'We moeten van het evenwichtsdenken af' Doof zijn: werddvan verschil Mr. Ina Brouwer, het nieuwe gezicht van de CPN Extra Er was een tijd waarin iedereen wist wat de Communistische Partij Nederland wilde, waar ze stond en wie er de dienst uitmaakte. Maar anno 1983 is de CPN in een tweestromenland verzeild geraakt. Vernieuwing contra behoudzucht. Modernisten tegenover zogenoemde Horizontalen. Een geprek met mr. Ina Brouwer, fractieleider in de Tweede Kamer, opvolgster van Marcus Bakker en het nieuwe gezicht van de CPN. Want er ligt een wereld tussen het nogal norse, monumentale en compromisloze handelen van de oude garde en de zachter ogende aanpak van de vrouw die thans een toppositie binnen de partij bekleedt. door Gerard Dielessen en Reinier van de Loo Ina Brouwer: "Het feminisme mag niet verplichten tot een levensvorm". ZATERDAG 22 OKTOBER 1983 Hartje Jordaan. Pittoresk pandje met sloopbestem- ming. Op de deur een plastic naamstrookje: Ina Brouwer. Binnen ligt een sjieker ogen de naamplaat met gulden let ters op zwarte ondergrond: Mr. Ina Brouwer. „Als ik dat op de deur zet, denken ze hier misschien: kijk haar nou, en dat hoef ik niet zo". Ze woont er pas een paar weken, sinds haar vertrek uit Gronin gen. Van het land van Fré Meys, het strokarton en haar advoca tenpraktijk („nee hoor, niet eens een collectief, een heel gewoon burgerlijk kantoor") naar het Amsterdamse CPN-bolwerk en een stuk dichterbij het Binnen hof. Uit de lucht komen vallen als partijtopper, want vóór ze de leidersstoel in de Tweede Kamer van Marcus Bakker overnam, kende Nederland deze scherp formulerende en goedlachse 33- jarige feministe amper. En dat was tot voor kort nog steeds zo. Want waar stond Ina in de kolkende crisis die in haar partij uitbrak? Hoe speelde ze het klaar om vernieuwer te zijn en toch de Horizontalen te sussen? Waarom bleef zij overeind, terwijl promi nente modernisten als Waarheid- hoofdredacteur Bart Schmidt, zijn adjunct Elsbeth Etty en Ka merlid Gijs Schreuders opzien barend maar vrij geruisloos van het toneel verdwenen? Schreuders verweet haar met haar Moskou-reis de indruk te wek ken dat ze toch de orthodoxen omarmde en de vernieuwing in een kwaad licht zette. En terwijl iedereen dacht dat het met de nieuwlichters gedaan was („De overval is mislukt", zei een Hori zontaal na het congres van no vember 1982) presenteerde de partij op 29 september een con cept-partijprogram dat als twee druppels water op de vernieu- wingsgolf van vorig jaar lijkt. Dat begrijpt niemand meer. Ferm Ina: „Ik sta nog steeds achter de vernieuwing. Met een meerder heid zoals die er in november was en zoals die er volgens mij nu nog is. Vernieuwing is na tuurlijk maar een term. Iedereen kan wel roepen dat hij ervoor ts, maar kijk dan wel eerst even naar wat het inhoudt. Ons pro gram rekent af met de oude, or thodoxe CPN. Met het stalinis me. Wij willen zelfstandigheid ten opzichte van andere commu nistische partij en vooral die in Oost-Europa. Wij zoeken een ei gen Nederlandse positie, waarin banden mogelijk zijn met klein links (PSP en PPR) en met de PvdA. Wij willen socialisme en democratie, het één zonder het ander kan niet. De CPN neemt initiatieven voor de arbei dersklasse, maar wil niet de eni ge vertegenwoordiger van die klasse heten. Je hebt coalities nodig. Met linkse partijen, maar ook met christelijke mensen, zelfs met liberalen". „We willen democratische me- nings- en besluitvorming binnen de partij, af van het oude demo cratisch centralisme. We staan vierkant achter de vrouwenbe weging. En op internationaal