y L 'Nederlanders Overzee' in zeven delen bij Veronica TV-Privé: Heer Olivier of Arie O.? K'2. a TV-rubriek HERFSTVAKANTIE Uit in de Randstad ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 Ik zit er een beetje mee, ik geef het toe. Mijn eerste, zowel pri maire als primitieve reactie was: mag dat nu allemaal zo maar? Mijn tweede reactie was: stel dat het mag, moet ik het dan goedkeuren, toejui chen, afkeuren, mijn wenk brauwen fronsen of mijn schouders ophalen? Die ver dienste kun je het gesprek dat Henk van der Meyden in TV- Privé met Arie O. alias Heer Olivier in de Haarlemse Koe pelgevangenis had in elk geval niet afstrijden: het noodzaakte je een standpunt in te nemen. Ja, nee, geen mening, en alle nuances daartussen. Ik ken wel programma's waarbij die noodzaak zich minder op dringt, en dat zijn meestal niet de beste of interessantste. Een tweede verdienste van het programma was, dat het 'veel stof tot gesprek' opleverde. Eén van de dodelijkste clichés in de Privé-rubriek van Henk van der Meyden is altijd: 'le vert veel stof tot gesprek op'. Scheidingen, nieuwe verliefd heden, conflicten met mana gers, gedrag van bekende per soonlijkheden, zij leveren in Privé altijd 'veel stof tot ge sprek op', nu eens in Hilver sum, dan weer in Hollywood, soms ook in heel Nederland, of in het Gooi, of in de balletwe reld, of in een soortgelijke denkbeeldig plaats. Het stuk dat Van der Meyden on-' vermijdelijk in Telegraaf-Privé over zijn TV-Privé met Heer Olivier schreef (beide rubrie ken zijn zowel zelfbevruchtend als zelfbevlekkend), begon dan ook op 'klassieke' wijze: „Miljoenen Nederlanders heb ben met verbijstering het tv- gesprek gevolgd dat TV PRI VÉ maandagavond had met meester-oplichter HEER Oli vier. Het verschijnen van deze man die op zijn gebied zeker een fenomeen is, levert veel stof tot gesprek op in ons land". Dat is dan ook de sociale taak die Henk van der Meyden zich ge steld heeft: ons allemaal zoveel mogelijk aan de praat te hou den. De manier waarop doet mij dikwijls denken aan de verschrikkelijk vals zingende dame die tegen een heer op merkte dat zij zong om de tijd te doden. „Daar hebt u dan wel een verschrikkelijk wapen voor gekozen", antwoordde de man beleefd. Nu hebben twee leden van de PvdA en twee van het CDA in de Tweede Kamer vragen ge steld over dit interview. Het strookte niet met de regels die voor vrijheid van meningsui ting van gedetineerden zijn op gesteld. Heeft de staatssecreta ris van justitie er toestemming voor gegeven? Heeft de gevan genisdirectie meegewerkt (nee, ze heeft alle mogelijke moeite gedaan het te verijde len, maar de vijand was ster ker...), en hoeveel heeft het in terview de gevangenis gekost? Terwijl de ganse bevolking zich afvraagt hoeveel het de TROS heeft gekost (niet meer dan een doos goede sigaren, heeft Van der Meyden vrijdag geschre ven, en dat lijkt me voor de hand te liggen), willen de ka merleden weten hoeveel het de gevangenis heeft gekost! Elke stap die je verzet kost wel iets, maar je moet die dingen niet overdrijven. Kamervragen kosten ook iets, om maar een voorbeeld te noemen. Waar het in (diepste) wezen om gaat is niet, of het interview strookt met de regels die daarvoor zijn opgesteld, want ik neem aan dat daar, zowel door de TROS als door