c Ruim 30 miljard circuleert zwart Kloof met samenleving zal coalitie zorg (moeten) zijn Jaar geëist tegen "sex-psychiater" Afscheid Dutch Batt vol weemoed Voorman CP verdient dik aan buitenlanders In Nederland Verhuizen in de lift De Bruijne opvolger Geertsema Explosie in warenhuis Tarieven afval in regio kunnen omlaag ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 Binnenland HENGELO (GPD) - Hij had een voorkeur voor jonge vrou wen, de 43-jarige psychiater De R. uit Hengelo. Als ze bij hem in therapie kwamen, bracht hij al snel de sex ter sprake en zei dat die de oor zaak van hun problemen was. „Kom eens gezellig bij me op de bank zitten", stelde hij dan voor, waarna hij met me nig patiënte, ook minderjari ge, ontucht pleegde. Sommige vrouwen dachten dat het bij de behandeling be hoorde. Had De R. hen im mers niet verteld dat ze moesten loskomen en durf den te genieten? Anderen walgden ervan. Een vrouw die weigerde kreeg te horen: „Het is je eigen schuld dat je geen vorderingen maakt". Een meisje, dat wel toegaf, werd geprezen: „Je bent nu een volwassen meid", zei De R. toen. De Hengelo'er, enig psychiater van het Koningin Julianazie- kenhuis, heeft lange tijd be weerd dat hij therapeutisch bezig was. „Niks geen thera pie", zei de Almelose officier van justitie, mr. B. W. F. van Riemsdijk, „u vond het ge woon lekker". Hij eiste tegen de man een jaar gevangenis straf. Voorts zou De R. drie jaar lang niet het beroep van arts mogen uitoefenen. De arts waren vier gevallen ten laste gelegd, maar aldus Van Riemsdijk, „de hemel weet hoeveel het er in werkelijk heid zijn geweest". De R. is voor zijn uitspattingen door het medisch tuchtcolle ge voor een maand geschorst. Het tuchtcollege wilde De R. niet definitief ongeschikt ver klaren voor zijn beroep, maar hem nog een kans geven zich op een geheel ander terrein van de psychiatrie te rehabili teren. De officier van justitie was daar fel op tegen. „De R. heeft zo'n inbreuk op de rechtsorde gemaakt en het vertrouwen in de medische stand zo geschonden, dat het onaanvaardbaar is dat hij weer aan de slag kan". De uitspraak is dinsdag over een week. UTRECHT (GPD) - De lijsttrek ker van de Centrumpartij in Al- mere, de Utrechtse bemiddelaar in onroerend goed W. Vreeswijk, verdient al jarenlang een goed belegde boterham aan de ver koop van huizen aan voorname lijk buitenlanders. Volgens medewerkers van de Stichting Buitenlandse Werkne mers in Utrecht was Vreeswijk „gespecialiseerd" in de verkoop van voormalige huurwoningen, waarbij de gemeentelijke woon- verordening moest worden ont doken. Weigerde het huisves tingsbureau een woonvergun ning, dan ging Vreeswijk bijna altijd in beroep. „Hij sprong er echt uit", bevestigt een woord voerder van het Utrechtse huis vestingsbureau. Vreeswijk vond zijn handel in de sector goedkope huizen, die hij merendeels aan buitenlanders verkocht. Deze woningen staan met name in de oude buurten, waar de Centrumpartij een rela tief hoge aanhang heeft door te gen de komst van buitenlanders te ageren. De CP-lijsttrekker heeft zich een paar jaar geleden ook bij de Stichting Buitenlandse Werkne mers gepresenteerd als belas tingadviseur. Hij vroeg mede werkers van de stichting buiten landers naar hem door te sturen Dat is geweigerd. DEN HAAG (GPD) - Er gaat in Nederland tussen de 30 en 45 miljard gulden aan 'zwart' geld om. Dat valt af te leiden uit een onderzoek dat het Centraal Bureau voor de Statistiek heeft verricht naar de omvang en de ontwikkeling van 'zwarte' activiteiten in ons land. over of een deel van de feitelijk gemaakte opbrengst al dan niet voor de belastingdienst wordt