Weekspot Teveel winkels voor dagelijkse goederen Clock DVA: gestaalde perfectie D Rapport over detailhandel in Wassenaar Golden Earring: prediken voor eigen parochie Reclameborden maken kruispunt gevaarlijk Stad en rand ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 REDACTIE HANS SONDERS M. ACTIE! VOORSCHOTEN - Er staat Ne derland een tweede Amelis- weerd te wachten als we Voor schotenaar Brussee mogen ge loven. Hij voorzegt deze week tenminste een verbitterde strijd met de gemeente wan neer deze haar plannen doorzet om de oude boomgaard aan het Van Dulmplein in Voor schoten met de grond gelijk te maken. De gaard zou namelijk uit enkele unieke appelbomen en perelaars bestaan die, zo is ook van wetenschappelijke zij de betoogd, behouden dienen te blijven. De gemeente Voorschoten ech ter, in haar niet aflatende ijver de begroting sluitend te krij gen en aan de volkshuisvesting te denken, wil de grond voor woningbouw gebruiken. Nadat Brussee alle klassieke ar gumenten voor het behouden van een stuk natuur in een woonwijk de revue heeft laten passeren komt hij op het aller laatst met een wel heel bijzon dere oplossing. Als het dan niet anders mogelijk is dat op de betreffende grond huizen moeten komen, dient de boom gaard maar verplaatst, zo vindt hij. Niet zo'n gek idee, ben je geneigd te denken want er is al bewezen dat dat met bomen mogelijk is. Al moet je met ou de oppassen, zoals een spreek woord waarschijnlijk niet ge heel onterecht wil. Maar deze oplossing zou gemeentebe stuurders natuurlijk wel een fraai stuk gereedschap in han den geven om in voorkomende gevallen hen onwel gelegen na tuurgebieden gewoon met de verhuizers mee te geven. En bovendien milieubeschermers de wind flink uit de zeilen ne men. Want wat nu? Stukjes na tuurgebied zijn toch onlosma kelijk verbonden aan de plaats waar zij zich bevinden? Déér zijn ze geworteld en gegroeid en déór hebben zij hun al of niet unieke waarde. Want die ligt voornamelijk in hun door de natuur gegeven onderlinge samenhang en in die met de omgeving. Een boomgaard kün je dus als zodanig niet ver plaatsen. Bomen wel, een boomgaard niet. En milieuf reak Brussee zou de laatste dienen te zijn om de gemeente wijzer te maken dan zij zonder twijfel al is. Of denkt hij dat hij hetzelfde terugkrijgt als het ge hele geval aan de oever van de Vliet wordt gesitueerd. Of in de Schoolstraat. Neen, dan maar een tweede Amelisweerd, eens kijken wiens argumenten, die van de gemeente of die van Brussee, hier het sterkst zullen blijken te zijn. POLITIEK LEIDERDORP - Treffend was het verschil in benadering tus sen een hoofd van een lagere school en een dansdocente over 'onderwijs in bewegen' op lagere scholen. Ziet de eerste het als een middel om de con centratie van de leerlingen bij de 'gewone' lessen in bijvoor beeld taal en rekenen te verho gen, de laatste ziet de waarde van het nieuwe vak heel wat ideêler. Namelijk als bijdrage aan de persoonlijkheidsvor ming. Zowel een als ander kwam tot ui ting bij een terugblik op enige tijd - bij wijze van proef - dans- onderwijs op een aantal lagere scholen in Leiderdorp. Het Rotterdamse werkcentrum Dans had zich, zwaar gesubsi dieerd door de provincie, opge worpen om hieraan nu eens in houd te geven en de reacties, vooral die van de kinderen, stemmen hoopvol. De reactie van het schoolhoofd echter typeert elk vooroordeel over onderwijzers, zij is frikke rig. Alles mag van hem op school als het maar in dienst staat van het 'gewone' onder wijs. Maar, 's mans uitlating betekent meer. Idealisme is hem niet geheel vreemd want zijn waardeoordeel over dans- onderwijs lijkt meer ingegeven door 'politieke' motieven. Hij moet het namelijk 'verkopen'. Dat wil zeggen: aannemelijk maken bij zowel onderwijsin spectie als ouders dat het nut tig is om bewegingsonderwijs te