justitie en de gevange nisdirectie tevoren zorgvuldig over is nagedacht. Het gaat in wezen om iets an ders: doe je het wel, of doe je het niet? Ook als het mag. Vind je het voor jezelf een kosjere zaak, of toch eigenlijk niet? Dat is in eerste instantie een beslissing van de man of vrouw die het doet. Sonja zou het niet doen, Aad ook niet. Mies evenmin, maar Jan Len- ferink heeft donderdagmiddag een gesprek gehad met me vrouw Slis-Stroom (ze is al weer thuis) om haar een 'weer woord' aan te bieden op de on aardige dingen die Arie O. in TV PRIVÉ over haar gezegd heeft. En Henk van der Meyden doet het dus zeker, maar als ik goed schat, denk ik niet dat Ivo Nie- he het zou doen. Ook al is hij ook verbonden aan de TROS, net als Van der Meyden. Diens door Nico Scheepmaker initiatief is het geweest maar het verbaast dan toch dat de TROS. na urenlang vergade ren, niet gezegd heeft: ak koord, maar dan wél met een ander als interviewer. Want het leek wel net alsof Henk van der Meyden 'tegengas' gaf, zoals hij het zelf noemt, maar niet op de essentiële punten. Arie O. deed het immers voorkomen alsof hij alleen maar oplichters heeft opgelicht, mensen die via hem op onoirbare wijze rijk wilden worden, en die hij te slim af was geweest. De Robin Hood-constructie. Een simplistische voorstelling van zaken. Hij kon zich dat aureool van de 'meester-oplichter' de 'handige jongen', de 'levensge nieter', de Robin Hood-ten-ei- gen-bate opzetten dank zij het feit dat hij een grotere persoon lijkheid is dan Van der Meyden en deze alleen maar TV PRI- VE-achtig tegenspel gaf. Over zijn gebrek aan vrijheid, over zijn zoontje, zijn huwelijk, zijn auto's, zijn eetgewoonten, cul minerend in de klassieke da- mesbladenvraag: hebt u spijt van wat u gedaan hebt? Arie Olivier behield toen het over wicht door te antwoorden: „Ik heb er alleen spijt van dat ik het fout heb gedaan". Roemrucht verleden verfilmd ROTTERDAM zo 16, kl. zaal, 11 uur, muziek op zon dagmorgen: Daniel Wayenberg en Louis van Dijk, pianoduo, 'Jazz en Klassiek', o.a. Mozart en The Beat les. ma 17, gr. zaal, 20.15 uur, Arie Keijzer, orgel. di 18, woe 19, do 20, 20.15 uur, Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Simon Rattle, m.m.v. Jaime Lare do, viool. vr 21, gr. zaal, 20.15 uur, Rotterdams Opera Koor. vr 21, kl. zaal, 20.15 uur, Michel Bé- roff, piano. Rotterdamse Schouwburg za 15. di 18, woe 19, vr 21,20.15 uur, zo 16, 14 uur, 'De Vliegen', toneel van Jean-Paul Sartre, RO Theater. Hofpleintheater za 15. di 18, woe 19, do 20, vr 21, 20.15 uur, 'Meneer Lievegoed', blijspel van Yves Jamiaque, met o.a. Luc Lutz. Theater Zuidplein za 15, gr. zaal, 20.15 uur, 'Prettige Feestdagen', blijspel van Alan Ayk- boum, Haagse Comedie. zo 16,10-16 uur, in alle zalen: Kinder- boekenweekfeest, om 14 uur in gr. zaal: 'Operatie Keihard 42' door Theater Kaktus. AMSTERDAM Carré t/m woe 19, 20.15 uur, (zo alleen 14 uur), Het Nationale Ballet, do 20, 20.15 uur, Rina Schenfeld pre mière 'Silk' op slagwerkmuziek, 'Cubes' op muziek van Igar Wakhe- vitvitch, 'Sticks 11' op muziek van Steve Reich en Dansggroep Kriszti- na de Chêtel, 'Lines' op muziek van Philip Glass. Concertgebouw za 15, gr. zaal, 20.15 uur, Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Ken- Ichiro Kobayashi. zo 16, gr. zaal, 14.15 uur. Concertge bouworkest o.l.v. Hans Vonk/Mi- chael Rudy piano, di 18, gr. zaal, 19.30 uur, K.C.O.V. 