LEIDSCH DAGBLAD Meevaller van 1,5 miljard :4M Premier Grenada ministers vermoord en Kwart van intercitytreinen uitgevallen 4? [BRISTOL Tekort rijk kleiner door hogere belastingopbrengst Chemie Linz: dioxine is te neutraliseren Warmondse CDA-fractie: Vreeken moet verdwijnen LEIDSCH DAGBLAD DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37221 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor Mnrs. zie coloton DEN HAAG (ANP/GPD) - De spoorwegen hebben vandaag ongeveer een kwart van de intercity-treinen naar en van Amster dam laten uitvallen. Ook een aantal stop treinen in de Randstad reed niet. NS wil de hiermee de vertragingen zo goed mo gelijk opvangen. Het treinverkeer had vandaag een gemiddelde vertraging van een kwartier, in de spitsuren uitlopend tot een uur. Intercity's naar Amsterdam rijden niet of gedeeltelijk. Hun aantal is gehalveerd ter wijl de overige trajecten gedeeltelijk wor den bereden. Zo komen de intercity's uit het oosten van het land richting Amster dam niet verder dan Amersfoort en die uit Groningen-Leeuwarden niet verder dan Hilversum. De treinen naar Brussel rijden wel, die naar Vlissingen gaan niet verder dan Roosendaal. Ook de treinen vanuit West-Duitsland worden getroffen. Zij gaan niet verder dan Emmerich, waar passagiers moeten overstappen op de stoptrein naar Arnhem. Treinen van Alk maar over Haarlem naar Amsterdam ko men niet verder dan Haarlem; die van Maassluis naar Rotterdam zijn opgehe ven, de treinen vanaf Hoek van Holland blijven rijden. De vertragingen bij de Zeeuwse veerdien sten als gevolg van de prikacties van het personeel van de Provinciale Stoomboot Diensten (PSD) waren vanmorgen rond acht uur opgelopen tot drie kwartier. Het personeel verwacht dat die vertragingen net als gisteren in de loop van de dag zul len oplopen tot ongeveer twee uur. De FNV heeft woedend gereageerd op de verwijten van premier Lubbers aan het adres van de vakbond. De premier had gisteravond op een CDA-bijeenkomst in Zwartemeer gezegd dat de FNV ondanks gedane toezeggingen het overleg met het kabinet heeft afgebroken, en vervolgens heeft opgeroepen tot massale acties. In een verklaring die de FNV vandaag heeft uitgegeven noemt de bond dit een 'ernsti ge verdraaiing van de feiten'. De FNV herinnert er aan dat de bond in het overleg met het kabinet op drie punten duidelijkheid wilde heben: de mogelijk heid niet te korten op de salarissen en uit keringen, geen dictaat in het overleg met ambtenaren en trendvolgers, en de be reidheid een stimuleringsbeleid te voe ren. De premier heeft volgens de FNV daarop geantwoord dat het kabinet niet in staat is zijn beleid op hoofdpunten te veranderen, maar dat op onderdelen wel licht bijstellingen mogelijk zijn. Volgens de bond heeft het kabinet echter op geen enkele wijze aangegeven waaruit die mogelijke bijstellingen zouden kun nen bestaan. Als Lubbers bij zijn 'bewe ringen' blijft, daagt het FNV-bestuur hem uit om concreet aan te geven waaruit die toezeggingen bestaan. (zie verder pagina 5) DEN HAAG (GPD) - Het overheidstekort zal dit jaar lager uitvallen dan was geraamd. Uit cijfers van het ministerie van financiën valt op te maken dat het tekort waarschijn lijk 1,5 miljard gulden lager uitkomt dan in juni was bere kend. Vooral hogere belastingopbrengsten spelen een rol. t MOSKOU Nog acht Russische vrachtschepen zitten vast i atoom-ijsbreker 'Leonid. Brezjnjev' heeft de grootste moeite or, ijs verpletterd dreigen te worden, uit hun hachelijke positie te bevrijden. Na bevrijdingsactie aanhangers MEXICO-STAD (GPD) - Maurice Bishop, de socialistische premier van Grenada, is gisteren onder mysterieuze omstandigheden om het leven gekomen. Bishop stond al bijna een week onder huisarrest als gevolg van een machtsstrijd binnen de top van de regerende Nieuwe Juweel partij. Gisteren werd Bishop (38) bevrijd door zo'n 3000 aanhan gers. Daarna kwam het echter tot een botsing met het leger waarbij de premier door kogels zou zijn getroffen. Pas 's avonds laat werd bekendgemaakt dat Bi shop was overleden, samen met drie van zijn ministers en twee vakbondsleiders. Kolonel Hudson Austin, de bevel hebber van het Grenadese