opgegeven, en daarmee al dan niet als 'zwart' inkomen wordt Het CBS acht het aannemelijk dat in de cijfers die het zelf bijeen gaart voor het vaststellen van het nationaal inkomen, tussen de vijf en tien procent voortkomt uit 'zwarte' activiteiten. Bij een na tionaal inkomen van (thans) ruim 300 miljard gulden, bete kent dat een bedrag van tussen de 15 en 30 miljard. Het CBS houdt er rekening mee dat er daarnaast nog een 'zwart' bedrag is dat buiten de bereke ning van het nationaal inkomen blijft. Het bureau houdt het erop dat het nationaal inkomen hoog uit vijf procent hoger zou uitko men, wanneer het die 'zwarte' ac tiviteiten wel binnen zijn bereke ningen zou weten te halen. Daar bij gaat het dan om een bedrag van maximaal 15 miljard. Landbouw In zijn berekeningen wordt een deel van het totaal aan 'zwarte' activiteiten wel meegenomen, doordat het CBS de gegevens voor het bepalen van het natio naal inkomen ergens anders van daan heeft. Zo wordt voor het be- genoten. palen DEN HAAG (ANP) - In 1982 zijn er binnen Nederland 1,52 mil joen personen verhuisd. Dit is 5,4 procent meer dan in het jaar daarvoor toen er 1,44 miljoen verhuisde personen werden ge teld, aldus het Centraal Bureau de Statistiek gisteren. de bijdrage die de Vergeleken met het jaar daarvoor ple; DEN HAAG (GPD) - De Utrechtse WD-gedeputeerde ing. M. de Bruijne wordt de opvolger van mr. W. J. Geertsema als commis saris van de koningin in de pro vincie Gelderland. Het kabinet heeft gisteren het voorstel van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) overgenomen om De Bruijne als opvolger van Geert sema voor te dragen. Het is de bedoeling dat de benoeming 16 november van kracht wordt. Voor de nieuwe commissarispost in Gelderland was naast de Utrechtse gedeputeerde ook de Europarlementariër en oud- Tweede Kamerlid mr. Aart Geurtsen kandidaat. Naar ver luidt zou de landelijke WD-top een lichte voorkeur hebben ge had voor het oud-kamerlid. M. de Bruijne, is 51 jaar oud. Sinds 1957 is hij lid van de WD. Sinds 1966 is hij lid van provinciale sta ten van Utrecht. Acht jaar later, in 1974 werd hij ge kozen tot lid van het college van gedeputeerde staten. landbouw aan het nationaal komen levert, uitgegaan van op pervlakten verbouwd areaal, de gemiddelde opbrengst in hoe veelheden ervan en de opbrengst ervan op de markt, waarbij wordt uitgegaan van gemiddelde prijs op de veiling. Het CBS maakt er zich daarbij niet druk Extra dienst uit Londen geweigerd AMSTERDAM (ANP) - De rijks luchtvaartdienst heeft gisteren de aanvraag van de Engelse luchtvaartmaatschappij British Caledonian voor het vliegen van een extra geregelde dienst Lon den - Amsterdam vice versa met een DC-10 afgewezen. Volgens een woordvoerder van de RLD is als reden voor de afwij zing slechts gegeven de "onge wone achtergrond die bij de aan vraag een rol heeft gespeeld". Hij doelde er duidelijk op dat met deze extra vluchten hoogstwaar schijnlijk passagiers van de Suri naamse luchtvaartmaatschappij Surinam Airways naar Amster dam vervoerd zouden worden. Surinam Airways sloot onlangs met British Caledonian een con tract af om een maal per week met een van de Britten gehuurde DC-10 een vlucht Londen Pa ramaribo en terug uit te gaan voeren na het opzeggen van de luchtvaartovereenkomst met Ne derland door Suriname. vooral het verhuizen binnen dezelfde gemeente toegenomen (6,8 procent), direct gevolgd door het verhuizen naar een andere gemeente in dezelfde provincie (6,1 procent). Er verhuisden in 1982 binnen Nederland 258.000 gezinnen. DEN HAAG - Een spontane zoen kreeg koningin Beatrix gistermiddag van één van de peuters. Het voorval