„Ik wil altijd de beste zijn' Volleycompetitie met andere rolverdeling Van den Berg hoopt op medaille Laurens van As: grossier in judotitels Wijnstekers en Houtman bij FC Lisse Tweede plaats Pijnen/Raas ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 LEIDERDORP - Professioneel denken. In het honk van sport schoolhouder Theo van Houdt betekent dat heel eenvoudig "al les voor je sport over hebben". "Ik kan niet werken met mensen die zich niet helemaal willen ge ven", streeft Theo van Houdt het optimaal functioneren van alle afdelingen na. Judo is daarvan de grootste en in het tweede weekeinde van november bij het EK op het sportcomplex Papen dal moet blijken of Laurens van As de door Van Houdt zorgvul dig nagestreefde aansluiting met de Europese top kan bewerkstel ligen. Over dit opgeruimde 18-jarig Leids judotalent verderop meer, véél meer. Theo van Houdt ("Een beetje aandacht voor zo'n school mag toch ook weieens, hè? Wat is commercieel als je eens kijkt hoe het bij Ajax en Feyenoord toe gaat?") zag hem op zijn vijfde jaar het sportlokaal binnenko men. Onder de hoede van judole raar Karei Cappel (Van Houdt: "Ik werk met bevoegde leraren. Ze zijn in dienst, zoals een voet baltrainer in dienst is bij een club"), dwong Van As tijdens de laatste vijf Nederlandse jeugd kampioenschappen zijn potige finale-tegenstanders tot overga ve. Vijf Nederlandse titels op rij, alsof het allemaal vanzelf gaat. Niets is minder waar, al moet el ke willekeurige jonge atleet na één of ander éclatant succes wei eens dat superieure gevoel heb ben de hele wereld aan te kun nen... Vlaggèschip "Judo is een volwaardig Olympi sche sport, maar wordt pas nieuws als er goede uitslagen worden neergezet", vangt Van Houdt een lovend sportschool praatje aan, waaruit het besef moet groeien dat er zoveel meer gebeurt onder de top. Bij hem wandelen zo'n twaalfhonderd conditie—kwekers, 'aerobic's', karateka's en judoka's in en uit. "Maar judo is het vlaggèschip", zegt Van Houdt, wiens leerlingen bijna constant posities aan de na tionale top innemen. Vorig jaar eindigde zijn school als tweede bij de Nederlandse jeugdkam pioenschappen. Laurens van As is zijn beste stuurman. "Soms zie je in een jongen een we reldkampioen, terwijl hij niet eens de blauwe band haalt. En andersom worden er judoërs Zuidhollands kampioen van wie je niet verwachtte dat zij er een deuk van terecht zouden bren gen. Zo'n jongen moet zelf wil len. Laurens is een sportman pur sang. Hij denkt professioneel en heeft leren werken met het sys teem. Je hoeft hem niet meer te vertellen hoe hij moet trainen, hij heeft het zelf ontdekt en voelt hoe een trainingsprogramma op zijn lichaam inwerkt". "Hij moet erg veel voor zijn carriè re opbrengen. Als je geen zelfdis cipline hebt, val je af. Dat is met elke topsporter. Laurens is geta lenteerd, ijverig en zijn hele fa milie staat achter hem. Hij straalt erg veel vertrouwen uit en gaat steeds beter draaien omdat hij gewend is geraakt aan het feit dat hij steeds tegen toppers moet judoën. Hij heeft tegenstanders van allerlei nationaliteiten gehad en hij kwam altijd met een goede uitslag terug van grote interna tionale toernooien. Op het Euro pees kampioenschap in Papen dal zal hij het nu moeten gaan maken". Nuchter Tot zover Theo van Houdt, Lau rens van As doet zijn verhaal ver der zelf. Juist uit school, natge- miezerd. Het eten laat hij staan. Judo is belangrijker. Het is zijn leven. Heel nuchter schotelt hij zijn carrière voor, alles is voor hem even vanzelfsprekend. Bij voorbeeld midden in de zomer met een zweetvest aan, sjaal om en muts op overtollig lichaams gewicht aan de Merenwijkse kas seien slijten. "Meestal 's och tends vroeg, hoor. Dan zijn er nog niet zoveel mensen op straat. Ik moet dat wel doen. Zou ik tien gram te zwaar