Spoorpersoneel zet actie voort c Bkr: eigen inkomsten 4000 gulden DENTOFIX Vast en zeker voor elk kunstgebit Algehele chaos verwacht Nieuwe normiiikomens deel gezondheidszorg Friesland naar stembus Illegaal graafwerk voor water Unie BLHP doet niet mee aan acties Vier arrestaties na moord taxichauffeur Ex-voorzitter CNV bedankt als CDA-lid Piloten betwisten rapport F-16 ongeluk NOVIB: wapenwedloop diefstal van de armen DINSDAG 18 OKTOBER 1983 DEN HAAG (GPD) - De gisteren spontaan begonnen stiptheidsactie van het NS-perso- neel in Amsterdam zal voor onbepaalde tijd landelijk worden voortgezet. Dat is gister avond besloten tijdens een emotionele vergadering van het NS-personeel in Amster dam. Dit ondanks het uitdrukkelijke verzoek van de Vervoersbond FNV om de acties op te schorten tot 2 november, wanneer het overleg tussen minister Rietkerk en de ambtenarenbonden over de salariskorting van 3,5 procent plaatsvindt. Binnenland NS-werknemers in het hele land zullen vandaag worden opgeroe pen om volgens het boekje te gaan werken, wat overal tot ern stige vertragingen en het uitval len van treinen kan leiden. De ac tie heeft de steun van FNV en CNV. FNV-bestuurder Koster probeerde gisteravond de aanwezige NS'ers te wijzen op het belang van geza menlijk actievoeren van alle ambtenarenbonden na 2 novem ber. Het Amsterdamse NS-perso neel wilde daar echter niets van weten. Geëist werd dat de giste ren ingezette actie, landelijk wordt voortgezet. Koster, die betoogde dat het in de bedoeling lag om de stiptheids actie na 2 november te laten uit monden in stakingen die regio naal zouden worden georgani seerd, werd herhaaldelijk door zijn toehoorders onderbroken. „U bent niet bereid om ons te steunen, u staat uw eigen ver haaltje af te steken", aldus geë motioneerde NS'ers die actie nu eisten. Uiteindelijk stelde de FNV-be stuurder zich achter de gevraag de verlenging van de stiptheids actie. „Wij zullen ons achter lan delijke acties scharen en het de NS-directie laten weten", aldus Koster. Chaotische toestanden De gisteren spontaan begonnen 24- uursstakingen bij het streekver voer Centraal-Nederland, de Ver enigde Autobus Diensten (Apel doorn), het stadsvervoer in Utrecht en de stiptheidsactie van NS-personeel hebben tot chaoti sche toestanden geleid. Tiendui zenden mensen in Midden-Ne derland kwamen te laat of hele maal niet op hun werk aan. In het treinverkeer van en naar Am sterdam deden zich vertragingen voor van meer dan een uur, talrij ke treinen vielen uit. De gevol gen van de stiptheidsactie van het NS-personeel, begonnen op het emplacement Dijksgracht in Amsterdam, straalden in de loop van de dag uit naar het hele land. Ook het internationale treinver keer liep vertragingen op. De actie van het spoorwegperso neel in Amsterdam was een soli dariteitsbetuiging met de sta kingsactie van de buschauffeurs van Centraal Nederland, die gis termorgen vroeg voor 24 uur in staking gingen uit protest tegen de korting van 3,5 procent op de ambtenarensalarissen en trend volgers. Deze stakingsactie werd overgenomen door buschauf feurs van het GVU, het Utrecht se stadsvervoer. Ook de chauf feurs van de Verenigde Autobus aanvaardbaar inkomensniveau gelden van 147.200 gulden, voor tandartsen van 135.400 gulden, voor verloskundigen van 64.800 gulden, voor fysiotherapeuten van 67.400 gulden en voor de oe fentherapeuten van 58.300 gul den. Al deze inkomens komen ten opzichte van 1982 