Steeds Groen licht voor bouw van woningen op Doelenterrein Problemen voor fietsers in Van der Werfstraat Expositie in bibliotheek over gebruik bibliotheek Stadhiuscarillon: 29 oktober 'Vredeslied? Bijeenkomst voor ouderen Schorsingsverzoek Pieterswijk afgewezen Man steelt gipsplaten Sen lue-t fcofonij jladjieeld DINSDAG 18 OKTOBER 1983 LEIDEN - Het stadhuiscarillon zal zaterdag 29 oktober, de dag van de vredesdemonstratie in LEIDEN Het 'Komittee Kruisra ketten Nee!' houdt de komende weken vier bijeenkomsten voor ouderen (vijftig-plussers) ter voorbereiding van de vredes-de- monstratie op 29 oktober in Den Haag. De eerste bijeenkomst is donder dagochtend om half elf in buurt huis de Tamboerijn, Valerius- straat 73. Vrijdag komen de ou deren bijeen in De Linde (Heren straat 64). Volgende week zijn er achtereenvolgens vergaderingen in Nieuw Groenhoven (Looiers plein 5, dinsdagmiddag twee uur) en ten slotte donderdag in buurthuis Klein Matilo (Zaan- straat 126, 's morgens om half elf). Den Haag, om 11.55 uur het Vre deslied spelen. De gemeente geeft daarmee gevolg aan een verzoek van het comité 'Muziek tegen kernwapens'. Het comité had het College van Burgemeester en Wethouders vorige maand aangeschreven. Het Vredeslied is speciaal voor de demonstratie gecomponeerd door Gilius van Bergeijk, Jules de Corte schreef er een tekst bij. Van deze compositie zijn ver scheidene arrangementen ge maakt en het is de bedoeling dat tijdens de vredesdemonstratie verschillende esembles, varië rend van fanfares tot blaaskwin- tetten, dit nummer uitvoeren. Bovendien heeft het comité ruim 120 gemeenten aangeschreven, waarvan men wist dat er een ca rillon voorhanden is. Een aantal plaatsen heeft inmiddels al toe gezegd dat het Vredeslied vol gende week zaterdag via het ca rillon zal weerklinken. Daaron der dus Leiden. EFB schrijft protestbrief LEIDEN Fietsers hebben gere geld moeite om door de Van der Werfstraat te geraken. De Echte Nederlandse Fietsersbond (ENFB) maakt daar melding van in een schrijven aan het College van Burgemeester en Wethou ders. Met name tussen de Jan- vossensteeg en de Lange Mare is de doorstroming verre van opti maal, aldus de verkeersbeleids- groep van de fietsersbond. "Ironisch genoeg is de Haarlem merstraat momenteel de best bruikbare oost-west verbinding voor fietsers, maar eigenlijk zou DEN HAAG/LEIDEN - Wo ningbouwvereniging 'De Goede Woning' kan begin nen met de bouw van 58 woningen op het Doelen terrein. Het schorsings verzoek van de Verenin- ging Pieters- en Acade- miewijk bij de Raad van State is door Staatsraad Polak niet ontvankelijk verklaard. De vereniging wilde dat in afwach- - ting van het door hun ingestelde beroep de bouwvergunning aan de woningbouwvereniging zou worden ingetrokken. De woordvoerders van de twee om schorsing verzoekende partijen (omwonenden en buurtvereni ging Pieters- en Academiewijk) beschuldigden de gemeente Lei den gisteren van onbehoorlijk bestuur. "In plaats van de bouw plannen te wijzigen die niet blij ken te passen in het aanvankelij ke bestemmingsplan voor het bewuste gebied, men een besluit neemt om het bestemmingsplan te wijzigen. Wat heeft het dan voor zin om mee te praten over een bestemmingsplan als de ge meente het toch verandert wan neer het haar uitkomt?" Verder werden als argumenten voor schorsing aangevoerd: de grootschaligheid van de nieuw bouw die niet zou passen bij de omgeving, procedurefouten (het provinciebestuur zou gewijzigde bouwtekeningen niet hebben