Louis Davids C K-n" )- herdacht met een musical P0DIUMBLIK Studenten (s)preken voor eigen parochie Concertgebouw 12 cm verzakt Veel aandacht voor Grote Kleine Man' Muziektempel moet één jaar dicht SCHEVENINGEN (GPD) - „Ik breng mijn weekend door met jou in Scheveningen". Een onvergetelijk lied van een even legendarische cabaretier, Louis Davids. Hon derd jaar geleden werd „De grote man van het kleine cabaret" geboren. Voor dat zelfde Scheveningen een goe de reden om „zijn" Louis Davids op verschillende manie ren te herdenken. Om te beginnen gaat op 27 oktober in het Circustheater de door Di- mitri Frenkel Frank geregisseer de musical „De zoon van Louis Davids" in première. Het is een allesbehalve gemakkelij ke produktie, die zich naar ge lang de accommodatie - het grote Carré en de „Huiskamer in Lo- chem - voortdurend zal moeten „uittrekken als kauwgum" of in krimpen tot minimale propor ties. Bovendien moeten de ac teurs en actrices - de voornaam- sten zijn Jenny Arean, Lex Goudsmit, Gerrie van der Klei, Johan Ooms en Joost Prinsen - dingen doen die van artiesten nauwelijks verlangd kunnen worden. Daarbij spelen nog pro blemen op „driedimensionaal vlak" een rol en schijnt een mo torfiets met zijspan ronkend het toneel op te moeten rijden. De liedjes van Louis Davids zijn tot grote musicalnummers uitge bouwd. Dat lijkt op zich al een krachttoer, als men zich bedenkt hoe „Weet je nog wel, oudje" of „De olieman" op onnavolgbare maar zeer ingehouden wijze door Davids in het oude Kurhaus-Pa- viljoen voor het voetlicht werden gebracht. Maar volgens Dimitri Frenkel Frank, die daarover eind vorige week tijdens een persbij eenkomst in het Kurhaus enige bijzonderheden meldde, is het al lemaal prima gelukt. Lex Goud smit bijvoorbeeld brengt een nummer als „Sallie met de room- ijskar" als langzame blues, hoe ongelofelijk dat ook mag lijken. In Davids' jonge jaren was de jazz in Amerika nog maar net uit gevonden. Van Louis Davids zal geen „zoet portret" worden gegeven. Vol gens de regisseur kan dat ook niet, omdat hij een eenzame, ge- De mvLsicalbemanning bijeen voor het Scheveningse Kurhaus met links Johan Ooms (die de rol van Louis Davids vertolkt) en rechts Gerrie v.d. Klei en Jenny Arean. (Foto ANP) kwelde figuur was die weinig persoonlijk contact duldde en al tijd afstand bewaarde. Alleen als artiest schijnt hij bevrediging te hebben gevonden, hoewel er weinig over Davids' intieme le ven bekend was. Een mysterieu ze man, die sympathieke en on sympathieke kanten had. Het contact dat de vader van Dimitri Frenkel Frank, die Louis Davids als violist begeleidde, had be perkte zich tot een eenvoudig „Tot kijk, mensen". Het portret dat de musical van Louis Davids geeft, wijkt niet veel af van de echte Davids. Ter herdenking van Louis Davids' honderdste geboortedag is voorts in het Kurhaus een foto tentoonstelling te zien onder de titel „Louis Davids 1883-1983", die dagelijks gratis toegankelijk is van 09.00 tot 18.00 uur en is sa mengesteld door Miijam Boe- laars, Clare Cannegieter en René Frank. Het is een hoogst infor matieve expositie die in woord, beeld en geluid een indruk geeft van de loopbaan van de Grote Kleine Man. Er is verder een langspeelplaat uit gebracht met opnamen die voor een deel nog niet eerder te horen zijn geweest. Die opnamen wer den gemaakt in Parijs en ver werkt in een Nederlandse kopie van de Amerikaanse revuefilm „Paramount on Parade" die met Kerstmis 1930 in ons land te zien was. De film is verdwenen, maar een verzamelijk bezat nog steeds het geluidsmateriaal. Men hoort Davids op zijn gemak, niet ge bonden aan de drie-minuten- grens van een 78-toerenplaat. Er zijn korte inleidingen van Davids te beluisteren. In