Kerk heeft moeite met Vechten en vrijen' 1 Joodse bijdrage aan Noordwijks leerhuis Roosendaal metagapè een scherts KERKDIENSTEN Van der Zee: 'Verlies van vastigheden niet alleen maar nadelig' ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 f PAGINA 9 1 Geestelijk leven 1 WASSENAAR- Wat kerkmensen in deze tijd het meest bezighoudt zijn hun verschillende menin gen in politieke kwesties (voorbeeld: de kernbe wapening) en de grondige veranderingen in de re laties tussen mensen. Sommigen duiden die span ningen kort en krachtig aan met: vechten en vrij en. De secretaris van de hervormde raad voor de herder lijke zorg, de Haagse predikant W. R. van der Zee, sprak deze week voor een hervormde kring in Was senaar niet over het gevecht rond de bewapening maar over de verschuivingen in de sexuele moraal en huwelijk en gezin, verschuivingen die mensen verbazen, ja verbijsteren. Over het vrijen dus. Van der Zee - die op 1 november overstapt naar het secretariaat van de Raad van Kerken in Nederland (Amersfoort) - zag op dit gebied 'enorme verschil len' in inzicht en beleving tussen de jongere en de oudere generatie. Vroeger was het standpunt van de kerk duidelijk. Geen sex buiten het huwelijk. En nog steeds is veel niét of nauwelijks bespreekbaar, zoals samenwo nen, buitenechtelijke relaties en homosexualiteit. Vorig jaar zijn er voor het eerst meer huwelijken ontbonden - door de dood en door echtscheiding - dan gesloten. Leven wij nou in een tijd van zedenverwildering en verwording, of zijn er andere dingen aan de hand? Van der Zee beperkte zich in deze kring tot twee vragen: wat is er eigenlijk gebeurd, en hoe staan we daar tegenover? Voor de beantwoording van de eer ste vraag voerde de man van 'herderlijke zorg' vijf punten aan: de emancipatie van de mo derne mens, het wegdoen van ta boes rond de sexualiteit, de veili ge middelen ter voorkoming van zwangerschap, de veranderingen van het huwelijk en de variatie in relaties. Door ontkerkelijking (secularisa tie) zijn christelijke tradities en normen verloren gegaan. Het ge bouw dat daarop rustte stortte als een kaartenhuis in elkaar. Bo vendien viel door de verstedelij king de sociale controle op el kaar grotendeels weg. ln een proces van voorzichtige voorlichting naar 'alles open en bloot' werd de sex ontdaan van haar taboe-karakter. Jongeren gaan er heel anders mee om. Veilige voorbehoedmiddelen ontkoppelden de sex van haar uitsluitende voortplantingsfunc tie. Geslachtsverkeer vóór en sa menwonen buiten het huwelijk werden volop mogelijk. Ook het huwelijk zelf is veran derd. Trouwens, 'hét' huwelijk bestaat, volgens ds. Van der Zee, niet. Er zijn vele vormen van hu welijk geweest. Het onder ons bekende huwelijk is één model daarvan. In vorige eeuwen was het meer een leef- en werkge meenschap op sociaal-economi sche basis. Dat ontwikkelde zich later tot een meer emotioneel bondgenootschap, waaraan veel hogere eisen werden gesteld. "Dat emotioneel gefundeerde huwelijk