Schreiner voorspelt grote toekomst swingtip C Schaken VISSPORT De laatste Oplossing ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 Extra DOOR BRAM VAN LEEUWEN Vissen met de vaste hengel loopt als een rode draad door de his torie van de hengelsport. Wat eens begonnen is met een boomtak en evolueerde via de bamboe- of rieten stok is nu een visserij met hypermoderne en superlichte materialen. Eerst was het glasvezel, van daag is vooral het grafiet(car- bon) populair en voor morgen kondigt de toepassing van bo ron zich al aan. Gemakshalve vergeet ik dan maar even de complete mis lukking die hengels van alumi nium werden. In al die tijd is aan het principe van de visserij weinig of niets veranderd. De hengels veranderden van uiter lijk - werden langer en lichter van gewicht - maar de maxi male lengte van de vislijn bleef beperkt tot iets meer dan de lengte van de hengel. Daarmee was de koek op. In de naoorlogse jaren toen de nylonlijn haar intrede deed en het stugge, veel minder bruik bare, silk na een langdurige staat van dienst voorgoed in de vuilnisbak verdween, kon een nieuwe vorm van visserij zijn opmars beginnen: het vissen met de werphengel en de werpmolen. Vooral de grotere soepelheid van het nylon maakt het mogelijk - zo'n lijn op een spoel te winden n dat met een vrij beperkt - werpgewicht over grote afstan den te verplaatsen. Ondanks het onmiskenbare voordeel dat aan zo'n werpmolen verbon den is: de slipwerking voor komt lijnbreuk bij het haken en drillen van grote vissen, bleef de vaste hengel zijn schijnbaar onaantastbare plaats in de hengelsport inne- Sterker nog: de vaste hengel is ook in een tijdperk met mate rialen die werden ontwikkeld in het kader van de ruimte vaart nog steeds veruit de meest verkochte en gebruikte hengel in ons land. In de hengelsport zijn in de loop der decennia steeds 'vernieu wers' opgestaan die meenden het ei van Columbus te hebben ontdekt. Geregeld keren in hengelsporttijdschriften en op visbeurzen de uitvinders van 'wonderpennen', 'altijd van gende voertjes' en 'nieuwe hengelontwerpen' terug. Als na korte tijd blijkt dat de vin dingen tenminste evenveel na delen blijken te bezitten als de hooggeroemde voordelen ver dwijnen ze weer even snel als ze zijn opgekomen. Slechts in er nog een plaatsje voor de 'hersenspinsels' zijn. Werkelijke vernieuwingen zijn tot dusver schaars geweest, ze ker als het gaat om de methode van vissen. Slechts de intro- duktie van de werpmolen kan als het begin van een werkelijk nieuw tijdperk worden aange duid. De daarop geënte visme- thoden werden nu ruim dertig jaar geleden voor het eerst op een baanbrekende manier be schreven in het boek van Jan Schreiner, getiteld 'Flitsend nylon'. In de Nederlandse hengelsportli teratuur werd het een stan daardwerk naast boeken als 'Beet' van Kick Geudeker en 'Sluimerend dynamiet' van het duo Van Onck/Van Beurden. Nu ruim drie decennia nadat Schreiner aanprees om de bra sem ook eens op afstand met de werphengel te bevissen is diezelfde auteur ervan over tuigd een nieuw revolutionair tijdperk voor de nationale hen gelsport te kunnen inluiden. Dezer dagen verscheen namelijk bij de uitgeverij Interdijk zijn nieuwe boekwerk 'Vissen en vangen met matchhengels'. Aan die paperback ging al een flink aantal publicaties in het maadblad 