c 'Glastuinbouw moet meer ruimte krijgen' Officier: heel erg grof geval van verkrachting „Gewoon een goeie student" Trieste diploma-uitreildng Man (23) nam twaalfjarig meisje mee Eis van een jaar voor verkrachten van zus Provinciale commissie: Ben W minder bemoeien met bedrijven Besjeslaan Rijnland begint maandag al met afgraven verontreinigde grond Bestuurder Abva/Kabo boos op PTT- directeur Vos Johan te Koppele krijgt een prijs, maar blijft nuchter Ht 'Avondjes' voor homofielen ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 DEN HAAG/LEIDEN - „Een bij zonder grof geval van verkrach ting" Zo karakteriseerde de offi cier van justitie bij de Haagse rechtbank mr. H Klein Breteler gisteren de manier waarop een 23-jarige Leidenaar zich in au gustus vorig jaar aan een twaalf jarig meisje had vergrepen. Een vergrijp dat de officier naar eigen zeggen hoog opnam. Hij eiste an derhalf jaar gevangenisstraf. „U moet op een erg botte manier tekeer zijn gegaan", opperde de officier, daaraan toevoegend dat de huisarts bij het meisje een ribkneuzing had geconstateerd. Verdachte zei zich dat nauwe lijks te kunnen voorstellen. Zo wild was het volgens hem niet toegegaan. Wel had het meisje zich hevig verzet, gaf hij toe. In de auto had ze hem zelfs letter lijk van zich afgebeten. „Maar eenmaal buiten", zo luidde de le zing van verdachte's raadsman mr. L. Spong, „gaf ze haar verzet op. En op het kofferdeksel ver zuchtte ze toen slechts: 'Oh, oh, waarom moeten jullie mij toch altijd hebben?" Bij verdachte waren de stoppen toen min of meer al doorgesla gen, zo schetste de advocaat. Leiden Bruut gedrag dat volgens mr. Spong samenhing met het her- sentrauma dat zijn cliënt op 12- jarige leeftijd opliep bij een auto ongeluk. Hy zou daar een aantal afwijkingen aan hebben overge houden. Afwijkingen die ook verband hielden met eerdere ver grijpen. Wegens zware mishan deling, diefstal en ontucht met vrijheidsberoving was hij al en kele keren met justitie in aanra king gekomen. Overstuur de rug. Een maand had hij vast gezeten en nu mocht hij voor het eerst een weekeinde met verlof. „Hij had dus een maand niet aan zijn gerief kunnen komen", at tendeerde raadsman Spong gis teren de rechtbank. Onder die omstandigheden toog verdachte die avond naar Noord- wijk, naar één van de vele dan cings. Daar zag hij wat hij vol gens zijn raadsman zocht: „een blond meisje, volgroeid en de borsten aardig geprofileerd". Met flink wat bloot ook. Mr. Spong: „Ik wil niet zeggen: ze vraagt erom. Maar ik ben er niet ver vandaan als ik zeg dat ze het mannelijke bezoekers wel aardig moeilijk maakt". Ze accepteerde het aanbod van verdachte om haar thuis te bren gen. Maar bij de Leidse Kikker- polder zette deze zijn auto stil. Daar zou het met instemming van het meisje tot vleselijk con tact zijn gekomen. Maar niet tot echte gemeenschap. Mr. Spong: „Mijn cliënt moest plotseling braken. Daarna is er een lang ge sprek geweest en heeft hij erg ge huild; gezegd dat het hem alle maal speet. Maar toen kwam er opeens dat duveltje uit het doos je, zei hij: je moet me pijpen. Dat wilde ze niet. Toen ging ze zich verzetten". Volkomen overstuur werd ze ria- derhand aangetroffen. Volgens de raadsman was niet be wezen dat zijn cliënt het meisje met opzet had gedwongen. De officier van justitie weersprak dat. „Als een meisje het ene mo ment wel wil, betekent dat niet dat ze het andere moment ook wil". Als verzachtende omstandigheid voerde de raadsman het feit aan dat zijn cliënt op het fatale mo ment