ge bied is de Sowjet-Unie niet onze natuurlijke bondgenoot, maar een land dat op zijn daden moet worden beoordeeld. Tegen de landen in Oost-Europa hebben we het bezwaar dat ze nog steeds van het éénpartijstelsel uitgaan en men niet met mensenrechten omgaat zoals wij dat doen. Daar worden mensen gewoon onder drukt". - Dat wilden jullie vorig jaar en nu dus weer. Waarom zijn Etty, Schmidt en Schreuders dan ver dwenen? „Zij gingen te ver. De 'linkse door braak' van een Onno Bosma staat op de lijn dat een CPN geen bestaansrecht meer heeft. Die willen de CPN opheffen en in een fusie met PPR-PSP laten op gaan. Nou, dat is dus niet mijn lijn. Dat is opheffen in plaats van vernieuwen". „Ik behoor tot de groep vernieu wers die de waardevolle tradities van onze partij wil bewaren en die zoveel mogelijk groepen in dat vernieuwingsproces wil mee nemen. Ik denk dat vernieuwing die grote groepen afstoot geen vernieuwing is. In feite betekent dat een breuk. En ik wil geen breuk". - Wat zijn die goede tradities? „Antifascistische strijd. Een partij die strijdt en niet alleen maar praat. Bescherming van de de mocratie...". Ja, dat mag gek klinken voor buitenstaanders, maar ik vind dat de CPN voor de bescherming van het parlement staat - kijk maar naar Marcus Bakker". Vrijheidstraditie - Daar denkt de Sowjet-Unie wel anders over. „Ja nou!". En bijna gretig: „Neder land heeft een vrijheidstraditie. De CPN ook, alleen hebben we pas nu de echte kritiek op de so cialistische landen geformu leerd. Weet je dat wij lang niet zulke sterke contacten met de Sowjet-Unie hebben als bijvoor beeld een PvdA?" - Er is verzet binnen jullie eigen partij tegen dat standpunt. Bij de ouderen vooral. „Nee, het orthodoxe dogmatisme loopt door alle geledingen heen. In het Horizontaal overleg zitten mensen van mijn leeftijd en ook jonge communisten kunnen heel rechtlijnig denken volgens de boekjes van Marx, Engels en Le nin". - Wat zit de Horizontalen zo dwars? „Ze missen de strijdbaarheid in de partij. Anderen zijn simpelweg tegen vernieuwing. Ik vind zelf ook dat de partij wordt opgeslokt door discussies, terwijl er wel an dere dingen zijn te doen. Met zul ke kritiek kan ik wat doen. Maar die acties tegen de vernieuwing hebben wel heel wat spanningen opgeroepen. Ze gaven hun 'Ma nifest' uit, met scheldkanonna des. Tegen De Waarheid, tegen de fusiegedachte. Ook tegen Elly (Izeboud, de partijvoorzitter, red.). „Maar wat zeggen nu de opheffers: wat moet je met die Horizonta len? Er is geen plaats meer voor ze. Nou, dat klopt niet vind ik. Dat zijn nou net de oude metho des. Je lost geen discussies op door je tegenstanders er zomaar uit te wippen". - Dreigt die splitsing niet toch nog? „Ik ben er niet echt bang voor. Want een orthodoxe CPN heeft in Nederland geen bestaans recht.... Er zijn best mensen bij de Horizontalen die wat in die vernieuwing zien, alleen, die zijn hun oriëntatiepunt kwijt". - Zoals veel oudere roomskatholie- ken. „Ja!". Duidelijk blij met deze ver gelijking zegt ze: „Als die men sen vinden dat we geen vecht partij meer zijn, dan zit daar een stuk waarheid in. Ik ken mensen die in actie staan bij de bouw of in Oost-Groningen, die zich af vragen wat de partij nog voor ze is. Die vinden dat ze hun rugdek king, hun steunpunt kwijt zijn. Het is mij te simpel om zulke mensen dan maar meteen ortho doxe communisten te noemen. Echte orthodoxen zijn er maar heel weinig". Theoretisch - Maar er zitten prominenten bij, die een eigen partij willen. „Vast wel. Ik denk dat we daarte gen moeten strijden, dat we moe ten