'Ex- kel. woe 19, gr. zaal, 20.15 uur, Concerge- bouworkest o.l.v. Carlos Kleiber. vr 21, gr. zaal, 20,15 uur, Het Neder lands Kamerorkest o.l.v. Lev Mar- kiz/Ronald Brautigam, piano. De Kleine Komedie za 15, Schaubühne Berlin 'Ferhad en Shirin' van Nazim Hikmet, een sprookje voor volwassenen. Nieuwe De La Mar za 15, 20.15 uur, zo 16,14 uur, 'Aan het langste eind' van Joe Orton met o.a. Kitty Courbois. ma 17 t/m woe 19, 20.15 uur, Adèle Bloemendaal in 'Adèle's keus', do 20, vr 21, 20.15 uur, Stichting Dra ma Amsterdam 'Vrijen', van David Mamet. Stadsschouwburg za 15, première, 20.15 uur, Het Pu- Brecht. zo 16, 14 uur, ma 17, woe 19, vr 21, 20 uur, Nederlandse Opera Stichting 'Hoffmanns Erzahlungen' van Of fenbach. di 18, 20.15 uur, Zuidelijk Toneel Glo be, 'Richard 111' van William Sha- do 20, 20.15 uur, Mary Dresselhuys en Jan Retèl in 'Stille Nacht' van Peter DEN HAAG Circustheater za 15, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater: 'Stamping Ground', 'Lie- der ^ines fahrenden Gesellen', Wie genlied', op het viool-concert v. Al- ban Berg, m.m.v. het Nederlands Balletorkest, do 20, vr 21, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater: 'Psalmensymfonie', 'Ghost Dances', 'Love Songs'. Koninklijke Schouwburg za 15, 20.15 uur, Publiekstheater: De Nacht, de moeder van de dag, van Lars Norèn, regie Karst Woudstra. zo 16, 20.15 uur, Duitstalige voorstel ling v.h. Würtembergische Staats theater met Nathan der Weisse, van E. Lessing, ma 17, di 18, 20.15 uur, Haagse Come die, 'Prettige feestdagen' van Alan Ayckbourn. woe 19, 20.15 uur, Haagse Comedie: 'Het bal van de etalagepoppen' van Bruno Jasienski. do 20, 20.15 uur, Nederlands Euryth- mie Ensemble. Nederlands Congresgebouw za 15, 20.15 uur, première van Gam- buh-Bali, Balinese danskunst, te vens toneelvereniging Visie: Lu cy's Baby van John Patrick, di 18, woe 19, 20.15 uur, optreden Lee Towers. Diligentia za 15, vr 21, 20.15 uur, Robert Paul Theatershow, m.m.v. Eileen Egas, dans. zo 16, 11.30 uur, Jaap van Zweden viool en Ronald Brautigam, piano, woe 19, 20.15 uur, Residentie Orkest met kamermuziek van Cambini, Mendelssohn, Kodély, De Vries, Bi- zet. do 20, 20.15 uur, concert Via Nova Kwartet. Theater aan de Haven za 15, 20.30 uur, Nieuwe Komedie: De mooiste uren. zo 16, 20.30 uur, Roula Safor en- Rick Nicolet in 'Het bal van de etalagepoppen' bij de Haagse Comedie. (Foto PR) semble, folkavond met Libanese muziek. vr 21, 20.30 uur, Peter Faber speelt 'Een Optimist'. HOT za 15. woe 19, do 20, vr 21, 20.30 uur, Haagse Comedie: Kerstmis aan het front, van Jerome Savary; om 19.45 LEIDEN Stadsgehoorzaal za 15, 20.15 uur, Residentie-Orkest o.l.v. Heinz Wallberg met Schubert, Mozart (vioolconcert) en Tsjai- kowski (Pathetique). Schouwburg zo 16, 11.30 uur, Jenny Zacharieva, za 15, 20.15 uur, Richard 111, toneel stuk van Shakespear in visie van Globe. do 20, 20.15 uur, De Pretster (Prisiris- tari) van Thea Doelwijt, gespeeld door Tiedrie o.l.v. Tone Brulin. vr 21, 20.15 uur, Stille Nacht, tragi-ko- medie gespeeld door Mary Dressel huys en Jan Retèl. het leefnet'. zo 16, 15 uur, kindervoorstelling LAK-drama: 'De ene kant speelt de andere kant', di 18, 20.30 uur, Vakgroep Engels: 'A phoenix too frequent'; Koor Vak groep Engels: concert, woe 19, 20.30 uur, Vakgroep Neder lands: 'De psychologische test', do 20. 