ontvangen), afwijkingen ten aan zien van de geldende bouwveror dening en het ontbreken van een goede schade afwikkelingsrege ling. De omwonenden vrezen na melijk dat door de bouwwerk zaamheden schade aan hun hui zen zal optreden. De provincie-woordvoerder en de vertegenwoordiger van de minis ter van WVC betoogden dat er geen procedurele fouten waren gemaakt en dat op grond daar van een verklaring van geen be zwaar voor de bouwvergunning was afgegeven. "De wet biedt een gemeente de mogelijkheid een bestemmingsplan, dat nog in de goedkeuringsfase verkeert, te wijzigen". Wethouder Waal van Leiden maak te een opsomming van de partij en die bij honorering var schorsingsverzoek schade zou den leiden. De toekomstige be woners zullen langer op huisves ting moeten wachten, de ningbouwvereniging De Goede Woning loopt een fikse financië le schade op, de universiteit kan niet optimaal functioneren zo lang er bouwwerkzaamheden op het Doelenterrein plaatsvinden en de stadsvernieuwing loopt averij op omdat een contingent woningen verloren dreigt te gaan. Volgens Waal is er in samenspraak met de universiteit gekozen voor een vorm van woningbouw die tot integratie met de omgeving moet leiden. Hij zette vraagte kens bij de mededeling van de bezwaarmakers dat zij de woon bestemming van het gebied wel onderschrijven maar het uiterlijk van de te realiseren bebouwing ongewenst vinden. Hij verwees daarbij naar eerdere suggesties van de kant van de vereniging Pieters- en Academiewijk om de ruimte tot plein te bestemmen. WATISDAT.EeNBfflUOTHEEK? Eén van de panelen waarop met stripfiguren informatie wordt gegeven over de bibliotheek. <fot LEIDEN 'Wat is dat, een biblio theek?' Het antwoord op deze vraag wordt deze weken in de Leidse centrale bibliotheek aan de Nieuwstraat gegeven door LEIDEN - Een 20-jarige Leide- naar is vannacht op heterdaad betrapt bij diefstal van een aantal gipsplaten van renovatiewonin gen aan de Albert Verweijstraat. Surveillerende agenten zagen de jongeman doende en vatten hem in de kraag. middel van een tentoonstelling. Stripfiguren wijzen bezoekers de weg en leiden ze langs alle knel punten die de bibliotheek van te genwoordig nog heeft. Makers van de tentoonstelling zijn twee studenten van de Rein- wardtacademie. Zij hadden voor ogen de bibliotheek beter toe gankelijk te maken en optimaal te benutten. Een toepasselijk idee in een tijd waarin de behoef te aan steeds veelzijdiger infor matie groeit en de bezuinigingen ook hun tol bij de bibliotheken komen halen. Bij hun onderzoek bleek de stu denten dat mensen vaak ver keerd of een zeer beperkt ge bruik maken van de bibliotheek. Het Doelencentrum met op de achtergrond de nieuwe universiteitsgebouwen. Nu de Raad van State het schorsingsverzoek van de vereniging Pieters- en Academiewijk niet ontvankelijk heeft verklaard, kan met de woningbouw worden begonnen. (Foto Holvast». de Van der Werfstraat deze rol moeten vervullen", vindt de ENFB. De bond heeft een aantal knelpunten op een rijtje gezet. Allereerst is er een steigerinstal latie die het "zowel fietsers als voetgangers vrijwel onmogelijk maakt om via de Van der Werf straat de Lange Mare te berei ken". Daar moet de gemeente iets aan doen, vindt de ENFB, want volgens de bond kunnen de bouwwerkzaamheden daar nog wel even duren. Verder is de ENFB gebleken dat de paaltjes aan de Van der Werf straat hun werk niet naar beho ren doen. Automobilisten ge bruiken ze als markering van plaatsen waar geparkeerd mag worden, terwijl dat