c Ze willen mij nog voor de begroting weg hebben' 'Ssst. Er zit een eend te broeden Age Bandstra wint tiende Strontrace Warmondse CDA-raadslid Vreeken over brief fractie: Harmonie Laurentius jubileert Stad en rand DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 (Vervolg van pagina 1) WARMOND - Het Warmondse CDA-raadslid Cor Vreeken is verbaasd over het verzoek van zijn fractiegenoten aan het partijbestuur hem uit de partij te zetten. Zelf is hij nog niet op de hoogte gebracht. Hij reageert dan ook met: "Een brief? Dit is nieuws voor mij. Bedankt". De op het eerste gezicht laconieke reactie wordt gevolgd door: "Het is wel duidelijk: de geest van Peyton Place is in Warmond. Ze willen me weg hebben, nog voor de behandelingen van de begro ting, binnenkort moeten we im mers onze algemene beschou wingen inleveren. Ze zetten er niet voor niets zoveel haast ach ter". En gëemotioneerd zegt de Warmondse zeilmaker: "De man in de straat, die zegt tegeh mij: 'zitten blijven, Cor'. Ik heb toch al gezegd dat in het CDA ieder een vast zit aan de hand van de man van de poppenkast (CDA- wethouder Van Schagen-red.). Deze keer zit Bonnet eraan vast en de volgende keer zal het wel weer een ander zijn". Homogeen Eigenlijk had op 7 oktober al dui delijk moeten zijn wat er met Vreeken zou gebeuren. Voor of op die datum moest Vreeken aan de fractie meedelen of hij ak koord ging met de aan hem ge stelde voorwaarden. Vreeken moest zich in het vervolg aanpas sen aan het meerderheidsstand punt van zijn fractie, zeker wan neer het "zakelijke" kwesties be trof. Vreeken heeft geweigerd die voorwaarden te accepteren. Fractieleider Bonnet verduide lijkt: "Vreeken heeft gezegd dat hij ten alle tijden het recht be houdt vast te houden aan zijn ei gen mening als het om zaken gaat die in het belang van War mond zijn". Bonnet is het met de houding van Vreeken duidelijk niet eens. Hij vindt dat het CDA als één man naar buiten moet treden. "Dis cussie is natuurlijk altijd moge lijk maar dan wél binnen de frac tie. In de gemeenteraad mogen geen afzonderlijke standpunten worden ingenomen. Wel maken we een uitzondering als het om zaken gaat die tot gewetenscon flicten kunnen leiden. We willen echter homogeen naar buiten treden als het om dingen als bij voorbeeld de aanschaf van een takkenkneuzer gaat". Bonnet doelt hiermee op het plei dooi van Vreeken destijds dit ap paraat te huren, omdat dat goed koper was. Terwijl de rest van het CDA geheel achter het voor stel van B en W stond die tak kenkneuzer te kopen. Vreeken kwam later nog een keer met zijn fractie in botsing toen hij stelde dat de beschoeiing bij de brug naar het eiland Kouden- hoorn van slechte kwaliteit was. Vreeken ventileerde daarna zijn grote ongenoegen over het reilen en zeilen van het CDA in een in terview in deze krant wat de rest van de fractie in het verkeerde CD A-fractieleider K. Bonnet "hoopt" dat het CDA-bestuur Vree ken royeert. (Foto Dijkman» keelgat schoot. De zeilmaker be schuldigde vooral wethouder Van Schagen van vriendjespoli tiek. Hij vergeleek het CDA met een familie-bv, omdat de families Van Schagen en Den Ouden rij kelijk vertegenwoordigd zijn in verschillende gemeentelijke or ganen. Ook speelden wrijvingen op het persoonlijke vlak een gro te rol. Waarheid De CDA-fractieleden en bestuurs leden zwijgen intussen. Fractie leider Bonnet verklaarde maan dag desgevraagd dat hij ver wachtte dat "deze week" beslis singen zouden vallen in deze af faire. Vreeken zelf wilde aanvan kelijk geen commentaar geven, omdat hij dat naar zijn zeggen niet mocht van zijn 'collega's'. Fennema, voorzitter van de plaat selijke CDA-afdeling, zegt desge vraagd niets te weten als hem om commentaar