20.30 uur. Vakgroep Frans: 'Le sommeil de la raison'; Vakgroep Theaterwetenschap: 'Basso conti- vr 21, 20.30 uur, Vakgroep Slavistiek: 'De Revisor'. K&O-gebouw woe 19, kapelzaal, 20.15 uur, Marinus Links, fluit, Frank den Herder, pia- vr 21, 20.15 uur, Kamermuziek: Men delssohn Trio: Alwin Bar, piano, Lex Korff de Gidts, viool, Elias Arizcuren, cello. Micro-Theater Imperium za 15, vr 21, 20.30 uur, Tango, van Sla- womir Mrozek. LEIDEN - De Bulgaarse pianiste Jenny Zacharieva geeft dit y z,dciicii ïeva geext uil sei- fnLefden1 concertenvoor Concertagenda Op zondagochtend a.s. verzorgt zij een koffieconcert in de Stadsge hoorzaal. Op het programma staan werken vermeld van Mo zart, Prokovjev, Chopin en Liszt. Het optreden van Jenny Zacha rieva begint om half twaalf, maar de koffie staat een half uur eer der al klaar. De fluitist Marinus Links en de pianiste Marianne Habets zullen op woensdagavond 19 oktober musiceren in de Kapelzaal van K&O. Voor de pauze van dit con cert worden composities van Mo zart, Reicha en Baton ten gehore gebracht, later op de avond ko- HILVERSUM (GPD) Een historische televisiedocumentaire van zeven afle veringen over de Nederlandse pioniers die vanaf het eind van de 16e eeuw de wereldzeeën hebben bevaren op zoek naar avontuur en winst. Geen buiten landse produktie, maar van begin tot eind van Nederlandse makelij. Geen gortdroge geschiedeniscursus boven dien, maar boeiend in beeld gebracht. Dat is de grote verrassing waarmee Ver onica in het nieuwe winterseizoen op de proppen komt. Voorlopig staan zeven maandelijkse uitzen dingen van 'Nederlanders Overzee' van elk 50 minuten geprogrammeerd. Afhankelijk van allerlei factoren, zoals kosten en kijkcij fers, zal daarna een beslissing worden geno men over uitzending van mogelijk nog zeven delen. Zondagavond verschijnt de eerste af levering op het scherm. Producent en regis seur van dit ambitieuze project is Jan Dor- resteijn. Na een onderzoeksperiode van drie jaar werd begin vorig jaar begonnen met de opnamen. Daartoe werden zo ongeveer alle delen van de wereld bezocht. Forten, kerken, graven, complete straten en zelfs hele steden herin neren op veel plaatsen aan een roemrijk Ne derlands verleden. Jan Dorresteijn: „Wat mij vooral interesseerde was er achter te komen hoe dat volk van kazenmakers, boeren, vis sers, vrachtvaarders en kooplieden niet al leen generaties lang oorlog kon blijven voe ren tegen de Spanjaarden, maar bovendien in zo'n vijf jaar tijd de gehele wereld open legde en een handelsimperium uit de grond stampte dat nergens mee vergeleken kan worden". In de eeste aflevering legt Dorresteijn uit hoe eenvoudige ingrediënten als peper en zout in eerste instantie de Nederlanders over de wereldzeeën hebben gelokt. De peper was te vinden in de Oost, het zout in de West. Dor resteijn: „Het lijkt een simpel verhaal, maar er zat natuurlijk veel meer aan vast en er kwam heel wat meer bij kijken voordat die trotse Oostindië-vaarders de wereldzeeën beheersten en de Lage Landen uitgroeiden tot de Gouden Republiek". 