'Vissport' vooraf, waarin de 'nestor' van de hen gelsport een paar tipjes van de sluier oplichtte. En het zijn juist die 'tipjes' waar om het bij deze nieuwe vorm van visserij gaat. Getooid met -illustere namen als swingtip, springtip, quivertip en stilwa- tertip vormen ze evenzovele vervangers voor de dobber als traditionele beetregistrator. De basis voor deze nieuwe vorm van visserij ligt bij de match- hengels. Een verzamelnaam voor een categorie hengels in de meest uiteenlopende uit voeringen, maar doorgaans herkenbaar aan een aantal ge meenschappelijke kernmer- ken. Daarvan is het grote aan tal hooggeplaatste kleine gelei- deringen wel het meest opval lende. De hengels hadden hun oor sprong in Engeland waar ze worden onderscheiden in twee typen: de matchhengel voor de visserij met de pen(dobber) of de visserij met behulp van loodverzwaring. Jan Schreiner vertelt in zijn boek hoe hij de afgelopen vijf jaar uitvoerig heeft geëxperimenteerd met deze hengels. Uitgangspunt was om ze aan te passen aan typisch Nederlandse omstan digheden. Dat is een nogal ingrijpende be zigheid geweest. Engelsen vis sen over het algemeen name lijk in stromend, soms zelfs hard stromend, water. Boven dien wordt daarbij gebruik ge maakt van lijnen die in onze ogen nogal aan de dikke kant zijn. Schreiners experimenten waren erop gericht de matchhengel te gebruiken in Nederlands vis water dat merendeels stil staat of slechts licht stroomt. Daar bij paste hij ook veel dunnere lijnen toe. Wie Schreiners ervaringen leest komt tot de overtuiging dat de auteur met name zeer enthou siast is geworden over de bee- tregistratie met behulp van de zogenaamde swingtip. Langs de waterkant in ons land een merkwaardig fenomeen. Want de weinige hengelaars die er op dit moment mee vissen krij gen steevast te horen dat ze met een gebroken hengel vis sen. Het topje van de hengel hangt er namelijk 'geknakt' bij. In werkelijkheid gaat het om twee volkomen aparte zaken. In de eerste plaats de hengel waarmee de vis kan worden vastgeslagen en gedrild. En als tweede de met een stukje sili- conenrubber aan de top van de hengel bevestigde beetregi strator. Die indicator heeft de vorm van een dun topje dat is voorzien van een tweetal gelei- deringetjes. Door de hengel evenwijdig of schuin op de oever te plaatsen in speciale hengelsteunen en de lijn zo straks te draaien dat de swingtip iets schuin in de bocht van de lijn komt te han gen kan aan de beweging van deze tip elke actie van de vis in de buurt van het aas haar scherp worden afgelezen. Schreiners conclusie is dat de ze registratie onder bepaalde omstandigheden beter is dan die van de traditionele dobber. Niet in de laatste plaats omdat de vertaling van de aanbeet van de vis zich binnen enkele me ters van de hengelaar afspeelt, terwijl het aas tientallen me ters verderop kan liggen. Dat biedt vooral voor hengelaars van wie het gezichtsvermogen minder wordt uitkomst. Schreiner voorspelt deze nieuwe vorm van visserij, waarin tallo ze variaties mogelijk zijn, een grote toekomst. Als lezer krijg je de indruk dat het inderdaad niet om een ééndagsvlieg gaat. Tegelijkertijd besef je dat het waarschijnlijk nog geruime tijd zal duren voor deze 'tipvis- serij' in ruime kring zal worden toegepast. Daarvoor zijn we in ons land te veel gehecht aan