Shogun: romantiek en intriges in oud Japan ■c Carel Willink: intellectueel schilder Ben Geerts: rake klappen in galerie Stelling Mysterie opgelost: Indigo Rex blijkt Hollandse imitatie Veronica-tv: spotjes tegen discriminatie CONCERT AGENDA DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 Radio - tv PAGINA 27 *De actrice Yoko Shimada, die een rol speelt in de serie 'Shogun'. (Foto ANP) HILVERSUM (GPD) - Vier jaar al besteedde de Amerikaanse best sellerschrijver James Clavell al leen al aan research en voorbe reiding voor zijn roman met his torische inslag 'Shogun', goed voor meer dan 900 pagina's lees voer en een rijke stroom aan in komsten voor de schrijver. Het boek werd eerst bij de kop gevat door de Amerikaanse filmregis seur Jerry Londen, die de beste momenten uit Clavells roman aaneenreeg tot een meer dan twee uur durende speelfilm. Die het overigens niet zo best deed in de bioscopen. Vanaf donderdag is het nu de beurt aan de AVRO om in 12 afleverin gen de verfilming van 'Shogun' op de buis te brengen. 'Shogun' speelt zich af tegen het decor van het zentiende-ei Japan, een feodale staat, ver scheurd door burgeroorlogen en geknecht door de Shoguns. mili taire leiders, die al sinds 1192 de werkelijke macht in hun land uitoefenden. Richard Chamberlain speelt de rol van John Blackthorne, een Brit se stuurman aan boord van een Nederlands schip, die na een schipbreuk met wat maten op de Japanse stranden aanspoelt. Blackthorne en zijn kornuiten komen eerst lelijk in de proble men, omdat de Japanners het niet zo hebben voorzien op de 'barbaren'. Maar langzaam maar zeker weet de Brit het vertrou wen van de Japanners te winnen, vooral ook omdat hij tot twee keer toe het leven van zijn be schermheer Toshiro Mifubne weet te redden. De Britse zeebonk heeft het vooral aan het begin van de serie nogal moeilijk met de in Japan heer sende zeden en gewoonten en de opvattingen rond leven en dood. Problemen heeft hij bijvoor beeld met de uitgebreide Japan se lichaamsverzorging, het dage lijks baden vooral, iets dat in zijn geboorteland hooguit één keer per jaar werd gedaan. Tussen Blackthorne en een mooie Japanse dame, Mariko-san (Yo ko Shimada), bekeerd tot het christendom door de Portuge zen, de enigen die in die tijd met de Japanners handel mochten drijven en die ook op godsdien De Engelsman Blackthorne de Japanners voor zich te winnen. stig gebied druk in de weer wa ren, groeit tegen de verdrukking in iets héél moois. Op die roman ce wordt het verhaal vooral ge concentreerd. Veel romantiek en drama dus in het Land van de Rijzende Zon. Blackthorne weet door zijn kennis van scheepvaart en bouw een be langrijke positie te1 Shogun geleidelijk in (Foto GPD). brengt het tot de eerste blanke samoerai. 'Shogun' is een vooral kleurrijk schouwspel, vol actie, vol groots opgezette zeeslagen en slagpar tijen op het land, vol intriges maar met als belangrijkste punt de uiteindelijk in een regelrecht drama uitlopende liefde tussen Chamberlain en Yoko Shimada HILVERSUM (GPD) - Veronica gaat naar Amerikaans voorbeeld ideële reclamespotjes met een anti-discriminerende boodschap uitzenden. Vanaf zondagavond 30 oktober zullen - tussen de tv- programma's door - korte film pjes van Belbo Productions ver toond worden, waarin wordt be toogd dat rassehaat, intolerantie, discriminatie en dergelijke ge voelens dingen zijn, die Neder land beter kwijt dan rijk kan zijn. Bij Veronica arriveerden gisteren videobanden uit de Verenigde Staten met de spotjes zoals ze daar uitgezonden worden. Deze boodschappen zullen zondag avond gebruikt worden om de discussie over discriminatie op Veronica-televisie, geleid door Marcel van Dam, „op te vrolij ken". Veronica-baas Rob Out besloot na de spotjes gezien te hebben, om Nederlandse versies te laten ma ken voor uitzending vanaf zon dag over een week. Kunst Indigo