Spanje wil duel laten overspelen 5 0 T Van der Wiel baart opzien Middengewichten stellen teleur Metgod mag weer Arrogantie Ljubojevic afgestraft Hazes: zingen of betalen... LUGDUNUM DCG Piquet naast Tambay op eerste startrij Military ZATERDAG 15 OKTOBER 1983 WK-judo in Moskou MOSKOU (ANP) - Het Nederlands Olympisch Comité zal voor Bert Verhoeven en Rob Henneveld voorlopig geen retourtje Los Angeles bestellen. De twee judoka's, die gisteren in Moskou voor de wereldtitelstrijd op de mat kwamen, verdwenen uit het toernooi, voor de ereplaat- sen werden verdeeld. Zelfs een herkansing zat er voor de beide middengewichten niet in. tiert Verhoeven had er alles op ge- zet om in de Loesjinski sporthal kwalificatie voor de Spelen af te dwingen. Dit jaar verkreeg de 24- jarige Udenhouter tijdens het toernooi om de Europese kam pioenschappen aansluiting bij de top, nadat hij bij ontmoetingen van minder belang reeds ver dienstelijk werk had afgeleverd. Als gevolg van zijn sportieve werkzaamheden verwacht Ver hoeven pas vlak voor het begin van de Spelen het theoretische gedeelte van zijn studie medicij nen te kunnen voltooien. Rob Henneveld ziet zich door de voortijdige eliminatie genood zaakt een voorgenomen trai ningsstage in Japan te bekorten, omdat in maart een nieuwe se lectieronde in Nederland wacht. Van het tweetal kwam Henne veld als enige tot een winstpartij. Het 20-jarige judotalent zegevier de over de Pool Sadej, die hem vijf maanden geleden in Parijs van de vijfde plaats had afgehou den. Henneveld strandde vervol gens op de Europese kampioen van 1982, de Roemeen Fratica. Hij ontnam de judoka uit Maas sluis zijn tweede kans door van titelverdediger Adams te verlie zen. De Oostduitser Detlev Ultsch werd wereldkampioen in het midden gewicht. In de finale versloeg hij de Fransman Fabien Canu. Het brons was voor de Amerikaan Robert Berland en de Japanner Seiki Nose. De wereldtitel in het half-midden- gewicht ging naar de Japanner Nobutoschi Hikage. Het zilver was voor de Brit Neil Adams. De bronzen medailles kwamen dij de Roemeen Mircea Fratica en de Sowt Shota Khabarelli. De internationale judofederatie wil de zogenaamde 'verzorgings pauzes' aanpakken. Op het ogen blik kunnen judoka's op elk ge wenst moment in een partij de hulp van een arts inroepen. Van die mogelijkheid wordt gretig gebruik gemaakt door naa adem happende witpakken. Tijdens het congres in Moskou heeft de I.J.F. bepaald dat met ingang van 1985 een partij uitsluitend mag worden onderbroken als daarvoor een gerede medische aanleiding is. Het toernooi om de wereldkam pioenschappen judo dames 1985 in toegewezen aan Nederland. Dit heeft het congres van de I.J.F. in Moskou besloten. Het is nog niet bekend in welke plaats de derde editie van de wereldti telstrijd zal worden gehouden. Volgens JBN-voorzitter Van Oosten zijn Maastricht, Gronin gen en Den Haag serieuze kandi daten. De winst van ruim een ton, die twee jaar geleden in Maastricht werd gemaakt met de herenkampioenschappen, zou worden besteed aan de organisa tie van een, waarschijnlijk ver liesgevende, damestitelstrijd. 'Malta-Nederland ongeldig' MADRID (GPD) - De Spaanse bondscoach Miguel Munoz heeft zijn insinuerende uitla tingen na afloop van de wedstrijd Ierland-Nederland, dat er mogelijkerwijs sprake zou zijn geweest van onoirbaar optreden van het Ierse elftal, gecorrigeerd. Bij terugkeer donderdagmiddag uit Dublin, waar hij samen met zijn assistent Vicente Miera de wed strijd bijwoonde, verklaarde Munoz niet te geloven dat er sprake was geweest van corruptie. MADRID (GPD) Coach Di Stefano heeft Johnny Met god weer in genade aangenomen. Voor de wedstrijd van morgen tegen Salamanca heeft de omstreden coach na drie weken toch weer een beroep gedaan op Metgod. De ex-AZ-speler was door Di Stefano als zondebok aangewezen voor het falen van de verdediging in de wedstrijden tegen Malaga en Sparta Praag, waarin de Madrileense defensie tien tegentreffers moest incasse