Braks woest om haringverdeling c Nog volop touwtrekken om Hongkong Beraad Libanon weer uitgesteld Overleg EG-ministers weer mislukt 3 'Saljoet-7 niet in problemen' Reagan geeft Syrië schuld van impasse GESETTELDE DAME ZOEKT PROGRESSIEVE PULLOVER. Zuid-Afrika gaat in Namibië ontbladeren Amerikanen winnen drie Nobelprijzen Ontvoerde Spaanse militair vermoord VERLEGEN TYPE ZOEKT STOERE JAS. KOELEZAKENVROUW ZOEKTWARMGETINTTWEEDPAK. DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 LUXEMBURG - De onderhandelingen over een nieuwe haringvangstverdeling in de EG zijn afgelopen nacht opnieuw mislukt. Een woedende minister Braks wees de voorstel len van de Europese Commissie, het dagelijks bestuur van de EG, als onaanvaardbaar van de hand. Buitenland MOSKOU (RTR/AFP/UPI) - De twee Russische kosmonauten in het ruimteschip Saljoet-7 verke ren niet in moeilijkheden. Hun vlucht verloopt normaal, zo heeft een woordvoerder van de Sow- jetacademie van wetenschappen gisteren meege deeld, in reactie op een bericht van de BBC-radio waarin het tegendeel werd beweerd. Volgens een correspondent van de BBC heeft de Saljoet met een brandstoflek te kampen en zou den de twee kosmonauten in gevaar verkeren. Een woordvoerder van de Norad, het Noordame- rikaanse commando voor luchtverdediging, zei gisteren geen aanwijzingen te hebben dat er met de Saljoet iets mis is. Het ruimtestation vliegt "stabiel" en wijkt niet van zijn koers af, aldus de woordvoerder. De kosmonauten zijn al drie maanden in de ruimte. Hun terugkeer naar de aarde stond een maand geleden op het programma, maar kon niet door gaan omdat de raket van hun vervangingsploeg bij lancering explodeerde. „Als ik geweten had dat er zo met onze haringbelangen omge sprongen zou worden, was ik niet eens gekomen", aldus Braks (landbouw en visserij) na deze zesde onderhandelingsronde over de verdeling van de haring- door Ferry Mingelen vangst in de Noordzee. De visse rijministers doen op 14 decem ber wederom een poging eruit te komen. Een akkoord is dringend nodig, an ders valt de hele visserij in de Europese Gemeenschap per 1 ja nuari 1984 in een juridisch gat. „Het risico is dat er dan een cha os gaat ontstaan", zei minister Braks. Alleen de haringvangst op de Zuidelijke Noordzee, die op 1 oktober jl. pas is begonnen, kan dan nog tot 1 maart 1984 doorgaan. Nederland mag daar 19.000 ton vangen. Minister Braks toonde zich in Lu xemburg uiterst ontevreden over de manoeuvres van de Europese Commissie (het dagelijks be stuur van de EG) om een ak koord te bereiken. „Ik ben ver bolgen, er wordt te veel op de Nederlandse soepelheid gere kend. Ook zonder Europees vis serijbeleid halen we de vis wel op. Onze sterke concurrentiepo sitie in Europa blijft ook bestaan als er geen Europese Gemeen schap zou zijn". Nederland eiste, op grond van his torische vangstrechten, aanvan kelijk een aandeel van 30 procent in de totale haringvangst. In de loop van de onderhandelingen daalde minister Braks naar 29 procent, maar noemde dat dan ook „de absolute grens". De Commissie-voorstellen gunden Nederland echter slechts 25 pro cent. „Die afstand was te groot om te overbruggen", zei de mi nister. Verwacht wordt overigens dat, in dien de landen het over de verde ling eens worden, de haring vangst in 1984 aanzienlijk groter kan worden nu de visstand zich redelijk van de overbevissing in de jaren '70 heeft hersteld. De vangst zou voor de hele Europe se Gemeenschap dan van de hui dige 87.000 ton naar minstens 150.000 kunnen worden opge trokken. Druzenleider V/alid Joumblatt verklaarde gisteren dat het vlieg veld van Beiroet een onveilige plaats is om de verzoening sconfe- rentie te houden. De conferentie, die vandaag had moeten beginnen, is nu verdaagd. (Foto AP). WASHINGTON (Reuter/AFP/UPI/ DPA) - President Reagan van de Verenigde Staten heeft Syrië er gisteravond van beschuldigd-een regeling in Libanon in de weg te staan. Hij deed dit op een door de Amerikaanse televisie uitgezon den persconferentie. De presi dent zei ook te geloven dat de Sowjet-Unie na plaatsing van nieuwe kernraketten in West-Eu ropa aan