wegen, dan kan ik niet aan de wedstrijd meedoen, 't Is voor mij allemaal heel ge- Toen hij op zijn zesde jaar "Leider dorps clubkampioen werd, ging de prijs mee naar school. Nu is elke tastbare herinnering in de vorm van beker, medaille of vaantje iets dat er bijhoort. Het enige dat telt is het gevoel de beste te zijn. "Ik wil altijd de bes te zijn. Prijzen, groot of klein, in teresseren me niet". Logisch, lijkt dat, als je reeds twee kasten gevuld hebt met trofeëen. Laurens van As (foto boven op de voorgrond) neemt leermeester Ka- rel Cappel onder handen. Hoe sterk is de Leidse judoka? Op die vraag moet het Europees kampioenschap over een maand antwoord geven. "Hij is een sportman pur sang. Ge talenteerd en ijverig. Hij straalt vertrouwen uit en gaat steeds beter draaien". "Ik ben fanatiek", zegt hijzelf. "Ik wil altijd winnen, zo overtuigend mogelijk. Ik kan niet tegen me ver lies. Bij het NK was ik bang voor het feit dat ik weieens géén kam pioen zou kunnen worden". door Gerard Haverkamp Een beker meer of minder maakt dan echt niets uit. Nu zou een an der in dat geval zijn tegenstander misschien ook eens een stukje eremetaal laten. Die is bij Lau rens van As in het Ixiadal dus aan het verkeerde adres. "Want ik kan werkelijk niet tegen m'n verlies". Eerzucht Laurens van As is begiftigd met een niet geringe portie eerzucht. Hij voelt zich er wel bij, terwijl al zijn - in de regel - gemakzuchti ge leeftijdsgenoten waarschijn lijk hun wijsvinger in het cen trum van het voorhoofd zullen priemen. "Ik ben fanatiek, een beetje veel", zegt hij, maar daar mee is beslist niet alles gezegd. Zijn geldingsdrang laat zich ook niet verwoorden, maar mag blij ken uit wat zich zoal afspeelde gedurende zijn zes NK-toer- nooien. Hij debuteerde met een tweede plaats en dat dus één ventje nog juist wat meer kracht in huis had, zinde de Leidenaar bepaald niet. Na een jaar vol extra trai ningsactiviteiten mocht Van As zich in zijn tweede toernooi wèl de beste noemen. Daarmee was zijn naam gevestigd, wat niet be tekende dat de kampioen het wat rustiger aan kon gaan doen. "De tegenstander leerde mijn specia liteit, de uchi-mata, kennen. Daar pasten ze nu hun verdedi ging aan aan. Ze weten dat ze zul len verliezen, maar proberen het verschil zo klein mogelijk te hou den. Het is moeilijk vechten te gen iemand die niet wil judoën. Je moet daarom veel harder gaan trainen op voet- en armwerk, op snelheid. Die worp moet een au tomatisme worden, zodat je tij dens de partij niet meer na hoeft te denken. Je gaat daardoor ook veel gevariëerden judoën". "Er zijn verschillende manieren om te winnen. Ik wil altijd met zo groot mogelijk verschil winnen. overtuigend, ik verdedig neei slecht, dus dat doe ik nooit. Cap pel heeft me trouwens altijd voorgehouden dat aanvallen de beste verdediging is. Ik stap de mat op en wil dan zo snel moge lijk een voorsprong hebben en die uitbouwen naar een vol punt. Als het vanzelf gaat, vind ik het niet leuk. Je moetje spieren voe len". Karakter Vorig jaar liet zijn vierde titel, de derde op rij in de gewichtsklasse tot 60 kg, zich voorspellen. "Toen wist ik echt niet wie van mij zou kunnen winnen", herinnert Van As zich. Zonder grootspraak: "Ik ben enorm zelfverzekerd, ja. Dat is m'n karakter. In de kernploeg zitten judoka's die het op de trai ning hardstikke goed doen, maar voor een wedstrijd vreselijk ze nuwachtig zijn. Daar heb ik geen last van". Twee weken geleden werd zijn zelfvertrouwen even danig op de proef gesteld. Er was een nieuw Nederlands kampioenschap aan de orde, in de categorie tot 65 ki lo. "Toen wist ik wel dat er jon gens rondliepen met wie ik moei te zou kunnen hebben. Ik was echt bang voor het feit dat ik wei eens geen kampioen zou kunnen worden". De grootste favoriet heette Ulrich Dap, drievoudig titelhouder in deze klasse. Van As werd naar het rijk der kanslozen verwezen, toen hij in de halve finale aan bod kwam tegen de Amsterdam mer. "Iedereen vond hem beter", merkte Van As wel. Dat moet hem op zijn zachtst gezegd heb ben geprikkeld, "al kan ik me snel afzetten van wat anderen denken, tijdens de wedstrijd heb ik daar zeker geen last van". "Ik voelde wel dat hij sterk was. 