare rijkdom is en dat hangt nauw samen met de technische en economische mogelijkheden. De schattingen van winbare voorraden in Nederland lopen uiteen van twintig tot vierhon derd miljard ton. De mogelijk heden voor het winnen van steenkool in Nederlandse bo dem zijn op dit moment nog in onderzoek. Een eerste succes is er wel. Nadat minister Van Aardenne in 1981 dertig mil joen gulden beschikbaar stelde 100 90 80 70 60 40 30 20 10 voor een eerste speurtocht naar de kolenvoorraad tot een diepte van maximaal 1600 me ter, bereikte de boortoren Kemperkoul 1 nabij Sittard twee maaden geleden het car- boon op nog geen 500 meter diepte. Dat er kolen zaten was natuurlijk wel bekend. Maar niet precies hoeveel, van welke kwaliteit. Niet zozeer de tech nische alswel de economische mogelijkheden staan ter dis- Op technisch gebied is veel voor uitgang geboekt. De antieke mijnbouw is defenitief verle den tijd in Nederland. De be langrijkste lagen in de oude Limburgse mijnen zijn trou wens ontgonnen. Alleen voor de Beatrixmijn, oostelijk van Roermond, geldt dat niet. Maar de mijnwerker met stoflongen, die zijn riskante leven door brengt in donkere gangen, zal ook daar niet terugkeren, al leen al vanwege de kosten. De gedachten en mogelijkheden gaan in de richting van onder grondse vergruizing met be hulp van robots en onder grondse vergassing. Kolennota Dan de economie. De verwach tingen in de drie jaar geleden door minister Van Aardenne gepresenteerde Kolennota zijn wat dat betreft tamelijk hoog gespannen Nog los van de vraag of Nederland zelf weer naar de houweel grijpt, zou het aandeel van steenkool tegen het het jaar 2000 weer moeten zijn toegenomen van zeven tot dertig procent. Dertig miljoen ton steenkool per jaar; dat zou 66 procent meer zijn dan in het topjaar 1956, toen in dit land achttien miljoen ton kolen werd opgestookt. En dat zou nog twintig miljoen ton méér kunnen worden in de verdere toekomst, als er geen kerncentrales bijkomen. Nog steeds staat de helft van de ou de, oliegestookte electriciteits- centrales genoteerd voor kern enenergie. Het beleefde wach ten is hier op jonkheer De Brauw en zijn Brede Maat schappelijke Discussie, die Ne derland de richting op energie gebied moet wijzen. Maar inmiddels zijn de verwach tingen wel stevig terugge schroefd (naar zestien miljoen ton tegen het eind van deze eeuw) doordat het allemaal wat langzamer op gang komt dan gedacht. Zo is de bouw van een kolengestookte centra le in Dordrecht afgeketst op milieubezwaren. En nog deze week adviseerde de Algemene Energieraad negatief over de bouw van een kolenvergasser in Eemshaven, die uit energie- politieke en economische rede nen niet langer interessant zou zijn. Lagere olieprijzen, een da lend aardgasgebruik en vooral milieuproblemen hebben zich aangediend. Stank voor dank Voor niets gaat de zon op en van de wind alleen kunnen we niet leven. Dus spit, boort, peurt de mens in Moeder Aarde in zijn onstuitbare honger naar meer energie. Maar zij krijgt stank voor dank. De voortdurende uitstoot van zwaveldioxide en stikstofoxide mist zijn uitwer king niet. De aarde is inmid dels gehuld in een gaswolk, die ook 's nachts de zonnewarmte vasthoudt gelijk een wollende ken. De Verenigde Naties waarschuwde deze week nog voor het het broeikaseffect, dat de temperatuur over zestig jaar gemiddeld twee graden zal doen stijgen. Het kón leiden tot smelting van poolijs en overstromingen, al zijn er ook deskundigen die ge loven dat daar meer neerslag op de polen tegenover zal staan. Het kan ook leiden tot enorme klimatologische veran deringen die de landbouw ver storen, zij het dat ook op dit punt de meningen sterk uit eenlopen. Zeker is wel een ander zorgwek kend effect van de dampkring- vervuiling en dat is de verzu ring van bodem en bossen. De met steeds meer zwavel en stikstof geladen regen heeft vooral in de laatste drie jaar huisgehouden. De cijfers, on langs weergegeven op een driedaagse Europese conferen-' tie in Karlsruhe, laten geen ruimte voor twijfel: een milieu ramp lijkt bijna onafwendbaar, hele wouden liggen op sterven. Zagen de dennen in West-Duits- land er driejaar geleden nog al lemaal gezond uit, nu zijn dat er volgens de biologen