onder invloed van alcohol verkeerde. Verdachte zelf toonde zich tame lijk ontdaan over de eis van de officier. „Anderhalf jaar in een cel; dan word je langzaam gek, denk ik. Dan heb je best kans dat ik als ik vrij kom mijn gram ga halen." Uitspraak op 28 oktober. LEIDEN - De Nierstichting Ne- derland heeft ook dit jaar in Lei den gecollecteerd en daarbij 25.416,80 opgehaald. Ruim 205 collectanten gingen daarvoor op stap. Dit bedrag ligt ruim drie duizend gulden lager dan vorig jaar. Er is door meer mensen minder geld gegeven, zo heeft de Nierstichting bemerkt. DEN HAAG/LEIDEN - Figuren die hun eigen zus verkrachten verdie nen de hoogste straf, vond een 20-jange Leidenaar altijd. Gisteren stond hij terecht voor de Haagse rechtbank; op 8 juli van dit jaar had hij zijn zus verkracht. „Toen ik het las kon ik enige walging niet onder drukken", lichtte officier van justitie mr. H. Klein Breteler zijn eis toe: een jaar gevangenisstraf waarvan drie maanden voorwaardelijk en on der toezichtstelling van het consultatiebureau voor alcohol en drugs. Verdachte toonde zich ter zitting vol berouw. „Ik wist niet", bekende hij, „dat ik mezelf zo kon verlagen". Dat deed de hasj volgens hem. En de alcohol; naar eigen zeggen had hij dertig glazen bier op toen hij zich aan zijn zus vergreep. Hij had haar al een jaar niet gezien, toen hij haar die achtste juli plotseling op de Leidse Stationsweg ontwaarde. Het werd een allerhartelijkst weerzien, waarin hij vertelde over zijn kamer aan de Van der Werff- straat. „Die wil ik wel eens zien", moet zijn zus toen hebben gezegd. En ze gingen. Op de kamer praatten en dronken ze nog wat, voordat verdachte zijn zus overmeesterde en daarbij haar luchtpijp af en toe zodanig dichtkneep, dat ze het er benauwd van kreeg. Misdragingen die volgens raadsman mr. Voorberg voortvloeiden uit een gevoel van verlatenheid. „Mijn cliënt was net in die periode van zijn vriendin en zijn kind verwijderd", vroeg de raadsman enig begrip aan de rechtbank. Deze doet 28 oktober uitspraak. LEIDEN - De glastuin bouwbedrijven aan de Besjeslaan in Leiden moe ten de mogelijkheid krij gen om bedrijfsgebouwen en kassen uit te breiden zonder steeds geconfron teerd te worden met de bemoeienis van B en W. Zo luidt althans het advies dat de Provinciale Planologische Com missie (PPC) heeft gegeven aan gedeputeerde staten van Zuid- Holland. De adviescommissie meent dat de bebouwingsmoge lijkheden voor de tuinbouwbe drijven, zoals neergelegd in het bestemmingsplan Roomburg, te kort schieten. Het is noodzake lijk voor de bedrijfsvoering dat het plan van de gemeente op dat punt wordt aangepast, aldus meent de PPC. Tegen het bestemmingsplan Roomburg is een groot aantal be zwaren ingediend die gisteren aan de orde kwamen in een ver gadering van een commissie uit gedeputeerde staten. Het college van burgemeester en wethou ders van Leiden acht alle bezwa ren ongegrond. De Provinciale Planologische Commissie, een belangrijke adviescommissie van gedeputeerde staten, meent daarentegen dat het provinciebe stuur op een aantal punten zijn goedkeuring aan het plan moet onthouden. Volgens het bestemmingplan Roomburg, het gebied ten zuid oosten van Leiden dat wordt om sloten door de Hoge Rijndijk, de Roomburgerweg, de spoorlijn Leiden-Alphen en rijksweg 4, is een belangrijk deel van de grond bestemd voor bedrijven en voor de bouw van zeker duizend wo ningen. De belangrijkste bezwa ren tegen het plan hebben be trekking op de ontsluiting van het gebied (de aanleg van