ilJh Shamir zet 'havik' op financiën Isolement van Grenada is oorzaak crisis C Filosoof Aron (78) overleden Amerikaan verkocht geheimen aan Polen Glenn steekt Reagan loef af als held Cohen Orgad volgt Aridor op LOTTO formulier is weer DINSDAG 18 OKTOBER 1983 "Meer hulp VS aan Midden-Amerika" WASHINGTON (UPI) - De Ameri kaanse commissie-Kissinger, die een rondreis heeft gemaakt door Midden-Amerika, zal vrij wel zeker vergroting van de hulp aan dit gebied aanbevelen. Na terugkeer in Washington verklaarde Kissinger: "Ik ge loof dat een vergroting van de economische hulp een enorm verschil kan maken en bijna ze ker door onze commissie zal worden aanbevolen". PARIJS (GPD) - Op 78-jarige leef tijd overleed in Parijs maandag middag geheel onverwacht aan een hartaanval de Franse filosoof en journalist Raymond Aron. Hij zou binnenkort uit handen van prins Bernhard de Erasmusprijs in ontvangst hebben genomen- .De plotselinge dood van Aron - hij zag tegen de dood nooit op - komt als een waardige afsluiting van een rijk leven waarvan de zo juist verschenen memoires de slotnoot bleken. Van de Eras musprijs heeft Aron niet opgeke- door Rudolph Bakker ken. Hij werd zijn hele leven met onderscheidingen overladen. Vier jaar geleden kreeg hij de Duitse Goetheprijs en hij was lid van de 'Orde pour la Merite', een exclusieve club van grote den kers uit de hele wereld. Verder was hij ere-doctor van beroemde universiteiten zoals die van Ox ford, Cambridge, Harvard, Co lumbia en Brandeis. Na de Tweede Wereldoorlog werd het denken beheerst door Aron's schoolkameraad Jean-Paul Sar tre, de filosoof van het existentia lisme, van de menselijke 'vrij heid' en propagandist van wat hij als het goede zag in het commu tische partij van Argentinië. De bi verkiezingen die op 30 oktober wor< WASHINGTON - De Verenigde Staten hebben de galapremière beleefd van een onvervalst Holly- wood-heldenepos „The Right Stuff', dat grote invloed kan krijgen op de nog maar net be gonnen verkiezingscampagne. De film speelt zich afrond de eer ste groep astronauten, die Ameri ka over de drempel van de ruim te hielp. Voormalig gevechtsvlieger, testpi loot en astronaut John Herschel door Henk Kolb Glenn was (in 1962) de eerste Amerikaan die banen om de aar de beschreef. Hij is nu senator en maakt met Walter Mondale de meeste kans op de Democratische kandidatuur voor het Witte Huis in 1984. In die omstandigheden is een reclamespot van drie uur en tien minuten mooi meegenomen. Glenns media-baas heeft al triom fantelijk vastgesteld dat deze film politiek zwaarder zal wegen dan de officiële steun die de over koepelende vakbond AFL-CIO aan Mondale heeft beloofd. In geld omgerekend betekent die bij- nisme. Als Aron in 1955 in zijn 'l'Opium des intellectuels' (Het opium van de intellectuelen) dit linkse denkpatroon ontlarft, ligt hij er in de Parijse kringen hele maal uit. Sartre eist zelfs in een opwelling dat zijn oude vriend het recht moet worden ontzegd om nog aan de universiteit les te geven. Aron klimt echter ongestoord langs de hoogste toppen van wat de Franse elitescholen en univer siteiten te bieden hebben. Hij on derwijst sociologie, geschiede nis, filosofie en haalt de schotten er tussen weg. En dan schrijft hij jarenlang voor de ongeschoolde lezer, eerst in het rechtse dag blad 'Le Figaro', later in het weekblad TExpress'. Waarbij vaak wordt vergeten dat hij met een na de oorlog deel van de redactie van het tijdschrift van Sartre en Simone de Beauvoir, van 'Les Temps Modernes' uit maakte. Als