'Rock tegen raketten' in Voorhout 'Motief gaf plaats van herkomst aan' IIP I'LSIMERS DE TIJD DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 PAGINA 23 wbê£ Jeans Shop v. Ooy, Breestraat 39-41, Leiden. Versteegh Jeans, Haarlemmerstraat 129, Leiden, Bender, Winkelhof 69, Leiderdorp. Popgroepen uit streek speten op jestwal VOORHOUT - "Rock te gen raketten", onder dit motto houden vrijdagavond de IKV-kern Voorhout, het Sociaal Educatief Centrum (SEC) Voorhout en het Bol- lenstreeks Overleg Komitee Scholieren (BOKS) een popfestival in het SEC-ge- bouw in het bollendorp. Het is voor de tweede keer dat er een dergelijk festival wordt gehou den. In 1981 kwamen er ruim 300 jongeren naar het gebeuren in het SEC-gebouw. Vrijdagavond zullen de volgende groepen te beluisteren zijn: Sile- nus uit Leiden. The Loggers uit Voorhout. SPLASH uit Noordwij- kerhout en Carezza uit Sassen- heim. Buiten het optreden van de ze groepen zijn er diverse stands van onder meer het IKV. het BOKS en de Jongeren tegen kern wapens. De pauzes zullen worden gevuld met een optreden van Ton Elfrink uit Noordwijkerhout. Er zal tevens een 'satirische' film worden ver toond over de Tweede Wereldoor log. Waarschijnlijk zullen er ook vi deo-beelden te zien zijn over een manifastatie van BOKS op 20 mei in Q-bus in Lisse. BOKS is afgelopen maart opge richt. Dit gebeurde naar aanleiding van de plannen van het kabinet met het onderwijs in het land. Leerlingen van een aantal scholen staken de koppen bij elkaar om een vuist te maken tegen de plan nen van de onderwijsminister Deetman. Dat resulteerde in een handtekeningenactie op vijf ver schillende scholen in de streek. In totaal werden er 1860 handtekenin gen opgehaald. Doorgaan BOKS kreeg toen de wind in de zeilen en besloot door te gaan 'met alles wat met scholieren heeft te maken'. Als groot actiepunt werd besloten de plannen van minister De Koning van sociale zaken en werkgelegenheid aan te pakken. Deze bewindsman is van plan de uitkeringen met twee procent en het jeugdloon met tien procent ver lagen. Omdat dit volgens BOKS ook de belangen van scholieren zijn werd er een grote campagne opgezet met als hoogtepunt een scholenmani festatie op 20 mei in Q-bus in Lisse tegen het verlagen van de jeugdlo nen en de uitkeringen. BOKS groeide ondertussen als kool. Te gen het eind van het afgelopen schooljaar waren er leerlingen van zeven verschillende scholen bij BOKS aangesloten. Iedere vrijdagmiddag kwamen scholieren uit Noordwijk, Noord wijkerhout. Sassenheim, Lisse. Hillegom en Voorhout bij elkaar om verdere acties voor te bereiden. Nu, in het nieuwe schooljaar, heeft BOKS de kernwapenstnjd als ac tiepunt gekozen. 'Rock tegen Ra ketten', zal. aldus het comité, 'één van de hoogtepunten van de cam pagne moeten worden'. Vervoer BOKS probeert verder zoveel mo gelijk scholieren te mobiliseren voor de vredesdemonstratie in Den Haag op 29 oktober. Met de op brengst van het festival van vrijdag kan het vervoer vanuit de bollen streek naar Den Haag gedeeltelijk worden betaald. Op dit moment zijn er ongeveer honderd scholie ren die zich voor de demonstratie hebben aangemeld. Het is niet de bedoeling van BOKS om het bij demonstraties tegen kernraketten te laten. Een ander 'groot' actiepunt is volgens BOKS onder meer een campagne tegen handtastelijke leraren. Ook schenkt het comité aandacht aan racisme en fascisme. Dat neemt niet weg, aldus BOKS. dat eerder gevoerde acties worden vergeten. "De anti-kernwapenstrijd eindigt bijvoorbeeld nie]t na een geslaagde demonstratie". Volgens BOKS is het comité op dit moment één van de weinige nog draaiende scholierenorganisaties. BOKS werkt met ongeveer veertig aktieve leden. Er worden om de twee weken zogenaamde 'hé jij daar'-vergaderingen gehouden voor nieuwe leden, waarin wordt uitgelegd hoe BOKS werkt. Drie gewonden HAARLEMMERMEER - Bij een verkeersongeval op de rijksweg Rotterdam-Amsterdam zijn gis termiddag drie mensen gewond geraakt. Het ongeval gebeurde toen drie wagens bij een file ter hoogte van het aquaduct op el kaar botsten. De