100 gulden lager uit. Het overleg met de logopedisten en medisch specialisten over de inkomensniveaus is nog niet af gerond. De fysiotherapeuten en de apothe kers zijn niet in alle opzichten te vreden met de nieuwe normin komens. Een woordvoerder van het genoot schap voor fysiotherapie zei, dat de fysiotherapeuten al lang vin den, dat zij worden vergeleken met een ambtenaar in een te lage salarisschaal. De apothekers hebben bezwaar te gen de manier waarop de norm inkomens worden berekend. Daarbij worden eerst de inhou dingen op de ambtelijke salaris sen (zoals aftopping van de vakantietoeslag) afgetrokken en vervolgens wordt bij dat bedrag 45 procent opgeteld voor sociale lasten en pensioenpremie die de vrije beroepsbeoefenaren zelf moeten betalen en de ambtena ren niet. De apothekers stellen, dat deze rekensom andersom moet worden uitgevoerd. Dat zou dit jaar hebben geleid tot een inkomen van 154.300 in plaats van 147.200 gulden. DEN HAAG (ANP) - De komens voor apothekers, tand artsen, verloskundigen, fysiothe rapeuten en oefentherapeuten Cesar en Mensendieck komen voor 1983 iets onder het niveau van 1982 te liggen. Dat hebben minister De Koning (sociale za ken) en staatssecretaris Van der Reijden (volksgezondheid) be sloten. Het norminkomen is het inkomen dat de bewindslieden voor bepaalde vrije beroepen aanvaardbaar vinden. Voor apothekers gaat dit jaar een LEEUWARDEN (GPD) - Een groot deel van de Friese bevol king gaat morgen naar de stem bus. Er moeten nieuwe raden worden gekozen voor negen nieuw te vormen gemeenten. In Friesland vindt namelijk de grootste gemeentelijke herinde lingsoperatie plaats die ons land tot dusver heeft gekend: negen gemeenten komen in de plaats van 22. Het gaat om een gebied waar rond de 140.000 mensen wonen, van wie er ruim 70.000 stemgerech tigd zijn. Er moeten 145 nieuwe raadsleden worden gekozen uit 827 kandidaten. De raden van de op te heffen gemeenten telden samen 258 leden. Aan de verkiezingen nemen, naast de in Nederland bekende partij en, ook de Frysk Nasjonale Partij deel, een partij die zich vooral toelegt op het behoud van de Friese taal en op het verkrijgen van meer waardering en erken ning van die taal als tweede taal. De Centrumpartij komt in geen van de negen nieuwe gemeenten met een lijst uit. WEERRAPPORTEN DEN HAAG/LEIDEN (ANP) - De Westlandse Drinkwatermaat schappij WDM in Monster graaft zonder toestemming van de pro vincie een 350 meter lang wa terkanaal in de duinen ten zuiden van Den Haag. Zij krijgt binnenkort van Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland een brief waarin staat dat de graaf werkzaamheden onmiddellijk moeten worden gestaakt. Eerst moet de maatschappij voor het graafwerk een vergunning aanvragen bij GS. Als GS de ver gunning niet verlenen moet de WDM het inmiddels gegraven kanaal dichtstorten en de omge ving weer in de natuurlijke staat terugbrengen. Eerder was door de stichting Duin behoud in Leiden geconstateerd dat de WDM zonder vergunning groef. In een brief eiste zij van de Westlandse Drinkwatermaat schappij de illegale aanleg van kanalen in het duingebied van Monster stil te leggen en alle werkzaamheden zo snel moge lijk weer ongedaan te maken, al dus drs. Salmen van Duinbe houd. De stichting heeft de ge meente Monster en de provincie Zuid-Holland gevraagd om daar op toe te zien. De vereiste vergunning is namelijk niet door de provincie verleend en zelfs niet door