geven. De inspecteur staat voor een zo hoog mogelijk peil van de aan te bieden leerstof en de ouders willen, het is de ervaring van onderwijzers (vraag maar), dat de kinderen worden klaargestoomd voor niets anders dan zo hoog mo gelijk vervolgonderwijs. De enige mogelijkheid om dan het onbekende, en daarom al leen al niet geliefde, danson- derwijs erdoor te drukken, is wijzen op de waarde die het voor het 'normale' onderwijs heeft. Dat de dansdocente waarheids getrouwer weergeeft wat de nieuwe lessen voor kinderen kunnen betekenen, is daarom geen wonder. Jammer dus dat het schoolhoofd met drogredenen voor de dag moet komen om een waarde vol ogende uitbreiding van het lessenpakket gedaan te krij gen. Nu moet hij zich behelpen met de motivatie dat de huidi- OEGSTGEEST - Een gewapende roofoverval bij een autohandelaar heeft de Oegstgeester groep van de rijkspolitie donderdagavond opgeschrikt, zo meldde een politiewoordvoerder vrijdagmorgen. Maar intri gerende vragen zoals bij welke autohandelaar, waar precies, hoeveel is er gestolen en hoeveel rovers waren erbij betrokken, daarop bleef de woordvoerder de antwoorden schuldig. In het belang van het onderzoek, zo heette het. Een dergelijke geheimzinnigheid leidt echter automatisch tot speculaties en niet altijd de meest vleiende. Een ervan is dat de politie de identiteit van de autohandelaar niet kwijt wilde omdat hij degeen zou zijn die recht tegenover het politiebureau is gevestigd. Want dan zou de roofoverval zich recht onder de ogen van de koene Hermandad hebben afgespeeld. Die schaamte begrijpen we. ge schooljeugd minder tot con centratie is te brengen dan de vroegere. Dit zou het gevolg zijn van de 'snelle' wijze waar op bijvoorbeeld via televisie informatie over ze wordt uitge stort en alleen enige beweging tussendoor zou weer wat aan dacht kunnen terugbrengen. Het schoolhoofd zélf heeft intus- gezien alle bochten waarin hij zich moet wringen om het nut van dansonderwijs in de klas aan te tonen. WASSENAAR - Er zyn in Wassenaar teveel winkels waar zogenoemde dagelijkse goederen (brood, levensmid delen ed) worden verkocht. Dat blijkt uit een distributie planologisch onderzoek (dpo) dat door het Econo misch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf is uitge voerd in opdracht van de ge meente en het Wassenaarse bedrijfsleven. Hierin wordt verder de winkelsituatie in Wassenaar in het algemeen goed genoemd. De Wassenaarse winkels die duur zame goederen verkopen (kle ding, radio's, televisies, meubels etc.) kunnen goed concurreren met winkelcentra buiten Wasse naar. Uit het dpo blijkt voorts dat steeds meer Wassenaarders die duurzame artikelen in de eigen gemeente kopen. Dat komt zeer waarschijnlijk door het in de ge meente Den Haag gevoerde ver- keers- en parkeerbeleid. In het centrum van Wassenaar is nog ruimte voor een paar zaken die duurzame artikelen verkopen om zo het totale aanbod in de ge meente te kunnen aanbieden, zo luidt een van de conclusies uit het rapport. Behoefte Met de sector dagelijkse artikelen (bakkers, kruideniers etc.) gaat het ook goed, alhoewel er eigen lijk teveel winkels zijn. Die situa tie kan alleen blijven bestaan doordat sommige winkels mini male huisvestings- en perso neelslasten en vaak een eigen klantenkring hebben. In Wassenaar-Zuid is behoefte aan winkels die levensmiddelen ver kopen, maar uit het dpo blijkt dat winkels daar niet lonend zul len zijn. De gemeente Wassenaar moet daarom, zo adviseert het dpo, nieuwe vestigingen in de le vensmiddelenbranche tegenhou den. Ook zal de gemeente Wassenaar een verkeersbeleid moeten voe ren gericht op de automobilist. In Wassenaar is het aantal consu menten dat met een auto bood schappen doet waarschijnlijk "het hoogst in heel Nederland". Burgerlijke stand ZOETERWOUDE - Geboren Verstee- gen, Sebastianus Gerardus