de vaste hen gel. Het boek is in elk geval een eerste aanzet tot de toepassing. En het zal beslist niet het laat ste papier zijn dan wordt ge spendeerd aan de zegeningen van de matchhengel. Het 240 pagina's tellende boek kost in de winkel f27.50. Hengelaar Peter van der Voort keek raar op toen hij met ro de maden vissend in de Rijn bij Leiderdorp een voor hem onbekende vissoort aan de haak sloeg. Hij nam de onge veer 15 centimeter lange vis mee naar huis en hield hem in leven. Bij het snuffelen in wat boeken kwam hij erach ter dat de fraai getekende vis een zonnebaars was die in deze omgeving slechtst zelden voorkomt. Tot zover was de vangst een toevalstreffer. Opmerkelij ker werd het toen hij enige tijd later op dezelfde plek weer een zonnebaars ving. Beide exemplaren hebben inmiddels een plekje gekre gen in een aquarium. De een zwemt op het ogenblik rond in het grote zoetwateraqua rium van restaurant De Ho ge Wilgen in Aalsmeer en de ander heeft zijn domicilie in een bak in het PTT-gebouw aan de Koningstraat in Lei den. De zonnebaars behoort tot de vissoorten waar de Organi satie ter Verbetering van de Binnenvisserij op het ogen blik naar speurt. De OVB is namelijk bezig om een foto boek te maken van alle in ons land voorkomende vis soorten. Ook de zeldzame. De zonnebaars behoort tot die laatste groep. De vis die ma ximaal veertig centimeter lang kan worden wordt af en toe gevangen in het gebied beneden de grote rivieren, maar is in onze omgeving een bijzondere verschijning. (foto Holvast) Dit is de laatste hengelspor trubriek van dit seizoen. Na een uitgebreide 'winters laap' kunt u 'Vissport' vol gend jaar mei terug ver wachten. Voor het eerst niet midden in de gesloten tijd want die wordt in 1984 gro tendeels afgeschaft. Tot slot maak ik u nu alvast attent op de grote hengel sporttentoonstelling 'Visma' die volgend jaar van 28 maart tot en met 3 april in het Rotterdamse Ahoy-com- plex wordt gehouden. Horizontaal: 2. kostuum; 5. rustig - kalm; 8. Eur. hoofdstad; 10. kosteloos; 11. telwoord; 12. open plaats i.e. bos; 13. papegaai; 15. gees- tesverschijning - spook; 17. ie mand die zeer rijk is; 20. vier handig zoogdier; 22. schaaps kameel; 25. bevel; 26. vernis; 27. wild zwijn; 28. schrijfgerei; 29. zitplaats; 30. zangstem; 32. vuurtong; 33. vallei; 34. maal; 35. scheepsvloer; 36. wandver siering; 37. vereniging; 40. be lemmering; 43. rechtsk. term; 45. grappig, plagende; 48. strik; 51. smalle opening; 52. water kering; 53. sportterm; 54. wreed heerser; 55. bevel; 56. slaapplaats. Verticaal: 1. roofdier; 2. schets - ontwerp; 3. slagader; 4. opening; 5. soort brood; 6. Noorse goden; 7, traag - langzaam; 9. eentonig; 10. fam. lid; 14. vis; 16. schil dersgerei; 18. kleinigheid; 19. 5 uWF A T T E 5 i A A R T P I R V E E V V R U 1 i U# M b L K K 1 b S J b 0 c ■V V- L V b N L N R 0 b s 1 S- 0 V b R 1 U 1 L. I> B R[? P 1 A P A A R V s V N C b A A N K N U P 1 N C S P u N I N C 0 V E b R t b s K N S b T W t b s 1 R Li p K K u K K R T K V S s N N t> b R 5 1 b b K 'J b J b T o R V A b V ST|0 PPE R S p 1 L N V b werkplaats; 21. tentoonstelling v. wassen beelden; 23. bedie ning - dienstbetoon; 24. spier kramp (infectieziekte); 28. ge neesmiddel; 31 vuurpijl; 38. klimplant, 3ü. schel; 41. riv. in Frankrijk; 42. eikeschiller; 44. stilte; 46. smart; 