Rex. Gehoord op 19 oktober in de Leidse Stadsgehoorzaal. Bezet ting: Christoph: gitaar en toetsen, Charles: drums, Djörn bas en Ro bert: zang. LEIDEN - "Je weet toch wel wat er gebeurt met een band die in Ne derland begint? Je reist 500 club huizen en 600 cafés af en na vijf jaar sta je weer waar je was be gonnen, in Paradiso of zo, net als Herman Brood of Golden Ear ring". Alternatieve kinderboeken prijs voor Dolf Verroen AMSTERDAM (ANP) - In Amsterdam is gisteren de Gouden Driehoek van Orlan do uitgereikt aan de kinder boekenschrijver Dolf Ver roen. Deze jaarlijkse, alterna tieve kinderboekenprijs wordt toegekend aan een schrijver "die in zijn boeken voor kinderen duidelijk maakt dat gevoelens en licha melijkheid niet aan het geijk te patroon verbonden hoeven te zijn". De Belgische schrijfster Liva Willems, die vorig jaar de Gouden Driehoek won, zou de prijs overhandigen. Zij moest verstek laten gaan om dat haar drukke werkzaam heden niet te combineren bleken met de stiptheidsactie van de Nederlandse Spoor wegen. De jury, bij monde van Guus van der Veer, sprak haar be zorgdheid uit over het feit dat in de meeste kinderboeken gevoelens en lichamelijkheid slechts in sjablonen beschre ven worden. In de kinderboe- kenproduktie van het afgelo pen jaar had zij geen boek kunnen vinden dat aan haar uitgangspunt voldeed. Daar om besloot de jury de Gou den Driehoek toe te kennen aan een schrijver voor zijn werk als geheel. Dolf Verroen laat in zijn boe ken voor jonge kinderen steeds weer zien dat het an ders kan dan "men" denkt. Hij gaat in zijn boeken licha melijkheid en seksualiteit niet uit de weg. In verhalen als "Verliefd" (over een jon gen die zich realiseert dat hij homoseksueel is) en "Prin ses" (over een jongetje dat een prinses wil zijn) laat hij zien dat gevoelens anders kunnen zijn dat het geijkte patroon voorschrijft, aldus de jury. Indigo Rex-manager Hans Chris- tiaanse windt er geen doekjes om. Zijn groep moet snel veel geld in het laatje brengen. Van daar dat meteen maar een IR-ma- nagement in Engeland is geves tigd en Engelse platenmaat schappijen zijn benaderd, die weliswaar nog niet hebben toe gehapt maar wel geïnteresseerd zijn. Vandaar ook dat de groep tot zelfs na haar optreden van gisteravond iedereen in het on gewisse liet over haar Neder landse nationaliteit; immers wat van buiten komt klinkt beter Vandaar ook dat Christiaanse met steun van een groot Neder lands warenhuisconcern en een Leidse tapijthandelaar ("Ik heb zo mijn relaties") het allereerste optreden van zijn groep in de nog niet voor de helft gevulde Stadsgehoorzaal liet plaatsvin den. En dat terwijl Indigo Rex zijn eerste plaat nog moet maken en dus niemand van tevoren kon weten, zelfs niet een heel klein beetje, wat hij voorgeschoteld zou krijgen. Toch heeft de groep al een repertoire van dertig stuk ken waarvan er zo'n 17 werden gespeeld in een set van vijf kwar tier. De enige band die IR daadwerke lijk met dat eiland aan de andere kant van de Noordzee heeft, is 'het idee' achter de IR-formule. Dat is daar namelijk gevormd. Om aan alle twijfels die bij het publiek ook na afloop nog leef den een definitief eind te maken: Indigo Rex is net zo Hollands als onze molens en klompen. IR- zanger Robert heet van achteren gewoon Kortekaas en de drie overige groepsleden zijn, net als Kortekaas, afkomstig uit Den Haag. "Met hier en daar een Noordwijker", aldus Kortekaas, na afloop in de kleedkamer. Maar de muziek van IR klinkt zo Engels als maar kan. Hoewel, de Simple Minds komen uit Schot land, behalve dat flink werd ge knipoogd naar J. Kerr c.s., werd ook danig geput uit de erfenis van Roxy Music, Joy Division en Bowie, zonder dat ook maar één moment hetzelfde hoge niveau werd bereikt. Eerder was sprake van een vlekkeloze imitatie die door gebrek aan eigen inbreng gebukt ging onder een sfeer van plastic: vier