Even een wit voetje halen Een avondje ongevallendienst ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 ken vindt ze helemaal geen pro bleem, "want geen mens ruikt na een dag hard werken nog naar zeep. Maar wat je hier soms te genkomt. Vuil, dat gewoon vast gekoekt zit aan het lichaam. Dat is echt niet van één dag. Onder goed, dat met veiligheidsspelden aan elkaar wordt gehouden. Voe ten, die gewoon zwart zijn. Dan durven ze nog te zeggen dat wij Nederlanders zo'n schoon volkje zijn. Nou, als je hier een paar we ken rondloopt weetje wel beter". 22.45 - "Ik heb hier iemand met een verschrikkelijke bloedneus", alarmeert een hevig geschrok ken Leidenaar. Hoe lang die neus al bloedt? "Een kwartier", zegt de man met de zakdoek voor zijn neus. "Tien minuten", zegt de geschrokken vriend. De dokter is elders in het zieken huis bezig, de bloedneus moet even in de gang wachten. Voor dat hij arriveert is het bloeden opgehouden. Toch wordt de neus nog nauwkeurig nageke ken: "De mensen willen per slot van rekening niet voor niets ko- 23.20 - Na wat routineklusjes als een in de zijkant van het oog ver dwenen contactlens, een klop pende vingertop, een gekneusde pink en weer een enkeltje, draaft er een huilend jongetje op. Hy heeft een tak in zijn oog gekre gen. De arts twijfelt of het hoorn vlies is beschadigd. Het oog wordt met een pleister afgeplakt. Het jongetje, zijn vriendje en de begeleider vertrekken met een kaart waarmee ze de volgende ochtend bij de oogarts van het ziekenhuis terecht kunnen. Overval 24.00 - Twee politiemannen bren gen een 76-jarige Leidenaar naar binnen, wiens neus er verdacht scheef uitziet. Hij had na een kaartavondje zijn vrouw willen ophalen toen hij in de Waard- straat werd overvallen door drie jongens. Geld hadden ze willen hebben, maar in plaats van zijn portemonnee had de bejaarde de knapen een klinkende oorvijg overhandigd. Maar uiteindelijk had hij het onderspit moeten del ven. Daar zit hij dan. Een lelijke snee, een scheve neus, bloed op zijn jas en twee ontstelde dames aan zijn zijde, die nu helemaal nooit meer de straat op willen. Triest genoeg blijkt zijn neus ge broken te zijn. De keel-, neus- en oorarts zal hem de volgende och tend vroeg weer recht zetten. En ook dit slachtoffer mag geen neut nemen voor de schrik. De enige meevaller is dat de twee agenten die het drietal hebben gebracht het ook weer trouw naar huis brengen. 00.45 - Een Fransman met een he vig bloedend been. Wilde voor het slapen nog even de vuilnis zak buitenzetten. Helaas stak er een scherp stuk blik uit die zak. Gevolg: een diepe beenwond. Daarmee waren hij en zijn blon de vriendin eerst langs de dienst doende apotheek gegaan voor een verbandje. De apotheker had het span wijselijk doorgestuurd naar het ziekenhuis. Alleen: ze kwamen bij h$t AZL terecht en dat had geen dienst. Dus moes ten ze weer door naar het Diaco- nessenhuis. De verpleegkundige staf zou het er wel in willen slaan dat elk zie kenhuis om beurten dienst heeft. Veel te weinig aspirant-patiënten weten dat het Elisabeth-zieken- huis dienst draait van vrijdag 13 tot zaterdag 13 uur, het Diaco- nessenhuis van dinsdag 13 tot woensdag 13 uur en het AZL de rest van de week. De Fransman is uiteindelijk geko men waar hij zijn moest. Maar voor het hechten komt de in schrijving. Dat levert heel wat hi lariteit op. "Hij bloedt dood en zij willen eerst z'n geloofsovertui ging weten", schaterlacht de blonde. Geen rust 01.30 - Juist als de portier, de ver pleegster en de arts denken de rest van de nacht sluimerend te kunnen doorbrengen komt er een ambulance aangescheurd. Op de brancard een patiënt met