het bedrijf aan gevraagd. Op 13 oktober ontdek ten medewerken van de stich ting Duinbehoud dat er recente lijk een kanaal van 2,5 meter diep was gegraven. De duinvegetatie was over een breedte van vijfendertig meter verdwenen, aldus Salmen. Het feit dat het waterleidingbedrijf ook al begonnen is met het gra ven van een tweede kanaal en met een aantal winningsputten- reeksen, duidt op uitbreiding van het infiltratieveld voor de drinkwatervoorziening, zo con cludeert hij. Diensten volgden dit voorbeeld. In totaal staakten 2000 buschauf feurs. De stiptheidsactie bij NS had voor al grote gevolgen voor het trein verkeer in Noord-Holland. Trei nen vanuit Haarlem naar andere steden hadden bijvoorbeeld een vertraging van ruim een uur. In de avondspits moest rond Am sterdam een aantal treinen uit vallen en dat had tot gevolg dat het in de treinen die wel reden extra druk was. PTT De acties bij de PTT tegen de kor ting op de ambtenarensalarissen zullen worden uitgebreid en ver hevigd. In navolging van de nog steeds voortdurende stiptheids actie van het loketpersoneel in de postkantoren, zal van 24 tot 28 oktober ook model worden ge werkt bij de telefoondienst en de gelddiensten van PTT. Verder zullen er korte werkonderbre kingen worden gehouden in het hele PTT-bedrijf. Dat heeft de PTT-groep binnen de ambtenarenbond AbvaKabo gis termiddag besloten. In de regio Den Haag zullen op 24, 28 okto ber en 1 november onder het motto „Geen Den Haag Van daag" acties worden gevoerd met nog niet te schatten gevol gen voor de residentie, aldus Ab vaKabo. Morgen worden bij het elektrici teitsbedrijf voor Groningen en Drenthe in Delfzijl en Groningen demonstratieve werkonderbre kingen gehouden van een uur. Diezelfde dag is er om 12 uur een demonstratieve pauzevergade ring in het academisch zieken huis in Groningen, 's Avonds zal binnen de FNV overleg plaats vinden over uitbreiding van de acties in het Noorden. DEN HAAG (GPD) - De Unie BLHP wijst, zoals ze zegt, „poli tieke acties tegen de regering" af. Deze bond zal geen gehoor geven aan oproepen tot deelneming aan acties in het particuliere be drijfsleven om het kabinet tot herziening van het beleid te dwingen. Over het kabinetsbeleid heeft de gekozen volksvertegenwoordi ging het laatste woord. Het selec tief accepteren van dat „laatste woord", waarbij het iedere groe pering vrij staat parlementaire meerderheidsbesluiten te accep teren of te negeren voert op een heilloze weg, die kant willen we niet op, aldus de Unie BLHP. Overigens meent deze bond dat de huidige acties van ambtenaren en trendvolgers nog geen polir- tieke acties zijn. Zij voeren actie tegen hun werkgevers met als doelstelling alsnog tot open over leg te komen in plaats van „het werkgeversdictaat dat nu op ta fel lijkt te liggen". AMSTERDAM - De stiptheidsacties van het NS-personeel in enkele steden zorgden gisteren voor flinke vertra gingen. Op de foto wachtende reizigers op het Amsterdamse Centraal Station. (Foto ANP). Wereldrecord filmkijken 63 uur en 45 min. ARNHEM (GPD) - Het werd de 26-jarige Paul van de Kerk hof uit Ede gistermiddag alle maal even iets teveel. Vreug detranen kon hij niet meer bedwingen. Drieënzestig uur en 45 minuten had hij aan één stuk door film zitten te kij ken. Af en toe kreeg hij vijf minuten rust. Na die 63 uur had hij er nog niet genoeg van; ondanks het feit dat Van de Kerkhof zichzelf de nieu we wereldrecordhouder con tinu filmkijken