de koude oorlog uit breekt scheiden zich echter al gauw de geesten en wenst Aron de standpunten van Sartre niet langer te delen. Aron wil politiek en moraal scherp gescheiden zien, omdat dit naar enkomst was bedoeld als steun aan >n gehouden. stand voor Mondale naar men zegt 20 miljoen dollar. Dit is een schijntje, vergeleken bij de 40 miljoen die Hollywood heeft ge stopt in een soort heldensage, waaraan alles te pas komt wat mensen als Chuck Y eager, die als eerste de geluidsbarrière door brak, en ook John Glenn, aan lef, moed en geluk nodig hebben ge had om te overleven. Het is bo vendien tweemaal zoveel als pre sidentskandidaten officieel aan de verkiezingen zullen mogen be steden. Naar Glenn zegt, is het volstrekt toeval dat de film nu in roulatie komt. Hij is ook niet bij de gala voorstelling ervan verschenen. Zijn campagneleiders hebben er echter geen bezwaar in gezien ook hun eigen beeldreclame, die de presidentskandidaat toont in astronautenpak op weg naar inzicht twee geheel verschillen de grootheden zijn. Hij onder scheidt ook twee soorten van in tellectuelen: zij die illusies nalo pen en zij die illusies ontmante len. En Aron weigert zich een cy nicus te noemen, ook als hij dui delijk stelt tot de laatste catego rie te behoren. Op dat terrein lag e Peronistische kandidaten voor de (Foto AP) zijn ruimtecapsule, juist nu te la ten aanvangen. Het boek „The Right Stuff' van Tom Woulfe was een bestseller en de film moet dat volgens de Hol lywood-experts ook worden. Te gen 1 april zullen naar bereke ning 20 miljoen mensen hebben gezien hoe Glenn als een wat bordpapieren held kreukvrij door het leven gaat, onderwijl zijn kameraden aansporend tot keurig gedrag, omdat de hele toe komst in de ruimte, en dus die van Amerika, ervan afhangt. Ook de echte Glenn is niet specta culair, zoals bij herhaling tijdens partijconventies is gebleken. De film bevat aan politieke verkla ringen niet veel meer dan de pad- vinder-achtige compromisloze heroiek waarmee Amerikanen zich doorgaans zeer op hun ge mak voelen. Ruimtevaart is nog steeds een autenthiéke Ameri kaanse triomf. En dagelijks wringen zich in het lucht- en ruimtevaartmuseum van Was hington nog duizenden mensen verbaasd langs de onvoorstel baar kleine capsule met het ge blakerde hitteschild waarin Glenn zich boven op een Atlas-ra ket naar de ruimte liet sturen. Het helden-imago dat president Reagan zich via de filmindustrie altijd heeft toegeëigend, volgens het recept dat vooral door John Wayne zo bekend is geworden, is hem nu ontnomen. Glenn, ge vraagd naar de uitwerking van The Right Stuff' op zijn politie ke carrière: „President Reagan overleefde 'Bedtime For Bonzo' (waarin hij met een chimpansee optrad) en het zal met mij dus ook wel meevallen". En scherper, bij een andere gelegenheid: „Ik heb 149 gevechtsvluchten ge maakt. Ik deed het niet ergens in een filmstudio op celluloid (zoals Reagan, ooit ster van „Hellcats Of The Navy)". Maar Reagan voert de strijd in de propaganda niet zonder vernuft: hij keerde zondagmiddag van het presidentiële buitenverblijf Camp David terug met een grote plastic zak in de hand. „Eikels", riep hij opgewekt, „voor de eek hoorns op het gazon". En zo'n man zou het niét goed menen met de mensheid? ook de filosofische botsing met Sartre. Als voorbeeld noemt Aron zelf de bestorming van de Bastille. In zijn 'analystisch redeneren' ziet Aron in dit historische feit een groep Parijzenaars die een oud en slecht fort bestormden waarin bovendien nog bijna niemand gevangen