deze uitgave van het Nederlands Theater Instituut, zijn liedjes als „Nou tabee dan" en „Moeder is dansen" te horen. Ten slotte heeft de Stichting Sche veningen Bad een jaarlijkse ca baretprijs ingesteld. Jaarlijks zal een beeldje worden uitgereikt aan een cabaretier, -groep of -schrijver, die gedurende het af gelopen seizoen de beste presta tie op cabaretgebied heeft gele verd. Herman van Veen krijgt half november de Scheveningen Cabaret Prijs-1983. Bovendien zal er vanaf april 1984 elk jaar een cabaretfestival in het Circusthea ter worden gehouden. AMSTERDAM (GPD) - De muren van het Concertgebouw in Am sterdam zijn minstens 12 centi meter verzakt. De dubbele zaal muren, die indertijd ten behoeve van de verwarming werden aan gelegd, bleken te zwaar voor de eenvoudige fundering. In ver band daarmee wordt het bijna honderd jaar oude gebouw in ju ni 1985 gesloten om een groot scheepse verbouwing mogelijk te maken, die 30 tot 35 miljoen gulden gaat kosten. Concertgebouw-directeur M. San ders hierover: „Als het geld voor deze renovatie er niet komt blijft het Concertgebouw, dat over de beste concertzalen ter wereld be schikt, onherroepelijk dicht". De komende twee jaar wordt de vei ligheid van zowel bezoekers als bespelers van het Concertge bouw voor honderd procent ge garandeerd. Bij de gemeente Amsterdam is een subsidie van 400.000 gulden aan gevraagd voor de advieskosten van het renovatieplan. „Het wordt een gigantische klus", al dus drs. Sanders. „De fundering van het gebouw moet geheel ver nieuwd worden. Het heeft geen zin het daarbij te laten, want het hele gebouw is hopeloos verou derd. We missen een entreehal. We missen garderobes, pauze buffetten, kleedkamers en repe titielokalen. Artiesten kunnen hun instrumenten nergens kwijt. Er zijn geen doucheruimtes en geen kantines". Het bestuur van het Concertge bouw wil de renovatie aangrij pen om een grote kelder onder het hele gebouw te laten uitgra ven waarin diverse faciliteiten worden aangebracht. De extra kosten van die kelder verdienen we in de toekomst terug door la gere exploitatiekosten, meent de heer Sanders. Het publiek zal een belangrijke rol spelen bij de verbouwing van het Concertgebouw. De komende seizoenen zal op vrijwillige basis een gulden extra per toegangs kaartje worden betaald. Op die manier verwacht het Concertge bouw een miljoen gulden. Er is bovendien een speciaal bankre keningnummer voor steun aan het Concertgebouw. Een andere publieksactie is een eenmalige unieke internationale orkestserie tussen september 1984 en juni 1985. Mede gespon sord door grote bedrijven komen de volgend beroemde orkesten naar Amsterdam: het Boston Symphony Orchestra, het Sym fonieorkest van de Bayerische Rundfunk, het Chicago Sympho ny Orchestra, het Gewandhaus Orchestra en het New York Phil harmonic Orchestra. Uit alle publieksacties verwacht men in totaal een bedrag van ze ven miljoen gulden. De resteren de miljoenen moeten komen van de enige subsidiegever van het Concertgebouw, de stad Amster dam. Men hoopt echter dat ook de overheid meebetalen aan het herstel van dit waardevolle na tionale concertgebouw. Boy-Edgarprij s voor Elstak AMSTERDAM (ANP) - De Boy Edgarprijs (een plastiek van Jan Wolkers en 5000 gulden) is dit jaar toegekend aan trompettist, pianist en componist Nedly El- stak (52). De prijs, die de jury met algemene stemmen voor het gehele oeuvre van deze jazzmusi cus heeft toegekend, zal op 26 november in het BIM-huis in Amsterdam worden uitgereikt. Redactie Pieter C. Rosier LEIDEN Een tragi-komedie, Derde-Wereldtheater en veel studententoneel deze week in Leiden. In de Leidse Schouwburg treedt donderdagavond Tiedrie op met 'Prisiristari' (de