Verklaring Warschpact bevalt VS c VEELZON VEEL ZIEN 'Komen de Russen naar de Spelen?' J Oppositie Chili laakt wrede optreden politie Eerste (Europese) kernreactor tegen de grond is Congres achter Thatcher Oppositie in Japan boycot parlement Los Angeles vraagt zich af: ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 "Blijven praten in Genève" WASHINGTON (AFP/UPI) - De Amerikaanse regering heeft het communiqué, dat het Sowjet-persbureau Tass heeft uitgegeven na de bijeenkomst van de ministers van buitenlandse zaken van het Warschau Pact, gunstig ont vangen. Buitenland Het ministerie van buitenlandse zaken verklaarde dat de tekst weliswaar "een aantal dubbelzin nigheden bevat" maar dat het communiqué op twee punten in de richting gaat van het stand punt van de Verenigde Staten en hun bondgenoten: - dat het mo gelijk blijft nog dit jaar een over eenkomst te bereiken bij het overleg over de Euro-raketten en - dat de onderhandelingen moe ten doorgaan, ook al wordt voor het eind van dit jaar geen ak koord bereikt. De woordvoerder van het ministe rie wees erop dat de "voorwaar den die de Sowjet-Unie stelt aan verder onderhandelen na het eind van dit jaar niet duidelijk zijn". Volgens de Verenigde Staten blijft de Sowjet-Unie "een monopolie nastreven" op het terrein van de middellange-afstandsraketten en "blijft ze dreigen met tégenmaat- regelen" als de NAVO overgaat tot de opstelling van Pershing-2- en kruisraketten. De ministers van buitenlandse za- Marcos benoemt meuwe commissie MANILLA (Reuter/UPI) - Presi dent Marcos van de Filippijnen heeft gisteren een nieuwe com missie in het leven geroepen die een onderzoek moet instellen naar de moord op de Filippijnse oppositieleider Benigno Aquino. De vorige onderzoekscommissie trad maandag af, omdat zij vond dat zij niet geloofwaardig over kwam. De oppositie en de fami lie van Aquino hadden verklaard dat de commissie niet onpartij dig was. Marcos kondigde voor de televisie aan dat het parlement maandag de leden van de nieuwe commis sie zal benoemen. De commissie zal behalve de voorzitter uit min stens vier en hooguit zes perso nen bestaan. De bevindingen van de commissie zullen open baar worden gemaakt, aldus Marcos. ken van het Warschaupact had den gisteren verklaard dat de Ge- neefse onderhandelingen over de Euroraketten moeten door gaan. Ook als tegen het einde van dit jaar geen akkoord is bereikt tussen de Sowjet-Unie en de Ver enigde Staten. Deze verklaring wordt echter gekoppeld aan een hernieuwde oproep aan de NA VO af te zien van plaatsing van nieuwe Amerikaanse raketten in West-Europa. Westerse diplomaten zeiden dat de verklaring van het Warschaupact tamelijk gematigd lijkt, maar de forumulering suggereert dat het Warschaupact het Geneefse overleg over de middellange-af standsraketten in Europa (INF) alleen wil voortzetten op de voor waarde dat de NAVO de statio nering van de eerste nieuwe Amerikaanse raketten uitstelt. Afgezien van de onduidelijkheid in het communiqué, spraken ook Westerse diplomaten van een po sitief stuk. "Zij dréigen ten min ste niet langer de besprekingen af te breken". Kremlin-waarnemers waren alge meen van oordeel dat het War schaupact heeft willen meedelen dat het verder wil praten, maar dat het Westen de zaken niet in gewikkelder moet maken door vast te houden aan de statione ring van nieuwe raketten. Diplomaten in Moskou noemden het opmerkelijk dat de ministers in Sofia niet het dreigement her haalden dat er nieuwe kernraket ten zullen worden geplaatst in Oost-Europa als antwoord op de