de onderhandelingsta- fel in Genève zal terugkeren. De Syriërs dragen bij tot de onrust en de moeilijkheden in Libanon, aldus Reagan. Ze traineren de zaak. Reagan waarschuwde Da mascus dat de Verenigde Staten niet zouden blijven toekijken hoe Syrië de kans op vrede ver nietigt. De Amerikaanse presi dent verklaarde er van overtuigd te zijn dat de Sowjet-Unie se rieus over wapenbeheersing blijft onderhandelen. "De Sow jet-Unie loopt misschien wel weg van de onderhandelingstafel in Genève wanneer in december een begin wordt gemaakt met de plaatsing van die raketten. Maar dan wachten we gewoon aan de onderhandelingstafel en ik denk dat zij terugkomt", aldus Rea gan. Iran Waarschuwende woorden sprak Reagan aan het adres van Iran, dat heeft gedreigd de Straat van Hormoez af te sluiten. Via deze straat wordt olie vervoerd naar de Verenigde Staten, West-Éuro- pa en Japan. Op een vraag of de Verenigde Staten militaire mid delen zullen gebruiken indien Iran zijn dreigement uitvoert, gaf Reagan geen rechtstreeks ant woord. Hij zei te geloven dat het Westen niet zonder iets te doen kan toestaan dat iemand de Straat van Hormoez en de Perzi sche Golf afsluit. Toen nog eens gevraagd werd of dat het gebruik van militaire middelen beteken de zei hij: "Het is aan Iran zich dat af te vragen". IR A - ve r klikker gearresteerd BELFAST (AFP) - In Belfast is gisteren Robert Lean gearres teerd, die bekendstaat als de "su perverklikker" van het Ierse Re publikeinse Leger (IRA). Door zijn getuigenissen werden 20 IRA-leden gevangen maar later leidde hij de politie juist om de tuin. Lean werd opgepakt tijdens een persconferentie waarbij hy be kendmaakte dat hij niet meer voor de politie zou werken. ADVERTENTIE ZIE |E HET WOLMERK, BEN )E ZEKER. Ook op een vraag of de Verenigde Staten via geheime operaties be trokken waren bij de vernieti ging van opslagtanks voor olie in Nicaragua wilde de president niet ingaan. "Ik geloof in het recht van een land op geheime activiteit. Maar dan moet het wel geheim blijven." Defensie Reagan heeft een aanbeveling van het ministerie van defensie in overweging om een defensiesys teem voor de Verenigde Staten te ontwerpen dat vijandelijke ra ketten die in aantocht zijn, in de ruimte vernietigt. Officiële kringen in Washington verklaarden gisteren dat het mil jardenplan, dat wordt gesteund door de minister van defensie Caspar Weinberger, voorziet in de bouw van laser- en andere ruimtewapens voor het onder scheppen en vernietigen van ra ketten in verschillende stadia tussen lancering en terugkeer in de atmosfeer van de aarde. Reagan heeft het in zijn eigen "Star Wars"-rede van 23 maart over zo'n systeem gehad. De officiële kringen hebben de kosten van het project geraamd op tussen de 18 en 27 miljard dol lar over een periode van vijf jaar. Het zou tegen het jaar 2000 zijn beslag kunnen hebben gekregen. WINDHOEK (Reuter) Zuidafrikaanse troepen zullen met een krachtig ontbladeringsmiddel de begroeiing vernietigen langs een strategische weg in Namibië om te verhinderen dat guerril lastrijders daar hinderlagen leggen, zo is gisteren vernomen van legerfunctionarissen in Windhoek. Met bulldozers en ontblade- ringsmiddelen zal een strook van 600 meter breed worden schoongeveegd langs een 110 km lange verharde weg aan de grens van Namibië met Angola. In het Ovambogebied, het centrum van guerrilla-activiteit, is drie jaar geleden al een ontbladeringsmiddel gebruikt, maar volgens militaire autoriteiten is de toen schoongemaakte strook van 200 meter niet breed genoeg. Kavango is sinds vorig jaar ook een belangrijk centrum van guerrilla-acties van de Swapo, de onaf hankelijkheidsbeweging van Namibië. BEIROET - De Libanese regering heeft gisteravond de nationale verzoeningsconferentie, die van daag zou beginnen, uitgesteld Tijdens mensen kwamen om het leven, terwijl ruim twintig gewond raakten. STOCKHOLM (UPI) - De Nobel prijs voor natuurkunde is dit jaar toegekend aan de Amerikanen Subrahmanyan Chandrasekhar van de universiteit van Chicago en William A. Fowler van het technologisch instituut van de universiteit van Pasadena (Cali- fornië). De Nobelprijs voor schei kunde gaat naar de Amerikaan Henry Taube, verbonden aan de universiteit van Stanford (Cali- fornië). Chandrasekhar krijgt de prijs vanwege zijn theoretisch onderzoek naar natuurkundige processen die van belang zijn voor de kennis van de structuur en ontwikkeling van sterren. Fowler krijgt hem vanwege zijn theoretisch en experimenteel on derzoek naar belangrijke nu cleaire reacties bij de vorming van chemische elementen in het heelal. Taube (67) krijgt de prijs voor zijn onderzoek naar de mechanismen van de overdracht van elektro nen, in het bijzonder bij metalen. "Hij is een van de meest creatie ve onderzoekers van deze tijd op het gebied van de anorganische scheikunde", zo liet de Zweedse academie van wetenschappen weten. nadat oppositieleiders het inter nationale vliegveld van Beiroet als een 'onaanvaardbare' plaats voor de conferentie omschreven hadden. De regering had dinsdag het vliegveld aangewezen als de plaats waar de conferentie ge houden zou worden. Dinsdag, kort na die aankondiging van de regering, braken er hevi- door Aernout van Lynden ge gevechten uit in de zuidelijke buitenwijken van Beiroet en in de bergen ten oosten van de hoofdstad. De gevechten duur den in alle hevigheid voort tot gisteravond. De strijd was het hevigst rond het plaatsje Souk el Gharb, dat op de eerste bergrij boven Beiroet ligt en dat vorige maand het middel punt van de gevechten in de ber gen vormde. De artillerie-, raket- ten- en mortierbeschietingen wa ren soms zo hevig dat er om de tien seconden een granaat in Souk el Gharb explodeerde. De gevechten vormen zonder meer de belangrijkste schending van het bestand van drie weken gele den. Het is zelfs mogelijk zich af te vragen of men nog wel van een reëel staakt-het-vuren in Liba non kan spreken. Zeker acht persconferentie in het familiepaleis heeft Druzenleider, Walid Joumblatt gisteren ver klaard verbaasd te zijn met de keuze door de regering in Bei roet van het vliegveld als plaats van de conferentie. „Het is hoogst merkwaardig dat de Liba nese autoriteiten uitnodigingen hebben verstuurd voor deze con ferentie zonder dat wij zelfs een akkoord over de plaats bereikt hadden", aldus de Druzenleider, die wederom zijn veto uitsprak tegen het houden van de confe rentie op het vliegveld Al eerder hadden twee andere oppositielei ders, oud-president Franjieh en oud-premier Karami - beiden bondgenoten van Joumblatt, ook laten weten het vliegveld niet als plaats voor de conferen tie te aanvaarden. De conferentie zou een einde moeten brengen aan acht jaar burgeroorlog in Li banon door een algehele her structurering. van het politieke stelsel in het land. „Wij moeten eerst een akkoord be reiken over waar we elkaar kun nen ontmoeten. Het vliegveld is geen goede plaats, want het is en blijft onveilig", zei JOumblatt. Een ironische opmerking want het is juist de militie van de Dru- zen die door artilleriebeschietin gen de autoriteiten gedurende de afgelopen maanden herhaalde lijk dwongen het vliegveld te sluiten. MADRID - De Spaanse politieke partijen en vakorganisaties heb ben gisteren met nerveuze ver ontwaardiging gereageerd op het in koelen bloede vermoorden van kapitein Martin Barrios, die op 5 oktober door de Baskische afscheidingsbeweging ETA-PM werd ontvoerd. Met uitzondering van Herri Batasuna, ideologisch door Gerrit-Jan Hoek nauw verwant met de ETA en het links radicale Euzkadiko Ez- kerra, ondertekenden alle poli tieke groeperingen en vakbon den een communiqué, waarin wordt opgeroepen tot een sym bolische staking vandaag van vijf minuten in heel Baskenland. Een identiek initiatief werd gis teren in Madrid overwogen. De executie van kapitein Martin Barrios, die geen functie van be tekenis bekleedde, maar werk zaam was in de militaire apo theek van Bilbao, kwam onver wachts. Algemeen werd aange nomen, dat de ETA de ontvoerde kapitein als gijzelaar gevangen wilde houden met het oog op het proces tegen negen ETA-leden, die op 25 oktober terecht zullen staan wegens een gewapende overval op de kazerne van Berga. Het vermoeden bestaat dat de