Leonar- dus; Van Muiden. Jaap Cornelis; De Jong, Sjors Pieter Adrianus; Berg, Jo- hannus Antonius; Glasbergen, Ale xander Sebastian; Sewnarain Sukul, Kishen Rakesh. Golden Earring, Stadsgehoorzaal, ge hoord: 14 oktober. Bezetting: Barry Hay: zang en gitaar, George Kooy- mans: gitaar, Rinus Gerritsen: bas en Cesar Zuiderwijk: drums. LEIDEN - Zelfs de wc-juffrouwen en de textiel-bewaaksters kon den hun achterwerk niet stilhou den. Niet dat Golden Earring muziek maakt met een grote dansbaarheidsfactor. Waarom die billekes dan toch zo mobiel waren? Gewoon omdat elk Ear ring-concert een feest moét zijn. Earring in Stadsgehoorzaal: predi- ken voor de eigen, wild enthou siaste en vooral kritiekloze paro chie. Opnieuw ging de uitver kochte Stadsgehoorzaal plat voor het Haagse kwartet en we derom werden de kelen schor ge schreeuwd toen het bijna antieke Earring-succes 'Radar Love' van stal werd gehaald. Meer dan ooit werd gisteravond duidelijk dat Earring plus aanhang een onaan tastbaar instituut vormen waar muzikaal conservatisme hoogtij viert en elke ontwikkeling in een nieuwe richting ongewenst is. De overigens perfect geoliede machinerie van de vier Hagene zen draait op een mengsel van kritiekloze aanbidding, enge sen- timenten en een dodelijke her kenbaarheid: wat de boer niet kent vreet-ie niet. Slechts twee nieuwe werkjes prijkten op de hoogst voorspelbare 'playlist': de nieuwe single 'When the lady smiles' en een nummer waarvan de titel verloren ging in het ge krijs van het publiek waaronder zich opmerkelijk veel Motör- head-adepten ophielden. Voor beide stukken gold: niets nieuws onder de zon. Voor het overige gedroeg het viertal zich als een copieerapparaat dat het ene afge kloven succes na het andere uit spuugt. Wat je ook wilt zeggen over Ear ring, aan vermelding van het on omstotelijke feit dat de groep aan een enorme behoefte vol doet, is niet te ontkomen. Bergen kritiek kun je over het optreden VOORSCHOTEN - De twee reclameborden die half boven het wegdek hangen op het kruispunt voor het Voorschotense gemeentehuis zijn gevaarlijk en moeten daarom weg. Dit is de aanbeveling van een ambte lijke werkgroep voor verkeer en vervoer. De werkgroep is tot de conclusie gekomen dat automobilisten door de borden worden afgeleid, aldus een woordvoerder van de werkgroep. Hij wil de bezwaren tegen de reclameborden aan het einde van de maand in een gesprek met het college van B en W naar voren brengen. De werkgroep hoopt dat B en W dan zullen besluiten om de borden te laten verwijderen. De ambtenaar wil in het gesprek zijn bezwaren tegen de borden kracht bijzetten door te wijzen op een enkele jaren geleden door het college genomen besluit. Dit hield is dat boven kruispunten geen lichtreclames mogen hangen. De werkgroep is op de reclameborden geattendeerd door Voorschote naar J. van der Valk. Deze had er op gewezen 'hoe verrot gevaarlijk' de situatie ter plekke is. "Het kruispunt is al een van de idiootste en ge vaarlijkste van Voorschoten", meent hij. "Er gebeurden al veel onge lukken daar en als gevolg van de reclameborden is dat alleen maar erger geworden". Clock DVA. Plaats: Leids Vrijetijds Centrum. Bezetting: Adi Newton (zang, trompet), John Carruthers (gitaar), Paul Browse (saxofoon), Nick Sanderson (drums), Dean Dennis (bas). LEIDEN - 'De gestaalde perfec tie', is een slogan uit de recla mewereld die zeker van toe passing is op de Britse vijfbak Clock DVA. De uit de failliete staalstad Sheffield afkomstige formatie had de zaken gister avond tot in de (contact)pun- tjes geregeld. Behalve een uit stekende geluidsweergave was het muzikaal en qua stemming optimaal in orde. Twee jaloe zieën met de futuristische naam 'Luxaflex' dienden ver der als cadeautje voor het pu bliek. De hierop geprojecteer de lichtbeelden ondersteun den de sfeer die