NAVO-raketten. Sowjet-maar- schalk Viktor Koelikov, opper bevelhebber van de strijdkrach ten van het Warschaupact, her haalde donderdag dit dreige ment wel in een interview met het Sowjet-persbureau Novosti. Hij zei: "Na overleg met onze bondgenoten zullen we extra kernwapens plaatsen ter com pensatie van de groeiende nu cleaire kracht van de NAVO in Europa en tevens zullen we pas sende tegenmaatregelen treffen met betrekking tot het grondge bied van de VS". ADVERTENTIE Israel is een aantrekkelijk alternatief als vakantieland. Bruin worden op de schitterende stranden van Elat aan de Rode Zee. Luieren aan de Dode- en de Middellandse Zee, of het meer van Galilea. Gezellig uitgaan in Tel Aviv, het kulturele centrum met z'n beroemde winkelstraten en terrasjes. Maar als u meer verlangt van uw vakantie dan alleen uitrusten in de zon, bekijk dan de heilige plaatsen in Jeruzalem, Bethlehem en Nazareth, het indrukwekkende Massada en Caesarea, of de unieke kibboetsim. Boek uzelf nu een historische zon- i vakantie. El Al brengt u er, 'n de winter, v voor minder ISRAEL AIRLINES Vraag verdere inlichtingen aan uw reisburo. Of stuur deze bon op aan het Israëlisch Nationaal Verkeersbureau. Wijde Kapelsteeg 2. 1012 NS Amsterdam Ja. ik ben geïnteresseerd in die unieke vakantie. Stuur mij a.u.b. meer informatie over: Rondreizen Hotel-vakantie Verblijf in een kibboets I Naam. Woonplaats met code LONDEN (GPD) - Ruim acht mi nuten duurde de stormachtige ovatie die de geëmotioneerde Britse premier mevrouw That cher gistermiddag kreeg aan het slot van haar rede voor het Con servatieve jaarcongres in Black pool. De 4000 gedelegeerden maakten van hun applaus een tumultueu ze demonstratie. Ze wilden de premier, die gisteren een van de zwaarste dagen uit haar loop baan moet hebben meegemaakt, tonen als één man achter haar te staan, Parkinson-affaire of geen Parkinson-affaire. In haar rede, die de afsluiting vormde van het meest gedenk waardige congres dat de Tories in jaren hebben gehad, noemde mevrouw Thatcher haar minister van handel en industrie, die die ochtend had moeten aftreden na de onthullende brief van zijn voormalige secretaresse en min nares Sara Keays in 'The Times', slechts één keer. Zonder Cecil Parkinson bij naam te noemen dankte de premier, sprekend over de Conservatieve overwinning bij de Lagerhuis- verkiezingen van 9 juni „de man die op zo'n briljante wijze onze campagne geleid heeft". Het con gres begreep de hint, en barstte in een luid applaus los. De duidelijk aangeslagen premier hield gistermiddag niet de beste redevoering uit haar loopbaan. Waar traditioneel zich aan Con servatieve zijde scharende bla den als 'The Times', 'The Finan cial Times' en 'The Economist' de premier de afgelopen weken in hun commentaren steeds weer gevraagd hebben een nieuwe vi- door Henk Dam sie voor de tweede regeerperio- de-Thatcher te geven, herhaalde ze de oude standpunten. Centraal in het economische beleid van de komende jaren zal op nieuw de strijd tegen de inflatie zijn, zo kondigde de premier aan. „Wij blijven vasthouden aan on ze politiek om inflatie en rente laag te houden. Daaraan heeft de industrie behoefte. Die politiek heeft de afgelopen vier jaar ge werkt, en zal ook in de toekomst werken", aldus de premier. Mevrouw Thatcher maakte verder duidelijk dat de Britse overheid ook de komende jaren een sterk op bezuinigingen gericht beleid zal voeren. Elke cent moet door de belastingbetaler worden op gebracht, dus elke cent dient ook goed besteed te worden, aldus de premier, die daarna