47. niet kun nende spreken; 49. groente; 50. verheugd. De prijs van 25,- werd toege kend aan C. v.d. Zande-Hoo- gendorp. Zeeweg 153, 2224 CE Katwijk. De prijs wordt de winnaar toege zonden. Oplossingen met vermelding van "Puzzel" voor donderdag op briefkaart of in enveloppe zen den aan Redactie Leidsch Dag blad, Postbus 54, 2300 AB Lei den. Deze week is een der sterkst be zette toernooien ter wereld van start gegaan, het Interpolis- toernooi te Tilburg. Evenals twee jaar geleden werd ook vo rig jaar een partij uit dit toer nooi door de schaakmformator uitgeroepen tot de beste partij van het semester. Wit: Karpov; zwart: Hübner. 1. e4 c6 2. d4 d5 3. Pd2 de4: 4. Pe4: Lf5 5. Pg3 Lg6 6. h4 h6 7. Pf3 Pd7 8. h5 Lh7 9. Ld3 Ld3: 10. Dd3: Pgf6 11. Lf4 e6 12. 0-0-0 Le7 13. Pe5 0-0 14. c4 c5 (Hier begint de eigenlijke strijd; het voorafgaande was theorie) 15. d5 Pe5: 16. Le5: Pg4 17. Lg7:!? (De stelling vroeg om krasse maatregelen omdat 17. f4 du bieus is. Er zou kunnen volgen Pf2 18. Dc3 Pdl: 19. Tdl; f6! 20. de6: Db6 21. Pf5 De6 22. Pe7 De7: 23 Ld6 De4 24. Lf8: Df4:+) Kg7: 18. De2 Lg5+ 19. Kbl Pf6 20. de6: Dc8 21. e7 Te8 (De sterke vrijpion verlamt het zwarte spel en vormt daardoor genoeg compensatie voor het geofferde stuk) 22. Td6 Dg4 23. door Dirk Sikkel De5 Kg8 24. Tel Pd7 (op Ph5 was gevolgd 25. Pf5 Lf4 26. Dd5 met de dreiging Th6:) De AVRO begint 21 oktober met een damcursus voor begin ners. De televisiecursus is op gezet rond de match om de we reldtitel tussen Harm Wiersma en Jannes van der Wal. De deelne(e)m(st)er leert de goe de zet kiezen nadat men iedere stelling naar waarde heeft ge schat. Dat gerichte zoeken ge beurt met een viertal plannen: vastzetten, aanvallen, combi neren en damhalen. Het practi- sche van de les is dat aan de hand van grootmeesterpartijen duidelijk wordt dat ook de "groten" met deze principes werken. Een cursuspakket, te bestellen bij de AVRO 22,50 overma ken op postgiro 123400 tnv. AVRO-academie-Hilver- sum), kan ook door visueel ge handicapten verkregen wor den (wel vermelden: voor visu eel gehandicapte). Dat is moge lijk in Braille en op band. De uitzendingen bestaan uit twee gedeelten: Een stukje instructie (theorie) in de vorm van computerani maties. Het is voor het eerst O 10 3 AHB9 V 2 9 AB8 O AHVB984 5 Noord gever, niemand kwets baar. Noord opende 1 Sch, oost 2 Ha, zuid 3 Ru (OW passen verder), noord 3 Sch, zuid 4 SA (azen vragen), noord 5 Ru, zuid 6 Ru. Noord twijfelde aan de juistheid van dat bod en bood nog 6 Sch, waarop zuid conclu deerde dat het dan maar 6 SA moest worden. Dat werd rond- gepast naar oost die met smaak BONDSREPUBLIEK DUITS LAND - Voor de tiende achtereenvolgende keer heb ben de Duitse en Westberlijnse posterijen voor bloemen en planten gekozen als motieven op de jaarlijkse weldadigheids zegels. Deze keer laten de ze gels (dag van uitgifte 13 okto ber) bedreigde alpenbloemen zien. Zowel de Duitse als de Westberlijnse zegels hebben waarden van 50 20; 60 30; 80 40 en 120 60 pfennig. De zegels zullen tot en met 30 maart 1984 aan de loketten te koop zijn. Het valt direkt op dat ook dit keer bijna in alle gevallen de bijslag de helft is van de nomi nale waarde. Dit "systeem" passen beide posterijen al ja renlang toe, zowel by de Ju- den vrijpionnen compenseren nu een volle toren!) Lf4 29. g3 