zorgen dat het partijcongres het program aanneemt. Dat we de arbeiders erbij houden, want dat is een belangrijke poot onder de partij. Dat is mijn kritiek op de opheffers: die zijn alleen theo retisch bezig zonder te kijken wat er aan de basis gebeurt". - Maar waar sta je zelf nou? „Op m'n eigen benen". Schater lach. - Een compromisfiguur. „Iets nieuws heeft pas bestaans recht als het zich verbindt met de goede dingen van het verleden. Als dat een compromis is, ben ik een compromisfiguur, ja. Ik voel meer voor het woord synthese trouwens". - Zit daar de reden voor je bezoek aan Moskou, waarna Schreuders opstapte? Die trip begrijpt nie mand eigenlijk. „Toch gek. Iedereen reist naar Moskou. PvdA, CDA en WD wilden er ook heen. Vinden ons kennelijk te klein om met de gro ten der aarde te praten. We wil den na ons vorige partijcongres internationale contacten. Over de rakettenkwestie vooral. In mei maakten we daarvoor in het bestuur een plan. We besloten tot contacten met de Roemenen, de Joegoslaven, de Bulgaren en de Russen. Niet met de Tsjechen en de Polen. We wilden praten om de kernwapens in eerste instan tie hier weg te kunnen houden en vervolgens om te zien wat ze in Oost-Europa konden doen om de bewapening terug te drin gen". „We wilden zien of Moskou een rol kan spelen die de vredesbewe ging hier ook kan ondersteunen. We vonden dat er iemand van de fractie mee moest omdat de kernwapens in de Kamer een be langrijk onderwerp worden. Daar heb ik over gepraat. Ook met Gijs Schreuders...". - En die zegt dat hij van niets wist. „Dat is dan een meningsverschil tussen hem en mij. Ik hem hem gezegd dat ik zou gaan, ook al had ik eerst enige aarzeling. Hij zag het niet zitten. Zou de indruk wekken dat de fractieleider even nieuwe richtlijnen ging halen in het Kremlin. Ik vind dat je je als partij niet kunt laten lamleggen door discussies hier. En dus ging ik. We spraken met Arbatow, Bij- kow, Zagladin en de aartsbis schop van Zagorsk". Niet op matje - Daarom stap je toch niet uit de Kamer. „Moet je Gijs zelf vragen. Toen ik weg was ging hij problemen ma ken bij het bestuur. Dat gaf hem ongelijk. Toen vond hij dat hij geen basis meer had om in de Kamer te blijven". - Niet op het Russische matje geroe pen dus? „Flauwekul. Elsbeth Etty maakt nu van die ouderwetse komplot- theorieën". - Wat zeiden die Russen overigens over de kernraketten? „We hebben daar kritiek geuit op het ontbreken van een autonome vredesbeweging. Ze hebben er alleen een officiële, de autono men worden soms gearresteerd. De Russen zeiden dat als er in het Westen nieuwe wapens wor den geplaatst, zij tegenmaatrege len zouden nemen. En dat is nou precies wat de CPN niet wil". - Wat dan wel? „Zij moeten geen antwoord in mili taire zin geven". - Dan zegt de NAVO: zie je wel, we hebben altijd gelijk gehad, wij plaatsen wel en zij vervolgens niet - dat betekent dus dat ze al genoeg hadden!. „Wij moeten zorgen dat ze hier niet komen". - En als ze blijven? „We moeten af van het evenwichts denken". - Dus geen Russisch antwoord? Ze moeten in Moskou niet den ken dat wij hier staan te juichen als zij nieuwe raketten plaatsen". - Hoe voorkom je dat ze wel in Woensdrecht komen? „Zorgen dat 29 oktober (de vredes demonstratie in Den Haag - red.) een succes wordt. Zorgen dat we de positie van CDA-jongeren en CDA-vrouwen versterken. Bin ding krijgen met de raket-tegen- standers in die partij, want als je dat verzet onbetekenend blijft vinden, versterk je alleen maar de positie van de WD". „In Moskou zeggen ze overigens hetzelfde als wat hier