't Wordt niks, dacht ik nog. In al zijn partijen tilde hij zijn tegen stander gewoon op en ik rekende eigenlijk ook op het moment dat hij me weg zou gooien". Maar toen bleek dat ook de afloop van een judogevecht zich niet laat voorspellen. "Ik zette zelf in, met alle kracht die ik had en scoorde een vol punt. Het ging allemaal veel makkelijker dan ik dacht". 'Vanzelfsprekend' Hoe sterk is dus Laurens van As, die zich na zijn winst op Dap 'vanzelfsprekend' een nieuw Ne derlands kampioenschap toeei gende, de vijfde in successie. Dat zal in november op Papendal moeten blijken, en wat gebeurt er na januari als de junior de overstap naar de senioren maakt en de nationale toppers hem on getwijfeld weieens zullen been tje lichten? Hij is zelf nog het meest nieuwgie- rig. Zijn derde plaats, bij de se nioren wel te verstaan, tijdens de onlangs gehouden open Zweed se kampioenschappen was spraakmakend. Hij laat er zijn hoofd niet door op hol jagen, denkt niet aan wat de toekomst voor hem mogelijk nog in petto heeft. "In het begin wilde ik helemaal niet naar het buitenland. Toen ik voor het eerst naar de open Duit se kampioenschappen ging en niet won, dacht ik: dit is niks voor mij. Ik was 13, en had hele maal geen ervaring. Daarna ben ik nog een keer of vier, vijf weg geweest zonder iets te winnen. Dan weet je alleen dat je nog har der moet gaan trainen". Aansluiting Om op zijn niveau geschikte trai ningspartners te vinden, reist Van As naar sportscholen in Gouda en Rotterdam, traint vrij willig met de kernploeg onder leiding van bondsman Chris de Korte, verslindt kilometers om zijn conditie op peil te houden ("Altijd 's ochtends vroeg. Ik ben gelukkig niet zo'n slaper") en doet aan krachttraining om zo veel mogelijk aansluiting te vin den met judoka's uit het Oost blok. En dan maakt hij nog de nodige uurtjes in Leiderdorp zelf. "Gewoon zoveel mogelijk judoën, want dat is de beste oefe ning". En al is het dan voornamelijk om de eer te doen, er mag best wat tegenover staan. "Want een reisje naar Porto Rico is best leuk. Ik kon twee maanden niet uit, soms had ik echt wel zin in een feestje. Maar als je weet, dat je twee maanden later ergens lekker aan het strand ligt, neem je dat mak kelijk voor hef'... Alleen Leython-Donar ouderwets LEIDEN - Het ziet er naar uit dat de verhoudingen in de eerste klasse van de volleybalcompeti tie voor heren dit seizoen totaal anders komen te liggen. Bij de heren hebben de toppers van vo rig seizoen RW en Leython bei den reeds meerdere punten laten liggen. Leython speelde gelijk te gen aartsrivaal Donar en RW verloor kansloos bij LUSV 2. Bij de dames blijven S'70 en Orion het goed doen. Beide teams boekten winst op resp. WVC en Blok met 3—0. Knap was het ge lijke spel van LUSV 2 tegen RW. De LUSV-heren hadden een spel verdeler en een aanvaller uit het eerste team opgesteld en vooral deze spelverdeler, Rob Mudde, stuurde het RW-blok konstant de verkeerde kant op. Bovendien had LUSV een sterke pass. Dit werkte uitermate frusterend voor de Rijnsburgers, die het na de verloren eerste set (15-11) al niet meer zagen zitten: 15-1 en 15-3. In een onderlinge wedstrijd maak ten de twee debutanten Gemini 3 en DAC 2 uit wie de beste is op dit moment. Het werd een rom melige partij waarin slechte pas ses aan beide zijden aan de lo pende band voorkwamen. De teams hielden elkaar aardig in evenwicht (15-13, 12-15, 8-15), tot in de vierde set de betere aanval en het betere blok bij DAC de doorslag geven. 