'Het CDA doet het natuurlijk altijd verkeerd 'Stel ICTO gelijk aanIKV Interview Bert de Vries reageert op kritiek Evangelisch-lutherse werkgroep: 'Surinaams' overleg in Londen nog vruchteloos DONDERDAG 20 OKTOBER 1983 Varia PAGINA 17 door Hans de Bruijn en Louis Burgers Naar aanleiding van de tentoon stelling van de Amsterdamse Jof fers in het Stedelijk Museum in Am sterdam vertelde Henri Knap bij Sonja op Dinsdag hoe prinses Juliana in 1916 als zevenjarig meisje op het atelier van de be faamde schilderes Thérèse Schwartze aan de Prinsengracht 1091 kwam poseren, maar dat ze dat alleen deed voor het gezicht en de handen. Voor het jurkje moest een ander maar poseren, en die mooie taak viel de toen vijfjarige Henri Knap ten deel (Thérèse Schwartze was een tante van de schilderes Lizzy Ansingh die een tante was van Henri Knap). Want Henri had hetzelfde postuur als Juliana (nog trouwens). Met graagte deed hij het overigens niet, „ik wil geen meidenjurk aan!" moet hij menigmaal hebben uitge roepen. Een paar weken geleden was ik in de kleurenbijlage van de Sunday Times iets tegengekomen dat daar op leek. „Studies in waarheid" heette een reportage over de studio- foto's van Lord Snowdon, de Engel se fotograaf die in zijn minder goeie dagen nog getrouwd is ge weest met prinses Margaret en toen Tony Armstrong Jones heette. Op één van de pagina's zien we het be kende familieportret met prinses Diana, prins Charles en hun pasge boren zoontje William, gemaakt in 1982. Het was de eerste foto die van prinsje William gemaakt werd. y Links zien we Diana, die haar ba by in haar linkerarm houdt en met haar half geheven rechterhand bij het rechterhandje vasthoudt, rechts zien we Charles, die zijn rechter hand op de rechterschouder van Diana heeft gelegd, en met zijn lin kerhand de linkerpols van Diana vasthoudt. Zijn linkerschouder is 'iets naar oris toegedraaid, de klei ne prins William intussen zit mid den op de foto en kijkt ons recht aan, net als de pop op de foto daar- boven. Want er blijkt voor die staatsiefoto van Charles, Diana en William ge repeteerd te zijn, met een levensgro te babypop als William, met Snow- dcms eigen dochter Sarah als Dia na en met zijn assistent Andrew Macpherson als Charles. Er zijn overigens wel degelijk verschillen tussen de repetitiefoto en de uitein delijke „staatsiefoto", behalve dat Macpherson een halve kop groter is dan Charles (of nog waarschijnlij ker: Sarah een halve kop kleiner dan Diana). Tussen Sarah's en Andrew's hoofd zit nog een kleine decimeter ruimte, Charles en Diana zitten met hun hoofden tegen elkaar aan. Sarah heeft haar linkerarm niet om de pop heen geslagen, en Andrew houdt het linkerpoppearmpje vast. Ook ligt zijn rechterhand niet plat op Sara's schouder, maar gebogen erop. Zo zijn er drie onderdelen die verschillen, en in alle drie gevallen zijn Diana en Charles „closer", in tiemer met elkaar dan Sarah en Andrew, die, naar ik voetstoots aanneem, geen verhouding met el kaar hebben. Ik vind het hoogst curieus dat je zoiets, zelfs bij de repetitie voor een geposeerde foto, dankzij „close loo king" kan ontdekken. Er zijn bij die repetitie natuurlijk vele pro- beerfoto's gemaakt, maar het ligt voor de hand te veronderstellen dat de Sunday Times tegenover de offi ciële staatsiefoto de repetitiefoto heeft afgedrukt die het dichtst bij het uiteindelijke resultaat is geble- Bij de foto's heeft Lord Snowdon overigens een heel behartigens waardig verhaal geschreven over „The Art of the Studio Snapshot", waarin hij vertelt dat zijn studio niet groter is dan een broeikas: 3 meter breed, 4 meter 20 lang en maar 2 meter 10 hoog. Alle maten zijn kleiner dan mijn werkkamer! Die studio is niet zo klein omdat hij dat wil, zegt Snowdon erbij, maar omdat de bouwvoorschriften geen grotere toelaten. Maar, voegt hij daar aan toe: „Er valt wel iets te zeggen voor een studio die er niet erg indrukwek kend uitziet: de poseerders raken niet te geintimideerd". Hij vertelt dat hij tientallen ver schillende achtergronden