leger, heeft imiddels aangekondigd dat er een revolutionaire militaire raad in het leven is geroepen die een nieuwe regering zal vormen. Ook is er een uitgaansverbod in gesteld voor 24 uur. De 120.000 bewoners van het kleine Caraïbi- sche Eiland werden gewaar schuwd dat er zal worden ge schoten op iedereen die zich van daag op straat durft te vertonen. De dramatische gebeurtenissen van gisteren hebben uitgewezen dat Bishop nog altijd razend po pulair was onder het Grenadese volk. Tegen twaalven werd zijn door een groepje militairen be- Zonnige perioden Overdag zonnige perioden. Minimum temperatuur ongeveer 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 11 graden. Plaatselijk mistbanken en 's nachts is er kans op vorst. Zwakke tot matige wind, eerst noordweste lijk later uit uiteenlopende richtin gen. Zon op: 07.14 uur, onder: 17.35 uur. Maan op: 17.58 uur, onder: 06.18 uur Waterstanden Katwijk: hoogwater 02.50 en 15.05 uur, laagwater 11.00 en 22.12 uur. waakte huis bestormd door zo'n 3000 aanhangers. De soldaten voor het huis schoten in de lucht, maar de menigte bleef vastbeslo ten om Bishop en zijn levensge zellin, minister van onderwijs Jacqueline Crest, te bevrijden. Onduidelijk Wat er daarna precies gebeurde is onduidelijk. Volgens sommige berichten werd er een mars inge zet naar een centraal marktplein. Daar aangekomen zou de menig te zijn uitgegroeid tot meer dan 10.000 mensen. Maar voordat ie mand het woord kon voeren arri veerde het leger, dat prompt op de mensenmassa zou hebben ge schoten. Vier personen zouden zijn gedood en veertig gewond. Pas laat in de avond maakte de in handen van het leger zijnde radio Vrij Grenada bekend, dat Bishop was overleden, evenals zijn le vensgezellin, twee andere minis ters en twee vakbondsleiders. De nieuwe sterke man op Grenada lijkt Bernard Coard, van wie wordt verwacht dat hij een soort Cubaans model wil introduce ren. Bishop, die op 13 maart 1979 via een staatsgreep op Grenada aan de macht kwam, onderhield altijd een nauwe relatie met Cu ba, maar probeerde tegelijkertijd de banden met het Westen aan te houden. Afschuw De premier van de in de buurt van Grenada liggende eilanden Bar bados, Jamaica en de Domini caanse Republiek hebben hun afschuw uitgesproken over de gebeurtenissen op Grenada. Zij voegden er onmiddellijk aan toe de militaire raad van Grenada niet als regering te zullen erken nen. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Burt zei dat zijn regering uiterst bezorgd is over de jongste ontwikkelin gen op Grenada. Naar zijn oor- De nieuwe cijfers hebben ook ge volgen voor het financieringste kort. Dat zal lager uitkomen dan de 12,4 procent van het nationaal inkomen, zoals in de Voorjaars nota was becijferd. Onduidelijk is nog of het een eenmalig ver schijnsel is of dat het effect ook doorwerkt in 1984. In dat geval zal het tekort van 41 miljard (12,1%), dat is berekend in de Miljoenennota, aanzienlijk lager uitkomen. Bij het ministe rie van financiën houdt men het voorlopig op een incidentele meevaller. D'66-fractieleider Engwirda heeft over de onverwacht gunstige ontwikkeling inmiddels vragen gesteld aan minister Ruding (fi nanciën). Engwirda wil dat de meevaller wordt gebruikt om de verhoging van de btw en de aard- gaspijs ongedaan te maken. Bo vendien kan daarmee het afge broken gesprek in de Stichting van de Arbeid uit het slop wor den gehaald. Volgens PvdA'er Kombrink - gis teravond in het NOS-programma 'Den Haag vandaag' - kan het te kort dit jaar zelfs zo'n 3 miljard gulden lager uitkomen. 