minister Van den Broek zegt: "Warschau pact moet net als de NAVO als een eenheid optreden"... - Wordt de invloed van de militai ren er sterker? „Denk wel dat er daar een machts strijd bestaat. Het neerschieten van dat vliegtuig was een militair besluit. Als die het voor het zeg gen krijgen is dat een ramp. Net zoals dat hier slecht zou zijn". Coalities - Je had het over contact zoeken met vrouwen in het CDA Coalities sluiten lijkt een nieuw mode woord bij de CPN. „Niet alleen met PSP en PPR, ook met de PvdA, en in de vrouwen beweging zelfs met rechtse par tijen. Ik vind dat de consequen tie van de vrouwenstrijd. Op sommige fronten kan de positie van de vrouw worden versterkt door links-rechts-samenwer- king. In de Kamer bestaat dat ook wel. Zo van: laat die kerels maar eens een eindje opschui ven". - Gebeurde met jou letterlijk. Je zat eerst heel kwetsbaar tussen Bak ker en Wolff in de Kamerbanken. Klein vrouwtje tussen grote man nen. Is jouw hoge vlucht er een op de vleugels van het feminisme? „Ik kwam in de Kamer door enkele samenvallende factoren. Op onze partijlijst voor de verkiezingen moest na de eerste twee Amster damse kandidaten een Gro ningse komen. En liefst iemand uit de sociaal-economische hoek, (foto Jaap de Boer) mijn specialiteit tijdens de advo catuur. En het moest een vrouw zijn". - En driemaal één was dus Ina Brouwer? „Ja, maar ik denk dat het feminis me er een erg belangrijke rol bij heeft gespeeld". - Je wordt door de oude garde nog al gehekeld: dat „zachte gedoe" en de verweking van de CPN. zo als ze het noemen. „Niet speciaal door ouderen. Veel oudere mannen zijn juist vrese lijk aardig tegen vrouwen. Je hebt jongere mannen die pro-fe ministisch zeggen te zijn, maar die in hun gedrag allerminst zo handelen. Die ouderen zien dat gepraat over de heteroseksuele norm, waar we vanaf willen, en die bekritiseerde traditionele ge zinsideologie niet zo zitten. Maar ze geven je juist vaak meer ruim te dan jongeren". „En ze hebben wel een beetje ge lijk, want je kunt niet alleen maar blijven roepen 'We zijn fe ministisch', je moet het zo lang zamerhand ook eens gaan uit werken. Gebeurt nog veel te wei nig. We zijn te veel verstikt ge raakt in theoretische discussies, te veel in het eigen gelijk blijven steken, we hebben te weinig aan sluiting gezocht". „De politieke factor, die de vrou wenbeweging bij de abortus- strijd was, is er nu niet. We zijn te veel naar binnen gericht. Er moet actie komen voor zwanger schapsverlof, ouderschapsverlof, educatief verlof, strijd tegen sek sueel geweld, tegen vrouwenon derdrukking. Daar is politiek op treden voor nodig". „Er bestaat bij ons in de partij in derdaad verzet. Tegen feminis tisch dogmatisme, sektarisme. Ik begrijp dat. Met alleen maar roe pen dat het traditionele gezin niet goed is, voer je geen politiek Daarmee vind je geen aanslui ting bij vrouwen die zich in een gezin toevallig wel happy voelen Het feminisme mag niet ver plichten tot een levensvorm. Het gaat er juist om datje als man en vrouw vrij kunt zijn. Als het fe minisme geen praktisch pro gram tegen onderdrukking ont wikkelt, blijft het in de discus sies steken en bestaat het gevaar dat het aan kracht verliest". Laten bijkomen - Je vraagt om allerlei voorzienin gen voor werkendenzoals ouder schapsverlof. De CPN treedt zel den op de voorgrond als het over miljoenennota's gaat, econo misch lijken jullie nogal zwijg zaam. Wie zou zoiets bijvoorbeeld moeten betalen? Zoek het in de sfeer van de sociale zekerheid. Net zoals voorzienin gen voor werkloosheid, ziekte en wao moetje