rijks weg 11), de in het plan opgeno men bedrijfsterreinen (met een insteekhaven) en een aan te leg gen brug over het Rijn- en Schiekanaal. Met name de aanleg van de in steekhaven is bij omwonenden in het verkeerde keelgat gescho ten omdat dit zware industrie zou aantrekken. Men vreest dat de huidige en toekomstige bewo ners van Roomburg ernstige hin der zullen ondervinden van de bedrijvigheid. Door een biologisch-dynamisch bedrijf in Roomburg is bezwaar gemaakt tegen het bestemmings plan omdat het onvoldoende ont wikkelingsmogelijkheden biedt voor de tuinbouw. De Werk groep Milieubeheer is vooral ge kant tegen het opnemen van rijksweg 11 in het bestemmings plan en maakt bezwaar tegen de voorgenomen woningbouw in verband met mogelijk bodem verontreiniging. Volgens de Provinciale Planologi sche Commissie wordt pas ernst gemaakt met de woningbouw plannen als het bodemonder zoek is afgerond. Uit gegevens en afspraken blijkt volgens de commissie dat het plan, met in steekhaven, economisch uitvoer baar is. De vestiging van bedrij ven noemt de PPC in overeen stemming met het streekplan. Met de milieuwetgeving in de hand kan men mogelijke hinder tegengaan, aldus de planologi sche commissie. De PPC wijst er voorts op dat het gebied Roomburg één van de weinige gebieden in Leiden is waar in de komende jaren nog woningbouw mogelijk is en dat één en ander ook in overeen stemming is met het streekplan. Provinciale staten hebben heb ben al in een eerder stadium de wenselijkheid van de aanleg van rijksweg 11 uitgesproken. Het bestemmingsplan sluit daarop aan. aldus de PPC. Ambtenaren van de gemeente Lei den constateerden gisteren in de vergadering van de commissie uit gedeputeerde staten dat het advies van de planologische commissie in grote lijnen de in stemming heeft van de gemeente Leiden. De commissie uit gede puteerde staten zal binnenkort een beslissing nemen over de in gediende bezwaarschriften. De 'Glazen Stad' aan de Besjeslaan moet volgens de provinciale worden geconfronteerd. minder met gemeente-bemoeienis LEIDEN - Abva/Kabo-bestuurder Schuurman is boos op plaatse lijk PTT-directeur Vos. Hij noemt het "onzin" dat PTT-ers met hun stiptheidsacties de klan ten naar de banken jagen. "Dat is bij mij in het verkeerde keelgat geschoten", zegt Schuurman. Vos deed die uitspraak in de ru briek 'Steeds' afgelopen woens dag. De suggestie van Vos slaat volgens Schuurman nergens op. "De rea liteit is dat de klanten gebonden is aan de postgiro als hij zijn sala ris via deze instelling ontvangt. Het kost een bedrijf twee maan den om de salarisoverschrijving te wijzigen. In die twee maanden komen er geen betaalkaarten LEIDEN - Het energiebedrijf Rijnland begint maandag met het afgraven en afvoeren van de met cyanide verontreinigde grond van zijn terrein aan de Langegracht. De grond wordt door het Roermondse bedrijf Ve- van BV naar Oost-Duitsland getransporteerd. Het EBR maak te dit gistermiddag bekend. Het verwijderen van de ernstig verontreinigde grond is nodig, omdat het energiebedrijf op die plaats een nieuwe gasturbine wil bouwen. Om de vernieuwing van de Leidse elektriciteitscentrale en daarmee samenhangend het stadsverwarmingsproject vol gens het gestelde tijdschema te laten verlopen, heeft Rijnland grote haast met de werkzaamhe den. Het oorspronkelijke plan opslag van de grond in een oude gashouder aan de Koningstraat liet het EBR varen, nadat vele omwonenden hiertegen in het geweer kwamen. Het verkrijgen van de benodigde hinderwetver gunning zou door