Kerncentrales blijven draaien c NiKS Acties breiden zich uit VASTGESTELDE PRUS Regering: BMD niet doorslaggevend J Oud-Alphenaar begreep niets van papieren Lubbers wederom belaagd Informatieblad over nieuwe basisschool Kip krijgt het breder, niet hoger Winst voor PvdA bij Friese verldezingen Chauffeur in opdracht ex- vrouw gedood Zigeuners uitgewezen DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 DEN HAAG (ANP) De regering vindt dat de kerncentrales in Dodewaard en Borssele open moeten blijven, ook al zou de uitkomst van de Brede Maatschappelijke Discussie (BMD) over energie zijn dat een meerderheid van de bevolking ze wil sluiten. De rege ringspartijen CDA en WD, alsmede 'klein rechts', willen de kerncentrales eveneens openhouden. PvdA, D'66 en 'klein links' vinden dat ze moeten worden gesloten. Binnenland DEN HAAG - "Ik wilde iets opzet ten om uit de wao te ontsnappen maar ik ben maar een eenvoudi ge jongen en wist niet precies wat ik zoal moest aangeven. Bo vendien ben ik bijna blind en heb ik niet precies geweten wat er allemaal op de formulieren stond die ik heb ondertekend". Willem Woudenberg, nationaal be kend vanwege de vrachtwagen- vereniging Holland Duck Club en een hulptransport naar Polen, verscheen gisteren bij het Haag se gerechtshof in hoger beroep tegen de straf hem door de poli tierechter opgelegd. Die straf was destijds 6 weken gevangenis voor het opzettelijk verzwijgen van informatie en het plegen van valsheid in geschrifte. "Ik heb niets verdiend aan de on dernemingen die ik heb opgezet sinds 1973 toen ik door een onge luk visueel gehandicapt raakte waardoor ik in de wao terecht kwam", voegde Woudenberg aan zijn eerder genoemde uitlating toe. President mr. Roggen liet blijken het verhaal van de ex-Alphenaar (inmiddels verhuisd naar Zeist) niet sterk te vinden. "Ik neem m'n pet af voor wao'ers die niet gaan stilzitten, BV's gaan oprich ten. wereldreizen gaan maken. Maar men moet het wel allemaal opgeven aan de bedrijfsvereni ging zodat men kan nagaan wat eventueel de verdiensten zijn. U had moeten zeggen: hier zijn de cijfers, beoordeel het maar. Maar een eenvoudige vraag als: heeft u gewerkt?, werd al fout beant woord". Procureur generaal Bos zei dat het gedrag van Woudenberg er mede toe leidt dat bonafide uitkenngs- trekkers in een kwaad daglicht komen te staan. Gezien de onge lukkige start van het onderzoek naar de handel en wandel van de oud-Alphenaar (aanvankelijke verdachtmakingen over fraude rond een liefdadigheidsfeest voor gehandicapten bleken on juist) volstond' hij met een eis van 3 weken gevangenisstraf. Advocaat Da Cunha vond een ge heel voorwaardelijke straf meer voor de hand liggend. Hij sprak van een rechtsdwaling bij zijn ciiént die de ingewikkelde wet niet goed zou hebben begrepen en betitelde de bezigheden van Woudenberg meer als hobbyis- tisch gedoe dan als arbeid. Bo vendien wees hij er op dat de eer en goede naam van Woudenberg door het slijk waren gehaald ter wijl deze zich op andere terrei nen toch een verdienstelijk bur ger had getoond. EMMEN (GPD) - De tijden dat re geringsleiders met alle mogelijke eerbied werden benaderd zijn voorgoed voorbij. Ook in Zuid- oost-Drenthe. Dat bleek gister middag bij het werkbezoek dat minister-president Lubbers aan Emmen bracht. De bewindsman moest door een haag van zo'n 500 dreigende uitkeringstrekkers, ambtenaren en andere ontevre denen spitsroeden lopen. Waar na hij vlak voor de ingang van het gemeentehuis een plens wa ter over zich heen kreeg. Donke re vlekken op 's ministers kos tuum getuigden later nog van de geslaagde aanval. Bij het arriveren van zijn dienstau to ging een oorverdovend gejoel en gefluit op. „Lubbers honde- lul", aldus een groot deel der aanwezigen. De menigte rukte zo krachtig op dat enige tientallen politieagenten die als demon stranten aanwezig waren, zich genoodzaakt voelden in te grij pen. Er werd in enkele seconden een levend cordon rond de mi nister gelegd. In looppas bereik te hij de ingang van het ge meentehuis. Lubbers reageerde zelf koel op de tweede woedende ontvangst die hem binnen twee dagen ten deel was gevallen. „Dit valt onder de kleine ongemakken. Ik