zat behalve een oude gek en een invalide. „Zulke din gen gebeuren wel tijdens een re volutie", aldus Aron. En hij doet het incident verder 'prozaisch' zwijgend af. Sartre daarentegen gaat 'dialectisch redenerend' te werk. Hij ziet in de bestorming de bevestiging van het helden dom dat uitgaat van de groep, die zich losscheurt uit zijn sociale onverschilligheid en die een nieuwe mensheid aankondigt. Deze 'Poesie' werd ook wel ge hoord tijdens de studentenop stand van mei 1968, door Aron af gedaan als een 'onvindbare revo lutie'. Aron stamt uit een joodse familie uit de Lorraine. Hij werd in 1905 in Parijs geboren, waar zijn va der rechten onderwees. De klei ne Aron ontpopt zich al gauw als een van die wonderkinderen, MEXICO-STAD - Maurice Bi shop, de socialistische premier van het Caraibische eiland Grenada, is naar het zich laat aanzien van de macht verwij derd door zijn vice-premier, de als radicale marxist bekend staande Bernard Coard. Hoe wel de berichten uit het Carai bische staatje met 120.000 in woners verward blijven, lijkt de coup een feit. Radio Vrij Grenada stelde giste ren dat Coard de politieke lei ding van Grenada op zich had genomen. Maar daaraan werd toegevoegd dat „het leider schap van Bishop nooit ter dis cussie heeft gestaan" en dat Bi shop officieel nog altijd pre mier is. Desalniettemin kon digde de radio een nieuwe taakverdeling aan, waarbij het politieke zwaartepunt bij Coard komt te liggen. Bishop door Rob Sprenkels zou zich met massabewegin gen en dergelijke moeten gaan bezighouden, terwijl Coard verantwoordelijk zou worden voor de politiek in de regeren de Nieuwe Juweel-partij. In de praktijk blijkt een dergelijk akkoord tussen Coard en Bi shop nog niet te zijn bereikt. De premier bevindt zich in elk geval nog altijd onder huisar rest. In het weekeinde zijn ook verschillende vertrouwens mensen van Bishop opgepakt. Bijvoorbeeld Kenrick Radix, minister van landbouw en in dustrie, die kort daarvóór nog aan het hoofd liep van een pro- Bishop-demonstratie en op riep tot een nationale staking, mocht de premier gevangen blijven. Het enige directe re sultaat was, dat hij zelf ook achter de tralies verdween. Volgens sommige bronnen zouden twee andere Bishop- getrouwe ministers zich even eens onder arrest bevinden. Bishop en Coard vormden sa men ruim tien jaar geleden de New Yewel Movement, de „Nieuwe Juweel Beweging". Grenada ging in die tijd gebukt onder het bewind van Eric G ai ry, een excentrieke dictator die niet terugdeinsde voor het ge bruik van terreur. Maar op 13 maart 1979, terwijl Gairy in New York was, voerde de be weging een vlotte staatsgreep uit. Bishop werd tot president be noemd. Onder het motto van een niet-marxistisch socialis me bleek hij in staat de verre gaande sociale tegenstellingen enigszins in te krimpen, daar bij geholpen door Cubaanse technici, artsen en onderwij zers. Ook werd er een twintig tal militaire adviseurs uit Cuba binnengehaald om een revolu tionair volksleger op te bou wen. Dat alles deed de conservatieve leiders van de nabije eilanden schudden van angst. Terecht, zo zou spoedig blijken, want een paar maanden later kwam op St. Lucia links, onder aan voering van George Odium, aan de macht, en viel op Domi nica de ultra-rechtse Patrick John. En zo bleef, ondanks de vijandige opstelling van Was hington, de economie van Gre nada draaiende, vooral dank zij de hulp van Cuba en Jamaica. De val van Michael Manley op Jamaica, eind 1980, gooide echter roet in het eten. Nog gei- soleerder raakte