mocht noe men, wilde hij de film die op dat moment draaide („Come Back"), afzien. Van de Kerkhof werd record houder nadat Geert van den Brink uit Arnhem een mi nuut te vroeg een pauze had opgenomen. Opnieuw was het oordeel van de contro leurs onherroepelijk: diskwa lificatie. Van den Brink keek zijn ogen uit toen de be drijfsleider A. Mickley van het Euro Cinema-complex in Arnhem hem de rode kaart overhandigde. Mickley na melijk trad niet alleen de filmzaal binnen. In zijn kiel zog volgden tientallen ken nissen en familieleden die de wereldkampioen en vice-we- reldkampioen kwamen felici teren. Vooral de fles champagne maakte Paul van de Kerkhof, die ondanks het gevestigde duurrecord, een fitte indruk maakte overduidelijk dat hij een wereldrecord had geves tigd. ARNHEM (GPD) - In verband met de moord op de 28-jarige Venray- se taxichauffeur M. van den Beu ken, vorige week maandag in alle vroegte gepleegd in het Arnhem se Spijkerkwartier, zijn gister avond vier arrestaties verricht. Aangehouden zijn een 25-jarige man uit Rotterdam en de 26-jari- ge ex-echtgenote van Van den Beuken. Verder de 29-jarige zus ter van de ex-vrouw van de taxi chauffeur en haar 31-jarige man uit Rotterdam. In het belang van de voortgang van het onderzoek wenst het Gelder se recherchebijstandsteam dat de moordzaak behandelt in dit stadium geen verdere medede lingen te doen. Hét rechercheteam heeft in de nacht van zondag op maandag in de Spijkerbuurt in Arnhem 480 mensen aangehouden en onder vraagd Er werden 430 automobi listen, 30 fietsers en 20 voetgan gers aangehouden. Uit ondervra gingen zijn enkele bruikbare tips gekomen over met name de toe dracht van de zaak. De naspeuringen van het team spitsten zich toe op een ongeveer 1,75 m lange man, tussen de 25 en 30 jaar oud, die in Venray en Arnhem gesignaleerd is. Men vermoedt dat hij de laatste passa gier van de taxi is geweest. Iedereen die zich in de buurt be vond waar de vermoorde taxi chauffeur werd ontdekt, kreeg een aantal vragen te beantwoor den. Commissaris Wilsing hoop te via deze controle mogelijke ge tuigen van het precies een week eerder gebeurde te achterhalen. De 28-jarige taxichauffeur uit Ven ray is afgelopen zaterdag in zijn woonplaats begraven. Chauf feurs uit het hele land kwamen hun collega de laatste eer bewij zen. Volgens de Venr^yse politie waren er rond de 700 taxi's aan wezig met elk drie vier perso- DEN HAAG (GPD) - Oud-CNV- voorzitter Jan van Eibergen heeft het lidmaatschap van het CDA opgezegd. In een open brief aan het bestuur van de partij schrijft Van Eibergen zich niet te kunnen verenigen met de beslis sing van de CDA-fractie om dc uitkeringen met 3,5 procent te verlagen. Van Eibergen was CNV-voorzitter van 1964 tot 1969. Daarvóór zat hij van 1956 tot 1964 namens de ARP in de Tweede Kamer. De nu 77-jarige Van Eibergen (77) ver zet zich in zijn brief tegen een be leid waarbij „de kleinen" een zeer grote last te dragen krijgen, „tegenover de velen die veel minder in de dagelijkse behoef ten worden geraakt". Hij schrijft dat hij in dit beleid „het christelijke" maar moeilijk kan ontdekken. Volgens hem lijkt het CDA met dit beleid te zeer op de WD. „3,5 procent van de uit keringstrekkers? O ja, het zijn geen aktieven, dus...." DEN HAAG (ANP) - De vliegers van de Koninklijke Luchtmacht zijn hevig verontwaardigd over de perspublikaties naar aanlei ding van het rapport over het on geluk op 26 april te