iets hebben voor bij voorbeeld educatief verlof. Het is toch belachelijk dat jij en ik ons kapotwerken en over een paar jaar misschien afknappen, ter wijl er andere mensen zijn die af knappen omdat ze werkloos zijn. Geef zo'n verlof, al was het alleen al om mensen tegen de vijftig eens wat te laten bijkomen". „Werkgevers en overheid kunnen een flinke duit in dat zakje doen, maar er zal altijd wel strijd blij ven over de vraag wie het betalen moet. Op technisch en defensie gebied kan altijd alles, maar maatschappelijk lijkt de wereld stil te staan". - Het CPN-stokpaardje van de de fensie. Daar werken óók mensen. „Je hoeft niet net als Nijpels op hu welijksreis naar Taiwan om daar over duikboten te praten. Het zou voor Nederland met zijn be perkte produktiepakket heel goed zijn als we containersche pen of locomotieven gingen bou wen in plaats van mijnenvegers". - Nou doe je net of dat rechts is. De Russen en Tsjechen stoppen heel Afrika vol met hun wapens. „Heb je gelijk in. Is inderdaad geen probleem van rechts, maar wel hier binnen de Nederlandse poli tieke verhoudingen". - Waarom roert de CPN zich econo misch zo weinig? „Als Joop den Uyl iets roept haalt- ie alle kranten, terwijl hij niets gedetailleerder zegt dan wij. De overheid stopt nu twee miljard in grote ondernemingen waar ze juist werk afstoten door automa tisering. Laat ze het midden- en kleinbedrijf steunen, daar vallen de faillissementen bij bosjes". „Als je de werkloosheid wilt be strijden moet je de bestedingen, de koopkracht op peil houden, de subsidiestromen herzien, een gestuurd werkgelegenheidsplan maken. De defensiebegroting verkleinen en niet de uitkerin gen". Verdeeldheid - Is Nederland actie-moe na alle economische tegenslagen? „Marcel van Dam riep dat als de mensen echt massaal tegen de bezuinigingen gaan optreden, er een oorlog uitbreekt. Onzin, zo zet je uitkeringsgerechtigden en werkenden tegen elkaar op. Je moet die oorlog juist voorkomen. En een Nijpels, die zegt dat werkenden er tenminste voor werken. Dat is levensgevaarlijke stemmingmakerij. Ze zijn uit op scheiding van werkenden en niet-werkenden. Dat zaait ver deeldheid. Dan kan de woede van de mensen de verkeerde kant opgaan. Dan zoeken ze zon debokken". - Zoals de Centrum Partij dat doet? „Inderdaad". Maar geloof je nou echt dat je fas cisme en racisme de wereld uit schopt door het te verbieden, zo als je onlangs beweerde? „Verbieden is niet genoeg. Je moet ingaan op de problemen van de mensen die daarin hun toevlucht zoeken. Maar als zo'n partij le gaal kan optreden, raakt ze inge kapseld in de maatschappij. Als ze niet legaal zou zijn, kon ze ook geen stemmers naar zich toe trekken". - Bestrijd ze met argumenten. „Wij discussiëren niet met Jan maat". - Je moet met het publiek discussié- ,Daar ben ik het wel mee eens. Met verbieden ben je er niet, je moet het ook op een andere manier be strijden". PAGINA 19 „De smaak van stokbrood is nu anders, omdat ik het knappen van het brood niet meer hoor". De ervaring van een man, die op zijn vijftigste jaar in één klap doof werd, geeft goed weer hoe anders de ervaringswereld van doven is. Alles om ons heen is geluid, is taal. Over de wereld waarin de naar schatting 30.000 dove mensen in Nederland leven, hield de Nationale Dovenraad de afgelopen dagen een congres in Emmen onder het motto „Doof zijn, een wereld van verschil". Een belangrijk thema op het congres was het onderwerp taal. Taal is het contact met de buitenwereld. Wie een boek wil lezen, een krant wil begrijpen of de dienstregeling van de bus wil