pretster). Tiedrie, opgericht door de 57- jarige Tone Brulin, is een gezel schap dat zich ten doel stelt in Europa meer begrip te kweken voor de cultuur in de Derde We reld met als uitgangspunt oude legenden, vertellingen of sprookjes. Zo is 'De pretster' ge baseerd op een Surinaams sprookje. Een sprookje, dat door de Surinaamse schrijfster Thea Doelwijt is omgezet in een toneelstuk. Het resultaat is een voorstelling van weinig woor den, maar van des te meer in houdelijke betekenis. Het sprookje betreft dat van de maan, die zich verandert in een grote vogel. Deze vogel zweeft naar de' aarde en vraagt de mensen om een ge schenk. Meestal neemt hij ook een mens met zich mee. Die speelt en dwaalt een tijd lang in de sterrenruimte tot hij zelf een ster wordt, die de opdracht krijgt een volk te beschermen. In dit geval is het Toewe, de dochter van twee bosbewoners. Toewe wordt door de als vogel getransformeerde maan naar buiten gelokt. Zij spreekt met hem en wil graag mee. Haar ouders merken dan dat hun kind is verdwenen. Hun leven in het bos gaat niet meer zoals voorheen. Ze komen wat te kort om weerstand te bieden aan de ondeugden van de beschaving en de oprukkende consumptie maatschappij en ze komen on der slechte invloeden. Soms lukt het beiden om door hun in- tregiteit overeind te blijven, meestal echter niet. Tot ze ont dekken waar hun kind is. Het is niet dood, het maakt deel uit van het firmament van waar het een beschermende en helen de kracht uitoefent om het le ven van haar ouders toch in goede banen te leiden. Dit door Thea Doelwijt tot toneel stuk getransformeerde sprook jesachtige verhaal is destijds met succes in Suriname ge speeld, Tiedrie heeft getracht er vooral een visueel sterke voor stelling van te maken. Of de door Henk Tjon geregisseerde groep daarin is geslaagd zal men donderdagavond zelf kun nen beoordelen. Stille Nacht Geheel anders is de (vrije) pro duktie, waarmee Mary Dressel- huys en Jan Retèl vrijdag- en zaterdagavond naar de Leidse Schouwburg komen. Twee oude rotten in het theatervak, die sa men in een tragi-komedie van de Oostenrijkse auteur Peter Turrini, met als titel 'Stille Nacht', staan en bij voorbaat op succes bij het publiek kun nen rekenen. In de vrije toneel sector worden per definitie geen al te grote risico's geno men en met Henk van Ulsen als regisseur van twee gevestigde acteurs lijkt er weinig stuk te kunnen gaan. Hoe uit de schoot van het verle den de levens van een werkster en van een nachtwaker naar buiten komen, hoezeer beiden niet alleen behoefte hebben aan tederheid, maar ook aan het te derheid geven. Op dit gegeven berust de komedie waarvoor het duo Dresselhuys en Retèl heeft gekozen. Het verhaal speelt zich af in een groot wa renhuis op kerstavond, kort na de winkelsluiting. De persona ges ontmoeten elkaar op de le vensmiddelenafdeling. Ze zijn allebei aangesteld als nood hulp en de kerstgratificatie gaat aan hun neus voorbij, zo als vrijwel alles in dit leven aan hun neus voorbij gaat. Studententoneel Het LAK schenkt deze week uit voerig aandacht aan het stu dententoneel. Zo brengt het Lei den English Speaking Theatre Mary Dresselhuys en Jan Retèl vanavond in het nieuwe thea ter op het Doelenterrein Christopher Fry's 'A Phoenix too frequent' met een concert door het koor van de vakgroep in 'Stille Nacht'. (Fotopn. Engels na afloop) en voeren studenten van de vakgroep Ne derlands morgenavond 'De psychologische test' van W.F. Hermans op. Saint Lazare, de toneelgroep van de vakgroep Frans is donder dagavond aan de beurt met 'Le sommeil de la raison' van Mi chel de Ghelderode gevolgd door 'Basso Continuo' door de vakgroep Theaterwetenschap) de vakgroep Slavistiek ver schijnt