c Werknemerspremies lager Westen moet veel minder consumeren Philips: bouw Chinese stad in ijskast Kort zakelijk D Proeftijd werknemer te kort, vindt Van Zeil Volgens advies sociale fondsen Sobi geeft juridische strijd op bij Tilburgsche Melldiandel in verzet tegen hoge prijs fles Maleisische Consumentenbond Uil 4' pi ND Beurs Amsterdam DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 Stork-Werkspoor Stork-Werkspoor Diesel (SWD) met fabrieken in Amsterdam en Zwolle heeft een aantal opdrach ten ter waaFde van 70 miljoen gulden ontvangen voor het ont werpen, leveren en installeren van elektriciteitscentrales, die voorzien zijn van dieselmotoren. Van de Nigeriaanse overheid is opdracht ontvangen voor de le vering van vier motoren met achttien cilinders alsmede een motor met twaalf cilinders. Vanuit het Caraibische gebied werden twee orders ontvangen. De autoriteiten van de eilanden St. Vincent en Bonaire bestelden elk een 3 megawatt eenheid met zes-cilinder dieselmotoren. Opel Het aantal werknemers van de Westduitse automobielfabrikant Opel, een dochteronderneming van de Amerikaanse General Motors, zal in de komende vijf jaar met 6000 worden vermin derd, zo is gisteren bekendge maakt. De voorzitter van de on dernemingsraad van de hoofd vestiging in Ruesselsheim, Ri chard Heller, verklaarde in een reactie dat de raad ervan uitgaat dat de voorgenomen rationalise ring ook in de rest van de West duitse automobielindustrie zal plaatsvinden. Hij verwachtte geen gedwongen ontslagen. Bij de Opel-fabrieken in Ruessels heim, Bochum en Kaiserslautern werken op het ogenblik nog 60.000 mensen. Economie AMSTERDAM (ANP) - Veel be drijven durven geen personeel aan te nemen omdat zij de proef tijd van twee maanden te kort vinden om nieuwe medewerkers goed te kunnen beoordelen. Bo vendien duurt een ontslagproce dure na de eerste twee maanden zo lang, dat ondernemers er maar liever helemaal niet aan begin nen. Zoedoende blijft potentiële werkgelegenheid onaangeboord. Staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) heeft dit gisteren gezegd op een congres van de Al gemene Bond Uitzendbureaus. Door die aarzeling om nieuw per soneel in vaste dienst te nemen moeten bedrijven volgens hem orders laten lopen en plannen en investeringen achter wege laten. Hij vindt dat er omstandigheden kunnen zijn om bij de werving van personeel sterk de voorkeur te geven aan uitzendkrachten bo ven medewerkers met een vaste aanstelling. Nu de economie zich langzaam lijkt te herstellen zul len er ondernemers zijn die schoorvoetend nieuwe activitei ten gaan ontplooien waarvoor tij delijk personeel financieel aan trekkelijker is, meent de staats secretaris. In dit verband raadt Van Zeil on dernemers aan om zich goed te verdiepen in de arbeidscontrac ten voor uitzendkrachten. Als voorbeelden van die „omstan digheden" noemde hii de intro ductie van nieuwe produkten, de verwerking van een plotseling toenemend aantal opdrachten, en de oprichting van een nieuwe bedrijf. Werklozen zien volgens de vice- voorzitter van de MHP. de vak centrale van middenkader en ho ger personeel. W. Muller, meer heil in uitzend- dan in arbeidsbu reaus. Bijna de helft van de uit zendkrachten bestaat uit werklo zen, verklaarde hij op het con gres. Dat het uitzendbureau meer voor de werkzoeker doet dan het ar beidsbureau is de achtergrond van ,de grote vlucht' van werklo zen in het uitzendwezen, meent Muller. ADVERTENTIE Wij verstrekken U gaarne alle informatie. U least al een Golf '84 voor f. 496,- per mnd. ZOETERMEER (ANP) De premie voor de arbeidsongeschik- heidsverzekering (wao) kan volgend jaar omlaag, evenals de ww-premie (werkloosheidswet). De premie voor de aaw (alge mene arbeidsongeschiktheidswet) zal volgend jaar echter omhoog moeten. MIP in Océ-project Océ van der Grinten (kopieerappa- ratuur) en de Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP) heb ben in principe besloten te gaan samenwerken, zo heeft Océ woensdag bekendgemaakt. De samenwerking moet Océ van der Grinten via een van haar doch terondernemingen in de Ver enigde Staten versneld voet la ten krijgen op de Amerikaanse markt. Océ van de Grinten en de MIP zullen dit jaar elk ongeveer vijftig miljoen gulden steken in een door Océ op te richten onder neming, waarin de MIP een voor lopig belang van 49,9 procent krijgt, dat later door Océ zal wor den overgenomen. Hamburgers De Amerikaanse keten van ham burgerrestaurants Burger King wil de komende jaren twintig miljoen dollar (58 miljoen gul den) investeren in uitbreiding van het aantal vestigingen in Eu ropa. Het aantal restaurants zal worden vergroot van 69 op het ogenblik tot 350 in 1987, zo heeft de manager voor Europa, Bill Prather, meegedeeld. Burger King, een onderdeel van Pillsbu- ry Company, is na McDonald's de grootste keten van hambur gerrestaurants ter wereld. De on derneming heeft 3500 vestigin gen, waarvan 3200 in de Verenig de Staten. Burger King ver scheen in 1978 voor het eerst op de Europese markt, maar de re sultaten waren tot nu toe teleur stellend. De onderneming denkt daarin verandering te kunnen brengen via een nieuw marke tingbeleid. Dit is gisteren door de besturen van de arbeidsongeschiktheids fondsen en het werkloosheids- fonds vastgesteld. Deze fondsen beheren de gelden en hebben de taak de minister te adviseren over de hoogte van de premies. Dit advies is niet bindend. De wao-premie is vastgesteld op 19,61 procent. Het deel van het inkomen waarover geen premie hoeft te worden betaald (de fran chise of premievrije voet) is vast gesteld on 91 gulden per dag. Od AMSTERDAM (ANP) - De Stich ting Onderzoek Bedrijfs Infor matie (SOBI) gaat niet bij de Ho ge Raad in cassatie van de uit spraak van het Gerechtshof in Den Bosch inzake de benoeming van de voormalige bewindvoer ders Van Zadelhoff, Van Wettum en Kaulingfreks tot curatoren in het faillissement van de Tilburg sche Hypotheekbank. Dat heeft SOBI-voorzitter Pieter Lakeman gisteren meegedeeld. De reden voor deze beslissing is dat de pandbriefhouders niet op de vereiste korte termijn de be nodigde financiële middelen daarvoor vrij kunnen maken. SOBI probeert nu „het draag vlak te vergroten" en meer pand briefhouders bij de zaak te be trekken. Zij denkt daarbij vooral aan de institutionele beleggers om meer middelen ter beschik king te krijgen. dit moment bedraagt de premie nog gemiddeld 21 procent, met een premievrije voet van 94 gul den. De aaw-premie, die volledig door de werkgever wordt betaald, is vastgesteld op 5,76 procent. Op dit moment is dat nog gemiddeld vijf procent. De ww-premie, die geheel voor re kening van de werknemer komt, kan volgend jaar 3,1 procent be dragen. Voor dit jaar ligt de pre mie gemiddeld op 4,1 procent. Het Algemeen Werkloosheids Fonds (AFW) meent dat de pre mie van 2,45, voorgesteld door staatsecretaris De Graaf (sociale zaken) in de nota sociale zeker heid, te laag. Zo'n premie zou het AFW noodzaken volgend jaar aanvullend een beroep te doen op de geldmarkt, wat extra rente lasten met zich meebrengt, aldus het bestuur. Bij de indiening van de miljoenen nota is staatssecretaris De Graaf voor volgend jaar uitgegaan van een wao-premie van 19,1 procent (waarvan de werknemer 