ETA Martin Barrios voortijdig geli quideerd heeft, omdat de Spaan se politie de laatste dagen repre sailles tegen ETA-leden in Frans Baskenland heeft ondernomen. Dinsdag probeerden vier Spaan se agenten één van de leiders van de ETA-PM, Jose Maria Larra- chea bij Bayonne te ontvoeren om deze tegen de ontvoerde ka pitein uit te wisselen. De ontvoe ring mislukte echter omdat de Spaanse agenten door de Franse politie werden ingerekend. Het afgelopen weekeinde verdwe nen twee andere kopstukken van de ETA in Frans Baskenland, van wie het vermoeden bestaat dat ook dezen door de Spaanse politie zijn ontvoerd. Intussen kijkt men in politieke kringen angstig naar de reactie van het Spaanse leger. De aanwezigheid bij de begrafenis gisteren van de chef van de strijdkrachten, gene raal Lacalle Leloup, en van de chef-staf van de landmacht, ge neraal Ascanio, vormt een eerste indicatie dat het leger de moord op dit willekeurige slachtoffer hoog opneemt. ADVERTENTIE ZIE |E HET WOtMEUK, BIN |E HK£H Er zit weinig schot in de onder handelingen tussen Groot- Brittannië en China over de toekomst van Hongkong. Het voorspel tot een nieuwe ronde besprekingen, die gisteren in Peking begon en vandaag nog voortduurt, kenmerkte zich door openlijke verwijten over en weer, ondanks de plechtige belofte om de onderhandelin gen strikt geheim te houden. De Chinees-Britse onderhande lingen zijn nu een jaar aan de gang en gaan over de vraag op welke wijze het bestuur van Hongkong aan China moet worden overgedragen. In 1997 loopt het pactcontract af tus sen China en Engeland voor het grootste deel van Hong kong, de zogenaamde New Territories. Vóór die tijd moe ten de diplomaten een oplos sing uitdokteren voor de Britse kroonkolonie. Hoewel 1997 Margaret Thatcher. nog ver weg is, moet er snel duidelijkheid komen omdat beslissingen over investerin gen en bouwprojecten nu een maal voor langere termijn wor den genomen. De huidige onzekere situatie, versterkt door de onverzoenlij ke standpunten van beide par tijen in de onderhandelingen, heeft de Hongkong-dollar al hevig doen schommelen. Afge lopen weekend zag het Britse bestuur in Hongkong zich ge noodzaakt de munteenheid ge deeltelijk te koppelen aan de Amerikaanse dollar, om een verdere daling van de Hong kong-dollar en paniek op de geldmarkt te keren. In de Brit se visie is dit alles het gevolg van een gebrek aan vertrou wen in de toekomst onder de zakenlieden in Hongkong. Pe king houdt echter vol, dat er een „samenzwering" tussen sommige financiers en Britse bestuurders aan het werk is. De economie in Hongkong laat een merkwaardig beeld zien. De export van Hongkong is in de loop van dit jaar zeer sterk opgelopen (niet in de laatste plaats naar China); de ver wachte stijging op jaarbasis is rond 16 procent. Ook de beurs is herstellende van de instor ting eind vorig jaar. Allemaal gegevens die de zakenmensen in Hongkong goed moeten doen. Toch is er tegelijkertijd een paniekerige sfeer op de geldmarkt en wordt elke te genvaller op economisch ge bied onmiddellijk toegeschre ven aan het „1997-syndroom". De wereldwijde economische recessie, het toenemende pro tectionisme in importerende landen en een uit de hand gelo pen onroerend goedmarkt zijn minstens zo belangrijk om de financiële spanningen in Hongkong te verklaren. De Chinees-Britse besprekingen zijn nog niet veel verder dan een jaar geleden en de scha duw van het slechte begin hangt nog altijd boven de on derhandelingstafel. Tijdens haar bezoek aan China en Hongkong in de herfst van vo rig jaar heeft de Britse premier mevrouw Thatcher met veel bravoure haar uitgangspositie uitgetekend. Londen gaat uit van de verdragen die bijna honderd jaar geleden zijn ge sloten, waarbij het huidige centrum van Hongkong voor „eeuwig" aan Engeland werd afgestaan. Afgedwongen Peking heeft steeds gesteld dat de Hongkong-verdragen geen enkele waarde hebben omdat ze met militaire middelen wer den afgedwongen en be schouwt Hongkong als Chi nees grondgebied dat tijdelijk onder vreemd bestuur valt. Voor China is dit een principië le kwestie waar niet aan te tor nen