heeft, die allemaal min of meer op elkaar lij ken: „Een achtergrond moet net aan deze zijde zitten van iets te zijn, en net aan gene zijde van niets te zijn: je kunt haar alleen ge bruiken tot ze herkenbaar wordt, daarna heeft ze haar bruikbaar heid verloren". En hij voegt daar aan toe: „Ik wil dat mijn modellen worden herkend, niet mijn werk". Snowdon vertelt dat hij altijd be gint met Polaroids te nemen. Om drie redenen: ten eerste om te kij ken of de sluiter werktten tweede om het effect van de belichting te controleren; en ten derde om de compositie te bestuderen. De ex pressie op de Polaroid is niet be langrijk; dat komt later. „Gefotografeerd worden lijkt een beetje op het zitten op de elektrische stoel; niemand vindt het leuk. Ik ge loof dat de enige manier waarop je kunt leren fotograferen is jezelf te laten fotograferen, zodat je weet wat een verschrikkelijke ervaring dat is". Slechts zelden heeft een kabinetsbeleid zoveel weerstand opgeroepen als de eerste Miljoenen nota van het kabinet- Lubbers. En zelden eer der heeft de CDA-fractie met zoveel instemming het beleid omarmd. Dat is het CDA op veel kritiek komen te staan. Onder anderen CNV- voorzitter Harm van der Meulen en CDA-staats- man De Gaay Fortman sr. veegden het CDA de mantel uit. Enkele (oud- )CNV-bestuurders zeg den uit teleurstelling hun lidmaatschap van het CDA op. Terwijl het gesprek van het kabinet met werkge vers en werknemers zo juist is mislukt, verde digt CDA-fractieleider De Vries de maatregelen nog voor de volle hon derd procent. Hoewel het overleg nog niet defi nitief is afgebroken en het kabinet wellicht bin nenkort opnieuw met de sociale partners gaat praten, „valt aan de hoofdlijnen weinig meer te veranderen". Toch kan het kabinet op steun van het CDA rekenen als het er in slaagt samen met werkge vers en werknemers tot bijstel lingen te komen. Dat geldt óók voor de korting van 3,5 procent op ambtenarensalarissen en uitkeringen. Maar elke beperking van de kor ting op de ambtenareninko- mens zal ook moeten doorwer ken in de uitkeringen. „Die mogen niet het slachtoffer worden van de onderhandelin gen met de ambtenaren", stelt De Vries. De mogelijkheden voor wijzigingen blijven echter beperkt, omdat volgens de CDA-fractieleider het over heidstekort niet mag toene- 'Terugtreden' De kern van het betoog van De Vries is de noodzaak voor de overheid om 'terug te treden'. Dat is niet alleen een harde fi nanciële noodzaak, het is ook nodig om de maatschappij eco nomisch en sociaal weer ge zond te maken. Voor de begroting voor 1984 gaat het volgens De Vries uiteinde lijk om de keuze tussen het be houd van werkgelegenheid bij de overheid en het op peil hou den van de inkomens van amb tenaren en uitkeringstrekkers. De Vries: „Wij hebben gekozen voor het op peil houden van de werkgelegenheid". - Een keuze waar met name CNV- voorzitter Van der Meulen fel op heeft gereageerd? „Dat klopt. Maar vergeet niet dat Van der Meulen onder grote druk staat van zijn achterban". De Vries: niet bekeerd tot de VVD-ideêen. „Dat is inderdaad een probleem, maar wat kun je eraan doen? De vakbeweging behartigt nu eenmaal haar belangen. Wij, hier in de Kamer, hebben veel meer een nationale verant woordelijkheid". De Vries wijst erop dat ook in de PvdA en de vakbeweging lang zaam de gedachte terrein wint dat het gezondmaken van het bedrijfsleven een belangrijke voorwaarde voor herstel is. „Maar overeenstemming is er nog niet. Ik zie Den Uyl, of de FNV-federatieraad, dit nu mis schien niet zeggen, maar dat komt nog wel. Bepaalde zaken die nu wèl bespreekbaar zijn, waren dat drie jaar geleden ook niet. De mensen hebben door de harde feiten meer rea liteitszin gekregen" 'Oprekken' Volgens De Vries maakt dat het gewenst dat kabinet, werkge vers èn werknemers hun op vattingen 'oprekken', dat ze alsnog alles op alles zetten om overeenstemming te bereiken. Daarom vestigt hij zijn hoop op een mogelijke nieuwe on derhandelingsronde, later deze herfst. „Het gesprek is vandaag niet