"Ik pas wél in dit Feyenoord" WIEL vril contactlenzen, das pas fijn. van der "Carl Zeiss geen grootse ploeg.." Jeliazkov ontevreden over pendeldienst tussen bank en veld Hiele in doel bij Feyenoord DINSDAG 18 OKTOBER 1983 Sport PAGINA U Marga van Arnhempresentatri ce van Studio Sport, heeft in "De Journalist" (het vakblad van de Vereniging van Neder landse Journalisten), uit de doeken gedaan waarom er zo veel fout gaat in dat veel beke ken sportprogramma. Want dat er het nodige aan schort, daar windt ze geen doekjes om. Ze ziet vaak "scheel van ellende na de zoveelste Studio-Sport- zuitzending die er weer als een voddebaal uitzag". Aan de mensen ligt het volgens haar niet. Van de journalisten tot de technici iedereen staat "bol van de goede wil". Nee, het is de schuld van de appara tuur. Die is niet berekend op het snelle werk dat de actuali teit vergt. "Aangekondigde onderwerpen verschijnen niet omdat machi nes weigeren. De titelappara- tuur is gestoord. De floormana ger kan niet communiceren met de regisseur omdat de daarvoor benodigde appara tuur faalt, en dus zit de presen tator als een blind paard voor de camera omdat die niet weet waarom iets fout gaat en wat er dan wel moet. De monitoren doen het niet of geven een beeld dat zo slecht is dat je maar be ter helemaal geen beeld kunt hebben". Verder schijnen de ampex-ma- chines van voor de Slag bij Nieuwpoort te zijn. Er zal het nodige van dit verhaal waar zijn. Ik twijfel er niet aan. Maar ze loopt wel vlotjes heen langs het feit dat er behal ve door apparaten ook door mensen slordig wordt gewerkt. Het wordt volgens Marga pas be ter halverwege 1985. Ze houdt dan ook haar hart vast hoe het in 1984 zal toegaan, een sport jaar boordevol evenementen (het Europees kampioenschap voetbal, Olympische Winter- en Zomerspelen naast de gewone gebeurtenissen als Tour de France, Wimbledon, schaats kampioenschappen). "Schiet niet op de pianist in 1984", schrijft ze alvast maar. Nee, hoor, zullen we niet doen. Voor de belangrijke internatio nale sportwedstrijden kijk ik meestal toch al naar de Vlaam se tv en het is maar helemaal de vraag of ik daar van afstap als ze in Hilversum met hun appa ratuur eindelijk bij de tijd zijn. De Vlamingen vind ik het dardi- ger doen. Het enige dat die, zo lijkt het, moeten leren, is hoe je een zend mast behoorlijk in de grond poot. Op de beurs Als eerste voetbalvereniging ter wereld heeft Tottenham Hot spur een notering op de effec tenbeurs gezocht en gekregen. De 3.8 miljoen aandelen (die de club ongeveer 14Vz miljoen gul den in het laadje bracht) wa ren in een oogwenk verkocht. Daaruit valt af te leiden dat de Britse beleggers op zijn tijd wel van een verzetje houden. Want niemand zal toch verwachten dat er ooit winst te halen valt bij een prof-voetbalclub. Dat is een erkend bodemloze put, of ze nu in Brazilië, Nederland of Engeland gehuisvest zijn. De Spurs waren ook naar de beurs gegaan, omdat de schulden hoog waren opgelopen als ge volg van de modernisering van het stadion. Goed voorbeeld doet goed volgen. Wie weet wat we allemaal nog op de beurs zien verschijnen. Het opent geheel nieuwe per spectieven, zowel voor sport— als beurslenen. Stel dat het ook in Nederland mo gelijk wordt, hoe zou het beurs bericht er dan gisteren - na de resultaten van het weekeinde - hebben uitgezien? Ik vermoed zo: "Ajax boekte na het debdcle in Den Bosch