Steeds Tekeningen zijn niet zomaar plaatjes' Leden Eensgezindheid tegen 'bestuurshuis' Een rondje frisse energie. Aparte tentoonstelling met tekenwerk Idnderen Sri Lanka 'Prestige-object niet in belang leden' School 't Klankbord kiest voor Jenaplan Leidenaar (23) blijft verkrachting ontkennen $e.n wel tcolofnb btadbfaeeid Programma VARA-radio over media in Leiden DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 Leiden De tekeningen van kinderen uit Sri Lanka zijn van een uitzon derlijke kwaliteit. Johannes Odé, die de tekeningen in Sri Lanka verzamelde: "In het be gin geloofde ik mijn ogen niet toen ik de tekeningen zag. De tekeningen zijn niet zomaar een plaatje, maar ze vertellen een heel verhaal. Veel beter dan foto's laten deze tekenin gen zien hoe de kinderen in Sri Lanka zelf tegen hun omge ving aankijken". Op de scholen in Sri Lanka wordt dan ook veel aandacht gegeven aan andere vakken dan taal en rekenen. Zelfs op zondag en in de vakanties doen de kinderen mee aan sport wedstrijden en tekencursus sen. Daarbij hebben ze overi gens niet de beschikking over al te beste materialen. Bij ge brek aan verf werken de kinde ren hun tekeningen vaak af met restjes stof die afkomstig zijn van de plaatselijke kleer makers. Onder de ruim 130 tekeningen LEIDEN In het Rijks museum voor Volken kunde is gisteren de ten toonstelling 'Koorts en Kokosnoten' geopend. Nu eens een tentoonstel ling zonder voorwerpen, maar geheel opgebouwd uit tekeningen van kin deren uit Sri Lanka. Zij geven zo op hun eigen manier weer hoe Sri Lanka eruit ziet. Centraal in de tentoonstelling staat het thema gezondheid, dat in Sri Lanka een zeer bij zondere plaats inneemt. Minister Brinkman verrichtte gistermiddag de officiële ope ning van 'Koorts en Kokosno ten'. De opening werd op sym bolische wijze kracht bijgezet door een muziek- en dans groep uit Sri Lanka. De ten toonstelling is nog tot juni vol gend jaar in Volkenkunde te zien. Daarna zal de expositie ook in andere musea te zien zijn. van 'Koorts en Kokosnoten' is een groot doek van drie bij zes meter dat door de kinderen is volgeschilderd. De kinderen gaven hun tekeningen volgens Odé graag mee om te laten zien hoe zij leven. Wel vroegen ze of ook Nederlandse kinderen hun leven wilden tekenen en opstu ren aan Sri Lanka. Inmiddels zijn in Nederland al scholen benaderd om voor de ze tekeningen te zorgen. Ook tijdens de tentoonstelling kun nen kinderen de kleurpotloden ter hand nemen en tekeningen maken, vooral over de gezond heidszorg in Nederland. De mooiste tekeningen worden verzameld en volgend jaar ten toongesteld in Colombo, de hoofdstad van Sri Lanka. De tentoonstelling 'Koorts en Kokosnoten' is te zien tijdens de openingsuren van het Mu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat. Dinsdag tot en met zaterdag van tien tot vijf uur en zondag van een tot vijf Een tekening van een korfbalwedstrijd, het werkstuk van een veertien jarig meisje uit Sri Lanka. LEIDEN Een aantal leden van de woningbouwvereniging Eens gezindheid heeft bij B en W be zwaar gemaakt tegen het verle nen van de bouwvergunning, die nodig is om de woningen Munik- kenstraat la en lb te verbouwen tot kantoor ('bestuurshuis'). Vol gens de leden is het bestuurshuis een prestige-object en niet in het belang van de leden en Leidse woningzoekenden. In hun bezwaarschrift noemen zij het onbegrijpelijk, dat de ge meente de vergunning verleent, terwijl ze op de hoogte is van de zorgwekkende financiële toe stand van de vereniging. De te korten van de Eensgezindheid zouden door het nieuwe be stuurshuis alleen maar groter worden. De indieners van het bezwaar schrift menen dat het bestuur van de vereniging niet eens be voegd was om een bouwvergun ning aan te vragen, omdat het plan niet door de leden is goed gekeurd. De statuten van de ver eniging zouden dat voorschrij- Het verbouwen van de woningen Katholieke afdeling Stevenshofschool LEIDEN - De katholieke afdeling van de Stevenshofschool, tijde lijk gehuisvest aan de Boshuizer- laan, gaat voortaan 't