nog maar zes op de honderd. Van de sparren is nog maar één op de honderd bomen onaange tast. Om de nu nog in goede staat verkerende bossen te red den, moet volgens de weten schappers in alle energiecen trales onmiddellijk de knop worden omgedraaid en dient het merendeel van de auto's te verdwijnen. Drie cent Het zal duidelijk zijn dat dat niet gebeurt. Het blijft voorlopig bij verscherping van de milieu-ei- sen voor kolengestookte elek triciteitscentrales. Want terwijl de industrie terughoudend blijft vanwege de hoge investe ringskosten en het voorlopig houdt op olie en gas, gaat juist op het terrein van de groot schalige elektriciteitsvoorzie ning de omschakeling naar de zwavelrijke kolen wel door. Nu al is volgens drs. G..H.B. Ver berg, chef-energieaangelegen- heden bij Economische Zaken een voordeel van drie cent per kilowattuur bereikbaar ten op zichte van zware stookolie en gas. Hij gaat daarbij uit van blijvend hoog olieverbruik en stabiele olieprijzen in de komende ja ren, zolang de voorraad ruim is. En als rond 1990 vraag en aanbod op de oliemarkt weer in overeenstemming met zijn en de olieprijzen stijgen, zal steenkool alleen maar meer economische voordelen bie den, zo verwacht hij. Let wel. ook Verberg is over tuigd van de noodzaak de ko- lenstook aan strenge voor schriften te binden, ook valt het prijsvoordeel daardoor al thans voorlopig grotendeels weg. De uitstoot van stof zal door middel van filters voor bijna honderd procent wegge nomen moeten worden; alle gassen moeten tenminste voor negentig procent ontzwaveld worden. De uitstoot van stik stofoxide dient drastisch be perkt. Wervelbed Zeer in de belangstelling, zeker met het oog op het milieu, staat de wervelbed methode, waar mee ook Shell driftig experi menteert met de warmte krachtinstallatie in het Rijn mondgebied. Daarbij worden kleine, gloeiende stukjes steenkool in de ketel met be hulp van de verbrandingslucht tot werveling gebracht en sa mengevoegd met kalk. Dat haalt niet alleen de zwavel uit de verbrandingsresten, maar levert naast een hoog rende ment ook gips op. En dat kan weer dienen voor gebruik in, bijvoorbeeld, de woningbouw TNO in Delft heeft, geheel vol gens de nieuwe taakomschrij ving die het onderzoeksinsti tuut meer bindt aan het be drijfsleven, eveneens een wer velbedketel ontwikkeld voor relatief kleine installaties. Dat heeft er toe geleid dat Stork- Hengelo nu een ontwerp pre senteert voor een ketel met een stroomproduktie van 100 ton per uur. Want ook dat zit er achter: Nederland wil voorop lopen in het ontdekken van nieuwe technieken. Vooral de noodlijdende ketelbouw kan wel een steuntje in de rug ge bruiken. Daarom staat ook kolenvergas- sing nog steeds in de volle aan dacht, ondanks het mislukken van het project in de Eemsha ven, waarin ook de Gasunie aanvankelijk een winst zag zit ten. Duidelijk is inmiddels dat het hier gaat om toekomstmu ziek, maar Economische Za ken (Verberg) vindt wel dat de technologische ontwikkeling moet voortgaan. Het zal, zo is nu de verwachting, in de vol gende eeuw wel commerciële vruchten afwerpen. Brede Discussie Intussen is het vermogen om elektriciteit uit steenkool op te wekken in de afgelopen jaren al gestegen van praktisch nul naar 2200 miljoen watt. In Lim burg, Noord-Brabant en Gel derland werken nu centrales op kolen; samen wekken ze een kwart van alle stroom op. In 1987 zullen centrales in Borssele (niet de atoomcentra le), op de Maasvlakte en in Buggenum voor steenkool zijn omgebouwd. Het aandeel van kolen in de totale elektriciteits- produktie moet dan op onge veer 40 procent liggen, het ver mogen van de kolencentrales zal zo'n 3800 miljoen watt zijn. Zure regen of niet, de wederop- komst van steenkool lijkt niet te stuiten. En de kernenergie? Jonkheer de Brauw komt vol gende maand met zijn eindver slag van de Brede Maatschap pelijke Discussie. Maar er zal steeds meer stof zijn om over te praten. Volgende week, aan de voor avond van de publicatie van het eindverslag van de bre de maatschappelijke discus sie, een overzicht van de stand van zaken rond kern energie in het buitenland. Welk deel neemt het in de to tale energievoorziening, zijn de prognoses gehaald. Wat ging er mis, wat