Hoogeveen, waarbij twee F-16-vliegtuigen neerstortten en beide vliegers om het leven kwamen. Volgens het hoofdbestuur van de Nederlandse Officieren Vereni ging, ligt de oorzaak van de ge wraakte publikaties in het rap port dat de raad van advies inza ke luchtvaartongevallen bij de Koninklijke Luchtmacht heeft opgesteld. "De passage waarin de raad zijn oordeel geeft kan namelijk niet anders worden gelezen, dan dat de vliegers bewust de veilig heidsvoorschriften hebben over treden. De gegevens uit het rap port laten echter die conclusie niet toe. Sommige passages wij zen zelfs in de richting van het tegendeel. Het feit, dat de mini- ser van defensie dit rapport zon der enige toelichting aan de Tweede Kamer heeft aangebo den en het dus in de openbaar heid heeft gebracht, heeft deze onjuiste conclusie extra voedsel gegeven", aldus de NOV. Door de publikaties naar aanlei ding van het rapport wordt vol gens de NOV een blaam gewor pen op de omgekomen vliegers. DEN HAAG (GPD) - Onder het motto „wapenwedloop is diefstal van de armen" is gisteren in de Amsterdamse Nieuwe Kerk een internationaal congres over het verband tussen vredes- en ontwikkelingsvraagstuk ken begonnen. In zijn openingstoespraak pleitte Sjef Theunis, secreta ris-generaal van de NOVIB (Nederlandse Organisatie voor Internatio nale Ontwikkelingssamenwerking, die het congres organiseert), onder meer voor een nationale commissie die zowel voor de vredesopbouw als voor de armoedebestrijding aktiviteiten in ons land gaat ondersteu nen. Het congres duurt een week. Volgens Theunis dringt bij steeds meer mensen het besef door dat er een absolute wanverhouding bestaat tussen de uitgaven voor defensie en die voor ontwikkelingssamenwerking. Juist op een moment dat de Ne derlandse vredesbeweging zich opmaakt massaal tegen de plaatsing van nieuwe NAVO-raketten te demonstreren (29 oktober a.s. in Den Haag) vragen sommigen zich af of wij ook 400.000 mensen op de been kunnen brengen om te demonstreren tegen de armoede en de honger in de wereld, aldus Theunis. Voor het congres zijn behalve een aantal Nederlandse deskundigen vele gasten te horen uit Afrika, Latijns Amerika en Azië.. Want waar in het Westen de wapenwedloop de grootste aandacht krijgt, speelt deze in de Derde Wereld nauwelijks een rol. ADVERTENTIE Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Mallorca Malta München Nice Parijs motregen 13 9 motregen 13 8 motregen 12 7 geheel bew. 13 6 motregen -12 8 regen 12 9 motregen 12 9 geheel bew. 12 7 regen 13 10 regen 11 6 regen 10 0 licht bew. 22 15 licht bew. 21 13 onbewolkt 13 6 zwaar bew. 15 7 regen 12 7 bew. 12 5 ir bew ir bew 11 9 5 11 mist 10 3 43 licht bew. 12 8 01 onbewolkt 21 12 0 onbewolkt 18 4 0 geheel bew. 14 11 0 regen 9 5— onbewolkt 21 5 0 onbewolkt 27 14 0 onbewolkt 22 9 0 half bew 25 15 11 half bew. 9 5 1 onbewolkt 24 11 0 regen 14 10 2 DEN HAAG (GPD) - Staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) stelt in zijn bezuinigingsplannen voor de beeldende kunstenaars rege ling als eis dat kunstenaars die een beroep doen op de bkr het eerste jaar 4000 gulden aan eigen inkomsten moeten hebben. In 1985 wordt dit bedrag verhoogd tot 6000 gulden, in 1986 tot 8000 gulden. Daarbij gaat de bewinds man er van uit dat het eerste be drag van 4000 gulden al in dit jaar (1983) moet zijn verdiend. Dit bleek gisteren tijdens een ka merdebat over de nieuwe inkom stenregeling voor beeldende kunstenaars. Vooral