zal eerder kunnen stranden, niet omdat men het niet meer waardeert, maar omdat de partners tot het besef kunnen komen, dat zij aan die hogere ei sen niet meer voldoen". De emancipatie van de vrouw speelt ook een rol in de toenemende echtscheidingen. Daar komt dan nog bij, dat het huwelijk niet meer de enige vorm van samenleving is. Er zijn nu variaties in relaties. Van der Zee noemde hierbij ook de ho- mosexuele aanleg. Daarover werd tot omstreeks 1870 nauwe lijks gerept. Het was iets slechts. ,r VAN DER ZEE het zit niet in onze vormen. punt uit. Later werd het een ziek te en nu geldt het als een 'variant' van de menselijke sexualiteit. Oppassen Bij zijn beantwoording van de vraag hoe gelovigen daar nu te genover moeten staan, maakte Van der Zee drie opmerkingen. In de eerste plaats zullen wij moeten ophouden om onze mo rele en ethische patronen kri tiekloos te vereenzelvigen met wat de bijbel in sommige teksten hierover zegt. "Wij moeten op passen met bijbelteksten ten aanzien van sex, huwelijk en re laties". "Zelfs de meest orthodo xe gelovige zou niet terug willen naar het bijbelse huwelijk". Het huwelijk als liefdesgemeen schap bestond toen gewoon niet. "De vrouw was het eigendom van de man. Echtscheiding zoals wij dat verstaan bestond ook niet. De vrouw werd onder be paalde omstandigheden eenvou dig weggestuurd. Zelfs haar ui terlijk kon daarvoor een reden zijn. Ook de kijk op gezin en op homosexualiteit was toen heel anders. Van homosexualiteit wist men niets af'. Van der Zee beschouwde de bijbel se vormen dan ook niet zonder meer als 'normatief. "Ze beho ren tot andere culturen en le venspatronen". De inleider kon zich goed voor stellen, dat mensen de geschie denis van de laatste tientallen ja ren als 'verwording' ervaren. "Het is niet gemakkelijk, als de vastigheden van je leven gaan ontbreken". Maar er zijn niet al leen maar nadelen. "We moeten de positieve kanten ontspannen onder ogen willen zien". Hij noemde er vier. - De sex is ontdaan van haar ta boes. De sfeer van geheimzinnig heid rond een zo wezenlijk deel van het leven is doorbroken. - Het huwelijk is iets gerelati veerd. Ontdaan van zijn 'hoog heilig' karakter. "De manier waarop ook in de kerk het huwe lijk is verheerlijkt was wel on barmhartig tegenover mensen wier huwelijk mislukte of die al leen bleven". Wie alleen was, leefde eigenlijk maar half. - Ook de toegenomen mogelijkhe den tot scheiding beoordeelde Van der Zee positief. "Het blijft een hachelijke zaak, maar dat er wegen zijn om op een verant woorde manier uiteen te gaan als het huwelijk zijn grond heeft ver loren, kan toch moeilijk als ver wording worden aangemerkt". - De variaties tenslotte duiden er op, dat mensen niet allemaal op precies dezelfde manier hun rela tie willen beleven. Versmalling In een derde opmerking ging ds. Van der Zee in op de 'schaduw kanten en gevaren'. Hij zag een 'dreigende versexuali- sering' van het leven. "Dat maakt mensen niet gelukkig". "De vol heid