de laagste notering sinds oktober-1982 (PSV-Ajax 4-0), ook omdat nu vrijwel ze ker vaststaat dat aan het eind van het seizoen het dividend zal worden gepasseerd. Het succes van Den Bosch trok de gebruikelijke koopjesjagers, maar over het algemeen rea geerde de beurs gematigd: men geeft er wat de Bossenaren be treft de voorkeur aan de be drijfsresultaten van het eerste kwartaal af te wachten. Feyenoord en PSV bleven prijs houdend met een willige onder toon. Utrecht ligt vast in de markt, in tegenstelling tot Wil lem II waarvan de koers gesta dig afbrokkelt. Na de zege op Sparta was bij Vo- lendam sprake van forse winst neming. De kasteelbewoners werden minus fl.25 slotdivi- dend verhandeld. Ondanks de uitzege op Helmond Sport bleef Excelsior onveranderd, omdat het de Rotterdammers volgens de beurs ontbreekt aan renda bele infrastructurele projec ten. Op het bericht dat Excel sior twee Iraanse spelers wil aantrekken reageerde de beurs lauw, omdat men niet gelooft dat ajatollah Chomeini daar zijn toestemming voor zal ge- Groningen trok weer wat aan na de winst op Go Ahead. De on rust op de beurs rond de Gro ningers, enkele weken terug ontstaan toen trainer Berger zijn ploeg lapzwanzerij ver weet, lijkt geheel verdwenen. Wat Haarlem en AZ aangaat bleef de handel dun en flauw. DS'79 bleef zwaar in reactie en wegens aanhoudende degrada tiegeruchten werd de handel in Helmond Sport gestaakt". Wie heeft er dan nog belangstel ling voor Koninklijke Olie of Anaconda Copper? Op de beurs (2) Met de beurs op de achtergrond zal ook de voetbalverslagge- ving geheel nieuwe paden moe ten inslaan. Hoe leuk zal het straks in Studio Sport toegaan (als de apparatuur tenminste wérkt). Theo Reitsma interviewt Barry Hughes. "Barry, waarom heb je Van der Lem niet opgesteld? De suppor ters begrepen daar niets van en zelfs ik had er moeite mee". Hughes: "Kijk, the case is dit. Als je de beursberichten de laatste tijd hebt gevolgd dan weet je dat ons voetbalconcern under zware pressure staat. Op de beurs van gisteren sloten we min 5 erf. Zondagochtend kreeg ik een visit van de preferente aandeelhou ders. Die hebben liever dat Van der Lem aan het eind van het seizoen wordt verkocht. Die man moet dus blessurevrij blij ven. Je kunt tegen die boys in gaan, maar je kunt ze beter niet tackelen. Zelf denk ik er over om met mijn eigen compa ny, "Barry Hughes Hits en Clowneries BV" volgend jaar naar de beurs te gaan. Dan moet ik die lui niet tegen me hebben. Ik ben tenslote geen dief van my own purse. Het gaat om de grote money en we weten allemaal dat supporters niet verder denken dan 4-2-4, 4- 3-3 en een paar goaltjes". In het jaar 2000 zal voetbal zon der hogere financiële opleiding waarschijnlijk niet meer te vol gen zijn. Muiterij? Voetbaltrainers willen natuur lijk dolgraag dat hun ploeg wint. Hun status, hun werk en niet in de laatste plaats hun inkomen hangt er van af. Maar het liefst willen ze toch dat hun opdrachten worden uitge voerd. Daar schijnt alles mee te staan of te vallen. Neem bondscoach Rijvers nou In de rust van Ierland-Neder- land, na die woestijn-achtige RUUD GULLIT eerste helft en met die rampza lige 2-0 score op het bord, vond hij dat het Nederlands elftal nog 25 minuten waakzaam moest blijven spelen om 3-0 te voorkomen. Daarna kon de stormbal worden gehesen. Een strategie van lik me vestje. Alleen als je snel op 2-1 komt, heb