E 6 6 "Alleen wij kunnen het korten nog tegenhouden I Interview -C ABVA-KABO-voorzitter Jaap van der Scheur: Nieuwe hindernis hereniging gereformeerden en hervormden CREDIT LYONNAIS BANK NEDERLAND DINSDAG 18 OKTOBER 1983 Varia In de Leeuwarder Courant van 13 oktober 1983 stond een ingezonden brief van Sjoerd Hannema uit Leeuwarden waarin hij schrijft dat je zijns inziens echt geen 'ver stokt communist' hoeft te zijn om de toekenning van de Nobelprijs voor de Vrede aan Lech Walesa 'ten enen male onsympathiek te vinden'. Daar zat ik even met knipperende ogen naar te kijken. Ik had er nooit bij stil gestaan dat je als niet-com- munist of zelfs als niet-verstokt- communist die Nobelprijs voor Wa lesa onsympathiek kon vinden. En dan bovendien nog 'te enen male onsympathiek' dus volstrekt on sympathiek! Ik kan me voorstellen datje die toe kenning weliswaar sympathiek vindt, als steuntje in de rug van een eenvoudig man, elektro-mon- teur immers, net als Joop den Uyl vader van zo'n zevental kinderen en vogelvrij verklaard, vals be schuldigd en bezwadderd door de machthebbers met alle kans op nieuw gevangen te worden gezet omdat hij met massale steun van de Poolse bevolking het type vak bond heeft helpen oprichten waar van iedere Nederlandse communist het de gewoonste zaak van de we reld vindt om er lid van te zijn, maar datje die toekenning politiek gezien 'inoppertuun' vindt, of een wat al te makkelijk westers gebaar vanuit een land dat al veel ge vluchte Polen heeft opgenomen en ook liever zag dat ze er schik in hadden in hun eigen land te blij ven. Maar dat je deze toekenning, ook als niet-communist, 'ten enen male onsympathiek' zou kunnen vinden... daar keek ik werkelijk van op! Alleen bezeten anti-communisten, mensen die niet verder willen kij ken dan hun neus lang is of mensen die traag van begrip zijn zullen de ze huichelachtige en cynische poli tieke manoeuvre niet kunnen door zien", vervolgt Sjoerd Hannema. Al die oliedomme Solidariteit-aayi- hangers dus, in Polen en daarbui ten. Die zijn er gelukkig nog steeds, ook in Nederland. Natuurlijk, je krijgt meer verontruste Nederlan ders op de been als het om Chili of El Salvador gaat dan om soortge lijke onderdrukkingsregimes in het Oostblok. Dat bleek laatst weer, toen in totaal 25 mensen op het Beursplein in Am sterdam bijeenkwamen uit protest tegen de gevangename van de le den van de onafhankelijke Moskou- se vredesgroep. Eén van die leden. Oleg Radzinski, is vorige week in derdaad veroordeeld, tot één jaar gevangenis en vijf jaar verban ning, hoewel het enige wat hem werkelijk verweten kon worden was, dat hij en de zijnen pleiten voor vermindering van nucleaire wapens aan beide zijden, en voor uitwisseling van Amerikaanse en Russische kinderen voor een beter wederzijds begrip. Maar ondanks die schamele 25 man vergeleken bij de 400.000 op 21 november 1981, is er toch ook in Nederland nog veel daadwerkelijke sympathie voor Solidariteit en Charta, die nu al ja ren zonder enige vorm van geweld proberen op te boksen tegen het staatsgeweld in de vorm van ge vangenisstraffen, concentratie kampen, rancuneuze maatregelen tegen familieleden etcetera. „Walesa kan de vrijheidsheld en martelaar spelen omdat hij zich ge dekt weet door voorname reactio naire krachten in het Westen - in de eerste plaats president Reagan", vervolgt Hannema. 