drie gewonden zijn vervoerd naar het ziekenhuis van de VU in Amsterdam. Twee van de auto mobilisten konden na behande ling weer naar huis. Het derde slachtoffer, een inwoonster van Amsterdam, moest worden op genomen. De politie kon niet zeggen welke verwondingen de drie automobilisten hadden op gelopen. Baarnse schreef boekje over visserstruien Het motief van de visserstrui verraadde vroeger de herkomst van de visser. De Baarnse Henriette van der Klift heeft de meest voor komende truien uil die tijd onderzocht. Het resuttaat daarvan heeft zij neergelegd in een boekwerkje dat morgen officieel wordt gepresenteerd in het Vlaardingse visserijmuseum. 'Foiopr, KATWIJK/BAARN - Elk vissersdorp kent nog al tijd zijn eigen typische traditionele kledij. In ve le toonaarden is ook meermalen geschreven over de o zo fraaie kos tuums van de vissers vrouwen. Over de prach tige kanten mutsen, de bijzondere oorijzers, de typische kousen en de kleurrijke overschorten. Beschrijvingen over de kleding van de mannen steken daar maar minnetjes bij af. Daar zijn tot op heden dan ook nauwe lijks woorden aan gewijzigd. Het loont ook niet de moeite daar aandacht aan te besteden, aan die sombere eenvoudige kledij. Karakteristieke eigen schappen kent het 'kostuum' van de vissers ook niet, zo wordt althans veelal veronder steld. door Adriaan Brandenburg De in Baarn woonachtige Hen riette van der Klift-Tellegen weet inmiddels wel beter. In een boekwerkje dat morgen verschijnt laat zij haar licht schijnen over de visserstrui. Een kledingstuk dat niet alleen door de jaren heen om de schouders van de visser hing, maar ook door het motief aan gaf uit welk dorp de visser af komstig was. Want elke vis sersplaats had vroeger haar ei gen trui. Mede aan de hand van gesprek ken en oude foto's die door particulieren en instanties zijn afgestaan, heeft Van der Klift de patronen en motieven kun nen achterhalen. Het resultaat van haar onderzoek heeft zij nu neergeschreven in het een boekwerkje. Bepaalde anekdo tes die zij op haar speurtocht aan de weet kwam vormen daarbij een bijzondere omlij sting. Katwijkse trui In totaal heeft mevrouw Van der Klift de authentieke motieven van veertig truien van vissers afkomstig uit zeventien Neder landse vissersplaatsen weten te achterhalen. Van Arnemui- den tot Zwartewaal. Bijna van zelfsprekend ontbreekt de 'Katwijkse trui' niet. 'Kenmerkend voor de Katwijkse trui zijn" vertelt zij "de ribbel- banen met kabels". Katwijk kende één bepaald motief. In andere vissersdorpen, zoals bijvoorbeeld Stellendam, wer den truien met verschillende motieven gedragen. Hoe kwam zij op het idee een boekje te schrijven over visser struien? Van der Klift: "Ik heb een tijd in Engeland gewoond. Als ik dan naar Nederland ging met de boot maakte het vis sersleven altijd veel indruk op mij. Bovendien begreep ik nooit waarom men in Neder land altijd in Ierse of Schotse truien liep, terwijl er toch ei gen ontwerpen waren, die van de vissers. Maar Nederlanders zijn net als Friese koeien: die vinden het gras buiten het hek ook veel lekkerder". Om de geschiedenis van de Ne derlandse visserstrui te achter halen reisde Van der Klift na genoeg alle typische vissers dorpen af om het ware verhaal achter de 'eigen plaatselijke trui' aan de weet te komen. Uit eindelijk is zij vier jaar in touw geweest om alle gegevens te verzamelen. Zij merkte dat zelfs de vissersvrouwen niet al tijd van de verschillende truien afwisten. "Maar de mannen op zee herkenden elkaar aan hun trui". Marinetrui Van der Klifts onderzoek gaat te rug tot 1860. "Dat was de tijd van een grote verandering in de visserij. Er werd met grote re boten gevaren en met betere netten. Vermoedelijk zijn de typische truien komen 'over waaien' uit Engeland. "Maar", zo voegt zij eraan toe, "nu ik mijn boekje heb geschreven krijg ik steeds meer tips. Het zou mij niets verbazen als Ne derlanders al veel eerder in vis serstruien liepen en de Engel sen het weer van ons hebben overgenomen". Mevrouw Van der Klift is van plan alle nieu we gegevens die zij krijgt aan