je nog kans om te winnen (en niets anders dan een zege telde), anders kun je het verge ten. De spelers hielden zich niet aan Rijvers' raad. Ze voetbalden zo aanvallend als maar mogelijk was (vooral Gullit was een to taal andere speler dan voor rust), namen risico's en werden tenslotte voor hun durf be loond. In de krant van vrijdag las ik dat Rijvers na het laatste Jluit- signaal niet het veld opstormde om zijn spelers te omhelzen, niet meedeed met de vreugde dans in de kleedkamer, niet voor de tv wilde komen, niets voelde voor een radio-inter view en vrij zwijgzaam de Ier se hoofdstad verliet. Waarom nou toch, denk je dan. Gaat het nou om het uitvoeren van de opdracht of om de over winning? Rijvers zou er dankbaar voor moeten zijn dat zijn spelers in een uiterst moeilijke, bijna ver loren situatie eigen initiatief ontwikkelden. We leven hier de hemel zij dank niet in het Oost blok waar de hiërarchie heilig is en de regels en voorschriften ten koste van alles moeten wor den gevolgd. Spelers kunnen niet altijd hun zin doen. Dat spreekt vanzelf. Maar uitzonderingen moeten mogelijk zijn. Het elftal liet de kop niet hangen, de spelers proefden dat er wat kon, ze moesten daarvoor echter naar hun gevoel en inzicht eerder ri sico nemen dan de coach had voorgeschreven. Laat ze dan. Dat heeft alles te maken met ei gen verantwoordelijkheid en niets met "muiterij". Op zijn tijd een eetlepel eigenwij- zigheid. Met die inslag hebben we ook de tachtigjarige oorlog tot een goed eind gebracht. Het is niet erg dat de coach er, gelijk de beste keeper ter we reld, een keertje naast zit. Dat doet niets aan zijn bekwaam heid af. De ellende is dat coa ches zich gaarne schurken in de sfeer van gebedsgenezer, won derdoener, sterke man en meer van dat fraais. Van ddt voetstuk is het kennelijk heel moeilijk afstappen. ROTTERDAM - Andrej Jeliazkov vermoedt zelf al dat hij er morgen in het UEFA-cup- treffen met Tottenham Hotspur weer eens niet bij zal zijn. „Om een goed uitgangspunt te bereiken, zal Feyenoord in Londen wel met een dubbele voorstopper (Nielsen-Duut) en een extra verdedigende middenvelden spelen", denkt de Bulgaar, die zijn ploeg zondag nog aan het enige doelpunt tegen PSV hielp. „Eén van de spitsen zal daartoe het veld moeten ruimen en het is niet moeilijk te raden wie dat zal zijn". Andrej Jeliazkov dus. Al heeft hij er bepaalt geen vrede mee; hij zegt het niet eens cynisch. Jeliaz kov heeft zich er bij neergelegd dat hij dit seizoen in de Kuip een pendeldienst moet onderhouden tussen de bank en het veld. Op bevel van trainer Thijs Libregts, die de algemeen als prima voet baller herkende aanvaller niet kan gebruiken, omdat de plaats die de Bulgaar gewoonlijk in neemt al vergeven is aan Johan Cruijff. In de optiek van de oefenmeester is 'Jeli', zoals de bij het Rotter damse publiek zo populaire voet baller wordt genoemd, een zelfde type speler als de van Ajax over- ROTTERDAM - In het eerste UEFA-cupduel met Totten- ham Hotspur zal Joop Hiele morgenavond in Londen weer het doel van Feyenoord verdedigen. De eerste goalie van de Rotterdamse club is zodanig hersteld van zijn knieoperatie, dat de medi sche staf het volkomen ver antwoord acht Hiele het veld weer in te sturen. Voor alle zekerheid reizen vandaag ook tweede en derde doel man Peter Brunings en Abe Knoop mee met het Feye- noord-gezelschap. „Maar dat is inderdaad