valt en de irritatie is dan ook telkens zeer groot als Lon den op dit punt een tegenge steld geluid laat horen. Een re cente losse opmerking van pre mier Thatcher, dat Hongkong allang onafhankelijk zou zijn geweest als die verdragen er niet waren, leidt dan ook tot (voorspelbare) felle tegenwer pingen vanuit China. De harde lijn van Thatcher - haar han delsmerk in de binnenlandse politiek - heeft in de kwestie- Hongkong duidelijk de ave rechtse uitwerking op de be reidheid van China om over ge detailleerde en praktische plannen te praten; en dat is wat nodig is om de zakenwereld in Hongkong gerust te stellen. China heeft er alle belang bij dat Hongkong blijft functioneren zoals het nu doet, als een hoog ontwikkeld handelscentrum en een fijnmazige verbinding met de kapitalistische wereld. Peking heeft steeds gezegd dat er na 1997 geen ingrijpende veranderingen zullen plaats vinden en dat Hongkong een speciale bestuurszone kan vor men met een eigen munteen heid, lokaal bestuur, vrij reis verkeer en meer zaken die in China zelf ontbreken. Tussen Hongkong en de rest van Chi na in is al een speciale buffer- door Ruud Kreutzer zone gecreëerd, waar buiten landse investeerders minder worden gehinderd door een so cialistisch keurslijf. Niemand twijfelt eraan dat Chi na's sterke man, Deng Xiao ping, werkelijk wil dat Hong kong blijft wat het is. Omdat het een niet geringe bijdrage levert aan de modernisering van China's economie. Maar dat neemt een aantal onzeker heden niet weg. Wat gebeurt er na de dood van Deng? Blijft China dezelfde pragmatische koers volgen? De meeste waar nemers menen van wel, maar het blijft een gok. Een andere onzekerheid is de vraag of China Hongkong wel kan besturen op een zelfde wij ze als de Britten dat nu doen. Dat is de kern van het probleem in de onderhandelingen. De Britten menen - niet zonder chauvinisme - dat Hongkong ten dode is opgeschreven zon der hun bijdrage aan het be stuur. Dat miskent het feit dat Hongkong voor 97 procent door Chinezen wordt bestuurd en het overwegend Chinees ka pitaal is geweest dat de kroon kolonie heeft groot gemaakt. Londen beoogt een constructie die de Chinese soevereiniteit erkent, maar waarbij garanties worden ingebouwd voor be paalde vrijheden, liefst in com binatie met een blijvende Brit se verantwoordelijkheid voor het overheidsbestuur. Maar voor China is dat onaanvaard baar, omdat op die wijze het begrip soevereiniteit geheel wordt uitgekleed. Soevereini teit en bestuur zijn onlosmake lijk verbonden, is Pekings slagzin, waarbij verontwaardi ging bestaat over de Britse op zet om de soevereiniteit te „rui len" tegen bepaalde garanties. Als stok achter de deur heeft Ji Pengfei, directeur van het Chi nese regeringsbureau voor Hongkong en Macao, er al mee gedreigd dat China in de loop van volgend jaar met een een zijdige verklaring zal komen over de toekomstige status van Hongkong als de onderhande lingen met Londen dan nog niets hebben opgeleverd. Chi na voelt zich in zijn harde stel- lingname ongetwijfeld ge sterkt door een serie schanda len en faillissementen die de laatste weken Hongkong in op schudding brachten en die geen reclame zijn voor de Brit se wijze van besturen. De goede bedoelingen van China niet in twijfel trekkend, vragen veel ondernemers in Hong kong zich toch af, of China wel voldoende beseft wat er alle maal komt kijken bij het reilen en zeilen in een van 's werelds belangrijkste financiële centra. In elk geval neemt China nu al de gelegenheid te baat om in Hongkong de zegeningen van de vrije markteconomie uit de eerste hand te leren kennen. De onzekerheid die Hongkong nu kenmerkt, is al zo oud als de communistische machtsover name in China in 1949. „Men sen die hier lang zitten, vragen zich hardop af, of het 5,10 of 15 jaar zal duren vóór deze hapklare brok zal worden op geslokt door China". Dit had in de krant van gisteren kunnen staan, maar het komt uit een vergeeld nummer van de Wall Street Journal, gedateerd 17 mei 1957. ADVERTENTIE Zuiver Sdweraol ZIE |L HET WOLMERK, BEN )E ZEKER.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7