doe ge woon mijn werk. Het is een mis verstand te denken dat ministers het van hun populariteit moeten hebben". Bedreigd voelde de be windsman die zonder lijfwacht was gekomen zich nog niet, zo zei hij. Een en ander bleek gisteren in de Tweede Kamer tijdens een debat over het rapport van de zg. co- missie-Beek. Deze werd inge steld onder het tweede kabinet- Van Agt om na te gaan in hoever re sluiting van beide centrales wenselijk en economisch verant woord was. Hierdoor kon een meningsverschil tussen de toen malige coalitiepartners (PvdA en D'66 versus CDA) op de lange baan worden geschoven. Begin dit jaar kwam de commissie- Beek tot de conclusie dat de cen trales open moeten blijven van wege de kosten die met sluiting gepaard zouden gaan en met het oog op de ontwikkeling van tech nologische kennis op het gebied van kernenergie. Minister Van Aardenne (economi sche zaken) zei gisteren dat de uitkomst van de BMD alleen een rol speelt bij de vraag of het aan tal kerncentrales in ons land moet worden uitgebreid en of de twee bestaande centrales op den duur door nieuwe moeten wor den vervangen. De bewindsman zei nog niet op de hoogte te zijn van de resultaten van een enquête die de stuur groep-De Braauw heeft inge steld. Uit deze - begin deze week uitgelekte - gegevens bleek dat een meerderheid van de Neder landse bevolking vóór sluiting van de centrales is. "Maar al zou dat zo zijn, dan nog ligt de eind beslissing bij de regering en het parlement. Nederland kent geen referenda", aldus Van Aardenne 'Smalle analyse' Het PvdA-kamerlid Zijlstra noem de het onderzoek van de com missie-Beek 'een smalle analyse' Er is alleen uitgegaan van ver- DEN HAAG (ANP) - Om de Ne derlandse burgerij beter te infor meren over de invoering en wer king van de basisschool, heeft het ministerie van onderwijs en wetenschappen een speciaal tijd schrift in het leven geroepen, dat de naam "Basisblad" heeft ge kregen. Het eerste nummer werd gisteren in Den Haag ten doop gehouden door staatssecretaris Van Leijenhqrst (onderwijs). Het blad, zal worden verspreid op scholen en pedagogische acade mies, bij gemeentebesturen, schoolbesturen en alle andere in stanties die op een of andere wij ze met het basisonderwijs te ma ken hebben. Dat het blad in een behoefte voor ziet blijkt wel uit een onderzoek van het ministerie, dat een en quête heeft laten houden onder ouders van schoolgaande kinde ren in de leeftijd 4 tot 10 jaar om uit te zoeken wat zij van de basis school afweten. Daaruit blijkt onder meer dat veel ouders de invoering van de ba sisschool zien als een bezuini gingsmaatregel in plaats van een inhoudelijke verbetering van het kleuter- en lager onderwijs. WEERRAPPORTEN De bekendheid met het woord ba sisschool is over het algemeen vrij groot, blijkt uit het onder zoek. Maar de ouders bleken meer af te weten van de organisa torische kanten (kleuter- en lage re school smelten samen tot één nieuwe basisschool), dan van de inhoudelijke kanten. Van begrip pen als schoolwerkplan, voort gangsrapportage- en projecton derwijs wist men veel minder af. De krant (47 procent), de televisie (31 procent) en in mindere mate de radio (7 procent) bleken de communicatiemiddelen te zijn waar de ouders him kennis in de meeste gevallen vandaan had den. Verreweg het belangrijkste infor matiekanaal is echter toch de school zelf en de ouderavonden speelden daarbij een grote rol. Twee op de vijf ouders (39 procent) verwachten dat het onderwijs door de veranderingen slechter zal worden dan voorheen. Zij val len vooral over de leerplicht, die naar hun smaak te vroeg (vanaf 5 jaar) ingaat, en vrezen verder dat er minder aandacht aan hun kin deren zal worden besteed. vanging van beide kerncentrales door kolencentrales, bovendien heeft de studie geen ondubbel zinnig resultaat opgeleverd, zei hij. De commissie schat de kos ten van sluiting van Borssele en Dodewaard op vijf miljard gul den, de BMD-stuurgroep op 1,6 miljard en een onderzoek van de Rijksuniversiteit Groningen heeft uitgewezen dat sluiting van de centrales per saldo helemaal niets kost, aldus Ziilstra. Het kamerlid noemde het rapport van commissie-Beek en de con clusies die de