Bishop toen een paar maanden geleden links op St. Lucia het veld moest ruimen voor de conser vatieven. En het zou met name die geisoleerdheid zijn, die tot de huidige crisis op Grenada waarvoor het Franse hoger on derwijs - streng gedisciplineerd acrobatenwerk - precies geknipt bleek. In 1928 komt hij als eerste uit de mallemolen van zijn filoso- fieklas 'in een tijd toen de mathe matiek nog niet tot de kampioen van het menselijk denkvermo gen was gekroond'. In het begin van de jaren dertig geeft Aron les in Keulen en Ber lijn en voorziet hij wat er gebeu ren gaat. Als een ander mens komt hij naar Parijs terug, waar hij zijn vriend Sartre aanraadt ook in de komende Hitler-staat zijn licht te gaan opsteken. Hij vervangt dan de existentialist-in- spé op diens lyceum in Le Havre. In 1938 merkt Aron op dat Frankrijk, 'verlamd door het pa heeft geleid. Terwijl Bishop de nog resterende banden met het Westen zou willen behouden en zelfs bereid zou zijn tot eni ge concessies ten opzichte van Washington, zou Coard het tijd vinden om voorgoed met het Westen te breken en een soort Cubaans model te installeren. Afgaande op de gebeurtenissen van de afgelopen dagen, heeft de Moskou-gezinde Coard blijkbaar de steun van het door Cubanen opgezette leger, hoe wel het opvallend is dat de commandant van het leger, ko lonel Hudson Austin, tot nu toe in alle talen heeft gezwe gen. Desalniettemin heeft het leger wèl een communiqué uit gegeven, waarvoor volgens de New York Times majoor Lia- mono Cornwall, Grenada's am bassadeur in Havana, verant woordelijk zou zijn. In dat communiqué heet het dat het leger de controle over het eiland heeft overgenomen om bloedvergieten te voorkomen. Bishop wordt van actieve deel name beschuldigd aan een complot om Coard uit zijn re gering te kunnen wippen. Vol gens de militairen zou Bishop de macht naar zich toe hebben Bernard Coard. (Foto ANP) willen trekken en zou hfj heb ben geweigerd om verregaan de beslissingen, die reeds bin nen de partij waren genomen, door te voeren. Het zou daarbij onder meer gaan om de natio nalisatie van enkele belangrij ke particuliere bedrijven. Ondanks al die beschuldigingen vinden Coard en zijn kamera den het blijkbaar toch te ris kant om Bishop zonder meer af te zetten. De premier is na melijk nog altijd razend popu lair op Grenada. En dat lijkt de oorzaak voor de verwarrende berichten. Naar het zich laat aanzien, wil Coard proberen gebruik te maken van de popu lariteit van Bishop, maar wei gert deze om toe te geven aan de eisen van de nieuwe sterke man. cifisme, niet in staat blijkt de nieuwe historische toestand te doorzien'. En Aron houdt zich dan meer bezig met het oorlogs- gijnaar dan met de op het eerste gezicht belangwekkende doch wanhopige pogingen van het Volksfront (de combinatie van socialisten en communisten), waarop hij overigens gestemd had om Frankrijk van de econo mische chaos te redden. Aron was op zijn 78e door niets meer uit het veld te slaan. Hij had alles al gezien, gehoord en meegemaakt. In een Derde We reldoorlog geloofde Aron echter voorlopig niet: „We zullen nog heel lang door kunnen gaan met leven in de schaduw van de nu cleaire apocalyps en daarbij ver scheurd worden door de angst die monsterlijke wapenen ons in boezemen, en door de hoop die de wonderen van de wetenschap bij ons opwekken". Instant-kuiltjes Een plastisch-chirurg op de Fi lippijnen biedt "instant, op maat gemaakte kuiltjes voor wangen aan". In de medische rubriek van de Engelstalige Times van Manilla schreef