Klankbord heten. Daarnaast heeft de school leiding besloten dat de school het onderwijs zal inrichten vol gens het Jenaplansysteem. In Nederland werken zo'n tweehon derd basisscholen met deze me thode. Schoolleider Henk Albersen: "We zaten natuurlijk al lange tijd op dat spoor. Met twintig leerlingen kun je natuurlijk niets anders doen dan op verschillende ni- veau's lesgeven. Dit schooljaar zullen we gebruiken, om de me- Voor gerechtshof DEN HAAG/LEIDEN - "Ik vind het erg wat er met haar is ge beurd maar ik ben niet schuldig en ik snap niet waarom ze mij heeft aangewezen". Dat was de korte en bondige verklaring die een 23-jarige Leidenaar gisteren bij het Haagse gerechtshof afleg de inzake de verkrachting waar voor hij eerder dit jaar door de rechtbank tot een gevangenis straf van 3 jaar is veroordeeld. De hoger beroepszaak begon wei nig fortuinlijk voor de verdachte omdat drie getuigen niet kwa men opdagen. Die getuigen had den hem moeten steunen in zijn verklaring dat hij de bewuste nacht van de verkrachting elders dan in de woning van de ver krachte Leidse vrouw was ge weest. Procureur-generaal Bos "hechtte weinig geloof aan zijn woorden, temeer daar deze geen aanneme lijke verklaring kon geven voor de aanwezigheid van zijn pas poort in het huis van de vrouw ADVERTENTIE tot kantoor zou volgens de leden bovendien niet in overeenstem ming zijn met het bestemmings plan. De Leidse woningzoeken den zijn niet gebaat bij verlies van woonruimte, aldus de be zwaarden. Voorts voeren zij aan, dat een nieuw bestuurshuis over bodig is, omdat de vereniging reeds over twee accommodaties beschikt (in de Oosterstraat en de Titus Brandsmalaan) en ook voorbarig, omdat er een fusie met één of meerdere woning bouwverenigingen op stapel staat. Gesprekken hierover met De Eendracht zouden nu al in gang zijn. De indieners van het bezwaar schrift verwijten B en W onzorg vuldig bestuur en verzoeken de bouwvergunning alsnog in te trekken. LEIDEN - De werkzaamheden aan het kruispunt Churchilllaan-Haagweg verlopen zo vlot dat het verkeer er wellicht dit weekeinde al weer gebruik van kan maken. Momenteel wordt er geasfalteerd, vervolgens kunnen de belijningen worden aangebracht. Van gemeentezijde verwacht i het karwei morgen geklaard te hebben. thode volledig in ons onderwijs te passen". Jenaplan is een onderwijsvorm die in 1927 door Peter Petersen op de universiteitsschool van Jena werd ontworpen. Gebruikte mid delen zijn opheffing van jaarklas sen en van het zittenblijven. De verwachting is dat in november de eerste paal voor de nieuwe school in de Stevenshofpolder de grond in gaat. Als alles vol gens plan verloopt kan dan het volgende schooljaar het gebouw, waarin zowel het katholiek, pro testants-christelijk als het open baar onderwijs onderdak vindt, in gebruik worden genomen. en hij bovendien geen medewer king had willen verlenen aan een speeksel- en bloedonderzoek. Gezien de ernst van de zaak - de vrouw was mishandeld en ver keerde volgens de procureur-ge neraal destijds in deerniswek kende toestand - eiste hij hand having van het vonnis van de rechtbank. Verdediger Tjon vroeg zich af waarom de politie de man, die in dezelfde flat als de vrouw woonachtig was, niet meteen de zelfde nacht had opgepakt? Was er wellicht toch twijfel. Hij sug gereerde dat de vrouw de werkelijke dader wilde bescher men en zijn cliënt tot zondebok had gekozen. President Roggen hoorde het één en ander met ongeloof aan (waar om zou ze iemand willen be schermen die haar zojuist vrese lijk heeft mishandeld?) en sprak van een nu al acht jaren durende ellende vol geweldsdelicten met verdachte Het hof doet op 2 no vember uitspraak. Munt uit in zuiverheid. Redactie Bart Jungman Jaap Visser Met medewerking van: Wim Brands Struisvogels (1) Als we Swami Anand Niketana moeten geloven brak gisteren een nieuw tijdperk in de Ne derlandse journalistiek aan. Het tijdperk van de positieve journalistiek. Daarom was het gisteren feest in de koffieshop Zorba de Buddha aan de Bree- straat en trok er een paars/ oranje