10-15 en 1-3. Ridderveld blijft het goed doen. Nu werd een verdiend gelijkspel behaald bij NOVO 2 in Noord- wijk. Ridderveld begon sterk ter wijl NOVO fout op fout stapelde (15-7). In de volgende twee sets verloor Ridderveld het hoofd. De pass werd onnauwkeurig en de plaatsballen sorteerden geen ef- fekt zodat NOVO terug kon ko men met 8-15 en 7-15. In de laat ste set draaide Ridderveld weer ouderwets, zelf het spel makend: 15-12. WW was gedupeerd doordat het maar liefst vier spelers miste. Hans Sandberg en Kees v/d Kroft waren ziek, Ger Rietkerk was nog niet speelgerechtigd en Jan v.d. Meer moest werken. Daarom begon men weinig ge motiveerd met twee invallers uit het derde team aan de ontmoe ting met Orion. Toch liep deze gelegenheidscombinatie won derwel en werd Orion met 15-3 opzijgezet. Weliswaar herstelde Orion zich goed in de volgende twee sets maar in de vierde set moest het de eer weer aan WW laten, dat hiermee een niet ver wacht gelijkspel behaalde. Leython-Donar was weer eens een ouderwetse pot. In het ver loop van de strijd bleken de teams elkaar aardig in evenwicht te houden. Er werd aan beide zij den geknokt voor elk punt waar door er zeer lange en vermoeide railey's ontstonden. Leython nam een 1-2 voorsprong via 11- 15, 15-10 en 4-15 maar kon in de vierde set na 8-2 via 21-10, toch de winst niet grijpen. In een enerverende slotfase werd het 17-15 voor Donar (2-2). De derde debutant Blok bleek te gen SKC wel bereid erg hard te knokken voor elk punt maar kwam volleybalintellect te kort om SKC daadwerkelijk in gevaar te brengen. Toch moest SKC steeds goed bij de les blijven om zich niet te laten verrassen (0-3 voor SKC). Dames Bij de dames was de grote verras sing de winst van Leython 3 bij NOVO 2. NOVO 2 immers was net gedegradeerd uit de promo tieklas en wilde het verloren ter rein zo snel mogelijk goedma ken. De start was rommelig en Leython moest al snel een 10-4 achterstand toestaan. Toch lag het NOVO-spel Leython wel. want de Noordwijkse dames ble ven bouwen waardoor de acties voorspelbaar waren. Leython nam het initiatief snel over en op 13-13 was de strijd weer open. Op dat moment ging een NOVO- speelster door haar enkel en i.p.v. te wisselen hetgeen regle mentair kan, moest deze speel ster zittend in het veld blijven om de ploeg niet incompleet te maken. Leython won de set met 13-15. De tweede set ging daarna vrij ge makkelijk; voornamelijk omdat de pass goed liep en er aanval lend weinig fouten gemaakt wer den: 7-15. Ook in de derde set speelde Leython zoals het wilde en via 5-15 werd het 0—3. Orion draaide aanzienlijk beter dan in de eerste ontmoeting te gen Blok. Met een ijzersterke verdediging en een wat minder goed lopende aanval werd Blok goed onder druk gezet. Het resul taat was een duidelijke 3—0 over winning (15-12, 15-7, 15-12). Ook S'70 rekende met 0-3 af met zijn tegenstander. WVC speelde wel erg enthousiast maar was tech nisch de mindere. S'70 moest er alleen voor waken niet te gaan mee rommelen met zijn tegen stander. Daar werd goéd op ge let: 8-15, 11-15 en 10-15. De zusterstrijd tegen DAC 2 en DAC 3 leverde een ruime 3—0 ze ge op voor het tweede team. On danks een opvallende partij van Diet Tielbeek in het derde was het gebrek aan lengte voor dit team funest bij het blokkeren. Ook de opslag van DAC 2 was sterker: 15-9, 15-6, 15-13. RW toonde zich de eerste twee sets veel sterker dan LUSV 2 en nam een 2-0 voorsprong. In de derde set haalde RW een 6-13 achterstand nog wel op tot 13-13, maar toen die set toch verloren ging met 13-15 was men verder kansloos: 2-2. De team van Leython 4 en Leython 2 speelden in de eerste twee sets een leuke wedstrijd. Het gerouti neerde vierde nam direct een voorsprong en wist die lang