de bezwaren veel te tijdrovend worden. Het bedrijf besloot toen om de grond naar de DDR af te voeren. De so cialistische republiek kan de Westerse deviezen goed gebrui ken. Het transport naar de DDR kost Rijnland ongevëer een mil joen gulden. Het afgraven van de grond zal naar schatting drie we ken duren. Half november denkt Rijnland de eerste paal te slaan voor het turbinegebouw. Schuurman geeft wel toe dat het mogelijk is een bankrekening te openen naast een postgiroreke ning, zodat het bezwaar van die betaalkaarten kan wofden on dervangen. Maar uit dé praktijk blijkt dat mensen volgens hem gewoon de Postgiro aanhouden. "Wat ze wel doen, is uitwijken naar kleinere kantoren en probe ren bij vriendelijke middenstan ders geld op te nemen door bij voorbeeld per betaalkaart hon derd gulden uit te schrijven". Hij noemt Vos "een volgzame va zal" van PTT-directeur Leeman die ook "te pas en te onpas" zou wijzen op de concurrentie van banken. Johan te Koppele: "En ik hoop natuurlijk dat ze later bij sollicitaties zeggen: o, u bent Te Koppele die indertijd die prijs heeft gewonnen'' LEIDEN - De 24-jarige Johan te Koppele is geen Willy Wortel type. "Ik ben gewoon een goeie student". Afgelopen woensdag ontving hij op een congres van de Koninklijke Nederlandse Maatschappij ter bevordering der Pharmacie een prijs omdat hij tot de beste farmaciestudenten van het land behoort. Ondersteboven was hij er niet van, maar ver rast: dat wel. Te Koppele wilde aanvankelijk medicijnen gaan studeren, maar hij werd uitgeloot. "Toen kwam ik een neef tegen die me wat vertelde over farmacie. Na dat hij een en ander had uitge legd, dacht ik: dat is ook wel een leuk vak om te studeren". Hij begon in '77 en is inmiddels aan zijn laatste jaar bezig. "Op dit moment doe ik een onder zoek, samen met een andere student en een begeleider. Het is moeilijk om uit te leggen waar het over gaat". Hij doet desondanks een poging: "Het gaat dus over enzymen waar koper in zit. Die enzymen komen in het lichaam veel voor en spelen een rol bij ver schillende levensprocessen. Aangezien zo'n enzym nogal ingewikkeld in elkaar zit, pro beren wij een model te vin den". Te Koppele was verrast dat hij die prijs kreeg. Ook blij, zeker. "Ik wist dat-ie bestond, maar dat ik 'm zou krijgen, nee, dat had ik niet gedacht. Kijk, die prijs wordt dus uitgereikt aan farmaciestudenten die hun kandidaats al achter de rug hebben en die zijn opgevallen door hun goede studieresulta ten. Je wordt voorgedragen door de subfaculteit. Elke far- macieopleiding schuift een kandidaat naar voren. In totaal worden er vier prijzen uitge reikt". Hoe word je beoordeeld? "Ze kij ken naar cijfers, maar dat is niet alles. Je kunt je voorstel len dat een aantal mensen vrij dicht bij elkaar ligt omdat ze vrijwel dezelfde cijfers heb ben. In zo'n geval wordt er ook rekening gehouden met die in druk die je maakt 'op andere mensen". Heeft die prijs enige waarde? Na dat deze vraag is gesteld is het een momentje stil. Dan her haalt Te Koppele de vraag, om te vervolgen: "Kyk. de mensen komen echt niet op je af vliegen als je deze prijs hebt gewonnen, echt niet. Maar ik beschouw het winnen van deze prys toch wel als een kwestie van eer inleggen. Je hebt je tenslotte onderscheiden van andere studenten. En ik hoop dat er tijdens sollicitatie-ge- sprekken nog even aandacht zal worden besteed aan het winnen. O. u bent Te Koppele die indertijd die prijs heeft ge kregen" Voetlicht Te Koppele pauzeert even. Zegt dan: "Je hebt ook even in