processie door de bin nenstad. In Amsterdam rolde het nulnum mer van de Nederlandse editie van de Rajneesh Times van de persen en dat was voor alle Bhagwan-kolonies in het land aanleiding om jubelend door de straten te trekken. De Leidse Swami-club besloot zelfs in een ludieke oprisping om de eerste Nederlandse Raj neesh Times aan burgemeester Goekoop te gaan aanbieden. Vandaar dat de Leidse r^jnees- hies gistermiddag rond twee uur met een Rolls Royce en een bakfiets vol kranten bij het stadhuis arriveerden. Swami Goekoop was evenwel in geen velden of wegen te be kennen. Wel stond voorlichter Leo Meijer op de stadhuistrap om namens de gemeente de Ti mes, een bos bloemen en een fles Zorba-wijn in ontvangst te nemen. De gerecruteerde foto graven van de plaatselijke (ne gatieve) pers stonden op dat zelfde moment keurig netjes aan de andere kant van het stadhuis, bij de hoofdingang, te wachten op wat niet komen Voorlichtings-swami Meijer vond het allemaal best zo: "Die rajneeshies kwamen twee da gen geleden aankondigen dat ze vanmiddag die krant kwa men brengen. Maar Goekoop is met herfstvakantie. De wet houders ook, of die hadden af spraken die ze niet wilden af zeggen. Vandaar dat ik die krant maar even zelf in ont vangst heb genomen. Maar ik was er niet bepaald ongelukkig mee dat die presentatie op een flop uitliep want ik ben van mening dat het gemeentebe stuur niet als reclamezuil mag dienen voor de Bhagwan-be- weging. In elk geval zal ik die krant doorspelen naar de bur gemeester, de wethouders en de raadsleden. Die zullen wel blij zijn met zo'n krant want uit hun hoek hoor ik vaak de roep om positieve journalistiek". Het Leidse Swami-leger jubelt het uit voor de koffieshop Zorba Struisvogels (2) Wat de Rajneesh Timesonder on der positieve journalistiek verstaat wordt bij het doorbla deren van het nummer al snel duidelijk. Kleffe jubelberich- ten uit en over de Bhagwan-be- weging. Gepreek voor eigen parochie dus. De kop wordt daarbij in het zand gestoken want negatieve berichten ko men niet in de krant. Berichten over oorlogen, catastrofes en corruptie staat namelijk gelijk aan het meehelpen van onze zelfvernietiging aldus Swami Anand Niketana. Een echt clubblaadje dus, de Rajneesh Times. Vandaar dat het nulnummer gisteren be paald geen gretige aftrek vond onder de Leidse bevolking. In tegendeel, de reclame-proces sie voor de nieuwe maand- krant die in de toekomst weke lijks moet verschijnen, wekte louter irritatie op, vooral bij au tomobilisten. Die kwamen door de optocht van de Bhagwan-discipelen op de marktenroute in de file te staan. Scheldkannonades als "Rot op stelletje mafkezen, we hebben wel wat beters te doen dan opt jullie te wachten'wer den weliswaar gepareerd met "Schelden doet toch geen zeer", maar het was maar goed dat de processie al ter hoogte van de Kippenbrug werd ont bonden. Een aantal ongeduldi ge automobilisten dreigde na melijk behoorlijk over hun theewater te raken. Na de ontbinding kbnden we één van de swami's onze hamvraag stellen. Vanwaar dat gehuppel achter een bij de gebroeders De Jong gehuurde Rolls Roy ce? "Nou, dat moeten jullie symbolisch zien. Ze zeggen na melijk dat Bhagwan 26 Rolls Roy ces heeft. Wat ik daar van vind? Nou, ik daar best inko men weetje. Ik begrijp dat wel. Ik kan het niet verder uitleg gen omdat het puur gevoels matig is, maar begrijpen doe ik het". Wij niet. Als die 'opper-struisvo- gel' maar één Rolls verkoopt, dan hoeven ze hier in Neder land geen negentig cent te vra gen voor het nulnummer van i clubkrant. J.V. Chocopaaltjes Volgens politievoorlichter Gra- veland kunnen brandweerwa gens de Doelengracht niet op als er brand is uitgebroken. De reden - het zal eens niet zo zijn - paaltjes. Graveland baseert de ze mening op het feit dat een door de politie ingeschakelde takelwagen de gracht ook niet op kon om een aantal fout ge parkeerde auto's weg te sle pen. Onzin, meent de gemeentevoor- lichter Wim Issendonck. "Dit bericht bevreemdt mij", ver klaart hij plechtstatig. "Want luister eens even goed: die paaljes worden in overleg met de brandweer geplaatst. Ja, wat zullen we nü krijgen..." Mogen we hem herinneren aan de brand bij de Burgsteeg? "Dat was een maandagziekte", antwoordt de gemeentevoor- lichter. "Zoiets zal niet meer voorkomen. Trouwens, als het moet rammen die jongens van de brandweer die paaltjes zo omver. Als waren het chocola depaaltjes". De voorlichter heeft te vroeg vic torie gekraaid. Graveland heeft namelijk gelijk, zo laat brand weerman Volker weten. "Na tuurlijk, er is overleg, maar wij zijn echt niet betrokken bij de plaatsing van elk paaltje. Hoe dan ook, op de kruising Doe- lengracht/Doelensteeg staan twee paaltjes teveel. Kijk, als er brand was uitgebroken dan hadden wij eerst die paaltjes weg moeten halen". Dat zal nu worden gedaan door de gemeente, in de Kleine Ver- keersclub is het probleem al aan de orde geweest. Volker: "Het komt wel vaker voor dat ergens in de stad teveel palen staan. Stellen we dat aan de or de dan grijpt de gemeente ove rigens wel snel in". W.B. LEIDEN - Het Circuit, een pro gramma van de VARA-radio (Hilversum 2), zal vrijdagavond rechtstreeks worden uitgezon den van de zolder van de Stich ting Welzijn aan de Breestraat. Vanaf acht uur zullen allerlei as pecten van de regionale en lokale media van Leiden en omstreken onder de loep worden genomen. Als gastheer treedt op Streekom- roep Rijnland. Bekeken zal wor den wat de mogelijkheden en de plannen zijn als deze regionale omroep toestemming krijgt op de radio uit te zenden. Tevens zal de uitslag bekend worden ge maakt van de enquête die de Streekomroep heeft gehouden naar de wenselijkheid van een regionale omroep in Leiden en omgeving. Ook zullen enkele redacteuren van het Leidsch Dagblad hun op wachting maken. Ruud Paauw zal worden onderhouden over zijn rubriek 'Onbegonnen Werk', die elke vrijdag op de stadspagi- na verschijnt. Stadsredacteur Bart Jungmann zal met Cor Smit van de Stadskrant een discussie aangaan over de berichtgeving in beide kranten. En de raadsvrou we Joset Mons houdt een plei dooi voor de rubriek van de bur gerraadslieden (elke donderdag in LD). Halverwege het programma zal mi nister Brinkman (Welzijn, Volks gezondheid en Cultuur) verschij nen en vragen uit het publiek beantwoorden. Na het optreden van de Katwijkse popgroep To- Lips mag de directeur van de Leidse VVV, Cees Hugens ver tellen waarom het VW-blaadje sex-advertenties nodig heeft. Daarna komt Olaf Hoenson aan het woord over het op de zondag ver schijnende blad 'Nieuwsweek'. De medewerkers van de ziekenom roep van het Academisch Zie kenhuis worden ook in de gele genheid gesteld over hun werk zaamheden (viermaal in de week een televisie-uitzending en elke dag radio) te vertellen. Vervolgens weer een discussie over de drie kleinschalige om roepen in de regio Leiden. Heb ben die hier wel bestaansrecht? Woordvoerders van de Regionale Omroep West, de lokale radio Katwijk en Streekomroep Rijn land moeten dat in een discussie duidelijk kunnen maken. Drie cursussen in bedrijfs verzamelgebouw LEIDEN - In het Olga-bedrijfsver- zamelgebouw worden vanaf vol gende maand cursussen georga niseerd voor mensen die het plan hebben om een eigen bedrijf op te zetten. Er zijn nog enige plaat sen vrij. De cursussen worden gehouden in opdracht van de Stichting Werkgelegenheid Lei den. De boekhoudopleiding wordt op zeven maandagochtenden ge houden, te beginnen zeven no vember. De ondernemerscursus beslaat acht dinsdagochtenden en begint 1 november. De markt benaderingscursus kost twee vrijdagochtenden en begint 25 november. Opgeven kan bij de beheerder van het bedrijfsverza melgebouw in de Evertsenstraat (tel. 219811). LEIDEN - Een vrachtwagenlading oud ijzer is gestolen uit de Ster renwachtlaan. Namens een tec- nisch bureau uit Den Haag is aangifte gedaan van diefstal van verwamingsbuizen en radiatoren met een gewicht van 3,5 ton. De politie vermoedt dat het oud ij zer in het afgelopen weekeinde met behulp van een vrachtwagen is ontvreemd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3