alleen voor de zekerheid", aldus trainer Li bregts. „Zoals het er nu naar uitziet keept Hiele". gekomen vedette. Beiden zijn creatieve figuren die naast zich twee werkers verlangen, maar daarvan kun je er moeilijk twee in het elftal hebben, vindt Li bregts. Hij geeft dus vaak de voorkeur aan Stafleu of Hoek stra, boven Jeliazkov, om het „balveroverend" gedeelte van zijn team in tact te houden, zoals hij meermalen heeft uitgelegd. Jeliazkov kortom, krijgt in die vi sie de rekening gepresenteerd voor het feit dat zijn verdedigen de capaciteiten aanmerkelijk ge ringer zijn dan zijn aanvallende mogelijkheden. „Ik ben ook een puur aanvallende speler", weet hij van zichzelf, „maar ik kan wel degelijk verdedigen. Alleen zie ik niet in hoe ik direct achter kan zijn als ik eerst een corner moet nemen en vervolgens de bal moet inkoppen". Bij dat voorbeeld overdrijft hij na tuurlijk; het is zijn manier om zich af te zetten tegen de situatie waarin hij zich bevindt. De in troverte en zeer bescheiden Bul gaar, met een voorliefde voor mooie auto's en mooie muziek, zal niet rechtstreeks kritiek uiten op het beleid („of ik het nou be grijp of niet, ik moet me er bij neerleggen"), maar dat wil niet zeggen dat hij het er mee eens is en er vrede mee heeft. „Ik vind dat ik wél in het elftal pas", wil hij dan nog wel als direct ant woord kwijt, „maar de tijd zal moeten leren wie gelijk heeft". Voorlopig heeft Libregts dat, „want Feyenoord staat boven aan, dus ik kan moeilijk wat zeg gen", maar Jeliazkov weigert vooralsnog de strijd op te geven. Hij houdt zich staande met de ge dachte dat „dit niet altijd zo kan blijven. Bijna iedere keer als ik inval, scoor ik toch? En ik zou door Paul de Tombe nog veel meer scoren als ik niet zo onder druk zou staan. Want dit vreet natuurlijk aan me", meldt de 31-jarige Bulgaarse in ternational (49 caps). „Psychisch heb ik het er heel moeilijk mee. Tot dit seizoen ben ik nooit reser ve geweest. Niet in de tien jaar dat ik bij Slavia Sofja voetbalde, niet bij het Bulgaarse elftal, niet onder Jezek en niet onder Kraay. Ik ben ook niet naar Nederland gekomen om op de reservebank te gaan zitten; dat had ik eigen lijk niet verwacht". Op voorspraak van Vaclav Jezek (die Jeliazkov bezig zag in een Europacup-duel tussen Spartak Praag en Slavia Sofia en onmid dellijk riep: „Die moeten we heb ben") naar Feyenoord overgehe veld voor een bedrag van rond de drie ton, maakte hij zich aanvan kelijk ook waar. Na een moeiza me periode van aanpassing ove rigens. „Ik had heimwee en ik voelde me eenzaam", herinnert hij zich nog van het begin. „Maar ik moet zeggen dat ik goed opge vangen ben. Niet alleen door Je zek en door Kraay, maar door de hele club. Dat is nu nog het ge val, wat dat betreft ben ik altijd dik tevreden geweest met Feye noord". Aanvankelijk was iedereen in de club ook content met hem. Met zijn gave techniek en zijn "tor-in stinct" boeide hij de lang niet zo verwende liefhebbers in Rotter- 'Jeli', die op de foto weer eens gevaar veroorzaakt in het vijandelijke strafschopgebied, is door Libregts tot bankzitter gedegradeerd. "Maar dat kan toch niet altijd zo blijven"? dam-Zuid. Een zware enkelbles sure hield hem na maart 1982 vier maanden aan de kant, maar daarna was hij onder Kraay bijna niet meer weg te denken uit het elftal. Hij scoorde geregeld en begroette de komst van Cruijff net als iedereen