het voetlicht gestaan tijdens een congres van een vakorganisa tie hè". Was het zo'n show? "Nee hoor, het was een gewone uitreiking. Zonder veel poes pas. Ze hielden het allemaal heel netjes". Is Te Koppele een streber? "Ik ben blij dat je die vraag stelt. Hoezo? Nou kijk, ik heb wel eens het idee dat mensen den ken dat ik een streber ben. Soms krijg je het gevoel dat je in een hoekje wordt gedrukt: de bolleboos die altijd boven z'n boeken zit. Vooral de bui tenwereld wil wel eens zo den ken". Te Koppele vindt dat niet te recht. "Ik heb de volgende in stelling: ik studeer niet voor de cijfers, ik wil die stof zo goed mogelijk beheersen. Ik heb niet de pretentie andere men-, sen de loef af te steken met goede cijfers. Ik doe het alle maal voor mezelf'. Hij is trouwens naar eigen zeg gen niet alleen maar gefixeerd op z'n studie. "Ik doe ook hét een en ander aan sport en ik zit actief in het muziekleven. Ik speel klarinet en geef klarinet- les aan andere mensen. Dat zie je een streber niet doen". De toekomst? Te Koppele weet nog niet precies wat hij wil gaan doen. Hij kan natuurlijk apotheker worden. Maar hoopt eigenlijk het onderzoek in te gaan. "Er bestaat een kans dat ik een promotieplaats krijg, dus wie weet". Vlak voor hij weggaat zegt de prijswinnaar: "M'n ouders wa ren trouwens behoorlek en thousiast dat ik die prijs had gewonnen. Begrijpelijk. Dat had zoonlief of zoon-niet-lief toch maar mooi gepresteerd" Veertien oktober, gisteren, was een trieste dag i Zij staan volgend jaar op straat. Geslaagde verpleegkundigen Endegeest LEIDEN - Op uiterststemmige wijze hebben zestien geslaagde verpleegkundigen gistermiddag op Endegeest hun diploma's in ontvangst genomen. De zestien jongeren, die drie jaar een oplei ding bij Endegeest hebben ge volgd, zullen per 1 januari ontsla gen worden. Zij zagen gistermid dag dan ook weinig reden voor een feestelijke diploma-uitrei king. In een grafmars togen de zestien verpleegkundigen naar de zaal LEIDEN - Bij voldoende belangstelling worden binnenkort in Leiden huiskamerbijeenkomsten voor homofielen begonnen. Ton van der Meer en Martin Rijkeboer zijn de twee plannenmakers. In Den Haag heeft dit tweetal al een dergelijke groep onder de naam 'Kameronde' geleid. Van der Meer en Rijkeboer menen dat de soos van de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit (LWH) vooral is bestemd "voor een zeer jong disco- minded publiek". Als je ouder bent dan dertig, val je daar uit de toon, menen de tWee. Zij denken een goed alternatief te kunnen bieden "voor het dure en ongezellige uitgaansleven". De nadruk moet op gezellig heid liggen en het 'avondje' zal dan ook bij iemand thuis plaats vinden. Wie interesse heeft, kan zich melden op het telefoonnumer 220131. waar de diploma's zouden wor den uitgereikt. Veelal gekleed in het zwart, een witte sjerp omge hangen met daarop het enkele woord 'helaas'. Aan de muren hingen hun ontslagbrieven met een rouwrandje; sympathisanten van de ontslagen verpleegkundi gen waren aanwezig met span doeken: 'Wij betuigen onze inni ge deelneming' en 'B-diploma, een Farce Majeur'. Ook de leerling-verpleegkundigen die in april hun diploma zullen behalen, verschenen gistermid dag in het zwart met doodsmas- kers op het gezicht. "Straks zijn wij aan de beurt om ontslagen te worden. Maar we zullen de actie doorzetten". Na de plechtigheid verlieten de zestien verpleegkun digen de zaal om op het Ende geest-terrein de klokken de lui- den.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3