in de Van der Werfstraat naar de mening van de ENFB helemaal niet mag. Ten slotte constateert de ENFB dat de uitrit naar de Lange Mare niet duidelijk herkenbaar is als straat. Met als gevolg dat de vrije doorgang dikwijls wordt belem merd. Markering van de uitrit naar de Lange Mare met een af wijkende kleur bestrating zou volgens de fietsersbond al een hoop kunnen schelen. Jongens willen 'voor de kiek' op dak stadhuis LEIDEN De politie heeft van nacht vier knapen, die 'voor de kick' het stadhuis wilden be klimmen, van het dak van een pand aan de Maarsmansteeg moeten halen. De vier waren van plan via dat dak de top van het stadhuis te bereiken. Omstan ders waarschuwden de politie echter voordat het zover kon ko- Het ging om een 15-jarige jongen uit Hazerswoude, een 16- en 17- jarige Leidenaar en een 19-jarige jongen uit Heerhugowaard. De vier konden na een onderhoud met de politie om half drie van nacht door de ouders worden op gehaald. Bij de hardnekkigste knelpunten hebben zij nu panelen neergezet waar bezoekers door worden aangesproken. Zoals 'Een onge luk zit in een klein boekje' over de soms gehavende staat waarin mensen de geleende boeken te rugbrengen. De tentoonstelling bestaat uit 35 panelen, een maquette en een ca- talogusspel voor de kinderen. Tot nu toe stond de expositie verspreid over de hele biblio theek. Dinsdag worden de pane len echter bij elkaar gezet en is de tentoonstelling van tien tot vijf uur in zijn geheel te bekij ken. De makers zijn dan ook aan wezig voor een eventuele toelich ting. Redactie: Bart Jungmann Jaap Visser Soepzootje (1) Karei Bodrij heeft ten einde raad het recht maar in eigen hand genomen. De soepspecialist uit de Janvossensteeg vindt dat hij "corrupt is geholpen door de hoge heren". Daarom heeft hij gisteravond de paaltjes voor z'n deur de grond uitge- beukt zodat hij z'n rijdende soepketel weer 'gewoon' kan parkeren. "Ik kan heel lang een heer blij ven", weet Bodrij van zichzelf, "maar wanneer ze me het brood uit de mond willen sto ten dan word ik keihard en dan sla ik terug. Want het mag na tuurlijk niet zo zijn dat stude rende kamerbewoners het- voor het vertellen krijgen en daardoor de mensen die van daag de dag nog werk hebben, in de wielen gaan rijden". Dat het studerende kamerbewo ners zijn die Bodrij dwars zit ten, daar is de soepspecialist van overtuigd. "Die vinden het namelijk maar niets, zo'n vent- wagen voor hun deur en zijn bij de gemeente gaan klagen: of dat ding niet weg kon". Dat kon kennelijk, want afgelo pen vrijdag kwamen ze van de gemeente de 'sleutelpalen' voor de deur van Bodrij inwis selen voor vaste palen. Bodrij: "Ik wist niet wat ik zag toen ik thuis kwam. Ik had dinsdag een aangetekende brief van ambtenaar Van Schie gekre gen. Daarin stond dat ze van plan waren om die palen te ver wisselen. Ik heb die Van Schie die dinsdagmiddag meteen ge beld en hem goed de waarheid verteld. Hij zou wel zien, maar kennelijk is mijn ongezouten verhaal bij hem in het verkeer de keelgat geschoten want vrij dagmiddag stonden opeens die vaste palen voor m'n deur". Volgens 'Die van Schie', ambte naar bedrijfscontacten, is Bo drij abuis. Niet zijn afdeling, de afdeling economische zaken, maar de afdeling bestratingen heeft de soepspecialist een brief gestuurd. Wel weet Van Schie dat bestratingen en eco nomische zaken intensief heb ben overlegd over 'het geval Bodrij'. Dirk van Schie herinnert zich dat de indertyd werkloze Bodrij met behulp van een gemeente krediet een ventwagen