speelde zich af in een kinderdagver blijf. dat onderdeel uitmaakt van het stadsnieuwbouwproject "Oranje- Den Haag. Dit tachtig miljoen gulden kostende project, dat de koningin officieel opende, staat in de bekende Schilderswijk. Behalve ver tedering was er bij de opening ook ontevredenheid. Zo besloot de Haagse wethouder Duwestein een felle tirade tegen de stijging van de woonlasten in de oude wijken met de kreet "Geef Janmaat geen kans in de Schilders wijk". Volgens Duivestein beseffen regering en parlement niet dat zij be zig zijn met het blokkeren van de stadsvernieuwing. Voor de bewoners van de oude wijken vormt de stijging van de woonlasten een bedreiging. HARIS, ZUID-LIBANON - „Jullie zijn hier gekomen toen het er allemaal erg slecht voorstond. Jullie hebben ons weer leven ingeblazen. Leven en hoop. Maar nu gaan jullie opeens weg. Is er vrede? Is Li banon weer vrij? Nee. Het is alsof jullie, die ons weer leven hebben gegeven, ons nu opeens wur gen. In Libanon is er nog niets geregeld en toch gaan jullie weg. Dat is een slechte zaak". Terwijl de sateetjes op de hete plaat voor hem gaarpruttelen, ver tolkt restauranthouder Ali met hand- en armsignalen zijn af schuw over het feit dat het volgende week afgelopen is met het Nederlandse Unifil-bataljon in Zuid-Libanon. Het zogenaamde „Dutch Batt" gaat naar huis. En de plaatselijke Libanese bevol king is daar allerminst gelukkig mee. Met zijn 810 man vormde Dutch Batt een van de grootste eenhe den van Unifil, maar er komt geen plaatsvervanger De contin genten van Ierland en Fidji zullen voor zover mogelijk de Neder landse posities moeten overnemen, waardoor de mannen van de twee bataljons nóg dunner over een gebied dat vroeger door drie bataljons bezet werd, verspreid zullen zijn dan nu al het geval is. „Dat zal zeker een probleem vormen. Minder soldaten betekent minder controleposten en minder ogen om de situatie in de dor pen in de peiling te houden", verklaart een Unifil-officier in Bei roet. „Het vertrek van de Nederlanders betekent niet dat er een vacuum ontstaat, maar er zullen op bepaalde plaatsen wel gaten vallen. Tja, en die zullen andere elementen weer proberen op te vullen". Het is een verwijzing naar de Israëli's en de plaatselijke milities die Israël in Zuid-Libanon driftig tracht te creëren. Op het ogen blik is maar op één plaats een controlepost van de officieel ille gale milities („Gewapende elementen" in VN-jargon) in het ge bied te vinden dat door Dutch Batt bestreken werd. Dat zal na 20 oktober - de dag waarop het bataljon vertrekt - zeker verande ren. Onder de aanwezige bescherming van de Israëli's, de bezet tende macht in Zuid-Libanon, zijn de illegale milities - over het algemeen ongure en onbetrouwbare figuren die door het goede Israëlische salaris gelokt zijn - vrij om te doen en laten wat ze willen. Israël, dat een grotere greep op de dorpen wil hebben, zal zeker trachten meer militieleden te infiltreren. De bevolking is daar duidelijk bang voor. Deze week werd op de valreep vóór het vertrek van Dutch Batt nogmaals een petitie van alle lokale dorpshoofden en burgemeesters overhandigd uit protest tegen het besluit van de regering in Den Haag. En de angst dat na het vertrek van de Nederlanders „wraakacties ge houden zullen worden door hen die Libanon wankel en onveilig willen houden", vormde duidelijk de belangrijkste reden voor het beroep te elfder ure. De petitie werd overhandigd, handen werden geschud en er werd vriendelijk gelachen. Beide partijen wisten dat de petitie slechts een gebaar vormde. Een gebaar van waardering voor wat Neder land hier de afgelopen vyf jaar gepresteerd