van het leven biedt meer". Hetzelfde geldt voor de versmal ling van de sexualiteit tot louter 'lichamelijke beleving'. "De mens is geen gebruiksvoor werp". Hij waarschuwde voor een losma ken van de sex van de intentie tot verantwoordelijkheid en zorgvuldigheid. "Alleen zo kun nen we menselijk met elkaar om gaan, zowel binnen als buiten het huwelijk". Dit zijn noties waar het evangelie duidelijk over is. "Natuurlijk kan en mag niet alles. We zullen ontspannen moeten zoeken naar nieuwe normen en waarden. Het zit niet in onze vor men. Wel in de manier waarop we die vullen". Van der Zee sprak liever over een 'verbond'. "Een verbond kun je in allerlei relaties beleven". Hij geeft de voorkeur aan een kerk die met vreugde spreekt over het beleven van verantwoordelijk heid in menselijke verhoudingen. Bóven een benauwde kerk die al leen maar bezorgd is over het ver val van normen uit vroeger tij den. NOORDW1JK - Voor het eerst in de geschiedenis van het sinds 1969 be staande oecumenische 'leerhuis' in Noordwijk zullen dit seizoen enkele mensen van joodse kant regelmatig hun medewer king verlenen. Het zijn rabbijn L. van der Kamp en opperrabbijn A. Soe- tendorp, beiden uit Den Haag. Ook mevrouw H. van het Hoofd, die in Lei den Semitische talen stu deert met als hoofdvak he breeuws, komt een paar keer naar het leerhuis, dat te beginnen op donderdag 20 oktober in deze herfst en winter tien keer bijeen komt. De andere medewerkenden zijn: K. Bouhuijs, hervormd studen tenpredikant in Leiden, H. J. Heering (remonstrants), oud- hoogleraar te Leiden, H. Berkhof Jhervormd), eveneens oud-hoog leraar te Leiden, en J. M. Vlijm (gereformeerd), oud-studenten predikant te Leiden. Op de eerste avond bespreekt ds. Bouhuijs de ontwikkeling van het leerhuis in de loop der eeu wen. Het leerhuis kwam al voor ten tijde van het Oude Testa ment. De inleidingen op de ande re avonden gaan over 'de messias en het vrederijk', 'het plaatsver vangend lijden van de knecht des Heren', 'de geboorte van de messias', de vraag of Jezus 'dege ne is die komen zou', de Zalig sprekingen, het bidden, 'Jezus en de dood', het 'ingaan in het Koninkrijk der hemelen' en het joodse en christelijke paasfeest. Nu eens wordt de inleiding door een jood verzorgd, dan weer door een christen. De avonden zijn in de aula van de Wilhelminaschool in Noordwijk. Vraagtekens Over de belangstelling heeft de heer C. Lindhout jr. - Gooweg 13 Noordwijk, telefoon 01719- 14016 -, coördinator van het leerhuis, niet te klagen. Tot nu toe zijn er 54 aanmeldingen, ook van buiten Noordwijk. De vroe gere Noordwijkse predikant dr. J. G. B. Jansen heeft het leerhuis destijds opgezet. De bedoeling was, meer helderheid te krijgen over de joodse achtergronden van de bijbel. De heer Lindhout hij geeft graag nadere inlichtingen is er van het begin af bij geweest. Voor hem ligt de waarde van het leer huis vooral hierin, "dat je door meer studie van de achtergron den van situaties in de bijbel de dingen