keurig gekapte en geklede modepoppen die nog be wogen ook en foutloos hun pro gramma afwerkten. Voor warm te, emotie, bloed, zweet en tra nen ben je bij IR echter op het verkeerde adres. Toch zag alles er piekfijn uit: een fraai decor met vier open 'kooi en' die zo nu en dan zelfs werden verlaten, uniformiteit van kle ding, een sobere maar doeltref fende belichting en een geluids weergave om de vingers bij af te Ukken. Er is duidelijk al veel geld gepompt in deze groep. Maar bovenal lijkt IR op een zorgvuldig uitgestippelde mar- keting-stunt. En dat mag nooit de hoofdmoot van muziek zijn, 'zelfs' niet van popmuziek. WIM KOEVOET Tot aan het einde van het concert van Indigo Rex, gisteravond in de Stadsgehoorzaal, verkeerde het publiek in de veronderstelling met een Engelse band van doen te hebben. Na afloop bleek het om een handige stunt te gaan. Vier Hagenaars gaan schuil achter de groepsnaam en moe ten het, met een flinke steun in de rug van het bedrijsleven, helemaal gaan maken. (Foto Holvast) Mannenmode in het Haagse Gemeentemuseum DEN HAAG - Het Haags Ge- meentemuseum besteedt de komende winter aandacht aan de ontwerpers van man nenmode. Vanaf 1 november tot en met 31 december zal el ke week een nieuwe ontwer per, fabrikant of herenmode zaak zijn kunsten in de beel denzaal vertonen door mid del van lezingen, dia-presen taties en modeshows. Na elke manifestatie zullen vier kostuums geëxposeerd blij ven en zo een "groei-exposi- tie" vormen. Achtereenvolgens komen aan bod ontwerper Dick Hol- thaus. fabrikant Van Kollem (Frans Molenaar), de mode zaak Reflections (Yohji Ya- mamoto, Gianni Versace), A+A Fashion (Alex van den Worm en André van Veen), herenmodezaak Hij en ten slotte de mode-afdehng van de Academie voor beeldende Kunsten in Arnhem. LEIDEN - Het William Byrd Vocaal Ensemble geeft morgenavond onder leiding van Nico van der Meel en con cert in de Lokhorstkerk. Het pro gramma bestaat uit a capella koor werken, die zijn gebaseerd op volks melodieën. Het vermeldt de namen van Pierre de la Rue (1460-1518), Cle mens non Papa (1510-1556), Zoltan Kodély (1882-1967) en John Madden (20ste eeuw). Het vierde presentatieconcert van de Stichting Orgelstad Leiden heeft morgenavond plaats in de Hartebrug- kerk. Het concert wordt verzorgd door de vaste bespeler van het ker korgel, Jan Schmitz. Evenals bij een vorige gelegenheid zal Han Lammers aan dit concert meewerken. Er wor den werken ten gehore gebracht van Satie, Bach, Franck, Reger, Martinu, Liszt en Flor Peeters. Eveneens morgenavond treedt in de Ka pelzaal van K&O het Mendelssohn- trio op. Het trio. bestaande uit de vio list Lex Korff de Gidts, de cellist Ariz- curen en de pianist Alwin Bar, opent met dit concert de serie kamermuziek op vrijdagavond van K&O. De pro gramma vermeldt werken van Turi- na, Van Beethoven en Dvorak. Tentoonstelling van recente schilde rijen van Ben Geerts in galerie Stel ling, Lange Mare 65. T/m 4 nov. '83. Open di. t/m za., van 12 tot 17 uur. LEIDEN - "Leraar heb ik eigen lijk nooit willen-worden. Voort durend heb ik er aan getwijfeld. Alleen als ik werk - en dan be doel ik schilderen - ben ik geluk kig; dat is meestal 's avonds en 's nachts". Dat zegt Ben Geerts enkele uren voor zijn vertrek naar New York, waar hij onder meer gaat kijken wat er in de actuele Amerikaanse kunstkeuken gebeurt. Geerts (46) is 'overdag' rector van de Rembrandt-scholengemeen- schap. Op het ogenblik zorgt hij voor een niet geringe verrassing door zijn formidabele schilderij en te exposeren bij Stelling. De uit Enschede afkomstige leraar Duits is in kunstkringen geen onbekende. Het oordeel van zijn collega-schilders uit de jongste generatie, bij Stelling, getuigt van groot respect: "Wat hem bij zonder en actueel maakt is dat hij van zijn generatiegenoten één van de weinigen is die nu, na twintig jaar schilderen, rake