heeft, waardering vooral voor de soldaten die onder vaak moeilijke, altijd frustre rende en soms gevaarlijke omstandigheden hun werk gedaan hebben. „De regering heeft toch gelijk gehad. Wij zijn hier gekomen om het gezag van de regering in Beiroet weer in het zuiden van het land te herstellen. Nou, daar is niets van gelukt", vertelt kapitein Peter Uhm, een van de vertrekkende compagniescommandan ten. Binnen het Nederlandse bataljon viel er zelfs een discussie over te onderkennen, of Unifil in de praktijk niet uiteindelijk een tegen strijdige werking had. Helemaal vertrekt Nederland overigens niet uit Libanon. Vanaf donderdag blijft een eenheid van 150 man, een ïnfanteriecom- pagnie, in het gebied dat tot nu toe door de Nederlandse Charlie- compagnie bestreken werd. De regering kwam tot deze beslis sing in september toen er nog hevig gevochten werd in de ber gen ten zuidoosten van Beiroet. Het zou internationaal een slechte indruk maken om juist nu alle koffers te pakken en weg te wezen. En dus blijft een compagnie en zullen ook de artsen hun werk kunnen voortzetten in de tien kliniekjes die in de loop der jaren door Dutch Batt in de dorpen zijn opgezet. Maar voor de meesten is Libanon bijna over. ROTTERDAM (ANP) - In het computercentrum van het Rot terdamse warenhuis Termeulen in de Spaanse polder is gisteren als gevolg van een explosie door verhitting van een condensator een hoeveeheid van de zeer gifti ge vloeistof PCB (polychloorbi- fenyleen) vrijgekomen. De ex plosie vond gistermorgen plaats maar de bevoegde autoriteiten zijn pas gistermiddag op de hoogte gesteld. Volgens een woordvoerder van de milieudienst van Rijnmond zijn tenminste acht mensen voor bloedonderzoek overgebracht naar het Toxicologisch Instituut in Utrecht. Een aantal van deze mensen is in contact geweest met de PCB's. Het merendeel heeft vertoefd in de ruimte waar de PCB's zijn vrijgekomen. ROTTERDAM (ANP) - De Afval Verwerking Rijnmond (AVR) wil als gevolg van de aanhoudend goede resultaten de tarieven voor verwerking van huishoude lijk- en bedrijfsafval in 1984 met bijna vijf procent verlagen in de Alphense regio. De prijzen voor chemisch afval zullen daarnaast met maximaal vijf procent wor den verhoogd. Dit voorstel van de raad van commissarissen en de directie van de AVR moet op 4 november door de aandeelhou ders worden goedgekeurd. De AVR rekent volgend jaar op een aanbod van bijna 700.000 ton huishoudelijk- en bedrijfsafval. Voor industrieel/chemisch afval ligt de verwachte hoeveelheid op ongeveer 70.000 ton. De tariefsverlagingen zijn volgens AVR-woordvoerder Chevalier mogelijk door de positieve.resul- taten over het eerste half jaar van 1983 en de verwachting dat de winst over 1983 elf miljoen gul den zal bedragen. De afgelopen jaren heeft de AVR steeds betere resultaten geboekt. Daardoor kregen de aandeelhou- dende leveranciers (met name gemeenten) van huishoudelijk afval over 1981 en 1982 geld te rugbetaald. De vakbeweging komt massaal in verzet. Ambtenaren voeren stiptheidsacties en overwegen te gaan staken. Het CNV, toch nooit een hardloper wat acties betreft, loopt nu voorop en veegt kabinet èn CDA de man tel uit. Toch presteert premier Lubbers het om tijdens de algemene be schouwingen in de Tweede Kamer in meer dan zes uur praten geen enkele keer in te gaan op de onrust die het kabi netsbeleid in de samenleving teweeg heeft gebracht. Zelden heeft een kabinet zich tij dens de jaarlijkse algemene be schouwingen zo ongenaakbaar opgesteld en elke kritiek van tafel geveegd. Zelden ook heb ben regeringsfracties het de re gering daarbij zo gemakkelijk gemaakt als deze keer. door