vast te houden, mede omdat het 2e veel persoonlijke fouten maakte. Bij 14-14 was de zaak weer gelijk en het tweede won met 14-16. De tweede set bracht aanvankelijk hetzelfde spelbeeld, maar Ley thon 4 ging passfouten maken, waardoor de aanval wegviel: 11- 15. De derde set was toen nog slechts een formaliteit: 7-15 (0-3). GER RENES LISSE - De Feyenoord-internatio- nals Ben Wijnstekers en Peter Houtman zullen op donderdag 20 oktober trainingsdemonstra ties geven voor de jeugd van FC Lisse. De jeugdcommissie van de zondag tweedeklasser heeft die dag in de herfstvakantie 'uit geroepen' tot speciale lesdag voor de C en D-jeugd. Acht selec- tiegroepen van tien jongens en een groep meisjes krijgen dan speciaal onderricht van acht er varen trainers. Verder wordt op die dag de sport film 'Jeugd, Sport en Gezond heid vertoond, waarbij dokter Rijstra, verbonden aan het Sportmedisch Adviesbureau uit leg zal geven en vragen zal beant woorden. BERLIJN (DPA) - Na het eerste etmaal hadden de Denen Gerd Frank en Hans-Henrik Oersted de leiding in de zesdaagse van Berlijn, de eerste van het winter seizoen. Het Nederlandse koppel René Pijnen/Jan Raas nam de tweede plaats in. De stand was gisteravond: 1. Frank/Oersted (Den) 84 punten; 2. Pijnen/Raas (Ned) 81; 3. Clark/ Doyle (Aus/Gbr) 79; 4. BraunJ Rinklin (Wdl) 68. Op één ronde: 5. Freuler/Kènel (Zwi) 78; 6. De Wilde/Wiggins (Bel/Aus) 37. LEIDEN - "Het moet er nu maar eens een keer van ko men", zegt hij strijdvaardig, "het wordt tijd dat ik interna tionaal doorbreek. Ik ben nu 26 en het zou wel eens mijn laatste WK kunnen worden. Met een beetje geluk moet een bronzen medaille haal baar zijn." Gerard van den Berg vertrekt maandag met zijn teamgeno te van sportschool Leiden, Sandra Pool, en de complete Nederlandse taekwondo-se- lectie per bus naar Kopenha gen waar het wereldkam pioenschap in deze Koreaan se verdedigingssport wordt gehouden. Het is, na Ecua dor, voor hem zijn tweede mondiale toernooi, aan het eerste bewaart hij niet al te beste herinneringen. Gerard van den Berg: "In de eerste ronde stond ik daar in Guayaquil tegenover een jon gen uit Costa Rica. Ik had een ruime voorsprong op punten opgebouwd toen ik tegen zijn uitgestoken been opliep. Het kostte me, behalve twee tan den, meteen de partij omdat ik uitgeteld werd. Dat was een fikse tegenvaller, want ik verkeerde in goede vorm." Ditmaal hoopt hij in de Deense hoofdstad van blessures ge vrijwaard te blijven. "Ik heb de afgelopen maanden hard getraind, de conditie is uitste kend en ik heb inmiddels op toernooien in Turkije (derde) en Denemarken (eerste) de nodige ervaring opgedaan sinds Ecuador. Het enige wat ik nodig heb is een beetje ge luk met de loting. Dat ik niet meteen op een Koreaan of Westduitser 6tuit." Vertegenwoordigers uit die landen zijn de enigen die de vijfvoudige Nederlandse kampioen in de klasse tot 78 kilo echt vreest "Je weet het natuurlijk nooit, er kan van uit het niets opeens een goe de Spanjaard of Italiaan op staan Normaal gesproken moet ik verder iedereen kun nen hebben. Als die loting een beetje gunstig uitvalt is een medaille zeker haalbaar Dat geldt trouwens voor nog wel een paar Nederlanders. zoals Henk Horsten, Hans Brugmans, Hans Meijers en misschien ook Sandra Pool." Het zou voor Van den Berg, als basketballer ook actief by de Trotters, een bekroning op zijn carrière zyn. "Ik denk er namelijk toch wel over, ook in verband met mijn werk zaamheden en mijn gezin, het wat rustiger aan te gaan doen. Het kost nogal wat tijd en geld - ook ditmaal betalen de Nederlandse deelnemers een deel van de kosten zelf. red. - en bovendien word ik wat ouder. Vandaar dat mijn zinnen heb gezet op een medaille. Het zou een mooie afsluiting znn." AD VAN KAAM

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13