dr. M.X. Guerrero dat de opera tie kort is en de gevolgen na een week zijn genezen. Het resultaat is volgens hem blij vend en verhoogt de charme Ontvoering Een groep mannen heeft in de Italiaanse streek Toscane de 17 maanden oude kleindoch ter van een plaatselijke za kenman ontvoerd. Het meisje is volgens de politie het jong ste kind dat ooit ontvoerd is in Italië. Het gaat om Elena Citti Luisi. Thee De gemiddelde Europese bur ger drinkt het liefst thee, zo blijkt uit een onderzoek van de Europese Gemeenschap. De Europese burger drinkt 200 liter thee per jaar. Koffie komt met 170 liter op de tweede plaats, gevolgd door bier, met 90 üter per jaar de favoriete koude drank. Wijn dankt zijn vierde plaats (47 li ter) voornamelijk aan de Fransen en Italianen. ADVERTENTIE Een héél kilo in één pak Buitenland SAN FRANCISCO (RTR) - De Amerikaanse deskundige op het gebied van de electronica, James Harper, is gisteren beschuldigd van het verkopen van Ameri kaanse geheime raketgegevens aan de Poolse geheime dienst. Een expert van het Amerikaanse leger noemde de verkwanselde geheimen van "onberekenbare waarde". Volgens een beëdigde verklaring van de Amerikaanse regering be treffen de geheimen de intercon tinentale ballistische raket "mi- nuteman", een raket die vanaf tanks wordt afgeschoten en re search- en ontwikkelingsprojec ten voor de defensie met ballisti sche raketten. Volgens de in San Francisco uitge geven verklaring van de regering heeft de 49-jarige Harper voor de inlichtingen meer dan een kwart miljoen dollar gekregen. De geheime informatie, die de vorm had van documenten, zou zijn doorgegeven aan de Sowjet- Unie. In de beëdigde verklaring staat dat een hoge officier in het bureau van het leger voor het project voor ballistische-raketdefensie heeft gezegd dat de documenten het Pact van Warschau voorzien van geheime gegevens over het vermogen van de Amerikaanse strategische strijdkrachten en huidige en toekomstige plannen. Het waarnemend hoofd van de af deling technologie van het bu reau, John Cunningham, zei dat de waarde van de documenten in handen van de militaire-plan- nenmakers van het Pact van Warschau onberekenbaar was. In het stuk van de Amerikaanse re gering wordt ook een niet nader genoemde woordvoerder aange haald, volgens wie de Russische leider Andropov, toen hij direc teur was van de KGB, een aanbe veling ondertekende voor een van de mannen die bij de zaak betrokken waren. JERUZALEM - Na heftige ruzie binnen de Likoed wordt de kandidaat van premier Shamir, Jigal Cohen Orgad, toch Israels nieuwe minister van financiën. Zijn benoeming werd mogelijk na dat de liberale ministers binnen de Likoed hun bezwaren tegen de benoeming van Cohen Orgad lieten varen. Zij hadden zelf de portefeuille opgeëist, maar kon den geen overeenstemming be reiken over een kandidaat. Na aanvankelijke dreigementen over een mogelijke breuk gaven zij gisteravond, na een gesprek met premier Shamir, zowel hun dreigementen als hun bezwaren op. Jigal Cohen Orgad is een rechtse extremist uit de Cheroetpartij door Jaap van Wesel van premier Shamir. Hij heeft in dertijd tegen de vrede met Egyp te gestemd en is een groot voor stander van nederzettingen in de bezette gebieden. Zelf woont hij in zo'n nederzetting. Premier Shamir bevindt zich in een heel moeilijke situatie. Om dat hij zo'n kleine parlementaire meerderheid heeft, is elke kleine fractie, in en buiten de Likoed, in staat de regering te chanteren: als hun stem wegvalt, is er geen parlementaire meerderheid. Ver