Lc7 30. Kc2 (Karpov speelt het nauwkeurig af; 30. Ph6+ Kh7 31. Pfö faalt op Tad8) b5 31. Ph6: Kh7 32. Pf5 Tg8 33 d6 La5 34. Te6 Tg5 35. Tf6: Th5 36. d7 Th2 37. Pe3 en zwart geeft het op. De oplossingen van de opgaven uit de vorige rubriek luiden als volgt: I. 1. h6 en zwart geeft het op. Op bijvoorbeeld fg5: volgt h7 en Pg6 mat. II. 1. Tf3+Ü 2. Tf3! en zwart heeft nu een dolle to ren. Er volgde 2.Tb5+ 3. Ke6 Te5+ 4. K17 Te7+ 5. Kg8 Tg7+ 6 Kh8 Tg8+ 7. Kh7 Tg7+ 8 fg7: pat. III De meest dringen de voortzetting is: 1. d5 Td5: (op cd5: volgt 2. Pg4 h5 3. Pf6+ Kf8 4. Pd5 en wint) 2. Pg4 Dd6 3. PP6+ Kf8 4. Pd5: cd5: 5. Tc8+ en zwart gaf op. IV. De combinatie is kort maar zeer verrassend: 1. Tal 2. Tbl (De2 Dd5: of Tb2 Pe3!) Pg3+! 3. hg3: Ta8 en wit kan Th8 mat niet meer verhinderen. dat de Nederlandse televisie op een dergelijke wijze van de computer gebruik maakt! Match-fragmenten. Zoals ge zegd zullen de verschillende plannen met voorbeelden uit partijen Wiersma-Van der Wal worden toegelicht. Tevens zal presentator Rob Clerc beide grootmeesters regelmatig in de uitzending ontvangen. De zeven uitzendingen vallen op de volgende dagen: LES 1-21 oktober Overzicht van spelregels en plannen. LES 2—28 oktober Dam halen LES 3- 4 november: Combine- LES 4-11 november: Aanvallen (en verdedigen). LES 5-18 november: Vastzetten. LES 6-25 november: Herhaling. De meesterklasse-competitie is verrassend begonnen. Lands kampioen Studiecentrum kon in de nieuwe opstelling Ver- goed-Roosnek, Kreijns-Gos- schalk bepaald nog niet impo neren, resulterend in een scha mele 22 punten uit de eerste vier wedstrijden en een voorlo pige voorlaatste plaats. Een wel heel bijzonder spel deed zich voor in de wedstrijd tus sen EGBC en Volmac: A H B 9 8 4 H 0 7 6 10 8 3 2 10 7 6 5 N 3 Zll2 WO *V109664 V 7 6 4 Z LES 7- 2 december: Een volledi ge matchpartij. Bovendien worden de eerste zes lessen afgesloten met de zgn. "dampuzzel van de week", waaraan tevens een prijsvraag is verbonden. Alle uitzendin gen worden ondertiteld door teletekst. Een dergelijke tv—cursus dam men is (helaas) een zeldzaam heid en daarom zal de KNDB en de club in het bijzonder, op de juiste manier op dit buiten kansje in moeten springen. Na tuurlijk is ledenwinst niet de bedoeling van deze samenwer king tussen TV en KNDB, maar waarom zou dat niet een bijverschiinsel kunnen ziin? De Nederlandse Dambond heeft een folder uitgegeven hoe de verscheidene verenigingen zouden kunnen reageren. De lijn van redeneren is als volgt: Open huis. extra instructie, si multaan. demonstratie, vi deo-kijken. damtoernooi. Het eerste punt is gewoon een potje dam. doubleerde, gevolgd door drie maal pas. West ging vervolgens in trance. De gangbare opvatting is datje nu juist niet in de kleur van partner moet uitkomen, maar daarover hadden OW in een eerdere wedstrijd nu net een verschil van mening gehad. Kort en goed, west besloot wel met harten te starten, waarop zuid ijlings 13 slagen bij elkaar grabbelde. Hoeveel punten dacht u dat het opleverde? Als u zegt "veel" is dat inderdaad voor de hand liggend, maar niet juist. Na afloop bleek dat OW zelfs nog 10 imp's aan het spel hadden verdiend! Aan de andere tafel was namelijk 7 SA geboden, eveneens gedou bleerd en na dezelfde harten- start nog gemaakt ook. Het vereist enige moed