in één adem de (gratis) nationale gezond heidszorg (NHS) noemde. Er is de afgelopen weken veel kri tiek geweest op de ruwe wijze, waarop de regering-Thatcher op de NHS wil bezuinigen. De pre mier legde die kritiek naast zich neer. „Waar het om gaat, is dat efficiënt met het NHS-geld wordt omgesprongen. Dat doen wij, en daarom is de NHS alleen bij ons veilig", zo zei ze. Thatcher deed een bijtende aanval op de Labour-partij die zij ver weet geld te willen uitgeven zon der zich af te vragen waar dat vandaan moet komen. „Dat is onzin en het volk om de tuin lei den", aldus de premier die daar aan toevoegde: „Het socialisme heeft oude oplossingen voor de problemen van vandaag. Het staatssocialisme is bovendien vreemd aan het karakter van ons volk, dat hier nooit de rode vlag zal laten wapperen". ROME - Bijna was de Spaanse premier Felipe Gonzalez al de erewacht voorbijgelopen, maar een Italiaanse luchtmachtofficier hield hem nog net tegen. Ook de Italiaanse premier Craxidie Gonzalez welkom heettemoest hem uitleggen dat de militaire kapel eerst nog de volksliederen moest spelen, alvorens kon worden verdergelo- pen. De Spaanse premier brengt een officieel bezoek van twee dagen aan Italië. SANTIAGO (UPI/Reuter/AFP) - Chileense oppositiegroepen heb ben gisteren een felle veroorde ling uitgesproken over het wrede optreden van de politie tijdens de donderdag geëindigde drie dagen van protestacties. Bij de betogingen vielen zes doden en zeker tien gewonden. Ruim 250 demonstranten werden gearres teerd, zo is gisteren in officiële kringen in de Chileense hoofd stad vernomen. De acties zijn de jongste in een reeks van maandelijkse betogin gen die vooral in de armenwij ken van de hoofdstad worden ge houden en zijn gericht tegen het militaire regime van generaal Augusto Pinochet. Ze waren georganiseerd door de Democra tische Volksbeweging (MDP) die wordt beheerst door de verbo den communistische partij. De gematigde Democratische Alliantie die de vorige acties op zette had dit keer haar steun ont houden. De demonstraties waren vergele ken met de voorgaande acties, die aan zeker 50 mensen het le ven kostten, minder massaal, zo erkenden de organisatoren. Maar huns inziens is het de beste weg om de regering ten val te bren gen ofschoon ze zeiden ook ach ter andere acties als massa-bij- eenkomsten en stakingen te staan. De kleinere opkomst was volgens MDP-leiders te wijten aan de verwarring bij de over de "valse" dialoog tussen de gematigde oppositie en de rege ring. MDP-leider Manuel Almeyda zei dat de acties zullen voortduren totdat de democratie in Chili is hersteld. Hij kondigde een mas sa-bijeenkomst aan op 27 okto ber en zinspeelde ook op een na tionale staking begin november. Drie jonge studenten kwamen om in Santiago toen de politie het vuur opende op betogers die brandende barricaden opwier pen. Volgens de militaire poütie zouden onbekenden die vanuit een rijdende auto schoten, de schuldigen zijn. Maar verschei dene radiostations citeerden ooggetuigen dat de jongeren door politiemensen in uniform waren gedood. De drie ander doden waren een jongeman in de zuidelijke stad Concepoin die bij een aanval met een traangasgranaat omkwam, een 23-jarige vrouw uit Santiago die dinsdag bij een ongekend grote betoging in Santiago een kogel in het hoofd kreeg en later in een ziekenhuis overleed en een politieman die door onbe kenden werd doodgeschoten toen hij de wacht betrok bij een militair gebouw. TOKIO (UPI) - De Japanse oppositie heeft gisteren voor de tweede achtereenvolgende dag de