regering daaraan verbindt, naïef optimistisch wat betreft de lage kosten van kern energie en het oplossen van het afvalprobleem. Van Aardenne ontkende dat de regering al heeft gekozen voor ondergrondse op slag van het kernafval in eigen land (de commissie-Beek heeft in die richting geadviseerd, in combinatie met opslag in het buitenland). Er is een internatio naal overleg aan de gang over het opslagprobleem, zei hij, en zo lang dat duurt gaan we uit van een langdurige opslag boven de grond. Tommei (D'66) verweet de minister dat hij de Kamer de wind uit de zeilen heeft genomen door begin dit jaar in te stemmen met een contract tussen Urenco en de Provinciale Zeeuwse Energie Maatschappij (PZEM) voor de le vering van splijtstof in de jaren '88 tot en met '98. De Kamer, al dus Tommei, had zich eerst over het rapport van de commissie- Beek moeten uitspreken; nu drijft de minister de kosten van sluiting van de centrales op, om dat het contract in dat geval moet worden afgekocht. Van Aardenne en de woordvoer ders van CDA en WD wezen op het belang dat Nederland heeft bij het openhouden van beide centrales vanwege zijn kennis op het eebied van kernenergie. De Vereniging Milieudefensie heeft gisteren verontwaardigd gereageerd op het standpunt van de meerderheid van de Tweede Kamer. Het nog te verschijnen eindrapport van de BMD wordt door deze opstelling al bij voor baat politiek gediskwalificeerd en de inspraakprocedure is een farce geweest, aldus de vereni ging. DEN HAAG (ANP) - De 30 miljoen kippen die hun leven slijten in legbatterijen krij gen per 1 januari 1985 per stuk de beschikking over een onderkomen van 20 centime ter in het vierkant. Een kamermeerderheid PvdA en CDA wil dit blijk van die renliefde tot wet verheffen. De Kamer deed gisteren dun netjes het debat over betref fende het initiatief-wetsont werp van de PvdA-er Taze- laar en de CDA'er Van Noord. Het wetsontwerp werd al in maart van dit jaar door de Ka mer aanvaard. Achteraf bleek echter dat de indieners zich op één punt lelijk hadden verkeken. Het oorspronkelij ke wetsontwerp stelde ook eisen aan de hoogte van het verblijf van de kip, maar deze bleken niet aan de praktijk te voldoen. Die hoogte bepaling is nu geschrapt. t FRANEKER - In Friesland werden gisteren gemeenteraadsverkiezin gen gehouden. In Franeker volgde burgemeester Oldenziel (in het mid den achter de tafel) het uitbrengen van de stemmen. (Foto ANP) Minister Van Aardenne LEEUWARDEN (GPD) - Bijna 80.000 Friezen hebben gister avond hun stem uitgebracht voor een nieuwe gemeenteraad. De verkiezingen waren nodig in verband met de gemeentelijke herindeling die op 1 januari in gaat. In negen nieuwe gemeen ten werden verkiezingen gehou den. Opmerkelijk was de winst van de PvdA en de Fryske Natio nale Partij. Daartegenover stond het verlies van het CDA en in iets mindere mate de WD. De op komst was redelijk: 76,8 procent. In het totaaloverzicht van de negen nieuwe gemeenten zakt het CDA van 43,0 procent bij de raadsver kiezingen in '82 naar 39,4 procent nu. De PvdA steeg van 24,5 pro cent vorig jaar naar 28,7; de WD zakte van 14,3 vorig jaar naar 12,9 en de Fryske Nationale Partij steeg van 9,3 procent naar 10,7. Het tellen van de stemmen on dervond gisteravond vertraging door een stiptheidsactie van de verkiezingsambtenaren in de nieuw te vormen gemeente Fra- nekeradeel. De actie was gericht Arseen in grond KERKRADE (ANP) - Op ver scheidene plaatsen in Kerkrade, zijn grote hoeveelheden van het zeer giftige arseen aangetroffen. De met arseen verontreinigde gronden zijn ongeveer vijftien jaar geleden op die plaatsen ge stort als opvulmateriaal. De verontreinigde grond is afkom stig van de Duitse glasfabriek Vegla in het net over de Duise grens gelegen Herzogenrath. tegen de salariskorting op de ambtenaren. Het CDA-Tweede-Kamerlid Faber wijt het verlies van zijn partij aan de moeilijke omstandigheden waaronder geregeerd moet wor den. „Dan is het normaal dat re geringspartijen verliezen, al is het verlies van het CDA groter dan dat van de WD". Commissaris van de koningin in Friesland, Wiegel, zei in een com mentaar dat de PvdA het in zijn provincie goed heeft gedaan. Het