ren. Afgelopen woensdag mocht Metgod al opdraven in de bekerwed strijd tegen Badajoz. Real Madrid won die wedstrijd weliswaar met 1-2, maar Metgod imponeerde allesbehalve. Voorlopig is Metgod toch weer in de 16-mans selectie opgenomen, waar bij het nog onzeker is of hij morgen inderdaad meespeelt. Als dat wel het geval is zal Stielike opschuiven naar het middenveld. De verwach ting is dat Di Stefano morgen de tweede reservedoelman, Miguel An gel, zijn competitiedebuut zal laten maken. Dat zal dan de derde doel man zijn die de Madrileense coach in zeven competitiewedstrijden op stelt. Zowel Garcia Remon als tweede doelman Agustin, die afgelopen zondag tegen Zaragoza tweemaal afschuwelijk blunderde, hebben de gunst van Di Stefano verspeeld. De Spaanse bondscoach behield echter zijn twijfels over het merkwaardige verloop in de tweede helft. ..Het resultaat is raar, maar dat kan nu eenmaal in het voetbal gebeuren". Indien Nederland de beslissende wed strijd van 16 november tegen Spanje in Rotterdam wint en bei de teams hun resterende partij tegen Malta winnend afsluiten, zal het doelsaldo uit moeten ma ken welke van de twee ploegen volgend jaar in de finaleronde van het EK in Frankrijk mag uit komen". Nederland heeft wat het doelsaldo betreft een bijna niet meer in te lopen voorsprong van vier doel- punten, dank zij de hoge score in de eerste wedstrijd tegen Malta, gespeeld op 12 december vorig jaar in Aken (0-6). omdat het veld van Malta door de UEFA voor twee wedstrijden gesloten was. Een eerder protest van Spaanse kant bij de UEFA tegen Aken werd door de UEFA afgewezen. Nu die monsterzege beslissend lijkt te zijn. ziet het ernaar uit dat Spanje opnieuw de strijdbijl pro beert op te graven en de UEFA probeert te bewerken dat resul taat ongeldig te laten verklaren. Tegenover de Spaanse pers ver klaarde Miguel Munoz dat de aanwijzing van Aken destijds volstrekt onreglementair was, omdat daarmee het Nederlands elftal praktisch een thuiswed strijd speelde. „De UEFA moet zich definitief uitspreken en het meest logische is dat die wed strijd overgepeeld wordt op een terrein dat identieke condities vertoont als dat van Malta". Als een van de argumenten voor dat besluit noemde Munoz de be kentenissen van een aantal offi cials van Malta, die de Spaanse bondscoach in mei van dit jaar, toen Spanje in La Valetta speel de, vertrouwelijk hadden meege deeld, dat zij „de wedstrijd tegen TILBURG (ANP) John van der Wiel en Jan Timman hebben gisteren een forse bijdrage geleverd in een - naar het zich laat aanzien - positieve kentering bij het zevende Interpolis-schaaktoernooi. Na het flauwe, gemakzuchtige spel van het grootmeesterlijk gezelschap in Tilburg in de eerste twee ronden trokken beide Nederlandse verte genwoordigers in de derde ronde uit op avontuur. Van der Wiel slaagde erin met zwart de sterke Joegoslaaf Ljubojevic het volle punt te ontfutselen en Timman nam koploper Vaganian zo stevig in de houdgreep dat de Rus vandaag in de tweede zitting weinig hoop mag koesteren. In de overige vier partijen werd het vredelievende karakter van de voorafgaande dagen gehand- GRONINGEN (ANP) t- FC Groningen overweegt een procedure aan te spannen te gen André Hazes. Neder lands volkszanger nummer 1 is niet van plan een toezeg ging na te komen om op te treden in een show rond de UEFA-cupwedstrijd FC Gro ningen - Inter Milaan op 19 oktober. R. de Vries, de voorzitter van FC Groningen: "In Dublin heeft André Hazes mij per soonlijk aangeboden naar Groningen te komen. Wij vonden dat oké. Het mana gement van André Hazes zegt echter dat de zanger el ders bezet is en meent dat Hazes zelf geen overeenkom sten kan afsluiten. FC Groningen daarentegen vindt dat er wel degelijk sprake is van een bindende afspraak en heeft het optre den dan ook in de publiciteit gebracht. FC Groningen is van oordeel dat Hazes de toezegging moet nakomen. Zoniet dan is dat negatieve publiciteit. Groningen wil zich daarvoor schadeloos