'Daar mee worden de mogelijkheden om de alternatieve PvdA-begro- ting te realiseren nog groter', al dus Kombrink. De meevaller wordt met name ver oorzaakt door hogere inkomsten uit de omzetbelasting. Vooral de groeiende autoverkopen, vol gens de RAI een stijging met 15%, brengen veel meer geld in het laadje. Behalve de hogere op brengst van de bijzondere ver bruiksbelasting ontvangst het rijk ook aanzienlijk meer btw dan was geraamd. Bovendien blijken de ministeries tot nu toe minder te hebben uit gegeven dan was begroot. Dat laatste zal in het laatste kwartaal worden rechtgetrokken, zo ver wacht men bij financiën. De voorlopige berekeningen van het ministerie tonen aan dat het te kort op 31 december waarschijn lijk ongeveer 1 miljard lager zal uitkomen dan verwacht. Bij deze becijferingen is ook reke ning gehouden met gunstiger op brengsten uit het aardgas als ge volg van de hogere dollarskoers. Ongewisse factor blijven de aan gekondigde acties van de ambte naren. Een langdurige stipt heidsactie bij het Rijks Compu ter Centrum in Apeldoorn kan een vertraging bij de inning van belasting veroorzaken. Daardoor kunnen weer forse tegenvallers ontstaan. Heroïnevangst in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De politie in Amsterdam heeft gisteren 13 kilo heroïne uit Pakistan in be slag genomen. In verband hier mee zijn twee mannnen aange houden. De groothandelswaarde van de partij bedraagt volgens de politie ongeveer 1,5 miljoen gul den. Bij verhandeling op straat zou er zeker 6 tot 7 miljoen gul den mee zijn verdiend. De heroïne was verpakt in een kof fer per vliegtuig naar België ge vlogen en van daaruit met de au to naar Amsterdam gebracht. Carel Willink (83) overleden PAGINA 27 Kerncentrales blijven draaien PAGINA 5 Braks woedend na haringoverleg PAGINA 7 Magere resultaten Nederlandse teams WENEN (GPD) - De Oostenrijkse chemische fabriek Chemie Linz AG heeft aangekondigd binnen zes maanden in staat te zijn het uiterst giftige dioxine volledig te neutraliseren. Tegelijkertijd heeft de voorzitter van de raad van bestuur, dr. Franz Narbeshu- ber, meegedeeld dat de trichloor- fenolfabriek, die in de zomer moest worden gesloten omdat het bedrijf dioxinehoudend afval nergens kwijt kon, volgend jaar weer in bedrijf wordt genomen. Intussen zit het bedrijf nog steeds met 200 ton dioxine bevat tend chemisch afval. Gisteren is een spoorwagon met een lading afval, dat naar Polen was gestuurd om het vandaaruit. op Noordzee te verbranden, weer teruggekomen in Linz. De Polen wisten er geen raad mee. Omdat Antwerpen weigerde het afval over te laden en West-Duitsland een verbod op doorvoer heeft ge legd, zitten de Oostenrijkers nu met hun gif opgescheept. Overigens stond er op de vrachtpa pieren bij de lading nergens een aanwijzing, dat er dioxine werd vervoerd. Er was alleen aangege ven dat het giftig afval was en dat er in geval van een ongeluk on middellijk contact met Chemie Linz zou moeten worden opge nomen. Het blijft zeer de vraag of dit voldoende was voor de niet- Duitssprekende landen in het Oostblok waar het gif heen en weer is gegaan. Als Chemie Linz inderdaad een methode heeft gevonden om dio xine onschadelijk te maken, heb ben zij een belangrijke voor sprong op concerns, die al jaren naar een methode zoeken. Daar om zijn de ambtenaren van de gemeente Linz vooralsnog scep tisch. Voordat het nieuwe proces kan worden toegepast, heeft Chemie Linz eerst een vergun ning van de gemeente nodig. VRAGEN De Tilburgsche Hypo theekbank kon niet worden gered, ook al zou de Nederlandsche Bank eerder hebben ingegrepen. Minister Ru- ding (financiën) en prof. Duisen- berg (De Nederlandsche Bank) be nadrukten dat in hun antwoorden op de vele tientallen vragen die de kamerleden Kombrink (PvdA) en Van Rey (WD) over het faillisse ment bij de Tilburgsche hebben ge steld. Merkwaardig genoeg doet een aantal passages in de toelichting veel aan de geloofwaardigheid van die con clusie af. Duisenberg zelf heeft im mers tegelijkertijd voorstellen ge daan om het toezicht op de banken te verbeteren, daarmee het beeld bevestigend dat de Wet Toezicht Kredietwezen wel degelijk is be doeld om banken voor neergang te behoeden. En dat is ook precies wat de toenmalige minister van fi nanciën Witteveen en het parle ment tien jaar geleden bij de be handeling van de wet voor ogen stond. Intensivering van zowel de verslag geving van accountants van de banken, als de onderzoeksmoge lijkheden van de accountantsdienst van de DNB zijn voorgesteld om het spanningsveld tussen theorie en praktijk van de wet te verklei nen. Het lijken onschuldige aanbe velingen, maar de gevolgen kun nen verstrekkend zijn. Kunnen, want veel hangt af van de manier waarop de controle wordt uitge voerd. De relatie van De Neder landsche