meer in hun juiste pro porties gaat zien". Daarom vindt hij de versterking van de joodse bijdrage heel belangrijk. "De bij bel is niet te verstaan zonder de joden". Een andere ervaring van de deelne mers is de relativering van inge burgerde opvattingen. "Die maakt het mogelijk, over kerk muren heen te kijken. Je gaat hier en daar vraagtekens zetten en leert nadenken". Lindhout is blij dat met het vertrek van dr. Jansen uit Noordwijk de ze mogelijkheid tot geloofsverdie ping niet is verdwenen. Uit de ve le aanmeldingen blijkt voldoen de, dat er naast andere vormen van geloofsonderricht - behoefte aan bestaat. Samenstelling van deze pagina S.J. de Groot De hoofdredacteur van het 'Her vormd Weekblad' (een uitgave van de Confessionele Vereniging in de Hervormde Kerk), de Sche- veningse predikant dr. C. Beze- mer, is verbaasd en diep teleur gesteld omdat ds. C. B. Roos en dr. R. J. Mooi volgende week za terdag de 'gebedsdienst' van de vredesbeweging in Roosendaal zullen bijwonen. Deze bijeen komst is bedoeld als voorberei ding op de nationale demonstra tie tegen de kernbewapening op 29 oktober in Den Haag. Roos is voorzitter van de hervormde sy node, Mooi secretaris-generaal van de Hervormde Kerk. Hoewel Bezemer zelf om meer dan één reden er beslist niet heen gaat en ook niet naar de de monstratie in Den Haag er kent hij het recht om op deze ma nier van de democratische vrij heid gebruik te maken. Maar het is beslist géén 'dienst' daar in Roosendaal. "In wezen gaat het om een politieke samenkomst, die onder andere is belegd door het Interkerkelijk Vredesberaad, dat bij de laatstgehouden kamer verkiezingen adviseerde op de linkse partijen te stemmen". Uit elkaar "Heel anders zou het zijn als men had willen samenkomen om te bidden voor vrede en gerechtig heid in de hele wereld; los van de activiteiten van bepaalde vredes bewegingen. Nü draagt de sa menkomst in Roosendaal een uitgesproken stempel, dat er al leen maar toe kan bijdragen, dat voor- en tegenstanders nog ver der uit elkaar worden gedreven". Het meest afkeurenswaardige vindt dr. Bezemer nog, dat de sa menkomst het karakter heeft van een 'agapèviering', waarbij brood en wijn worden rondge deeld. "Een agapè was altijd een volledige maaltijd. Deze viering is een verkapt avondmaal". BEZEMER bedenkelijk Hij vraagt zich af, of de samen komst op deze manier geen schertsvertoning wordt, die in wezen een aantasting betekent ran de heiligheid van het avond maal en de eucharistie. "Het moet eigenlijk als onmogelijk worden beschouwd, dat leiding gevende kerkelijke personen daaraan deelnemen". En als dan ook nog in de kerkdien sten van de daaropvolgende zon dag verslag moet worden uitge bracht van de bevindingen in Roosendaal, "dan moeten we toch wel vragen, waar we met de kerkdienst naartoe gaan". "Dat kan nog meer polarisatie teweeg brengen binnen kerkeraden en gemeenten dan er nu al is". Volgens Bezemer is 'Roosendaal' opnieuw een bewijs, dat het 'ker kelijke denken' tot een bedenke lijk niveau is gedaald. LEIDEN: Herv. Gem. Hoogl. kerk 10 ds. Pannekoek, 11.45 oecum. dienöt; Marekerk 10 ds. De Jong, 5 ds. v. Cam- pen, Vlaardingen; Maranathak. (L. Morsweg) 10 ds. Kool- Regenboog (Merenwijk) 9.30 ds. Riet veld en pastoor v. Well, 11.15 ds. Riet- Bethlehemk. (Driftstr.) 