gedragen nauwkeurig te bewa ren om daar mogelijk in de toe komst in een nieuw boekje op terug te komen. De visserstruien worden, zo weet zij, nog maar in enkele vissers plaatsen gedragen. In Katwijk is dat niet meer het geval. "Na de Tweede Wereldoorlog raak te de Engelse marinetrui in trek. Veel vissers hebben hun typische truien daarna niet meer aan gehad. De echte wol was na de oorlog bovendien veel te duur om nieuwe truien van te maken" De officiële presentatie van het boek is morgenmiddag in het visserijmuseum in Vlaardin- gen. De Commissaris van de Koningin in Zuid-Holland, Mr. Vrolijk, zal die dag het eer ste exemplaar in ontvangst ne men. 'Schipperstruien' is uit gegeven door Cantecleer in De Bilt en kost 29,50 gulden. Hans Knoop schreef een onthul lend boek over de dubieuze rol van de Joodse Raad in de oorlog. Hervormd Nederland noemt het een 'verbijsterend stukje ge schiedenis'. De Joodse Raad heeft willens en wetens eenvou dige joden opgeofferd om de zo genaamde elite te kunnen red den, zo blijkt uit het boek van Knoop. De auteur geeft een beeld van de twee grote leiders van de raad: Asscher en Cohen. Zij vormden op eigen initiatief een raad, die een willig werktuig werd in handen van de Duitsers. Iedere keer koos de raad mensen of lieten mensen kiezen om op transport te gaan. Steeds waren **dat de 'sinasappeljoden', zoals Knoop de joodse arbeiders om schrijft. De Joodse Raad koos voor het behoud van 'het betere deel', opdat na de oorlog weer een joods leven kon worden op gebouwd, beweert Knoop. Hij noemt enkele voorbeelden als bewijs van de naïviteit van de joodse leiders. Volgens CDA-fractieleider De Vries hebben de mensen het he lemaal verkeerd begrepen. Ze hoeven helemaal niet zo veel in te leveren, het gaat om hoogstens 15 gulden. Berekeningen hebben volgens het CDA uitgewezen dat de pijn best meevalt, ook voor de uitkeringstrekkers. Commentaar van de FNV over de cijfers: 'ze kloppen ja. Maar het CDA heeft ongetwijfeld completere cijfers en dan ontstaat een heel ander beeld'. En de AbvaKabo vult aan: 'het is niet meer zo dat de ambtenaren veel beter af zijn dan mensen uit het bedrijfsleven. Bert de Vries kan niet rekenen. Hij zegt: 'de mensen leveren maar een paar gulden in. Maar hij praat niet over het inleveren van koopkracht. Men doet alsof het bij ambtenaren een vetpot is, terwijl het gaat om heel gewone mensjes met heel gewone inko- mentjes'. Hoe in 1968 by de VPRO de ver beelding aan de macht kwam en de puntjes tussen de afgekorte naam van de omroep verdwenen, wordt uitvoerig beschreven in het omslagartikel. Van dominee Spelberg naar 'Hoepla' en de ge beurtenissen daartussenin roe pen een nostalgisch beeld op van de revolutie die binnen deze om roep plaats had. Een zuiver Vic toriaanse instelling was de VPRO aan het begin van de jaren zestig nog. Vrijzinnige dominees maakten de dienst uit en er werd dan ook nogal aangehikt tegen jonge mensen ais Peter Flik en Wim Noordhoek: jongens van de rebellenclub. De kiem voor de revolutie was gelegd en via een periode van conflicten en dalend ledenbestand werd de VPRO een omroep die weinig meer met do minees te maken had. Sommi gen vinden dat de vroegere her vormers nu dezelfde fout maken als het toenmalige behoudende bestuur: 'Wat de generatie die toen de VPRO veroverde nu doet ten aanzien van het stijgende on behagen onder de mensen, het terugkomende racisme en de Centrumpartij, is precies hetzelf de. Komen die progressieve ty pes van de PvdA en de VARA nooit in cafés? Horen ze niet wat er leeft onder de mensen?" Het onderste Caraïbische eiland Grenada was vorige week toneel van een couppoging. Premier Bi shop werd onder huisarrest ge plaatst en vannacht werd bekend dat hij is doodgeschoten. HP was er net vóór dc coup. De VS zien in Grenada een tweede Cuba. Met Cubaanse hulp werd daar een militare basis gebouwd on der het mom een vliegveld voor de burgerluchtvaart aan te leg gen, aldus Washington. HP keek op de plek des onheils en be merkte dat het met die basis nog al meeviel. "Misschien dat er ten tijde van oorlog