zijn de kos ten en wat is de toekomst. c* De verschuivingen in de energiemarkt in de komende jaren, vol gens een prognose van de Algemene Energieraad. Vooral kolen, en misschien kernenergie, dringen het aandeel van olie en gas door C. Wagenaar De Amsterdamse effectenbeurs draaide ditmaal een minder gunstige week af. De stem ming was mat. Middenin de week hadden de meeste beurs- groepen op hun index ruim twee punten ingeleverd. De banken zelfs vijf. De belang stelling bleef gering en de han del bood grotendeels een on geanimeerd beloop. Aan dit beeld waren belangrijke redenen debet. Allereerst de toenemende bezorgdheid over de stijgende sociale onrust en de vrees dat de situatie uit de hand kan lopen. Verder was het herfstvakantie waardoor de animo om beurszaken te doen meestal taamt. Terwijl tenslotte Wall Street oVer- wacht scherp inzakte. De hiertegenover staande forse koersstijgingen op de beurs van Frankfurt hadden in Am sterdam geen direct zichtbare gevolgen. De dalingen in Wall Street waren een voortzetting van de vorige week begonnen trend. Toen gingen er 20 pun ten op de Dow Jones-index verloren. Hoewel deze week maandag enig herstel intrad ging het dinsdag weer hele maal overstag en werd in twee dagen nog eens 23 punten in geleverd. Een paar ernstige tegenvallers waren grotendeels de oorzaak van de hernieuwde koersval En merkwaardigerwijs op een terrein dat al geruime tijd als het meest spectaculaire ont wikkelingsgebied van de na bije toekomst geldt, namelijk het computerwezen. Maar juist daar is de onderlinge concur rentie moordend. Twee reuzen, de een bekend als Digital en na de IBM de twee de grootste wereldzaak in com puters en de andere 's werelds grootste communicatiebedrijf ATT maakte bekend aanmer kelijk slechtere winstcijfers te verwachten resp. te hebben ge boekt dan Wall Street de laat ste jaren gewend was. Bij Digi tal was de lijn de laatste tijd al omlaag gericht, maar dat zal nu op scherpere wijze geschieden. Vooral dit aandeel verloor enorm terrein en sleepte vele computerfondsen mee. De obligatiemarkten lager eerder onder druk en verschillende rentetarieven begonnen te stij gen. Direct in verband hiermee bood de dollar krachtige weer stand tegen enige verkoop druk die maandag ontstond toen bekend werd dat de geldaanwas in de VS was ge daald in plaats van zoals ver wacht gestegen. In Amsterdam bleef de prijs dan ook boven de f 2,90 en begon later in de week aan te trekken. Dit laatste hield verband met de druk op de gulden die duide lijk het gevolg was van enige beduchtheid in het buitenland voor de toenemende sociale onrust in ons land. Maandag herstelde de obligatiemarkt zich van de vorige week opge lopen dalingen als gevolg van de grote storting van 4 miljard gulden die op de laatste staats lening moest plaatshebben. Maar middenin de week trad de reactie in nu kennelijk de be leggers in binnen- en buiten land een afwachtende houding aannemen. De op het spel staande salansinlcvering van 3,9 procent door de ambtena ren is goed voor een forse be sparing op de overheidsuitga ven zodat dit belangrijk kan worden voor de positie van de gulden. Bovendien wordt in fi nanciële kring betwijfeld of het begrotingstekort van ruim 42 miljard gulden in het ko mende jaar wel via de kapitaal markt kan worden gedekt Daarbij kwam dat per vrijdag op de optiebeurs de oktobercon- tracten afliepen hetgeen meestal met enige koersdruk gepaard gaat. Met name Ko ninklijke Petroleum en Philips hadden daarvan last. Maar la ter in de week trad er enig her stel in. Bij Unilever moest er meer van de koers af welk aan deel tot f 4,- terugliep. Maar de harde klappen kwamen toch voor bij een aantal meer lokaal georiënteerde aandelen als IBB Kondor, Nijverdal ten Ca- te, Borsunuj Wehry en Schui- tema die allen rond f 10,- kwij traakten. VNU moest f5,- en Océ van der Grinten f 10,- terug door een uitgeschreven obligatielening resp. met Warrants en Conver sierecht voor aandelen. Daar entegen konden Telegraaf en Elsevier-NDU ruim f5,- oplo pen. Vast in de markt la auto-aandelen die positief re.i geerden op de ook in ons land zeer gunstige verkoopcijfers van nieuwe auto's.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25