klappen uit gaat delen". "Rake klappen" is geen gekke ty pering van de indruk die de gi gantische, soms wel drie bij tien meter grote schilderijen maken. Het werk van Ben Geerts sluit volledig aan bij de actualiteit, die de jonge garde in Stelling verte genwoordigt. Het formaat van zijn doeken ontneemt de toe schouwer elke kans om een emo tionele confrontatie uit de weg te gaan: details ontbreken en de so bere kleur biedt ook maar weinig houvast voor een rationeel ont snappen. De confrontatie ervaar je als mach tig, lichamelijk; als met iets dat door enorme krachtsinspanning tot stand is gebracht. Emotio neel, redeloos geweld lijkt de in spiratiebron; uit het grensgebied waar je met je verstand niet bij kunt. "Waar kan nog over gepraat wor den, waar houdt het verstand op?", vraagt Geerts zich af. En hij zou geen germanist zijn als hij er geen Duits citaat aan toevoeg de; van Hölderlin: "Eins zu sein mit allem, das ist der Himmel der Menschen. O, ein Gott ist der Mensch, wenn er traumt, Bettler wenn er nachdenkt". In gesprek in de galerie, temidden van zijn wanden vullende doe ken, praat hij vrijuit over zijn dubbele status: het leraarsvak en rectoraat tegenover het kunste naarsschap. "Toen ik solliciteerde naar een hal ve baan, werd het een hele. Het was schizofrenie ten top; ik schil derde 's avonds terwijl het le raarsvak uitputtend is. Maar ik heb de aangeboren neiging din gen goed te doen. Wat ik echt wilde heb ik altijd bereikt Het wezenlijke van het rectoraat is voor mij dat ik met vele mensen samen een harmonische ge meenschap kan helpen maken. Het belangrijkste in het onder wijs vind ik dat iemand zich moet kunnen ontplooien zonder teveel beperkende toestanden van buitenaf. Tussen absolute serviliteit en anarchie als uiter sten, beweegt zich ieder mens. Het evenwicht tussen gevoel en verstand leg ik als schilder neer in mijn doeken, met een lichame lijkheid die niets te maken heeft met een verhaal, maar met een rechtstreekse weerspiegeling van daagse werkelijkheden. De mens wü met zijn verstand ge voelens uitleggen. Eén ding is ze ker: dit is niet mogelijk; via deze weg valt er niet in door te drin gen. De toeschouwer maakt zijn eigen verhaal. Dat kan zijn: een afwijzing van het onbekende, een oordeel gebaseerd op traditie en zekerheid, óf zich laten beïn vloeden enkel bëinvloeden. Dit laatste dwingt hem tot een eigen onafhankelijk oordeel vanuit waarden die in hemzelf liggen". Hij voelt zich thuis bij Stelling: "Het belang van een samenwer- kingsgalerie als Stelling is de grote vernieuwingswaarde die het bezit, met de mogelijkheden voor infiltratie. De kunst van on ze tijd is een boeiend geheel door de veelzijdigheid van kunstuitin gen die naast elkaar bestaan. Hier wordt de dialoog tussen kunstenaars en publiek verrijkt. Ook de uitwisseling tussen kun stenaars onderling heeft enorm aan betekenis gewonnen en krijgt steeds meer vorm in sa men-werken. De ambiance hier bij Stelling spreekt mij aan; dat met-elkaar-doen. In die wissel werking ontstaat menselijke ge- meenschap-in-veelzijdigheid. Belangrijk is dat ze naast elkaar kunnen bestaan, en dat voor ie der de ruimte en de vrijheid be staat zich te ontwikkelen". De zes belangwekkende tentoon stellingen die Stelling in één jaar tijd en met eigen middelen tot stand gebracht heeft, verlokken Geerst tot een toekomstbespie geling: "Later, als Stelling in de kunstgeschiedenis als een be roemd verschijnsel te boek staat, zal men zich hier in Leiden trots op de borst rammen. "Zoiets is hier toch maar tot stand geko- "Maar dat is dan wel gebeurd zon der steun van de gemeenschap", voegt hij eraan toe. CLEMENS KORTENBACH Wandvullende doeken van Ben Geerts bij Stelling Op 83-jarige leeftijd in Amsterdam overleden r Carel Willink met zijn vierde vrouw Sylvia Quiel. <f< AMSTERDAM (GPD) - Carel Wil link, één van de belangrijkste