Bank en de handelsban ken is er ogenschijnlijk één van grote broer en kleine broer; uitein delijk echter gaat het om één grote familie die als de nood aan de man komt de rijen gesloten houdt. Duisenberg wees er tijdens zijn pers conferentie nog eens op dat spaar ders die hun geld uit de oude sok halen en in pandbrieven beleggen risico lopen. Dat valt moeilijk te be strijden, maar op zijn schouders rust wel de verantwoordelijkheid om die risico's te beperken. Dat maakt een volgende vraag inte ressant: als een faillissement al niet te voorkomen was, zoals Duisen berg beweert, wat zegt dat dan over de verdere afwikkeling? Juist in het geval van de Tilburgsche is het van belang om te weten waar om DNB de zaak zo lang heeft stil gehouden en waarom de boedel niet veel eerder werd opgegeven. Duisenbergs antwoorden op die vra gen zijn vaag, ontwijkend en tegen de achtergrond van de bevindingen van onder meer de onderzoeks commissie van prof. Rijnvos op zijn minst ongeloofwaardig. Het is aan het parlement om de onderste steen boven te krijgen. Dat zal veel doorzettingsvermogen vergen, gezien de hardnekkigheid waarmee Duisenberg zijn eigen hof wil schoon houden. Maar de enor me schade die is aangericht, rechtvaardigt een uitputtend onder zoek. Geluk bij een ongeluk is dat in elk geval geen misverstanden bestaan over de controlemiddelen die het parlement ter beschikking heeft. Joepiedepoepie OME WILLEM zaterdag 22 oktober 14.30 uur Stadsgehoorzaal K&O, Oude Vest 45 (141141) de originele 'PUMA' klitteband trimschoen in soepel grijs suède. Superlichte profielzooi. Maten 36 t/m 46 Winkelprijs 69.95 Bristolprijs 50 - t/m zaterdag Maurice Bishop (foto api deel is het vice-premier Coard die een hoofdrol speelt bij deze militaire machtsgreep. "Coard schijnt nauwe banden te onder houden met Cuba en Moskou. Dat baart ons in het bijzonder zorgen", aldus Burt. Lange Gracht 5 - Leiden (naast de Oigros) tel. 071 - 142B64 (Van één onzer verslaggevers) WARMOND - Het Warmondse CDA-gemeenteraadslid C. Vree ken moet uit de partij worden ge zet. Dat staat in een brief die drie van de vier CDA-fractieleden, Bonnet, Den Ouden en wethou der Van Behagen, aan het afde- Frisol-affaire in hoger beroep voor hof Eis 4 jaar tegen boekhouder DEN HAAG (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Den Haag heeft vandaag 4 jaar gevangenisstraf geëist tegen de 42-jarige J.U., de voormalige boekhouder van het Frisol-con- cern. De rechtbank in Dordrecht had de man eerder wegens meer voudige valsheid in geschrifte en verduistering veroordeeld tot de zelfde straf. De aanklager eiste behalve celstraf verbeurdverklaring van 20.000 Zwitserse francs die U. in zijn be zit had en van bijna 1,3 miljoen francs die nog zijn onderge bracht in Zwitserse stichtingen. U. zou met zijn praktijken mil joenen hebben verdiend. De procureur-generaal omschreef de hoofdboekhouder als 'een slu we vos' die profiteerde van zijn boekhoudkundige kwaliteiten en vóin zijn kennis van de zwak heden van de leiding van het Fri- sol-concern. lingsbestuur van die partij heb ben geschreven. De drie collega-raadsleden hebben dit verzoek gericht aan het partij bestuur omdat Vreeken een aan tal malen een minderheidsstand punt heeft ingenomen in de ge meenteraad. Ook heeft hij de Warmondse christen-democra ten beschuldigd van vriendjes politiek. Hij vergeleek het CDA met een familie-bv. Volgens de drie CDA'ers mag dat alleen als er gewetenszaken aan de orde zijn. Vreeken moet bij "zakelijke" kwesties het stand punt van de fractie volgen, aldus de drie CDA-raadsleden. Omdat Vreeken niet wil voldoen aan de gestelde voorwaarden, hebben zijn mede-raadsleden hem voor gedragen voor royement. Vreeken was gistermiddag nog niet op de hoogte van de brief. Het Warmondse partijbestuur zal naar verwachting nog deze week beslissen of men ingaat op de wens van de fractie. EEN ÉCHT COMPLETE KRANT. OVER WERELD, STAD EN IANI) Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, óf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad. Antwoordnummer 10050, 2300 VB leiden. Of u kunt even bellen. (071 14 4941)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1