'Nederlanders Overzee' vertelt dan ook over de ontberingen die de zeelieden moesten on dergaan op de aanvankelijk zeer eenvoudige houten schepen. Ondanks alle verschrikkin gen die men kreeg te doorstaan in de vorm van kapers, kannibalen, scheurbuik en barre weersomstandigheden bleef vooral de zucht naar rijkdom de Hollanders trekken. En dat werd ruimschoots beloond, want de scheepsladingen vol handelswaar leverden in het vaderland een periode van grote bloei op. Al in de eerste aflevering, die de titel 'Het Hol landse Mirakel' meekreeg, doet zich de werkwijze van Dorresteijn in positieve zin voelen. In een hoog tempo wordt met be hulp van mooie plaatjes en uitgekiende tek sten van Felix TTiijssen de historie aantrek kelijk uit de doeken gedaan. Opmerkelijk daarbij is het spaarzame gebruik van stukjes toneelspel. Die stukjes duren te kort om de gehele produktie tot een gedramatiseerde documentaire te verheffen, maar zijn zeer functioneel. Opvallend is bovendien dat de acteurs niet sprekend worden opgevoerd, hetgeen sterk bevorderend is voor de vaart van het ver haal. Deze grootscheepse produktie kon on der meer worden bekostigd door de mede werking van het Prins Bernhard Fonds en de Stichting Cultuurgeschidenis van de Ne derlanders Overzee. Die laatste instantie heeft de reizen, die ten behoeve van de opna men werden gemaakt gebruikt voor het con troleren van de historische juistheid van een aantal zaken (zondag, Ned. 2, 21.00 uur). i Foekoesji- Het Residentie-Orkest geeft zoals al eerder aangekondigd van avond een concert in de Stadsge hoorzaal. Uitgevoerd worden Schuberts Ouverture im Italieni- schen Stil nr. 2, het Vioolconcert in D van Mozart (solist: Thomas Zehetmair) en Tsjaikowski's Zesde Symphonie. de zg. Pathé- tique. De dirigent is Heinz Wall berg. Hans de Booy Hans de Booy en Band zijn van avond te gast in het Alphense jongerencentrum Het Kasteel. De zanger van de hitsingles 'Een vrouw zoals jij' en 'Annabell' wordt begeleid door Rainer Hen- sel (saxofoon en gitaar), Alexan der Buurman (toetsen), Peter van Breukelen (gitaar), Hans As- scheman (slagwerk) en Paul van Horn (gitaar). Golden Earring In 't Spant in Leimuiden treedt vanavond de Golden Earring op terwijl het voorprogramma wordt verzorgd door de nieuwe Nederlandse groep Duplex Johnson uit Breda (aanvang 19.45 uur). La Majeure Het trio La Majeure pipe au bois (Joop van Brakel, de voormalige zanger/gitarist van Nasmak, Horst Rickels en Rik van Ierssel) brengt vanavond in het leids Vrijetijdscentrum het wonderlij ke muziekstuk 'Van Goghs laat ste oor'. Improvisatie speelt bij dit drietal een belangrijke rol. De Dijk In de Sneeuwbal in Heemstede treedt vanavond de Nederlands talige groep de Dijk ('Slowmo tion') op terwijl het Klein Orkest in het Goudse Over de Brug 'con certeert'. In het Michaelshuis in Hazerswou- de vanavond een optreden van Secret Sounds. Indigo Rex In de Stadsgehoorzaal treedt aan staande woensdag de Engelse formatie Indigo Rex op. Deze groep is twee jaar geleden in Londen opgericht en bestaat uit een gitarist/toetsenist, een drum mer, een bassist en een zanger. Er zijn nog geen platen van de groep verschenen. De vier muzi kanten zouden kunstzinnige popmuziek maken, beinvloed door groepen als Roxy Music, King Crimson, Joy Division en de Talking Heads. Na zich