een slagaderlijke bloeding. Hij weet nog te vertellen dat hij met zijn hand in glas is gevallen. Het slachtoffer heeft een shock. Daarom mag hij zonder te zijn in geschreven door naar de behan delkamer. Daar aangekomen blijkt het er allemaal niet best uit te zien. De witte hand hangt er maar een beetje bij. Het glas heeft een aantal pezen doorge sneden. Portier Bart zal zo goed en zo kwaad als het kan de hel pende hand gaan bieden. En zo peest het drietal diep in de nacht met een griezelig diepe wond. Van slapen zal wel weinig ko men. Een ongelukje is niet aan kantoortijden gebonden. Daarom draaien de EHBO-afdelingen van de drie Leidse ziekenhuizen elk op hun beurt één of meer dagen per week ongevallendienst. En daar geldt niet altijd: hoe later op de avond, hoe schoner volk. Het is er een komen en gaan van mensen met sportblessures en gekneusde vingertopjes, maar ook met gapende wonden en zelfs doorgesneden polsen. door Miep Hoensen 19.00 - Ze maakte nog even een snijmachine schoon in de slagerij waar ze werkte. In eens zat haar pink helemaal onder het. bloed. Of alles er nog aan zat kon ze niet pre cies meer zien. Op de onder- zoektafel blijkt dat alles er nog aan zit, alleen heeft het venijnige apparaat een stuk nagel in het midden wegge sneden. De twee overgeble ven stukjes nagel aan de zij kant moeten gewoon weer aangroeien, er zit niets an ders op. In het ziekenhuis gaat er voorlopig een ver bandje en een mitella om heen. Het meisje plus vriend vertrekken, zichtbaar opge lucht. 19.15 - Een betonvlechter heeft een rol staaldraad in z'n zij gekre gen. De buitenlandse werkne mer stamelt dat hij bang is dat er van binnen iets beschadigd is. Er moet boven een foto worden ge maakt. Dat duurt even. Intussen stroomt de gang vol buitenlan ders. Allemaal familie. Verpleeg ster Corrie Haasbroek: "Dat zie je heeL vaak bij buitenlanders. Die mensen leven zo met elkaar mee, die worden allemaal opge trommeld. Toch wél hartverwar mend". Na een half uur verdwijnt de op tocht weer. De foto heeft uitge wezen dat er inwendig gelukkig niets beschadigd is. 19.30 - Een groot, gapend gat zit er in de gloednieuwe sportbroek van een jong Leidenaartje. Hij was net lekker aan het schaatsen op de ijsbaan aan de Vondellaan. Krijgt hij ineens de punt van ie mands schaats in z'n knie. Corrie kijkt er niet van op. "Zodra de ijsbaan weer open is komen ze hier bij bosjes. Je zou bijna bloe men gaan uitdelen". De knie van het schaatsertje moet worden gehecht. Zijn vader slaat dit handwerk berustend gade. Het slachtoffer zelf kijkt be nauwd toe hoe er net naast dat gat een paar prikken worden ge geven. Nog angstiger is hij over zijn nieuwe broek. Hij vraagt het nauwsluitende geval ogenblik kelijk terug. De eerste weken zal er van schaatsen weinig komen, maar zijn broek heeft hij nog. Kraakbeen 19.40 - Marco had voor het slapen gaan nog even zin om het dak van de schuur te beklimmen. Nog vlugger dan hij er op zat kwam hij weer naar beneden. Gevolg: een vervaarlijk dikke neus. Misschien gebroken? Cor rie denkt dat het zo'n vaart niet zal lopen. "Het is heel frappant, maar kinderen breken bijna nooit hun neus. Het is vaak alle maal nog kraakbeen, en dat is zo soepel als wat". De foto wijst uit dat zich onder de gezwollen neus een bloeduitstor ting heeft genesteld. Een mooie pleister en een kleurige ballon, en Marco kan alsnog naar bed. "Morgen maar niet op de schuur klimmen, hè Marco?", roept Cor rie hem nog na. 20.00 - Strompelend komt hij de EHBO binnen. Een robuust type, dat nu geveld blijkt te zijn door een hooivork. Hij stond gewoon in het veld te werken toen een collega die