17,5 pro cent en de werkegever 1,6 pro cent zou moeten dragen) bij premievrije voet van 91 gulden per dag. Het bestuur van het Ar beidsongeschiktheidsfonds (AOF) is bij de bepaling van de wao-premie uitgegaan van onge wijzigd kabinetsbeleid. Er be staan nog veel onzekerheden over de verwezenlijking van de kabinetsplannen, vindt het be stuur. Zou wel worden uitgegaan van de onverkorte doorvoering van die plannen (korting van 3,5 procent op de ambtenarensalarissen en uitkeringen, en verlaging van het uitkeringspercentage van de wao per 1 juli van 80 naar 70 procent), dan kan de wao-premie voor 1984 worden verlaagd naar 18,44 procent bij een premievrije voet van 91 gulden per dag. AMSTERDAM (ANP) - De Noordhollandse melkhandelaren weigeren met ingang van vandaag aan de melkleveranciers meer te betalen voor melk in flessen dan voor melk in kartonnen pakken. Dit is gisteren besloten op een vergadering van de afdeling Noord-Holland van de Nederlandse Melkhandeleranenorganisatie (NMO) in Akersloot. Vol gens de voorzitter van die afdeling. J.B. Vessies, is by de afgelopen melkprijs verlaging de prijs voor een liter flessenmelk met slechts drie cent verlaagd, tegenover zeven cent voor een liter in karton. Hij zei dat de melk in flessen bijna uitsluitend door melkhandelaren wordt ver kocht, die zich door de hogere prijs benadeeld voelen ten opzichte van bijvoorbeeld zelfbedieningszaken, waar melk voornamelijk in karton nen verpakking wordt verkocht. Vessies zei te verwachten dat ook de andere afdelingen van de NMO zullen besluiten niet langer meer te betalen voor flessen melk. Van avond vergadert het hoofdbestuur van de NMO hierover. Kamsteeg Auto Lease B.V. Hoorn 174-Alphen a/d Rijn 01720- 29313 EINDHOVEN/HONGKONG (ANP) De bouw van een com pleet nieuwe stad in de Volksre publiek China nabij Hongkong is drie tot vier jaar vertraagd. Phi lips is nauw betrokken bij de bouw van die stad. Eind 1981 sloot Philips een voorlo pige contract met Gordon Wu Associates, een dochteronderne ming van Hopewell Holding li mited met betrekking tot de op richting van United Contracts li mited. Die nieuwe onderneming gaat in principe alle elektro-me- chanische en elektronische sys temen voor de nieuwe stad ont werpen. Leveren en installeren. Het is voorts de bedoeling dat United Contracts ook de ontwer pen levert voor de utiliteitsge bouwen zoals ziekenhuizen. Eerste prioriteit krijgen echter voorzieningen van infrastructue- le aard, zoals een telefoonnet, ka- bel-tv-systeem en kracht- en wa tervoorzieningen. United Con tracts limited zal bij de uitvoe ring van het project nauw sa menwerken met Interingenee- ring Eindhoven, een dochteron derneming van Philips. Hoewel geld er met de order is gemoeid heeft Philips tot nu toe nooit wil len zeggen. Volgens directeur Veeneklaas van Philips Hongkong is de onroe rend goed-markt in Hongkong op dit moment voor een deel in gestort. Tal van bedrijven zijn failliet of balanceren op het rand je van bankroet. HodpwpII Hol ding limited steekt daar gunstig bij af al is de winst gedurende de eerste helft van dit jaar met 20 procent gedaald. Hopewell Holding heeft besloten de investeringen in de nieuw te bouwen stad voorlopig op te schorten, in ieder geval tot er een einde is gekomen aan de overca paciteit aan kantoren en fa brieksgebouwen in Hongkong. Daar is sprake van een grote leegstand in deze sector. Volgens Veeneklaas zijn de plan nen met betrekking tot de bouw van de nieuwe stad zeker niet van de baan. „Ze zijn ook niet in de diepvries gezet maar in het groentevak van de ijskast". De bouw van de stad waar