wordt gevraagd. "Deze week?", roept hij ver baasd uit. "Dan weet u meer dan ik. Ik weet hier echt geen verhaal op. En bovendien, wie zou daarin nu geinteresseerd zijn?" Op de vraag of er al besprekingen zijn gevoerd tussen het bestuur en de fractie, waarbij Vreeken volgens fractieleider Bonnet niet aanwezig was, en dat daaruit naar voren is gekomen dat de fractie Vreeken eruit wil zetten, antwoordt Fennema: "De zaak is nog veel te prematuur. Ik heb maar één bericht en dat is dat de herfstvakantie zeer ongeschikt is om deze zaak af te ronden omdat tal van betrokkenen de hort op zijn". Nadere informatie leert echter dat CDA-fractieleider Bonnet gewoon thuis is evenals collega-raadslid Den Ouden, wethouder Van Schagen op zijn werk en Vreeken in zijn zeilma kerij. Brief Maar wethouder Van Schagen heeft desgevraagd ook geen commentaar: "Ik weet dat Vree- DONDERDAG Leiden Groenoordhallen - BOVAG-oi show, 17.00-22.00 uur. Scarabee - Scarabee Jazz Band, 21.00 LWH - 'open huis'. 20.00 uur K&O-gebouw - lezing George Toth, 20.15 uur Filmhuis - 'In einem Jahr mit 13 Mon den', 20.00 en 22.15 uur Kijkhuis - 'Another Way', 20.00 en 22.15 Oegstgeest: Gemeentehuis - Vergadering van de ge meenteraad, 19.30 uur. VRIJDAG De door zijn CDA-fractie niet langer gewenste C. Vreeken: "De geest t Peyton Place is in Warmond" (FotoHoiv ken voor 7 oktober moest beslis sen of hij zich aan de regels wen ste te houden. Meer weet ik niet. En ik ben nu heel eerlijk. Ik ver wacht wel dat op heel korte ter mijn er iets uit de bus zal rollen". Volgens fractieleider Bonnet is dat intussen al gebeurd. Hij beweert dat de gehele fractie op de hoog te is van de brief en dat ook het bestuur weet dat Vreeken vol gens de fractie beter vandaag dan morgen kan opstappen. De brief is dan ook niet meer dan een uiteenzetting van alles wat besproken is, aldus Bonnet. Bonnet: "In feite zijn we overigens nog even ver als zes weken gele den. De zaak is, net als aan het begin, formeel nog lang niet rijp, omdat het besluit nog niet geno men is om Vreeken daadwerke lijk te royeren. Het is nu aan het bestuur- knopen door te hakken en dat zal deze week nog moeten gebeuren". Op de vraag of hij denkt dat het bestuur zal ingaan op de wens van de fractie is Bonnet duide lijk: "Ik hoop het wel, ja". Vreeken tot slot waarschuwt de CDA-fractie dat hij alles open baar zal maken als zijn royement een feit is. Tot nu toe heeft hij slechts "het eerste deel" van zijn verhaal verteld zonder bijvoor beeld namen te noemen. "Als al les achter de rug is", zegt Vree ken dreigend, "dan vertel ik het tweede deel". Leiden Kijkhuis - 'Another Way', 20.00 en 22.15 Filmhuis - 'The Chosen', 21.15 uur Groenoordhallen - BOVAG-show, 17.00- 22.00 uur Rijn en Vliet - bazar, 15.00-21.00 uur Klein Matilo - bingo, 20.00 uur De Linde - bingo, 20.00 uur Muziekkamer Aniba - optreden Jane Hartebrugkerk- orgelconcert Jan Schmitz en Han Lammers, 20.15 uur Kapelzaal K&O - concert Mendelssohn- trio, 20.15 uur Lokhorstkerk - concert William Byrd Vocaal Ensemble, 20.15 uur APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 14 okt. tot 21 okt. door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 12J313 en Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. In vol ornaat paradeert de Voorscho- tense harmonie Laurentius. De foto is genomen in jaren '40. door Paul van der Kooij VOORSCHOTEN - "Dronke- lau" heette op een gegeven moment de Voorschotense harmonie-vereniging Laurentius. Het was in de tijd dat de "jongens" te rugkwamen uit de oorlog in Indonesië. Op sommige dagen van het beruchte jaar 1950 kwamen wel vijf jongens van het strijdto neel terug en moesten de mannen van Laurentius van het ene gezin