goede resultaat van de PvdA en het verlies van het CDA komen overeen met landelijke opinie peilingen. Overigens voerde Wie gel aan dat verkiezingen in Fries land zich moeilijk lenen voor de landelijke voorspellingen, gezien het effect van de Fryske Nationa le Partij, die gisteravond een winst van enkele procenten boekte. De herindelingsoperatie in Fries land is de grootste die ons land tot dusver heeft gekend: negen gemeenten komen in de plaats van 22. Er moesten 145 nieuwe raadsleden worden gekozen uit 827 kandidaten. De raden van de op te heffen gemeenten telden samen 258 leden. Onder de op te heffen gemeenten bevinden zich Slooten, Stavoren en Hindeloopen. Op 1 januari 1984 zal de herindeling een feit zijn. ARNHEM (GPD) - De Venrayse taxichauffeur Van de Beuke is vermoord door een huurmoorde naar die handelde in opdracht van de 26-jarige ex-echtgenote van de chauffeur. Motief voor de vrouw om haar ex-man te ver moorden, waren de slechte rela ties tussen beide echtelieden en de verzekeringspremie van f 100.000 die de levensverzeke ring van Van de Beuke zou uitke ren bij overlijden De 25-jarige_A. K. uit Rotterdam, die inmiddels tegenover de poli tie een volledige bekentenis heeft afgelegd, zou als beloning de helft van dat bedrag ontvan gen. De 29-jarige zuster van dc opdrachtgeefster en haar 30-jari ge man evenals de twee anderen maandagmiddag gearresteerd, hebben bij de moord gefungeerd als tussenpersonen. De 26-jarige Rotterdammer, die Van de Beuke in de nacht van 10 op 11 oktober vermoordde, zal moord tenlaste worden gelegd. Zijn ex-vrouw uitlokking en de twee anderen medeplichtigheid. Voorzover de verhoren nu ge pleegd zijn, leveren zij het vol gende beeld op. A. K. vertrok op vrijdagavond naar Rotterdam en boekte daar onder valse naam een kamer in een hotel. Hij had enkele malen contact met de ex- echtgenote van de taxichauffeur. Zondagavond belde A. K. de taxi centrale waar Van de Beuke werkte en bestelde hij een ritje naar Nijmegen. Hij kende de ta xichauffeur inmiddels via foto's die de vrouw hem geleverd had. Taxichauffeur en klant kwamen een prijs overeen en gingen op weg naar Nijmegen. De plaats werd uitgekozen omdat de mobi lofooninstallatie van de wagen op die afstand niet meer werkte. De taxi deed ook daadwerkelijk Nijmegen aan. A. K. stelde toen voor naar Arnhem te gaan. In Arnhem werd een tijdje rondge toerd tot A. K., die naast Van de Beuke op de voorbank zat de tijd rijp achtte om toe te slaan. Toen de taxi een moment stilstond, trok hij zijn mes en stak de chauffeur driemaal. UTRECHT (ANP) - Ongeveer 20 van de 120 Poolse zigeu ners die aan het begin van de zomer zijn neergestreken op een parkeerterrein in Utrecht moeten vandaag het land ver laten. De politie heeft vastge steld dat zij in West-Duits- land thuishoren, omdat zij daar een verblijfsvergunning hebben. Een aanvraag voor politiek asiel van de Polen, die zeggen in hun geboorteland aan ver volging bloot te staan, is in juni afgewezen. Uitzetting is er echter tot nu toe niet van gekomen omdat de politie nog niet had uitgezocht waar de zigeuners thuishoren. Voor de groep van twintig is dat nu wel gelukt. Inmiddels zijn bovendien enkele tiental len zigeuners uit eigen bewe ging, met onbekende bestem ming, weggetrokken. Als de zigeuners met de Duitse papieren niet voor morgen weg zijn, zullen zij niet direct met harde hand verwijderd worden. "Dat is onze stijl niet", aldus een politiewoord voerder. "Wij kiezen in dat geval voor een rustige, indivi duele benadering". ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zuid Limbur Aberdeen Athene Bordeaux Brussel Frankfort Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis half bew. half bew. regenbui licht bew. half bew. licht bew. half bew.