ge steld zien. haafd, waardoor het rémiseper centage in deze zevende editie hoger ligt dan in de voorafgaan de jaren. De overwinning van John van der Wiel op Ljubojevic mag gerust opzienbarend genoemd worden. De Joegoslaaf, die door twee sterke seizoenen inmiddels op gerukt is naar de derde plaats op de wereldranglijst, ontwikkelde na de opening met tactische ma noeuvres een stevige druk op het zwarte centrum. Van der Wiel speelde behoedzaam tegen, bouwde vele complicaties in en beoordeelde de stand na twintig zetten als evenwichtig. Die taxa tie bracht hij tot uitdrukking door Ljubojovic remise aan te bieden. Zonder enige aarzeling wees de Joegoslaaf het aanbod van de hand- Argeloos Objectief gezien had hij inderdaad een licht positioneel overwicht. Maar niet van dien aard, dat hij daarmee de daarop volgende spelwijze kon rechtvaardigen. Argeloos ging hij met de witte koning op de vleugel op stap. Van der Wiel profiteerde onmi'd- ADVERTENTIE ZONDAG 14.00 UUR Uitslagen: Seirawan (Vst)-Spasski (Sov) 0,5-0,5. Vaganian (Sov)-Timman (Ned) afge broken. Ljubojevic (Joe)—Van der Wiel (Ned) 0-1. Andersson (Zwel Hübner (Wdl) 0,5-0,5. Poloegajevski De stand is na drie ronden: 1. Poloega jevski en Van der Wiel 1,5 punt plus 1 afgebroken partij. 3. Spasski, Sei- i Portisch allen ns 2. 8. Karpov en 10. Ljubojevic, Wit: Ljubojevic (Joe). Zwart: Van der Wiel (Ned): 1. e2-e4 c7-c5 2. Pbl-c3 Pb8-c6 3.g2-g3 g7-g6 4. Lfl-g2 Lf8-g7 5. d2-d3 d7-d6 6. Lcl-e2 e7-e5 7. Ddl- d2 Pg8-«7 8. Le3-h6 0-0 9. Lh6xg7 Kg8xg7 10. f2-f4 Pc6-d4 11. Pgl-f3 Lc8-g4 12. 0-0 Dd8-d7 13. Pf3-h4 e5xf4 14. g3xf4 n-f5 15. Tal-el Ta8-e8 16. h2-h3 Lg4-h5 17. Pc3-dl d6-d5 18. c2- c3 Pd4-c6 19. e4-e5 d5-d4 20. c3-c4 h7- h6 21. a2-a3 Pc6-d8 22. Pdl-f2 Pd8-e6 23. Lg2-f3 I.h5xf3 24. Ph4xf3 b7-b5 25. h3-h4 Te8-b8 26. Kgl-h2 Dd7-c6 27. Kh2-g3 g6-g5 28. h4xg5 h6xg5 29. c4x- b5 Tb8xb5 30. Pf3xg5 Pe6xg5 31. f4x- g5 !3-f4+ 32. Kg3-h2 Dc6-f3. Wit geeft Druk Ook de voorzitter van de Spaanse voetbalbond. Pablo Porta, wordt momenteel door de media onder druk gezet om opnieuw stappen bij de UEFA te ondernemen om de bewuste wedstrijd ongeldig te laten verklaren. Daarbij wordt gerefereerd aan een aantal uit spraken die Porta enige tijd gele den heeft gedaan. Daarin ver klaarde de voorzitter van de Spaanse voetbalbond „voldoen de onregelmatigheden in ver band met de organisatie van de wedstrijd Malta-Nederland in Aken in zijn bezit te hebben om een schandaal te veroorzaken". De KNVB zou wel eens willen we ten over wat voor soort 'onregel matigheden' Porta het dan wel heeft. Voorlichter Wim Jesse: „Daar ben ik dan inderdaad zeer benieuwd naar. Als Porta zegt over dergelijke gegevens te be schikken, dan wil ik die wel eens zien. Ik heb me direct bezigge houden met de organisatie van de wedstrijd in Aken, maar weet van geen enkele onregelmatig heid af. Bovendien heeft de UE FA destijds schriftelijk toestem ming gegeven om Malta-Neder land in Aken te laten spelen. Maar goed. als ze nu weer willen proberen dit duel ongeldig te la ten verklaren, dan gaan ze hun gang maar. Een jaar geleden vond men al geen gehoor bij de UEFA, het lijkt me sterk dat dit standpunt een jaar later veran derd zal zijn. Wij hebben tot nu toe in ieder geval nog niets ver nomen van een nieuw protest van Spaanse zijde". Het sein voor het begin van een psychologische voetbaloorlog lijkt met de uitlatingen van Porta en Munoz gegeven. Waarbij men echter niet de overweging uit het oog mag verliezen dat zowel Por ta als Munoz zich nu al een eervol alibi proberen te verschaffen te genover de heetgebakerde 'hin- chas' voor het geval dat Spanje alsnog voor Frankrijk wordt uit geschakeld. Van Boeckel en Nijssen uitgeschakeld ASSEN (ANP) Het tweede toer nooi van het satellietcircuit is gisteren in Assen het beslissend stadium ingegaan zonder dat er nog een Nederlander bij is. Huub van Boeckel, winnaar van het eerste toernooi, verloor in de kwartfinales met 5-7, 6—7 van de Amerikaan