zitting van het parlement geboycot. Zij wil op deze manier een stemming afdwingen over een motie waarin het vertrek uit het parlement wordt geëist van oud-premier Tanaka, die eerder deze week veroordeeld is wegens het aannemen van steekpen ningen. De oppositiepartijen willen dat deze motie met voorrang wordt behandeld. Tanaka werd woensdag veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf en een boete van bijna zes miljoen gulden omdat hij steekpenningen heeft aangenomen van de Amerikaanse vliegtuigfabriek Lockheed in de tijd dat hij premier was. In 1974 moest hij vanwege deze affaire aftreden als premier. Hij trad ook uit de Liberale Democratische Partij (LDP) maar behield als onafhankelijke een zetel in het parlement. BEIROET (RTR/UPI) - Bij twee afzonderlijke beschietingen door sluipschutters van Amerikaanse stellingen rond het vliegveld van Beiroet is gisteren één Ameri kaanse marinier omgekomen en werd een ander gewond. Bij het eerste incident werd een marinier in een jeep in de benen getroffen door sluipschutter- vuur. Hij werd naar de Ameri kaanse oorlogsbodem Iwo Jima vervoerd voor medische behan deling. Even later kwam een ma rinier om het leven toen zijn jeep over de kop sloeg. Hij werd in de borst geraakt. De woordvoerder kon niet zeggen of de soldaat overleen aan schotwonden in de borst of aan hoofdletsel als ge volg van het ongeluk met zijn Amerikaanse marinier gedood in Libanon wagen. Het vuren was volgens de woordvoerder afkomstig van een gebied bij Hay El Sellom en Bourj El Barajneh, twee zuidelij ke wijken waar shi'itische mos lims wonen. Het waren de eerste persoonlijke ongelukken sinds 18 dagen gele den een bestand werd overeen gekomen tussen het Libanese le ger en christelijke milities ener zijds en door Syrië gesteunde mi lities van Druzen en moslims. Vijf Amerikanen zijn tot nu toe omgekomen bij het vervullen van de vredeshandhavende ta ken van de internationale troe penmacht in en rond Beiroet. Gisterochtend werden korte tijd beschietingen uitgevoerd op po sities van het Libanese leger bij Souk El Gharb in het Shouf-ge- bergte. Van Druzen-stellingen in de heuvel van Keyfoun werden de Libanese geregelde troepen met raketten en mortieren be schoten. Waar het in Genève de vraag is of ze blijven, gaat het er in Los Angeles om of ze komen: de Russen. Over tien maan den beginnen in Californié de Olympische Spelen, voor het eerst op touw gezet door een groep plaatselijke zakenlie den. Hun belangen en die van vele anderen op zoek naar profijt van olympische pro porties. zijn ten zeerste ge baat bij het ongehinderd doorgaan van een ideologi sche confrontatie vertaald in sportuitslagen. Welnu, de Amerikanen gaan er van uit dat de Sowjet-Unie zijn staatsatleten niet zal te rugtrekken, ook al hebben zij uit eigen beweging of op ver zoek reeds verstek laten gaan bij een aantal voor-Olympi sche evenementen. De poli tieke situatie van het mo ment is echter gespannen ge noeg om de organisatoren van de Spelen met preceden ten bij de hand, te doortrek ken van onophoudelijke twij fel. door Henk Kolb Om maar iets te Verenigde Staten hebben zich - na de Russische inval in Afghanistan - op aan drang van het Witte Huis te ruggetrokken van de Olympi sche Spelen in Moskou en be toonden zich in niet geringe mate verontwaardigd dat dit voorbeeld niet in brede lijn door bondgenoten werd ge volgd. Inmiddels hebben de Sowjets een Zuidkoreaans verkeersvliegtuig neerge haald, een gebeuren dat tot ziedende verontwaardiging heeft geleid, die verder reikt dan de kringen