vork even in de grond avond, die de arts doet verzuch ten dat het weer overduidelijk sporttijd is. "We proberen hier al tijd het dammen en schaken te propageren, maar geen mens trapt erin", grapt verpleegster Corrie. De nachtelijke werkers in het ziekenhuis worden er moede loos noch sjagrijnig van. Per slot van rekening is en blijft sporten een gezonde bezigheid, al die verstuikte en verzwikte enkels daargelaten. De gang van zaken is inmiddels bekend. Op het ge gil van de patiënt, die door de arts wordt betast, heeft Corrie haar als troost bedoelde grapje alweer klaar: "Hij wordt er nog voor betaald ook, erg hè?" 21.00 - Dit keer is een judoka het slachtoffer. Een hele jonge, met angstige bruine ogen. De band gebruikt hij provisorisch als mi tella sinds het moment die avond dat een ander op zijn arm was ge vallen. Het judopak heeft nu wei nig imponerends meer. Natuurlijk wil hij het liefst meteen worden geholpen, maar die vlieger gaat niet op. De regels van het ziekenhuis gelden ook voor degenen die bloedend of met pijnlijk vertrokken gezicht binnenkomen. De portier moet eerst alle gegevens op het beeld scherm laten intikken: geboorte datum, naam, adres, postcode, telefoon, geloofsovertuiging. Moet dat nu allemaal eerst? "Ja, dat is echt nodig", meldt de por tier. "Het is noodzakelijk om de hele administratie-rompslomp van ziekenhuis, verzekering en huisarts in goede banen te lei den. Maar als iemand echt op in storten staat mag hij meteen door naar de behandelkamer. Dan wacht ik mijn kans wel even af, of ik loop even mee en vraag de gegevens daar". Wat de judoka met de grote bruine ogen betreft: van hem wijzen de foto's uit dat niet het sleutelbeen is gebroken, zoals het vermoe den was, maar een stukje van de bovenarm. Hij krijgt een gips- spalkje. Humor 21.30 - Ook een student krijgt zo'n spalk aangemeten. Tijdens het volleyballen kwam hij die avond op een medespeler terecht. Ge scheurde enkelbanden, zo luidt de diagnose. Een week of vier is hij daar wel mee zoet, maar on danks die sombere tijding blijft hij lachen. "Heb jij een wit voetje gehaald?", klinkt het vanuit de gang als de student wegrijdt in de rolstoel van het ziekenhuis- .Met recht een vrolijke boel in dat ziekenhuis. De slachtoffers worden als het ware aangemoe digd door de verpleegkundige staf. Corrie daarover: "Je pro beert de mensen toch een beetje aan het lachen te krijgen. Het scheelt vaak zo'n hoop als je dit werk met de nodige humor ver richt. En soms is het geven van een kop koffie en een sigaret weer het halve werk". 22.00 Volgende patiënt: een zo genaamd ballonnetje (een bulti ge bloeduitstorting) op de enkel van een voetbalster. "Ik stapte op een bal, en toen hoorde ik het ineens kraken", griezelt ze met haar twee vriendinnen nog na. Ook bij dit drietal ontbreekt het niet aan humor. Na de hele cere monie zijn de dames allesbehal ve van plan om afgebluft naar huis te gaan. "Nee hoor, m'n tas staat lekker nog in de kantine, we gaan gezellig nog even te rug". 22.20 - De eerste klanten met een paar borrels op die avond. Twee overduidelijke eerstejaars stu denten met een "klein snijwond- je". Dat wondje moet wel wor den gehecht. Of het binnen of buiten de sociëteit was, wil Cor rie weten in verband met het ge ven van een tetanus-injectie. "Nou, binnen, want iemand sloeg een flas kapot, en toen sloeg ik met m'n hand op de tafel en ja, toen sprong er glas in m'n vinger". Dat hij wordt gehecht vindt de stu dent nog wel best, maar dat' hij na deze handeling geen borrel meer mag nemen bevalt hem een stuk minder. "Wat, geen b&rrel, dat kan toch niet?" "Doe het nou niet, joh", zegt de