10>ds. v. 't Hof (van Diac.huis); Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) 9 ds. Heemskerk, O.geest, 10.30 ds. Sterrin- ga, 5 ds. Rietveld en kap. Bergsma (L. des Heils); Vredesk. (Burggravenl.) 10 ds. Bou huijs; Waalse kerk (Breestr.) 10.30 ds. Ribs; Petrakerk (Surinamestr.) 10.30 doven- dienst, hr. Terpstra. Jeugdkapel Middelweg 28: 11.30; jeugd- kapel Bevrijdingsk. 10.30 C. Jonge- jan. Acad. Ziekenhuis 9 rk. dienst, 10.15 ds. Bakker. Diakonessenhuis 10.30 ds. Visser, Kat wijk aan Zee, zat. 22 okt. 10.30 rk. dienst, H. Delemarre. Endegeest: zie Oegstgeest. Geref. Kerk: Zuiderk. (Lammen- schansw.) 10 prof. dr. Verkuyl, Petrak. (Surinamestr.) 10 dr. v.d. Zwaan, 10.30 dovendienst, hr. Terp- Oude Vest 10 ds. Veenstra, ha; Maranathak. (L. Morsw.) zie herv. gem.; Bevrijdingsk. (Montgomerystr.) zie herv. gem.; bejaardenhuis Groenhoven 10 hr. v. Wallinga, L.dorp. Geref. K. Vrijg. (aula 'De Vlietschans', Apollolaan): 10 dienst, 3 ds. Grutter. Chr. Geref. K. (Steenschuur): 10 en 5 ds. Den Hertog Geref. Gem. (N. Rijn): 10 en 4.30 ds. Church of England: 5 nam. (in oud-kath. k. Zoeterw.singel). Rooms-Kath. K.: Haagweg zat. 7, zo. 9 en 10.45; Herensingel zat. 7, zo. 9.30 en 11; Rijndijk (Leiden-V.schoten) zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Steenschuur zat. 7, zo. 8.30, 10, 11.30, 6 en 7; Boshuizerkade zat. 7, zo. 9.30 en 11; Lammenschansweg zat. 7, zo. 9.30 en 11 Haarl.straat zat. 7, zo. 9.30, 10.45 en 12.15; H. Rijndijk (zie Zoeterwoude). ABBENES: Herv. Gem. 9.30 ds. Berg- AARLANDERVEEN: Herv. Gem. 10 ds. v. Achterberg, Leiden, 7 kand. Vuijst, Noordw.hout. Geref. Kerk: 10 ds. Warner, Utrecht, 6.30 Geref. Gem. in Ned. (Bethl.kerk Driftstr.): 11.30 en 5.30. Evang.-Luth. Gem. (Hoogl. Kerkgr.): 10.15 ds. Mostert. Doopsgez.-Remonstr. Gem. (Lokhorstk. Pieterskerkstr.): 10.30 ds. v. Bilder- beek, Arnhem. Baptistengem. (O. Rijn 3): 10 ds. Bos veld. Evang. gem. (Middelstegr. 3): 10 br. Dik- kes. Zendingswerk Middernachtsroep (Zoe terw.singel 21): 5 nam. hr. Roos. Evangeliecentrum (Zijlsingel 2): zo. 10 en di. 8 hr. Zijlstra. Pinkstergem. (O. Vest 13): 10 hr. Elker- Leger des Heils (Hooigr.): 10 heiligings samenkomst. Nieuw-Apost. Kerk (H. Rijnd. 24): 9.30 en 4. wo. 8. Zevendedagadventisten (Ontmoetings- kerk Voorschoten): elke zat. 9.45 bij belstudie, 10.45 predikdienst. Christian Science (Steensch. 6): 10.30. Kerk v^n J. Chr. v.d. Heiligen der L. Da gen (Brahmsl.): 9.30, 10.30 en 11.20. Oud-Kath. K. (Zoeterw.singel): 10. ALPHEN AAN DEN RIJN: Herv. Gem. Adventskerk 10 ds. Bogers, 6.30 ds. v.d. Heiden; Kruisk. 