'Spelen?' Hij wordt toch gesteund door de over grote meerderheid van het Poolse volk? Wat kan een Fries ertoe bewe gen meer sympathie te voelen voor een generaal met eeuwige donkere bril, dan voor een besnorde arbei der die overal waar hij verschijnt door de bevolking wordt toege juicht? Ik denk dat ik weet hoe dat komt, ik proef het uit Hannema's laatste ali- „Zijn er, om maar één greep te doen, niet honderden geknevelde en gevangen gezette vakbondsleiders in de landen van Latijns-Amerika, die niet zijn voorgedragen voor de ze Nobelprijs om de eenvoudige re den dat ze in de 'Amerikaanse ach tertuin' voor hun medemensen op komen? De toekenning van de No belprijs voor de Vrede aan Walesa verdoezelt het onrecht dat deze mensen wordt aangedaan en leidt de aandacht af van hun gru welijke lot. Een vredesprijs die misbruikt wordt om ignobele propaganda te maken en de koude oorlogssfeer aan te wakkeren is eén aanflui ting". Hoe zou het toch komen dat je de 'koude oorlogssfeer' blijkbaar al leen kunt aanwakkeren door de Sowjet-Unie te kritiseren, nooit door Amerika te kritiseren, hoewel je ook voor een koude oorlog toch over twee partijen moet beschik ken? De dooddoener dat je de ene misstand niet mag aanklagen om- datje dan de aandacht afleidt van de andere misstand, is trouwens een van de kwalijkste drogredenen die ik ken. Bovendien verzwijgt Sjoerd Hannema dat de Nobelprijs voor de Vrede in 1980 werd toege kend aan de Argentijn Adolfo Pe rez Esquivel, voorzitter van de mensenrechtenorganisatie Pax Justitia, een man die met zijn anti- diktatoriale activiteiten in La tijns-Amerika heel goed met Lech Walesa te vergelijken is. Eigenlijk kampt de bond met dezelfde financiële pro blemen als het kabinet: beide geven meer uit dan er binnenkomt. De gekozen oplossing is alleen anders. Zo wil de regering-Lubbers de zaken gezond maken door op 1 januari a.s. de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en ook de sociale uitkeringen met 3,5 procent te verlagen. De ambtenarenbond ABVA-KA- BO, die ongeveer eenderde van het totale FNV-leden- bestand behelst, voert op die dag een contributiever hoging in van 70 cent per maand. ABVA-KABO-voorzitter Jaap van der Scheur is een beetje een lijzige man. Had z'n voor ganger Dutman het altijd over het ontbreken van „open en reëel overleg", Van der Scheur gebruikt veelvuldig het woord „geschoffeerd zijn". Glashel dere uitspraken wisselt hij af met binnensmonds gemompel vanachter z'n grijze snorretje. Spontaan noemt hij de hoogte van z'n salaris: f 3800 schoon in de maand. „En misschien nog een paar tientjes. Het is iedere maand anders en natuurlijk is er van rond te komen". Druk De algemene beschouwingen in de Tweede Kamer zijn een beetje aan Van der Scheur voorbijgegaan. Daarvoor heeft hij het te druk in z'n bond. Tv ziet hij nauwelijks of alleen het late journaal. Doodeenvoudig omdat hij drie, vier avonden in de week op pad is, voordat er op 2 november weer gepraat wordt met minister Rietkerk over diens kortingsplannen. Maar ook tussen de middag had Van der Scheur nog een verga dering in kleine kring en ,,'s avonds had ik er nog een", vult hij bijna triomfantelijk aan. „Ik ben dan wel blij om tegen elf uur een luchtje te kunnen scheppen en thuis nog even een uurtje een boek of een krantje te lezen. Maar inder daad, ik ben bezeten van dit werk. Er zijn mensen die geen rustig leven willen hebben. Ik denk daarbij te horen. Het gaat niet alleen