vrijdagavond op de vloer van het LAK-theater met 'De revisor' van Nikolai Gogol. Het toneelgezelschap 'Dr. Pfiffi- kus', voortgekomen uit de vak groep Duits, tenslotte speelt op zaterdagavond 'Korczak und die Kinder' van Erwin Sylva- nus. Over al deze voorstellin gen elders op deze pagina Kindermusical De zondagmiddagvoorstelling in het LAK-theater zal worden verzorgd door het Amstelto- neel. Op het programma staat 'Het najaar van de heksen', een musical voor de jeugd van Mies Bouhuys met muziek van Joop Stokkermans. Het spel over het i 'Het najaar van de (Foto pr). Met degelijk toneelrepertoire in het LAK LEIDEN - Vakgenoten, vrienden, familie en bui tenlanders, dat zal onge veer het publiek zijn dat deze week naar het LAK-theater trekt. Zes vakgroepen van de uni versiteit doen mee aan een week in het kader van het studententoneel. Een week vol planken koorts, waaraan maan den van instuderen, de cors timmeren en kos tuums naaien vooraf zijn gegaan. Het is het toneel van de dubbel rollen en van de meisjes, die een mannenrol moeten spelen. Want op één of andere manier hebben de meeste vakgroepen moeite om jongens op het po dium te krijgen. Voor de meeste 'acteurs' bete kent het optreden in het LAK een eerste kennismaking met de harde theatervloer. Dat ver klaart mede de voorkeur voor het degelijke spreektoneel. De studenten hebben duidelijk meer belangstelling voor het woord dan voor het spel. Uit het programma spreekt niet bepaald de vernieuwingsdrang die je misschien van studenten zou verwachten. De meéste groepen hebben gekozen voor het degelijke, traditionele re pertoire op het eigen vakge bied. Alleen de vakgroep Thea terwetenschappen waagt zich aan een experiment. Vijf van de zes groepen bestaan uit talenstudenten. Met uitzon dering van Slavistiek brengen al deze gezelschappen hun to neelstuk in de oorspronkelijke taal. Ze (s)preken voor eigen parochie, kun je met enig recht zeggen. Frivool Van de vakgroepen die meedoen heeft het LEST, Leiden English Speaking Theatre, dui delijk de meeste pretenties. De groep bestaat al acht jaar en heeft inmiddels vrijwel alle banden met de vakgroep En gels doorgesneden. De groep werd bekroond tijdens de laat ste drie FEATS-festivals voor Engelstalige amateurgezel schappen van Europa. LEST is sinds kort een vereniging, die 68 leden telt. Voor die leden worden allerhande cursussen georganiseerd, ondermeer in grimeren en toneel. Drie van de leden staan vanavond op de planken met 'A phoenix too frequent' van Christopher Fry. De groep verwacht niet alleen vakgenoten, maar ook veel in Leiden wonende Engelsspre kenden naar het LAK te trek ken. "We hebben nauwelijks contact meer met de vakgroep", vertelt Jeanne Boddé, producente van deze voorstelling. "We krijgen er steeds meer buitenstaanders bij, mensen die nooit Engels hebben gestudeerd. Als ze maar goed Engels spreken, dat is de belangrijkste voorwaar de". Het LEST voelt zich volstrekt niet aangesproken door de be naming spreektoneel. "Men vond 'A phoenix too frequent' juist vaak te frivool. Het is een nogal balletachtig stuk. Voor 'Equus' hebben we indertijd zelfs een choreograaf aange trokken om op dat aspect te letten". Ook LEST heeft zich tot nu toe vooral op het degelijke Engel se en Amerikaanse repertoire gericht. Werken van Shakes peare, Pinter, Edward Albee en Peter Schaffer werden ge speeld. "We hebben een 'rea ding comité' dat met sugges ties komt", vertelt Jeanne Bod- dé. "We proberen modern en klassiek elkaar te laten afwis selen. Een voorwaarde is dat een stuk een uitdaging bevat; wat regie betreft, maar ook wat betreft kostumering, decor en spel. We hebben nooit onenig heid over de keuze van een stuk". Zoals alle