10 ds. Blenk, A.dam; Opst.kerk 10 ds. v.d. Heiden; Salv.kerk 6.30 ds. Versluys, Maas sluis, opendeurdienst; G. Herderkerk 10 ds. Mulder, 6.30 ds. Mulder, jeugd dienst; De Bron 9.30 ds. Verheul, 10.15 ds. Nieuwenhuis, 6.30 ds. Ver heul, hymnische leerdienst; Ashram (Marsdiep) 10 ds. Oosthoek; Oudsh- .kerk 10 kand. mevr. Faber-Furnee; Sionskerk (Planetensingel) 9.30 en 6.30 ds. v. Wier, Rijssen. Geref. Kerk: Mar.kerk 10 ds. Stolk, 6.30 ds. Modderaar; Salv.kerk 10 ds. Mod deraar, 6.30 ds. Versluys, Maassluis, opendeurdienst. Zie ook herv. gem. Geref. K. Vrijg.(Rijnstroom): 9.30 en 5 ds. Blokland. Ned. Geref. Kerk (school Willemstr.): 9.30 ds. Janse, 4.30 ds. De Jong. Oud-Geref. Gem. (Hooftstr. 240): 9.30 en 4. Bapt.gem. (Molenwerfstr. 1): 10 evang. v.d. Zeeuw, 6.30 ds. v. Berghem. Bapt.gem. Noord (school Kalkovenw. 62): 10 ds. W. Veenstra, 6.30 ds. Bos veld. Volle-evang.gem. ('De Ark', Pr. Hen- drikstr. 54): 10 hr. Knoester. Pinkstergem. (school Batenstein 16): 10 dienst, 7.30 evang.dienst. Leger des H. (Corn, de Vlamingstr.): 10 en 6.30. Remonstr. Kring (Van Mandersloostr. 36): 10 streekdienst in Wadd.veeh. Rk Kerk: Bonifaciusk. zat. 7, zo. 9.45 en 11.30; Piusk. zat. 7, zo. 9 en 10.30; De Bron zat. 7. zo. 9 en 11.30. BENTHUIZEN Herv. Gem. 9.30 en 6 ds. Exalto. Geref. Gem. 9.30 en 6 ds. Vogelaar. BODEGRAVEN: Herv. Gem. Dorps kerk 10 dr. Balke, Den Ham, 6.30 dienst; Salv.kerk 10 dr. Maarsingh, A.foort, 6.30 ds. Vos, A.dam; Bethl.kerk 10 ds. Richter, 6.30 ds. v.d. Hoef. Geref. Kerk: 10 ds. Elderman, 6.30 drs. Geref. K. Vrijg.: 9.30 ds. D. T. Vreugden- hil, 4.30 ds. Mouissie. BOSKOOP: Herv. Gem. Dorpskerk 9.30 dr. Haitsma, 6.30 ds. Vlasblom; De Stek 9.30 ds. Vlasblom. Geref. Kerk: 9.30 ds. v. 't Hoff, 5 ds. Da- vidse, Zevenhuizen. Geref. Gem.: 9.30 leesd., 7 ds. Harinck. Rk Kerk: zat. 5.30 (De Stek) en 7, zo. 9.30 en 11. HAZERSWOUDE: Herv. Gem. 9.30 kand. Paul, Zoetermeer, 6.30 ds. v. Achterberg, Leiden, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 ds. Welbedacht, 5 ds. Damsma, Rijnsburg. Rk Kerk: dorp zat. 7, zo. 9.30 en 11.30; Anker zat. 7. zo. 8.45 en 11.15; Rijndijk zo. 10. Geref. K. Vrijg.: 10.15 leesd., 3.30 ds. Heida. Ned. Geref. Kerk: 8.45 ds. De Jong, 7 ds. Janse. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. Slagboom. Vrije Chr. Geref. Gem. (Unizaal): 10 en 5 ds. v.d. Belt. Geref. Gem. (Remisestr.): 10 en 5 lees- dienst. Volle-evang.gem. ('Tripodia'): 9.45. KOUDEKERK AAN DEN RIJN: Herv. Gem. 10 ds. Lapré, 7 zie geref. kerk. Geref. Kerk: 10 ds. Rietveld, Zoeter meer, 7 ds. v.d. Kamp, Rijnsaterwou- HOOGMADE: Herv. Gem. 10 ds. Boon- Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. DE KAAG: Herv. Gem. 10 hr. Drijver, Voorschoten. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8 en 10. KATWIJK AAN DEN RIJN Herv Gem. Dorpsk. 10 en 6 ds. Aarents, ha; Ontm.kerk 10 en 6.30 ds. Gebraad, ha. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): zie Katwijk Geref. Kerk: 9.30 ds. Koster, 5 ds. v. Breevoort. Rk Kerk: 9.30 en 11.15. KATWIJK AAN ZEE: Herv. Gem. N. Kerk 10 ds. v. Sliedregt, 6 ds. Boer; O. Kerk 10 ds. Molenaar, Nieuwveen, 6 ds. Visser; Ichthusk. 