om die 3,5 procent. Dat is een kaal getal. Ik weet wat zich in gezinnen afspeelt. Er wordt gerekend, gerekend en nog eens gerekend. Kunnen mensen die nu f1950 verdie nen straks in '84, '85 en '86 nog eens zo'n 20 procent inleveren? Op basis van monden dicht, bekken dicht, inleveren!" „Wat levert een ambtenaar vol gens CDA-er De Vries ook al weer in? Vijf gulden? Laat ik niet overdrijven, ongeveer 60 procent van de ambtenaren heeft een inkomen van f2500 of minder. Bij f2500 hou je f 1900 netto over. Daar 3,5 pro cent van. hoeveel is dat? Die De vries is dwaas, kan niet re kenen en bezorgt ons onge vraagd oneindig veel telefoon tjes van loonadministrateurs die vragen: waar haalt hij nou die vijf gulden vandaan?" Gelijkwaardig Legt hij zich straks bij een meer derheidsstemming neer? „Nee, ik heb niks met het parlement te maken. Als gewoon burger wel, maar niet als vakbondson derhandelaar met de minister! Het parlement zegt iets of gaat nog iets zeggen. Maar ze zeg gen zo vaak wat. Het zijn uitge rekend de ministers zelf die uitspraken van de Kamer naast zich neerleggen. Er worden tientallen moties aangenomen die de minister zo in de prulle- mand gooit. Wat dacht je van de abortusmotie, die door Van Agt indertijd is weggefrom- meld. In 1978 waren WD'er Wiegel en CPN'er Marcus Bak ker het misschien wel voor het eerst en laatst met elkaar eens dat de ambtenarencentrales zich niet hoeven te storen aan uitspraken van het parlement. Wij hebben een conflict met één werkgever, niet met 150. Het gaat daarbij niet alleen om die 3,5 procent. Het gaat ook om beloften die de minister heeft gedaan om op een gelijk waardige manier met ons te onderhandelen. „Ik ben altijd gewend geweest om op basis van argumenten te onderhandelen. Welnu", zegt de boksliefhebber Van der Scheur, „welnu op basis daar van hebben wij vorige week in het overleg met de minister zwaar op punten gewonnen. Dat vond ik niet alleen, maar ook een stel hoofdambtenaren van zijn ministerie. Als u een beter argument hebt, dan ga ik er onderdoor en zal in m'n on gelijk toegeven. Dat hebben we meegemaakt met de minis-' ters De Gaay Fortman en Van Thijn in de vorige kabinetten. Daar zijn we soms goed onder uit gehaald omdat hun argu menten beter waren. Wiegel was wat dat betreft een vrese- lijke man. Die luisterde niet eens. Rietkerk is net zo. Die heeft gewoon al in z'n hoofd: alles wat je zegt doe ik toch niet want ik moet die f3 mil jard bezuiniging op de salaris sen binnenhalen. Dat is erg hoor! Ik weet niet of dat harde woorden zijn. Maar ik heb 'm vorige week uitgemaakt voor huichelaar en leugenaar". Enquête De meeste ambtenaren voelen helemaal niets voor stakingen, zo blijkt uit een enquête van het weekblad De Tijd van afge lopen week. Slechts 16 procent zou willen meedoen en 17 pro cent misschien. Van der Scheur is er niet van onder de indruk. „Als je spreekt over 16 procent, gaat het al om 130.000 mensen. Tel daar 17 procent bij op, dan heb je er nog eens 140.000. Een paar jaar geleden dacht nog geen enkele ambtenaar aan staken. Staken is niet een knop indrukken. Er vin den zeer intensieve gesprek ken plaats met onze leden. Die hebben veelal nooit eerder ge staakt en moeten zoiets thuis ook nog verkopen. Ik heb tot nu toe maar één brief ontvan gen van een lid dat het niet eens is met de komende acties. Omdat het een curiositeit is, heb ik 'm laten publiceren in ons