echt mislukt. Je had ook een onverbeterlijke optimist moe ten zijn om na de debatten van vorige week te denken dat ze het nu al eens zouden worden. Ik hoop nog steeds op mééija- rige inkomensafspraken met werknemers en werkgevers. Alleen zo kunnen we enig uit zicht bieden op een meer gelijk opgaan van ambtenarensala rissen, uitkeringen en de ande re inkomens". Die meerjarige afspraken hoeven volgens De Vries de ruimte voor het kabinet om in te spe len op nieuwe tegenvallers niet te beperken. „Vergelijk het maar met een meeijarige cao in een bedrijf. Ook die kan open gebroken worden als het in eens erg slecht gaat. Maar be langrijk is dat de overheid kla re wijn schenkt". CDA-initiatieven - VVD en CDA waren het vorige week hartroerend eens over het te voeren beleid. Nogal wat cri tici vegen daarom nu CDA en WD op één hoop. Het CDA- standpunt week immers slechts op details van dat van de VVD af De Vries: „Het is de vraag of dat aan het CDA ligt. Bijna alle ini tiatieven kwamen vorige week toch van ons, waarna de WD zich daar in grote haast bij aansloot. Zo hebben wij voor stellen gedaan over de woon lasten, voor een beter overleg met de sociale partners en voor een grotere tegemoetkoming in de bijstandskosten van de gemeenten". „Maar de WD heeft dat politiek- tactisch natuurlijk voortreffe lijk gespeeld. Als wij ons fors tegen het beleid hadden afge zet, had de WD gezegd: zie je wel, wij zijn de enige echte steunpilaren van het kabinet. De CDA-ministers hebben zich laten inpakken, het CDA is weer de onbetrouwbare partij. En nu wij het beleid steunen zeggen ze: zie je wel, het CDA doet nu volstrekt wat wij wil len. De dodelijke omarming dus". „Het CDA doet het natuurlijk al tijd verkeerd. Toen het kabi net-Van Agt met Bestek '81 kwam en het CDA dat lek schoot, zei men ook: het CDA staat niet voor het beleid van de mensen die het zelf in het kabinet zet" Barre werkelijkheid - Feit is dat het CDA nu een be leid steunt (sterk bezuinigen, ontkoppeling) dat jarenlang door de VVD is bepleit. Dan is het toch geen vreemde conclusie dat het CDA dichter naar de VVD is gekropen?. „Maar dat komt niet alleen door de WD. Dit beleid is afgewon gen door de barre economi sche werkelijkheid, die de laat ste jaren steeds slechter is ge worden. Niemand zei in de ja ren '50 en '60, toen CDA en PvdA samen de verzorgings staat uitbouwden, dat het CDA te dicht bij de PvdA zat". „Nu zijn we door de economi sche omstandigheden gedwon gen tot het afslanken van die verzorgingsstaat. Dat kon niet met de PvdA. Dat hebben we geprobeerd in 1981 en dat is mislukt, vooral omdat de span ning tussen de fractie van de PvdA en haar achterban ge weldig groot werd. Kijk maar naar wat er gebeurde met het ziektegeld". „En dan is er een coalitie met de WD en daarin lukt het wèl. Dat betekent echter niet dat het CDA zich nu heeft bekeerd tot de WD-ideeën. Als die bar re werkelijkheid er niet was, dan zouden wij nóg pleiten voor een terugtreden van de overheid, maar wel op een wat andere manier. Met een min der sterk accent op de financië le sanering". - Maar dat het zo slecht ging wist u vorig jaar ook.' Toch pleitte het CDA toen in tegenstelling tot de VVD voor het handha ven van de koppelingen. Heeft het CDA de kiezers daarmee niet voor de gek gehouden? „Nee. We hebben vorig jaar de mensen nadrukkelijk voorge houden dat er pijnlijke, moei lijk te verteren maatregelen zouden komen. Vergeet ook niet dat zich sinds 1982 heel wat tegenvallers hebben voor gedaan, een miljard of veertien tot 1986. Zelfs de PvdA vindt nu, dat het bedrijfsleven niet langer voorop hoeft te lopen. Dat is toch ook een ontkoppe ling, alleen een half jaar later. Ook daar zijn de opvattingen dus veranderd". Onvoldoende geluis terd - Speelt in de kritiek van bijvoor beeld Van der Meulen niet een belangrijke rol dat men déze steun voor dit beleid van het CDA niet had verwacht? „Dat kan zijn, maar dan heeft men onvoldoende naar ons ge luisterd, ons onvoldoende se rieus genomen. Wij hebben al bij de