enthousiast. „Toen ik hoorde dat hij kwam, dacht ik: we worden makkelijk kampioen. Maar hoewel hij nog altijd grandioos is, blijkt het alle maal anders te gaan". Heel anders zelfs voor Jeliazkov, die het slachtoffer werd van de andere speelwijze die moest wor den gevolgd door de komst van Cruijff en Libregts. Nu de pogin gen om hem aan een andere club te slijten voor het seizoen niet slaagden, rest hem vaak niet meer dan een plek op de reserve bank. Weliswaar heeft hij ook daar voortdurend het gevoel dat hij er bij hoort, maar dat komt dan voornamelijk door het pu bliek dat doorlopend om hem roept en zijn naam scandeert. Het doet hem zichtbaar goed („Feyenoord heeft de beste sup porters van Nederland"), maar het is natuurlijk maar een gerin ge compensatie voor de spel vreugde die hij te vaak moet mis sen en de doorlopende onzeker heid waarin hij verkeert. „Ik weet voor een wedstrijd nooit of ik speel. Ik ben steeds in afwach ting en dat is natuurlijk niet goed. Dat gaat ten koste van je spel. Ik kan dan ook veel beter, dat staat vast, maar zoals het nu is kan ik alleen maar afwachten". Het is een benauwende situatie voor de Bulgaar, die als voetbal ler gewend was het initiatief te nemen. Zeker nu hij naar het Westen kwam om de ervaring op te doen, die hij in de toekomst ten dienste wil stellen van Slavia Sofia („het bevalt me hier goed, maar ik wil na dit seizoen nog maar maximaal twee jaar blijven. Dan ga ik terug, want ik ben en blijf Bulgaar"). En op de reserve bank doet hij die ervaring na tuurlijk niet op, maar hij weet nu al dat hij daarop nog meermalen zal moeten plaatsnemen voor hij aan het einde van deze jaargang transfervrij is. „Ik ben bang dat ik er niet alleen tegen Tottenham uit zal vallen. Het zal het hele seizoen wel zo doorgaan dat ik er in sta en er uit ga". Het is een gedachte die hem niet zint, vandaar dat hij tenslotte stelt: „Ik heb het nog steeds pri ma naar mijn zin in Rotterdam, maar als- ik nou echt overbodig ben, laat Feyenoord me dan maar uitlenen, want die onzeker heid vreet aan me. Ik heb toch genoeg kwaliteiten?" ROTTERDAM - Het piepjonge elf tal van Sparta mag dan in verge lijking met het in Europees voet balverband door de wol geverfde Carl Zeiss Jena ogen als een klas pubers, echt opkijken tegen de Oostduitse UEFA-cuptegenstan- der doen ze niet in Rotterdam. De 'Mannschaft' van technisch- directeur Hans Meyer betreedt morgen weliswaar voor de 80e maal in de clubhistorie het Euro pa-cupcircuit, een onderdanig Sparta zullen de staatéamateurs op het'Kasteel' niet treffen. Spar- ta-trainer Bert Jacobs beweert dat althans, maling zegt hij te hebben aan die 80 Europa-cup wedstrijden. „Ik heb die ploeg zien spelen tegen Sachsenring Zwickau, een twee de divisieclub. Op grond daarvan zeg ik dat Carl Zeiss voor ons niet onoverkomelijk is. Mijn spe lers zijn beslist niet minder dan die lui, integendeel zou ik haast zeggen. Het merkwaardige feit doet zich voor dat zij dezelfde zwakheden vertonen als wij, in defensief opzicht laten ze nogal eens een steek vallen. Daarom geloof ik ook niet dat al na één wedstrijd uitgemaakt zal zijn wie overgaat naar de derde ronde. Ik ben er bijna zeker van dat wij dankzij onze aanvallende kwali teiten ook in Jena kansen zullen krijgen. Ik denk dat wij van alle Nederlandse ploegen de beste mogelijkheden hebben om een ronde verder te komen". Is hier sprake van