bondsblad. Zo zijn we ook „Vergeet niet, we staan voor een historische opdracht. De amb tenarenbonden zijn de enige die de kortingsplannen nog kunnen tegenhouden. Andere FNV-bonden kunnen dat niet. Die hebben al cao's afgesloten tot volgend jaar of zelfs voor nog langer. Daar bestaat geen conflict met de werkgever". „Ambtenaren staken anders dan gewone werknemers in een fa briek. Die lopen van het ene op het andere moment het terrein af of sluiten dat juist af. Amb tenaren volgen eerst de proce dures. Die staan niet toe dat bijvoorbeeld vandaag al het bijltje erbij kan worden neer gelegd. „Dan hebben we on middellijk een kort geding aan onze broek. Op het ministerie van justitie zou een circulaire rondgaan volgens welke men nu al een kort geding tegen ons te overwegen". Irritaties Over mogelijke irritaties die kun nen ontstaan bij de rest van de bevolking zegt Van der Scheur: „Meneer, met die vraag word ik al jaren lastig ge vallen. Allerlei oudere vrou wen die niet met de bus mee kunnen. Als je daar allemaal op let, kun je niets beginnen Ik trek me er niets van aan. Wij zijn in staat om het hele zakie te ontregelen. Als de leden dat tenminste willen. Van de spoorwegen en de douane to- taan Schiphol toe. De stakings kas kan een langdurige staking van wéken dragen. Er zit vol doende in". Vandaag is er nog een laatste ronde tussen het kabinet en de vakcentrales om hun alterna tief, iedereen 1,5 procent inle veren en niet alleen de ambte naren 3,5 procent te herover wegen. Over de zin van dit ge sprek zegt Van der Scheur: „Ik heb er andere ideeën over. D'r valt eigenlijk niet meer mee te praten. Wat wij doen in het overleg met Rietkerk is het op voeren van een toneelstuk. Als je niet gaat en nu stakingen or ganiseert, word je morgen door de rechter teruggefloten. Daar om spelen we de hele komedie tot en met 2 november mee. Dan bestaat er nog de moge lijkheid dat Rietkerk het con flict aan een pas in het leven geroepen arbitragecommissie wil voorleggen. Dat doet hij na tuurlijk niet, want hij kan op die manier drie miljard verspe len. Ook wij zullen ons achter de oren moeten krabben, om dat je je hebt neer te leggen bij de uitslag". Geen hoop Nog één keer windt de grieperige Van der Scheur zich op: „Het is toch godsgruwelijk dat dit kabinet deze politiek wil door zetten. Dat ze van die bij standsmoeder wel f 1400 3.5 procent afhalen. Want het is maar een paar tientjes. Mensen wordt geen hoop meer gege ven. Lubbers praat toch heel anders dan vier of vijf jaar gele den. Toen had hij nog volop plannen om de economie te sti muleren. Kijk naar het CDA dat het drie jaar geleden nog een beschaving vond om de uitkeringen gekoppeld te hou den aan de lonen in het be drijfsleven. Nu al begint de verflaag van hun beschaving te bladderen. Ze laten de mensen stikken. Driehonderdduizend jongelui tot 25 jaar hebben geen werk. Dat wij in het ge weer komen, is te verwachten. God helpe mij de brug over als al die honderdduizenden bij standstrekkers tevoorschijn komen. Dan kan het een com plete chaos worden en kunnen er opstandjes uitbreken". Het bestuur van de gereformeer de synode heeft haar vertegen woordiger teruggetrokken uit een aantal hervormde stuurgroe pen. Dat is gebeurd op verzoek van de vertegenwoordiger zelf, drs. E. Hazelaar. De stuurgroepen, ingesteld door de hervormde kerk, bereiden een herziening voor van de landelij ke