totstandkoming van het kabinet en bij de discussie over de Voorjaarsnota gezegd dat de begroting 1984 geen ge makkelijke zaak zou zijn. Dat wij er de voorkeur aan gaven nu in één keer een hard beleid voor een heel jaar op de rails te zetten, liever dan bij de Voor jaarsnota weer geconfronteerd te worden met tegenvallers". „Het heeft ook te maken met on ze politieke positie. Als we re geren met de WD dan roept de PvdA dat we verraad plegen aan onze idealen. En als we re geren met de PvdA dan zegt de WD dat we onszelf ontrouw zijn en ons laten inpakken door de PvdA". - Men vindt het niet sociaal dat het CDA instemt met een forse korting op de uitkeringen. Dat zou tegen het karakter van het CDA ingaan. „We praten al jaren over een her ziening van ons sociale zeker heidsstelsel. Een aantal pun ten, zoals de verlaging van de uitkeringspercentages, wordt nu overgenomen. Ik vind na drukkelijk dat de korting van 3,5 procent in dat licht moet worden gezien". „Maar wij vinden ook. dat als die wijzigingen achter de rug zijn, er weer uitzicht moet zijn op een meer gelijke ontwikkeling. Géén volautomatische koppe ling, daar zijn we in het verle den mee foutgelopen. Maar we laten de uitkeringstrekkers niet in de steek", „Er is nu sprake van een zekere trendbreuk. Je moetje aanpas sen, overschakelen naar een la ger niveau, en dat doet pijn. Maar vanaf dat niveau kan je niet tegen de mensen zeggen: we hebben het stelsel aange past en nu laten we jullie nog verder wegzinken". „Stel nu dat die uitkeringsper centages volgend jaar op 70 procent komen te liggen. Dan moet je niet later weer zeggen: we verlagen het mininmumni- veau naar 65 procent. Dan is wat mij betreft de kous af'. Het Interkerkelijk Comité Twee zijdige Ontwapening (ICTO) moet binnen de evangelisch-lu therse kerk op hetzelfde niveau worden erkend als het IKV, de vredesbeweging van de luthera- Dat schrijft de evangelisch-luther se werkgroep binnen het ICTO in een nota aan de leden van de lutherse synode. De synode zal in daarover in november moeten beslissen. De werkgroep stelt in de nota dat de lutherse kerk open moet staan voor lidmaten van alle politieke gezindten. Ze acht het daarom onjuist dat de kerk zich ten aan zien van "zo'n belangrijk onder werp als het veiligheidsbeleid vereenzelvigt met een actiegroep van overwegend eenzijdig poli tieke samenstelling en inzicht". De werkgroep pleit ervoor dat de commissie begeleiding vredes vraagstukken van de synode wordt omgebogen tot een luthers vredesberaad, dat "in ruimere zin dan thans het geval is aan dacht zal schenken aan de diver se vredesbewegingen". De synode van de evangelisch-lu therse kerk deed in mei 1981 de uitspraak dat het IKV haar vre desbeweging is en dat de IKV- campagne moet worden voortge zet. Synode "Grote delen van het kerkvolk voelen zich door hun synode niet meer vertegenwoordigd. Dat ligt aan de scheiding der geesten bin nen de kerken". Dat schrijft ds. L.H. Kwast van Kollum in het Centraal Weekblad van deze week. Ds. Kwast doelt op de vorige week in Lunteren ge houden synode van de gerefor meerde kerken in Nederland. Ds. Kwast meent dat de synode er niet meer op mag vertrouwen dat haar uitspraken overal worden aanvaard, "laat staan nageleefd". In de synode zelf heerst volgens hem evenmin eenstemmigheid. "Als de kerken een verdeeld huis vormen, zal dat met haar genera le synode ook het geval zijn". Ds. Kwast denkt dat de synode er beter aan doet de geestelijke ver warring binnen de kerken te sig naleren en haar leden van dienst te zijn met een bijbelse handrei king. Hij vindt dat het kerkvolk geen boodschap heeft aan een synode, die over van alles en nog wat in de wereld haar zegje doet. Daarvoor in de plaats zou er een synode moeten komen "die hen helpt de weg te vinden in het weerbarstige struikgewas van onze dagen". Ds. Kwast vindt het feit dat 5000 mensen de gerefor meerde kerk in 1981 hebben ver laten een teken aan de wand. Lijkwade Paus Johannes Paulus II heeft gisteren op zijn algemene au diëntie een