grootspraak? Ja cobs schudt het hoofd, hij zegt zijn jongens door-en-door te ken nen, nu. Ze hebben hem verrast, hij moet het eerlijk bekennen. Net terug uit Hongkong, waar hij een jaar lang de hobby van Sei- ko-magnaat Wong trainde, heeft Jacobs zich meer dan eens afge vraagd of het Nederlandse voet bal in twaalf maanden tijd zo achteruit was gehold dan wel zijn jeugdige voetballers zo goed waren. „Ik dacht echt dat wy zo vaak won nen, omdat de rest zo slecht was", geeft Jacobs toe. „Maar nu zeg ik dat die gasten van mij wel degelijk kunnen voetballen. Ze kunnen zich allemaal kansen scheppen, individueel zijn ze wat mans. Maar ik zeg ook dat ze in defensief opzicht nogal wat man kementen vertonen, over echte verdedigers beschik ik niet. Als we in balbezit zijn schakelt ieder een zich in om mee te doen aan de opbouw. Prima hoor, maar het heeft ook zijn nadelen. Wij worden dan wel nooit uitge speeld door de tegenstander, domme goals hebben we wel veel om de oren gekregen. Zoals zondag bij Volendam nog". Eerder heeft Bert Jacobs zijn be stuur gewezen op het tekort aan verdedigers met ervaring binnen zijn spelersgroep. Hy pleitte toen voor de komst van Leo Ehlen, die ze op dat moment bij Roda JC liever zagen gaan dan komen. Jacobs zag wat zovele voorgan gers tevoren al hadden mogen aanschouwen, een beleefd luiste rend Sparta-bestuur, dat na het laatste woord van het trainers- ROTTERDAM - Ongeveer 6000 personen zullen morgen de poorten van het Rotterdamse 'Kasteel' moeten passeren, wil Sparta zijn begroting met be trekking tot het UEFA-cupduel met Carl Zeiss Jena sluitend krijgen. In de voorverkoop zijn inmiddels 1500 kaarten de deur uitgegaan. Om de kosten te drukken zal op 31 oktober de reis naar Jena per bus worden ondernomen. De eerste ronde, waarin het Noordierse Coleraine de tegen stander heette, heeft Sparta een verlies van f5.110 opgeleverd. pleidooi meteen nee verkocht. Het zuinige beleid van Sparta laat geen ruimte voor financiële bokkesprongen tegen de achter grond van de traditioneel magere recettes. Trainers komen en gaan, redeneren de bestuurders al jaren, Sparta moet overleven „en dus kunnen wij niet aan elke trainerswens voldoen". Ook Ja cobs kreeg van Sparta's onbezol digde manager Floor Bouwer te horen dat hij het maar moest doen met de spelers die hij had „Ik kan me voor 90 procent vinden in de visie van het bestuur", geeft Jacobs prijs. „Ik blijf vol houden dat er te weinig defensie ve kracht in de ploeg is, te weinig ervaring ook. Alleen Louis van Gaal is een routinier, eigenlijk is dat te weinig. Maar zeuren over die tien procent doe ik niet". „Toen ik hier tekende, heb ik A ge zegd, dan moet ik nu ook B zeg gen. Door het gebrek aan publie ke belangstelling kan Sparta het zich niet permitteren dure spe lers aan te trekken. Dus moet ik inderdaad met deze spelers ver der. Dat doe ik bepaald niet met tegenzin. Gezien hun ontwikke ling ben ik ervan overtuigd dat ook dit Sparta redelijk verder kan komen. In de competitie en als het een beetje meezit ook in het UEFA-cuptoemooi. Carl Zeiss Jena is geen grootse ploeg, daarom kunnen wij die derde ronde best halen. Voor de club kas zou dat aardig zijn, want Sparta kan een extra centje wel gebruiken". GERARD VAN PUTTEN maar dan wel van een ANVC-contactlensspecialist Nieuwe Rijn 62 Leiden - 071-124108

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13