naar het andere om het feest com pleet te maken met een straatserenade. En overal stonden dolblije moe ders klaar met immense drank voorraden. "Je moést haast wel drinken. Als je niks nam beledig de je die mensen", blikt J. Rood- akkers terug bij het zestigjarig bestaan van de harmonievereni ging. Maar om nou direct zoveel te drinken zoals sommige jon gens deden, dat vond hij nu ook weer niet nodig. Het hoeft aan ook geen betoog dat bij de laatste serenade niet elke noot zuiver van toon was. Terwijl de harmonie heel goed in staat was een aardig nummertje te spelen. Het heeft heel wat prij zen weggesleept vanaf de dag dat pater Meijer het nodig vond dat zijn parochie een harmoniekapel kreeg en vanaf het preekgestoel- te zijn hartewens kenbaar maak te. Hij had behoefte aan een har monie die één twee keer per jaar in de kerk zou kunnen spe len en die bovendien de sacra- ments-processies door de paro chie-tuin zou kunnen opvrolij ken met een uitvoering van "Aan u o Koning der Eeuwen". Daarvoor wilde hij graag het naast de kerk gelegen Bondsgebouw ter beschikking stellen alsmede 1.500 gulden voor de aanschaf van instrumenten. Reeds enkele jaren na de oprichting boekte Laurentius onder leiding van "meester" Smit de eerste succes sen. "Eind jaren vijftig speelden we zelfs zó hoog dat de leden wegliepen. Ze hadden geen zin om zulke zware muziekstukken te spelen", vertelt Roodakkers. De harmonie Laurentius in de Voor schotense Voorstraat. De tijd: 1961 (Foto's archief Laurentius». Strontschuit Maar ook tijdens de succesvolle concoursen bleef de drank zel den buiten beeld: "We hadden een keer iemand erbij die met de grote trom voorop liep. Tijdens een concours was hij me daar toch dronken, je houdt het niet voor mogelijk! En iedereen hield zijn hart vast. Maar hij liep kaars recht, en bij de laatste toon moesten we opeens stokstijf stil staan. Hij was de enige die pre cies op het juiste moment stopte. De rest stond maar een beetje te wiegelen. Die keek eigenlijk al leen maar naar die man daar Andere keren werd de drankfles pas na afloop van een concours geopend. Na een succesvol op treden in Langeraar, eind jaren '40, moesten de mannen met een LEIDEN - Geboren Christina Irene Elisabeth dv. C.J. Schaddé van Doo- ren en I.J. Nonhebei; Bobbejaan zv. D.J. Booij en E.J. Wijk; Stefan Corne lls Abram zv. A. Schonenberg en J.E. Plug; Dirk Jan Karei zv. H.J. van der Plas en H L. van Leeuwen; Cornelia Hubertina dv. P. Kort en M.W. Boot; Johan Cornells zv. J Barnhoorn en M Schaap; Hanneke Maria Catharina dv C.J.J. Beynen en C M. van Lan- schot, Marcella Elisabeth Antonia dv. H.B. Mohlmann en M.A. van Reste ren; Ahlam dv. Y Maatoug en K. Bouazzaoui; Peter Julian zv J Top en M.A. Huisman; Marcel Christian zv. L. Berkheij en A.C. van Duijn; Ka- tiche dv. J.H. Klinkenberg en M.Th. Vink; Jan-Albert z.v. A Hogewoning en E. Sehoneveld; Debora Maria Wil- helmina dv. J.J Jansen en L.L.A Kruijt; Maryse Martina dv W.J.M Hocks en J.M. Reekinger; Dennis zv J. Kromhout en T.C. van Rijn; Jeffrey zv. J. Binnekamp en S. Krupp; Den nis zv. T. M'hamedi en P. Bekooij; Rietvink en M.W.C. - slecht schoongemaakte stront schuit naar huis. Omdat de schipper geen goede kaart had van de waterwegen, raakte de boot van de ene doodlopende vaart in de andere. Een giganit- sche regenbui maakte de ramp compleet. Roodakkers: "We hebben het toen op een zuipen gezet! Het was ge woon niet normaal meer. De si tuatie werd al gauw zeer pijnlijk omdat ook vrouwen en kinderen meereisden. Op een gegeven mo ment was het hele bestuur afge treden". Roodakkers, penningmeester van de vereniging, kon dit drinken nooit zo waarderen. Ook de toen malige pastoor Middelhof, die als geestelijk