- bew. 14 6 1 onbewolkt onbewolkt licht bew. regen 11 5 13 half bew. onbewolkt licht bew. half bew. half bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt regenbui 22 9 12 6 17 13 15 10 24 14 20 12 26 20 DEN HAAG (GPD/ANP) - De ac ties van ambtenaren en trendvol gers tegen de 3,5 procent salaris korting blijven zich uitbreiden. Ook tv- en radiouitzendingen zullen na 29 oktober het doelwit worden van stiptheidsacties. Werknemers bij provincies, ge meenten en Rijkswaterstaat heb ben aangekondigd zich bij de ac tievoerders te zullen aansluiten, als het overleg op 2 november over de ambtenarensalarissen mislukt. Hierbij wordt gedacht aan het sluiten van een aantal griffies en secretarieën en het tij delijk blokkeren van verkeers knooppunten. Om welke gemeenten en provin cies het gaat, zal worden beslo ten op de byeenkomst van het nationaal actiecomité op 26 okto ber. De voorgenomen acties moeten het sein geven voor meer acties bij gemeenten en provin cies. Door stiptheidsacties bij het Audio Visueel schakelcentrum van de PTT in Hilversum (de zgn. televi sietoren) kunnen na 29 oktober programma's worden onderbro ken. Dit hebben leden van de ambtenarenbonden gisteravond besloten. Het PTT-schakelcen- trum zorgt ervoor dat de radio- en tv-programma's van de Ne derlandse omroepen worden doorgestraald naar de zenders in het land. NS vreest dat als de stiptheidsactie van het spoorwegpersoneel nog langer voortduurt, op een aantal lijnen geen treinen meer kunnen rijden. Ook de postbezorging dreigt in de knel te komen, om dat de posttreinen gisteren grote vertragingen opliepen. President-directeur Ploeger van de Nederlandse Spoorwegen heeft gisteren de situatie bij NS be sproken met de ministers Smit- Kroes (verkeer) en De Koning (sociale zaken). Na afloop van het gesprek zei Ploeger de bewinds lieden diepgaand te hebben gein- formeerd over de grote zorgen van de NS-directie over de ont wikkelingen bij de spoorwegen. „Een onwenselijke situatie, die schadelijk is voor onze klanten en op langere termijn voor het bedrijf', aldus Ploeger. Het gesprek was niet in de eerste plaats gericht op een bemidde lingspoging, zo verklaarde Ploe ger na afloop. „Als er mogelijk heden voor bemiddeling zijn, dan zal ik die zeker benutten. Wij hebben zelf echter geen moge lijkheden om een eind te maken aan het conflict". Als gevolg van de stiDtheidsactie van het spoorwegpersoneel, die vandaag de vierde dag ingaat en voor onbepaalde tijd zal voortdu ren, heeft NS de dienstregeling drastisch moeten uitdunnen om het overige treinverkeer wat meer armslag te geven. Ongeveer een kwart van de 4500 dagelijkse reizigerstreinen reed gisteren niet. Veel intercity-diensten moesten worden geschrapt, als mede een aantal stopdiensten in de Randstad. De treinen die gisteren wel reden, liepen gemiddeld een vertraging van een half uur op. Ook het postvervoer per spoor loopt flin ke vertraging op. De speciale posttreinen kregen te maken met vertragingen die opliepen tot soms twee uur. Het vervoer van expresse-post per spoor is inmiddels door de PTT stopgezet. Expresse-stukken, die normaliter niet in speciale post treinen, maar met de gewone rei zigerstreinen mee worden ge stuurd, worden sinds gisteren met PTT-auto's vervoerd. NS vindt overigens dat de acties van de bonden bij de spoorwe gen steeds meer het karakter krijgen van langzaam-aan-acties, dan van stiptheidsacties. In een brief aan de bonden heeft NS verzocht de stiptheidsactie tijdens de vredesdemonstratie op 29 oktober in Den Haag niet één dag op te schorten, maar al vanaf de 27e. NS vreest dat an ders de plannen voor het vervoer van de demonstranten niet kan worden uitgevoerd. De Ver- voersbond FNV zal morgen be slissen over dit verzoek. De stiptheidsactie bij de veren over de Westerschelde wordt vandaag voortgezet. Volgende week woensdag en donderdag zal de actie worden herhaald. Vooral vrachtwagens ondervon den gisteren veel oponthoud van de modelactie van het veerboot- personeel. De vertragingen lie pen op tot anderhalf uur. Ook 250 AbvaKaboleden, werk zaam bij de Staatsdrukkerij en -uitgeverij in Den Haag, zijn ook van plan een stiptheidsactie te gaan voeren. De actie gaat uiter lijk 2 november van start en zal zich vooral richten op parlemen tair drukwerk. De verkiezingsambtenaren in de nieuw te vormen gemeente Fra- nekeradeel hebben gisteren als protest tegen de salariskorting de stembiljetten voor de ge meenteraadsverkiezingen uiterst nauwkeurig «n stipt geteld. De einduitslag liep daardoor vertra ging op.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5