de in stemmig zwart gestoken groepsleden opriepen. De Sheffielders amuseerden een redelijk gevuld LVC dat - in te genstelling tot het Clockwork van dinsdag in het Amster damse Paradiso - met gemak twee toegiften kreeg losgepeu terd. Een LVC dat zich sinds enkele maanden in een eigen tijds wit kleurtje heeft gesto ken. Een hele verbetering, dat mag best eens worden gezegd. Het verouderde bruin van de muren, bar en tafels is vervan gen door grijs, wit en alumi nium. Tenslotte waren er de laatste jaren aan de Breestraat weinig bands meer die muzi kaal, en wat betreft uitstraling aansloten bij het 'hippiebruin'. Zoals gezegd was op de motoriek van het met vijf versnellingen uitgeruste Engelse voertuig niets aan te merken. Als 'over drive', het extraatje aan de soe pel rollende wagen, fungeerde bassist Dean Dennis. Hij pluk te de snaren dat het een aard had. Het jazzy koper van de sax en de trompet zorgen er- verder voor dat DVA zich bo ven de muzikale massa ver heft. Dit bleek overigens een maand geleden al tijdens Pan dora's Music Box in Rotter dam. Dat deze groep (nog) meer pu bliek verdient dan dat gister avond de koude sterrenhemel verkoos boven een late avond- film, staat buiten kijf. Clock DVA is namelijk enig in zijn soort. Een genre dat in het juis te jaargetijde aan het publiek wordt vertoond. Spannend, soms morbide, vol verpaupe ring, een kind van Het Sys teem Grote-stad-bij-nacht-muziek. Met heimwee naar 1948, maar weerklinkend aan de voor avond van 1984. Jazz, ritme en bedreigende automatisering. Een Éénmalige Uitkering. Bel gische Toestanden. Een Hete Herfst. De bladeren vallen. DIRK JAN ROELEVEN van gisteravond uitstorten. Het gebodene was voorspelbaar, risi coloos, ouderwets en gebaseerd op een overdosis aan uiterlijk vertoon. Uit de reacties van de vele oorbelfanaten viel echter op te maken dat ze hiervoor juist ge komen waren. Nog altijd staat men vol bewondering te gapen naar de sneeuwbui van lichtvlok- ken tijdens 'Vanilla Queen', Ce sar Zuiderwijk geeft natuurlijk een drumsolo die nog immer ge- paard gaat met zijn oubollige 'drumstokken-acrobatiek' en wie anders dan Hay zorgt voor de schamele rustpunten met fluitso- li van een kinderlijke eenvoud. Treurig dat Nederlands bekendste rockband, waarvan hoe dan ook een uitstekend gitarist als Kooy- mans en de beste drummer van het land lid zijn, zo beschamend is vastgeroest in haar eigen for mule. Beangstigend wordt het als het publiek niets anders blijkt te willen en de uitstekende supporting-act 'Duplex Johnson' uit Breda, die garant stond voor een opwindend uurtje robuuste funk, wordt beloond met de tip zo snel mogelijk onder de dou ches te verdwijnen. WIM KOEVOET ZATERDAG Nieuwe Mare/hoek Oude Singel - an tiek- en ciriosamarkt, 9.30-17 uur. Vrouwenhuis - Hooigracht 79, café avond, 21-1 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, disco, 22-2 uur. NVSH trefcentrum - Rapenburg 48, open soos, vanaf 22 uur, tel. 149987. Gezondheidswinkel - Herenstraat 64, 10-12 uur, tel. 144112. Het Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, Hongaarse Film Another Way"; film "Blow-up", 20 en 22.15 uur. Filmhuis LVC - film "Stadt der verloh- renen Seelen", 21-15 uur. Groenoordhallen - Custom Car Show, 10-24 uur. Jazz-zolder Hot House - Breestraat 66, groep Pluijt de Walco's, 22 uur. Open Café LVC - Breestraat 66, Amster damse punkband B.G.K., 14-17 uur. LVC - 'Van Gogh's laatste oor' van het trio La Msyeure pipe au bois, 21 uur. Stadsgehoorzaal - Residentie orkest, 20.15 uur. Schouwburg - Toneelgroep 'Globe' met 'Richard III', 20.15 uur. ZONDAG Lelden Het Kijkhuis - Hongaarse film 'Another Way'; film 'Blow-up': 20 en 22.15 uur. Groenoordhallen - Custom Car Show, 10-20 uur. Jazz on Sunday - Bowling Restaurant Hans Menken, Boshuizerlaan, Joop Hendriks Kwartet, 15.15 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde - Steenstraat, film 'Age of the Buffalo', 15 uur. Foyer Stadsgehoorzaal - koffieconcert, 11.30 uur. LAK Theater - kindervoorstelling 'De ens kant speelt aan de andere kant', 15 uur. Middelweg 19c - kindervoorstelling Leids Poppentheater, 14.30 uur, tel. 125802. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, 'De Roze Salon', 14- 18 uur. Breestraat 56 - Bhagwancentrum, Bhag- wan op video, 20 uur, vanaf 21 uur disco. Noordwijk Boulevard - Vuurtoren, strandloop, 10.15 uur. ARTSEN Leiden - De weekenddienst begint za terdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- Noord, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za. 8 uur tot zo. 8 uur: F.B. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371, spreekuur 12 en 17 uur. zo. 8 - 24 uur: H.J. Klaassen, tel. 213546, spreekuur volgens afspraak. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstadwijk, Professorenwijk, de Waard: za. 8 uur tot zo. 8 uur: R.M.G. Taytel- baum, Hogewoerd 138, tel. 120266, spreekuur volgens afspraak, zo. 8-24 uur:H. Engel, de Mey van Streefkerkstraat 53, tel. 121334, spreekuur volgens afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west: za. 8 uur tot zo. 8 uur: M. van der Waart, tel. 170243, spreekuur volgens af spraak. zo. 8-24 uur: A. van Rijn, Paganinistraat 1. tel.314349, spreekuur om 12 en 17 uur op Kennedylaan 24. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, van Tol, Verhage en Zwijnenburg: za. M.J.H. van Tol, de Sitterlaan 80, tel. 142427, spreekuur 11-11.30 uur in ge- zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. zo. H.A.M.M. Meijer, Stokroos 1, tel. 215510,- spreekuur 11-11.30 uur aan Leiderdorp - za. J. v.d. Leden, Hoofd straat 8, tel. 894539, spreekuur van 12.30-13 uur op Hoofdstraat 8; zo. M.B. Landsmeer, Drakestein 2, tel. 413913, spreekuur van 12.30-13 uur op Florijn 10, tel. 891000. Oegstgeest - D-L.P. van Overvest, Ter- weeweg 152, tel. 173994. Voojschoten - za. J. Vrijenhoek, Bach- laan 1. tel. 2356; zo. F. Koopmans, Churchillweg 19, tel. 6352. Warmond - E. Sleeboom, Prof. Aalber- senlaan 2, Voorhout, tel. 02522-11393. Wassenaar - Wassenaar noord: H. Plink, Prinsenweg 44a, tel. 12075; Wassenaar zuid; J. Stuyfzand, v. Polanenpark 138, tel. 12460. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr. 14 okt. tot 21 okt. door: Doeza Apotheek, Doezastraat 31, tel. 121313 en Apotheek Boehmer, Florijn 19, Leiderdorp, tel. 894400. DIERENARTSEN Leiden - voor de praktijk van Muurling, Helder en Roest: F. Muurling, Plant soen 23. tel. 125057. E.J.M. v.d. Wouw, Boshuizerlaan 26, tel. 764058. Oegstgeest - R.J.W. Duyn, Pres. Kenne dylaan 260, tel. 153266. Voorschoten - J. Frencken, J. Röntgen- TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- R.P. Snoep, Rijnsburgerweg 29, Leiden, tel. 175636, spreekuur za. en zo. om 13 WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, LEI DSC H J0L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Een Sleutelde opgeven 071-143545 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) zaterdag van 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden b<| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is niet toegestaan incassokosten Abonnementen kunnen dagelijks ingaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 32035711 n.v Damiate Holding BV te Haarlem Maandabonnement 20.59 (Autom. betaling) Losse nummers 0,85 Directie. G. Koopman Adjdir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs. J W E Metselaar Adj. Hoofdredacteur W F J Wirlzen A A van Brussel Rubriekchefs J Kroon (stad) B. W T Jungman(plv) H I J Veldhuizen (regio) J Ruygrok-Hoogeve tel 071-M4941. tst 219 Aangesloten bi| de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Beiro Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2