vliegtuigen kun nen landen, maar dat kan op Schiphol ook". De dramatiek van Bishop zou zijn, dat hij niet links genoeg was voor de radicalere figuren in zijn partij, terwijl de VS in hem een handlanger van communistisch Cuba zagen. Maar niet alleen in de VS werden beschuldigingen tegen Bishop geuit: vooral de Nederlandse pers bleef hem hardnekkig een 'persoonlijke vriend' van de Surinaamse leider Desi Bouterse noemen. En dat terwijl, volgens HP, Grenada het bewind in Suriname sinds de de cembermoorden negeerde. "Zonder dat het daarbij een linkse revolutie als zodanig wil afvallen'. Nu er slechts over de situatie in Grenada kan worden gegist (alle buitenlandse journalisten zijn het land uitgezet), noemt HP echter het enthousiasme over het bestaan van zo'n aardig socialis tisch bewindje "op z'n zachtst gezegd voorbarig". i/n VRU NEDERLAND De geestelijk leiders van de Neder landse Unie, De Quay, Eintho- ven en Linthorst Homan blijken zich nogal wat moeite te hebben getroost de geschiedschrijving rond hun omstreden tegenhan ger van de NSB naar hun hand te zetten, zo onthult VN. Het toen malige kabinet Biesheuvel, werd ten tijde van de publicatie van deel IV van De Jongs standaard werk onder zware druk gezet om de minder plezierige passages uit het boek te houden. De opzet mislukte, ondanks gesprekken met Van Veen (Onderwijs), de Braauw (wetenschapsbeleid). Biesheuvel zelf en De Jong. Bibeb sprak met staatsscretaris De Graaf over de bezuinigingen en de onrust onder bevolking. Hij is daar niet bang voor: "Ons land is in vergelijking met veel andere landen een oase van rust. Ik denk dat het geloof daarin een positieve rol speelt". Piet Grijs bespreekt het bij Van Oorschot verschenen boekje "Te beginnen uit Nederland", waarin de IKV-leuze door veertien min of meer gerenomeerde critici te gen het licht wordt gehouden. Grijs concludeert dat geen van de betogen een argument bevat waarmee plaatsing van nieuwe kernwapens te rechtvaardigen valt. Abel Herzberg kraakt het deze week verschenen boek van Hans Knoop over de Joodse raad. An derhalve pagina lang licht hij zijn slotconclusie toe: "Het is een zeer slecht boek. Slecht in elke zin van het woord". Voorts in VN: het geheime Amerikaanse scenario voor het geval Iran de Straat van Ormoes afsluit, een portret van Roemenië en in de boekenbijlage onder meer een profiel van de zeker in Neder land laat ontdekte Italiaanse schrijver Italo Svevo. MACA7JNE EM besteedt in maar liefst vijf arti kelen aandacht aan de komende vredesdemonstratie in Den Haag. Ferry Huogendijk analy seert een Nipo-enquête. Hij con cludeert, dat een flink gedeelte van de bevolking op twee ge dachten hinkt: gevoelens van af keer en vrees voor kernwapens, maar tegelijkertijd voor adequa te defensie en voor het lidmaat schap van de NAVO. Volgens de enquête blijken de Nederlanders ook te denken, dat wanneer de onderhandelingen in Genêve mislukken, de kernraketten toch in ons land worden gestatio neerd. Aan twaalf oud-ministers van defensie werd gevraagd hoe zij denken over het nut van een massale demonstratie, een refe rendum en de macht van de pu blieke opinie. Henk Vredeling: "Degenen die in de Kamer zitten moeten weten wat de omvang is van de stromingen in de bevol king" en "Als we tegen plaatsing zijn moeten uit de NAVO gaan". Piet de Jong: "Het IKV brengt het oorlogsgevaar dichterby". Rex Brico beschrijft het effect van de anti-kernwapenstrijd op het IKV en (tegenpool) ICTO. De deze week overleden filosoof/ politicoloog Raymond Aron ver telt in een van het Franse blad l'Expresse aangekocht artikel dat er voor de weigering om tot plaatsing van kernraketten over te gaan zeer veel moed nodig is: "Het militaire rijk van de Sowjet- Unie wordt niet geregeerd door een Hitler die de datum van dc oorlog vaststelde aan de hand van zijn leeftijd". Tenslotte in EM de snelle groei van de vredesbeweging in de Bonds republiek en de regering die zich zorgen maakt over dc ingetreden "hete herfst". De Tijd was gisteren in Leiden niet verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23