het aan vankelijk allpmaal nm ic Kotrnn. nen vergt twintig jaar. Er moeten tezijnertijd meer dan een miljoen mensen komen te wonen. De stad wordt gesitueerd in een be lastingvrije zone. China wil deze en enkele soortgelijke zones gaan gebruiken om complete in dustriële eindprodukten uit te Gordon Wu Associates is een van de grootste projectontwikkelaars van Hongkong. Philips Hong kong heeft er bij tal van projec ten al mee samengewerkt. Gor don Wu bouwde onder meer het 66 verdiepingen tellende Hope well Building, het hoogste ge bouw van Azië. Philips Hong kong is in deze wolkenkrabber gevestigd. UTRECHT - Een consumenten organisatie in de Derde We reld. Je druk maken over hoge prijzen, inflatie, de doelmatig heid van overheidsdiensten, de kwaliteit van voedsel. De Ma leisische consumentenorgani satie CAP (Consumers Asso ciation of Penang) besefte na een aantal jaren dat dit niet voldoende is. In een land waar een groot deel van de bevol king niet te eten heeft, kun je moeilijk al je energie richten op de kwaliteit van dat eten. Voorkomen dat de consument wordt uitgebuit, was in 1969 de reden om in het noorden van Maleisië in de stad Penang. een consumentenorganisatie op te richten. Maar al snel werd dui delijk dat de situatie van de Maleisische consument alles te maken heeft met de positie van door Rian van Kuppenveld Maleisië als Derde Wereld land. In de eerste plaats moe ten de basisbehoeften vervuld worden: voedsel, schoon wa ter, goede sanitaire voorzienin gen, onderwijs, gezondheids zorg. Martin Khor Kok Peng is direc teur van de CAP, en was on langs in Nederland. Een van de belangrijkste doelstellingen van zijn organisatie is nu de be volking de mogelijkheid te ge ven zich te ontwikkelen, te zor gen dat die basisbehoeften er komen. Maar dat kan niet, zo is zijn stellige overtuiging, via de weg die de Maleisische over heid nu is ingeslagen. En met Maleisië veel Derde Wereld landen. „De regering hanteert een ont wikkelingsmodel dat in feite geheel is overgenomen van het westen. Industrialisatie, een kunstmatig hoge levensstan daard. Maar er wordt geen re kening gehouden met de nega tieve gevolgen die dit Westerse leefpatroon voor de hele we reld heeft gedaan. Want het is de overconsumptie in het wes ten die de werkelijke oorzaak is van de onderontwikkeling. Een Amerikaan verbruikt net zoveel energie als 1072 inwo ners van Nepal. Amerikaanse vrouwen geven per jaar meer geld uit aan cosmetica dan alle begrotingen van de regeringen in Afrika samen". „De manier waarop het Westen zich heeft ontwikkeld is tot het heil van de wereld gepromo veerd. Maar in feite bedreigt dit ontwikkelingsmodel de we reld. Als je de weg van het wes ten kiest, kies je voor indus trialisatie met een enorm hoog energieverbruik. En energie raakt op. Deze manier van ont- i N t \7 Martin Khor Kok Peng: "Als er geld van Nederland naar Maleisië vloeit, is dat ons eigen geld. (Foto GPD) wikkeling leidt er toe dat de wereld afstevent op een enor me economische en ecologi sche ramp". Volgens Martin Khor is het voor het overleven van de wereld absoluut noodzakelijk dat in de ontwikkelde landen het consumptiepatroon drastisch wordt teruggeschroefd. De ontwikkelingslanden moeten niet dezelfde fouten maken als de geïndustrialiseerde landen en kiezen voor een ontwikke lingsmodel dat rekening houdt met de effecten op het milieu en de nadruk legt op het ver vullen van de eerste basisbe hoeften. Om te beginnen zul len de grondstoffen die de Der de Wereldlanden rijk zijn dan ook bewaard moeten worden voor eigen gebruik en niet moeten worden geëxporteerd naar het