organisatie, beleid, beheer en financiën. Met het oog op een toekomstig samengaan van de hervormde en gereformeerde kerken had in die groep drs. Ha zelaar zitting als algemeen secre taris van de gereformeerde ker ken in Nederland.Het vertrek van drs. Hazelaar is een gevolg van de kritiek binnen de gerefor meerde kerken op de houding van de hervormde kerk inzake het samen-op-weg-proces, het proces tot eenwording van beide kerken. In de gereformeerde ker ken wordt gevreesd dat de voor stellen voor een herstructurering van de hervormde kerk dit pro ces afbreuk doen. De stuurgroepen, waarin Hazelaar zitting had, zijn door de Neder landse hervormde kerk inge steld. In juni van dit jaar ging de hervormde synode akkoord met een rapport van de Stuurgroep Landelijke Organisatie, waarin een centrale functie wordt gege ven aan de moderamen (het be stuur) en het secretariaat-gene raal van de hervormde kerk. Toen Hazelaar tijdens de synode zitting in juni enige kanttekenin gen wilde plaatsen bij dit voor stel, werd hem dit geweigerd. Hij meent nu dat het weinig zin meer heeft nog langer deel uit te ma ken van de drie stuurgroepen, als de standpunten van de gerefor meerde kerken geen enkele in vloed hebben op het werk van de Stuurgroep Landelijke Organisa tie. Boodschap Eind deze week zal de zesde bis schoppensynode, die in Rome bijeen is, uitkomen met een "boodschap van hoop tegen de angst in deze wereld". Daarmee wil men op basis van het synode thema (verzoening, boete en biecht) de veelvormige angsten van de mens binnen en buiten de kerk bestrijden. De redactiecom missie voor deze boodschap be staat grotendeels uit vrij progres sieve synodedeelnemers: de kar dinalen Hume uit Engeland, Sin uit de Filippijnen, Zoungrana uit Boven-Volta, Arns uit Brazilië en de Amerikaanse aartsbisschop Roach. De deelnemers aan de bisschop pensynode hebben voorts drie onderwerpen opgenoemd die zij beschouwen als "concreet han delen" van een verzoenende en verzoende kerk. Deze zijn: har der werken aan de oecumene, meer gesprekken met niet- christelijke religies en een bin nenkerkelijke vezoening over de leer. Een punt van discussie is en blijft de noodzaak van de biecht. Geen enkele bisschop twijfelt aan het nut van de biecht, maar sommi gen willen deze persoonlijke schuld- en zondebelijdenis als een zogeheten goddelijke veror dening beschouwen, waaraan geen mens iets kan veranderen. De hervormde kerk moet einde lijk een discussie mogelijk ma ken waarin zowel voor- als tegen standers van kernwapens serieus worden genomen. Met die bood schap heeft het Hervormd Be raad Vredesvraagstukken (HBV) gisteren in Den Haag een boekje gelanceerd, waarin de voorstan ders van nucleaire bewapening aan het woord komen. Minister De Ruiter (defensie) kreeg het eerste exemplaar. Het Hervormd Beraad Vredes vraagstukken verzet zich tegen de overheersende rol van het In terkerkelijk Vredesberaad (IKV) in de discussie binnen de kerk. "Ons standpunt is ethisch zeker zo verantwoord en niet minder legitiem", aldus gisteren de voor zitter van het HBV, jhr. W H de Savornin Lohman. Hij acht het bezit van kernwapens ge rechtvaardigd, als daarmee oor log en diplomatieke chantage kunnen worden voorkomen. Door eenzijdige ontwapening zou het Westen slavernij over zich afroepen, aldus De Savornin Lohman. Samen met vooraanstaande her vormden als oud-minister van defensie P.B.R. De Geus en oud