verpleegster moederlijk, "door die alcohol blijft het bloed veel langer stromen. Neem maar een keer cola". Vastgekoekt Al komen er nog zulke lallende slachtoffers binnen, de mensen in de witte jassen blijven vrien delijk. Iedereen heeft wel eens een borrel op. Wel griezelen ze dikwijls van de onhygiënische staat waarin sommige mensen verkeren. Verpleegster Corrie kan er smakelijke verhalen over vertellen. Dat degenen die uiter aard onvoorbereid bij de EHBO belanden niet naar viooltjes rui Sporters kunnen tot de vaste bezoekers van de ongevallendienst ivoren gerekend. zette. Maar daar bevond zijn klei ne teen zich toevallig ook. Zijn huisarts had hem wel een teta nus-injectie gegeven, maar erg gerust was hij er niet op. Temeer daar die kleine teen zo onder hand de vormen van zijn grote teen begon aan te nemen. Kon de dokter niet even een foto ma ken? Hij krijgt zijn foto. Er blijkt niets ernstigs beschadigd te zijn. Weg strompelt hij weer. De dokter: "Dat soort gevallen zie je hier heel vaak. Mensen die al langs hun eigen huisarts zijn ge weest, maar het zaakje toch niet vertrouwen. Wat je ook heel dik wijls krijgt zijn mensen die al da genlang ergens pijn hebben, en dan plotseling 's avonds of 's nachts naar de ongevallendienst komen. Eigenlijk kunnen ze best wachten tot ze de volgende dag naar het spreekuur van hun ei gen arts kunnen gaan. Want als je al dagen iets hebt ben je natuur lijk geen ongeval. Als ze hier een maal zijn sturen we ze niet zo maar weer weg, maar dergelijke gevallen horen hier niet thuis". Niets loos 20.15 - De ambulance brengt een man, die tijdens het sporten te gen een ander is aangebotst. Hij was eerst gewoon naar huis ge gaan, maar had daar ineens de panische angst gekregen dat zijn nek beschadigd zou zijn. Weder om moeten röntgenfoto's uit sluitsel bieden. Er blijkt niets loos te zijn. Volgens Corrie is het geen zeld zaamheid dat zich bij de EHBO mensen met nekklachten mel den. "Het lijkt wel alsof mensen extra bang zijn als hun nek er gens bij betrokken is. Ik denk uit angst voor verlamming. Maar meestal is het loos alarm". Gelukkig kan hij er nog om lachen. 20.20 Marieke wilde even laten zien hoe perfect ze de radslag be heerste. Toen stond daar, on wrikbaar, een ijzeren balk waar haar enkel een hele kwade aan had. Na lange tijd wachten, foto's maken en weer wachten volgt voor Marieke het pijnlijkste deel van de avond. De dokter moet in haar enkel knijpen om te weten te komen of de banden aan de zij kant nog intact zijn. Een hande ling die noodzakelijk, maar heel vervelend is. Ook voor de toe schouwers. Net zo vervelend is het lange wach ten. Op sommige momenten zit de gang vol. Het kan niet anders. De dokter die EHBO-dienst heeft moet ook 'het huis', de op genomen patiënten van het zie kenhuis, behandelen. Waar er vroeger twee artsen rondliepen moet men het vanwege de bezui nigingen nu met één doen. Het is voor de dienstdoende dokter 's avonds en 's nachts dus een kwestie van heen en weer rennen en goed opletten waar zijn of haar aanwezigheid het meest no dig is: op de EHBO of in het 'huis'. In principe gaat de EHBO voor. Is de arts elders bezig, dan kan hij of zij altijd worden 'opgepiept'. Heel ernstige gevallen gaan linea recta door naar het ziekenhuis zelf, richting operatiekamer bij voorbeeld. En mocht de EHBO- arts echt in de problemen ko men, dan kan hij één van de chi rurgen thuis bellen. Ideaal is het systeem niet. "Maar je hebt nu eenmaal niet voor iedere landge noot een dokter", zegt de dienst doende arts berustend. Enkels 20.50 - De zoveelste enkel van van

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19