adviseur een oogje in het zeil moest houden bij het be stuur, hield niet erg van drankge lagen. De man hield zich echter immer op de achtergrond. Zijn inbreng beperkte zich tot en kele kleine adviezen. Zo stelde hij in 1952 voor om de leden een dubbeltje extra te laten betalen voor de nieuwe kostuums die ze toen kregen. "Als je ze ervoor laat betalen, zijn ze er zuiniger op dan wanneer ze het cadeau krij gen", was de redenering van de pastoor. "En ach", zegt Roodak- OEGSTGEEST - Om de (hoge) energielasten van het Oegstgees- ter zwembad Poelmeer verder te rug te dringen zal de gemeente Oegstgeest binnenkort overgaan tot de aanschaf van een nacht schakeling. De nachtschakeling die ongeveer twaalfduizend gulden gaat kos ten zal jaarlijks een netto-bespa ring geven van ruim vijfduizend gulden. De te verwachten ener giebesparing in 1984 is volgens een raadgevende ingenieursbu reau 10.000 kubieke meter gas en 9.000 kilowatt-uur elektriciteit. Bevlekt hemd Zo was hijzelf altijd buitengewoon zuinig en trots op het kostuum dat bestond uit een blauwe broek en een wit overhemd met strepen. Nooit zal hij de dag ver geten waarop zijn nieuwe balpen leegliep op zijn keurig gestreken witte overhemd, waar hij vele ja ren mee moest doen. "In de jaren vijftig moesten we eens een serenade brengen aan Baron Schimmelpennick", ver telt hij. "Het ging maar van links, rechts, links, rechts. Om dood ziek van te worden. En toen we bij de baron aankwamen, snelde de freule op ons af en zei: "Zijn jullie een beetje stil, er zitten een paar eenden te broeden". Een momentlang waren de man nen verbijsterd, toen brachten ze een beschaafde serenade. De harmonie had dit woord "be schaafd" toch al hoog in het vaandel staan. En de fervente harmonie-gangers bekeken de opkomst van de drumband in 1947 dan ook met argusogen. Ze vonden de drumband niet muzi kaal. Trommelslagers waren her riemakers, zo heette het. Je kon maar beter een écht instrument bespelen, vonden de mannen van de harmonie die zelf speel den op drums en houten blaasin strumenten. Het bestuur deed er dan ook alles aan de drumband klein en onbe langrijk te houden. Leden wer den geweerd onder het mom dat de drumband niet groter mocht worden dan de harmonie. In de jaren zeventig liet men deze hou ding varen. De harmonie zakte in en in '76 werd hij zelfs opgehe ven en samengevoegd met de drumband. Vanaf dat moment heet het geheel 'drumfanfare'. In deze fanfare zijn alle koperinstu- menten en een aantal drums ver tegenwoordigd. Stom pakkie Na de oprichting van de fanfare groeit de vereniging weer iets en momenteel heeft ze negentig le den. "Het is ook erg goedkoop om lid te zijn van Laurentius. Bij geen enkele muziekschool krijg je zo goedkoop les", zegt drum band-lid J. Velthuizen, "En de lessen zijn ook erg goed. Vroeger zeiden mensen altijd: bij de har monie rotzooien ze maar wat aan, maar nu krijgen de leden les van mensen die zijn afgestudeerd aan het conservatorium". Slechts één ding schrikt veel men sen af om lid te worden van een drumfanfare. Het is het gevaar te worden uitgelachen. Velthuizen: "Vriendjes van leden zeggen vaak: wie doet dat nou, op straat lopen in zo'n stom pakkie? Tja, en dan gaan ze er nogal eens van af'. WARMOND - Age Bandstra heeft voor de zesde keer de Strontrace ge wonnen. De schipper uit Stavoren passeerde gistermiddag met zijn 'Hoop op Welvaart' om vier uur de finishlijn in het Friese Workum. Dinsdag nog, om half twee, kwam hij als eerstè aan in het keerpunt Warmond. Toen al had hij een voorsprong op zijn meest directe bela gers van negentien uur. Het ziet er dus naar uit dat pas vanmiddag en in de loop van de avond de rest van de deelnemers Workum zal