ambassadeur jhr. G. Beelaerts van Blokland verzet de voorzit ter van het HBV zich tegen de uitspraken van de hervormde sy node, die het bezit van en drei gen met kernwapens op ethische gronden veroordeelt. De door de synode toegezegde dialoog over dit onderwerp is tot op heden niet van de grond gekomen. Daar moet binnenkort verandering in komen, aldus het HBV. Volgens De Savornin Lohman heeft het IKV de publieke opinie de laatste jaren op gemakkelijke wijze bespeeld. "Het is dóódsim pel om veel mensen achter goed in het gehoor liggende leuzen te krijgen. Maar het pleidooi voor volledige verwijdering van alle kernwapens is misleidend. Die wapens gaan nooit weg, want de kennis om ze te maken is niet te vernietigen. De IKV-leuze en de uitspraak van de synode zijn in strijd met de logica en met de aard der mensen", aldus de voor zitter. Het HBV-boekje, 'Angsthazen of realisten?' is geschreven door Li- ze Stilma, aan de hand van inter views met leden van het Beraad. Het is uitgegeven door Callen- bach in Nijkerk. Beroepen Hervormde Kerk: aangenomen naar Serooskerke kandidaat G. de Lang van Oegstgeest, aange nomen naar Sirjansland H.J. Boer te Gameren (toezegging). Bedankt voor Harderwijk W C. Hovius te Apeldoorn. Toegelaten tot de evangeliebediening R.J. Favier uit Papendrecht, S. Jume- let uit Zeist en mevrouw S. Hovestad-de Jong uit Rhenen. Beroepen te Rotterdam G.A. van de Weerd te Ophemert. Beroe pen te Nieuw-Amsterdam B. Elenga te Harderwijk (toezeg ging), beroepen te Randwijk W.L. Smelt te Hasselt, te Stellen dam J. Smit te Hilversum. Gereformeerde Kerken: beroepen te Zuidland H. Vollmuller te Lemmer, beroepen te Hijlaard A.J. van der Wiel, Leeuwarden. Aangenomen naar Beverwijk drs. G. van Doornik te Putten, aangenomen naar Hollandsche- veld C. Zeeman te Grijpskerk. Gereformeerde Kerken Vrijge maakt: beroepen te Hattem H. Folkers te Eindhoven. Nederlandse Gereformeerde Ker ken: bedankt voor Lisse-Heem- stede en voor Rijswijk (ZH) J.C. Schaeffer te Emmeloord. ADVERTENTIE RENTETARIEVEN PER 1-10-1983 Spaarrekening Minimumsaldo f 100,- Renterekening Minimumsaldo f 500,- Geldmarktrekening Minimumsaldo f2.500,- Toprenterekening Minimumsaldo f2.500,- Spaardeposito's Minimumsaldo f 5.000,- Bij opname boven f 5000,- en binnen de termijn van 1 maand, wordt W/o van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 1 maand, wordt 1% van het opgenomen bedrag aan u berekend. Bij opname binnen de opzegtermijn van 3 maanden, wordt 2% van het opgenomen bedrag aan u berekend Rente afhankelijk van de ontwikkeling op de geldmarkt. Bij opname binnen de opzegtermijn van 6 maanden, wordt 3% van het opgenomen bedrag aan u berekend looptijd Renteverrekening op jaarbasis op maandbasis 5,50% 2 jaar vast 6,25% 6,08% 3 jaar vast 6,75% 6,55% 4 jaar vast 7,50% 7,25% 5 jaar vast 8,25% 7.95% 6 jaar vast 8,50% 8,19% Voor bedragen vanaf f 25.000,- 5 jaar vast 8,50% 6 jaar vast 8,50% arieven van Kascertificaten. Spaarcertificaten, Premiecertificaten en Kapitaalcertificaten worden u Credit Lyonnais Bank Nederland zijn folders beschikbaar over alle spaarvormen en de algemene Credit Lyonnais Bank Nederland is een Nederlandse bank die behood bi| de Credit lyonnais Groep, de vijfde bank ter wereld. Hoofdkantoor Coolsmgel 63. Postbus 1045.3000 BA Rotterdam Telefoon C Leiden, Kort Rapenburg 20, 071-126244

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17