westen. „Daar dienen ze voor handhaving en verdere verhoging van een al veel te hoge levensstandaard. Ons tro pisch regenwoud wordt gekapt om in de vraag naar luxe hout soorten in de rijke landen te kunnen voldoen. Maar als dat zo door blijft gaan is in ons he le woud verloren gegaan, met alle gevolgen voor het milieu vandien". Het kappen van het tropisch re genwoud is niet de enige „ze gening" die Maleisië heeft ge kregen tijdens het ontwikke ien naar westers model. In de jaren zeventig werden met veel gejuich multinationale on dernemingen binnengehaald om Maleisië te industrialiseren en zo op te stoten in de vaart der volkeren. Het nationale in komen steeg, maar het meren deel van de bevolking plukte daar geen vruchten van. Inte gendeel, zij werden alleen ge confronteerd met de nadelen. Martin Khor: „De industriali satie veroorzaakte drie veilig heidsproblemen. Ten eerste kwamen er gevaarlijke pro dukten op de markt. Alles uit het westen was heilig. Zoals babyvoeding in flessen. De melk werd echter aangelengd met vervuild water. Of pestici den, die allang in het westen verboden waren".„Op de twee de plaats zijn de arbeidsom standigheden in de fabrieken levensgevaarlijk. In de Derde Wereld kunnen de onderne mingen hun arbeiders laten werken in omstandigheden die in het westen allang verboden zijn. Op de derde plaats veroor zaakt de industrialisatie gewel dige milieuproblemen. Milieu wetten zijn er niet en de grote Maleisische rivieren raken zo vervuild dat de vissen sterven. Dat bedreigt niet alleen het be staan van de lokale riviervis sers maar ook de plattelands bevolking omdat vis de be langrijkste bron van proteïne is. Al deze problemen zijn in herent aan de gekozen ontwik kelingsstrategie". Volgens Khor is er in de hele Derde Wereld geld genoeg "Het wordt alleen nu besteed aan de verkeerde projecten. Het imiteren van het westen. Ook wordt er nu door onze mensen heel wat geld verdiend dat misbruikt wordt in de rijke landen. En als er geld van Ne derland naar Maleisië vloeit dan is dat ons eigen geld". AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 20 oktober 1983 'tot 12:33 uur) 321.00 320.2C 386 00 38500 7250.00 7260.00 3880 00 3880 00 palthe porc fles ten twenth tilt) hyp c wyk hering buitenland a»as 21200 78.008 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen nl 7% 82 93 bng bglI'A 82-07 bg 10% 82-07 bg 10 80-88 bg 9'£ 82-07 bg 9 83-08 11660 114 90 10520 10250 nmb 7% 83-92 97 00 nmb s 8% 78 152 90 15 nmb s V/2 78 148 90 14 nwb 8% 84-03 99 80 S php8% 83-93 101 10 10 pandbrieven Igh 11 81-88 104 30 10 Igh 9 78-86 100 60 10 Igh 9 83-92 100 20 10 Igh 7% 77-85 98 80 9 rabh 11 80-88 10510 10 rabh 8% 83 101 20 10 B9u83 61 00 wuh 11 8088 10290 10 WUh9'ï 79-87 100 60 IC wuh 9 76-85 100 70 10 wuh 8% 78-87 99 40 S parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndexyeff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 31 buitenlands geld VERKLARING DER TEKENS Oce laat beurs schrikken hel bencht dal Oce van der Grinten I 100 min uit de markt wil nemen door een vijftienjarige converteer bare obligatielening. De koers van de aandelen Oce reageerde daar op met een sterke daling van ruim f 5 tot omstreeks f 211 Voor de rest lag de markt er van morgen vrij vriendelijk bij Men bleek zich weinig aan te trekken van de opnieuw flauwe stemming Voor Elsevier en VNU was een winst van omstreeks f 2 wegge legd Gist Brocades en ABN deden het prima met stijgingen van om- Voor de staatsfondsen werden op de obligatiemarkt dezelfde prijzen als gisteren betaald

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9