10 ds. Schuurman, 5 ds. Vroe- gindewey; Pniëlk. 9.30 ds. Visser, 6 ds. Schuur- aula Bestevaer-mavo (Rijnsoever) 10 ds. De Jonge, Alphen, Overduin 2.15 ds. Baas. Ver. ter voorbereiding van een herv. deelgemeente 'De Rank' te Katwijk (aula P. Groen-college): 10 ds. Nieber, Hilversum. Geref. Kerk: Vr.kerk 10 hr. Brouwer, 5 ds. Koster; Triumfatork. 10 ds. v. Breevoort, 5 ds. Verdoom, Wadd.veen. LEIDERDORP: Herv. Gem. en Geref Kerk Dorpsk. 10 ds. Knorth, 6.30 ds. Stegeman; Hoofdstr. 10 ds. v. Loenen; Scheppingsk. 9 en 10.30 ds. Stegeman. Elis.ziekenhuis 10 rector Vijftigschild. Bapt.gem. (wijkgeb. Zijlkw.): 10 hr. De Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 12. LEIMUIDEN: Herv. Gem. 9.30 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 hr. Voogd, 5 ds. Broer. Rk Kerk: zat. 7. zo. 7.30, 9.30 en 11.15. LISSE: Herv. Gem. Dorpskerk 10 ds. Alma, Epe. 7 ds. Damsma, Rijnsburg, jeugddienst; Pauluskerk 10 ds. De Gelder, ha. Geref. Kerk: 10 ds. Boswijk, 7 zie herv. gem. Geref. K. Vryg.: 10.30 en 4.30 Ned. Geref. Kerk (Salvatori): 9.30 ds. Kiezenbrink, Baarn, 7 ds. Biewenga, Zoetermeer. Chr Geref. Kerk: 10 en 4.30 ds. v. Dy- ken. NIEUWKOOP: Herv. Gem. 9.30 ds. v. Waarde, Hoofddorp, 6.30 ds. v. Doorn. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Noote- boom, ha. Remonstr. Gem.: 10 streekdienst in Wadd.veen. NIEUWVEEN: Herv Gem. 9.30 hr. Goedhart, 6.30 ds. Molenaar. Geref. Kerk: 9.30 hr. Mooij, Leiden, 7 ds. i 11. NIEUW-VENNEP: Herv. Gem. 9.30 ds. Goverts, 7 hr. Drijver, Voorschoten, jeugddienst. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Rang. Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 4.30 ds. Visser. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10. NOORDEN: Herv. Gem. 9.30 kand Baas, Benthuizen. 7 ds. v.d. Heuvel, Harmeien. Geref. Kerk (W. Verlaat): 10 hr. Koenes, 7 ds. Rang. NOORDWIJK Herv. Gem. Voorstr- (Binnen) 10 ds. v.d. Lee, ha, 4.30 ds G H. vanKooten; Hoofdstr. (Zee) 10 en 5 ds. Keuning, ha. De Rank (Golfbaan) 10 ds. J. Vroeginde- wey. Geref. Kerk: Hoofdstr. (Zee) 10 ds. Kui per, ha; Vinkenl. (Binnen) 9.30 ds. Lijesen, Hat- tem, 5 ds. Kuiper; Stichtingskerk 11 ds. Lijesen; Sole Mio 9 hr. v. Duin. Rk Kerk: Zee zat. 7. zo. 9.30 en 11; Binnen zat. 7, zo. 8. 10 en 11.30. NOORDWIJKERHOUT: Dorpsk. 10 avondmaal; De Zilk 10 ds. Meijering, Voorschoten. Rk Kerk Victork zat. 7, zo. 9.30 en 11; Jozefk. zat. 7, zo. 8.30 en 10. OEGSTGEEST: Herv. Gem. Groene of Will.kerk 11 pater Boshouwers en ds. Kooman, oecum. dienst; Pauluskerk 9.30 dr. Blom, 5 bevestiging en intrede ds. Da Costa; Gemeentecentrum (Lijtw.) 