de PvdA en de kleine linkse partijen waren slecht te spreken over de wijze waarop de staatsse cretaris zijn besluit om in 1986 100 miljoen op de bkr te bezuini gen verdedigde. PvdA-woord- voerder Niessen sprak zelfs van een 'naargeestig' debat dat kwa litatief ver onder de maat bleef. De Kamer was verontwaardigd over het plan van De Graaf om de inkomsten van dit jaar te laten bepalen of een kunstenaar voor de bkr in aanmerking komt. De oppositie vroeg zich af hoe het mogelijk was dat beeldende kun stenaars nu al rekening moeten houden met de gevolgen van een systeem dat pas volgend jaar van kracht wordt. De woordvoerders van de linkse fracties voorzagen dat tal van kunstenaars met suc ces bij de Raad van State (AROB) tegen deze handelwijze van de staatssecretaris zullen gaan procederen. Als reactie op de invoering van de eigen-inkomstennorm diende vervolgens Niessen (PvdA) met steun van de meerderheid van de Kamer een motie in, waarin niet alleen inkomsten uit de verkoop van kunstwerken meetellen ter verkrijging van de minimum grens van 4000 gulden, maar ook inkomsten uit andere arbeid (parttime docentschap, e.d.)„ Voor een deel van de beeldende kunstenaars betekent dit dat makkelijker de norm wordt ge haald. Het CDA diende een motie in werd voorgesteld het bkr-beleid te wijzigen als in de loop van volgend jaar blijkt dat de nieuwe regeling niet vol doet. Een werkgroep van des kundigen zou dit moeten onder zoeken. Bovendien wil iiet CDA dat 75 miljoen gulden Voor de nieuwe bkr wordt uitgetrokken in plaats van de voorgestelde 60 miljoen. Felle kritiek werd er vanuit de Ka mer vooral geleverd op de onsa menhangendheid van het beleid van staatssecretaris De Graaf en minister Brinkman (WVC) die ook bij de nieuwe regeling is be trokken. De bkr wordt afgebro ken - in 1984 met 55 miljoen, in 1985 met 70 miljoen en in 1986 met 100 miljoen -, terwijl er hele maal geen zekerheid is of het door WVC voorgestane beelden- de-kunstbeleid ook werkelijk van de grond komt. Voor op drachten. beurzen, stipendia en aankoopstimulering (musea) zal uit de bkr 20 miljoen extra voor dit WVC-beleid gereserveerd worden. Verschillende woord voerders betoogden (cjat het nog maar de vraag is of'dat bedrag ook in zo korte tijd concreet be steed zal worden. Op korte termijn zullen er 1200 tot 1400 kunstenaars uit de bkr moe ten verdwijnen. Dit aantal zal de jaren daarop aanzienlijk verder oplopen. Volgens de verwach ting van sommige deskundigen zal 90 procent van deze categorie een beroep op de bijstand gaan doen. Het resultaat van de bezui nigingsoperatie zal derhalve ni hil zijn. Bovendien werkt de toe passing van het nieuwe inkom stencriterium artistieke verloe dering in de hand, alsmede frau de en een 'grijs' geldcircuit, al dus de Kamer. Om aan het bedrag van de genoem de 4000 gulden te komen, zullen kunstenaars werk gaan leveren dat gemakkelijk te verkopen is („zigeunerinnetje op heideveld") en wellicht geneigd zijn op ande re manieren de noodzakelijke in- komstenbewijzen in handen te krijgen. Dit is volgens de Kamer absoluut niet te rijmen met een ander nieuw criterium voor toe lating tot de bkr: de norm dat een kunstenaar moet aantonen ten minste 3 jaar beroepsmatig en ar tistiek vakbekwaam aan het werk te zijn. Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert. Diabetici kunnen Dentofix zonder bezwaar gebruiken. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5