ontcijferen, zal eerst de taal moeten kennen om de woorden te kunnen lezen. En een taal leren, dat is voor doven een groot probleem. Veel dove kinderen hebben geen enkele communicatie met hun omgeving totdat ze op een doveninstituut terecht kunnen. En dat is als ze zo'n jaar of drie zijn. Op die leeftijd hebben andere kinderen meestal al een aardige woordenschat bij elkaar vergaard. Voor dove kinderen begint dan pas een hele moeizame tocht. Over de manier waarop die tocht moet verlopen, zijn de laatste jaren de ideeën sterk veranderd. Tot een paar jaar geleden werd er van uit gegaan dat dove mensen in de eerste plaats de taal van de horenden moesten leren, dat ze dus moesten leren spreken. Op de vijf doveninstituten in ons land was het verboden om gebaren te gebruiken. Over de juistheid van die methode is twijfel gerezen. Op het congres deed de heer Blackwell van het doveninstituut op Rhodes Island in de Verenigde Staten, verslag van de ervaringen met een totaal ander systeem van taal aanleren. Op zijn instituut leren kinderen eerst gebarentaal. Er wordt van uitgegaan dat gebarentaal voor doven het meest geschikt is, de „moedertaal" Engels wordt ze als tweede taal geleerd. Volgens Johan Wesemann, voorzitter van de Dovenraad, is dat eigenlijk ook een betere weg: „In de opvoeding van de meeste doven wordt geprobeerd ze mooi te laten praten. De meesten lukt dat niet, en voor horenden is de manier van praten van doven toch altijd vreemd. Daardoor komen ze in een schrikbarend isolement". Voor doven is het contact met horenden meestal vermoeiend. De manier om mensen te verstaan is liplezen. Maar zelfs een goede liplezer begrijpt maar een deel van wat er gezegd wordt. In een groep van horenden begrijpt een dove niets meer en meestal wordt hij ook buitengesloten. Daarom voelen doven zich onder elkaar meer op hun gemak. En dan is gebarentaal de manier om te praten. De moeite die doven hebben met het leren van de gesproken taal, belet hun hele verdere ontwikkeling. Dove kinderen van twaalf jaar hebben een kleine woordenschat, maar dat wil natuurlijk niet zeggen, dat ze het leuk vinden om boekjes voor kinderen van zes te lezen. Daarom lezen ze vaak niet. Wesemann schat dat vijftig procent van de doven met in staat is om de bestaande literatuur te lezen. Ook het volgen van een opleiding is heel moeilijk. Wesemann, die zelf vanaf zijn geboorte doof is, heeft een HBO-opleiding achter de rug. Maar hij zegt over zijn jeugd: „Het was een hele moeilijke tijd, een tijd die ik nooit meer zou willen overdoen". Door hun kleine woordenschat en de manier waarop ze spreken, lopen doven bovendien altijd tegen hetzelfde probleem aan: dat hun omgeving op zijn minst denkt dat ze dom zijn, en op zyn ergst dat ze zwakzinnig z(jn. Veel mensen hebben de ervaring dat in de loop van een gesprek horende begeleiders vaak de neiging hebben het woord van de dove over te nemen, aan een derde te vertellen wat de dove zou bedoelen zonder dat die daar zelf in gekend wordt. Ook bij doven zelf bestaat het idee dat ze minder zijn. Wesemann ondervond van dove mensen weerstand toen hy gekozen werd als voorzitter van de Dovenraad. Dat kon een dove toch niet? De Dovenraad streeft ernaar de wereld voor doven iets toegankelijker te maken. Zo wil men dat er een officiële opleiding van doventolken komt. Overal in het land zijn al cursussen waar horenden kunnen leren hoe ze met doven kunnen communiceren. Er is een methode ontwikkeld voor horende ouders om met hun dove kind te praten. (GPD)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19