10.30 prof. dr. H. Faber. Geref. Kerk: 10 ds. Vegter. Zie ook herv. gem. Geref. Kerk Vrijg.: 8.45 en 4.30. Ned. Geref. Kerk (Gem.centrum): 8.45 br. Tieleman, 4 ds. Zuidhof, Breuke- len. Van Wijckerslooth: 4 ds. De Jong, Lei den. Endegeest: 9.30 ds. Friederich. Volle-evangeliegem. (Gem.centrum): 4 Rk Kerk: Will.kerk zat. 7, zo. 9 en 10.30 OUDE EN NIEUWE WETERING: Herv. Gem. 9.30 ds. De Korte. Geref. Kerk: 9.30 en 6.30 ds. Jaspers ROELOFARENDSVEEN: Rk Kerk Mar. Pres. zat. 7, zo. 9 en 11; Petrus-B. zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. mein, ha; Bethelkerk 9.30 ds. Romein; Avondzon 3 ds. Romein, ha. Geref. Kerk: Petrak. 9.30 ds. Baayen, 5 ds. Welbedacht, H.woude; Imm.kerk 9 en 10.30 ds. Damsma, 5 ds. Baayen; Mar.kerk 9.30 ds. Cziria, 5 ds. Marais, Purmerend, jeugddienst. Geref. Kerk Vrijg 10 en 5.15 ds. Grut- Chr. Geref. Kerk: 9.30 en 5 ds. v. Sorge. Evang. Christengem. (aula mavo): 10 evang. Wijmenga. Rk Kerk: zat. 7. zo. 10.30. SASSENHEIM Herv Gem 10 en 7 ds Germans, ha. Geref. Kerk: 10 ds. Ferwerda, 5 ds. Baas, ha. Chr. Geref. Kerk: 10 en 5 ds. v. Mulligen, Rk Kerk zat. 7. zo. 9.30 en 11. TER AAR: Herv. Gem. 9.30 ds. Drieber gen, Katwyk aan Zee, 6.30 ds. Holst, Naarden. Geref. Kerk: 9.30 ds. Broer, 6.30 ds. Bui- kema, Zw.dam. Rk Kerk: Aardam zo. 9 en 12; kerk Langeraar zat. 7, zo. 9.30 en 11.30. ref. kerk. Geref. Kerk: 9.30 ds. De Waard, R.dam, 6.30 evang. Brouwer. Alkmaar Geref. K. Vrijg.: 9.30 en 5 ds. Heida. VOORHOUT: Herv. Gem. 10 ds. Muis, Warond. Rk Kerk: zat. 7, zo. 9, 10.30 en 11.45. De Ontmoeting (Noordhofland) 10 ds. De Zeeuw; Hulp en Heil (Schakenbosch) 10. Zie ook geref. kerk. Herv. evangelisatie op geref. grondslag (in aula Lucas-college, Beethoven- laan): 9.30 ds. Talsma, Den Haag. 4 ds. Wilschut. Aulagemeenschap Noordhofland: 10.30 woorddienst. Rk Kerk: Laur.kerk zat. 7. zo. 11.30; M. Godskerk z 10. WADDINXVEEN: Herv. Gem. Brugk. 9.30 ds. De Lint, Hei- en Boeicop, 5 ds. Abma, Putten; Hoeksteen 9.30 hr. Visser, Gouda, 6.30 ds. Abma, Gouda; Bethelk. 9.30 ds. Nyenhuis, Cothen, 5 ds. Goossen; Imm.kerk 10 en 5 ds. Hulst Geref. Kerk: Kruisk. 10 ds. De Moor, 5 ds. v.d. Berg; Ontm.kerk 10 ds. v.d. Berg. Remonstr. Gem. 10 ds. Thieme, Goude rak, streekdienst. Rk Kerk: Victork. zat. 7. zo. 10; Ontm.kerk zat. 7, zo. 11.45. WARMOND: Herv. Gem. 10 ds. Mac- kaay. Leiden. Rk Kerk: zat. 7. zo. 8.30, 10 en 11.30. WASSENAAR: Herv. Gem. Dorpsk. 10 ds. Steenstra, 4.30 ds. v. Sliedregt, Katwijk aan Zee, 7 opendeurdienst; Kievietk. 10 ds. v.d. Kamp; Messiask. 10 ds. v. Waasbergen; Dorpscentrum 9.30 ds. Wolters Geref Kerk: Zijllaan 10 ds. Helderman, Badhoevedorp, 7 opendeurdienst in herv. Dorpskerk, Zuid (Bloemcamplaan) 10 dr. v. Brug gen. WOUBRUGGE Herv. Gem. 9.30 en 6 30 ds. Koelewyn. ha. Geref Kerk 9.30 en 6 30 ds. Aalders, ha. Ned. Prot Bond (De Wyk): 7 nam. dr. Meijering, O.geest. Rk Kerk: zat. 7, zo. 10. ZEVENHOVEN Herv. Gem. 9 30 kand. Ten Voorde, Gouda. 7 ds. Schalk. Geref. Kerk: 9.30 en 7 hr. Vermeer. ZOETERWOUDE Herv. Gem. 10 geza menlijke dienst. Rk Kerk St Jan zo 9 30 en 11; Chr. Dienaark zat. 7, zo. 10; H. Rijndijk zat. 7, zo 9.30 en 11. Broer. Remonstr. Gem.: 10 streekdienst Wadd.veen. Opperrabbijn Soetendorp .bij 'leerhuis' in Noordwijk

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9