schillende fracties binnen de Li koed zijn daar nu ijverig mee be zig - met uiteindelijk natuurlijk het risico dat er werkelijk geen parlemetaire meerderheid meer Touwtrekken Er is binnen de Likoed, een verza meling rechtse partijen, ernstige ruzie en touwtrekken geweest om de post van financiën. Sha mir had financiën aan de liberale partij beloofd - een van de Li- koed-fracties, maar de liberalen liggen onderling overhoop. Om dat er snel een nieuwe minister moest komen, heeft Shamir uit eindelijk de knoop doorgehakt en een man uit zijn eigen Che- roet-partij benoemd. Met uiter aard woedende dreigementen over nieuwe crises van liberale kant als gevolg. Shamir heeft haast. Niet alleen om dat uitstel een motie van wan trouwen van de oppositie gevaar lijker maakt, maar vooral ook omdat er economisch orde op za ken moet worden gesteld: de beurs is al twee weken dicht, bij de banken blijft het storm lopen om dollars te kopen, en veel be drijven raken in liquiditeitsmoei lijkheden. Zij hebben hun geld op de beurs geinvesteerd en kun nen nu niet aan hun verplichtin gen voldoen. Om de rust in het economische verkeer te herstellen, is vertrou wen nodig. Vertrouwen in de mi nister van financiën, die boven dien geloofwaardigheid moet uitstralen. Daarom moet de nieu we minister van financiën een krachtig politiek leider zijn, die overtuigend overkomt en boven dien in staat is het kabinet en de Knesset stringente bezuinigings maatregelen op te leggen. Geen van Shamirs drie kandidaten is zo'n krachtpatser. Cohen Or gad is misschien een goed eco noom, die al lang heeft gewaar schuwd tegen de economische politiek van de vorige minister van financiën Aridor, maar veel politiek gewicht heeft hij niet. Hetzelfde geldt voor de andere kandidaten. De enige die wel ge zag heeft, is vice-premier Levi. Maar hij wilde niet. Levi vreest niet helemaal ten onrechte dat hij zijn kansen om premier te worden verspeelt als hij de on dankbare post van financiën nu aanvaardt. Een kleine parlementaire meerder heid, gecombineerd met een ge brek aan bekwame ministers, maakt het voor Shamir niet ge makkelijker. Het betekent dat zijn regering bijna per definitie van de ene in de andere crisis zal rollen, waarbij elke keer een an dere pressiegroep zijn zin pro beert door te drijven.Met dat al lijkt de Likoed aan het eind van haar krachten te zijn. Oud-pre mier Begin is al bijna vergeten. Na het Libanon-fiasco blijkt ook de economische politiek een ramp te zijn. Hoe lang kan dat nog doorgaan? „Het is met deze regering", zegt minister van bin nenlandse zaken Burg, „als met een patiënt na een zware hart aanval. Hij kan nog twintig mi nuten maar ook nog twintig jaar leven". Reagan overweegt tweede termijn WASHINGTON (DPA) - De Ame- rikaanse president, Ronald Rea gan, wil zich zonder dat hij zich openlijk al heeft vastgesteld voor een tweede ambtsperiode kandidaat stellen. Dat heeft zijn woordvoerder Larry Speakes gisteren in Washington meege deeld. Dezelfde dag onderteken de Reagan op het Witte Huis een document waarmee de Republi keinen bij de kiescommissie hun verkiezingsbureau lieten regi streren. De volgende president van de Verenigde Staten zal in november 1984 worden gekozen. Daar de president zich officieel nog niet heeft uitgesproken, kan hij theoretisch nog terugkomen van zijn besluit. B UENOS AIRES - In Buenos Aires kwamen gisteren aanhangers bijeen van de Peronis- ADVERTENTIE EVEN EEN SPRINTJEEN M'N OP TUD INGELEVERD I

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7