afbeelding gekregen van de lijkwade van Turijn. Het betreft een halfrelief van één me ter tachtig, dat een Amerikaanse hoogleraar op basis van een com puter heeft gemaakt naar het ne gatief van de lijkwade. De figuur is duidelijk zichtbaar opge bouwd uit honderden horizonta le schijven. De maker van het beeld is professor John Jackson van de faculteit van natuurkun de van de universiteit van Colo rado. Jackson behoorde tot de groep geleerden die in 1978 voor het eerst met alle moderne mid delen van de exacte wetenschap de kostbare relikwie in een kerk in Turijn mocht onderzoeken. Beroepen Hervormde Kerk: beroepen in Strijen G.C. Post te Ermelo; be dankt voor Bliiswiik Th. P. Pol te Doorwerth-Heelsum. Bedankt voor Ederveen M. Goudriaan te Ouderkerk aan de Ijssel. Gereformeerde Gemeenten: be roepen te Ouddorp J. Koster te Klaaswaal. Bedankt voor Spijke- nisse en voor Terneuzen B. Rein- ders te Hardinxveld-Giessen- dam. Bijzondere dienst De Raad van Kerken in Alphen aan den Rijn houdt zondag een oecumenische avondmaals-eu- charistieviering. Plaats van han deling is de Remonstrantse kerk aan de Van Mandersloostraat 36. Voorganger is de voormalige Al- phenaar pastoor Wüst. Thema van de preek: 'Wie is ontvanger, wie is gever? Wie is tollenaar, wie Farizeeër?'. Na afloop van de dienst, die om vijf uur begint, is er gelegenheid tot nabespreking Oost-west De evangelische kerken van oost en westeuropa zouden veel inni ger contact moeten onderhouden dan tot dusver het geval is ge weest. Dat hebben in Boedapest de voorzitters van de evangeli sche kerk van Rijnland in Oost- Duitsland, Gerhard Brandt, en de bisschoppen Tibor Bartha en Karoly Toth uit Hongarije ge zegd. Volgens ds. Brandt moeten mensen de ervaring opdoen "dat de lief de van Christus geen scheiding tussen mensen teweeg brengt, maar ze verenigt". De helft van de Westduitsers vindt zichzelf godsdienstig. Dat blijkt uit een onderzoek, dat in opdracht van de uitgeverij Gru- ner en Jahr is uitgevoerd. Acht procent van de ondervraagden voelt zich sterk verbonden met de kerk, waarvan zij lid zijn. Der tig procent noemt die band 'ta melijk sterk'. Van de onder vraagden voelt 43 procent zich weinig en 12 procent zich hele maal niet thuis in de kerk, waar toe zij behoren. De ondervraagden noemen als be langrijkste taak van de kerk het verschaffen van informatie over de gevaren van verslavingen. Verder menen velen dat de kerk de ontwikkelingssamenwerking zou moeten bevorderen, voor de mensen een plaats van ontmoe ting zou moeten zijn en moet op komen voor de zwakkeren in de samenleving. Veertien procent van de ondervraagden acht de realisering van ontwapening in oost en west een belangrijke taak van de kerk. LONDEN - De besprekingen tus sen een Nederlandse delegatie en ambtenaren op het Britse mi nisterie van vervoer over het ge schil dat tussen de twee landen is gerezen over vluchten van de luchtvaartmaatschappij British Caledonian naar Suriname, zijn gisteravond afgesloten zonder dat beide partijen elkaar hebben kunnen vinden. Het overleg, dat van Nederlandse zijde onder leiding staat van mr. R. Schreurs van de Rijkslucht vaartdienst (RLD). zal nu dins dag in Den Haag worden voort gezet. Daarmee staat vrijwel vast dat ook de tweede vlucht van British Caledonian van Schiphol via het bij Londen gelegen vlieg veld Gatwick naar Paramaribo niet zal kunnen doorgaan, want die vlucht zou dinsdagochtend moeten vertrekken. De Nederlandse delegatie had gis teren de gehele dag besprekin gen op het Britse ministerie van vervoer, die pas 's avonds laat werden afgesloten. Het Britse ministerie noch de Nederlandse ambassade wilde vanochtend enige uitspraak over het verloop van de discussies doen. Het conflict vloeit voort uit het door Suriname eenzijdig opzeg gen van de luchtvaartovereen komst met Nederland per 15 ok tober. Tot die datum deelden de KLM en de Surinaamse lucht vaartmaatschappij SLM de lu cratieve route tussen Schiphol en Zanderij-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17