heeft kunnen aanschaffen. Ook kreeg hij een sleutel om de uit- neembare paaltjes voor zijn deur te kunnen verwijderen Kareis rijdende soepketel blokkeert de Janvossensteeg op zaterdagavond. Inmiddels staat de ventwagen weer strak langs de gevel geparkeerd want de soepspecialist heeft het recht in eigen handen genomen. (foto Holvast) hij moest laden en lossen. "Hij heeft ontheffing om een paar uur per dag in de steeg te mogen staan. Daar heeft hij kennelijk niet genoeg aan, want hij zet z'n wagen er voortdurend neer. Hij heeft daar al een keer een waarschu wing voor gekregen, maar om dat er klachten uit de buurt bléven binnenkomen, is beslo ten om die uitneembare palen te vervangen door vaste pa len". Soepzootje (2) En daar is Bodrij dus furieus door geworden: "Wat denken ze dan, die hoge heren? Die wagen moet ik 's nachts voor m'n deur hebben omdat-ie on der stroom moet staan. Voor de koeling. Als ik 'm op de Ou de Vest of zo parkeer, moet ik 'm elke avond uitladen en de volgende ochtend weer inla den. Dan moet ik per dag hon derd keer op en*neer lopen. En als je weet dat ik een gang heb van 25 meter, begrijp je natuur lijk wel dat mijn vrouw en ik elke dag drie uur bezig zijn met in- en uitladen. In de zomer zelfs vier tot vijf uur. En als ik dan om één uur 's nachts thuis kom en ik moet óók nog eens een paar uur gaan sjouwen, is het niet eens meer de moeite om naar m'n bed te gaan om dat ik er gelijk weer uit kan". Uit balorigheid heeft Bodrij dit weekeinde zijn 'snackkar' mid den in de Janvossensteeg laten staan zodat er geen auto meer langs kon. Pas gisteravond heeft hij z'n mobiele bedrijfje weggehaald. "Dat moest van de politie en dat kan ik best be grijpen. Trouwens: alle lof voor die jongens, want ze heb ben me drie dagen lang ont- Niet alleen de politie, maar ook de buurtbewoners hebben vol gens politievoorlichter Dick Graveland de soepspecialist ontzien. "Want gewoonlijk staat de telefoon hier roodgloeiend wanneer er er gens een auto de weg blok keert. In dit geval was dat hele- móél niet zo. Vandaar dat wij zo terughoudend hebben opge treden tegen meneer Bodrij En nu zijn wagen weer keurig langs de gevel staat gepar keerd, is er voor ons helemaal geen aanleiding meer om tegen de man op te treden". Keurig langs de gevel gepar keerd? Bodrij: "Ja, wat dacht JÜ dan? Ik verdien al vijftien jaar m'n brood in de Janvos sensteeg. Mijn vrouw is hier zelfs geboren. We werken kei hard. Zeven dagen in de week. Maar als ik moet werken zoals de gemeente dat wil dan heb ik een achtste dag nodig. En dat gaat niet. Dus eruit met die pa- Werptuig (2) Los van de financiële kant is de Leidse politie niet veel wijzer geworden van de katapult-ac tie. Tot en met afgelopen vrij dag kon dit type werptuig op het bureau aan de Zonneveld- straat worden ingeleverd. Ver antwoordelijk adjudant H. Peet vreesde H&lverwege de in- leverperiode al voor een misser van de eerste orde en dat is uit gekomen. "Gewoon een flop", geeft politie voorlichter Dick Graveland ronduit toe. Welgeteld vijf ka- tapaulten belandden in politio nele handen. Waarbij het dan nog bovendien ging om eigen makelij en de politie vooral oog had op fabrieksmatige ka tapulten. "Deze actie heeft ons het kapitale bedrag van twee gulden vijftig gekost", rekent Graveland ons voor. Twee kwartjes voor een namaak-ka- tapult. Klopt dus precies. Misschien dat met de uitgespaar de centen nog wat moois ge daan kan worden. B.J.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3