maandenlang te hebben te ruggetrokken om in afzondering te kunnen repeteren, zou Indigo Rex pas begin september van dit jaar zijn begonnen met optreden. Indigo Rex: woensdagavond in de Stadsgehoorzaal AMSTERDAM (ANP) - De theaterbespreekbureaus van de VW's in Nederland heb ben het afgelopen seizoen 75.000 kaartjes geboekt voor voorstellingen in Amster damse theaters en concertza len. Dit heeft de VW Am sterdam bekend gemaakt. De grootste belangstelling ging daarbij uit naar theater Carré, gevolgd door Concertge bouw. Paradiso en Stads schouwburg. De hoofdstedelijke VW tekent daarbij aan dat het meren deel van de 75.000 bezoekers het avondje uit combineert met een middagje winkelen, eten in een restaurant, of het gebruik van een drankje in café of discotheek. 'Walzertraum' bij Crescendo LEIDEN - Het Leids Operette en Instrumentaal Muziekgezel schap 'Cresendo' geeft zijn jaar lijks serie uitvoeringen op vrij dagavond 28. zaterdagavond 29 en zondagmiddag 30 oktober in de Leidse Schouwburg. De keus is ditmaal gevallen op 'Ein Wal zertraum' van Oscar Straus. De zondagmiddagvoorstelling is bedoeld voor de bejaarden en de dienstencentra. Kaarten voor de ze operette-uitvoering zijn ver krijgbaar bij K&O. ADVERTENTIE (Suftiteutog 15 oktober 1983 Honderd jaar geleden stond i de krant: De stoomtram der Noord- Zuid-Hollandsche Stoomtram- Maatschappijdie Zaterdag avond te zes uren Leiden ver liet, is aan een groot gevaar ontkomen. Tusschen Oegstgeest en Sassenheim passert de tram den spoorweg. Door boomen wordt het licht der rode lanta ren (sein onveilig) onderschept en dien avond was daarvan door den dikken mist nog min der te zien dan anders. Een wit te lantaren (sein veiligwelke door den spoorweg wachter bij zijn dienst wordt gebruikt, stond midden op den weg. Door het een en ander misleid, reed de machinist door den slag boom, juist toen de trein uit Lei den op de komst was. Een halve minuut, later en alles ware ver pletterd geweest. Zou het, zoo vraagt men zich af, geen tijd worden dat er op dit punf van den weg eene betere verlichting kwam? In het Britsch-Indische dis trict Madras zijn in 1882 niet minder dan 1195 mensehen door wilde dieren omgebracht en 2055 wilde dieren door men- schen gedood. De slangen zijn het meest vernielend geweest: zij hebben 920 personen doode- lijk gewond. De tijgers hebben 206 slachtoffers gemaakt, pan ters en luipaarden 28, beren 11. Drie wilde olifanten, 287 tij gers, 1300 panters en luipaar den zijn door menschenhand gevallen. Van het aantal door den mensch omgebrachte slan gen wordt geene opgave ge daan. Vijftig jaar geleden Bij het inladen van een groo- te kist aan boord van het motor schip "Vulcania", dat van Pa lermo naar New-York zou ver trekken, is deze tegen den boor- dratid kapotgeslagen. Uit een opening werd plotseling een arm zichtbaar. De kist werd neergezet en er binnen tn vond men niet minder dan vijf perso nen, die zich rijkelijk hadden voorzien van levensmiddelen en water en op deze wijze hei melijk wilden emigreeren. De "bagage" was ingeschreven ten name van een tweede-klasse passagier, die met zijn vijf be schermelingen is gearresteerd. Fragment uit de eerste aflevering van der tv-serie 'Nederlanders Overzee'.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29