die hoe dan ook niets van de Sowjet Unie moeten hebben. Verzoek Een wijs man heeft ooit vastge steld dat alle losse elementen in de VS naar Californié zijn gerold toen het continent een beetje scheef werd gehou den. In dat klimaat handhaaft zich niet alleen Hollywoods bizarre subcultuur, waar aan de schijn alle werkelijkheid ontbreekt, maar ook een groot aantal doorgaans goed gebruinde zakenlieden, met nauwe bindingen in Was hington sedert Ronald Rea gan daar zijn intrede deed. Een hunner, Balsigar gehe ten, heeft 3000 petities laten rondgaan, waarin de Sowjet- Unie beleefd doch dringend wordt verzocht in 1984 uit Los Angeles weg te blijven. De wetgevende vergadering van de staat Californié, de grootste in de VS, heeft een stemmig een resolutie aange nomen die president Reagan en het Congres vraagt de Russen deelneming aan de Spelen te verbieden. Zei Cali- fornisch staatssenator Dool- ittle, de voornaamste voor vechter van de motie: „Voor de Russen is deelneming aan de Olympische Spelen een soort voortzetting van hun militaire parade op het Rode plein - een vertoon van macht. En van hun machts vertoon hebben we voorlopig genoeg gezien". Evenwel, de organisatoren van de Spelen hebben van het Witte Huis, van politieke lei ders in het Congres en bij buitenlandse zaken te horen gekregen, dat voor zo'n ma noeuvre niet behoeft te wor den gevreesd. Organisatoren van de Olympische Spelen kunnen geen landen uitslui ten, die het Internationaal Olympisch Comité als deel nemers heeft aanvaard. Ge beurt dat toch, dan zouden naar het oordeel van deskun digen, de Spelen aan de VS worden ontnomen. President Reagan heeft toen hij nog kandidaat was aanvanke lijk de Olympische boycot van zijn voorganger gesteund doch oordeelde later dat de atleten zoiets zelf moeten uit maken. Politiek kwam hem dat beter uit, aangezien Jim my Carter de grootste moeite had zijn beleid zó door te drukken, dat de Amerikaan se deelnemers nog zeggen schap leken te hebben over het besluit Moskou te laten lopen. Carter had duidelijk laten blijken dat elke andere beslissing zo ongeveer met vaandelvlucht moest worden vergeleken en dat laten pa triottische instellingen als Olympische comités zich geen tweemaal zeggen. De organisatoren in Los Ange les behoeven ook om andere redenen niet te vrezen voor een formele Amerikaanse stap tegen Russische deelne ming. De steenrijke zaken man Justin Dart, een van Reagans vrienden en vertrou welingen met ruime toegang tot het Witte Huis, is tevens vice-voorzitter van het Olym pisch organisatiecomité en de voorzitter van het Ameri kaans Olympisch Comité, William Simon, is een lei dend Republikeins politicus en ex-minister van financièn. Het Witte Huis zegt dan ook dat zijn beloften aan het In ternationaal Olympisch Co mité gelijk staan met een in ternationale verplichting en dat daaraan niet zal worden getornd. Anti-communisme De heer Doolittle in Californié echter, denkt op de recente golf van tegen de Sowjet- Unie gerichte verontwaardi ging zijn politieke surfplank nog wel een eindje verder te kunnen manoeuvreren. Hij suggereert hoorzittingen van de Amerikaanse Senaat over de kwestie. In dat gezelschap vindt hij ongetwijfeld een aantal heethoofden van het genre Jesse Helms, die met ongewisse verkiezingen in het vooruitzicht bereid zijn van rabiaat anti-communis me tot het uiterste te profite ren. Helms bijvoorbeeld, heeft onlangs langdurig (en vergeefs) gefulmineerd tegen de instelling van een nationa le feestdag als eerbetoon aan Martin Luther King, omdat de vermoorde