Nederlandse schilders van deze eeuw, is gistermiddag in zijn wo ning in Amsterdam overleden. De schilder, die wereldberoemd werd door zijn magisch-realisti- sche schilderijen is 83 jaar oud geworden. „Zolang ik technisch nog iets kan ben ik niet ongeluk kig", heeft hij tien jaar geleden gezegd. Tegenover galeriehou der Herman Krikhaar, met wie hij in september in een kuns(jury zat, merkte hfj op: „Ik schilder niet meer, mijn werk is nu wel af'. Albert Carel Willink werd op 7 maart 1900 in een liberaal vrij denkend middenstandsgezin in Amsterdam geboren. Hij ging in 1917 bouwkunde studeren in Delft, maar zei later „ik zou doodongelukkig zijn geworden als architect". Ook de medicij nenstudie trok hem niet langdu rig en in 1920 koos hij definitief voor de schilderkunst. De basis voor die keuze is waarschijnlijk toch door zijn vader gelegd. Een vriendelijke luchthartige garage houder die zondags met hem in de vrije natuur schaapskooien schilderde. Willink vertrok naar academies in Düsseldorf en Berlijn, maar kon zijn draai pas vinden op de inter nationale schildersschool van Hans Baluschek. Hij werd in 1922 lid van de 'Novembergrup pe'. Het waren jonge schilders e i beeldhouwers die nieuwe wegen zochten in de kunst en die ook dichter bij het volk wilden bren gen. Vier jaar later sloot Willink zich in Nederland aan bij de Ver eniging De Onafhankelijken. Willink schilderde in die tijd ab stract, maar verkocht geen enkel doek. Bij de opening van zijn eer ste tentoonstelling in Amster dam filosofeerde hij over schoonheid, die hij identiek achtte aan God. „Het heeft niets te maken met schone voeten, schone nagels of schone vrou wen", legde hij zijn verblufte fa milieleden uit. Grote invloed -heeft zijn innige vriendschap met de schrijver Ed dy du Peron gehad. Hij schreef zelf ook gedichten en experi mentele teksten, onder andere voor de avant-gardetijdschriften 'Het Overzicht' en 'De Driehoek'. Willink was toen al de bedachtza me elegante man die hij tot het eind van zijn leven zou blijven. Een liberaal, die zich niet bewust met politiek bezighield en die het schilderen intellectueel be naderde. Hij was nog niet toe aan de realiteit. In 1930 won het rea lisme van het expressionisme en het kubisme. Hy perfectioneerde zijn stijl door zelfstudie. „Mijn zucht om schilderijen te maken die technisch zo af waren dat zij een tijdlang mee konden, is ge boren uit een optimistisch geloof in een betere toekomst", zei hij. Na 1950 werden zyn landschappen onherbergzamer Als contrast plaatste hij er dieren in. Hy werkte volgens eigen zeggen drie tot vier maanden aan de zeer glad en minutieus geschilderde doeken. „Schilderen moet ge concentreerd. Het is de koude concentratie", zei Willink. Vier vrouwen hebben zijn leven gedeeld. Het eerste huwelijk duurde maar twee jaar. Met Wil- ma is hij bijna 30 jaar gehuwd ge weest tot haar dood in 1960. Een jaar later ontmoette hij de Zeeuwse Mathilde de Doelder. Zij trouwden in 1969. Mathilde werd de meest opvallende in het hippe kunstenaarswereldje uit die tijd. Gekleed in de excentrie ke gewaden van Fong Leng en op de meest fantastische wijze opgemaakt en gekapt. Maar het huwelijk liep vast en Mathilde stierf op een pathetische wijze die typerend voor haar was. De laatste jaren van zijn leven heeft Carel Willink gedeeld met de kal me Sylvia. Herman Krikhaar zegt: „Hy was veel zwakker en dover de laatste tijd, maar nog altijd even lief en aardig. Hij heeft geen woord ver staan van mijn toespraakje, maar zei achteraf: 'God, wat heb je mooi gesproken*. De tekenaar Cees Bantsinger is een van de laatste mensen die Willink voor zijn dood hebben ontmoet. Dins dag heeft Bantsinger zeven schetsen van de broze oude man gemaakt. Krikhaar zegt: Toen ik hem 's avonds tegen kwam zei hij ontdaan: 'Willink gaat dood'

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27