om een toernooi dat ruim 10 jaar gele den van de agenda werd afge voerd weer nieuw leven in te blazen, maar in Leiden waren ze daar niet bang voor. En zo vond op 3 oktober de eerste af levering plaats van een nieu we, hopelijk lange, serie "Hut spotdrives". Het was destijds een novum, een ééndaags toer nooi met na afloop een boekje met spelverdelingen, voorzien van deskundig commentaar. Die formule bleef gehandhaafd en met een eerste opkomst van ruim 100 paren zal men in Lei den stellig tevreden zijn ge weest. Het fraai uitgevoerde toernooiboekje met uitstekend spelcommentaar van Wim Goutier was een pronkstuk, waarop de organisatoren te recht trots mogen zijn. De 3- Oktober Vereeniging, de VW, Heineken en de Leiderdorpse Bridgeclub vormden de stevi ge poten onder de wieg van de ze herboren Hutspotdrive. In de ochtend en middag voerde het paar Koistinen-Renqvist het veld aan met een steeds groeiende voorsprong. In de beide laatste ronden evenwel sloegen de runners-up, Borst- de Roo, vernietigend toe en zij wonnen met 50 punten ver schil. Leiden's burgemeester overhandigde hen de prachti ge, echt zilveren hutspot. Het beste Leidse paar was mevr. Kasteleyn-Van Dortmond die 3e werden. Volgende week een aardig spel uit de Hutspottendrive. gendmarken. die in het voor jaar verschijnen, als dus by de weldadigheidszegels. Het ge volg is dan ook dat beide series steeds op het randje van de zwarte FlP-lijst balanceren. Protesten, vooral van de zyde van de Duitse filatelisten, die overigens steeds sterker wor den, hebben tot nu toe echter nog niets uitgehaald. Voor de goede orde zullen we de series van de afgelopen jaren nog even op een rijtje zetten. Het zou jammer zijn als er een serie zou ontbreken: 1974, bloemen uit de siertuin; 1975, alpenbloemen; 1976, boeketjes tuinbloemen; 1977, weidebloe- men; 1978, bosbloemen; 1979, bladeren, bloemen en vruch ten uit het bos; 1980, in het wild groeiende kruiden; 1981, moeras- en waterplanten en 1982, rozen. Op 13 oktober geeft de Bondsre publiek ook de jaarlijkse "dag van de postzegel zegel uit. Af gebeeld wordt deze keer op een zegel van 80 pfennig een moderne versie van de postil jon. Tot slot komt ook Duitsland met een zegel (80 pfennig) ter gele genheid van de 500ste geboor tedag van Maarten Luther. Op de zegel een portret van de 17- de eeuwse kerkhervormer. VERENIGDE NATIES - Voor het vierde achtereenvolgende jaar is de postadministratie van de Verenigde Naties met een vlaggenserie van de lidsta ten gekomen en wel op 23 sep tember. Evenals de voorgaan de keren zitten de zegels in vel letjes. In elk vel - per emissie komen er vier uit zitten zes tien zegels. En aangezien er ie der jaar vlaggen worden afge beeld van zestien lidstaten ko men er dus steeds niet minder dan 64 zegels uit. Een beetje te gek eigenlijk, want daar moet toch 64 keer 20 dollarcent (dat is namelijk de waarde per ze gel) is byna dertien dollar voor worden neergeteld, of omgere kend ongeveer veertig gulden. Dit jaar zijn de vlaggen van de volgende landen aan bod: in vel 13: Groot-Brittannie en Noord-Ierland, Barbados, Ne pal en Israël; in vel 14: Malawi, Oekrainse SSR, Jamaica en Kenia; in vel 15: China, Peru, Bulgarije en Canada; in vel 16: Somalië, Senegal, Brazilië en Zweden.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 27