binnenzei len. In Warmond is het wachten nog altijd op de drager van de rode lantaarn, 'Familietrouw' van schipper Wessel Ploeg uit Oosterbeek, uitkomend in de zware klasse boven de 35 ton. Van de vierentwintig deelnemers zijn er nog vijftien in de race. Op Ploeg na hebben alle schippers in Warmond gelost. Van de tussentijden, genoteerd in Warmond, valt vooral die van de Gro ningse 'De Drie Gebroeders' op. Dit schip l^eeft een louter vrouwelijke bemanning aan boord; schipper is Maaike Woelinga. De vrouwen be zetten in Warmond een zevende plaats. Voorstraat. Wandelaars kunnen kiezen uit twee afstanden: 25 of 40 kilometer. De start heeft plaats tussen negen en tien uur (voor de 40 kilometer) en tussen negen en elf uur (voor de 25 kilo meter). Expositie In het gemeentehuis van Leider dorp exposeert Josephine Ver bist tot en met 30 oktober haar tekeningen en schilderijen. Vol gens de kunstenares zijn haar tekeningen en schilderijen "uit drukkingen van stemmingen, angst, chaos en (on-)vrijheid". De werken zijn op werkdagen tussen acht en vijf uur te bezich tigen. Volksdansen In het Leiderdorpse multifunctio nele centrum 'Muzenhof (Cor Gordijnsingel) wordt vrijdag avond een volksdansinstuif ge houden. Voor de jeugd van ze ven tot twaalf jaar is de instuif van zeven tot acht uur. Om kwart over acht' begint de in stuif voor volwassenen. Het volksdansen is zowel voor be ginners als gevorderden. Kindermiddag (1) In het Leiderdorpse wijkcentrum 'Zijlkwartier' (Van der Marck- straat) wordt vrijdag een kin dermiddag gehouden, georgani seerd door de Leiderdorpse bap tistengemeente. Tijdens de mid dag zal een verhaal worden ver teld en dia's worden vertoond die gemaakt zijn van de 'Bijbel- school', die deze zomer werd ge houden. Alle kinderen tot twaalf jaar zijn welkom vanaf twee uur. Wandelen De Wandelkring Leiden en om streken houdt zaterdag een wandeltocht met als startplaats hotel-café 'Het Wapen van Voor schoten' in de Voorschotense Jazz In 'Muzenhof (Cor Gordijnsingel, Leiderdorp) speelt zaterdag avond het Ruud Brink/IRV Rochlin Quartet. Het kwartet brengt hedendaagse swingende jazzmuziek vanaf negen uur. Kindermiddag (2) Het Zoeterwoudse clubhuis 't Spinneweb' (aan de Zuidbuurt- sewej*) houdt zaterdag een kin dermiddag. De bedoeling is het clubhuis "te veranderen in een groot bos". Ook kunnen kinde ren figuren maken van brood deeg en films kijken. Aanvang half twee. Zondags is er een kinderdisco tus sen drie en vijf uur in het club huis. Swing-wave In het Voorschotense jongeren centrum 'Lindehoeve' wordt za terdag een swing wave-avond gehouden. Vanaf tien uur wordt er voornamelijk new-wavemu- ziek gedraaid waarop kan wor den gedanst. Bazar De Welfare-afdeling van het Rode Kruis in Zoeterwoude houdt het komende weekeinde weer een bazar in Huize Emmaus (Benne- broekweg). Verkocht worden handwerken die zijn gemaakt door bewoners van Huize Em maus en tweedehands dames- en kinderkleding. De bazar is zaterdag geopend van twee tot zes uur en zondag van elf tot half een en van twee tot vijf uur. LEIDSCH m DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Bi| automatische overschrijving geen administratie- en incassokosten Abonnementen kunnen dageli|ks ingaan Indien een maand voor het verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Kwartaalabonnement 61.25 Com s 0.85 16 30-18 00 u Directie G Koopman Ad» d;r N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur Rubriekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman(plv) Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaai H v d Post (plv) P J de Tombe (sport) Redactie stad en randgemeenten tel 071-W4941.tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2