Robert Green, die blijkens zijn laag ranglijstnum mer (570ste) de punten wel kan gebruiken. Jeugdspeler Tom Nijssen, die eerst had gewonnen van de Joegoslaaf Buljevic en daarna Eric Wilborts uitschakelde, forceerde een der de set tegen de Canadees Stefane Bonneau, maar verloor uiteinde lijk: 3-6, 7-5, 4-6. DeTegelhandel Al bij de eerste zet zag John dellijk van deze misrekening en bracht met enkele krachtzetten een tijdbom onder de witte stel ling aan. De verbouwereerde Joegoslaaf trachtte zich daarop uit de narig heid te bluffen door zelf remise voor te stellen. Te laat echter. Zwart stond volledig op winst, hetgeen door Van der Wiel in lut tele zetten werd bekrachtigd. Door zijn overwinning nam Van der Wiel tijdelijk de leiding in Tilburg. Met anderhalf uit drie en een afgebroken (verloren staande) partij tegen Vaganian kan de debutant terugzien op een alleszins geslaagde opening. Dat kan Jan Timman ook, als hij zijn hangpartij tegen Vaganian in winst omzet. De Amsterdammer doemde met sterk tegenspel het openingsexperiment van zijn Russische leeftijdsgenoot tot mislukken. Na een twintigtal zet ten stond Timman glad gewon nen. Maar de Rus weigerde zich over te geven en zette met de moed der wanhoop een verdedi gingssysteem op, dat hem zo waar door de eerste zitting lood ste. Op meer mag hij evenwel niet rekenen. Timman, die te leurgesteld was dat hij het kar wei niet in een keer wist te kla ren, heeft in de afgebroken stand een toren voor een paard en bo vendien een betere pionnen- structuur. Extra Sosonko remiseerde met wereld kampioen Karpov, welk voor beeld gevolgd werd door Hübner en Anderson. Spasski en Seira wan namen een extra rustdag op door na vijftien zetten het punt al te delen. Poloegajevski en Por tisch vochten een interessant duel uit, waarin Portisch licht voordeel had. De Rus verdedig de zich bekwaam en ruilde tijdig teneinde ongelukken te voorko men. In het eindspel trachtte Portisch zijn sterkere pionnen uit te buiten, maar het materiaal was te uitgedund on ning te bewerkstelligen. KYALAMI (AFP) - De Frans man Patrick Tambay staat vanmiddag in de Grote Prijs van Zuid-Afrika voor Formu- le-l-wagens op de eerste startpositie. Tambay behield de beste trainingstijd, die hij met de Ferrari donderdag reeds had verwezenlijkt. Van de drie kanshebbers op de wereldtitel, die op het Kyala- mi-circuit wordt beslist, heeft de Braziliaan Nelson Piauet BOEKELO - Na de tweede dag de internationale military in Boe- kelo gaat Nederland verrassend aan de leiding. De Verenigde Staten en Polen volgen respec tievelijk als tweede en derde. Gisteren werd in Boekelo de dres suur afgewerkt. Dankzij uitste kende proeven van Achela Ro- hof (zevende), Andre van Spaen- donck (achtste) en Yvonne Jur- gens (twintigste) nam Nederland de leiding. Eddie Stibbè, niet op genomen in de nationale ruiteré- quipe, deed het overigens nog beter. Hij reikte met Autumn Partner tot een gedeelde eerste plaats. de beste uitgangspositie. Pi quet was slechts een fractie van een seconde langzamer dan Tambay en neemt de tweede startpositie in. Zijn naaste belager, de Frans man Alain Prost die de lei ding heeft in het klassement met 57 punten, kwam niet verder dan de vijfde plaats. René Arnoux, de derde kans hebber, kwam tot de vierde trainingstijd. Arnoux, rij dend in een Ferrari, onder vond weinig hinder meer van een voetblessure, die hij bij de eerste training had opgelo pen. De startopstelling voor de Grand Prix van Zuid-Afrika 1. Patrick Tambay (Fra) Ferrari 1 min. 6.554 sec 2. Nelson Pi quet (Bra) Brabham 1.06,792; 3. Riccardo Patrese (Ita) Brabham 1.07,001; 4. Renó Arnoux (Fra) Ferrari 1.07,105; 5. Alain Prost (Fra) Renault 1.07,186; 6. Keke Rosberg (Fin) Williams 1.07,256. 7. Ni- gel Mansell (GBr) Lotus 1.07,643; 8. Manfred Winkel- hoek (WD1) Ats 1 07.726. «J Andrea de Cesaris (Ita) Alfa Romeo 1.07,759; 10. Jacques Laffite (Fra) Williams 1.07,931.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11