Hans de Bruijn Lubbers kan zijn gang gaan, zo stond het vorige week op deze plaats. Dat is deze week beves tigd. CDA en WD hebben uit overtuiging gekozen voor een keihard bezuinigingsbeleid en nemen de gevolgen daarvan voor lief, al doet de een dat wellicht met meer enthousias me dan de ander. De opmer king van CD A-fractieleider De Vries dat hij „uit overtuiging" de korting op ambtenarensala rissen en uitkeringen steunt, is veelbetekenend. Van de WD kon zo'n houding worden verwacht. De liberalen roepen al jaren dat het roer om moet, dat de overheidsuitga ven met miljarden omlaag moeten en dat de uitkeringen gekort moeten worden. De ge volgen van dat beleid worden schouderophalend afgedaan. 'Uit overtuiging' Het CDA heeft echter in deze de batten „uit overtuiging" een nieuwe jas aangetrokken. In het verleden was er altijd wel een kwestie waarbij het CDA een andere richting uit wilde dan zijn coalitiepartner of werd het kabinet de pin op de neus gezet. Met de PvdA leun de het CDA naar rechts, met de WD naar links. Van dat CDA als centrumpartij is echter niets meer over. Het CDA lijkt definitief te hebben gekozen voor een WD-beleid en daarmee voor de WD. Het (algemene) verzet tegen de schoolgeldplannen is daarbij niet meer dan kruimelwerk. WD-leider Nijpels moet een gouden week achter de rug hebben. Natuurlijk zijn de motieven van CDA en WD niet volledig het zelfde. Uit de bijdragen van de fractieleiders De Vries en Nij pels bleken dinsdag verschil lende uitgangspunten. Het CDA heeft, veel meer dan de WD, een visie op de verzor gingsstaat, waarin de over heidszorg een automatisme is geworden en zelfzorg en zorg voor de medemens inhoudslo ze begrippen zijn geworden. Dat proces terugdraaien is geen zonde. Zou dat zelfs niet zijn in een tijd van economische groei. De filosofie van de WD is daarentegen meer de fisolo- fie van de rekenmachine. Maar het is juist die filosofie die het kabinet volledig heeft overge nomen en waartegen het CDA geen tegenspel meer biedt. Veelbetekenend is dat premier Lubbers pas nadat hem daar om uitdrukkelijk door De Vries was gevraagd, met een keurig aangepast, uiterst kort betoogje kwam over de terug tredende verzorgingsstaat en het afnemend verantwoorde lijkheidsbesef. Om vervolgens weer snel over te schakelen op een ongekënd ge harnaste verdediging van het bezuinigingsbeleid, waarin geen ruimte was voor alterna tieven. Vooral het CDA lijkt het te ontgaan dat het kabinet, en daarmee CDA en WD, juist op dat beleid worden aangeke ken, met welk ideologisch sausje het ook wordt overgo ten. Vakbeweging Dat verklaart ook de ongemeen felle reprimande van CNV- voorzitter Harm van der Meu- len aan het adres van het CDA. Van der Meulen heeft het CDA, ondanks de gemeen schappelijke achtergrond, af geschreven. Hij ziet, zoals zo velen, weinig meer dat het CDA van de WD onder scheidt. Veel CDA'ers hebben een ge schiedenis in de vakbeweging achter de rug. Ronduit beden kelijk wordt het daarom wan neer De Vries verzet tegen de Lubbers: Keurig aangepast, uiterst kort betoogje. (Foto ANP). kabinetsplannen van diezelfde vakbeweging rangschikt onder het „oproepen van emoties die de spanning opvoeren". Het sociale gezicht, dat het CDA altijd - soms krampachtig - heeft weten te behouden, is weggevallen. De verrechtsing, die onder Van Agt is ingezet, lijkt definitief vorm gekregen te hebben. In hoeverre daarbij ook electorale overwegingen een iol spelen, is moeilijk te zeggen. Feit is dat het CDA tot nog toe vooral aan de WD stemmen verliest. Wellicht denkt het, door dicht te gen de liberalen aan te krui pen, dat proces te kunnen stoppen. Voor verlies