zwarte leider in zijn visie niet veel meer was dan een communistische meeloper. Het is aannemelijk dat waar Spelen en presidentsverkie zingen in de VS zo ongeveer samenvallen, niet alleen het Kremlin, doch ook het Witte Huis én de Democraten, het sportevenement te Los Ange les op politieke merites beoordelen. Die krijgen meer betekenis naarmate de span ningen tussen Moskou en Washington toenemen. De Sowjet-Unie zal geen kans la ten voorbij gaan om met de sport als voertuig een verfoeid kapitalistisch sys teem aan de kaak te stellen. Volgens het Russische persbu reau Tass hebben de commu nistische landen in septem ber tijdens een vergadering in Noord-Korea zich al ge keerd tegen professionalisme en commercialisering van de sport. Bovendien tekenden zij aan, dat de organisatoren van de Spelen '84 niet vol doende garanties bieden op het gebied van veiligheid, ac commodaties en transport. De Russen weten, dat zij anno 1984 zullen moeten wedijve ren om medailles, in een agressief anti-communistisch klimaat. Zij hebben er poli tiek belang bij om in tijden van internationale tegen spoed, daar te triomferen. Zij hebben er geen belang bij vernietigend te worden ver slagen. Pas op 2 juni behoe ven de deelnemers formeel hun komst te bevestigen. Te gen die tijd staat wat de pure sport betreft wel zo ongeveer vast hoe het met de winst kansen is gesteld. Alleen daarin zouden zy aanleiding kunnen vinden om van deel neming af te zien, welke re den zij daarvoor dan ook mo gen aandragen, zegt Dimitri K. Simes, een Russisch emi grant, die doceert aan de School voor Voortgezette In ternationale Studies van de Johns Hopkins Universiteit. Voorlopig heeft nog niemand enige notie wat de Russen zullen doen, als op de slotdag van de Spelen, de marathon de aanloop wordt naar de sluitingsceremonie. En naar e<?n afscheid onder het motto 'Tot 1988. In Seoel'. Dat is de hoofdstad van een land waar mee de Russen geen diplo matieke betrekkingen onder houden en waar de nationale luchtvaartmaatschappij se dert kort een vliegtuig min der heeft. LANDSHUT (DPA) - De kernreactor in het Westduitse Niederaichbach bij Landshut (Beieren) wordt afgebroken. De sloop werkzaamheden zullen volgend jaar in het najaar beginnen. Het is de eerste keer dat een reactor met de grond gelijk wordt gemaakt. De reactor, die nog geen negen tien dagen voluit heeft gedraaid, ligt van af 1974 stil doordat er voortdurend pro blemen zijn geweest met de warmtewis selaars. Volgens Ulrich Losehhom van het centrum voor nucleair onderzoek in Frankfort kunnen de voor de afbraak ontwikkelde methode en machines ook voor het slo pen van andere centrales worden ge bruikt. Uitgaande van een gemiddelde le vensduur van dertig veertig jaar komen er de komende tien tot vijftien jaar enkele centrales voor afbraak in aanmerking. Hoeveel de sloop van de reactor bij Lands hut gaat kosten is nog niet bekend. De regering in Bonn heeft er zeventig mil joen mark voor beschikbaar gesteld en Siemens, die de reactor heeft gebouwd, zal ook een deel van de kosten dragen. Sinds de reactor is stilgelegd heeft het noodzakelijke onderhoud eraan per jaar 1,2 miljoen mark gekost. Er moeten vijfhonderd ton radio-actief ma teriaal en 1700 ton radio-actief besmette onderdelen worden opgeslagen. Het ra dio-actieve materiaal zal in 1988 of 1989 in een voormalige ertsmijn bij Salzgitter worden opgeslagen. Bovendien blijft er na de sloop 130.000 ton puin over dat wel licht by de aanleg van wegen zal worden gebruikt.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7