studententoneel heeft LEST erg lage produktiekos- ten; een voorstelling kost on geveer duizend gulden. LEST speelt een voorstelling onge veer tien keer, meest op scho len en universiteiten. "We hou den er niks aan over. Maar als je tien keer kunt spelen, blijft het als hobby betaalbaar", zegt de producente. LEST is de ene pool van het Leidse studententoneel. Het is een amateurgroep, maar wel één met veel continuïteit erin. Veel leden van het eerste uur werken ook nu nog mee. De groep heeft enigszins naam ge maakt, wordt daardoor ge vraagd voor optredens en kan door die naam, als dat nodig is, een beroep doen op deskundi ge hulp. Gegil Voor de vakgroep Nederlands is zo'n situatie nog je reinste uto pie. Het toneelleven lijdt daar al jaren een kwijnend bestaan. Telkens wordt een poging on dernomen om iets van een tra ditie op te bouwen. De laatste Bij de vakgroep Nederlands vloeit het toneelbloed rijkeljk. Geheime agenten moorden elkaar uit, terwijl regisseuse Marian Limpens (midden) toekijkt. jaren wordt er elk jaar wel iets aan toneel gedaan. Maar de meeste studenten die woens dagavond 'De psychologische test' van Willem Frederik Her mans opvoeren, ondergaan daarmee meteen hun toneel- doop. Een overdosis enthou siasme moet het tekort aan er varing goedmaken. Ook regisseuse Marian Limpens is een nieuwkomer in het vak. Ze heeft wel eens een eenakter gedaan, maar dit is haar eerste grote stuk. "Dit hoort echt bij een studie als Nederlands", vindt ze. "Het geeft je de kans op een andere manier toch met je vak bezig te zijn". Ook hier is vanuit de vakgroep totaal geen medewerking ver leend. "Het laat ze koud", ver zekert de regisseuse. "Wie weet komen een paar weten schappelijk medewerkers kij ken, maar zelfs dat is niet ze ker". Dat ze met Hermans een traditio nele keuze zouden hebben ge daan, verbaast de spelers. In de vaderlandse literatuur geldt hij immers nog steeds als een mo dern schrijver. Een toneelwerk heeft echter de neiging sneller te verouderen. 'We hebben de ervaring niet om echt modern toneel te maken", zeggen ze realistisch. Wel zijn alle spelers zo enthousiast ge raakt door het vele repeteren, dat ze al plannen vooreen vol gende produktie aan het ma ken zijn. Wie naar hun uitvoe ring gaat kijken, moet zeker op de martelscène letten. Het meisje dat de vrouwelijke hoofdrol speelt kan gillen dat je beendermerg dagen nodig heeft om weer tot rust te ko- De revisor Het toneel van de overige stu dentengezelschappen houdt daar een beetje het midden tussen. Dr. Pfiffikus is uit de vakgroep Duits ontstaan en brengt zaterdagavond een her haling van het al eerder ge speelde 'Korczak und die Kin der'. geschreven door Erwin Sylvanus. Ze spelen dit stuk op z'n Brechtiaans, in een zo eenvoudig mogelijk decor. Ter ere van het afscheid van pro fessor Karei van het Reve stu deerden leden van de vak groep Slavistiek toen 'De Revi sor' van Nikolai Gogol. In mei van dit jaar werd het toneel stuk in de Leidse Schouwburg gebracht. Dit toneelstuk werd in het Nederlands gespeeld, de vakgroep vertaalde het zelf. Vrijdagavond komt het in het LAK. De toneelgroep van de vakgroep Frans heeft zich 'Saint Lazare' genoemd en speelt donderdag avond 'Le sommeil de la rai son' van Michel de Gheldero de. Op diezelfde avond maakt een buitenbeentje onder de studentengroepen zijn op wachting. De vakgroep thea terwetenschap is het aan haar stand verplicht wat meer te wagen en verbaasde al eerder het LAK-publiek met voorstel lingen, die het midden houden tussen theater en onderzoek. Dit keer is de titel 'Basso Con tinuo', een zelfgeschreven werk, waarin muziek een hoofdrol vervult. ARIEJAN KORTEWEG

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 25