aan links is het CDA veel minder be vreesd. De Scholtens en Dijk mannen ziet men liever van daag gaan dan morgen. Door deze houding is de kloof tussen CDA en PvdA groter dan ooit tevoren. Illusies over samenwerking tussen CDA en PvdA in een volgend kabinet, kunnen voor jaren de ijskast in. Dat kan overigens tot een politieke patstelling a la 1981 leiden, wanneer na verkiezin gen CDA en WD samen geen nieuwe meerderheid behalen. Tweedeling Die, altijd door het CDA verfoei de maar nu zelf opgeroepen, tweedeling in de Nederlandse politiek begint na deze week steeds meer realiteit te wor den. De wijze waarop het CDA, in het voetspoor van het kabi net, de alternatieve plannen van de PvdA naar de prullen mand verwees, spreekt wat dat betreft boekdelen. Kreeg de FNV enkele weken ge leden voor een veel minder doorwrocht plan nog de sym pathie van de regeringspartij en, voor het PvdA-plan hadden zij geen goed woord over. Op de details ervan werd niet eens ingegaan. De mening stond im mers al vast: het kabinetsbe leid moest doorgaan. Het PvdA-plan zou de proble men naar de toekomst ver schuiven. Volgend jaar mooi weer spelen en daarna weer met de brokken zitten, heette het. Maar daarbij werd verzwe gen dat ook het kabinetsbeleid voor die jaren met tal van onze kerheden is omgeven. Net zomin als het Centraal Plan bureau het PvdA-plan op zijn gevolgen voor de jaren na 1984 heeft kunnen doorrekenen, heeft het dat gekund voor het kabinet. Dat ook Lubbers' be leid geen rotsvaste veranke ring kent, blijkt wel uit de smeekbede die de premier on langs tot de ondernemers richtte om toch maar vooral in Nederland te investeren. Het debat heeft duidelijk ge maakt dat het bij de keuze van een economisch beleid vooral om geloof gaat. Om vertrou wen in de eigen plannen, om optimisme tegenover pessi misme. Van beide kanten. Het kabinet, CDA en WD hebben hun geloof geschonken aan een strak bezuinigingsbeleid. En zij willen bij zichzelf geen twijfel toelaten, omdat voor gaande kabinetten daarvan al vaak genoeg de gevolgen heb ben ondervonden. Zwakte Het geloof dat het zo moet is bij de coalitiepartners nu zo sterk, dat het lot van welk alternatief PvdA-plan dan ook, al tevoren was bepaald. Dat toont echter tevens de zwakte van dit soort plannen aan. Het is natuurlijk leuk om de achterban - die daar nadrukkelijk om had ge vraagd - of eventuele ontevre den (CDA-)kiezers voor te hou den dat het ook anders kan. Maar op het werkelijke beleid is zo'n alternatief van vrijwel geen betekenis. Het PvdA-plan was dan ook meer opgesteld om de eigen behoeften aan een alternatief te bevredigen, dan vanuit de hoop ook echt het beleid te kunnen bijsturen. CDA en WD vormen op eco nomisch gebied immers een hechtere eenheid dan ooit te voren, een eenheid die alleen door een overigens niet on denkbaar kruisrakettencon- flict nog verstoord lijkt te kun nen worden. Daarmee is tevens zo goed als het lot beschreven van het overleg dat kabinet en sociale partners dinsdag in de Stich ting van de Arbeid ingaan. De algemene beschouwingen heb ben aangetoond dat van het ka binet geen enkele toegevend heid valt te verwachten. Zo moet het en niet anders, is de nieuwe lijfspreuk van Lub bers. Van een serieus gesprek kan nauwelijks sprake zijn. Elk al ternatief wordt met een verwij zing naar het heilige overheids tekort van tafel geveegd. Dat de kloof tussen de regerings coalitie en de PvdA bijna on overbrugbaar is geworden, zal veel CDA'ers en WD'ers een zorg zijn. Dat de kloof met de samenleving minstens zo groot dreigt te worden, zou hen juist een zorg moeten zijn.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5